HET GEESTELIJK DEFICIT. Supporters- en Amusementsclub ||f. S. C. Antonius Henricus Hens ALGEMEENE VERGADERING op DINSDAG 12 FEBRUARI, C. A. DE GRAAFF JOHANNES MEIJER AANVULLENDE BONNENLIJST DINSDAG 12 FEBRUARI 1946 Losse nummers 10 cent 69e JAARGANG No. 12 yy n gladde linksbuiten no. 2 al in de touwen zitten. Dan raakt liet spel meer verdeeld en komen de Tilbur- genaren ook enkele malen het RKC- doel gevaarlijk bedreigen. Na 20 min. spelen weet de RKC linksbui ten aan zijn bewaker te ontsnap pen en ziet kans 0111 den stand tot 03 op te voeren. Even voor rust onderneemt Jac. de Bruine nog eens zoo'n ouderwetsche rush, hij pas seert de geheele Vios-achterlioede en kogelt dan het leer onhoudbaar in 0—4. Daarna is het rusten. Na de hervatting is RKC direct weer actief en de rechtsbuiten de Kloe maakt na een solo-ren met een goed doelpunt 05. Hierna zakt de kwaliteit van het spel aanmer kelijk. De RKC'ers voelen zich vei lig en spannen zich niet overmatig meer in. Hoe Ons Vips ook zwoegt en werkt om een grootere nederlaag te ontkomen, zij kunnen toch niet verhinderen dat de rood-gele links buiten nog twee maal het net weet te vinden, waartegenover zij slechts eenmaal, door het treuzelen van een dor RKC-aehtersnelers, waardoor hem de bal afhandig werd ge maakt, weten te doelpunten. Eind stand 17. Het tweede elftal verloor den be langrijken wedstrijd tegen R.K. DVC met 13. SartoJuliana 51. In de eerste helft wogen beide partijen goed tegen elkaar op. Na 15 min. opende A. van Tuyl de sco re 01. Bij een goeden aanval werd het 1—1. Na half time had de thuisclub den .-vind tot bondgenoot en was dan ook meer in den aanval. Tot een kwartier voor het einde wist de Juliana-verdediging stand te hou den, maar moest toen zwichten voor een goed schot van den Sarto- rechtsbuiten 2—1. Hiermede was het hek van den dam. In enkele oogen- blikken was het 51. De overwin ning verdiénden de Blauw-witten. Was er tusschcn de beide achter hoeden, de keepers inbegrepen, en middenlinie weinig krachtsverschil te bespeuren, dit kan niet gezegd worden van de voorhoeden, die der Tilburgers was absoluut beter. Bo vendien waren zij nagenoeg allen lichamelijk forscher gebouwd dan de Ovcrlaters, waardoor zij schijn baar minder last hadden van de abnormale wcerstoestanden. KAATSHEUVEL. D.E.S.-Nieuws. Ondanks liet bar slechte weer werd er vrij goed gespeeld en voor al na de rust liet de DES-voorhoede mooie aanvallen zien. DES had voor 'le rust de wind mee en zat her haaldelijk op 't Hero-doel. Toch duurde het nog 'n half uur voor v. <1. Ven de leiding kou nemen 10. Linksbuiten Balvers, die v. Laarho ven verving, vergrootte daarna den voorsprong tot 20. Hero kreeg toen een vrije trap te nemen en verkleinde den achter stand 21. Na half time is DES ondanks dén steken tegenwind veel sterker ge weest. Vele gevaarlijke aanvallen zaeen we de Dessers ondernemen. Uit een mooie pass van v. Ni"'iw- stadt doelpunt v. d. Ven 3—1. Hero heeft niets meer in te brengen en 'le s"ore werd door Soeferbo"k ver hoogd tot 51, waarmee het einde kwam. Zondig komt Dosko op bezoek met Verdansdork als aanvalsleider. We zijn benieuwd boe de ver jongde aclifo-hoede zich hiertegen houdt. Tie middenlinie geven we den raad flink actief te ziin. We gcloo- ven dan zeker dat de voorhoede, die niet v. d. Ven weer versterkt is, in staat zal zijn de noodige doelpunten te maken. Dessers. het kampioenschap is nog niet verloren, maar dan moet er tegen Dosko zeker gewonnen wor den. Dit kan dus het moet 5 D RUNEN. R.K.C. II—D.V.C. I 1—3. DVC leverde goed werk door RKC dat de leiding had te kloppen. Voor de rust heeft DVC de regen en wind in den rug. RKC moet met man en macht verdedigen. Na 10 min. neemt DVC de leiding als haar linksbinnen onhoudbaar inschiet Ui. Enkele min. later krijgt DVC een penalty te nemen, deze wordt echter gemist. RKC probeert het ook eens maar verder dan een corner brengt zij het niet. Na een kwartier spelen vergroot DVC door haar rechtsbinnen den voorsprong 02. RKC komt niet meer over de helft en zij verdedigt met man en macht. Nog voor de rust brengt DVC den stand op 03. Na de rust heeft RKC den sterken wind in den rug. Onmiddellijk na na den aftrap verkleint zij den achterstand 1—3. Steeds weer komt RKC terug maar de achterhoede van DVC met haar doelman aan liet hoofd weerstaat iederen aanval. DVC weet het spel te verplaatsen en komt ook in den aanval. In stroomenden regen zwoegen de spe lers verder. Tegen het einde raakt RKC uitgespeeld, maar ook DVC weet liet net niet meer te vindon. Als de scheidsrechter, die goed leidde, affloot had DVC verdiend gewonnen. DVC 2—Heusden 1 38 DVC 3Heusden 2 30 Jeugdcompetitie. Eindelijk komt er een jeugdcom- petitie voor Drunen en omstreken. Tot competitieleider voor D.E.O. is benoemd den heer Th. v. Delft, Grootestraat 50 Drunen. In den kring Drunen vallen de volgende plaatsen: Drunen, Haar steeg, Heusden, Herpt, Nicuwkuijk, Vlijmen .en Elshout. De voetbalclubs, die liun jeugd aan bovengenoemde competitie wil len laten deelnemen, moeten de le denlijsten in tweevoud voor (5 Febr. aan bovengenoemd adres inzenden. Als junioren kunnen worden in geschreven, zij die voor 1 Aug. 1916 gem 18 jaar worden. De vergadering van jeugdleiders der deelnemende vereenigingen zal op nader te bepalen datum en plaats worden gehouden. Hiervan ontvan gen zij schriftelijk bericht. De aanvang van de jeugdcompe- titie is vermoedelijk 10 Febr. a.s. f f Heden overleed tot onze f diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden ln het St. Nicolaas- Ziekenhuis onze innig geliefde Man en Vader Echtgenoote van Johanna Antoinelia Kooien in den leeftijd van bijna 44 jaren, J. A. KOOLEN GERRY FAMILIE HENS FAMILIE KOOLEN. Waalwijk, 6 Februari 1946 Parallelweg 3. Uitvaart en begrafenis zullen plaats hebben a,s. Zaterdag 9 uur v.m. in de Parochiekerk van St. Jan Baptist te Waalwijk. •des avonds om 8 uur in den foyer van „DE TWEE KOLOMMEN om te komen tot definitieve oprichting. HET VOORLOOPIG BESTUUR. OPROEP. De Vertegenwoordiger van het Nederlandsche Beheersinstituut te Waalwijk, verzoekt een ieder die goederen, bescheiden of gelden onder zich heeft van of vorderingen heeft op: Kloosterweg 7 b, Waalwijk hiervan vóór 16 Februari a.s. aan gifte te doen aan de Afdeeling Eigen Beheer van het Nederlandsche Be heersinstituut, Vertegenwoordiging Waalwijk, Gemeentehuis Kamer 26-27. Niet nakomen van dezen oproep is strafbaar. De Vertegenwoordiger van Het Nederlandsche Beheersinstituut C. SLAGMOLEN. OPROEP. De Vertegenwoordiger van h Nederlandsche Beheerinstituut Waalwijk, verzoekt een ieder d, goederen, bescheiden of gelde onder zich heeft van of vorderinge heeft op "(nationaliteit Duitscher) laatst gewoond hebbende te Waalwijk, Grootestraat 182 hiervan vóór 16 Februari a.s. aar gifte te doen aan de Afdeeling Eige Beheer van het Nederlandsche Bi heersinstituut, Vertegen woordigin Waalwijk, Gemeentehuis Kam 26—27. Niet nakomen van deze oproe is strafbaar. De Vertegenwoordiger v; Het Nederlandsche Beheersinstituut C. SLAGMOLEN. voor de tweede helft van de 2e periode 1946 (3 t.m. 16 Febr. 1946) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 602. Bonkaarten LA, LB LC 602. 735 250 grain jam, stroop enz. A 04 melk l|/2 liter melk. 736 50 gram thee. R 04, C 04 melk 3 liter melk. 737 100 gram gedroogde zuid-010 aardappelen 2 kg. aardappelen vruchten. Bonkaarten KD, KE 602. 738 250 gram waschpoeder. 835 250 gram jam, stroop enz. R 71 1 kg. aardappelen. 836 100 gram gedroogde zuid- Tabakskaarten enz. vruchten. 837 2o0 gram waschpoeder. I" 12 2 rantsoenen tabaksart. (geen import sigaretten) Bonkaarten LD, LE 602. V 12 100 gram chocolade of sui-D04, E04 melk 5 liter melk. kerwerken. 510 aardappelen 1 kg. aardappelen X 12 100 gram chocolade of sui kerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 Februari a.s. van dos morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 11 Februari mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan de maaltijden van de Centrale Keukens moeien aldaar de bonnen „014 of 514 vleesch" voor vleesch en „010 aardap pelen" voor aardappelen worden ingeleverd. OFFICIEELE PUBLICATIE. DISTRIBUTIEKRING 251 WAALWIJK. De Commissie Voorziening Waalwijk, distributiekantoor, kamer 20, deelt mede, dat voor getroffen Bakkerij-, banketbakkerij-, kruideniers, en drogisterij-bedrijven gelegenheid bestaat voor 12 Febr. a.s. aan te vragenWinkeltro'mmels, groote winkelbussen, kleine winkelbussen en winkelscheppen. Voorwaarden en afbeelding liggen ter inzage aan het kantoor van bovengenoemde Commissie. In verband met de beëindiging van de werkzaamheden van de Com missie Voorziening Waalwijk, worden allen die vorderingen hebben op deze. Commissie en nog geen rekening indienden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen. Kinderbiscuits niet zonder bon. Het Centraal Distributiekantoor deelt ter voorkoming van misver- si and mede, dat z.g. kinderbiscuits niet zonder bon verkocht mogen worden. Kinderbiscuits zijn verkrijgbaar op de voor rijst aangewezen bonnen. Per bon voor 500 gram rijst zijn 500 gram kinderbiscuits ver krijgbaar. ROODE KRUIS. Van het Roode Kruis ontvingen wij bericht, dat op het politicbureau alhier, de passagierslijst van het m.s. „Johan van Oldenbarneveldt" ter inzage ligt. Zooals hekend had dit schip repatrieerenden aan boord uit Neder- landsch Oost-Indië. De Echo van het Zuiden Waalwijksche en Langstraatsche Courant verschijnt DWag en vrijdag. Hoofdredacteur-UitgeverJAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week; 1.95 per kwartaal. Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen In ons blad heeft men den laat- stcn tijd herhaaldelijk kunnen lezen, hoe het met de liedcndaagsche men taliteit in ons lieve landje gesteld is. De mededeelingen van den direc teur van Volksherstel en tal van andere gegevens en berichten heb ben daarop een zeer duidelijke kijk gegeven. Er kan niet genoeg gewezen worden op de geestelijke afzakking en verstomping van ons volk in talrijke gelederen, omdat daardoor tenminste kans is, dat men tot 't volle besef komt van een onhoudbare mentaliteit en om dat men ten slotte de handen in een zal slaan, om verbetering te brengen in den moreelen chaos, wat ook dringend noodzakelijk is. Voor ditmaal halen we een inte ressant artikel aan uit 't Brab. Nbld. ouder den titel „Het geeste lijk deficit". Wat er aan goederen en gebouwen, aan particulier en gemeenschappe lijk bezit in de oorlogsjaren verlo ren is gegaan, zoo langzamerhand is dal wel iedereen bekend. Schat tingen zoowel als nauwkeurige be cijferingen zijn daarover herhaalde lijk gepubliceerd. Wéten we echter ook, hoeveel 'schade ons geestelijk volksvcrmogen heeft geleden? Maar weinigen schijnen zich daarover zorgen te maken, toch is liet een vaststaand £ii droevig feit dat ook in dit opzicht voor kapitalen is ver nietigd, beschadigd of zelfs eenvou-, dig is verdwenen. Volstrekt eerlijke menschen zijn zeldzaam geworden in onze. weleer zoo solide maat schappij, diefstal in het groot en in 'I klein, ambtelijk en particulier, openlijk en in het verborgen ge pleegd maar vrijwel altijd schaam teloos en alsof liet eigenlijk geen kwaad meer is, is aan de orde van den dag. Het begrip van mijn en dijn liecft een geweldige deuk ge kregen, en niet minder de eerbaar heid, het plichtsgevoel, de werk lust en zooveel andere deugden, die ons volk voorheen sterk en gezond maakten. Individueel en als natie. Ontzaglijk en niet te kapitaliseercn is de schade, op dit gebied door den oorlog aangericht. Toen ecnige maanden geleden on ze regeering het autopark der Ame rikanen wilde overnemen, kwam men lot de bevinding dat van de 5000 auto's en vrachtwagens, welke te hoek stonden, er in werkelijk heid nog maar 3400 aanwezig waren. De vest wasgestolen! Een ander voorbeeld. Onder de vele militaire overheidsinstanties, waarmede we na de bevrijding ge lukkig zijn gemaakt, bevindt zich er één die vrijwel onbekend is voor Heel dorp wordt verplaatst. Het plan om een heel dorp te verplaatsen, mag wel een unicum ln ons land worden ge noemd. Toch zal dit gebeuren, als het plan der ruilverkaveling Maaskant—West wordt uitge voerd. Het betreft hier het dorp Empel: Het plan wordt omstreeks Mei door een plaatselijke com missie in behandeling genomen. Het gevolg zal zijn, dat het productievermogen in diestreek met 20 pet. stijgt, terwijl de waardevermeerdering der gron den f400 a f500 per H.A. be draagt. Uitkeering aan nabestaanden. In zake het treffen van meer be vredigende voorzieningen met be trekking tot de uitkéeringen aan de nabestaanden van hen, die tengevol ge van verzet tegen den vijand niet zijn teruggekeerd, heeft de heer Reel, minister van Binnenlandschc Zaken, het volgende medegedeeld: Aan de nagelaten betrekkingen van degenen, die tengevolge van hun verzet tegen den vijand niet in hun .gezinnen zijn teruggekeerd, worden uilkeeringen verstrekt op den voet der pensioenregeling, gel dende voor de nagelaten betrekkin gen van het personeel der zee- en landmacht. Boven deze uitkeering kunnen betrokkenen ter voorziening in bet noodzakelijk levensonderhoud van overheidswege of door de stich ting 1940—'45 in het genot worden gesteld van een aanvullende uitkee ring. De uitkeering, welke uiteindelijk wordt genoten, is derhalve cencr- zijds afhankelijk van het inkomen gedurende de laatste jaren voor hel overlijden van het gezinshoofd, dat als grondslag voor de berekening van de uitkeering geldt en ander zijds van den toeslag, welke daarop in vej'band met studiekosten of an dere bijzóndere uitgaven door de everheid of de stichting 19401945 wordt verleend. Volgens de desbetreffende bepa lingen ontvangt een weduwe van een persoon, als onder 2 bedoeld, die vier kinderen te haren laste heeft, een uitkeering van 1800 per jaar, mits dit bedrag niet 80 pet. van vroeger genoten inkomen eversclirijdt. dc massa en die dan ook vrijwel geen activiteit ontwikkelt. Toch moet deze instantie de fabelachtige som van 20 millioen gulden hebben opgesoupeerd. Een derde geval, minder groot van stuk, maar toch ook heel typec- rend voor de liedendaagsclie zeden. De repatrieerenden uit Indië wor den in Port Said van kleeding voorzien. Vandaar, zoo bericht een groote stoffenhandel te Amsterdam aan liaar afnemers hier te lande, dat de aflevering van textielgöede- ren de laatste weken is vertraagd, maar u behoeft niet ongerust te zijn, van al deze goederen zult u toch dc gebruikelijke procenten ont vangen, zoodat uw zaak er geen schade van behoeft te lijden. Za ken moraal We gaan nog even door, want er gebeuren interessante dingen. Ieder misdraagt zich, particulieren, amb tenaren, bedrijven en overheidsin stellingen. De Koningin achtte bet gewcnscht in haar Troonrede de ambtenaren een duidelijke beris ping toe te dienen, en zoopas heeft de regeering de gemeente- en an dere besturen op de vingers getikt wegens het voorkomen van dingen die absoluut niet door den heugel kunnen. Het schijnt dat allen en iedereen elkaar den hal toegooien. Een dui zendtal regenjassen van dc partij goed, welke de Distex een jaar lang te Roosendaal hield opgeslagen, zijn, vóór dat dit góed weer werd weg gehaald, aan ambtenaren in West Brabant en Zeeland verstrekt. Dc officiecle prijs van die jassen is ongeveer 22 gld., maar in den zwar ten handel doen ze op het oogen- blilc 110. In de kosten van derge lijke kleeding draagt de slaat voor de helft bij, dat dient men ook nog te weten. In Waalwijk, zoo lezen we in liet' Textielblad, schijnen minstens vijf schoenfabrieken aan haar personeel werkkleeding, kousen, schorten, boven- en onderkleeding te ver- si rekken zonder punten. Dat kun nen die fabrieken doen, want ze hebben haar relaties die voor schoe nen lextielgoederen leveren. De bo nafide handel zit er volkomen, naast, maar ook de bona-fide bur ger, die op schoenen èn op textiel moet wachten. Zoo wordt er geknoeid, gestolen en gefraudeerd in ons lieve landje. Corruptie, omkoopbaarheid en on eerlijkheid tieren als nooit tevoren. Zoo ergens, dan is op dit terrein herstel en vernieuwing dc eisch des tijds Protest-vergadering Tabaks en Sigarenhandelaren in het Zuiden. Woensdag werd te Tilburg een drukbezochte vergadering gehouden van grossiers en detaillisten in ta baks-producten uit de drie Zuide lijke provincies. Vooral werd geprotesteerd legen 't onpractische verdcélirigs percen tage tabak, sigeretten, sigaren. De voorzitter der vakgroep de heer van Deurssen deelde medé, dat hij als antwoord op een request liet bericht ontving dat geen ander verdeelings-percentage mogelijk was, daar de industrie haar eïschen stelde op basis van 1939. Hij meende dat als hier eischen gesteld werden, ook grosiers cn winkeliers hun eischen konden naar voren brengén. Algemeen meende men dat er met requesten en woorden niets bereikt werd, dus daden gesteld móesten worden. De leiding der vergadering kon met moeite een staking-tendenz overwinnen, maar tenslotte kwam men tot 't resultaat geen staking, maar een oplossing trachten te vinden en besloten werd 't volgen, de telegram te verzenden aan den mini-."'"- van handel, 't rijksbureau en C.D.K. „De Provinciale besturen van grossiers en winkeliers in tabaks fabrikaten der drie Zuidelijke pro vincies on 6 Febr. '46 te Tilburg in vergadering bijeen, protesteeren unaniem ten sterkste tegen de ab normale hooge toewijzing van kerf- producten. Zij verzoeken u, hierin afdoende wijziging of betere ver- koópsmogelijkheid aan te brengen. Verwachten uiterlijk per 20 Febru ari a.s. van uw bureau een uitnoo- diging tot een bespreking met gros siers eii winkeliers om te komen tot een voor groothandel, detaillis ten en consumenten bevredigende onlossing. Onverhoopte niét-inwilli- ginfi van ons verzoek om tol' een onlossing te komen waarmede bet algemeen belang' lief meest gediend is, zal leiden tot ernstige stagnatie". Eenstemmig heeft dc Fransche ministerraad besloten tot een dras tische beperking van de militaire en civiele uitgaven en tot een ge leide! iik e intrekking van de bedrijfs- subsidies. In de eerstkomende maanden worden in het totaal ongeveer 40.000 repatrieerenden uit Ned. Indië verwacht. Over do geheele wereld hccrscht onrust over de voedsel-voorziening. PRINSES JULIANA HEEFT LONGONTSTEKING. Prinses Juliana, die nagenoeg ge nezen was van de mazelen, heeft thans een lichte longontsteking ge kregen. Deze heeft 'n zeer gunstig verloop. GEEN VEEBOEKJE MEER. - Grensstrook valt er buiten. Met ingang van 11 Febr. vervalt voor de veehouders de verplichting liet op hun bedrijf 'aanwezige vee in het veeboekje te registreeren. Voorts worden met ingang van dcnzelfden datum bij den handel in rundvee en in schapen de aan koopvergunningen afgeschaft, ter wijl eveneens van 11 Febr. af het vervoer van runderen en schapen niet meer door een geleidcbiljet behoeft te zijn gedekt. OP WEG NAAR HUIS. In de eerstkomende maanden worden de volgende schepen, met in totaal ongeveer 40.000 repatriee renden, uit Nederlandsch Indië ver wacht. Bloemfontijn, Indrapoera, Rccan- tara," Tegelberg, Japara, Tabinta, Kota Agoeng, Sloterdijk, Tjisadane, Klipfontein, Buys, Sommclsdijk, Boschfontein, Kota Baroe, Weltevre den, Johan van Oldebnrenveldt, de de Witt, Boissevain, Tegelberg, In drapoera, Nieuw Holland, Kota In- Wn, Oranje en Sibajak. Zooals bekend hebben de Nieuw Amsterdam en de Oranje op hun eerste reis 5000 repatrieerenden naar Nederland gebracht, terwijl momen teel onderweg zijn de Jolian van Oldebarneveldt, de Boissevain, de Johan de Witt, de Sibajak, de In drapoera en de Alcantara. DE TOESTAND IN INDIc. Het Makassarsche dagblad „De Dag" geeft een deel van een ver slag over den Japansclien inval op dc Kei-eilandén, waar Mgr. Acrts en 13 geestelijken vermoord werden. Twee overgeblevenen zijn door de bevolking op bewonderenswaardige wijze verborgen gehouden en ge holpen, ondanks bet 1'eit, dat daar op door de Japanneezcn de dood straf was gesteld. Gister heeft in Batavia dc eerste zitting van bet' geallieerde militaire gerechtshof plaats gehad. De ecnige decoratie in de zaal was het portret van de Koningin. Merkwaardigerwijs was de eerste verdachteSoekarno, echter niet de „president" of familie van hem. Typisch was ook, dat de Indonesi sche advocaten, die door de repii- blikeinsclie regeering aan de ver dachten waren toegewezen, bedank ten voor de eer om de extremisti sche deugnieten te verdedigen. Op Java hebben nog geregeld zuivcrings-ncties plaats in Batavia en Soerabaja. De repatriéering is thans geheel in banden der Nederlanders. PARTIJ VAN DEN ARBEID. De S.D.A.P. besloot deze week op haar 46e congres Ie Amsterdam dat geopend werd met' een belangrijke rede van Koos Vorrink, op te gaan in de partij van den Arbeid. Een voorloopig partij-bestuur is gevormd en wel zal de S.D.A.P. van de 20 leden er 8 aanwijzen, Vrijz.-Üemoeratcn 4, de Chr. Dem. Unie, de katholieke Christofoor- groep en de groep van Walsum (voorm. Chr. Ilist.) 2 en tenslotte prof. Scliermerhorn. De Katholieke Volkspartij is nog steeds doende le komen tot een ge meenschappelijk programma voor de a.s. verkiezingen, maar 't gaat voornamelijk over liet beginsel van „socialisatie". De Vrijzinnig-Democraten besloten tot de „Partij van den Arbeid" toe te treden. GEZINSWEEK. Gepasseerde week is door Neder lands Volksherstel een Gczinswcck gehouden, waaraan ook medewerkte Brabants Volksherstel, daar vast stond dat het geenszins in de. be doeling lag te treden óp het terrein der Kerken. In de twee Brabantsclie Bisdom men 's-Bosch en Breda zal een spe ciale Gezinsacfie wórden op touw gezet, die zal culminecrcn in ren Gezinsdag in Mei. Brabant'sch Volks herstel zal ook daaraan steun ver_ leenen cn zich op deze actie met kracht concéntreeren. PAUSELIJKE BENOEMINGEN IN BISDOM DEN BOSCH. Naar het Prov. Noordbrab. Dag blad verneemt heeft Z.II. de Paus, den president van liet Klein Semi narie Mgr. P. Govners benoemd tof Proost van het Kathedraal. Kapittel van Sint .Tan, plebaan J. van Su- sante benoemd tot kanunik van het zelfde Kanittel en diens benoeming tot plebaan van St. Jan bekrach tigd. „ONS LEEKENSPEL" Bij de door „Ons Leekenspel" te Bussum uitgeschreven prijsvraag voor het Amateurstoonecl bevond zich geen exemplaar, dat naar het oordeel van dc jury voor bekroning in aanmerking kwam. Wel werden twee spelen met eervolle vermelding voor uitgave goedgekeurd. Het zijn „Zoenoffer" van J. Koster te Hau- wert, Nibbixwoude cn „Recht op geluk" van W. Hoffman te Bcrli- cum welke auteurs volgens de be kendgemaakte voorwaarden een ex tra-belooning ontvangen van 300. Vooral „Zoenoffer" verdient vermel ding door frischheid van taal en rake teekening der karakters. Het is geschreven in het West-Friescli. De jury bestond uit Bernard Ver hoeven, A. van Domburg, Dr. A. Saalborn, P. Alberts en J. Biekman. KATII. ECON. HOOGESCHOOL. liet curatorium der Katholieke Economische Hoogescliool te Tilburg heeft benoemd tot hoogleeraar in de positieve en beschrijvende socio logie dr. W. R. Heere, en tot bui tengewoon hoogleeraar in de leer van de openbare financiën en van het belastingrecht lector dr. M- J- H. Smeets. STAATSLOTERIJ. Trekking der 497e Nederl. Staatsloterij. Eerste klasse 1 en 6 Februari 1946. No. 1340 5000, 7859. 1500; No. 2690, 7974, 19770 1000; No. 12086 20.000, 9760 2000No. 13056 1500 No. 17996, 20723 1000. Zie verder officiecle trekkingslijst. VOLKSMISLEIDERS ZWAAR GESTRAFT IN BELGIë. -De krijgsraad te Antwerpen heeft uitsprak gedaan inzake de mede werkers van het Nat. Soc. dagblad „Volk en Staat". Van de 37 beklaagden werden er 12 tot de doodstraf veroordeeld cn de overigen tot straffen, varieerend van 1 jaar tot levenslang. Onder de veroordeelden bevonden zich twee Nederlanders, n.l. de be drijfsleider, die de doodstraf en een journalist, die 3 jaar hechtenis kreeg. Iedere beklaagde kreeg bovendien frs. 2 millioen boete. JUBILEUM. Op 6 Maart a.s. hoopt de heer Arnoldus Joscphus Le ij tens den dag te herdenken dat hij voor 40 ja ren in dienst trad bij de fa. Wed. A. Aarts en Zn., Waalwijk. KRING VAN KUNST EN WETENSCHAP. De uitvoering der „Oosterhoutsche Nachtegalen" gaat niet door. Don derdag 14 Februari komt de voor drachtkunstenaar Albert1 Vogel Jr., die zulk een uitnemende pers heeft als opvolger van z'n vader. Hij geeft o.m. de Forum-scène uit Julius Caesar en Het Gladiatoren gevecht, naast poëzie en 't Stieren gevecht van Helman. 27 Februari kondigt de Kring weer een zeer bijzondere avond aan n.l. Groote Indische dans- en mu ziekavond door het gezelschap „In- sulinde" o.l.v. Djarjat Doerma- keswara. LANDBOUWSTUDIE. Dinsdag 19 Febr. zal in Musis Sacrum een groote landbouwstudie dag worden gehouden voor Waal wijk cn omgeving. Sprekers op deze, voor de Langstraatsche boeren zoo nuttigen dag zijn: Dr. Joan Kirch, Oud-Inspecteur van den Veeartsenijkundigcn Dienst. Hij zal spreken over de onvrucht baarheid hij ons rundvee, dat hier zoo veelvuldig voorkomt. Ir. de Rooy, Rijkslandbouwcon- sulent voor Westclijk-Noord-Bïa- bant zal een voordracht houden over aardappelteelt. Ir. Smalc, Rijkscultuurconsulent voor Westelijk-Noord-Brabant heeft als onderwerp: Enkele grepen over ontwatering. Dit onderwerp is voor den Lang- straaf.schen hoer van de allergroot ste betcekenis. Mogen velen op dezen zoo nut_ tigen en leerzamen studiedag hun landbouwkundige kennis komen verrijken. „ONZE SCHIJNWERPER OP KERK EN POLITIEK". In de serie algemeene ontwikke lingsavonden die de R.K.A.B. voor haar leden geeft, had Donderdag avond in Thalia de vierde voor dracht plaats door Pater Adam uit 's-Bosch, in plaats van het abusie velijk aangekondigde optreden van Pater Jacobs. Gezien bel bar slechte weer was er een behoorlijke op komst. Na ooening met gebed en welkom aan leden en spreker, behandelde pater Adam liet onderwerp „Onze schijnwerper op Kerk en Politiek". Spr. begon den slagzin „do kerk mag zich niet met de politiek be moeien", die zoolang doch vooral tijdens dc £)uitsche bezetting opgang maakte, te ontzenuwen. Hij schetste KORTE BERICHTEN v De kwestie Griekenland is voor de UNO afgedaan, daar Rusland ge noegen nam met de verklaring, dat de veiligheidsraad acte genomen heeft van de verklaringen, die in verband met deze kwestie zijn af gelegd. De afgevaardigde van Uruguay wilde afschaffing van de dood straf voor oorlogsmisdadigers. Hij kreeg echter van de RussOïi en anderen zoo geweldig op z'n kop, dat hij 't voorstel maar introk. Het Amerikaansche bezettings leger in Duitscliland is bereid een groot aantal Nederlandsche schepen terug te geven. De waarde der Nederlandsche boeken, die naar Düitschland gin gen, wordt geschat op 10 millioen mark. L'it Frankrijk, Nederland en België werden 29136 wagens antieke meubels derwaarts gezonden. Er is een handelsaccoord tus schcn Nederland en België, waarbij is bepaald dat België glas, textiel, meststoffen en keramische artike len, Holland daarentegen zuivel, vlas enz. zal leveren. Truman heeft een redevoering gehouden tot het Amerikaansche volk, waarin hij wees op de nood zakelijkheid, het voedselverbruik tot het hoogst noodige te beperken ten einde de dreigende voedselcrisis in Europa te kunnen, voorkomen. Er is medegedeeld dat van de textielgoederen van het Amerikaan sche Roode Kruis nog 16 c/o voor Brabant ter beschikking zal worden gestéld, zulks in antwoord van een in den breedc vanaf de eerste tij den, het ontstaan van een neder zetting, een stad, tot den gegroeiden Staat. Hoe in jlezen staat de betrek kingen tusschcn de burgers onder ling geregeld werden, en ook weer verder de betrekkingen tusschen de staten onderling. In dit historisch ontwikkelihgsbeeld liet spr. uitko men dat het groote kwaad bestond in het egoisme. God heeft de 10 geboden gegeven; 3 voor de betrekkingen tot God en 7 voor de betrekkingen tot den evennaaste. Het krachtig verzet der Bisschoppen ijdens den oorlog, ging tegen het telkens afwijken van ge noemde geboden. De staat voert dan een gezonde politiek, als hij de be woners van zoo'n staat kan bevre digen. En de Godsdienst moet daar bij punt no. 1 van het doen en la ten der menschen zijn. De kerk treedt in ons leven, om ons te leeren den weg naar het hiernamaals, en leert daarbij niet alleen de dogma's, maar ook de onderlinge verhoudingen onder de menschen. De kerk heeft zeggings kracht en macht in de maatschap pelijke verhoudingen. De rnensch, groepen van menschen kunnen dwalen en dan kan en moet de kerk met haar leergezag op de fouten wijzen, en voor concentratiekamp ol' martelaarsschap schrikt zij dan niet terug. Dat dc kerk na negentien ecuwen onveranderlijk leergezag en rijke ondervinding, zich met de politiek bemoeit mag niet verwonderlijk klinken. Spr. illustreert met voorbeelden betreffende zesde en negende gebod (echtscheiding) en zevende gebod (eigendomsrecht) de plicht van de kerk om te spreken. De staat kan het leven der bur gers eischen, méar de kerk cischt de rechten voor de zielen, die van hoogere orde zijn. Na dc rede werden enkele vra gen gesteld over dc verhouding tot de R.K. Volkspartij. Spr. vond het beter die vragen in de kiesverecni- ging naar voren te brengen, als zijnde een meer daarvoor geëigen de instantie. Na een hartelijk dankwoord aan pater Adam voor zijn zeer leerza me tes. sloot de voorzitter op de ge bruikelijke wijze. DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat in de maand Jan. bon nen voor 500.000 paar straatschoe- noii zijn uitgereikt. In Febr. zal het tempo van de uitreiking worden versneld, zoodat er voor 1 Maart sedert 1 Januari 1946 1.500.000 paar strnatschoenen door de distributie- diensten in omloop worden ge bracht. Een woord van Mgr. Mutsaerts. Mgr. Mutsaerts eindigde een fiksche rede te Tilburg als volgt „Het principieele deed ons de overwinning op het nationaal- socialisme bereiken. Ook thans moeten wij principieel blijven n huisgezin, politiek en sociaal leven. Geen fundament kan ge legd worden tenzij het gebouwd is in Jezus Christus". protest aan den minister door den Ned. R.K. Metaalbcwerkersbond. Er staan 805 priesters-missio narissen gereed om naar de missie te vertrekken. Het eerste 12-tal is deze week afgereisd. Minister Vos kondigde de aan komst aan van een millioen paar schoenen en 1 millioen fietsban den uit Amerika. Met de kolen ziet 't er nog maar slecht uit, dc distributie zal tegen den a.s. winter nog niet kun nen worden opgeheven. Nieuws uit Waalwijk en Omgeving.

Echo van het Zuiden | 1946 | | pagina 1