,,'t Is Feest" Geprolongeerd Flinke BAKKERSKNECHT. Voor direct gevraagd NET MEISJE. TE KOOP: TE KOOP ol TE RUIL Kippen aan komen loopen. W. S. C. Revue Dinsdag 15 Januari Woensdag 16 Januari MAANDAG 14 JANUARI 1946 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 96 Waalwijksche en Langstraatsche Courant verschijnt Maandag en vrijdag TOESTAND IN INDIË. ONZE SPOORWEGEN. Deze coupures zijn geldig voor de detaillisten van 20 Jan. tm. 2 Febr. 191(5 en voor grossiers van 20 Jan. tm. 16 Febr. 1946. Voorts worden uitgereikt de nummercoupures: 593, 594 vóór 2 liter melk per rantsoen. 596, 597 voor 1 kg. aardappelen per rantsoen. Deze zijn geldig van 20 tm. 27 Januari 1946. Voor brood worden uitgereikt: 573 voor 50 kg. Amerikaansche bloem per rantsoen. 574 voor 50 kg. inlandsche bloem per rantsoen. 575 voor reductie. TEN DERDE. Inlevering Fruitbon F 04. Fruithandelaren dienen op Zaterdag 12 en Maandag 14 Januari 1946 bon F 01, aangewezen voor 500 gram sinaasappelen (1 rantsoen) in, te leveren bij de distributiediensten. Zij ontvangen dan coupures 565. BON F 04 VOOR SINAASAPPELEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat behoudens de hier onder vermelde uitzonderingen het publiek op 9, 10 en 11 Januari bon F 04 der fruitkaart bij een handelaar in groenten en/of fruit moet inleveren. Op dezen bon zullen tjz.t. 500 gram sinaasappelen beschik baar worden gesteld.; Bon F 04 moet worden ingeleverd in alle distri butiekringen, met uitzondering van de kringen in Zuidholland, waar men in December 1945 de bonnen F 03 der fruitkaart heeft moeten in leveren. In deze kringen blijft uitsluitend bon F 03 aangewezen voor sinaasappelen, ook dus in de distributiekringen in Noordholland, het overige gedeelte van Zuidholland en de kringen Abcoude, Almkerk, Mijdrecht en ICamerik, waar op 5, 7 en 8 Januari j.l. bon F 03 moest worden ingeleverd, moet thans uitsluitend bon F 04 ingeleverd wor den; bon F 03 is in Noordholland, het bedoelde osrerlge deel van Zuid holland en in de kringen Abcoude, Almkerk, Mijdrecht en Kamerik niet geldig. Bon F 04 mag uitsluitend worden Ingeleverd in den dis tributiekring, welks nummer op den bon vermeld is. De aflevering der sinaasappelen zal in de verschillende provincies op verschillende tijdstippen plaats vinden, naar mate de sinaasappelen worden aangevoerd. GELDIGHEIDSDUUR BON G 03. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat bon G 03 der Groen- tenkaarl, welke in de weck van 612 Januari a.s. bij den groenten- handel 'móet worden ingeleverd, bestemd is voor het betrekken van groenten gedurende drie vierwecksche perioden, derlntlve van 20 Ja nuari tot cn met 13 April. Nieuwe brandstoffenbonnen. De bonnen BV 47 en 48 van de brandstoffenkaart T 505, respectieve lijk T 509 zijn geldig verklaard tot het betrekken van één eenheid vaste brandstoffen per bon. Deze bonnen moeten door het publiek in het tijdvak van 4 tol* 19 Januari bij de brandstoffenhandelaren tegen ontvangstbewijs worden ingeleverd. De handelaren kunnen de door hen ontvangen bonnen tot uiterlijk 31 Januari a.s. bij den plaatselijkcn distributiodienst inleveren. Met nadruk wordt er op gewezen, dat be doelde bonnon gelden als voorinleveringsbonnen en binnen den bepaal den tijd moeten worden ingeleverd. Men beware deze bonnen dus niót tot de handelaar brandstoffen in voorraad heeft. Bonaanwjjzing petroleum. Voor het tijdvak van 1 tot en met 31 Januari 1946 zijn de volgende bonnen geldig verklaard voor het betrekken van 4 liter petroleum per bon. Voor kookdoeleinden van de kaart UA 510 de bonnen 17 t.m. 20, van do kaart UB 510 de bonnen 17 en 19, van de kaart UC 510 de bon 65. Voor verlichting van de kaart UD 510 de bonnen 117 en 118. Aflevering van vet geschiedt een week later. Aangezien de bevoorrading der detaillisten met vet cenige vertraging ondervindt, zal de 100 gram vet, welke op bon 548 verkrijgbaar is ge steld, eerst in de week van 13 Lm. 19 Januari kunnen worden afge leverd. Op Zaterdag 12 Januari a.s. hopen onze geliefde Ouders JAN DAMEN en HENDRIKA v. d. WIELEN hun 25-jarig huwelijksfeest te her denken. Hunne dankbare kinderen, Ria, Corry, Theo Piet, Mientje, Jan, Rika, Willy, Anny en Sjaantje. Kaatsheuvel, Jan. 1946. Mgr. Völkerstraat 35. Op Zondag 13 Jan. '46 hopen onze geliefde ouders de> Heer en Mejuff. A. v. d. DUNGEN RORIVE hunne 25-jarige echtvereeniging te herdenken. Dat God hen nog vele jaren moge sparer is de wensch van hunne dankbare kinderen. Venray Jo v. d. Dungen (Br. Nemesius) Kaatsheuvel Lia en Verloofde Annie en Verloofde WIE RUILTAuto buitenband 32x6 of 600x 16 met of zonder wiel tegen MOTOR-BINNEN- EN BUITENBANDEN 300x 19 en36x 3.25. Reflectanten kunnen zich mel den onder no. 1142 bureau v.d.bladJ Ria Jean Benny Li esje Kaatsheuvel, Jan. 1946. [Kruisstraat 15. schoenfabrieksarbeidster, 19 jaar, te Waalwijk, die lid was van het NAF, omgang had met Duitesche militairen en naaiwerk verrichtte in een lager te Gelsenkirchen, met gesloten deuren behandeld. Ver dachte werd in vrijheid gesteld zonder oplegging van verdere maat regelen. W. HUIJBREGTS, Loon-op-Za.id. De Wijkzuster v. h. Groene Kruis vraagt Mr. v. Coothstr. 52, WAALWIJK. 1 Heeren- en 1 Dames polshorloge, 1 Huiskamerameublement met bank, 1 wringer, eikenhouten kabinet, keukenfornuizen en kamerkacnels, nieuw 1 en 2-persoons driedeelige bedden, 1-persoons spiralen, 4 p.k. motor als nieuw. Te bevragen Laageinde 92 - WAALWIJK. 1 paar zoo goed als nieuwe SCHAAT- SEN-ONDERSCHROEVERS, 1 pr. KOFFERGRAMOFOON, merk „His Masters Voice", een z.g.a.n. blauwe OVERALL, vooroorl. groote maat. Br. onder no. 1140 bur. v. d. blad. Inlichtingen bij den Wachtmeester der Marechaussees VAN BA ALEN te SPRANG, wegens enorm succes op en Plaatsbespreken vanaf ZATER DAG 12 JANUARI om half drie bij SJEF SARS. De Echo van het Zuiden Druklcar: Waalwijksche Stoomdrukkerij.Antoon Tlalen Abonnementsprijs15 cent per week; 11.95 per kwartaal Kennumm.r2483 Hoofdredacteur Uitgever: JAN TIELEN Wij lezen in „Commentaar" uit gave van den Regcerings-Voor- lichtingsdienst DE GROOTSTE AUTOBUS VAN NEDERLAND. Binnenkort zal de vervoerscapa citeit van vele ondernemingen, die zich bezighouden met het vervoeren van passagiers, alsmede van een aantal bedrijven cn overheidsin stanties, die speciaal te maken hebben met bet vervoeren van ar beiders van en naar hun werk, aanzienlijk worden verhoogd. Er zullen nl. een aantal Fransclie autobussen naar ons land komen, autobussen die volgens nieuwe prin cipes worden gebouwd en grooter zijn, meer zitplaatsen bieden dan cenige autobus, die lot dusverre in ons land reed. De autobussen, merk Cliausson, zijn nl. ruim tien meter lang en 2.50 meter breed, waarlijk ongewone afmetingenZij biedn een behoorlijke zitplaats aan 41 passagiers. Deze bussen zijn voorzien van een zes-cylinder Hotchkiss-motor van 105 pk. Dat is de motor, die in de Fransche tanks wordt gebruikt cn daarin zeer goed voldoet. Dit type autobus wordt trouwens veel in het Fransche leger gebruikt voor ver voer van soldaten; men beeft er daar thans 500 voor dit doel in ge bruik. De wagens worden niet, zooals tot dusverre met aulomobielen ge bruikelijk, op chassis gemonteerd doch, min of nicer volgens aan den vliegtuigbouw ontleende principes, geheel dubbelwandig gelascbt. Als de romp van de autobus geheel ge reed is, wordt als een der laatste bewerkingen de mol or er in ge plaatst. De wagens zijn voorzien van een luchfdrukinstallatie op de remmen en een op liet stuur. Ondanks zijn groote lengte en breedte is dit type autobus buiten gewoon goed manoeuvreerbaarmol bet grootste gemak rijdt- men ermee door stadsgedeelten, waar de stra ten smal en bochtig zijn. Nog juist in het oude jaar is de eerste wagen van dit type in ons lnndaangekomen en reeds onmid dellijk in gebruik genomen. De journalisten, die op Oudejaarsdag de openstelling van de Moerdijk- brug bijwoonden, werden in deze bus vervoerd. Nog in de eerste helft van Januari zal de tweede bus ar- riveeren uit Frankrijk en zeer bin nenkort zal d£ Fransche- fabriek in slaat zijn. voor ons land vijf van deze autobussen per week te leve ren. De Haagsclie Tramwegmaatschap pij, de Westlandsche Stoomlram- maatschappij, ondernemingen in de Graafschap, Twenthe, Utrecht, Friesland enz. zullen deze autobus sen in gebruik nemen. Hiermede zal liet nog altijd vooral op liet platte land zeer moeilijke passagiersver voer wederom een beetje dichter tot- een oplossing zijn gebracht. Met groote belangstelling zien we deze prachtige bussen ons land binnen komen, als nieuw bewijs van activiteit en van het voortschrijdend herstel van meer en meer normaal verkeer! Typisch echter dat blijkens boven staande mededeeling, al deze bussen weer BOVEN DE RIVIEREN wor den ingezet en 't Zuiden opnieuw geheel vergeten wordt. We zouden durven vragen, heeren, breng ook eens wat van die mooie bussen naar Brabant, en niet te vergeten NAAR DE LANGSTRAAT, waar het treinverkeer nog steeds op hervatting wacht, aan het herstel waarvan weinig of niets wordt ge daan en waar de dienst ongeveer geheel wordt onderhouden met vrachtwagenswat dat in den winter beteejeent, behoeven we niet nader uit te leggen. HET ONTSLAG VAN GEN. VAN O YEN. Er moet plaats gemaakt worden voor de jongeren. Het ontslag van It.-gen. v. Oijen was niet het resultaat van, noch stond in direct verhand met eenigcr- lei meningsverschil omtrent de Ncderlandsche regeeringspolitiek op Java. De Ned. regeering is zich ervan bewust, dat de situatie in Ned.- Indië buiten de controle van cu- dere Ned. militairen ligt en de be- 9tuurs)autoritei.t'en hebben een scherp omlijnde politiek vastge steld, volgens welke plaats moet worden gemaakt voor de jongeren, die door nauwer contact beter op hoogte zijn met de toestanden ter plaatse. Lt.-gen. van Oyen is van dezen gang van zaken reeds cenige welon geleden op de hoogte en lieoft daarin aanleiding gevonden zijn ontslag te nenien. Hij heeft zich terecht tot de Ned. regeering ge wend om gepensioneerd te worden. Als gevolg van de regeeringspoli tiek zal zijn aftreden niet een al leenstaand geval blijven. De regee ring beeft ingezien, dat de per soonlijke overtuiging van oudere ambtenaren er niet op berekend is te leiden tot de meest vlotte cn de meest billijke regeling van de moeiijkheden in Ned.-Indië. Toeslag voor bedrijven op de lichte gronden. De Minister van Landbouw, Vis- sclierij en Voedselvoorziening heeft, zooals bekend, onlangs bepaald, dat voor de bedrijven op de lichte gron den een toeslag per hectare zal wor den verstrekt .Deze toeslag wordt, naar thans is vastgesteld,, gesplitst in twee gedeelten, n.l. een toeslag per ha. bouwland en een toeslag voor kleine bedrijven. Voor eerst- gcnocinden toeslag komt in aanmer king al het werkelijk in gebruik zijnde bouwland, opgegeven bij de zoincrinventarisatie 1945, alsmede alle door oorlogsomstandigheden tij delijk onbruikbare cultuurgronden (inundatie-gebied, mijnenvelden, e.d.), met uitzondering van gras land, dat geïnundeerd was. Deze toeslag wordt allen verstrekt voor bedrijven op zuiveren zandgrond of veendalgroud. Zij zal ongeveer 70,- per ha. bedragen. Toeslag voor kleine bedrijven. De toeslag voor kleine bedrijven zal worden uitgekeerd aan alle be drijven op de zand-, veendal-, löss-, laagvcen-, rivierklei- en hoogveen- gronden, alsmede roodoorngronden met overwegend zand, met een to tale oppervlakte van minder dan 8 ha. Deze toeslag wordt uitgekeerd op iedere ha. bouw- en grasland en, in tegenstelling met den toeslag op bouwland, wordt die voor kleine be drijven ook gegeven over «Ie tuin- bouwgronden. De door oorlogsom standigheden onbruikbare gronden kunnen worden meegeteld. Hier wordt de toeslag dus ook gegeven over het geïnundeerde grasland. De grootle van dezen toeslag bedraagt voor bedrijven tot en met 1.09 lia. een bedrag van 10Ó.— per'ha. bouw-, tuinbouw- en grasland; voor bedrijven met een grootte van 1.1 ba.: 99.— van 1.2 lia.: 98.— van 1.3 lia: 97.en verder regel matig per 10 are met 1.per lia. terugloopeiyl tot 5 lia. 60.per lia. 5.1 ha. 58.per lia. 5.2 ba. 56.per ha. 5.3 lia. 54.per ha. en verder terugloopend met spron gen van 2.per 10 are tot 7.9 ha: 2.— 8 ha: niets. Ingeval de exploitant den land bouw niet als hoofdgroep beoefent, wordt de toeslag voor de kleine be drijven niet verstrekt. Evenmin in dien bij een fok- of yermeerderings- bedrijf van meer dan 50 stuks pluimvee houdt. Bovendien wordt 3.per are groenten en klein fruit afgetrokken en 2.per are andere tuinbouwproducten en boom gaarden. Totaal bedragen van 20.of minder, worden niet uitgekeerd. Be drijven met minder dan 50 are cul tuurgrond worden niet ingeschakeld voor den toeslag op bouwland, even min als voor den toeslag-kleinbe drijf. Vaststelling: der grondsoorten. De vaststelling der grondsoorten geschiedt aan de hand van de ge gevens voor de kunstmestdistributie in liet jaar 1943/44. De gegevens over de oppervlakte worden ontlcen'd aan bet inventarisatie-formulier van den zomer 1945. SOEKARNO. Soekarno, voorzitter van den Java-Raad, in een radio-toe spraak tot het fapansche volk op 14 Mei 1945. Soekarno bracht hulde aan het dappere Duitsche volk, dat meer dan vijf jaar lang onder leiding van Hitier den strijd volhield tegen een vijand, wiens overwinningen slechts het gevolg zijn van numerieke en materieele meerderheid. Wat ons het meest moet bezighouden, is onze taak om met Japan te strijden voor de overwinning. Wij moeten steeds ijveriger strijden en onze vrijheid be hoeden. Dc toestand in cn om Indië is nog steeds niet goed cn de toe_ komst ziet er niet rooskleurig uil. Om Batavia wordt nog altijd gevochten en Semarang wordt met omsingeling bedreigd, niet alle ge varen voor Europeanen, Indo-Eu ropeanen en geïnterneerden. Ook in de buurt van Soerabaja is 't niet rustig en vooral ook in het Noorden van Sumatra nemen on geregeldheden en verzet toe. Ook op politiek gebied spreken de leiders maar alleen over onaf- ban kelijkheid,_al is dat natuurlijk voorloopig nog met een korreltje zout to nemen. Dr. v. Mook is weer naar Enge land om details te bespreken, maar 't blijkt meer en meer dat de af spraken te Londen zeer veel cri- t'iek in ons land ontmoeten, vooral ook onder de Kamerleden. Het ziet er dan ook allesbehalve bemoedi gend 'uit, wat we daarvan hooien. Besloten zou zijn dat Nederland een nieuw en verstrekkend aah- Oorlogschade Huisraad vastgesteld. Verschenen is de regeling oorlogs schade aan huisraad. Voor elk stuk verloren gegaan huisraad wordt in het algemeen vergoed de aankoopprijs, vermin derd met een redelijk bedrag voor afschrijving. Moclit de op deze wijze berekende vergoeding evenwel beneden de verkoopwaarde blij ven, dan wordt deze verkoopwaar de aangehouden. Anderzijds wor den bij herstelbaar beschadigde goe deren de lierslelkostcn vergoed. Naast beperkende bepalingen ten aanzien van luxe-voorwerpen' en weelde-artïltelen, zooals bontman tels, sieraden, plezierjachten, ren paarden, enz., en de uitsluiting van een vergoeding voor verloren gel den, geldswaardige papieren en genotmiddelen, bindt de regeling de bijdrage, die 'trijk per gezin zal verstrekken aan 'n maximum, dat verband houdt met de huur waarde van de woning, of, wan neer het huisraad op een schip betreft, met de grootte van het schip. Zoo zal bij een huurwaarde van 500 per jaar in de groote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, ten hoogste 4500, in kleine steden ten hoogste 5550 cn op het platteland ten hoogste 6000 worden toegekend, terwijl voor het' huisraad op een sleepschip van 300 m3 watervet'- plaatsing niet meer dan 1500 be schikbaar zal worden gesteld. Het maximum wordt echter voor elk inwonend gezinslid beneden de 6 jaar verhoogd met 75 en voor ieder ander inwonend gezinslid met 125. Ten behoeve van cvacué's, wier goederen waren opgeslagen, jonge mensclien, wier huwelijksuitzet verloren ging, kortom ten behoeve van al degenen, die huisraad heb ben verloren, dat niet meer of nog niet in en bepaalde woning tot een huishouding diende," zijn daarbij de noodigc waarborgen geschapen. De uitbetaling van een rijksbij drage die op 100 of meer is vast gesteld, geschiedt' niet in contan ten, maar door overschrijving van liet toegekende' bedrag op een spaarbankboekje van de Ned. Mid- denstandsbank N.V. Het tegoed dat 2,75 pet. rente draagt, kan slechts opgenomen worden om de aan schaffing van ander huisraad te betalen. Bij dc uitbetaling zal tenslotte met de belangen van de huurver_ koopers en pandhouders van ver loren gogane goederen, evenals met' de belangen van de schuldoischers, aan wie verloren gegane goederen tot zekerheid van de schuld waren overgedragen, rekening worden ge houden. BELGISCHE KAMERS ONTBONDEN. De Belgische minister-president beeft Woensdag in de Kamer voor lezing gedaan van een decreet, waarin beide Kamers van liet par lement.' ontbonden worden ver_ klaard. De verkiezingen hebben plaats op 17 Februari en de nieuwe ka mers komen 8 Maart a.s. bijeen. bod aan de Indonesiërs zal doen cn dat de geallieerden krachtiger togen de extremisten zullen optre den. Over het landen van Ned. troe pen is nog niets beslist. Dat is een van de meest onbe grijpelijke dingen. Eerst heette bet dat' de oude O. I. troepen niet vol doende geoefend waren, nu komen er uit Amerika prima gedrilde ma riniers, en van de 2300 mogen er S00 landen, terwijl een ander schip met een even groot aantal prima strijders naar elders (buiten Indië) word .doorgezonden. Wanneer mogen onze eigen troepen eigen zaak verdedigen of helpen verdedigen. Dit vooral wekt' groote onrust en ontevredenheid. HOOGST ERNSTIGE BESCHULDI GINGEN TEGEN DE NIEUWE LEGERLEIDING. Een aanlal officieren, zich noe mende soldaten van het „oude le ger" heeft een petitie gericht tot H. M. de Koningin, waarin zij hun bezorgdheid uitspreken om bet behoud van het Koninkrijk cn over de wanordelijkheid en ondoelma tigheid van 's lands defensiebeleid. De petitie gaat vergezeld van een uitvoerig memorandum. In dit memorandum wordt een triest beeld opgehangen over den toestand, waarin thans onze legers in Europa en overzee verkeeren. De „oude soldaten" wijzen er op, dat zij het zijn geweest, die reeds in Juni 1940 een begin hebben ge maakt, om ondergronds weder ons leger op te houwen. Hierbij wordt gewag gemaakt van een onmisken bare tegenwerking en nog wel van die zijde, waarvan het den groot sten steun liad mogen verwachten. Xu zien wij, aldus liet' memoran dum, dat achter al deze tegenwer king en miskenning, sinistere, on ze onafhankelijkheid in wezen vij andige krachten werkten en nog werken. Hel werk van de soldaten van liet nieuwe leger van Juni 1910 werd- als onbelangrijk gedoodverfd, onze discipline als lafheid gehekeld en onze vaderlandsliefde bespot. Het zijn duistere krachten, die den opbouw van een z.g. leger in nieuwen geest in handen kregen. Muiting, dienstweigering, insub ordinatie, vandalisme, desertie, zijn aan de orde van den dag.Persoon- lijke eerzucht, zucht naar avon tuur zijn het einddoel; onbekwa- men staan aan het hoofd. Waar om heeft men niet direct na de bevrijding der zuidelijke provin cies het geoefende kader opgeroe pen om liet geraamte te vormen voor twee divisies, waar men thans, nu de afscheiding van Indië dreigt, slechts een paar bataljons kan verschepen. Met' verbazing en toorn is dit al les gezien door liet oude legér, dat plaats moest maken voor zelf zuchtige b'annljesjagerij. De soldaten van het' oude leger verklaren zich bereid, als zij de beschikking krijgen over 't voor handen materiaal, Nederland een leger terug te geven, in staat orde, rust' en veiligheid in 't rijk in Europa en overzee te verzekeren. Het protest is getecknd door een groot aanlal vooraanstaande offi cieren en voorzitters van arbeiders bewegingen, illegalen, aalmoeze niers, professoren, enz. PARTIJ VAN DEN ARBEID. De politieke studiecommissie van de wordende Partij van den Ar beid heelt een voorstel gelanceerd ter beslissing door de samenwer kende partijen, dat het beginsel programma bevat, waarop zij de Partij wil funxleeren. Het voorstel omvat': le de erken ning door dc partij van de demo cratie als beginsel, 2e een zich richten van het economisch leven op een rechtvaardige en doelmatige voorziening in de behoeften van allen, waarbij liet winstbejag als richtsnoer wordt verworpen. In de ze paraaf wordt de socialisatie van de beschikkingsmacht of van den eigendom der voortbrengings- middelen voorgesteld. In een derde puin wordt de noodzakelijkheid van een rechtsorde van den arbeid voorgesteld; in punt 5 de staat als rechtsstaat erkend. Hieraan wordt toegevoegd, dat van den staat „kan noch mag worden gevraagd dat liij zich stelt op den grondslag van een kerkelijke belijdenis", maar als „mede verantwoordelijk voor ons geestelijk erfgoed, zich gebonden behoort te achten aan zedelijke normen'. In punt 5 wordt de ge- lij kberechtigdlieid en vrijheid van elk lid der gemeenschap omschre ven; in punt 6 de taak van de overheid jegens liet geestelijk en zedelijk leven van het volk en van haar standpunt t.a.v. de kerken. In een volgend programmapunt be paalt de partij baar standpunt t. a.v. huwelijk cn gezin en vervol gens, dat jegens de rechten en plichten van ouders inzake onder wijs. ONZE JONGENS VRAGEN HUN COURANI. Eiken dag bijna krijgen we brie ven en briefkaarten met klachten en vragen van onze soldaten uit' Indië, Australië, Malakka, enz. enz., waar om ze toch hun „Echo" niet krij gen. Zij hebben liet abonnement zelf besteld of weten dat liet is opgegeven door vrouwen, ouders, verloofden of familieleden. Maar waarom komt de courant dan niet', waaraan ze zoo gehecht zijn, waarin zij lezen kunnen fa milieberichten, gebeurtenissen uit plaats en streek, van hun vereeni- ging, van hun club, enz. Die courant komt niet, omdat de posterijen geen bladen verzenden naar onze militairen. We nemen de proef steeds, soms glippen ze er door, maar meestal komen ze terug niet liet stereotype: „Terug afzender. Alleen brieven en brief kaarten zijn toegelaten". Realiseeren dc autoriteiten zich wel wat het beteckent voor de jongens, die ver van liuis, vrijwil lig in dienst van 't vaderland, on danks vele en herhaaldelijke te leurstellingen, liun persoon heb ben ingezet en juist door de hui dige omstandigheden meer vrijen tijd hebben dan hen lief is, bun eigen courant te moeten missen. O.i. is dit een ktvestie van groot belang voor de tevredenheid onder onze militairen, misschien voor lien veel belangrijker dan vele brieven en briefkaarten. De moeilijkheden van transport kunnen o.i. haast niet opwegen tegen liet groote belang dezer aan gelegenheid, waarin naar wij hopen spoedig verbetering moge komen. Tenslotte wordt o.m. voorgesteld dat in afwachting van een defini tieve organisatie der partij (na de verkiezingen) een voorloopig par tijbestuur zal worden ingesteld. HET PROCES TE NEURENBERG. Bij de hervatting van liet proces te Neurenberg gal' kol. Wheeler een uiteenzetting over de geloofsver volging door de nazi's. Daarbij werd o.m. het officieele protest voorgelezen dat door den Pauselijken staatssecretaris Mgr. Maglione op 2 Maart 1943 aan von Ribbenlrop werd gezonden, waar in o.m. melding wordt gemaakt van 't' bestaan van een concentra tiekamp te lïoganowo, waarin 100 religieuzen werden mishandeld en tot dwangarbeid waren veroordeeld. Het protest bleef zonder uitwer king, evenals liet protest, dat reeds vroeger door den Aartsbisschop van Breslau, Mgr. Bertram in No vember 1912, na afloop van de Duitsche bisschoppenconferentie te Fulda, aan den Fuehrer werd ge richt, waarin geprotesteerd werd togen de geloofsvervolgingen in Duitschland en in de bezette ge bieden. Nieuwe dienstregeling-. Er is wederom een nieuwe dienst regeling verschenen, waarin verschil lende wijzigingen, verbeteringen en uitbreidingen worden aangekondigd. Voor onze streek is daarin 't voor naamste de dienstregeling in de ver binding Lage ZwaluweBreda v.v. Te 7.02, 10.38, 13.31 en 16.50 verrtek- ken er treinen uit Lage Zwaluwe, te 8.00. 12.01, 15.26 en 17.58 uit Breda. Rijtijd is 27 minuten. De lijn BoxtelUden is doorge trokken tot Mill. Kerst- en Nicuwjaarsvervoer. De Kerstdagen, die ook in norma le tijden al veel drukte bij de Neder- landsche Spoorwegen brachten, heb ben dit keer personeel en materieel op een zware proef gesteld.. Vooral Zaterdag 22 December en Donderdag 27 December was het zeer druk, in het bijzonder op de lijnen van en naar het Noorden en Zuiden. Zaterdag werden daarom 20 voortreinen ingelegd, Donderdag kon met 11 voortreinen worden volstaan. De vier booten EnkhuizcnStavoren vervoerden Zaterdag 22 Dec. in to taal 7803 reizigers. Te Amsterdam C.S. werden dien dag 32.922 plaats kaartjes afgegeven en 44.239 inge zameld. Donderdag 27 Dec. gaf Am sterdam C.S. 28.405 kaartjes af en zamelde er 49.031 in. Zondag 23 Dcc. was het vervoer over bet algemeen" niet drukker dan op andere Zondagen, Maandag was het daarentegen veel drukker dan men had verwacht, vooral ook weer van en naar het Zuiden en Noorden. Voortreinen hielpen ook dit ver voer verwerken. Gedurende de Kerst dagen was liet daarentegen minder druk dan men liad verwacht. Na 27 Dec. nam bet vervoer gelei delijk af. Op 2 en 3 Jan. was bet nog vrij druk, zoodat b.v. op 2 Jan. nog elf voortreinen werden ingelegd. Het is begrijpelijk dat, gezien bet gebrekkige materieel waarmede dit vervoer moest geschieden, de trei nen vaak vertraging hadden (niet temin slechts 14 aanzienlijke), ter wijl de reizigers zich vaak erg moesten behelpen. Ook gebeurde hot wel, dat niet alle rrizigers met een bepaalden trein konden worden ver voerd. Voor zoover reizigers niet konden worden geholpen met extra treinen, bereikten zij echter tocli la ter op den dag hun bestemming. Gezien de uiterst moeMijke om standigheden, waaronder moest worden gewerkt, geloven wij toch te mogen vaststellen, lat de Ne_ derlandsclie Spoorwegen met bet verwei 4en van dit zeer c rukke vervoer (de ontvangsten in de week van 21—28 Dcc. bedragen ruim 40 meer dan in de normale week van 29 Dec.) een bewonderens waardige prestatie hebben geleverd. Vooral als men bedenkt, dat dit geschiedde binnen 8 maanden na dat de bezetter ons spoorwegnet als een vrijwel volslagen ruine liad achtergelaten. Onze verbindingen. Men ziet het, ook op dit terrein wordt alles gedaan voor spoedig herstel en hard gewerkt. Voor ons blijft 't wachten nog steeds op de uitbreiding der werk zaamheden tot het herstel van de lijn 's-BoschLage Zwaluwe. We weten dat er in de voorbije acht maanden enorm veel is gepres teerd, maar ook dat aan onze lijn, die tocli voor een streek van min stens 60.000 inwoners van bet al lergrootste belang is, nog weinig of niets is gedaan. Moge deze in- dustrieelc en landbouwende streek nu ook eens aan dc beurt komen; de belangrijke industrieele en han delsbedrijven waclilen er met' klem op! We moeten zoodra mogelijk uit ons isolement, al moeten we toegeven dat de bussen ons tijde lijk ■tenminste ecnigszins van dienst zijn, maar het blijft suro- gaat van de ergste soort. De 'achtste kolenbon is in gevaar, deelde minister Vos tijdens een ver gadering te Leiden mede. De stakin gen in de Amerikaansche kolenmij nen zijn er de oorzaak van. Niette min blijft de minister hopen, ook voor wat betreft 'n vrije gas- en elee.triciteits-voorziening in den vol genden winter.

Echo van het Zuiden | 1946 | | pagina 1