Een flinke VERKOOPSTER NETTE DIENSTBODE, Wij vragen EEN NETTE JONGEN OFFICIEELE BONNENLIJST DINSDAG 19 FEBRUARI 1946 Losse nummers 10 cent 69e JAARGANG No. 14 Waaiwijksche en Langstraatsche Courant verschijnt Dinsdag en vrijdag. Een belangrijke brief wan een Oorlogsvrijwilliger. VAN OUD.... NIEUW Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. loch niet verhinderen dat DVC door hun rechtsbinnen de score opende Il). Nog -voor de rust maakte de inidvonr van DVC met een kopbal er 20 van. De gasten brachten het voor de rust 'niet verder dan een paar corners. Na de rust was DVC de eerste 10 min. in den aanval, maar de ach terhoede der gasten wist van geen wijken. Daarna kwam Wit-Zwart wat meer in den aanval en uit een corner verkleinde zij den achter stand 21. Er waren toen nog 25 min. te spelen. Onmiddellijk was Wit-Zwart gevaarlijk terug, maar de verdediging van DVC stond ook pal. In de laatste minuut maakte de rechtsbuiten van DVC aan alle on zekerheid een eind .'51. De zelfde speler maakte er enkele oogenblik- ken later met een fraai schot 41 van. Met. deze stand kwam liet ein de. Scheidsrechter v. d. Wiel leidde uitstekend. DVC 2—Ilerptsclie Boys 1 40 DVC 3Ilerptsclie Boys 2 60 DVC 4Haarsteeg 3 51 WAALWIJK. Biljarten. Uitslag persoonlijk kampioenschap 2e klasse libre van het district Langstraat Ned. Biljartbond: 1 C. E!shout 12 p. 2.78, kampioen; 2 C. Ley ten 10 p. 2.82; 3 G-. Pini 8 p. 2.88; 4 J. v. d. Velden 8 p. 2.79; 5 Het Hoofd v. h Streekbureau Wederopbouw „Land van Heusden en Altena" Hoofkantoor Alm^erk. PUBLICATIE. Teneinde vertracinp jn de herstel werkzaamheden. van oorlogsschade aan Onroerend Goed in het Land van Heusden en Altena te voor komen en de aannemers niet in moeilijkheden te biengen. worden de eigenaren van beschadigde per ceelen verzocht, voor wat betreft de thans reeds uitgevoerde werkzaam heden aan die woonhuizen (waarvan de herstJkosten in 'totaal per be schadigd pand beneden f3000, zijn gebleven) en waarvoor de aan nemers via den Wederopbouw reeds 75 pCt, crediet hebben ontvangen, de resteerende 25 pCt. der herstel- kosten van de oorlogsschade thans aan hun aannemers te beta'en. Eigenaren worden er uitdrukkelijk op attent gemaakt, dat zij, die op drachten verstrekken of verstrekten, tegenover de aannemers ook ver antwoordelijk zijn voor de betaling van de kosten, verbonden aan de opgedragen werkzaamheden. De eventueele toekomstige Rijks bijdrage in Ooriogschade staat hier in feite buit n Men dient wel dege lijk met de mogelijkheid rekening te houden, dat een eventueele toe komstige bijdrage van het Rijk in de oorlogsschade lager zal zijn dan de .totaalkosten van de door den eigenaar opgedragen werkzaam heden. In verband hiermede is de meest logische gang van zaken, dat op drachtgevers voor herstel van oor logsschade aan onroerend goed, waarvoor door den eigenaar reeds opdracht is verstrekt en thans in uitvoering is, of waarvoor de op dracht door den eigenaar nu of in de toekomst verstrekt wordt, na voltooiing van 't herstel, rechtstreeks aan de betreffende aannemer betalen, W. Swinkels 6 p. 2.98; 6 J. dc Rooy fl p. 2.63; 7 F. Verhagen C p. 2.41; 8 W. Treffers 0 p. 2.02. Het tour- nooigemiddelde was2.66. Zes van deze acht spelers gaan naar de le klasse libre. DAMMEN. Dc competitie over Noord-Brabant. De eerste klas groep B had als programma W.D.V. WaalwijkV.D. Heusden, welke door Heusden met 17—3 werd gewonnen, terwijl A.D.A. uit Ammerzoden het bezoekende D.V.D. uit Vlijmen met een 173 nederlaag naar huis zond. Verder ging A.D.A. nog op bezoek bij Ons Genoegen te Haarsteeg en kon met een 14—6 overwinning naar huis tcrugkeeren. In deze groep gaat de strijd tus- sclien Heusden en Ammerzoden. Zondag 17 Februari is 't pro gramma Eerste klasse: A.D.A. Ammerzo denW.D.V. Waalwijk; Ons Genoe gen HaarsteegD.V.D. Vlijmen. GEVRAAGD zoo spoedig mogelijk goede kost en hoog loon. H. VAN EEUWIJK, Bakkerij St. Antoniusstr. 54 WAALWIJK, ter opleiding. Fa. CUNEN KOFA-MAGAZIJNEN WAALWIJK. voor de eerste helft van de 3e periode 1946 (17 Febr. t.m. 2 Maart 1946) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 603 040 t.m. 046 Al gem. 800 gr. brood 038, 039 Algm. 200 gr. bloem 400 gr. suiker 250 gr. marg. 100 gr. kaas 100 gr. kaas (extra rants.)533 Algem. 800 gr. brood Bonkaarten KD, KE 603 540, 541 Algem. 800 gr. brood 538, 539 Algem. 537 Algem. 536 Algem. 535 Algem 534 Algem. 200 gr. bloem 500 gr. suiker 250 gr boter 125 gr. marg. 100 gr. kaas 100 gr. kaas (extra rants.) 1 kg. aardapp. D 13, D 14 Reserve 400 gr. brood 13 V 13 X 13 500 gr. rijst of kindermeel Tabakskaarten enz. 2 rants, rook- of shagtab. (geen cigaretten of sigaren) 100 gr. choc, of suikerwerk. 2 rants, tabaksartikelen (geen import-cigaretten) 037 Algem. 035, 036 Algem. 034 Algem. 033 Algem. B 13 Reserve B 14 Reserve rr- Bonkaarten LA, LB, LC 602 E 13 Reserve 021,022,023 vleesch 100 gr. vleesch 017 aardappelen 2 kg. aarlapp. A 07 melk H liter melk T B 07, C 07 melk 3 liter melk Bonkaarten LD, LE 602 521.522,523 vleesch 100 gr. vleesch 517 aardappelen 1 kg. aardapp. D 07. E 07 melk 5 liter melk De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 23 Februari a.s. Voor de week van 24 Februari t.m. 2 Maart a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, koffie, cacoa, tabak, versnaperingen, huishoudzeep en lucifers. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 15 Februari a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 18 Februari mag worden afgeleverd. Op bon 033 Algemeen wordt een extra rantsoen van 100 gram kaas verstrolct. On dezen bon en op bon 034 Algemeen zal voor de lielft volvette of 10— kaas (waaronder eventueel begrepen buitenlandsche kaas) en voor de Helft magere of 20+ kaas wórden geleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten al_ daar de bonnen „021 of 521 vleesch" voor vleesch en „017 aardappe len" voor aardappelen worden ingeleverd. 4 In de week van 24 Februari t.m. 2 Maart moeten bij de Centrale K ukens worden ingeleverd bon „022 of 522 vleesch" voor vleesch, alsmede de voor die week aan te wijzen aardappelbonnen. OFFICIEELE PUBLICATIES. Een extra rantsoen kaas. In de periode van 17 Februari tot en met 2 Maart zal een extra- rantsoen van 100 gram kaas beschikbaar worden gesteld voor alle leeftijdsgroepen. Voor de periode van 3—16 Maart zal bet normale rantsoen uitsluitend in buitenlandsche, kaas worden verstrekt. Weer sinaasappelen voor jeugdige personen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat personen geboren in 1925 of later wederom in aanmerking komen voor 500 gram sinaasap. pelen. Men moet hiertoe bon B 73, C 73, D 73 of E 73 der bonkaart K 602 uiterlijk op Zaterdag 16 Februari a.s. bij een detaillist in groente en/of fruit inleveren. Inlevering bij andere detaillisten is niet toege staan. De aflevering der sinaasappelen zal zoo spoedig mogelijk ge beuren. Toewijzingen brood voor instellingen. Hén Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 17 Februari a.s. ook in de provincies Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en Gelderland ten Zuiden van de Waal aan instellingen toewijzingen No 100 zullen worden uitgereikt voor brood, in plaats van de tot dusverre In gebruik zijnde broodzegels. De toewijzingen No. 100 geven reclit op 100 gram brood per rantsoen. Met Ingang van 3 Maart a.s. zijn dc broodzegels niet meer geldig. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-UitgeverJAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week; 1.95 per kwartaal. Drukker: Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Vernederingen voor een Hollandsche soldaat. III. Batavia, 26 Januari 1946. Zeer Geachte Redacteur, Het is weer enkele weken geleden, dat U iets van mij gehoord hebt en de oorzaak hiervan is, dat ik dooi den moeilijken tijd van acclimatisee ring lieen moest, komen, die zich bij mij kenmerkte door een buiten gewone ltistelooshcid en liet' volle dig gemis aan lust iets op het pa pier te zetten. Ik geloof, dat ik nu door den moeilijksten tijd licen ben, na een hevigen aanval van malaria, want de warmte heeft ook niet zooveel vat meer op me, al moet ik daiyrbij vertellen, dat het nu de regentijd is en liet dus wel iets koeler is, dan enkele maanden te rug. Hoewel ik U beloofd had iets te vertellen over dc gevechtshandelin gen en het leven van dc vrouwen in de kampen gedurende den tijd der Japansche bezetting, moet ik die ^onderwerpen toch even laten rusten, want ik heb iets anders op het liart en dat moet er eerst uit. Nieuwe vernedering. Zoo luidde bet hoofd van een ar tikel in „Het Dagblad", het eenige Nederlandsche orgaan, dat van on ze zijde verschijnt. De ondertitel luidde „Bukken voor Australische terreur" en dit artikel behandelt in korte trekken de besprekingen en overeenkomst, welke de Neder landsche Gezant: Baron Van Aers_ van Beijeren Veshol gesloten bad met den Australischen Minister Evatt. Het betrof de leverantie van relief-goederen aan oud-geïnterneer den, krijgsgevangenen en anderen, die deze goederen noodig hadden. De Nederlandsche Gezant heeft alle eischcn van de Australiërs moeten inwilligen om deze goederen voor Ned. Indië te kunnen verkrijgen. Ook het laden van de schepen zou geschieden op een wijze zooals door de Australische Raad van Vakvere nigingen werd gcëischt. Ik geef hier de voorwaarden weer, die schrifte lijk door de A.C.T.U. aan de Aus tralische Regeering werden gegeven. le. Alle relief-goederen, bestemd voor Indonesië, moeten verdeeld worden onder leiding van Generaal Christison, niet door Nederlandsche tussclienkomst, doch bij voorkeur door functionarissen van het Brit- sebe, Autraliselie en Indonesische Roode Kruis. 2e. De voorraden voedsel en me dicijnen, bestemd voor de behoef tige bevolking van Nederlandsch- Indië zullen verdeeld worden zon der te letten op nationaliteit of po litieke overtuiging, waarbij de hulp in de eerste plaats aan vrouwen en kinderen moet worden verleend. 3e. De Australische Regeering zal Generaal Christison instructies zen den in dezen geest, opdat deze be sluiten zonder inmenging van de Nederlanders worden uitgevoerd. Wat moet onze gezant wel gevoeld hebben, toen hij deze voorwaarden moest aanvaarden. Zijn wij dan niet bekwaam of niet eerlijk genoeg om deze goederen op een rechtvaar dige wijze te verdeelen? Of was men soms bang, dat wij de rampok- kers, kid.nappers en moordenaars van Europeanen, Indo-Europeanen, Ambonneezen, Menadoneezen en an dere weldenkende Indonesiërs, niets' zouden geven? Hier werd dus de wil opgeleefd van een ander land over handelingen welke wij in onze eigen gebieden uitvoeren en dat nog wel over verstrekking van levens middelen en goederen aan dit door Japansche bezetting en roovers- en ïrtoordenaarsferreur geteisterd ge bied. Niemand, dan bet Neder. Iandscli-Indische Gouvernement weet beier waar deze goederen en Levens middelen op hun plaats zijn en lioe ze te verdeelen. We hebben bij lezing van dit ar tikel een leelijk woord gezegd en zijn van ergernis gaan verzitten oji onze harde bouten banken, want dit was inderdaad een vernedering en totale miskenning van onze goede bedoelingen en goede rechten hier in Indië. Dit deed ons Australië weer aan het land waar we toch zulke prettige herinneringen aan hebben. We dachten terug aan den prettigen tijd die we daar doorge bracht hebben en aan de verande ring van onze gevoelens na den Pa cific. Vrede. Toen immers was er plotseling geen plaats meer voor opleiding van onze manschappen, die uit Holland moesten komen. We hebben haast- gemaakt om derhalve. Australië uij. te gaan, mede omdat onze uiteindelijke bestemming nu eenmaal Indië was. maar toen wer den ons weer allerlei moeilijkheden in den weg gelegd en werd het ver trek vertraagd. Wc zijn echter zelf de schepen gaan laden en we ver trokken zonder loods want ook hij staakte. De havenwerkers, bijna zonder uitzondering communistisch i'etin». staken uit machtelooze woe de bun vuisten omhoog, toen zij ons de haven zagen uitvaren, maar we hebben ze heerlijk uitgejouwd, want wij Nederlanders lieten ons riet weerhouden en dc kreet van eeuwen: „Wij varen" vloeide ons van dc lippen. Toen voelden we ons sterk en we wisten, dat wc ook de moeilijkheden in Nederlandsch. Indië te boven zouden komen. Ook nu weten we dat nog steeds, ondanks de vele teleurstellingen en vernederingen, die we gedurende al die maanden hebben moeten ver dragen. Het is noodig er enkele van naar voren te brengen om een juisten indruk te geven. Zooals bekend hadden de Engel, sclien tot taak (opgedragen door den Geallieerden Raad) de Japanners te interneeren en tc ontwapenen. Zij waren niet bij machte deze taak te vervullen en dc grootste oorzaak was natuurlijk de ontwikkeling van den militairen en politiekcn toe stand bier op Java. Hierop verder ingaan heelt weinig zin, want de bedoeling is alleen naar voren tc brengen, dat de Engelschcn dus de teugels in handen hadden en wij op ons eigen terrein nr. 2 waren. De eerste maanden was voor ons de toestand onhoudbaar, want we zagen vrienden en kennissen naast ons neervallen door verborgen schutters, zonder dat we tot actief tegen-optreden konden overgaan. We liepen dus steeds op het eerste schot tc wachten en als we dan den schutter zagen, konden we terug knallen, maar we hadden al een kogel te pakken óf hadden geluk gehad. Tot omsingeling van gevaar lijke huizen of buurten en doorzoc- king mocht niet worden overgegaan. Pas toen ook Engelschcn werden beschoten en het vermoorden van een Engelsch Generaal in Soerabaja bad 'plaats gehad, werd optreden door óns, niet meer tegen gewerkt. Het gevolg van bet optreden was dan ook, dat de onveilige en onrus tige toestond in Batavia snel ver beterd was en we nu zoover zijn, dat iedereen in een groot gebied van Batavia lieel veilig kan rond. loopen. Nu wordt er op militair gebied door de Nederl. Indische en Britsclic militairen zoowat gelijk opgetreden. Toch krijgen wc zoo af en toe nog bet gevoel dat ons oen hak gezet wordt, zooals b.v. afgc- Icópen week: Onze menschen had den een gebouw bezet, waarin zich een massa leerboeken zoowel in het Nederlandsch als het Malcisch be vonden en deze boeken werden dus geregistreerd en ter verdeeling over de diverse scholen gereed gemaakt. De minister van onderwijs van de „Republiek Indonesia" kwam echter binnen wandelen, vertoonde een pa pier van den Engelschcn Comman dant, dat vermeldde, dat hij in dat gebouw alle rechten had en de ver tegenwoordigers van de Ned. Indi sche Regeering eruit moesten. Dit gaf me Zuid-Afrika in herinnering en misschien ben ik erg scherp, maar ik kan toch ook niet de oogen sluiten voor feiten, die ik zoo/ voor mijn oogen zie gebeuren. Verder moesten we in de kranten lezen, dat in vele landen onze rechten en plichten (die we hier ook goed aanvoelen) werden miskend en men in 't geheel geen juiste voor stelling bad van de bedoelingen van onze Regeering ten aanzien van Indië en zeer zeker niet wist wat eigenlijk nationalisten en extremis ten zijn. Hier lag toch zeker een taak voor den Nederlandsch-Indi- schen Voorlichtingsdienst om in pu blicaties en artikelen in kranten en tijdschriften onze goede bedoelingen met Ned. Indië en den verderf elij- ken invloed van de Japansche propaganda op het Indische natio nalisme keurig uiteen tc zetten, toeii zeker in Australië, waar wc al die jaren gezeten hebben. De voorlichtingsdienst doet mij nu denken aan een klein rood achter lichtje van een auto, dat pas zicht baar wordt als het „geval" voorbij is. En zoo men niet in staat is bet buitenland voor te lichten, zeer ze ker moet bet toch liet geval zijn met Nederland. Hier hebben name lijk betoogingen plaat-s die getuigen van een totaal gemis aan kennis van Ned. Indië en hét is voor mij Ab soluut zeker, dat zij die roepen om „geen strijd" en „gelijke rechten" en weel ik wat meer. nooit één stop in Indië gezet hebben en niets van den bevolkingsaard afweten. Ook ik en velen niet mij, zijn met een groote dosis democratie hier heen gekomen, maar eenmaal hier en kennis genomen van den aard der bevolking en liaar verlangens hebben we gezien, dat we met een Europceschc democratie hier nog niet- terecht kunnen. Het was zeer schrijnend voor ons van dergelijke betoogingen te moo_ ten lezen en dat ze nog wel plaats vonden in ons eiffen land. Hebben di" menschen dan maar alleen ..RUBBER" en dergelijke, sensatie- lectuur over Indië gelezen en mee. nen nu al alles te weten. Wij zijn ■hier toch gekomen om de Japanners uil Indië we'g te jagen en den Ja- panschen invloed weg ie werken evenals men den nazi-invloed uit Nederland weg werkt. In bet Indi sche nationalisme tiert de Japan sche invloed welig en al het geroep over de Republiek Indonesia wordt aangeblazen door Japanners,.die in Voor onze Huismoeders Dq positie van de textielmarkt is nog lang niet rooskleurig, hetgeen speciaal de moeders van groote ge zinnen in een wanhopige situatie plaatst. En als er nu maar voldoen de huisnaaisters waren, dan zouden velen zich nog kunnen behelpen door van oud nieuw te laten ma ken. Helaas is er ook aan deze arbeids krachten een ontstellend tekort, liet is dus niet te verwonderen, dat in vete, en zeker in de groote gezinnen, dc huisvrouw, ondanks haar ploe teren en zorgen, met geen mogelijk heid door den berg verstel, en naaigoed kan heenkomen. Dit heelt reeds vele instanties doen uitzien om in dezen ergsten nood althans een voorloopigc oplossing te bren gen. Het is niet uitgesloten, dat voor de gemeenten: Drunen, Waalwijk, Kaatsheuvel, Loonopzand, Sprang. Capelle en Waspik xen oplossing te vinden is. Reeds wordt momenteel voor een groote instelling in Waalwijk bet naai- en verstelgocd naar Tilburg gezonden. Ondel- leiding van een bekwame coupeuse wordt dat goed daar weer in ode gemaakt. Alles kan gerepa reerd worden en zelfs nieuw goed kan er gemaakt worden. Maar alvorens deze werkgelegen heid ook uit te breiden voor parti culieren en wel speciaal voor dc groote gezinnen (er zijn nog moei lijkbeden te overwinnen, wat betreft de naaimachines, het vervoer van het goed, het verstrekken van naai garen, het vinden van een centraal punt, waar bet goed verzameld kan woi'den, het vinden van een juiste manier om het verstelgocd uit el kaar te houden, etc.) moeten wij weten, of er onder de huismoeders voldoende animo bestaat om dit verstclgoed in Tilburg te laten klaar maken. Het Arbeidsbureau te Waalwijk, dat momenteel deze actie heeft aangepakt, verzoekt daarom een ieder, die met dit plan sympa thiseert, aan genoemd bureau een adhacsiebetuiging in te zenden. Komen er voldoende van die be tuigingen binnen, dan wordt alles op alles gezet om onze huismoeders te helpen. Een inooi initiatief van 't Ar beidsbureau Midden Java jonge Javanen oplei den tot stelen, rooven cn moorden. De leiders van deze jeugdorganisa ties bleken steeds lui te zijn van de geheime Japansche politie of ne_ vcnorganisatic van Javanen, die tij dens dc bezetting met de Japanners hadden meegewerkt. In Midden-Java zuchten nog steeds ongeveer 20.000 Europeanen, Indo_ Europcanen, Ambonneezen, Menado neezen en andere goed-willendc In donesiërs onder het juk van deze "terreurbenden. „Geen strijd"? prachtig, wij voelen er ook voor, maar ik geloof, dat deze menschen zoo langzamerhand ook wel eens den vrede mogen ervarenin Euro pa en hier beleeft men de vrijheid al van af resp. Mei en Aug. 1945, maar deze menschen in Midden Java leven nog steeds in dezelfde kampen, waar zij al jarenlang dooi de Jappen werden vastgehouden. Zou het zoo langzamerhand niet tijd worden dat deze menschen verlost worden en ook de vrijheid gaan genieten? Ja natuurlijk! Maai de extremisten laten hen niet los, voor de Engelschen niet en voor ons niet. Moeten wij nu alsmaar blijven wachten op besprekingen met een regeering van de Indonesische Re publiek, die niets te zeggen of te beslissen heeft over de rampok- kendc en moordende benden van de extremisten? Hebben wc dan niet het Koninklijk Woord van II. M. van jaren terug, dat aan Nederlandsch-Indië zelfbe stuur gegeven zal worden cn weten we dus»niet dat de Nederlandsche bedoelingen met Ncd. Indic goed zijn? Ja wc weten, dat we een goede en mooie taak te vervullen hebben en daarom wachten we af met een geduld, dat reeds op een zware proef is gesteld, maar de weten schap, dat we voor een goede zaak strijden, geeft ons dat. Het kan niet ontkend worden, dat zoowel bij ons, als bij de pas aan gekomen Mariniers uit Amerika en waarschijnlijk ook bij de troepen langs Malakka's kust het enthousi asme en het peil, dat bij aankomst hier. in Indië of Malakka tot de grootst mogelijke hoogte was opge schroefd, wel iets is gedaald, maar daar is voor in de plaats gekomen een kalm afwachten. Dat men in Nederland echter niet oordeele over den toestand hier zonder ooit.in Indië geweest te zijn, maar laat men liever door familie of kennissen welke zich bier bevin den, zich volledig inlichten over den stand van zaken en dat men eerst dan een oordeel veile. In dc h'ieven nif Indië lees' men vele teleurstellingen van privé en per soonlijken aard, maar hef groote doel van Ned. Indië één met Neder land mogen we nooit uit liet oog verliezen. Oorlogsvrijwilliger RUITENBERG. KORTE BERICHTEN Almelo stond Donderdag geheel onder water, zelfs op sommige punten 1/2 M. Vooral de voedsel voorziening, gas en electriciteit hadden groote moeilijkheden. De oorzaak was liet doorbreken van een stuwdam bij Schuetdorf. In Hengelo was 't niet veel beter, hier moesten tal van fabrieken stoppen. v In 1939 waren in ons land 15 milliocn kippen, thans 3 a 4 mil- lioen. Bij huwelijk kan men aanvra gen om textiel, servies, metaal keu kengerei, borden cn meubels bij den distributiedienst indienen, ook ingeval van brand. Bij gezins-uit_ breiding kan men aanvraag indie nen voor ledikanten. Dc burgemeester van Nieuw- Vossemeer dc heer J. A. J. vau Heereveld, vroeger te Hedikhuizen heeft' ontslag gekregen. Het Bijz. Gerechtshof te Burg_ steinfürt veroordeelde 5 voormalige leden van dc Sicherheitspolizei in Nederland ter dood door middel van den strop. Het Bijzonder Gerechtshof tc 's-IIertogenboscli heeft de doodstraf uitgesproken tegen de daders van den politieken moord op de bur gemeesters van Someren en Asten in Augustus 1914. Het zijn: II. Kromhout, P. Besleman, J. v. d. Ploeg, J. Rollema en J. van Lies- hout.Esbers. De voormalige S.S.-politiechef Raulcr bevindt zich op het oogen blik in ons land, in verhand met zijn a.s. berechting* Naar De Tijd weet te vertellen, is een van zijn kaken weggeschoten en moet hij door kunstmatige voeding in 't le ven worden gehouden. Het A.N.P. verneemt uit Brus sel Uit zeer betrouwbare bron wordt bericht, dat 11a 1 Maart geen visa meer noodig zullen zijn voor personen van Nederlandsche en van Belgische nationaliteit, die de Bel_ gisch-Nederlandsche grens wenschen te overschrijden. DE NIEUWE SPELLING. De Belgiscli-Nederlandsche spcl- lingscommissie heeft, naar Het Vrije Volk verneemt, de volgende spellingsregels vastgesteld: de bui- gings.n verdwijnt; in den vierden naamval blijft het facultatief; in de open lettergrepen wordt een enkele o en e geschreven.'Het plan in open lettergrepen steeds een dubbele ee te schrijven, Is verworpen. Voor de ch zal de regel van Marchant gel den: zij verdwijnt waar zij niet gehoord wordt, behalve in dcri uit gang iscli. Van de bastaardwoorden zal een speciale lijst worden gemaakt en de overgang van dc oude naar de nieuwe spelling zal in drie jaar moeten geschieden. UNILEVER-DIRECTIE GEARRESTEERD. Vijftien leidende persoonlijkheden van de Unilever, Verkoopccntrale onder wie dc gcliecle directie, zijn door de Economische recherche te Rotterdam gearresteerd. In ieder geval schijnt vast tc staan, dat er handigheidjes met boterbonen heb ben plaats gevonden, waarvan er duizenden werden verduisterd en opnieuw in omloop gebracht. INDONESIë IN DE UNO. Het Oekrainsclie voorstel inzake dc Indonesische kwestie voor den veiligheidsraad kon slechts (le stemmen van Sovjet-Rusland en Polen op zich vereenigen en is ver worpen -verklaard. Dc Raad ging daarna over tot bespreking van de Egyptische resolutie. Een amendement op liet Egypti sche voorstel, door Sovjet-Rusland ingediend, strekkende tot bet in stellen van een commissie inzake de Indonesische kwestie, en het oorspronkelijke Egyptische voorstel, werden bij stemming echter even eens verworpen. Doodstraf gcëischt voor den beruchten Piet Gerrits. Voor 'l bijzonder gerechtshof te 's-Bosch stond terecht de agent van poliie Piet Gerrits' te Tilburg. Arrestaties te Tilburg. In opdracht van de S.D.'ers Aben en Godschalk trok verdachte met den agent Tliijssen er tweemaal op uit 0111 den heer van Spaendonk te arresteeren, omdat hij onderdak verleende aan den heer Van Gils, die door de S.D. gezocht cn gear. resteefd werd. De eerste maal was van Spaendonk niet tliuis en de tweede maal wist de verdachte het onderduikadres van den gezochte uit een anoniemen brief. - Van Spaendonk was thuis, werd gear resteerd cn overgebracht naar Den Bosch.' Ongeveer 3 weken latei- volgde de arrestatie van Joost van de Mortel die eveneens bij de zaak van Gils betrokken was. Ook liij werd overgebracht en op 12 Mei 1944 gefussilleerd. De heer Van Spaendonk stierf in een Duitsch concentratiekamp. Requisitoir. I11 felle, striemende bewoordingen gecselde de Proc. Fisc. de verrader lijke. lafheden van de SD-trawanten, waarvan verdachte er één was. Zelfs een requiem-mis voor een ge fusilleerde kon hij niet ongestoord laten. Er werd een razia gehouden en tientallen Tilburgsclic jongens, die liun gestorven vriend uitgeleide deden werden gearresteerd. De gedetineerde getuige B'oersma, commissaris van politie te Tilburg, noemde verdachte een mensclienja- ger en dc Proc. Fisc. kon hier volmondig mee instemmen. Hij cischte dan ook de doodstraf. Voorts stond terecht Joli. Goosscn te 's-Boscli, die soldaat was geweest van 't Ned. Legioen in '42 en '43 aan 't Oostelijk front. Toen liij was gaan loopen had hij zich gemeld bij de K.P. en voerde de gevaarlijk ste opdrachten uit. Met geheime zenders trok hij naar de Duitsche linies en gaf de meest waardevolle inlichtingen aan de Engelschen. Hij werd later opgenomen in dc stoot troepen; hij was zeer gezien bij de soldaten cn werd zcffs aan den Prins voorgesteld. Hij werd in Oc tober '45 geïnterneerd. De K.P-aalmoezenier en de K.P— leider ui gaven de beste informaties op elk terrein. De procureur-fiscaal achtte dienst neming onjuist en daarvoor zullen zware straffen worden geëisclit. De bedoeling is dancorrectie. De straf is vergelding, maar ook opvoeding. Deze verdachte, die zich in dienst stelde van den vijand, gaf latei- blijk van zelfcorrectie! Hij offerde zich op om de gevaarlijkste kar weien in den ondergrondsclien strijd op te knappen. Door deze zclf-cor- rectie en opoffering zijn de misstap pen uitgeboet. Hij verklaarde ver dachte schuldig aan het ten laste gelegde en cischte een gevangenis straf gelijk aan het voorarrest. Voor het Egyptische voorstel stemden alleen Egypte en Polen, cn voor het Sovjet-Russische amende ment alleen de Sovjet-Unie en Polen. De Raad is tot liet volgende punt van de agenda overgegaan zonder tot het ondernemen van eenige ac tie Inzake Indonesië te besluiten. 4 MEI ALLEEN 's MIDDAGS OFFICIEEL FEEST. Met het oog op de noodzakelijk heid om het tempo van de nationale krachtsinspanning onder de huidige tijdsomstandigheden zoo weinig mogelijk te onderbreken, is bet de werisch der regecring, dat (lc offi- cicclc feestviering van den jaar dag der algeheele bevrijding van ons land op 4 Mei, tot den Zater dagmiddag wordt beperkt. In ver band daarmee zullen de rijksdien sten op 4 Mei des ochtends op do normale wijze functioneeren. ST. WILLIBRORDUS. regelingen, 'die in het begin van den oorlog reeds genomen zijn, in stand gehouden. Men kan dus met de loonregeling niet doen wat men wil. Tijdens de bezetting mochten (le loonen niet verhoogd worden. Na de bevrijding werd deze maatregel ge handhaafd. Men mocht echter de loonen wel met 25% verlioorrcn bo ven dc loonen van 10 Mei 1010. Wil de men de verhooging nog verder doorvoeren, dan moet deze eclitcr eerst goedgekeurd worden. Dc Rijksbcmiddelaars mogen niet zon der meer een beslissing nemen, want zij moeten eerst nog advies inwinnen bij de Stichting van den Arbeid. De loonregeling is thans vastge steld echter nog niet goedgekeurd. De Rijksbcmiddelaars hebben in bet voorstel enkele wijzigingen aange bracht. Voor do schoenindustrie is de ingangsdatum veranderd van 1 Januari in 21 Januari. Thans zijn er twee gomeenteklassen ingesteld. Tot gemeenjeklassc A bchooron Amsterdam, -Rotterdam, Den Haag en Utrecht; tot gemeencklasse alle overige gemeenten. Dc perio dieke verhoogingen voor jongens en meisjes worden in het vervolg voortaan om het half jaar tocgc- Bovengenoemde vcreeniging hield Woensdag 13 Februari j.l. in zaal Thalia een algemeens vergadering. De Voorzitter, de heer Jos van Seters, nam na opening het woord en deelde de leden mede dat dc nieuwe loonregeling thans is vast gesteld; bij heette den heer Buykx (tie hedenavond dc loonregeling zou behandelen van harte welkom. Spreker begon met te memoree- ren dat enkele weken geleden de spanning met den dag grootcr werd. De loonregeling was weliswaar door de werkgevers en werknemers aan genomen en zou ingaan op 1 Febru ari, maar (Ie beslissing van (ion Rijksbemiddelaar bleef uit. Voor den oorlog was liet voldoende dat een nieuwe loonregeling door de werkgevers en werknemers was goedgekeurd. Thans als men tot 'overeenstemming is gekomen met de werkgevers is men pas op de lielft, want dan moet deze loonre geling nog naar verschillende Rijksinstantics en lief duurt wel erg lang voordat een nieuwe loonrege ling door de verschilende Rijksin. stanties is goedgekeurd. Daarvan daan bleef de definitieve beslissing zoo lang uit. De Regeering heeft de

Echo van het Zuiden | 1946 | | pagina 1