Nieuws uit Kaatsheuvel Gemeenteraadsvergaderingen. EEN HAARDKACHEL EEN ZINKEN BAD. EEN TOOM BIGGEN Dienst des Woords 8 Sept. 1916. Des voormiddags geen dienst. Des namiddags half drie de heer v. d. Meuien uit Heemstede. Extra collecte voor lijders aan vallende ziekten, welke verpleegd worden te „Meer en Bosch". HAARSTEEG. Koningrinne. feesten. Haarsteeg heeft zijn Koninginne. dag gevierd op een wijze die haar eer aan doet. Nadat de vier buurt_ vereenigingen, waarin het dorp is verdeeld, de laak van het Oranje, comité hadden overgenomen, is met voortvarendheid gewerkt aan de samenstelling van een l'eestpro. gram voor jong en oud. De hoofd, schotel bestond uit een grootsch opgezet kinderfeest, dat plaats vond op het voetbalterrein achter café W. Zeeuwen. Door den heer J. van Engelen, Hoofd der School, niet z'n staf van ongeveer 50 medewerkers uil de buurtcomité's, waren bergen werk verzet om dit feest te doen slagen. Onder de lustige tonen van de harmonic St. Cecilia werd naar het terrein gemarcheerd door on. ge veer £250 schoolkinderen, die el kaar in 24 spelen zouden bekampen. Op het terrein waren op initiatief van den lieer Ant. Timmermans een aantal schommels en een prach_ tige glijbaan opgesteld, waarvan vooral door de kleineren dankbaar gebruik werd gemaakt. Na een eerbiedig Wilhelmus werd een aanvang gemaakt met de kin derspelen, die door de talrijke aan_ wezigen met interesse werden ge volgd. Door de afdeeling Hoeven werden gecostiimeerde reidansen gedemonstreerd, die een ieders be. wondering wegdroegen. In de pauze gaf de Gymnastiek- afdeeling van den Jongen Boeren stand eenige staaltjes te zien van orde, kracht en lenigheid, die voor allen een openbaring waren. Dit was haar eerste optreden voor eigen volk en geeft dus de beste ver wachtingen voor de toekomst. Na afloop van de kinderspelen konden allen die hadden deelge nomen, nog een prijs of prijsje in ontvangst nemen. Vermelding verdient ook nog dat van alle huizen de driekleur waaide en dat des avonds van de geboden gelegenheid tot dansen een goed gebruik werd gemaakt door de jongelui. Dit kinderfeest dat, door de mede. werking van zoo talrijke volwas senen, tot aller genoegdoening en tevredenheid is geslaagd, toonde weer eens een keer te meer Haar. steg op haar best. Wij verheugen ons op dezen jubilaumdag, voor het eerst met TWEE BLADEN te mogen verschijnen. Administratie. Voetbalwedstrijd. Zondag had ten bate van Her. wonnen Levenskracht een voetbal wedstrijd plaats tussclien de har_ monie St. Cecilia en het Mannen_ koor Vriendenkring. Wij zagen ver_ schillende oude rotten weer aan 't werk en het mag gezegd worden dat zij het nog niet geheel verleerd zijn. De uitslag was 32 in het voordeel van Vriendenkring. Voetbalclub. Als de voorteekenen niet bedrie gen krijgt de voetbalclub Haarsteeg in haar intern veréenigingsleven een zware depressie te doorstaan. Naar wij vernamen boden ook thans weer de voorzitter en secretaris hun ont_ slag aan. Het is voor het welzijn van de club hoog noodig dat ver schillende hangende kwesties defi_ nitief worden opgelost, maar voorl al dat de leden en supporters de meest elementaire beginselen van sportiviteit zich opnieuw gaan aan_ leeren. CAPELLE. De landelijke Rijvereeniging „De Margrietruiters" alhier, behaalde op het j.l. Zaterdag te Slikkerveer gehouden ruiterfeest den 3en prijs. Daar zij voor de eerste maal deel nam aan een ruiterfeest, is dit een groot succes. Dus boerenzoons van Sprang.Capelle, wordt werkend lid en steunt de Margrietruiters; laat zien dat er in Sprang-Capelle ook wat te bereiken is. i De postduivenvereniging „De Luchtvaart", gevestigd in liet café van den heer E. C. Cové aan de Nieuwevaart, hield Zondag j.l. een wedvlucht vanaf Duffel, waarbij de eerste duif, welke vloog met een gemiddelde snelheid van 1290.45 M. per minuut, werd geconstateerd om 9.57.13 en de laatste prijswinnende duif, die gemiddeld 1032.34 M. per minuut bereikte, om 10.09.23. De prijzen werden behaald door M. van Peer 1 4 14 20; H. Meesch 2 3 8 33; J. van Doornik 5 28 29; P. Nieuwenliuizen C> 11» 19 34; H. van Kampen 7 17 21 26 27 32Adr. •Blom 9 37; B. Pols 10 11 31; W. Versteeg 12 15 36 38; Adr. Kloot wijk 13 30; Gebr. v. Onzenoort IS 22; J. van Zutfen 23; W. Zijlmans 24; C. Verduijn 25; G. Treffers 35. Burgerlijke Stand van de ge meente Sprang-Capelle over de maand Augustus 1946. Geboren: Franciscus W. C. M., z. van P. W. Kerkhof cn H. A. de Hond Cornelis, z. van J. Wave., rijn en E. T. Ilollestelle Willem, z. van W. Kieboom en J. A. Hage_ man Johannes, z. van J. D. van Beek en P J. Versteeg Anna E., d. van M. A. Spierings en E. Hoog moed Teuntje J., d. van H. Kraak en E. C. Cové Willem M., z. van A. l.agrouw en M. J. Kruijf Ar nolds, d. van C. Vos en M. J. van Campen Adriana C. L., d. van Met bovenstaande collectie schitterende luxe heeren- en dames- maatschoenen (handwerk) behaalde de firma H. Hendriks Zonen te Waalwijk, de regeeringsmedaille op de tentoonstelling te Maas tricht. G. Konings en I. van Tilborg Catharina, d. van G. Sprangers en J. Tissingh Bastiana P., d. van J. van Tilborgh en M. A. de Bie Petronella E., d. van C. J. van IIoo_ ren en E. A. M. Verhoeven GcerI truida, d. van J. Verhagen en J. A. Snijders Wilhelmina, d. van B. Z. Wijnands en A. Konings Teuntje, d. van N. Kraak en G. Karsten. Gehuwd: M. M. Treffers 30 j. en II. Mescli 23 j. C. Snijders 28 j. en H. J. van den Anker 24 j. J. M. C. van der Wee 27 j. en P. Reijnaars 29 j. J. Treffers 27 j. en A. D. Hulst 26 j. W. A. Rij kers 36 j. en P. Treffers 29 j. W. C. Geenen 29 j. en E. G. Ver hagen 27 j. W. J. Pruijssers 27 j. en W. Rietveld 24 j. D. v. d. Werken 36 j. en A. J. Vos 28 j. H. van Beek 36 j. en S. M. Molc_ graaf 24 j. Overleden: M. Mandemakers 63 j.. echtg. van C. Groenevcld B. van Campen 79 j., wedn. van M. Boezer C. A. van Vuuren 3 j., v.. van G. A. van Vuuren en J. van Oosten J. Brondijlc 55 j., echtg. van M. G. van Oosterhout. Vertrokken: Adriaan de Bruijn naar Pullen (Gld.) - Hendrik A. van Heijst naar Waalwijk Pe tronella Reijnaars naar Dongen Leendert J. Mescli naar Poortugal Antonia Mes naar Veen Maai ke Roomer naar Raamsdonk Ni_ eolaas Branderhorst naar Wïerin_ germeer Corstiaan P. Westbroek naar Centr. Bev. Reg. Adriana D. Hulst naar Waalwijk Jenneke van Zeist naar Waalwijk Cor nelis A. Viveen naar Eethen Ma_ i ia Kruijf naar Vlissingen Chris tina Kluytenaar naar Zwijndrecht Anna A. van der Waal naar Zwijn_ drecht Petrus C. A. Heeren naar Loonopzand Roeland Gouda naar Rèssen_Bemmel Maarten F. de Visser en gezin naar Pulten (Gld.) Geert Banning naar Zeist Martinus C. Heil en gezin naar Ma_ de en Drimmelèn Adriana M. E. Braams naar Zaandam Adrianus Hanegraaf naar Schijndel Wil lem J. van Beek naar 's Graven. Jiage Elisabeth M. A. van den Born naar Apeldoorn Martinus de Rooij naar Apeldoorn Chris tina Iluijs naar Waspik Cornelis AI. Verwijmeren naar Nistelrode Gijs Immerzeel naar Ede. IngekomenStefanus A. L. Ocr_ lemans, van Son Marinus H. Bo_ «gers, van Linschoten Cornelis Snijders, van Loonopzand Adria_ na J. van der Bijl, van 's Hertogen bosch Dirkje Koolboom, van 's Gravenhage Pieternella M. Kanters, van Rotterdam Catha rina van Popcring, van Bruinisse Adriaan II. Dekkers, van Loon opzand Antonius van Bokhoven, van Bunnik. GEERTRUIDENBERG. Tot wethouder werden gekozen de heeren H. C. van Riel en J. Waalwijk. Als opvolgster van wijlen mej. Lucas werd als onderwijzeres be noemd mej. J. Kamp uit Breda. Besloten werd de rondvraag na de vergadering wederom in te voe_ I ren. Leesbibliotheek.. 1 Blijkens achterstaande adverten tie is Kaatsheuvel weer een biblio theek rijk en we mogen zeggen, een goed verzorgd boekenuitleenhuis. De heer J. v. d. Ifaa betitelde zijn zaak met den naam: Goede ont spanning na gedane arbeid" GONGA Niets is meer ontwikkelend voor den gewonen man dan een goed boek. Wie leest, ontwikkelt zich zelf. Een 2500_tal boeken, keurig gebonden en verzorgd en een goed geordende catalogus, waarin ieder een den weg vindt... Gonga zal zijn weg wel vinden. Geslaagd. De heer J. den Teuling alhier slaagde te Utrecht voor Gezel A kleermaker, na gedaan examen van 1217 Aug. en te 's Bosch voor B, na gedaan examen van 2631 Aug. Dcs_nieuws. Zondag speelde Des haar 2den wedstrijd voor het nederlaagtour_ nooi tegen Fortuna uit VIaardin_ gen. Met een 33 gelijk spel ein digde deze mooie, spannende en harde wedstrijd. Voor de rust was Fortuna beter, doch na de thee gaf Des den toon aan en met een beet je geluk waren de puntjes in Kaatsheuvel gebleven. De backs van i Des waren uitstekend op dreef en vooral André van Es speelde prach tig. De middenlinie verzette veel en goed werk en de voorhoede was gevaarlijk. Als de rechtsbinnen meer in de voorhoede opereert is deze aanvalslinie nog gevaarlijker cn zal elke tegenstander op moeten passen om groote onheilen te voor komen. Speciaal willen we nog ver melden dat bij een snelle aanval over rechts ineens de bal hoog voor doel kwam cn André van Laarhoven met een schitterende kopbal het mooiste doelpunt in dezen wedstrijd maakte. Zondag a.s. wordt de 3e en laat ste wedstrijd voor genoemd tour_ nooi gespeeld en komt de sterke Westelijke 2e klasser O.D.S. uit uit Dordrecht op bezoek, met aan het hoofd keeper van Vliet, die een van de beste doclverdedigers is van Nederland. De Des-voorlioede kan dezen mid dag van Vliet zijn talenten laten toonen. Het publiek staat dus iets bijzonders te wachten. Als voorwedsrijd wordt gespeeld 1 Des 2—O.D.S. 2. r BERKDIJK. i ;,St. Gcnesius" op reis. De tooneelvereeniging „St. Ge_ nesius'" heeft Zondag 1 September j.l. in plaats van haar jaarlijksche feestelijke bijeenkomst ter gelegen heid van haar patroonfeest op 26 Augustus een uitstapje gemaakt. Om 6 uur zou vertrokken worden met een autobus van de firma Bruyns uit Oosterhout. Alle leden stonden te wachten, maar er ver scheen geen bus. Na opgebeld te hebben kwam om half negen een vrachtauto. Dit was natuurlijk een tegenvaller, doch na een eindje ge reden te hebben bleek, dat deze zeer goed voldeed. De chauffeur deed alle moeilc om den verloren tijd in te halen, hetgeen hem vrij wel gelukte. Deze verdient alle lof cn maakte alles goed wat zijn chef des morgens verbruid had. Na een tocht door de Betuwe werd de Grebbeberg bezocht. Te Amersfoort beklommen wij het Belgische Monument, van waaruit wij een mooi .overzicht hadden over 't Gooi en Eemland. Vervolgens werd in snelle vaart naar Apel doorn gereden, waar iedereen z'n hart kon ophalen in den speeltuin. Vooral de uitkijktoren, spiegelzaal en dwaaltuin deden de lacht-spieren werken. Na nog even langs paleis 't Loo geloopen te hebben, werd de terug tocht via Arnhem, Nijmegen, Den Bosch aanvaard cn te ongeveer half twaalf keerden allen uiterst voldaan en tevreden huiswaarts. Jammer dat niet alle leden van dezen mooien dag hebben kunnen prof i leeren. Eén lid was door ziekte verhinderd, doch de anderen achtten andere zaken belangrijk. Misschien komen zij later wel tot andere gedachten. „St. Jan". Naar wij vernemen zal de har monie „St. Jan" a.s. Zondag deel nemen aan het festival te Best. LOON-OP-ZAND. Om den Burs:. Heere Wisselbeker. Zondag nam onze voetbalvcreeni- ging Uno Animo deel aan het voet- bal_tournooi om den burgemeester Heere Wisselbeker cn kwam uit tegen 't zeer sterke elftal Dongen 1, welke vereeniging momenteel in de 3e klasse uitkomt. Onder groote belangstelling be gonnen beide partijen den wedstrijd met een zeer hoog tempo en waren goed aan elkaar gewaagd. Na eeni ge oogenblikken verkennen kwam Uno echter danig opzetten en aan val na aanval volgde elkaar op. Uit een dezer aanvallen wist de rechtsbuiten Jos Cooinans, Uno Ani mo met een prachtig schot de lei ding te geven, waarna de Uno_ 1 uidjes niet meer te houden waren en enkele minuten daarna volgde een tweede doelpunt. Een ongekende vreugde brak ouder de Uno_sup_ porters los, doch op aanwijzing van den grensrechter gaf de scheids rechter offside en bleef de stand 10 voor Uno Animo. Enkele mi nuten hierna deed zich jammerlijk een botsing voor tusschen een spe ler van Uno en een van Dongen, waarbij laatstgenoemde zijn been brak. Aan Dongen werd de keuze gelaten om verder te spelen of wel den wedstrijd te staken, doch be sloten werd door te spelen. Kort voor de rust wist Uno door het vrij spelen van den midvoor v. Veld hoven, den stand met een laag schot op te voeren, 2—0. Na de rust kwam Dongen danig opzetten en wist spoedig den stand op 21 te brengen, waarna J. Meijer van Uno 3—1 maakte doch Dongen weer spoedig 32 maakte. Dat deed de spanning ten top stij gen en bliksemsnel golfde het spel op en neer met Dongen fanatiek in den aanval en de keeper van Uno handen vol werk gevend, doch er was gewoon geen doox-komen aan en aan hem is het dan ook te dan ken dat de stand 32 voor Uno Animo bleef. Vele felicitaties kon Uno na den wedstrijd dan ook in ontvangst nemexx voor dezen prach tig gespeelden wedstrijd. Zondag a.s. speelt Uno de vol gende ronde tegen Waspik. De overige uitslagen waren als volgt: DOS 1Uno Animo 2 13;DOS2 Uno Animo 3 22. Pi-ol'iciat jongens. Duiven-wedstrijd. Zondag hield de postduiven_ver_ eeniging een wedvlucht vanuit Duf fel. Deelname 123 duiven. Afstand 63 K.M. Aankomst eerste duif om 9.52.38. De uitslag was als volgt: 1 2 C. van Broekhoven; 3 A. Berends4 C. van Dongen; 5 A. Bei-ends; 6 C. v. d. Sanden; 7 G. v. d. Dries; 8 C. v d. Sanden; 9 C. van Dongen10 C. v. d. Velden 11 N. v. d. Ven; 12 A. Bei'ends; 13 14 C. van Bi-oekhoven; 15 G. IJpe_ laar; 16 P. v. d. Velden; 17 18 M. Vera; 19 C. van Dongen; 20 21 C. van Broekhoven22 H. v. d. Lin_ j den; 23 C. v. d. Sanden; 24 J. Snoe_ ren; 25 M. Vera; 26 A. Dannen_ berg; 27 H. v. d. Linden; 28 J. Snoeren29 G. IJpelaar; 30 G. IJpelaar; 31 A. Dannenberg; 32 33 C. van Broekhoven34 P. v. d. Velden; 35 M. v. d. Ven; 36 37 A. Spapens; 38 A. van Escli; 39 G. v. d. Dries; 40 41 M. Vex-a. Overduif C. v. d. Sanden. Muzickcursus. Naar wij vernemen zal er binnen_ kort in onze gemeente een cursus voorbereidend muziekonderwijs" gegeven worden, speciaal voor leden van zangkoren en vei'dcre belang stellenden. Dit vooi-bereidend muziek-onder. wijs dat gegeven zal worden door den heer Wilmont te Waalwijk, stelt ten doelden zanger en ook den toekomstigen zangliefhebber voldoende kennis en vaardigheid bij Ie brengen van ons muziekschrift. Ongetwijfeld zal hierdoor de be langstelling en ambitie voor de zangkunst verhoogd worden. Verdere bijzonderheden zullen nog nader gepubliceerd worden. Voor deelname kan men zich nu reeds opgeven aan bovenstaand adres. Grootse viering; der Koninginne. feesten. Zaterdag zijn in ons dorp de Ko_ ninginne-feesten op bijzondere wij ze gevierd. Om 9 uur werd de dag begonnen met een plechtige H. Mis met ,.Te Deunx"; terwijl van schier alle woningen de Vaderlandsclxe dx-iekleur werd gehesclien. Om 10 uur werd een groote stoet gefoi-nxeerd op het Oranjeplein, waaraan door beide harmonie, corpsen en de zangvereeniging „Echo der Duinen" werd deelgeno men en zoo was Loonopzand in een minimum van tijd in grootse feestvreugde. Exxkele Vaderlandsche liederen weerklonken over 't plein, terwijl de zangvereeniging het „Do_ mine Salvuin lac Reginam Nos trum" ten gehooi'e bracht. De vooi-zitter van liet Oranje- comité, de beer v. d. Donk, bracht woorden van dank aan de deel nemende vereenigingen en speciaal voor de medewerking van onze bei de liarmoniën. Om 2 uur werd een groote op tocht gehouden speciaal voor de jeugd, met versierde wagentjes, fietsen en origineele voorstellingen, waarbij tevens de E.H.B.O., in sa menwerking met het Roode Kruis, een wagen meevoerde en een col lecte werd gehouden ten deze bate, waaraan de Kajottei's speciaal hun medewerking verleenden en er een aardige attractie aan verbonden was. Tevens werden de deelnemen de groepen en deelnemers aan een jury onderworpen voor het in aan merking komen der prijzen. Om 4 uur werd een groote wed loop door ons dorp gehouden, waar voor zeer groote belangstelling be_ stond en de deelneming zeer groot was, waarvan de jongste deelnemer 12 jaar en do oudste 70 jaar was. Met groote inspanning moesten de deelnemers dan ook elkaar bekam pen, voor de eerste prijzen, terwijl de leeftijden in groepen waren in gedeeld. De jury had hiervoor weer een zware taak te vervullen, doch allen waren zeer voldaan, terwijl er de spanning tot het laatst toe in bleaf. Om 6 uur werd liet slot der fees telijkheden ingeluid door een ge_ costumeerden voetbalwedstrijd door I de buurtschap van den lloogen_ steenweg en Gerlachusstraat. Hier- bij werden de mooiste staaltjes ver_ toond en elke bezoeker gierde daix ook van het lachen, waarbij de mooiste tafci-eelen ten bex-de wer_ den gebracht. Dit was dan ook het toppunt van den dag, waarvan geen bezoeker spijt zal hebben dezen wedstrijd te hebben bijgewoond. Des avonds werd nog de gelegen heid tot dansen geboden, waarvan door velen een druk gebruik werd gemaakt. Benoemd. De WelEerw. Heer Kapelaan Veldman, welke momenteel 4 jaren de zielenzorg onzer parochie op zich nam, is door den Bisschop benoemd tot kapelaan van de pa rochie van het Goirke te Tilburg, terwijl in diens plaat-s voor onze pai-ochie is benoemd de WelEeerw. Heer Kapelaan Braam, priester van het Seminarie. Tot Assistent-Directeur van de Coöp. Zuivelfabriek te Ulveiiliout is benoemd onze dorpsgenoot den heer André van Opstal. ST. JOACHIMSMOER. Dader gepakt. Vorige week vermeldden wij dat alhier bij den heer M. v. Laarhoven zich een persoon vei'voegde, welke verzocht even de motorfiets te mogen probeeren daar hij deze wilde koopen, doch niet meer te rugkeerde. De politie ging dadelijk op ondcr_ zoek uit en het gelukle haar defï dader op te sporen, n.l. een zekeren Fr. van Beers, wonende te Tilburg. Hij heeft reeds de diefstal van 3 motoren bekend, dewelke allen reeds aan hun rechtmatige eigenaars zijn teruggegeven. In het bijzonder een woord van lof aan den politic_agent Leygraaf uit Loonopzand, die deze zaak tot een oplossing heeft weten te bren gen. „ABRAHAM CRYNSSEN IN ACTIE" Terroristen onder vuur genomen. Bij recente verhoogde activiteit nabij Semarang heeft Hr. Ms. Abraham Crynssen" den aldaar ''gelegerde troepen assistentie ver leend op vei'zoek van den brigade, commandant. Op den eex-sten dag van de actie werd vuur afgegeven op een vijandelijke batterij, die de Ned. troepen op het vliegveld be schoot. Den volgenden dag werd een vijandelijke positie ten n.o. van Tambaksari onder vuur genomen. Hierbij werd kennelijk een opslag plaats geraakt, daar er een gewel dige brand ontstond die op 24 K.M. afstand nog zichtbaar was en 8 uren voortduurde. Later op den dag werd een observatiepost ten noor. den van Kali Demak beschoten. Verder werd een mitrailleuropstel- ling onder vuur genomen en hiter door een landingsdivisie vernietigd. Tegen den avond werd gevuurd op een gebouw waarin zich terroristen ophielden. Het gebouw werd zwaar beschadigd. TWEE PERSONEN DOOR EEN KOGEL GEDOOD. In het café „Slot Ostende" te Goes geraakten vorige week Maan dagavond twee militairen slaags, meldt het „Vrije Volk". De ge alarmeerde wacht der gezagstroe- pen trachtte hen te scheiden. Een der militairen, zwaar onder den in vloed van sterken drank, wilde aan een soldaat van de gezagstroepen diens geweer ontrukken. Na hem een paar maal gesommeerd te heb ben om los te laten, loste de waclits- man een schot. De kogel ging dwars door liet lichaam van den militair, zekeren H. uit Middelburg. De heer M. Schrijver Gunst uit Goes, die niets met den twist had uit te staan, werd door denzelfden kogel getroffen. Beiden werden op slag gedood. LOONOPZAND. De nieuwe raad der gemeente Loon-op-ZandKaatsheuvel was Dinsdagavond in openbare verga dering bijeen om 7 uur. Voorzitter Burgemeester Mallens, Secretaris M, van Nieuwstadt. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de verga dering met den Chr. groet, waar na hij overgaat tot de installatie der raadsleden. De gemeente-secre taris leest de voorgeschreven eeden voor, waarop alle leden den eed afleggen in de handen van den voorzitter. De voorzitter spreekt hierna een rede uit, welke wij in ons volgend .nummer in extenso opnemen. De notulen van de raadsverga dering van 23 Augustus worden zonder stemming goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken doet de burgemeester mededeeling van den Raad van State bericht ont vangen te hebben, dat het beroep tegen de beslissing van Ged. Sta ten op 23 September a.s. in be handeling zal genomen worden. Voor de benoeming van de wethouders benoemt de voorzitter een stembureau bestaande uit de heeren W. v. Kuijk, J. Vloemans en H. Pooters. Het lid Snaphaan .stelt voor eerst een wethouder voor Loonopzand te kiezen. De voorzitter bemerkt, dat er geen wijk Loonopzand voor den raad bestaat. Het lid Grootswagers meent de gewoonte te moeten vol gen en eerst tot de verkiezing van een wethouder voor Kaatsheuvel te laten stemmen. De voorzitter cor rigeert ook deze bemerking en meent de bedoeling eerst over te laten gaan tot de stemming voor 'een wethouder in de vacature v. Nieuwstadt in dit voorstel voor zit. Besloten wordt eerst in de vacature v. Nieuwstadt te voor zien. Bij stemming verkrijgt de heer G. Grootswagers 9 stemmen, ter wijl er 4 op den heer J. Vloemans en 1 blanco wox*dt uitgebracht. Bij de stemming in de voorzie ning van de vacature J. v.d. Heu vel verkrijgt de heer P. Broeders 10 en de heer J. v. d. Heuvel 5 stemmen. Beide gekozenen ver klaren op een vraag van den voorzitter hun benoeming te aan vaarden, waarop ze uitgenoodigd worden in de wethouderszetels plaats te nemen. De voorzitter wenscht de gekozenen geluk met liet vertrouwen in hen gesteld en vertrouwt, dat beiden de belangen der gemeente naar eer en geweten zullen behartigen en ze met al wat in hen is zullen staan voor de taak, die op hunne schouders is •gelegd. De heer v. Nieuwstadt, aftre dend wethouder vraagt het woord •en zegt: Mijnheer de Voorzitter. Nu de uitslag van de gehouden stemming tot resultaat heeft gehad, dat de tot heden zittende wethouders uit het college zullen verdwijnen, rest mij nog een woord van erkente- lijken dank te brengen aan U, mijnheer de Voorzitter, voor de -goede leiding en de hartelijke sa menwerking, die wij steeds in de bijeenkomsten van het dagel. be stuur van U hebben mogen onder vinden. De afgeloopen perioden van 7 jaren was voor de aftreden de wethouders geen gemakkelijke, doch U hebt onze taak door Uw goede leiding zeer vergemakkelijkt. Ik meen niet te veel te zeggen, wanneer ik beweer, dat in de ge schiedenis onzer gemeente de af geloopen periode 1939-46 geboek staafd zal wox-den, als een der moeilijkste, die zich ooit hebben voorgedaan, doch dank zij uwe wijze voorlichting en uw krachti- gen steun hebben wij de grootste moeilijkheden tot oplossing weten te brengen. Dan zou ik nog een enkel woord willen richten tot de pas gekozen wethouders en tot de nieuwe le den van den gemeenteraad. Dezer dagen is mij een circulaire toege zonden en wellicht ook aan meer deren uwer, welke een uitnoodi- ging bevatte tot het volgen van een cursus in gemeenterecht. Als aanhef gebruikte deze de woorden van onzen grooten dichter Vondel „Indien 't Gemeen U roept, be- sorgt het als uw eijgen". Deze woorden moeten gegrift staan in de harten van al diegenen, die zich geroepen voelen, om een openbare functie tebekleeden. „Besorgt het als uw eijgen". Inderdaad, indien het algemeen belang behartigd wordt, alsof het uw eigen belang ware, dan ben ik er van over tuigd, dat de belangen van de ge meenschap zullen gediend worden, zooals ze gediend behooren te worden. Ik durf hopen, dat het zoo moge zijn in de komende zittings periode van dezen raad. Ik geef Li gaarne de verzekering, Mijn heer de Voorzitter, dat ik ten volle bereid ben, hiertoe mede te werken, voorzoover het in mijn vermogen ligt. Mijnheer de voor zitter, ik dank U. Het lid de Cock wenscht de gekozen wethouders geluk en spreekt de hoop uit, dat de raad in vruchtbare samenwerking veel voor de gemeente zal tot stand brengen. Hij 'vertrouwt dat deze samenwerking ook zal heerschen in het college van B. en W. en' dat op de eerste plaats het gees telijk gezag hoog gehouden zal worden. De voorzitter zegt, dat het van ondankbaarheid zou getuigen, als hij geen woord van dank bracht voor wat de afgetreden wethou der heeft gesproken. In de vorige vergadering sprak hij reeds woor den van dank, toen allen nog bij een waren, omdat hij in zijn dank niet gahrne iemand zou buiten sluiten. Hij verklaart echter ge troffen te zijn door de woorden thans door den heer v. Nieuwstadt gesproken. De vervlogen 7 jaren zullen, om de daden in dien moei lijken tijd gesteld, in de analen van de gemeente bewaard blijven. De heer v. d. Heuvel consta teert, dat de zetel van den voorzit ter -hechter is gegrondvest dan die van de wethouders. De nieuw ge kozenen hebben nu voor drie ja ren zitting gekregen. Wij hebben 7 jaren achter den rug; een tijd die we kunnen verdeelen in een mo bilisatie, een bezettings- en een bevrijdingstijd. De mobilisatie bracht ons zwaar en veelvuldig werk in 't verlee- nen van uitstel der kostwinners vergoeding en de bijzondere ver loven. De bezettingstijd eischte een meer dan volledige dagtaak. We moesten ons inzetten voor de be langen der ingezetenen, onze rust opofferen, tjevaar trotseeren en als dank mochten we constateeren, dat er aanklachten tegen ons als saboteurs werden ingediend. Toch was het werk in dien tijd aange naam, want het gold steeds tegen den Duitscher. Toen kwam de bevrijdingstijd, die anders liep, dan wij het allen hadden verwacht. We kregen de bemoeienissen met de Engelschen en Schotten; iedereen kwam te kort, de een had geen paard, de ander geen dak. We hebben ech ter niet versaagd, doch gewerkt en geploeterd. En als dank kreeg U, mijnheer de voorzitter, vacan- tie en wij werden met verlof ge zonden, Doch ik kan mijn hoofd gerust te slapen leggen in de overtuiging mijn plicht gedaan te hebben. Nu volgen twee anderen ons op. Wij raden hen aan: breng uwe meening zoowel in den raad als in het college gerust naar vo ren. Wij hebben dat ook gedaan. De uren in het college van B. en W. doorgebracht, waren ons de aangenaamste. En als ik nu het woord richt tot den wethouder van Loonopzand, die verklaarde de emolumenten van zijn ambts functie hoog te waardeeren, dan moet ik verklaren, dat gezien de arbeid die het wethouderschap op- eischt, deze een heel karige be looning zijn. En waar zijn woon plaats op het Galgeneind zoo ver uit de kom ligt, zou ik durven adviseeren geregeld 's avonds zit ting te houden te Loonopzand. Ik verklaar mij bereid mee te blijven werken voor het belang van de gemeente Loonopzand en hoop dat Gods zegen op onzen arbeid zal rusten. De voorzitter wil het kort ma ken en aanvaardt geen dank waar het plicht was, wat hij gedaan heeft. Het lid Pooters spreekt er zijn ge noegdoening over uit, dat er weer een arbeider in het college van B. en W. zitting heeft gekregen. Hij heeft gehoord van de vele werk zaamheden, die tot de taak der wethouders behooren. Hij heeft er kenning voor wat gedaan is, doch meent dat er voor de belangen van den arbeider meer gedaan had kannen worden. Hij wi,st er op, dat de loonen van den arbeider, in verband met de kosten van het levensonderhoud wel degelijk de aandacht vragen. De voorzitter interruppeert door op te merken, dat het loonvraag- stuk niet aan de orde is bij deze besprekingen en hij mogelijk bij de begrootingsbehandeling hiervoor gelegenheid krijgt. Het lid Pooters meende deze bemerkingen te mogen maken voor de belangen van den arbeider. Wethouder Grootswagers brengt dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij had reeds vroeger zitting in 't dagelijksch bestuur en is verzekerd van de beste harmo nie in dit college. Hij vertrouwt op de medewerking van den raad en het gemeentepersoneel. Wethouder Broeders dankt eveneens; hij rekent op aller mede werking en wil naar plicht en ge weten zijn taak behartigen. Voorstel tot vaststelling der verordening tot heffing van op centen op de hoofdsom der per- soneele belasting voor het dienst jaar 1946/1947. Zie praeadvies. Zonder stemming gaat de raad hiermede accoord. Voorstel tot medewerking ex- artikel 72 L.O. wet 1920 ten be hoeve van het bestuur der R.K. Meisjesschool te Loonopzand, voor herstel van oorlogs- en be- zettingsschade aan de speelplaats èn schoolgebouw. Zie praeadvies, waarbij de voor zitter opmerkt, dat bij eventueele uitkeeringen van Rijkswege, Mo- lestschade of geallieerde tege moetkoming deze gelden in de ge meentekas terug behooren gestort te worden. De begrootinq bedraaqt 2128.—. Niemand maakt van de rond vraag gebruik. De voorzitter sluit de vergade ring met de Chr. groet. SPRANG-CAPELLE. Nieuwe wethouders ge kozen. De minderheid niet in het college van B. en W. vertegenwoordigd. Dinsdagavond was de nieuwe gemeenteraad van Sprang-Capelle voor de eerste maal in vergade ring bijeen. Burgemeester Smit opende deze vergadering met gebed en deelde mede, dat dhr. Haverhals de func tie van secretaris zou waarnemen wegens afwezigheid van dhr. Ver hoeven en den nieuwen gemeente secretaris. Dhr. Haverhals werd daarom eerst beëedigd. Hierna volgde de beëediging van de nieuwe raadsleden. Burgemeester Smit hield hierna een toespraak, die wij in ons vol gend nummer af zullen drukken. Dhr. Ros hoopte dat wat de voorzitter naar voren gebracht had, zo zal worden en dat de sa menwerking met B. en W. zoo zou zijn als in het verleden. Dhr. Ros was zeer verheugd over het schrijven van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken. Hij was er zeer blij mee. De wefhoudersverkiezing. De heeren Timmermans en Ver- heijden fungeeren hierbij als stem- opnemers. Dhr. Maijers vroeg n.a.v. de wethoudersverkiezing of er eerst een wethouder voor Sprang of voor Capelle gekozen moest wor den, waarop de voorzitter zeide, dat het de gemeente Sprang-Ca pelle was. Bij de eerste stemming behaalde dhr. v. Willigenburg 8 stemmen van de 11 en was dus als wet houder gekozen. Hij dankte met een enkel woord voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte al t beste te kunnen doen in 't be lang van Sprang-Capelle. De tweede stemming wees uit, dat dhr. H. Versteeg 5 stemmen gekregen had, zooals ook dhr. de Bas, terwijl een stem A. J. Ver steeg inplaats van H. J. Versteeg vermeldde; algemen werd aange nomen, dat dit H. J. Versteeg moest zijn, waarna herstemming plaats vond met wederom dezelfde uitslag. Na nog een stemming, die geen ander resultaat opleverde werd tot loting overgegaan en besliste het lot ten gunste van dhr. Ver steeg, die zijn benoeming aannam. Burgemeester Smit wenschte de wethouders toe, dat zij hun ambt zouden vervullen zooals gewoon cn sprak de hoop uit dat het col lege van B. en W., dat altijd har- me r.isch is geweest, ook in de toe komst zoo zal zijn. Burgemeester Smit had voor de verkiezing reeds wat willen zeg gen, maar had dit op verzoek van de wethouders nagelaten. Nu de uitslag bekend was, wilde burge meester Smit dat echter wel doen. Het was zijn meening dat ook de minderheid vertegenwoordigd diende te zijn in de raad, voor de goede gang van zaken en de goe de verstandhouding. Die minderheid was nu echter niet vertegenwoordigd. Tot dhr. de Bas zeide de bur gemeester, dat diens werk steeds zeer gewaardeerd was. Het jaar dat hij wethouder geweest was, had burgemeester Smit steeds zeer' veel aan hem gehad. Hij was niet alleen wethouder in de vergade ringen van den raad geweest, maar ook daarbuiten. Dhr. de Bas was altijd bereid geweest alles te doen in het be lang van de gemeente Sprang-Ca pelle. Om dit alles, het seriueze en actieve waarnemen van het ambt, speet het spreker dat dhr. de Bas ging vertrekken als wet houder en hij dankte hem voor alles wat dhr. de Bas gedaan had. Dit eene jaar van zijn wethouder schap woog haast net zoo zwaar als drie andere jaren. Dhr. v. Willigenburg sloot zich aan bij de woorden van den bur gemeester. Dhr. de Bas, aldus dhr. van Willigenburg, was als vriend en als wethouder onovertrefbaar. Spreker wenschte te verklaren, dat ook hij er voor was geweest, dat de minderheid vertegenwoor digd geweest was in het college van B. en W. Hij had van zijn zijde getracht om deze zaak te bestendigen, doch het was hem niet mogen gelukken. In deze kwestie had hij niet de volle me dewerking gehad. Hij hoopte evenwel, nu het zoo geloopen was, dat het belang van de gemeente er niet onder zou lijden. Dhr. de Bas zeide, dat de woor den van de burgemeester hem vreemd in de ooren geklonken hadden, hoewel deze woorden hem toch verheugd hadden. Dhr. de Bas vervolgde: Het wordt ten zeerste door mij betreurd dat ditmaal gebroken is met het goede gebruik van de laatste jaren dat ook de minder heid in het college van B. en W. vertegenwoordigd is. Ik wensch hieraan onmiddellijk toe te voegen de heer van WiJli- benburg heeft dit ook reeds mede gedeeld) dat de rechtsche heeren van Sprang in deze een ruimer standpunt ingenomen zouden heb ben, evenwel genoodzaakt waren hierop terug te komen, omdat n.b. een lid van de minderheid, niet bereid was mede werken spreker wederom in het college te brengen. Deze houding vind ik nog be> treurenswaardiger dan het stand punt van de rechtsche heeren van Capelle. Ik ben er van overtuigd dat in andere gemeenten in den lande, waar andere groepen dan rechts in de meerderheid zijn, ten opzich te van die rechtsche minderheid een ruimer standpunt ingenomen zal worden dan hier heden ten opzichte van ons het geval is ge weest. Wij vinden het een gemeente belang dat ook de minderheid in het college van B. en W. ver- teaenwoordigd is en waren ook bereid de verantwoordelijkheid hiervan op ons te nemen. Ik wensch de heeren toe, dat zij in de toekomst geen gevaarlij ker tegenstanders tegenover zich krijgen dan spreker, zij kunnen er van verzekerd zijn dat 't gemeen tebelang van Sprang-Capelle dan husch niet in gevaar zal komen. Burgemeester Smit sprak de hoop uit dat de heeren die geen zetel in B. en W. gekregen had den, de zaak sportief zouden op vatten en dat ze zouden bedenken dat, als dit college met voorstellen komt, zij deze kwestie niet naar voren zouden brengen. Het was de bedoeling niet van den voor zitter, indien dit specifieke geval zou blijken, om de spits af te bij ten. Dan zou spr. een regeling moeten gaan treffen zooals in andere gemeenten, waarin iedere wetnouder een eigen portefeuille had. Dhr. de Bas zeide vervolgens, dat het hem zeer pijnlijk getrof fen had, dat de minderheid on derdrukt was. Naar aanleiding van de rond vraag zeide dhr. Verheijden, dat hem verteld was, dat bij het Ot.de Maasje nog steeds per roeiboot overgezt werd. Hij wees op t be lang dat de gemeente had bij een pont aldaar. Hij vroeg om een schrijven te richten aan den Rijks waterstaat. De voorzitter zeide dat dit zou gebeuren. Ook dhr. Maijers wees op het belang ervan en bracht het voor stel naar voren om gezamenlijk met de gemeenten Waspik en 's-Gravenmoer een schrijven naar den Rijkswaterstaat te zenden. Dhr. Verheijden wees op den treurigen toestand van het licht. Uit het antwoord van burge meester Smit bleek, dat er weer licht kwam met ingang van 15 September a.s. Misschien was het mogelijk dat het licht bij de brug eerder aan gesloten werd. Dhr. Maijers zeide dat de toe stand van het Trampad zeer slecht was en onbegaanbaar voor fiet sen. Dit pad behoefde zeker ver betering. De voorzitter noemde het over_ dreven dat er geen fiets door kon, hijzelf was er meei'dere malen langs gekomen en had niet veel ge_ merkt van de onbegaanbaarheid. Overigens zou het vrijgekomen af_ val van de te herstellen wegen gel bruikt worden ter verbetering van het Tx-ampad en de misput. De heer de Bas verzocht ook de Korte Nieuwstraat in orde te willen maken. Hiervoor zal ook gezorgd worden. De heer Ros vroeg vervolgens of op het Trampad, dat verboden was voor karren en dergelijke, ook geen menschen met hun wagen mochten komen uit hoofde van hun beroep, b.v. bakkers. De burgemeester had hiervoor een regeling met de politie getroffen en menschen die uit hoofde van hun beroep met wagens daar moesten komen, zouden een briefje van hem ontvangen. De heer de Rooij sprak over den treurigen toestand van het liclxt aan den Winterdijk, waar de men_ sclxen nog met een olielampje zitten. Burgemeester Smit zeide dat deze kwestie pas enkele veergaderingen geleden aan de orde geweest was en dat er al lang licht geweest was indien niet domme menschen roet in het eten gegooid hadden. De zaak had de volle aandacht. De heer Verheijden vroeg of de P.N.E.M. hier voor het licht zorgde. Dit bleek inderdaad zoo te zijn. De heer v. Zeist dankte voor de installatie-rede van den burgenxees_ ter en voor diens onpartijdigheid in het verleden. Hij hoopte dat dit ook in de toekomst zoo zou zijn. Tevens dankte hij den burgemees_ ter vóór het bi'eken van een lans voor den heer de Bas, want die had wethouder moeten worden, al dus de heer v. Zeist. De heer Maijers vroeg of het B. en W. bekend was dat er grint gelost was in de haven. Dit kon de voorzitter zich niet voorstellen. Misschien was er een korreltje of zoo in het water ge vallen, maar van lossen zou hier wel geen sprake zijn. De voorzitter wees er op dat de rondvraag diende voor aangelegen heden van algemeen belang. Hij waarschuwde er tevens voor niet op alle kleinigheden in te gaan en er opmerkingen over te maken, want dan was het eind van de ver_ gaderingen weg. Indien zich over tredingen voordoen kon men de politie of den burgemeester waar schuwen, zonder dit in den raad ter sprake te brengen. De heer Versteeg had nog iets te vertellen naar aanleiding van de wethoudersverkiezing, maar deed dit liever in geheime zitting. Ook de burgemeester had daarover nog iets te zeggen. De heer de Bas was. indien het over hem ging, te allen tijde be reid in het openbaar in debat te treden en te antwoorden. Niet een ter in deze raadsvergadering, want hierin was al genoeg over de kwes_ 11 Deheer Versteeg bleef bij zijn verzoek, waarna de vergadering het geheim voortgezet werd. TE KOOP: wegens overcompleet in zeer goeden staat. Te bevragen HEISTRAAT D 92, CAPELLE. TE KOOP AANGEBODEN Brieven onder No. 1482 aan het Bureau van dit blad. TE ROOP: G. Y. bij P. VAN DRUNEN, Grotestraat 4 DRUNEN. Frankeer als regel mei een Naiionale Hulpzegel.

Echo van het Zuiden | 1946 | | pagina 4