Jerry-cans NELLE'STHEE 4- OUDE BEKENDEN MELDEN ZICH r Zaanlandse Bussenhandel „Z. B. H V.J OFFICIEELE BONNENLIJST DINSDAG 17 SEPTEMBER 1946. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 69e JAARGANG No. 74. Waalwijksche en Langstraatsche Courant ra-hg - d«i«u. „IN NAAM DER MENSCHHEID" Gemeenteraad Vlijmen. 1 9 de eerste nederlaag toe te brengen. WSC, voor jullie moet Zondag de run naar de bovenste plaats begin, nen. Gij zijt liet aan uw eer als oudste Waalwijksche voetbalver, eeniging en aan uw trouwen aan. hang die u in de degradatiewed strijden haar daadwerkelijken steun gegeven heeft, verplicht uw kamp Zondag te laten juichen. De strijd azl moeilijk zijn. Ook bet tweede elftal start in een nieuwe omgeving en beleeft ook haar eerste derby RKC 2WSC 2. Reserves, ook op u wordt gere kend dat gij zult toonen uw plaats in de reserve 2e klas waardig te zijn. Good luck en play fair. DONGEN—BAARDWIJK. A.s. Zondag gaat Baardwijk haar eerste competitie, wedstrijd spelen in Dongen. Het zal van het begin af aanpakken zijn, maar als met het zeilde élan gespeeld wordt als op het einde der vorige competitie, dan zal Baardwijk een flink woord_ je in de bovenste gelederen gaan meespreken. Daarom a.s. Zondag flink aangepakt en veel succes in de komende competitie. PROVINCIALE NOORDBRABANTSCHE DAMBOND. Op Donderdag 25 Augustus werd te Tilburg in het clublokaal van de damvereeniging T.D.V. een alge. meene ledenvergadering gehouden. Het persoonlijk kampioenschap 1946 over Noordbrabant kwam ook ter sprake en hieraan zullen deelnemen de heeren A. de Graag en A. Nieuw koop te Heusuden, J. en M. Verlouw te Ammerzoden, N. Ruberg en .1. Kollenburg te. Tilburg, P. Ponsijn en A. Noijons te Breda, J. C. de Ga_ lan te 's.Herlogenbosch, M. van den Oord te Vlijmen, H. van den Boo. men te Eindhoven, benevens J. Hob belen uil 's Hertogenbosch of J. Ifos_ ter uit Eindhoven. De 'wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Noordbrabant vingen aan op Zondag 1 September j.l., terwijl ge. overige ronden steeds worden ge. speeld op Zaterdag en Zondag res pectievelijk in Breda, Tilburg, Eindhoven, "s.Hei^togenboscli en Heusden. De competitie hoofd_ en ereste klasse 19161947 over Noordbrabant oogsite een levendig deel der bespre kingen. Behoudens den uitslag van den wedstrijd De Bossche Damclub V.D. Heusden werd de competitie als volgt samengesteld: Hoofdklasse: Excelsior I Den Bosch: DVS 1 en DOS I beiden Bre_ da; Tivoli I, EDG I en Philips Dam club I alle te EindhovenTDV te Tilburg; BOZDC te Bcrgcnopzoom en De Bossche Damclub of VD te Heusden. Eerste klasse groep 1ADA Am. merzoden; Excelsior 11 Den Bosch; Tivoli 11 te Eindhoven; Philips Damclub II te Eindhoven; EDG II te Eindhoven; Helmondsche Dam club I en VD te Heusden of De Bossche Damclub. Eerste klasse groep II: EVDV te Eindhoven; Vriendenkring Lieshout; DVS I Schijndel; EGD St. Michiels_ gestelHelmondsche Damclub II en EOD Oisterwijk. Eerste klasse groep IIIRoosen. daalsche Damclub; OVV B'crgeuop_ zoomGDV GinnekenDVS II Bre da; DOS II Breda; DAM Dongen en waarschijnlijk ook DDV Dongen. Eerste klasse groep IV: W'DV te WaalwijkOns Genoegen Werken dam; DVD Vlijmen; Ons Genoegen Haarsteeg; DVS II Schijndel en Vit II Heusden. Voor het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Dambond werden candidaat gesteld als voorzititer de heer J. H. Willems te Breda en als algemeen wedstrijdleider de heer A. A. van Bockel te Vuglit. DANKBETUIGING. Diep getroffen door de goede zorgen, zeer vele bewijzen van deelneming, innig medeleven en warme sympathie, ondervonden bij de ziekte, het overlijden en de be grafenis van onze onvergetelijke dochter en zuster Mejuffrouw JOHANNA ADRIANA VAN HOOFT betuigen wij langs dezen weg aan allen onzen oprechten dank, spe ciaal aan Dokter Lenglet, de Eerw. Zusters van het St. Nico- laas-ziekenhuis, Eerw. Heeren Geestelijken, de buurt, Directie en personeel der firma A. en J. de Kort, de R.K. Gymn. en Athletiek- vereeniging Juliana, familie, vrien den en kennissen. W. VAN HOOFT- VAN KUIK en Kinderen. Waalwijk, Sept. 1946. Grootestraat 181. TE KOOP GEVRAAGD Canadese Benzine- bllkken.) Elk kwantum Oostzijde 157161, ZAANDAM Telef. K. 2980: 3909. INNAME VAN AMATEURSTABAK ter verwerking tot shag, rook-, pruimtabak, sigaren en sigaretten. DONDERDAG 19 September: UDENHOUT bij L. Danklof, Stationsstr. C 208, van 8 tot LOON-OP-ZAND WAALWIJK WASPIK 10 uur. 1 uur. 4 uur. 7 uur. bij Gebouw N.C.B. van 11 tot bij Gebouw N.C.B. van 2 tot bij Gebouw N.C.B. van 5 tot U kunt inleveren waar U verkiest. De tabak zal daar terugge leverd worden, waar deze werd ingenomen. Houdt U zich s.v.p. stipt aan de aangegeven uren. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen wij steeds tijdig aanwezig zijn. De tabak zal ter plaatse, in Uw bijzijn, worden gewogen en ge classificeerd. U ontvangt aldaar een ontvangstbewijs. Sorteeren naar kleur en lengte en bosjes maken van 25 a 30 bla deren. Het bundelen kan het beste geschieden met een blad tabak. ANDREAS KREYKAMP's TABAKSBEDRIJVEN, STEYL. 569 brood 572 boter enz. 573 boter 583 suiker 574 Algemeen 575 Algemeen B 18 Reserve C 18 Reserve B 19 Reserve 083 suiker 500 gr. suiker o boterhamstrooise 1000 gram jam stroop enz. 084,085 algemeen 250 gr. suiker o boterhamstrooise jam voor de tweede helft van de 10de periode 1946 (15 t.m. 28 Sept.) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 610 564 t.m. 568 brood 800 gram brood 400 gram brood 250 gram boter 250 gram marg. of 200 gram vet. 1000 gram suiker ?n0nnrh Str00iSel0f 074 algemeen 2000 gram jam, b stroop enz. 200gr kaas(waar- 075 algemeen van 100 gr. korst- looze kaas) pl m 225 gr. huis- D 18 Reserve houdzeep of E 18 Reserve 90 gr. toiletzeep 1600 gram brood 800 gram brood 100 gr. kaas (waar van 50 gr. korst- looze kaas) 2 kg. aardappelen 021, 022 vleesch 100 gram vleesch 500 gram stroop enz. 100 gram kaas (waarvan ,50 gra korstlooze kaas) pl.m. 225 gr. huis houdzeep of 90 gr. toiletzeep 800 gram brood 250 gram rijst kindermeel o kinderbisc. Bonkaarten LD, LE 610 B 20 Reserve Bonkaarten LA, LB, LC 610 521 vleesch 100 gr. vleesch 522 vleesch 400 gram vleesch A 04 melk 4 liter melk 8 04, C 04 melk 7 liter melk 517 aardappelen 3 kg. aardappelen j 47 D 04, E 04 melk 12 liter melk 017 aardappelen 1 kg. aardappele Bonkaarten KD, KE 610. 064, 065 brood 800 gram brood 072 boter 250 gram boter 073 boter 125 gram. marg. of 100 gr. vet Tabakskaarten, enz. 2 rantsoenen tabaksart V 48, 200 gram chocolade en|of suikerw X 47 2 rantsoenen tabaksart X 48 100 gr. chocolade eniof suikerw Debonnen voor melk worden in den vervolge voor een periode van 14 dagen aangewezen. Deze bonnen zijn derhalve geldig t.m. Zaterdag 28 September. Dit geldt ook voor de bonnen der ver- snaperingskaart. Voor de week van 22 t.m. 28 September zullen nog bonnen wor den aangewezen voor aardappelen, thee, bloem en tabak. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoo- dat men in totaal 500 gram pef veertien dagen ontvangt. Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstlooze kaa^ af geleverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 September worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 16 September mag worden gekocht. HET SUIKERRANTSOEN VOOR DE PERIODE VAN 15—28 SEPT. Van 1828 September zal aan alle leeftijden een rantsoen suiker worden verstrekt van 500 gram, terwijl bovendien een extra hoe. veelheid, eveneens van 500 gram; voor die periode zal worden be schikbaar gesteld. Deze extra 500 gram is de eerste helft van bet reeds aangekondigde extra kilogram. Eind September zal de tweede 500 gram suiker extra worden verstrekt. Voor zoover de voorraden bij de winkeliers dit toelaten, kan op deze bonnen een dubbele hoeveelheid jam of gedeeltelijk suiker en gedeeltelijk jam worden gekocht. De Echo van het Zuide Hoofdredacteur-Uitgever JAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week; 1.95 per kwartaal. Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. II. De aanklagers ontkenden dat er in het recht van het Charter een element schuil ging van terugwer kende kracht, dat de beschuldigden zich ipoesten verantwoorden voor daden, die niet strafbaar gesteld waren op het moment dat zij be. gaan wei-den. Welke staatsman, die na de plechtige vcroordeeling door het Pact van Parijs een aanvals oorlog begon, kon met recht en reden rekenen op een andere on. schendbaarheid dan die welke bij kon verkrijgen door een succesvol. len afloop van zijn misdadige on derneming? Indien er werkelijk nieuw- recht was in het Charter, dan was dit in de oogen van de aanklagers een ver. nieuwing die veel te laat kwam, die wenschelijk was en volkomen over_ eenstemde met het recht, 't rechts gevoel en het doel van de wetten der naties. Zij doelden hier op de strafrechtelijke verantwoording, op gelegd aan staten en de individuen die haar leidden. Het zou in de oo_ gen van het rechtsgevoel der we reld absurd zijn indien een oorlog als deze met al zijn verwoesting en al zijn ellende slechts zou kunnen worden veroordeeld als een onwet tigheid, doch niet als een misdaad waarvoor de schuldigen moeten te_ recht staan. De mogendheden die het Charter opstelden, hebben ge weigerd deze absurditeit te aan vaarden. Zij trokken de onvermij delijke consequenties van de veroor_ decling van den oorlog en weiger den het recht machteloos te maken door het handhaven van de verou derde doctrines volgens welke de souvereine staat geen misdaad kan plegen en evenmin individuen ten behoeve van den staat. Was dit werkelijk een vernieuwing of was het niet nieer dan een logische ont_ wikkeling van de wet? Er was in_ derdaad een tijd, waarin internatio nale rechtsgeleerden het standpunt huldigden dat de aansprakelijkheid van een staat op grond van zijn souvereiniteit beperkt was tot een contractueele veranwoordelijkheid. Maar er waren reeds internationale gerechten vóór dat van Neurenberg die dit standpunt niet meer hebben ingenomen. Zij hebben herhaaldelijk bevestigd dat een staat een misdaad kan begaan en er voor bestraft kan worden. De "Volkenhond had zijn sancties om de wet kracht bij te zetten. Principieel was liet nieuwe recht van het Charter dan ook vol gens de aanklagers in het geheel niet nieuw en zij zagen behoudens de verouderde souvereinifeitsleer geen reden waarom een staat niet verantwoordelijk gesteld zou wor den voor de misdaden die in zijn naam werden begaan. In een eeuw van wetenschap en organisatie, die een staat een bijna onmetelijke macht tot het kwaad kunnen geven, lijken ten opzichte van hem dwin gende maatregelen tot het onder drukken van een misdadige houding nog harder noodig dan ten opzichte van individuen. Collectieve bestraffing van een staat doet de straf vallen op schul_ digen en onschuldigen tegelijk. Maar er zijn maatregelen te vinden die de onrechtvaardigheden van een collectieve bestraffing verminderen en daarenboven mag de overweging gelden dat ook de onschuldigen gaarne zouden hebben medegepro. fiteerd van de vruchten van de mis daad indien deze met succes was afgcloopen. Maar voor alles kan de hardheid van de straf worden ver minderd door haar te richten op de merschen die rechtstreeks verant woordelijk geacht moeten worden voor de misdadige houding van den staat. In dit opzicht.héef t het Char ter een slap vooruit gedaan door de individueelc verantwoordelijkheid van de leiders van den staat ook "voor de misdaden tegen den vrede vast te leggen. De opstellers van het Charter zijn er daarbij van uitge gaan dat de staat geen abstract ge heel is en dat zijn rechten en ver_ plichtingen de rechten en verplich tingen van menschen zijn. De han delingen van den staat zijn de han delingen van menschen. Zij die helpen hij liet voornemen, uitvoeren en beschermen van een misdaad, zijn schuldig in elke nationale rcchtscode. Het beginsel van inter_ nationale verantwoordelijkheid voor inbreuken op de wetten der naties is evenmin geheel en al nieuw. Oor logsmisdaden worden reeds lang volgens dit beginsel bestraft en het nieuwe is slechts dat' de eerste en voornaamste van alle oorlogsmisda_ den, de misdaad tegen den vrede onder hetzelfde beginsel gesteld wordt. De misdaad was reeds als zoodanig gebrandmerkt' toen zij be gaan werd, het Charter vulde slechts de leemte op die de misdaad onbe_ straft had kunnen laten. De be schuldigden konden zich er niet over beklagen dat zij werden ver_ oordeeld voor een handeling die niet als misdaad gold toen zij werd gepleegd. De aanklagers konden hen integendeel toevoegen;Gij zult bestraft worded voor een handeling die tegen de wet en een misdaad was toen gij ze stelde, ofschoon er toen nog geen gerecht was dat een vonnis tegen u kon vellen". Er was in het Pact van Parijs, dat ten grondslag lag aan de aanklacht onder hoofdstuk II, één vorm van oorlog die niet huilen de wet ge steld werd. Dat was de verdedigen, de oorlog en het was dus te ver wachten dat de beschuldigden zou den uitroepen: ,A1 onze oorlogen waren defensief". Met dit argument waren de aanklagers spoedig klaar. Zij vonden het overbodig academi sche disputen op te zetten over de kenmerken die den oorlog agressief maken. Zij zeiden kortweg: er is geen definitie van agressie, in het algemeen of wel in bijzondere ge vallen, die niet volledig, onweer sprekelijk en in ieder detail den planmatigen aanslag van Duitsch. land op de territoriale integriteit en de politieke onafhankelijkheid van zoovele staten dekt. Toen de Britschc aanklager Sir David Maxwell Fyfc het kruisver hoor van Ribbentrop begon was zijn eerste vraag: ;,Kent gij den inhoud van het Pact van Parijs?" en Rib bentrop kon daar niet bevestigend op antwoorden. Dat was wellicht de meest beschamende bekentenis die hij op den getuigenstoel moest doen. De „Aussenmiiiister" van 't Derde Rijk kende niet den inhoud van een verdrag dat zijn eigen land hond en dat den grondslag vormde voor de ontwikkeling van een nieuwe verhouding onder de naties. Het' was een van de meest kenmerkende bewijzen voor het cynisme waarme de de Nazi's de wetten der gemeen schap der volken met voeten heb ben getreden. Een verdrag dat den vrede beoogde was voor hen niet waard gelezen te worden. Verdra gen waren voor de Nazi's geen plechtig aangegane verplichtingen, doch slechts een middel ter camou. fleering van hun werkelijke doel einden. Internationale besprekingen waren vóór lien geen middelen om vreedzame regelingen te teffen doch middelen tot het plegen van chan tage. Een invitatie van Ribbentrop tot het aangaan van een non_agrcs_ siepact beteekende in de meeste ge vallen dat Duitschland voornemens was het betrokken land aan te val len. Deze mannen die de eerlijkheid en den goeden trouw uitschakelden in de samenleving der naties, wer den als eersten in de geschiedenis internationaal ter verantwoording geroepen voor de grootste misdaad die zij als leiders van hun slaat hadden begaan. Hun verschijning voor liet' wereld, gerecht was in laatste instantie een poging om de periodieke hemliiing van oorlogen te vermijden door de staatslieden die hen veroorzaken, zelf aansprakelijk te stellen. De aanklagers waren te zeer realisten dan dat zij verwachtten dat het Charter der Vereenigde Naties toe komstige oorlogen zou voorkomen. Oorlogen worden nu eenmaal steeds begonnen in de verwachting dat zij gewonnen zullen worden. Oorlogs_ makers nemen de kansen der neder laag én daarmee de kansen der bestraffing doorgaans niet in hun berekeningen op. Maar toch wilde dit proces niet alleen de waarheid geven aan toekomstige historici, doch tevens een waarschuwing aan toekomstige staatslieden. Het wilde den oorlog niet langer doen ver schijnen als een abstractie op het gebied der misdaad, als een moord zonder moordenaars en een roof tocht zonder roovers, doch hem maken tot de reëele strafbare mis daad van menschen. Het wilde af rekenen met de fictie van men schen als zielloozc instrumenten van de misdaad van den staat, on_ begrijpbaar voor de hoogste wet. ,,De idee dat een staat een misdaad begaat is een fictie. Misdaden wor den altijd begaan door menschen", zoo zcide Justice Jackson, de hoofd, aanklager der Vereenigde Staten. En de Rus Generaal Rudenko ging nog verder toen hij zeide dat deze beschuldigden geen uitvoerders waren van den wil van den staat, doch dat zij een groep misdadigers waren die den staat hadden ge bruikt als het machtige instrument- voor het plegen van de misdaden, die zij zich hadden voorgenomen. De nieuwe raad der gemeente Vlijmen was Woensdagavond 11 September voor de eerste maal in openbare vergadering bijeen. Na de opening werden de nieuwe leden beëedigd, naar aanleiding waarvan burgemeester v. Hout een toespraak hield, waarin hij lien feliciteerde en er op wees dat men nan het begin stond van een moei lijke en moeizame weg. Spr. sprak de hoop uit dat de grondslagen ge legd zouden worden voor den uit houw der gemeente, letterlijk en liguurlijk. Ook vernieuwing is ai_ lerwege noodig. Burgemeester v. Hout sloot met de woorden: ,,Moge God Uw arbeid zegenen". De heeren Klerkx en v. d. Meren_ donk fungeerden hierna voor stem, opnemers bij de verkiezing dei- wethouders. Met acht stemmen werd de heer N. v. Boekhoven gekozen. Bij de tweede stemming de heer Berkel- mans met zeven stemmen. Burgemeester v. Hout wenschte dc heide wethouders van harte ge luk met dé benoeming en hóóp ré, dat God lien de kracht zou gever: oir. met goed inzicht en wijs beleid niet den gemeenteraad, de ge meente Groot Vlijmen te dienen. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Twee brieven van Gedeputeerde Staten werden voor kennisgeving aangenomen. Deze stukken handel, den over hegrootingswijzigingen. Tot voorzitter van de Landerijen- commissie werd gekozen de heer v. Micrlo met acht stemmen, terwijl verder als leden werden gekozen de heeren Dekkers en v. d. Mcren_ donk, resp. met acht en zeven stemmen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om aan J. Kant een vergoeding toe te kennen van 2. per week, als tegemoetkoming in de reiskosten voor zijn dochtertje, dat een christelijke school in 's Her. togenboscli bezoekt. De heer v. Sprang vroeg, naar aanleiding hiervan, of iedereen die tegemoetkoming kon krijgen, het geen niet het geval bleek te zijn. De omstandigheden moeten zoo zijn, dat de tegemoetkoming gebillijkt' wordt. Op do vraag van den lieer Dek kers, of ook liet tweede en derde kind er voor in aanmerking zouden kunnen komen, antwoordde de voorzitter bevestigend. Ook gold dit voor andere gezinnen. De heer v. d. Ven verzocht der gelijke punten steeds in B. en W. af t(? werken, want er zullen altijd namen genoemd worden en dit is mindér prettig voor de betrokkenen. Hoewel burgemeester v. Hout liet voorstel van den lieer v. d. Ven kon hegrijpen, moest hij toch mede. deelen dat liet onmogelijk was aan dit voorstel uitvoering te geven omdat de wet de behandeling er van in den raad voorschrijft. Vervolgens kreeg de heer v. Sprang liet woord. Deze noemde dc vestiging van een nieuwe indü. stric in Vlijmen ccn noodzakelijk heid, daar ander* de gemeente den ondergang tegemoet zou gaan. Als het vestigingsverbod zou zijn op geheven, zouden velen zich elders gaan vestigen en Vlijmen ontvolkt raken. Vooral ook de jonge boeren zouden op de nduur geen brood winning meer hebben in deze ge meente. De heer v. Sprang drong er op aan, dat er getracht zou worden een' nieuwe industrie te vestigen. Hij stélde voor op de begrooting van het jaar 19461947 een post van 5000.uit te trekken, voor de stichting van een nieuwe industrie. Ook door advertceren dacht de heer v. Sprang veel te bereiken Burgemeester v. Hout zeide liet in groole lijnen eens te kunnen zijn met den heer v. Sprang. Welvaart kan en moet er komen van indu strie en arbeid. De aangelegenheid had de bij zondere aandacht van B. en W. Spr. vroeg om B. en W. de plannen eens te laten ontvouwen. Adverteeren was wel heel mooi, maar als men niets te bieden heeft gaat men eerder een stap achteruit. De heer v. Sprang geloofde ook wel dat deze aangelegenheid de volle aandacht van B. en W. zou hebben, doch men zou nu reeds meer publiciteit aan de kwestie moeten geven. Er mochten geen jaren verstrij ken, want dan zouden veel hoeren zich gedwongen zien om te emi_ greeren. Spr. zag de zaak zeer ernstig in. De voorzitter zeide nogmaals, dat men het in groote lijnen volkómen eens was. In de komende maanden zou men er zich met alle kracht aan wijden. Het onderwerp had de eerste en ernstigste aandacht. De lieer v. d. Ven dacht dat de heer v. Sprang bedoelde dat de hoeren graag fabrieksarbeider wer, den. Hij zou wei eens een stem van de zijde der boeren daarover willen liooren, waarop de heer v. Mierlo mededeelde, dat de' hoeren zooveel mogelijk zelfstandig wenSchten te blijven. De lieer v. Sprang ontkende be weerd te hebben dat de boeren ver langden fabrieksarbeider te wor den, maar zij zouden zich genood zaakt zien. Spr. vervolgde met een andere vraag. De oude opzichter der lan derijen was met pensioen. Nu was de heer v. Sprang er sterk voor de post op dc begroot-ing 19461917 voor een opzichter te schrappen. De voorzitter kon mededeelen dat de kwestie de volle aandacht van B. en W. had. Ook vestigde de heer v. Sprang er de aandacht op, dat met Rijks subsidie getracht zou kunnen wor, den voor het jaar 1947 een belang! rijk aantal woningen te houwen en dan procentsgewijze ook in Haar steeg en Nieuwkuijk. De voorzitter antwoordde dot B. en W. hoopten te slagen nut den bouw van meer woningen en zij zouden er. voor werken. Het op bouw. en uitbreidingsplan zou trouwens een van de voornaamste punten van den raad zijn in de volgende jaren. De heer v. Sprang zou er steeds sterk voor zijn, dat verhuur en ver pachting in deze gemeente, ook voor vissclierij en jacht, steeds in het openhaar zou plaats hebben, opdat iedereen in de gelegenheid is eerlijk zijn deel te krijgen. Burgemeester v. Hout hoop'te dat de Landerijen-commissie er de noodige zorg aan zou besteden. De heer v. Sprang zeide hierna nog, dat het in ieder geval niet onderhands moest geschieden en deelde mede van de vriendjespoli tiek den iniik vol te hebben. Volgens den heer Dekkers daar entegen moes't eerst rekening ge_ houden worden met de menschen, die direct grond noodig hebben. Het zou onzin zijn om twee a drie honderd menschen bijeen te roepen; dan kregen diegenen die het land direct noodig hebben, het waar schijnlijk nog niet. Hier lag een taak op de eerste plaats voor de landerijen-commissie. De heer Wijkmans vroeg de aan dacht voor den oprijweg Nieuw kuijkKerksteeg. Deze was ver_ nield door de tanks. Hoewel liet legen zijn principe was, wilde de lieer v. d. Merendonk deze maal toch van de rondvraag gebruik maken, om er op te wijzen dat het heter is buiten de raads vergaderingen om direct naar de betreffende instanties te gaan. Dan kunnen ook meteen maatregelen getroffen worden. Als men er pas op de vergaderingen mee aan komt dragen, is het veelal reeds te laat. Een telefoontje naar den hurge. meester of. hetreffenden ambtenaar zou ook reeds kunnen voldoen. De heer v. d. Ven vroeg of het niet mogelijk was een stuw te plaatsen in de Hooge Ven voor de afwatering. Dit was ook een punt van overweging van de landerijen- commissie. De heer v. Engelen bracht ten slotte uit naam van alle raadsleden hartelijk dank voor de buitenge woon sympathieke woorden, dooi den voorzitter in het begin der ver_ gadering gesproken en hoopte dat- deze vergaderingen zich altijd zou den kenmerken door een aange name en vruchtbare samenwerking. HET IS NIET WAAR, WAT MEN ZEGT EN SCHRIJFT OVER ONZE JONGENS IN INDIë! Burgers uit de gemeente Waal wijk, Sprang en omgeving, Als inwoner van de gemeente Sprang, thans oorlogsvrijwilliger en gestat ionneerd zijnde in de omgeving van Bandoeng op Ja va, wil ik langs dezen weg een enkel woord tot U richten. Zooals laatst een Marinier schreef over de „Groene Duivels", zoo zullen er in de Langstraat ook wei nig zijn die den naam „Waterman nen" ooit gehoord hebben. Welnu" deze naam draagt ons bataljon 1-3 R.i., waaronder verschillende jon gens zijn, afkomstig uit de Lang! straat. Dit bataljon is na zijn werk verricht te hebben in Hol land, via Engeland vertrokken naar Malakka. Daar hebben onze jon_ geus gewacht totdat de tropische traming achter den rng was en mochten ze eindelijk naar Java. Onze plaats was dan Bandoeng, waar nog verschillende andere ha taljons liggen. Menig werk hebben onze jongens hier al verricht en het gezuiverde gebied rond Bandoeng wordt steeds groot er. Toen onze mannen in Ban_ doeng kwamen was alles stil en geen enkel mensch te zien. Maar nu, uu is Bandoeng weer herrezen en all -s draait weer op volle kracht Ook zijn er weer vele inlanders', die men ziet werken op de rijst velden rondom de stad. Maar nu iets waar ik eigenlijk dit stukje voor schrijf. Het is al verschillende malen voorgekomen dat sommige jongens van ons brie ven krijgen van thuis, waar een artikel hij zit uit de één of andere krant, over de toestand onder onze jongens hier in Iiidië wat meer dan diep treurig is. Er wordt in Holland o.a. beweerd dat onze jongens tegen hun meer deren in opstand zijn en dat het zedelijk peil zeer laag is, enz. Dit is absoluut onwaar en wij praten er dan ook gedurig met elkaar over dat het met den toestand in Holland diep droevig is, in plaats van hij onze troepen in Indië. Inwoners van de Langstraat en verdere omgeving: bent gij soms de vijf jaren van verdrukking door de moffen al vergeten? Weet U wat uw familieleden of uw kennissen die in gevangenschap zaten in de krijgsgevangenkampen in Duitsch land hebben moeten doorstaan? Als dat goed hij U doordringt, dan weet U waarvoor wij hier zijn en niet om eens een reisje te maken voor plezier. Wist U dat er op Midden Java nog duizenden zijn die in gevangenschap leven? Wel nu dan, om zoo spoedig mogelijk ook deze menschen te verlossen uit de klauwen van den vijand, daar aan kan de bevolking van Neder land meewerken. Door de dienst plichtigen mee aan te sporen, om ons terzijde te staan en niet onder te duiken of op een andere manier er onderuit zien te komen. Dienst plichtigen, waren jullie dat ook niet die riepen toen de bevrijding in 't zicht was „als we maar eens zoo ver zijn, dan zullen we de moffen wel eens klein maken". Toont nu dan dat ge werkelijk een Hollander bent en kom ons te liulp; het is dringend noodig om die menschen te helpen om aan den dood te ontsnappen. U mag wel weten dat officier en soldaat hier bij ons één zijn en ka meraadschappelijk met elkaar om. gang hebben. Voor vandaag genoeg hierover en als er plaats is in dit blad, zal ik eerdaags wat laten hooren over het werk dat onze jongens thans ver richten en reeds verricht hebben. Inwoners van de Langstraat, ont_ vangt dan langs dezen weg' vaiï alle jongens die uit deze omgeving komen de hartelijke groeten en tot weerziens. L.cpl. Jan Kuijsten 1—3 R.i. Naar wij vernemen is thans mr. A. J. d'Ailly benoemd tot burge meester van Amsterdam. Drie groote mijnenvegers van de Koninklijke Marine, ieder 500 ton metende, zullen op Maandag 23 September uit Rotterdam naar Nederlandsch Indië vertrekken. Italië heeft in Parijs een goede dag gemaakt, want nadat Zuid- Afrika verklaard had geen herstel betalingen van Italië te zullen ver langen, volgden de Ver. Staten, Britsch-Indië, Australië en China dit voorbeeld.

Echo van het Zuiden | 1946 | | pagina 1