MAANDAG 17 DECEMBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 88 Waalwijksche en Langstraatsche Courant WAAR BLIJVEN DE MELK EN DE BOTER. Onze Regeering over haar beleid. HET PROCES TE NEURENBERG. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever; JAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week f 1.95 per k artaal Verschijnt Maandag en Vrijdag Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Anteen Tieten Kennummerj 2483 De melkproductie en de hoeveel heid welke van de gewonnen melk aan de fabrieken wordt geleverd, zijn de voornaamste factoren, waar door de melkpositie in dezen win ter wordt beheerscht'. Vaak hoort men vragen, waar toch de melk en de boter blijven en menigeen is van oordeel, dat de melk toch zeker wel vrij zal kunnen worden verkocht. Toch is dit niet zoo. De melkproductie is afhankelijk van de grootte van den melkveesta- pcl en van de productie per koe. Deze laatste is op zijn beurt weer voor een groot deel afhankelijk van dc veevoederpositie. Na de bevrij ding bleek dat het aantal melk- en kalfkoeien vergeleken met 1939 met 24,4 was afgenomen, maar en dat is een gunstig vooruitzicht voer de toekomst met den jongvee- stabel staat het er goed voor. De productie per koe is ook aanzienlijk gedaald. in i939 werd deze berekend op rond 3500 kg.; door het Bedrijfs- schap voor Zuivel, waaraan wij deze gegevens ontleenen is de melkpro ductie per koe van October 1945 tot October 1946 geschat op 3000 kg. In de periode van 28 October 1945 tot 16 Maart 1916 wordt de melk productie geschat op 742.000 ton, waarvan 385.000 ton beschikbaar blijft voor consumpt'iemclk en de bereiding van zuivel- en melkpro ducten. Voor de handhaving van het consumptiemelkrantsoen is per periode van 4 weken ca. 100.000 ton melk noodig, als men dan ziet dat voor een periode van 5 maal 4 weken slechts 385.000 ton beschik baar is, terwijl er minstens 500.000 ton zou moeten zijn, zal blijken dat in verschillende perioden de behoefte aan consumptiemelk niet gedekt zal kunnen worden. Met' dit beeld voor oogen zal liet eenieder duidelijk zijn, dat niet zooveel on- dermelk en karnemelk kan worden teruggeleverd als de veehouders wenschen. De teruglevering kan dan ook slechts beperkt zijn. Men be grijpt: uit noodzaak. Een dringend beroep wordt op de veehouders gedaan om voor dezen maatregel, welke in liet belang van een eenigermate redelijke consump- tiemelkvoorziening is genomen, be- grin te hebben en deze niet te door kruien,, ,1 nor- hof- -o r!-> boerderij vervoederen van volle melk. Na n«-a i vozend jaar wordt een snelle stijjring van de melkproduc tie verwacht, zoodat zich dan wel geen bijzondere moeilijkheden op het gebied van dc consumptie melk- voorzicninjj meer zullen voordoen. De omvang- van de teruglevering na Maart 1946 zal mede beïnvloed wor den door dc eischen, die de export zal gaan stelleneen ieder zal be amen dat hervatting van den export een levensbelang voor onze zuivel bereiding is. De vctpositie zal in den komen den winter voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van de hoeveelheid margarinegrondstoffen, welke ter beschikking komen. De vooruitzich ten zijn op het oogenblik niet -be paald ongunstig, zoodat het huidige vetrantsoen vermoedelijk wel zal kunnen worden gehandhaafd. Dc boterpositie. De botervoorraad bedroeg op 24 November ongeveer 4000 ton. Naar schatting wordt er van dien datum af tot half Maart 1946 ongeveer 4500 ton geproduceerd, zoodat in to taal 8500 ton beschikbaar zal ko men. Om de distributie vlot te laten verloopcn, is een werkvoorraad bij den handel noodig van ongeveer 1000 ton, zoodat ca. 7500 ton kan worden gedistribueerd. Voor rant soenen (voor zieken en a.s. moe ders) en toewijzingen voor zieken huizen e.d. is in deze periode ca. 2000 ton noodig. Indien nu de rege ling was blijven bestaan, dat melk veehouders op de margarine-bonnen bot-er konden betrekken, dan zou hiermede tot half Maart 4500 ton gemoeid zijn geweest, zoodat er voor de overige consumenten slechts 1000 ton beschikbaar zou zijn. Dit zou beteekenen, dat op basis der huidige distributieregeling, waarbij per 2 weken aan kinderen van 04 jaar 250 gram boter wordt ver strekt en aan personen boven dien leeftijd 125 gram, aan eerstgenoem de groep nog slechts gedurende 5 keer 250 gram boter zou kunnen worden gedistribueerd, terwijl voor de tweede groep, zijnde dus alle consumenten boven 4 jaar geduren de den gelieelen winter geen boter meer beschikbaar zou zijn en men dus uitsluitend op margarine en vet zou zijn aangewezen. Hiermede is dus wel duidelijk aangetoond hoe gering de beschikbare hoeveelheid boter is en dat het besluit der re geering om met ingang van 25 No vember de melkveehouders met de overige consumenten gelijk te scha kelen wel gerechtvaardig'' is. want nu is de botecverstrekking voor kinderen tot 1 jaar den geheelen winter gewaarborgd. Verschenen is dc nota der regee ring over het door haar en door haar voorgangers gevoerde beleid, welke een uitvoerige uiteenzetting geeft van dc toestanden in het Rijk en de plannen op zeer onderscheiden gebied voor dc toekomst. Hei is geen wonder dat, wat ons thans wel het meest ter harte gaat, de toestand in Indië het eerst be handeld wordt. Er wordt wel een zeer somber beeld geschilderd van de toestanden in Indonesië. Als een zeer ernstig feit' releveert de nota dat de stuurloosheid der jeugd en de wanhoop der armoede zich niet alleen in nationalistische excessen ontlaadt, maar ook in religieuze, waardoor in Bantam en Cheribon bii'-n^-bolfi dc revolutie een fel moslimsch karakter heeft. Christen vervolgingen komen over het geheele land voor. In Batavia zijn slechts enkele gebouwen bij de Nederland- sche en Britsche autoriteiten in ge bruik. Telkens weer hebben ge wapende conflicten plaats. Er wordt een groot rijsttekort verwacht. E*- z»in trcen teekonen dat de re publikeinen in staat zijn de maat regelen tegenover den algemeenen nood te nemen. Wat betreft het standpunt der regeering wordt' gezegd, dat zij vast houdt aan het streven om de deur open te houden voor constructief overleg met die personen uit de In dische samenleving die met de Ned. regeering t'e samen een nieuw tijdperk willen ingaan van politieke, economische en sociale ontwikkeling, waarbij Indonesische aspiraties ten volle bevrediging zullen vinden. T.a.v. de nnlitieke delinnuenten zal men, zoodra een scheiding is gemaakt tusschen zware en lichte gevallen en de laatste in vrijheid of al dan niet voorwaardelijk bui ten vervolging zijn gesteld, zoo spoedig mogelijk de afdoening der politieke delicten weer uitsluitend on een met d» commune strafproce dure ovcr"pnkomende wijze doen plaats vinden. Het ligt tevens in het voornemen der regeering een K.R. wit' te lokken, waarbij een criterium ml wn-inn nn'wn"i»n. waarnaar beoordeeld kan worden of geïnter neerden waarachtig blijken van Ver te' lllinrnr ffp^rvn'thnld gOVen *n daarom voor het verstrijken van •len maximum i-temeeringstijd *unnen wonden ontslagen. Vergoeding oorlogsschade. Algemeen dus ni"t beperkt tot 'inancieel onvermogen den wordt een bijdrage in de schade verleend naar de waarde per 9 Mei 1940. De bedragen in huisraadschade zullen worden betaalbaar gesteld op z.g. huisraadschadeboekjes, die ge administreerd worden door de Ne- derlandsche Middenstandsbank. ton laste daarvan kunnen de benoodigde bedragen worden uitgekeerd al naar gelang huisraadgoederen kunnen worden aangekocht. Bijdragen in schade aan bedrijfs- uitrusting, alsmede aan bedrijfs- en handelsvoorraden, zullen worden uitgekeerd door creditocring van de rechthebbenden hij de sinds kort opgerichte Maatschappij tot finan ciering van het Nationaal Herstel N.V. Voor den eigenlijken wederop bouw zullen financieele maatregelen kunnen worden tegemoet gezien ter financiering van het verschil tus schen Rijksbijdrage en bouwkosten. Betreffende verhaal der oorlogs schade op Duitschland heeft de re geering een eisch tot schadever goeding ingediend lof een bedrag van ruim 25 milliard. Compen satie in den vorm van annexatie zal dienen te worden behandeld in rechtstreeks overleg met de groote mogendheden. Loon- en prijspolitiek. Er wordt niet alleen gedacht aan een „loonplafond", maar ook aan een „loonvloer". Aangestuurd wordt op een betere verhouding tusschen de bclooningen der verschillende categoriën dan vroeger, waarbij niet geaarzeld zal worden loonsverhoo- gingen toe te staan die veel verder gaan dan 25 pet. hoven het peil van 1910. Met de samenstelling van het dis- tributicpakkct zal de mogelijkheid worden geopend van een keuze tus schen goedkoopere en duurdere ar tikelen van gelijke voedingswaarde. Met de belangen der groote gezin- nen zal on onderscheiden wiizen worden rekening gehouden. Met be trekking tot de aanschaffing van schoeisel, kleeding en huisraad ter voorziening in de bestaande tekor ten, zal een spaarregeling in het leven worden geroepen, door de uit gifte van waardebonnen. T.a.v. de teonnolittek bil de DUW- werken is besloten, de DUW-werken te onderscheiden in civieltechnische werken, wnnron de loonregeling voor het houwbedriif toepassing vindt en enltnurteehnisehe werken, waarvoor de loonregelingen in den landbouw zullen gelden. Er zal een enquête worden in gesteld over het vraagstuk der vrouwelijke arbeidskrachten, waar aan immers overal te kort is, terwijl het dienstboden-vraagstuk in studie is genomen. Voorstellen tot herziening en uit breiding der sociale verzekeringen zullen met spoed worden ontworpen, waarhij het vraagstuk der ouden van dagen bijzondere aandacht zal hebben. Volksgezondheid. Gewezen wordt op de gestegen sterftecijfers. Getracht wordt door uitbreiding van saliatorium-ruimte een verdubbeling van de opname van het aantal luberculose-patiën- ten mogelijk te maken. Landbouw. De regeering zal krachtig liet landbouwkundig onderzoek, onder wijs en voorlichting bevorderen waarhij door middel van een groot aantal lagere landbouwscholen in 't hijzonder aandacht zal worden ge schonken aan de boeren van de kleinere bedrijven en 't vakonder wijs aan landarbeiders. De voedselpositie laat export van zuivelproducten nog niet toe, doch reeds op korten termijn moet ook hier worden gestreefd naar uitvoer, al kan dit meebrengen dat van be paalde producten een matige rant soeneering moet blijven gehand haafd. De vctpositie is niet ongun stig, de boterpositie echter wordt allerminst gunstig genoemd. Het huidige vleesclirantsoen moet1 te laag worden geacht. Vooruitgang kan eerst worden tegemoetgezien nadat onze eigen varkensstapel in belang rijke mate is uitgebreid. Bedrijfsleven. Het zal noodzakelijk zijn een top orgaan voor het geheele bedrijfs leven in het leven te roepen in den vorm van een sociaal-economisclien raad, die de regeering over alge- meene vraagstukken van sociaal- economisch beleid van advies zou kunnen dienen. Bovendien zal er in sommige gevallen nog behoefte be staan aan organisaties, die een func tie uit het sociaal-economische leven in haar geheel vertegenwoordigen. De regeering acht de opstelling van een nationaal welvaartsplan noodzakelijk De koopvaardijvloot verloor in den oorlog 47.5 net. en beschikt thans nog over 1.680.000 ton. Zoo snel mo gelijk zal de koopvaardijvloot weer op een verantwoord peil worden ge bracht. De zuivering van overheidsperso neel ressorteerend onder Rinnen- landsche Zaken, zal omstreeks 1 Februari 1946 geëindigd zijn. Verkiezing-en- Volgons de in voorbereiding zijn de wijzigingen van de kieswet en de prov. wet is (]e dag der candidaat- stelling voor de verkiezing van de leden der Prov. Staten de tweede Dinsdag van April 1946. Beoogd wordt indien eenigszins mogelijk, den dag voor de stemmin gen voor de Prov. Staten te doen samenvallen met dien voor de Twee de Kamer. De bijeenroeping van de Prov. Stalen zal met inachtneming van de in prov. wet gestelde ter mijnen zoo spoedig mogelijk te ver wachten zijn. Een commissie zal worden inge steld welke dc regeering zal advi- seeren over een spoedige gezond making van de gemeente-financiën. De Duitschc slavendrijverij. Mr. Dm ids bi handelde de kwestie van de slavenarbeid. Hij behandel de alleen de algemeene aspecten van dit onderwerp, terwijl de Franschen en Russen de itetoils zul len bloot leggen. Hoewel Sauckel en Speer als hoofdschuldigen in dit opzicht werden aangemerkt, stelde Dodds uitdrukkelijk vast, dat Goe- ring als gevolmachtigde voor het vierjarenplan, Rosenberg als Reichs- kommissar in het Oostgehied, Frank in Polen, Seyss in Nederland en Keitel als chef in deze mede zware verantwoordelijkheid dragen. Dodds legde document' na docu ment over ten bewijze van de schaamteloosheid, waarmee de Duitschers slavenhandel dreven. Hierbij waren enkele, die zell's na alles wat we reeds hier gehoord hebben, nog verbazing wekten. Zij bewezen namelijk, dat de Duitschers welbewust deportatie van de ar beidsslaven niet alleen toepasten voor industrieele behoeften, doch ook als middel tot vernietiging van andere volken. De Amerikaansche aanklager Dodds bracht een verklaring van de Nederlandsche regeering over de rprriiteering van arbeidskrachten in Nederland ter tafel. In deze verkla ring wordt vastgesteld, dat duizen den Nederlandsche arbeiders werden verzameld en weggevoerd en dat degenen, die weigerden, door de S.S. in concentratiekampen werden ge dreven. In de verklaring werd o.a. gezegd„In Rotterdam en Schiedam zijn in twee dagen tijds 55.000 man nen opgepakt en gedeporteerd". Dodds deed ook voorlezing van een schrijven van p»n luitenant van den Duitschen stof in Nederland, waarin werd verklaard„De men- schen werden op straat gearresteerd en uit 'te huizen trehaa'd. Ook wer den arbeiders weggehaald uit de fa brieken, die voor ons produceerden. Toen deze arbeiders werden aange houden of wel bang werden om zich on straat te vertoonen, was dat voor ons een groot nadeel". Volgens een ate bewijsstuk offici eel overzicht hadden de Duitschers 6.091 flflo buitenlandsrlio arbeiders in dienst in hun Reich, waa'-onder 4.795.000 b'ircers. Onder die burgers warpn 1.906.000 Bussen. 764.000 Franschen. 274.000 Nederlanders en 183.000 Belgen. Er ziin er in totaal slechts 220.000 vrijwillig gegaan. EXECUTIE VOOR HITLER'S CEL? De oude vesting Landsberg waar Hitier tijdens zijn gevangenschap na den puteh van 1932 „Mcin kampf" schreef, zal waarschijnlijk de plaats zijn, waar de slotscène van het proces van Neurenberg zal spe ten. Het scliiint' namelijk, dat men de te verwachten doodvonnissen voor de leiders on de binnenplaats der gevangenis te Landsberg zal vol trekken cn wel onder het venster van de cel. waar Hitler eens z-in onzalige gedachten op schrift stelde. TOESTAND in INDIË. NAAR SOCIALISTISCHE VOLKSPARTIJ. Naar de secretaris van de studie commissie, gevorjmd door verschil lende politieke partijen en groepen, mededeelt, hebben besnrekingen op 8 Dec. j.l. met delegaties van dc S.D.A.P., de V.D.B., de C.D.U., een deel van de Cliristofoorgrocp en de NV.B. geleid tot principieele over eenstemming ten aanzien van de politieke grondslagen en de waar- horgen, welke voor een samenwer king moeten worden gesteld. Aan de samenwerkende partijen en groepen zal een kort program van beginselen van een te stichten nieuwe socialistische volkspartij op hreeden grondslag worden voorge legd, alsmede een ontwerp-urgentie- program wanneer daaromtrent in de studie-commissie overeenstem ming zal zijn bereikt. De partijen zullen daarover hun leden en partij-Instanties hebben te raadplegen. DE MIJNEN VRAGEN PERSONEEL. Door de Limburgsche mijnen zal binnenkort begonnen worden met de werving van nog 6000 arbeiders, die noodig zijn, om de personeelsterkte op peil te brengen. Door het gehee le land zal een actie op touw wor den gezet, waarbij zal worden dui delijk gemaakt, dat er voor jonge krachtige menschen een toekomst' in het Limburgsche mijnenbedrijf te vinden is. Zou deze actie onverhoopt niet voldoende personeel voor de mijn industrie opleveren, dan zal er een beroep worden gedaan op Poolsche werkkrachten, die zich op het oogen blik in Engeland en in de Sknndi- navische landen bevinden. Onder deze Poolsche arbeiders kunnen de mijnen direct 50 procent geschoold personeel vinden. PROCES DACHAU IS TEN EINDE. Alle 40 beschuldigden ter dood veroordeeld. De Amerikaansche persdienst in Duitschland meldt, dat alle veertig beschuldigden in liet proces van Dachau ter dood zijn veroordeeld. Sedert 1940 zijn gedurende den oorlog 161939 gevangenen in het' kamp binnengebracht. Volgens de officieele cijfers ziin hiervan 20.000 omgekomen, terwiil duizenden an deren bezweken, zonder dat zij of ficieel geregistreerd werden. DUITSCHERS WORDEN STEEDS BRUTALER. De Duitsclie geest die nooit geheel verdwenen was. vertoont teekenen van herleving. Volgens Reuter is in Berlijn een Brifscli soldaat door een half dozijn burgers vermoord. De Engelsclie troepen zijn gewaar schuwd op hun hoede te zijn tegen aanvallen. De Engelsclie vrouwen, in dienst van het leger, mogen zich 's avonds na negenen zonder gewapend ge leide niet op straat begeven. De verzilverde Russische tank, die als een teeken dor overwinning op den Pofsdamcrplatz is opgericht, krijgt' 's nachts een versiering van hakenkruisen. De Duitsrbe jeugd, eens de Hitter Jugend, schildert zwarte handen op de muren der Berliinsclie huizen. In voorzichtige woorden meldde het officieele Amerikaansche rapport, dat de nteehoete onderdanigheid, die de Duitsclie mentaliteit kenmerkte aan het eind van den oorlog, plaats begint te maken voor een geest, die moor normaal is voor een bezet land. STREMMING BRUG OVERLAAT. Wij vernemen dat gedurende de dagen dat het verkeer over de brug over het Afwateringskanaal bij Baardwijk gestremd zal zijn, het verkeer voor voetgangers en wiel rijders waarschijnlijk zal worden gaande gehouden door een veer- pontje. NED. LNDIë IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. liet Labour-lid Driberg heeft in het Britsche Lagerhuis ais zijn mee- nmg uitgesproken, dat dc Britsche troepen geen tegenstand in Indo nesië hebben ondervonden, zoo lang liet de Inheemsclie bevolking niet duidelijk werd, dat de Engelschen niet alleen kwamen voor de bevrij ding van geïnterneerden enz. en voor de ontwapening van Japansche troepen, maar ook om de orde te handhaven, totdat de Nederlanders het gezag zouden kunnen overne men. De voorstellen van de Nederland sche regeering leken Driberg niet verstrekkend genoeg. Zij hielden niet de mogelijkheid van een domi nion Indonesië in en de kwestie van het kiesrecht was niet ter spra ke gebracht. Naar Driberg's mee- ning was het duidelijk, dat alle belangrijke beslissingen, die de hooge politiek betreffen, in Den Haag genomen zouden worden. Driberg wenschte de zaak behan deld te zien als een internationale affaire volgens artikel 106 van het Handvest van San Francisco. Zoo wel Labour-vertegenwoordigers als conservatieven voelden voor zulk een internationale regeling. Minister Noel Baker verklaarde ook nu weer, dat de Britsche strijd krachten slechts Japanners wilden ontwapenen en personen, die daar voor in aanmerking komen, bescher men en bevrijden. Er bestaan met de Nederlandsche regeering geen andere overeenkomsten dan die, welke het overnemen van het be wind betreffen, wanneer de Engel schen hun taak hebben vervuld. De minister vond de voorstellen, die dc Nederlandsche regeering sinds 1942 aan de Indonesiërs heeft gedaan, vrii/innte en va" wr«ir»'t. kenden aard en loofde cte koloniale regeering, zooals Nederland die had gevoerd. Dc Indonesiërs, meen de de minister, moesten eerst be wijzen. dat zij onafhankelijk kon den zijn. De minister voelde vnor- atenog niet voor een conferentie huiten Java. Hij wil afwachten, wat de Nederlanders hier zelf nog ver mogen. SOETOMO DREIGT. De Indonesische nationalisten leider Soctomo heeft volgens A.P. voor 'n zender hij Soerabaja ver klaard „De Nederlanders scheppen op, dat zij spoedig 40.000 soldaten aan land zullen zetten. En wat dan nog? Wij zijn vastbesloten, hen te vernietigen, zelfs wanneer we hen moeten vergiftigen. Wij hebben 70 millioen menschen achler ons. Het is een gemakkelijke taak voor ons om 100.000 of 200.000 vijanden door vergif onschadelijk te maken." Op last van het Ncderl.-Indisch departement van oorlog is het thans allen mannen tusschen 1& en 55 jaar verboden Java te verlaten, al dus bericht U. P. Over de reeds eerder gemelde vorming van Nederlandsche troe- penafdeelingen in Bandoeng meldt U. P. thans, dat alle Europeanen, Indo-Europeanen, Ambonneezcn, Me- nadoneezen cn Timoreezen tusschen 18 en 55 jaar zijn opgeroepen met het oog op hun latere inlijving bij het K.N.I.L. Men is reeds met de keuring begonnen in een tempo van 100 per dag. HET VERTREK DER KONINGIN EN REGEERING NAAR ENGELAND. De oud-minister-president prof. Gerbrandy heeft' aan de Maasbode een interview toegestaan, waaraan wij 't volgende ontleenen, omtrent het vertrek naar Engeland in 1940. Van den president', den heer de Geer, ging niet veel leiding in dezen uit. Alleen door de omstandigheid, dat de meeste leden van het kabi net, die den toestand te ernstig achtten om naar huis te gaan en den nacht op het Departement van Economische Zaken doorbrachten, Zondagavond na liet npar huis gaan van de Geer, de zaak dóórspraken, kon den volgenden dag, toen de Op perbevelhebber de situatie hoogst ernstig noemde, zoo niet hopeloos, direct een besluit worden genomen. Dit besluit hield in, dat als de nood aan den man kwam, wij ons naar Engeland zouden begeven. Vooreerst omdat wij meenden, dat de Koningin niet alléén in Engelan(j mocht' blijven. Dan zou haar heen gaan, dat op het dubbele advies van kabinet en opperbevel geschiedde en het inede-vertrekken van het Kabi net veronderstelde, niet het karakter van een heengaan der Regeering hebben gekregen. Ging liet kabinet mee, dan was het een tijdelijke ver plaatsing van dc Regeering. En voorts teek een dergelijke ver plaatsing van de Regeering om ver schillende redenen gewenscht. Dui delijk hebben de ministers, die vóór de overtocht pleitten, drie van deze redenen naar voren gebracht. Ten eerste: van Londen uit kon hef he- sfuur der Overzeesehe gehiedsdeelen worden voortgezet. Ten tweedevan Londen uit kon de oorlog van het Koninkrijk tegen Duitschland verder --"««"d. T»n d"r'te: van Lorjden uit kon de materieele en geestelijke steun aan het Nederland-

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1