KORTZICHTIGHEID. - S VRIJDAG 21 DECEMBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 89 Waalwijksche en Langstraatsche Courant KORTE BERICHTEN. HET PROCES TE NEURENBERG. TRIBUNAAL. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever; JAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs15 cent per week; 11.95 per k artaal Verschijnt Maandag en Vrijdag Brukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij AntoenTlelen Kennummer; 2483 Ondanks het feit, dat de distribu tie op verschillend gebied wel iets soepeler begint te worden, zijn we nog lang niet waar we wezen moe ten. Als men de mensclien zoo links en rechts eens hoort praten, dan hoort men vaak zeggen, van dit en dat is er ruim voldoende, waarom is hel dan zoo moeilijk aan een toe wijzing te komen? Het vraagstuk der arbeidskrach ten in de industrje hangt nauw met dit probleem samen. De moeilijk heid om aan geschikt personeel te komen wordt vaak nog verdubbeld, omdat' de arbeiders zeggen, wij heb ben geen rijwielen, geep schoeisel, geen kleeding we kunnen dus niet komen werken. Nu zien we in onze eigen omgeving, dat fabrikanten die hijv. textiel vervaardigen, naar Waalwijk komen, om te trachten hun producten te ruilen tegen schoenen. s,Ik moet schoenen hebben", zei een textielfabrikant hier op een schoenenfabriek, „want anders lioud ik mijn personeel niet aan het werk". Hij heeft schoeficn gekregen, in ruil voor textiel, overalls, kousen, schorten of wat dan ook. En dat ge beurt niét op één fabriek, maar op meerdere. Fabrikanten uit de meest uiteenloopende branches loo- pen hier de fabrieken af, om maar te ruilen tegen schoenen. Zij willen er alios voor «reven en beiden zijn er mee gebaat. Bovendien komen de schoenfabrieken hier van hun onverkoopbare voorraden af. Het klinkt wel ongelooflijk in dezen tijd van schoenenschaarschte, maar tal van zolders liggen vol met onver koopbare producten. Toen de fa brieken na de bevriiding weer gin gen draaien, moesten zij n.l. een zgn. eenheidsschoen maken, maar men moet niet denken, dat er iemand is, die deze schoenen thans nog hebben wil. al zijn ze van nog zoo'n goede kwaliteit. De dames in de stad hebben weer duizend-en-een eisehen. Zii loonen mot hun schoe nenbon tientallen winkels af. laten de vakken overhoon. halen en koo- pen nog niets, in de verwachting er gens anders beier kunnen slagen. De cenhcidsschoen van enkele maan den geleden wordt niet meer aange keken en de fabrikanten zitten er mee. „Ze moesten die vrouwen daar, maar weer eens een jaar op bloote voeten laten loopen, dan zouden ze wel anders praten", zoo zei een fa brikant tegen ons. En inderdaad het is ook zoo. Is het dan wonder, dat, wanneer er iemand met' textiel komt en dit maar al te graag tegen die onver koopbare schoenen ruilen wil, de transactie al heel spoedig tot stan^ komtNiemand lijdt er schade bij, iedereen is er mee geholpen. Maar liet' mag niet natuurlijk. En dus ko men de ambtenaren proces-verbaal opmaken. Alle fabrieken die zich aan deze „euveldaden" hebben- schuldig gemaakt, zijn geverbali seerd. Een dergelijke kortzichtigheid lijkt ons toch wel overdreven. Men is daarover dan ook ten zeer ste verontwaardigd en steekt dit niet onder stoelen of banken. „Ze kunnen doen wat ze willen, maal ais ik mijn personeel helpen kan, dan doe ik het", zei de directeur van een der grootste textielfabrieken van ons land, die met' <100 paal schoenen voor zijn personeel naar huis ging, „en ik verberg niet wat ik gedaan heb", zoo vervolgde hij, „maar verantwoord het voor ieder zichtbaar In de boeken". Die man offert er eiken vrijen Zondag voor op, om dan hier dan krijgen voor zijn personeel, werkdag wil hij er niet voor verlet ten, maar niettemin gaat hij op den bon. Het ware te wenschen, dat er ten deze wat' meer soepelheid werd be tracht. Trouwens er is nog iets, waarover velen zich geërgerd heb ben. De arbeiders die 's morgens in alle vroegte op hun rammelende fiets met harde banden naar de fa briek moeten, om op tijd op hun werk te kunnen zijn, worden gever baliseerd omdat hun licht eens niet brandt. Dat is een maatregel die ons wel wat ver gaat en de politie heeft zeker wel iets anders Ie doen, dan op dèrgeliik-e futiliteiten te letten, in dezen tijd Men moet het de menschen niet noodeloos moeilijk maken. Tijdens een te Nijmegen gehou den persconferentie deelde mihister Beel mede, dat staking van een ge meenteraad of van ambtenaren op grond van de terugkeer van een ge- staakten burgemeester onder geen omstandigheid aanvaard, ban wor den. Degenen, die daaraan deelne men verzaken absoluut hun plicht, verklaarde Z.E. Ook zeide de minister-president dat het annexatie-vraagst-uk niet van de baan is maar dat wij bij de komende onderhandelingen stelling zullen nemen voor onze belangen. Ook werd medegedeeld dat er geen monopolie voor vervoer komt, en dat voorloopig niet' gerekend mag worden op opheffing der grensbe- lemmeringen in 't verkeer met Bel gië. Er is een prioriteitslijst opge steld voor rijvergunningen, waarop als eerste voorkomt' de geneeskundi ge dienst, verder de noodvoorzie- ning, vervolgens overheidsbedrijven en daarna de industrieele bedrijven. Als nu blijkt dat er wagens rijden, die wel nuttig werk doen, doch min der urgent zijn dan een van drie eerstgenoemde categorieën, dan kun nen deze wagens gevorderd worden. De urgentie staat ter beoordeeling van de rijksverkeersinspectie en een plaatselijke commissie. De regeering is voornemens aan liet parlement eenige wijzigin gen van ingrijpenden aard voor tc stellen, n.l. den kiesgerechtigden leeftijd te verlagen tot 23 jaar en de verschijningsplicht af tc schaf fen. Het college van Rijksbemidde laars wijst' er met nadruk op, dat loonsverhooging voor een ieder, die in eenige dienstbetrekking werk zaam is, de goedkeuring van het college behoeft. De regeering is bereid een aan tal beperkingen voor de boeren op te heffen, mits men kan rekenen op een eerlijke en loyale medewerking van de boeren. De regeering over weegt thans welke crisismaatregelen er kunnen worden afgeschaft en is bereid daarbij een ruim standpunt in te nemen. Ged. Staten van Noordbrabant hebben een nieuwe verhoogde sala- risreneling vastgesteld voor secreta- Tissen, ontvangers en ambtenaren van den Burgerlijken Stand. BENOEMINGEN. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, Bissehop van Den Bosch, heeft benoemd tot pastoor te Keidonk den Zeereerw. lieer J. J. Pulles; '°t pastoor te Kekerdom den wel eerw. heer J. G. J. van Elk, die Kanelaan was te Ravonsteintot Dasfoor te Veldhoven den weleerw. '"-er A. .T. P. Damon die kapelaan *as te Tilburg (Eovenl tot vica- t's oeeonomus te Viprlingsbeek d'n weleerw. heer .T. A. M. van I Beortum. die kapelaan was te ^EMcb. TTi"" van DE BURGEMEESTER: „De juiste man op dc juiste plaats". Bij het doen van benoemingen voor het ambt van burgemeester gaat de regeering er van uit, dat zooveel mogelijk gestreefd moet wor den naar een hernieuwden ophouw van liet bestuursapparaat, met in achtneming van het beginsel „de juiste man op de juiste plaats". Bijzondere aandacht wordt ge schonken aan den eiscli, dat de le vensrichting van den candidaat past in de sfeer der gemeente, waarin hij zal worden geplaatst. ZES MILLIOEN JODEN WERDEN UITGEROEID. De germaniseering en plundering van de bezel'te gebieden vormden liet slot van de zittingen, welke liet Neurenbergschc tribunaal vorige week hield. Polen moest in twee etappes wor den gegermaniseerd. Franck, G-oe- ring en Himmler speelden er een belangrijke rol in. Vooral de laatste toonde hierin weer eens zijn menta liteit. In oen redevoering tot officie ren van de S.S. Leibstandartc Adolf Hitler ging hij er t-rotscli op, dat hij honderdduizenden Polen van hun woonsteden had weggevoerd bij -10 graden vorst en duizenden leidende Polen had laten neerschieten. De uitroeiing der Joden was een ander hoofdstuk, dat de misdadig heid der Nazis aan het licht' bracht. Uithongering was liet eerste middel dat zij gebruikten. In Augustus 1942 schreef Franck in zijn dagboek „de verlaging der levensmiddelenrant- soencn voor Joden, beteekent' voor meer dan een millioen den honger dood". In April 1913 werd het Ghetto in Warschau vernietigd. De golieelc stadswijk werd in brand gestoken, bunkers, waarin Joden zicli in doodsangst hadden opgesloten, wer den eenvoudig opgeblazen. Het re sultaat was, dat 09005 Joden werden gegrepen, 56000 Joden kwamen in de vlammen om. 7000 werden „ver nietigd" en andermaal 7000 kwa men in Theresienenstadt om het le ven. Op 2 December 1941 waren .in de Oekraine 150200.000 mannen, vrou wen en kinderen geëvacueerd. Van dc 140.000 Joden uit Nederland zijn er 115.000 spoorloos verdwenen. Vol gens een officieel Poolscli rapport werden er in Auschwitz in Juli 1914 12.000 Joden per dag vermoord. Franck gaf alle orders tot deze OlWn liam'lnT'ies. In Auschwitz en Birkekau werden van April 1942 tot April 1944 1.705.000 Joden vermoord. In Februari 1944 waren in Polen nog slechts 100 van de oorspronkelijk 3.500.000 .Toden over. Zoo zouden 6 millioen Joden in Euronn zijn om gebracht, waarvan 4 millioen in de kampen. Ondor den bewijslast zaten de be klaagden dofberustend op hun LANDBOUW. Onze pluimvee-stapel. Voor 1949 bedroeg de eïer-produc- tie in ons land 2.459 millioen eieren. Daarvan bleven er 1.975 in ons laud en werden er 1.375 uitgevoerd, Ier waarde van 14 millioen gulden. In den oorlog lie]) de pluimvee-stapel door rooi en afslachting wegens ge- «k a,an voer mct B5'/c achteruit. Men hoopt echter den vasstapel' in 2 a 3 jaar weer op peil té hebben; at zet mogelijkheid zal er natuurlijk genoeg blijven. ilel houden, vervoer en verban- delen van Lokken en geiten is voor- taan vrij; het slachten en vervoeren van vleesch moet bij den Pl.B.H. worden aangevraagd. Levering- slachtvee in Kerstweek. Van 24 December t.m. 1 Januari zal er geen gelegenheid zijn slacht vee ol slachtvarkens te leveren met uitzondering van nuchtere kalveren Van 2 Januari 1940 af wordt er weer gelegenheid gegeven op de vastgestelde leveringsniarkten var kens en groot vee af te leveren. Paardenhandel. Zoo als reeds eerder werd gepu bliceerd, zijn niet ingang van 19 No vember 1.1., de taxatiemarkten voor paarden afgeschaft. Vanaf dien da tum kunnen de paarden worden ver handeld op een geldige aankoopver gunning voor een paard. Om in het bezit te komen van een U..D vergunning, moeten dq landbouwers daar iets te hiervoor een aanvrage indienen bij •soneel, een den plaatselijk bureauliouder. De plaatselijk bureauliouder kan, na overleg gepleegd te hebben met de districtscommissie, de gevraagde vergunning al of niet verleenen; dit laatste aan de hand van de hem ten dienste staande richtlijnen. Alle niet-landbouwers, d.w.z. eigen vervoerders, expediteurs en perso- nenvervoerders, die een paard wen schen aan te schaffen, moeten even- 1 eens hiervoor een aanvrage indienen bij den plaalselijken bureauhouder. De plaatselijk bureauhouder zendt deze aanvrage door aan de al'deeling Paarden van liet' Bureau van den Provinciaal Voedselcommissaris te Tilburg, die voor verdere behan deling zorg draagt. Handelaren kunnen aanvragen voor handelaarsvergunningen recht streeks indienen bij*.bovengenoemde afdeeling. Vleesch en fruit voor de Kerstdagen. Soepele regeling voor de boeren. Voor de aanstaande feestdagen zal een extra vleeschbon worden aangewezen, waarop een ons bevroren Argentijnsch vleesch kan worden gekocht. Voorts wordt omstreeks Kerst mis een fruitbon bekendgemaakt voor het koop en van appelen, terwijl ten slotte dezer dagen de winkeliers een aanvang zullen mogen maken met de aflevering van slaolie, waarvoor de bónnen reeds de vorige maand zijn in geleverd. Peulvruchten en grutterswaren gaan binnenkort van de bon, al dus heeft minister Mansholt aan gekondigd op de vergadering, die de Geldersche Mij. voor Landbouw bij haar eeuwfeest in Arnhem heeft gehouden. De minister heeft voorts nog enkele dingen gezegd, die vooral de landbouwers zuilen verheu gen: het graan voor eigen ge bruik als veevoer zal binnenkort worden vrijgegevende varkens- leeltbeperking wordt opgeheven; het veeboekje wordt afgeschaft, behalve irc de grensstreekhet handelsboekje en de aankoop vergunningen en de vervoers bewijzen moeten nog even ge handhaafd blijven; wat de paarden betreft worden alle be wijzen afgeschaft; voor de varkenscontracten wordt het maximumgewicht teruggebracht op 40 kg„ de zuivelbeperkingen worden zoo spoedig mogelijk weggenomen. Door al deze din gen komen 4000 ambtenaren vrij. Zij beteekenenen meer vrij heid voor den boer, al blijft een zekere leiding noodig. 2ittinS van de 2e kamer te s-IIertogenbosch onder voorzitter schap van mr. H. J. van Leeuwen, stonden op 12 Dec. terecht: Marinus Johannes Esch, 51 jaren, veehandelaar, en zijn echtgenoote beiden wonende Waalwijk, Kloos- terweg 109, die beschuldigd werden van het opkoopen van levensmidde len, zooals boier, kaas, eieren en koffie bij de boeren, en van het ver- koopen aan de Duitschers. Beide verdachten ontkenden, terwijl de man op een vorige zitting het' ten Jaste wel erkende. Het Tribunaal schorste de zaak opnieuw voor onbepaalde» tijd. Petronella Stephina Henrita van Strien, echtg. van Kommers, 31 ja ren, te Waalwijk, was in Mei, Juni en Juli 1944 lid van de NSB, omdat haar man dat ook was en ver dachte, als haar man na de bevrij ding in een kamp zou moeten, met? hem mee wilde gaan. Voorts liet zij toe, dat haar minderjarige zoon hij de SS' dienst nam. Omstreeks Dolle Dinsdag ging verdachte haar zwaar gewonden zoon in Duitschland op zoeken. Zij keerde pas eind Mei 1915 terug. Haar man was directeur van het postkantoor te Waalwijk. Het Tribunaal stelde verdachte na G maanden interneering in vrijheid, omdat zij niet uit overtuiging, doch voor haar man bij de partij was ge gaan. Maria Cornelia Snoeren, eclitg. van A. Duister, 20 jaren, Minister Loeff- straat 9 A, Waalwijk, heeft den gc- lieelcn oorlog voor de Duitschers gc- wasschen. Toen haar man in de ge vangenis zat, bad verdachte omgang met een Duitscher. Zij kreeg van hem een rokje en blouse welke uit het huis van den ondergedoken agent Ilcllings gestolen waren. Bij de bevrijding vluchtte verdachte met' een Duitsche compagnie Holland in, waar zij zich gedurende de uit hongering van baar landgenoot en dik vrat bij de moffen. In April 1945 liet zij zich nog in Duitsche uni form fotografeeren. Verdachte ver diende maar 32 per week bij de moffen Het 1 i;ibunaal vond dit een ern stig geval en legde de verdachte een interneering op van 2 jaar met af trek (tot 2 Juni 1947) en ontzegde haar het kiesrecht voor 10 jaren. Voor het Bossche Tribunaal werd berecht de zaak van A. J. Eoezer geboren te Waspik op 2 Mei 1915! van beroep schoenfabrikant, wonen de te Amsterdam. Hij had zich tc verantwoorden wegens sympathisee- rend lidmaatschap der NSB, lid- imaatscbap 'van het- NAF, den NVD en liet nemen van zitting in den districtsraad van bet Economisch I-ront voor de firma van der Ham men te Waalwijk. In October 1913 werd verd. sympathiseerend lid van de NSB en bedankte voor de bewe ging, toen de „hulplandwacht" in 't leven werd geroepen. De broer van van verdachte deed dienst als land- wachter en werd te Sprang Capelle op „Dolle Dinsdag" door K. P. „An dre" doodgeschoten. Verd. vluchtte toen naar Amsterdam uit vrees, dat met hein hetzelfde zou geschieden, liet tribunaal was van meening, dat verd. niet uit l'inancieele noodzaak handelde, bepaalde de interneering van verd. op tien maanden met af trek van voorarrest, legde een ver beurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 599 op en ont zegde t kiesrecht voor den duur van tien jaar. Voorts stond terecht M. D. Boezer, te aspik geboren op 22 Mei 1918. van beroep schoenfabrikant, wonen de te Amsterdam. Hij was sympathi seerend lid der NSB, begunstigend licl dor Germaansche SS, waarvan liij vormingsbladen ontving, lid der N vD, kreeg als gevolg van zijn sym pathiseerend lidmaatschap 'een „Ausweis" en nam zitting in den districtsraad van het Economisch Front voor dc firma van der Ham men te Waalwijk. Verd., die verloofd was met een Duitsche, verklaarde, dat hij op haar verzoek begunstigend lid der Ger maansche SS werd en eenmaal 30,- betaalde, niet wetend wat de SS eigenlijk voor een instelling was. Omtrent zijn sympathiseerend lid maatschap der NSB beweerde verd., dat hij toegetreden was tot de be weging om een „Ausweis" te krij gen. Hetgeen den president noopte te zeggen, dat dit zeer onwaarschijn lijk is, daar inliet jaar 1911 nog geen sprake was van „Ausweisen". In 1944 kwam verd. klaarblijkelijk tot inkeer en verbrak dientengevol ge zijn verloving met liet Duitsche meisje. Het tribunaal rekende de zaak tegen verd. tot de zware ge- vallen. De uitspraak luidde: 15 maanden interneering met aftrek van voorarrest, een verbeurdver klaring van het vermogen tot een bedrag van 1000 en ontzegging van bet kiesrecht voor den duur van tien jaar. BANKDIRECTEUR BERECHT. Het Bossche tribunaal deed uit spraak i nde zaak tegen den 45-ja- rigen bankdirecteur J. F. A Mer- tens uit Den Bosch. Hij werd be schuldigd van omgang met Duit schers en van het liquideeren van de loge van vrijmetselaren in Noord- Brabant. Voor dit laatste werd hij gestraft met een verbeurdverklaring van vermogen tot een bedrag van 2500 (het bedrag dat verd. aan de liqui datie verdiend had). Het andere achtte bet tribunaal reeds voldoen de uitgeboet door het jaar internee ring dat M. reeds achter den rug lieeft. DE TOESTAND IN INDIë. NED. HERV. KERK. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk -heeft besloten een re gionale commissie voor het Zuiden in te stellen en een predikant in algemeenen dienst te benoemen. Bovendien wordt een bedrag uitge trokken voor herclassificatie van de gemeenten in dat gebied. „SPELEWEI". Het tijdschrift voor spel, muziek, zang en dans is thans weer na vier jaren verschenen in een zeer sma kelijk formaat, goede uitvoering en prettige, waardevolle inhoud bij Ons Leckenspel te Bussum. Mij krijgen tegenwoordig vrijwel het stereotype bericht; „Op Java is de toestand vrij rustig". Maar onder- tusschen werden in Batavia een Ambonees en twee Nederlanders vermoord; moesten de Britten een kamp bij Buitenzorg vernietigen, enz. enz. Omtrent de gebeurtenissen te Soc- rabaja wordt- thans gemeld, dat de extremisten te Soerabaja gedurende de gevechten aldaar bijna duizend mannen, vrouwen en kinderen heb ben ontvoerd. Zij worden als gijze laars vastgehouden, maar niemand, ook de Britselie militaire autoritei ten niet, weet precies waar. Zeer vele Nederlanders op Java worden gesloopt door deze nooit eindigende onzekerheid. In en bij Mcdan (Sumatra) is 't zeer onrustig. EEN NIEUWE PARTIJ. De vorige weck had in het C.J.M.V.-gehouw te Groningen een bijeenkomst plaats van een anatal personen uit Hervormden-, Gerefor meerden-, Chr. Gereformeerden- en Baptisten-Kring onder leiding van den beer J. Hindriks Heymanslaan 30 aldaar, ter bespreking vanVle vraag, of oprichling van een nieuwe parlij noodzakelijk is. De vergadering was van oordcel, dat zich bezig was een scheiding te voltrekken onder de vroegere volge lingen van genoemde partijen, en wel een een scheiding tusschcn de z.g. conservatieven en de vooruit- strevenden, en wilde die scheiding in liet belang van ons vaderland verhaasten door de oprichting van een nieuwe Christelijke partij met een vooruitstrevend program. Dc zoozeer verlangde eenheid tusschcn Chr. bevolkingsgroepen zou daar door tevens worden bewerkstelligd. Uit de vergadering, die zich ken merkte door een ernstig verlangen naar eenheid en samenwerking, werd een voorloopig werkcomité benoemd, bestaande uit' leden van voornoemde Kerkelijke Kringen, met opdracht de oprichting van de nieuwe partij voor te bereiden, en in en buiten Groningen contact te zoeken met personen en groepen, ook buiten vermelde Kringen, die aan de op richting willen medewerken. PRIJS-OVERTREDING. In dc maand November werden door de Afdeeling Tilburg van den Opsporingsdienst van het Directo raat-Generaal van de Prijzen 41 pro cessen-verbaal opgemaakt met een totaal van 45 verdachten. Tegenover dit aantal processen-verbaal staat een aantal ingekomen klachten van 20 stuks. Hieruit mogen we dus de conclusie trekken, dat de medewer king van het publiek nog voor een zeer groote verbetering vatbaar is. 15 Maal moest' proces-verbaal worden opgemaakt terzake overtre ding van het Prijsaanduidingsbe- sluit. Meestal betrof het hier café's, restaurants en bloemenwinkels. Ook in café's en restaurants moeten dui delijk zichtbaar prijslijsten aanwe zig zijn. Terzake overtredingen van diverse beschikkingen voor de schoenen en Iedcrbranche werd 4 maal proces verbaal opgemaakt. Er werden In- beslaggenomen ruim 3500 stuks rub berzolen, 4090 rubberhakken, 32S voet' bruin calfsleder en 655 voet bruin grain-leder. Deze goederen wa ren door den fabrikant in diverse woningen verborgen en bij inventa risatie niet opgegeven. Een duizend paar schoenen waren eveneens op dezelfde wijze achtergehouden. Om echter stagnatie te vftorkomen en in verband met' technische (ambtelijke) moeilijkbeden zijn deze niet inbe- slaggenomen. Het adres van de Afdeeling Til burg, waar men eventueel zijn klachten en grieven kan deponee- ren is: Heuvel 46, Tilburg, telefoon 2761. CURSUS VOOR KERKELIJKE BOUWKUNST TE 's-HERTOGENBOSCH. Vooruitloopend op de concretizee- ring van breeder opgezette plannen eener Academie voor Kerkelijke Kunst- te 's-Hertogenbosch wordt een cursus nu reeds ingesteld onder auspiciën van de R.K. Leergangen te Tilburg. Als zetel is gekozen de bisschops stad 's-Hertogenbosch, de plaats waar ook de idee hiervoor gerijpt is. De R.K. Leergangen hebben de dagelijksclie leiding van don cursus in handen gelegd van Ir. N. van der Laan, bijgestaan door een kleine

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1