I I I I m w. tv Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. WAALWIJK. DRUNEN. HAARSTEEG, ELSHOTIT. SPRANG. VLIJMEN. CAPELLE. GEfiRTRUIDENBFRG. LOON-OP-ZAND. sche volk, dat de bezetting tegemoet ging, worden georganiseerd. Deze overwegingen, waarvan de juistheid achteral' duidelijk is gebleken, ston den ook verder bij het kabinet voorop. Ook in Engeland en Amerika is deze verplaatsing steeds als een daad van wijs beleid beschouwd. AMERIKAANSCHE PROFESSOREN ..STAAN VERBLUFT. Verschillende van de Amerikaan- sche professoren, die momenteel in ons land vertoeven hebben hier tot hun niet geringe verbazing ervaren, dat de Nederlandsche we tenschap reeds zeer ver gevorderd is, in de bestudeering en de toepas sing van de atoomenergie. Zij brachten n.l. een bezoek aan de Philips laboratoria in Eindho ven en toen zij den Philipsmenschen iets wilden vertellen over de cyclo tron en hypermoderne en kostbare apparatuur voor het transmuteeren van atomen, waarmede men het eene element in het andere kan omzet ten, toen werd bun een dergelijk apparaat getoond, dat voor 85 pet. gereed is en op één na het grootste van de wereld zal worden. De aller grootste cyclotran is in aanbouw in Californië. De Amerikanen keken min of meer verbaasd, maar deze verbazing werd bewondering, toen zij hoorden, dat dit kostbare appa raat, dat 250 ton weegt, tijdens de bezeting onder het oog van de Duit- schcrs is gebouwd, met ijzer en ko per van de Duitsche weermacht, zonder dat de bezetters er ook maar eenig vermoeden van hadden. In de Philips laboratoria werden tal van nieuwe transmutaties ont dekt (er werd bijv. al in 1938 uit kwik goud gemaakt). Ook de split sing van atomen is in de Eindlio- vensclie laboratoria onderzocht. Het atoomgeheim is heelemaal geen ge heim en als het zou moeten en het geld er aan besteed werd, zouden de Nederlandsche geleerden binnen een jaar atoombommen kunnen fabri- ceeren. INFORMATIE-BUREAU NED. ROODE KRUIS Grootestraat 148, Waalwijk. Op het bureau zijn verkrijgbaar formulieren voor informatie over ex-politieke gevangenen die in Nederlandsche of duitsche concen tratiekampen of tuchthuizen ver blijf hebben gehouden. Een speciale dienst is daarvoor n.l. een opsporingsdienst, ingesteld. JO VINCENT. De Liederenavond door Jo Vin cent, georganiseerd door den Kring voor Kunst en Wetenschap alhier, is Donderdagavond niet doorge gaan, vanwege ziekte der kunste nares. R.K. MIDDENSTANDSVER. Na de algeheele reorganisatie geeft de plaatselijke R.K. Midden stand blijk van een gezond en ac tief vereenigingsleven. Een actu eel winterprogramma is reeds ge deeltelijk afgewerkt. Voor Don derdag 20 Dcember staat op het programma een spreekbeurt van den bekenden spreker Pater Euse- bius Peters, die het woord zal voe ren over „Belangrijkheden voor iederen mensch' Men kan er van verzekerd zijn dat Pater Peters vele behartenswaardige dingen zal weten te vertellen! Deze lezing is ook voor andere belangstellenden toegankelijk. Voorts zien wij in het winter programma nog staan een feest avond voor de leden, een spreek beurt, van Pater H. Geurtjens, ter wijl niemand minder dan Pater Henri de Greeve het programma zal sluiten. R. K. ARBEIDERSBEWEGING. Donderdagavond werd de twee de algemeene ontwikkelingsavond gehouden van de R.K. Arbeiders beweging, voor een stampvolle Thalia-zaal. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de slechte opkomst van de bestuursleden van de verschillende afdeelingen op de maapdelijksche recollecties en be stuursraadsvergaderingen. Hij ver zocht de aanwezige leden om pres sie uit te oefenen op de door hen zelf gekozen vertrouwensmannen om in deze hun plicht te doen. Hierna kreeg de Eerw. Pater Henricus het woord tot het uit- sprekén van zijn inleiding over: „Zoeklicht op Quadragesimo An no'' en de onderdeelen hiervan: „Loon, bestaanszekerheid en ou derdomspensioen In een zeer duidelijk en bevat telijk betoog wist de Eerw. spre ker zijn aandachtig gehoor gerui- men tijd te boeien door zijn uit eenzetting betreffende verschillen de actueele en zeer urgente pro blemen. Aan het einde werden nog ver schillende vragen door den spre ker naar genoegen beantwoord. Met een dankwoord sloot de voorzitter deze buitengewoon leer zame en nuttige ontwikkelings avond. De „Mexico-Boys" van de K. A. J. zorgden voor de muzikale omlijsting. INBRAAK. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in de Rijks- Vakschool voor de Schoen- en Le derindustrie. De daders hebben zich toegang verschaft door ver wijdering van een triplexplaat voor een der ramen aan de achterzijde van het gebouw. Met medeneming o.m. van een partij leer hebben zij zich uit de voeten gemaakt. De ge meentepolitic stelt éen onderzoek in. DAMMEN. W.D.V., Waalwijk wint met 12—8 van D.V.D. te Vlijmen. L.l. Dinsdag speelde onze plaat selijke damvereeniging te Vlijmen tegen D.V.D. haar tweede com petitie en wist dezen wedstrijd on danks een onvoltallig tiental met 12—8 te winnen. A.s. Dinsdag komt het sterke A.D.A. uit Ammerzoden op be zoek. Aanvang half 8. HET WIT-GELE KRUIS IN NOORD-BRABANT. Woensdag is in de Stadsschouw burg te Tilburg een vergadering gehouden van den Prov. Noordbr. Bond van het Wit-Gele Kruis, waarin de voorzitter dr. van Mol wees op den ontzaggelijken nood, die er op medisch- en verplegings- gebied heerscht. Hij wees op den geweldigen arbeid der wijkver pleegsters, wier salaris en pensioen moet worden aangepast aan den nieuwen toestand. Door verkeers moeilijkheden liggen Consultatie- bureaux t.b.c. stil en kunnen oor logsinvaliden niet voldoende ge holpen worden. Het particulier initiatief kan en moet ook bij aan stelling van artsen veel doen, om dat van bovenaf maar een stroef en omslachtig instituut kan wor den verwacht. Een doeltreffend apparaat kan door het bonds- en provinciaal bestuur worden opge bouwd, dat ook z'n standpunt be paalt ten opzichte van het over koepelingsorgaan Brab. Volks herstel. Voor een nieuw apparaat voelde hij niets. Hij besprak ook uitbreiding der kleuterhuizen. Dr. Dijkstra wees op 't sanato rium „de Klokkenberg", dat met eenige Zweedsche barakken is uit gebreid, maar overigens bleef men met kracht werken aan het oor spronkelijk plan, te komen tot een geheel nieuw sanatorium. De bouw hiervan zal naar schatting 3^2 millioen kosten. De capaciteit van het huidige sanatorium bedraagt 350 patiënten. Met de Zweedsche barakken zal dit getal tot 500 kun nen worden opgevoerd. De verga dering besloot tot het instellen van een groote loterij ten bate van de Klokkenberg. De begrooting 1945 werd goed gekeurd, met een totaal aan lasten en baten van 287.103.93. Na het uitbrengen van het jaar verslag van den secretaris vond in den namiddag een hartelijke huldiging plaats van dr. J. Bantjes, geneeskundig-inspecteur voor de volksgezondheid in Brabant, in verband met diens veertig-jarig artsen-jubileum dat hij Donderdag vierde. De aftredende bestuursleden Witlox, Verbeeck, Wijnen, Mol en Hellegers werden herkozen en de nieuwe candidaten A. Tami- niau, Braat en mej. van Dijk wer den gekozen. Aan het slot van de vergadering hield mej. Zr. A. v. d. Meijden een voordracht over de bestrijding van de geslachtsziekte. In memorïam Dr. A. W. v. Seters. Dinsdag j.l. overleed na een kort stondige ziekte in den ouderdom van 80 jaar Dr. A. W. v. Seters, oud gemeente-arts alhier. Na het voleindigen van zijn stu dies te Leiden vestigde hij zich als gemeente-arts in November 1892 te Drunen. Meer dan 40 jaren heeft hij deze practijk nauwgezet uitgeoe fend. Zijn persoonlijkheid en bui tengewone kennis maakten hem ook ver buiten Drunen bekend. Dat de bevolking van Drunen hem de ach ting toedroeg die men over het al gemeen een geneesheer toedraagt bleek wel bijzonder bij zijn 40-jarig jubilé in 1932, toen in een massale Uuuaüc de Jjcvoliung van haar sym pathieke gevoelens jegens zijn ge neesheer uiting gaf. Ook bij zijn gouden huwelijksfeest in 1943 bleek dit weer opnieuw. Vooral de ouderen zullen Dr. v. Seters nog herinneren hoe hij in de eerste jaren van zijn practijk nog met dë koets zijn patiënten bezocht, llij was de rustige zelfverzekerde geneesheer in wiens woord door zoo velen in de moeilijke oogenblik- lten zooveel vertrouwen werd ge steld. Dokter van Seters is door zijn lang verblijf in Drunen geheel met het dorpsleven samengegroeid en niet licht zal Drunen dezen kun- digen en attentvollen geneesheer, de zen nobelen mensch vergeten. Uitvoering. De tooncelvereeniging der Meisjes- concregat'ie gaf Woensdag een uit voering in het gymnastieklokaal. Voor het eerst na vijf jaar kwam deze vcreeniging thans weer voor het voetlicht. Opgevoerd werd een tooneelspel in 4 bedrijven „Monika's wraak". De hoofdrol werd goed vertolkt, het viel ons op dat er vele nieuwe lingen op het tooneel kwamen die de echte tooneel-routine nog misten. Ook de rol van Oude Tonia werd goed gespeeld hoewel de grime wel iets te wenschen overliet. Al was het geheel niet wat wij er van verwachtten wij meenen dit te mogen verontschuldigen met de lo- caliteit die voor een uitvoering als deze alle comfort mist. In het voorwoord sprak Kap. Heeren de hoop uit dat de vcreeni ging op den ingeslagen weg zal voortgaan daar in de tooneelcluh verschillende goede krachten schui len mogen wij hopen dal dit ter harte zal worden genomen. De regiseur de heer Kuys heeft m deze een mooi en dankbaar arbeids veld. Geslaagd. Van de R.K. Meisjesschool alhier slaagden in 's-Hertogenboscli voor het examen typen Jo Vissers, Jo Smits, Adric Smits en Jo Timmer mans. Ontwikkelingsavond. Donderdagavond werd alhier door de R.K.A.B. een ontwikkelingsavond gehouden welke hoewel drukker dan anders toch nog niet druk be zocht was. Alvorens het woord te geven aan den spreker van dezen avond bood r"e heer Mans voorzitter der R.K.A.B.. den geestelijk adviseur Kap. Si mons ter gelegenheid van diens 12'/.-jarig priester-jubileum namens de R.K.A.R. onder passende bewoor ding een fraai cadeau aan. T'.,r, «imnni was bii deze gelegen heid aangenaam verrast. r\n ,-„--.if(,r van dezen avond was Kap. Heerc die tot onderwerp had ..Het huwelijk heilig de toekomst vdlirr". De gewijde spr. gaf een uitvoerige en suggestieve uiteenzel- over de heiligheid van het hu- wo'iik. De volgende ontwikkelingsavond zdl als spreker te gast ziin de voor zitter der R.K.A.B. de heer Hogers. v. d. OordFr. van Munster 11 L. v. OverdüjkM. Prijsen 1—1 J. v. d. BoschF. Hollemans 02; A. v. d. WielF. de Gouw 02; G. de HoogA. Scliellekens 20; M. LoeffènW. Nijholt 02; A. v. Wijk—J. Vugtls 2—0; H. v. Over- dijkW. Doorenman 02; A. Kuijs A. Peijncnborg 20, Woensdag j.l. plaatste Kape laan Koenraad zijn rijwiel tegen de kerk. Toen Zijn Eerw. terugkwaifi, was zijn fiets verdwenen. Dinsdag kwamen de besturen der diverse Vakorganisaties bijeen in café Peijnenborg. Besloten werd binnenkort een algemeene vergade ring t'e beleggen, oin o.a. te komen tot verkiezing van een nieuw be stuur voor de R.K. Werklicdenver- eeniging. Donderdagavond, werd weder een fiets weggehaald die onbeheerd huiten stond bij bakker van Mil. Sinterklaas en de K.A.J. De St. Nicolaas actie alhier is boven verwachting geslaagd. Gedu rende 4 avonden den dag vooraf gaande heeft St. Nicolaas bij 900 kinderen aan huis een bezoek ge bracht. De kinderen waren gelukkig daar aan allen een kleinigheid werd uitgedeeld. Een gezellige indruk lief dit achter en we hopen den II. Man volgend jaar weer terug te zien. Een mooie daad. Het Oranje-comité heeft onlangs bekend gemaakt dat t.z.t in onze gemeente een monument ter herin nering aan de oorlogsslachtoffers zal worden geplaats. Hiervoor zijn uauurlijk gelden noodlg. Het bestuur der R.K.A.B. alhier heeft een kleine collecte gehouden voor dit doel welke 70,— opbracht. Dit bedrag zal dezer dagen aan het Oranje-comité worden overgedra gen. Jubilé. De zangvereeniging Ontspanning na Inspanning viert in Januari haar 25-jarig bestaan. Er bestaan reeds plannen dit jubilé op een passende wijze te vieren. Ontwikkelingsavond. Op Maandag 17 Dec. om 7 uur zal alhier wederom een ontwikkelings avond worden gegeven. Spr. is de heer Coppens uit Tilburg. De zaal is verwarmd. Ongeval. Bij de herstelwerkzaamheden aan de kerk alhier had de timmermans knecht Arn. de Vaan het ongeluk van den steiger te vallen. Het slacht offer werd met een zware beenbreuk opgenomen en naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overgebracht. E.H.B.O.-cursus. De belangstelling voor dezen cur sus is zeer groot te noemen: 20 le den voor de afdeeling heeren en 21 voor de afdeeling Dames. De lessen worden gegeven door Dokter Ver hoeven uit Vlijmen, in café G. Koo ien alhier. In de bange oorlogsdagen is door onze E.H.B.O.-vcreeniging, zooals de voorzitter van het W.-G.-Kruis, de heer A. v. Beurden, in zijn openings rede memoreerde, prachtig werk verricht in behandeling en vervoer van gewonden, zelfs onder het val len van granaten, en de bevolking heeft voor haar dc grootste sympa thie. Deze cursus geeft tevens ook h'iik van een opgewekt vereenigings^ leven. Damnicuws. Onder groote belangstelling had de ontmoeting nlaats met liet ster ke V D. uit Heusden. Hoewel er kranig weerstand werd geboden, moesten de Haarsteeg-spelers de vlag strijken, met uitzondering van w v. Rijnen, die aan bord 5 winst afdwong. Dinsdag a.s. wordt Vliimen be zocht in club-café P. v. Eggelen, dit belooft spannend te worden. Jeugd en Verzet. Woensdagavond werd in de Gerei'. Kerk alhier een samenkomst gehou den vanwege de jeugdvereenigingen, waarin als spreker optrad de lieer E. v. Ruller uit liarendrecht. Ds. J. C. J. Kuiper uit Den Haag, die even eens zou optreden was reeds op weg naar Engeland als geestelijk verzor- Dinsdag had de algemeene verga dering plaats van de Boerenleen bank in het jongenspatronaat. De directeur de heer A. Boom heette de leden welkom en opende de ver- ;adering met den Chr. groet. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Als stemopnemers wer den benoemd F. Mommersteeg en A. de Vaan. De kassier bracht ver slag uit van de Balans en Rek. van Verlies en Winst. Als bestuurslid werd hij acclamatie herkozen A. Boom. In de plaats van A. v. Hei voort die als lid van den Raad van Toezicht ontslag heeft gevraagd, werd gekozen J. Schelj. De kassier deed mededceling over geldblok- ltecring waarover verschillende vra gen werden gesteld en beantwoord. Na voorlezing der precentielijst volgde sluiting met den Chr. groet. In een der lokalen van de Zus terschool werd Dinsdag vergadering gehouden van den R.K. Boerinnen- bond „St. Cunera". De opkomst was gering. Na opening met den Chr. groet door de voorzitster Wilhelmi- na v. Bokhoven, werden de notulen voorgelezen. Dr. Kirch uit den Bosch gaf een interessante lezing over het onder werp Runder-t.b.c. en haar beteekr- nis voor den menscli, verduidelijkt met lichtbeelden. Tijdens de pauze werd getrncteerd op een warme kop koffie, die goed werkte op de stemming en de kou de voeten. In liet bericht over de uitvoe ring van Vlijmens Mannenkoor staan als data opgegeven 30 en 31 Dee., dit moet ziin: 29 en 30 December. De uitslag van de comneUttr- weds+'-üd tussehen damvereen. DVD en WDV uit Waalwijk op Dinsdag 11 Dec. is als volgt A. v. EggelenMoonen 02; M. gcr van onze militairen aldaar, zoo dat de heer v. Ruller thans zoowel de pricipieele als dc practische zijde van het verzet gedurende de voor bije jaren behandelde. Als men over verzet spreekt, dan denkt men direct aan wapenen, al dus spr., omdat' de jeugd in zijn vlammende haat voor de duitschers, wil veclilen; maar wanneer we de zaak zoo zien hebben we den strijd niet begrepen. Het ging om de le vens- en wereldbeschouwing; achter cie duitsche legers aan rolde in 1940 de idiologie van het natfionaal-socia- lisme over onze grenzen en met de capitulatie begon de gelijkschake ling met het nat. socialisme. De eerste maanden na de capitu latie was de gevaarlijkste periode, toen we ons vrijuit lieten registree- ren en de duitschers een volledig systeem van persoonsbewijzen ga ven, dc jodenverklaring teekenden enz. enz.; toen de duitschers op bouwden den Übermensch, waarte- .genover voor ons stond Jezus Chris tus, Die van ons vroeg gehoorzaam heid. Wij moesten ons verzetten, prin cipieel, en dat moest uitloopen op practised verzet. Het verzet is ge komen vanuit de politieke partijen, die begonnen met ons volk actief te maken, en hebben den bodem voor bereid voor den geweldigen strijd die komen moest. Op één podium verschenen Slotemaker de Bruïne en Colijn, Schouten en Tilanus, waaraan de duitschers al spoedig een eind maakten. Door spr. werden hierna meer dan 1300 geheime v§r- gaderingkjes geleid, waarop werd gewaarschuwd tegen de duitsche maatregelen. Spr. schildert dan in den breede dc opkomst van het practisch verzet in den lande, on- de rleiding van Ds. F. Slomp en vertelt verschillende staaltjes van K.P.-kraakjes. Verder staat spr. stil bij de illegale pers en zegt dat de helden van „Trouw" gezocht moeten worden onder de jeugd in Neder land, die zordge dat het blad prompt overal verscheen. Bij al dit werk stond slechts een groot doel voor oogen: de bevrijding van Ne derland. Spr. herinnert ook aan het Schoolverzet en zegt dat dat ook is voortgekomen uit de actie der politieke partijen. De conclusie voor de jeugd moet van nu af dan ook zijn, zegt spr., dat' zij nooit meer zeggen niet aan politiek te doen. De jeugd moet begrijpen dat het in de vraagstukken van vandaag gaat om dc politiek, want wat snr. ver telt heeft van het verzet, was een groot stuk politieke strijd. Polifiek is zich bezig houden met vragen van staatsbeleid. Hoe en door wie we worden geregeerd. De jeugd moet zich daarbij met door ccn eenheidsleuze van de wijs laten brengen; het verzet lieeit steeds ge- loopeu langs principieele lijnen. Als van regeeringswege wordt' gezegd Ue eenheid te bewaren die er gedu rende het verzet geweest is, dan moeten we durven zeggen dat er geen eenheid geweest is, wel een dracht, zegt spr. De conclusie moet voor ons nu ook zijn dat het verzet radicaal afgeloopen is; we strijden nu voor herstel van de wet en de jeugd moet bij liet' begin beginnen, want als men in het leven iets wil beteekenen, moet men een geestelij ke basis scheppen waarop men kan bouwen. Ons vaderland is hierbij gebaat, dat wij een jeugd hebben die de vraagstukken hebben gepijld. Na het zingen van het „Zij zullen het niet hebben" sprak Ds. v. Lum mel een kort opwekkend slotwoord. Het echtpaar Adr. Pruijssers-van der Wiel herdacht j.l. Donderdag liet' feit, dat lici 45 jaar geleden dooi den band des huwelijks werd ver bonden. Ter herdenking van liet 25- jarig bestaan, dat op 1 Dec. 1.1 viel, geeft het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" Dinsdag 18 Dec. a.s. des avonds 7 uur met medewerking van „Breda's Revüc Ensemble" voor liaar begunstigers en donateurs in de zaal van den heer E. Cové aan de Nieuwevaart' een jubileum-uitvoe ring. Woensdag 19 dezer wordt de uitvoering voor niet-lcden gegeven. Tengevolge van dc gladheid kwam de melkrijder J. v. O. j.l- Woensdagmorgen bij het scherp zetten van zijn paard zoodanig te vallen, dat hij zijn been op twee plaatsen brak en overbrenging naar liet ziekenhuis noodzakelijk was. Openbare vergadering van den tlj- delijken Raad der gemeente Geer- truidenberg op Vrijdag 14 December 1915 des avonds half acht (7.30) in het gemeentehuis alhier. Te behandelen zaken 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeente- en be- drijfsbegrootingen 1946. 3 Vaststelling begrooting Godshui zen 1946. 4. Wijziging begrooting Godshuizen 1945. 5. Wijziging gemeentebegrooting en begrooting G.E.B. 1944. 6. Alsvoor begrooting 1945. 7. Besluit instandhouding openbare lace'-e school. 8. Wijziging verordening Vermake lijkheidsbelasting. 9. Vaststelling verordening heffing reinigingsrechten. H. Priesterwijding. Gisteren-avond had in café J. v. d. Schoot een Buurtvcrgadering plaats om een feestcomité samen te stellen voor de voorbereidende werk zaamheden aan de a.s. Priesterwij ding van den Weleerw. heer J. van Leest' Het comité werd samenge steld als volgtde heeren G. Nij- kamp, J. van Dongen, J. v. Opstal, L. v. d. Donk, H. de Jong, A. van Veldhoven. E. van Noove. Eeuwige gelofte. Heden legde onze oud-dorpsgenoot de Eerw. Broeder Adriano, (in de wereld Lourentius Brands) van de orde van O.L. Vrouw van Lourdes, te 's-Gravenhage, in het klooster te Ooslakker, (België) zijn eeuwige ge loften af. ST. JOACHIMSMOER. Van 1 tot 9 December werd alhier 'n H. Missie gepredikt door dc Eerw. Paters Redemptoristen J. Peters en G. de Goey,- en werd 's avonds met 'n plechtig Lof en processie geslo ten. De morgen- en avond-oefenin gen waren zeer druk bezocht. Wij zullen hopen, dat zé haar vruchten rijkelijk zal mogen afwerpen. D i Rif listr ifCC ndcr ülsf lei btbl ide anc on •ge er vi aam het andr ize a van den ei 14 December, D maakt bekend: Babypakkettcn tember 1945, 1;® vergunning \\'P, dit pakket nog De in bovenj waarop om de kunnen tevens eerder uitgereik' In dit verband deren niet nieei van 50 punten Met ingang v aanvragen word igcdi' den gehouden, d ledigen l'amilien, formulier onder u,.... alsmede diens gi tedat de TD van liet is v' Glasgordijnen van Maandag 1 reeds van glas ditsributiedienst Hierbij zij aai één woonvertrek In verban', m maals op dag en Woeiui Gedurende he selijken distribu klompen wordi wen), die liiera Deze aanvra; welk zoowel v gebruikt. Colli ven van 10 of Opgemerkt n getroffen, aan geen geval in Voorts besta schoolgaande klrunpcn-honni gcling gctroffi hoofden, welkt beid tot verstr tegelijk met dt Bij bet aanv te worden ovt Dezerzijds u tijdvak weder zal worden gi In verband bestond en s werd verzorgi Schema voor Maandag 1" Dinsdag 18 Woensdag Donderdag 20 15 va Donderdag 27 |I5 vc Bevoorradinj De klomptnb rechtstreeks d' pen aflevert. Dc klompen! naar soort ci vastgestelde di De distributi materialen ter Deze toewiji den rayonleide aan de Bedrij' zal verst rekkt in hi ir di !nder die derlij den reikt digin liener akgri loutii tn or «gst DE TOESTAND IN INDIë. De toestand in Indië ziet er niet rooskleuriger uit en den Engelsclien schijnt het ernst te zijn met het on dernemen van acties tegen de extre misten op Java. Tegen Behasi en haar inwoners, die de overlevenden van 't vliegtuig vermoord hebben is een straf-expe- ditie ondernomen en alles is met den grond gelijk gemaakt; ook op andere plaatsen zijn krachtige ac ties ingezet. Dr. Amirs is van Sumatra naar Java gekomen en heeft medege deeld dat de Indonesiërs op Suma tra achter Sookarno staan. De heer v. d. Plas, lid van den Raad van Indië heeft ont*sIag ge nomen. EEN AARDIG TEKORT IN DE OORLOGSJAREN EN VOOR DE TOEKOMST. Bij de Tweede Kamer is inge diend een Nota betreffende den toe«iand van 's Rijks financiën. Hieruit blijkt dat het tekort in de oorlogjaren 11 milliard bedraagt. De autoriatie-begrooting voor het 2e halfjaar van 1945, heeft een nadce- lig saldo van 1812 millioen gulden. De bronnen waaruit hier geca- neerd moet worden, hoopt de regee ring te vinden door: Vermogcns- aanwasbclasting, een heffing in eens, herziening omzetbelasting, weeldebelasting en verhoo^ing suc cessie en schenkingsrechten, daar tegenover komt een afschaffing ver- maatschapsbelasting en vermogens belasting op lichamen. De regeering hoopt te komen tot een gezond budget, ook door dras tische bezuiniging; organisaties die niet strikt noodig zijn, worden di rect ontbonden. De geleidelijke toeneming van het nationaal inkomen en de daarmede genaard gaande stijging van de fis cale inkomsten eenerzijds, de in de toekomst verminderde noodzaak dc ove'bptosiiit«*aven als stimulans voor de bedrijvigheid te be/iren ander- ziids. stellen een verdwijnen van het deficit in het verschiet. Dan zal de budgetaire saneering bereikt zijn. 1 In verband feestdagen, R vervroegd. De tabaksd a.s., op de i leverenT. 0 rants. Uitger V. P VOEDSBMISJ Richtprijzen Ter oriem bouwproduc Produi T arw Rogge Gerst Have Maïs Boek» Groen Scho! Wijk- Man Plattf Grau' Lang Stro» N.H. Sn Sol Krom Kievi Paan Wa; Lijoz Kan; Kat» Geel Bruö Blau Kool Deze pf' zaad, blau loon per 1' Contract-po De contr. volgt vastg1 Suikerbietei Voederbiete Voederbiet' Voederbiet' iuwp ila, G: Grt oorte te-Zï :n-H 'nen, i-Prü ■H-R -Proi Scha en lad houd* en ko cogst het

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2