£en JCcrtUHgtkitid pe&oAen EEN PAKHUISKNECHT. Netta Loopjongen. ©1 m Maandagnacht omstreeks half drie schonk H. K. fi. Prinses Juliana het leven aan een dochter. Feestvergadering v. dGemeenteraad. LIEFDE ROND 1900. GEMEENTERAAD VLIJMEN. I.C. MORTIER - Ijzerhandel - WAALWIJK vraagt Fa. A. en J. DE KORT VRAAGT VOOR DIRECT PLUIMVEEHOUDERS van Sprang-Capelle en Nieuwevaart. De spanning, die gedurende de laatste maanden het gcheele Ne- derlandsche volk gevangen hield, is gebroken. H.K.H. Prinses Juliana heeft op 't paleis Soestdijk het leven ge schonken aan een jonge Prinses, de vierde loot aan den alouden stam van ons Oranje-huis! Geheel Nederland juicht bij de ze nieuwe blijde gebeurtenis in 't Prinselijk gezin en brengt op de eerste plaats dank aan God, voor dezen nieuwen zegen over ons Vorstenhuis en ons Vaderland. Wij brengen de hartelijkste ge- lukwenschen van het Langstraat- 6che volk over aan het prinselijk paar en de drie dochtertjes, maar niet minder aan de Koninklijke Grootmoeder, het symbool onzer eenheid, die in de lange ja ren Harer regeering ons volk en ons land zoo wijselijk heeft be stuurd, niet het minst in de moei lijke oorlogsjaren. Moge God de kleine Oranje telg in gezondheid en voorspoed doen opgroeien, tot vreugde van 't vorstelijk gezin en tot heil van volk en vaderland. Uit Baarn werd om 02.46 uur gemeld: Hedennacht heeft H.K.H. Prin ses Juliana het leven geschonken aan een Prinses. Moeder en kind maken het zeer wel. Het gewicht van de jonggeborene is ongeveer 6 pond. Officieel wordt medegedeeld, dat de geboorte' van onze nieuwe Prinses om enkele minuten voor half drie geschiedde. De geboorte had een normaal verloop. Tus- schen het eerste waarschuwings- bericht van paleis Soestdijk en het officieele geboortebericht lag pre cies een tijdsspanne van vijf mi nuten. Het is natuurlijk voor onze be perkte ruimte onmogelijk om een overzicht te geven van het gewel dig enthousiasme dat zich over geheel ons land. over de geheele wereld, waar Nederlanders wonen uitte in allerlei vorm. Degenen die Dinsdag de radio hebben beluisterd en dat zullen er millioenen geweest zijn, zullen ge noten hebben van de prima ver zorgde nationale programma's van de Nederlandsche radio-unie, die daarmee een schitterend entree heeft gemaakt; zoowel van de re portages als flitsen die we te hoo- ren kregen, maar niet minder van de hoogstaande redevoeringen en speechen, we noemen b.v. die van minister-president Beel, die van pater Loohuis in de St. Nicolaas- kerk te Baarn, die in de Groote Kerk te Amsterdam, die van Bur gemeester Oud in Rotterdam en de dagorders der commandanten van leger, vloot en luchtstrijd krachten. Maar ook de verslagen van de feestviering in stad en land, in Indië, in België, Frankrijk, de West, Zweden, Amerika enz. enz. dat alles getuigt ,,van de groote dankbaarheid van het Nederland sche volk voor de geboorte van deze nieuwe oranjetelg op vrije Nederlandschen bodem en de be hoefte van het Nederlandsche volk om uiting te geven aan de blijd- schaD met en de dankbaarheid aan 't Huis van Oranje, aan onze Ko ningin en aan 't Prinselijk paar. Met kracht is opnieuw deze band op dezen Februaridag beves tigd en zoo mogelijk nog verste vigd. Van alle winstreken van ons land kwamen weldra berichten over jonge spruiten, die in 't zelf de halfuur geboren waren als de prinses, (45 in getal hoorden we "reeds), anderen op denzelfden dag enz. Tal van fabrikanten e.a. boden aan de eersten geschenken aan, o.m. een firma uit Nunspeet ieder een nieuwe kinderwagen, voorts babv-schoenen uit Waalwijk en Drunen, en noq tal van andere mooie en waardevolle dingen zul len naast 't bekende pakket de ouders komen verrassen. Prins Bernhard zeide tegen een radio-verslaggever: Het kind is cfezond en mijn vrouw maakt het uitstekend. Het is een bijzonder mooi kindje, het is donker-blond en heeft blauwe oogen. Het is nog moeilijk na te gaan of het op de andere kinderen lijkt. De kinderen hebben we pas la ter wakker gemaakt en om 7 uur hebben ze de kleine zus gezien. Zij waren ontzettend blij en en thousiast. Zij vonden de beschui ten met muisjes heerlijk. Wij heb ben het algemeen meeleven zeer geapprecieerd. ER WERD EEN VIERDE PRINSESJE GEBOREN. Feestelijkheden te Waalwijk. De telexapparaten, de telefoon- en telegraaftoestellen, brachten ons in den guren, kouden winter nacht van den löden Februari eindelijk het zoo lang verwachte bericht: er is een Prinsesje gebo ren. En in dienzelfden, kouden mor gen verschenen de eerste bulletins voor de ramen van ons bureau en op verschillende plaatsen in onze gemeente, om reeds den vroegen voorbijganger van dit heuglijke nieuws op de hoogte te brengen. Niet lang duurde 't echter meer en om zeven uur klonken saluut schoten in alle vier de parochies van onze gemeente en loeiden de sirenes van de fabrieken om het volk bekend te maken met deze voor geheel Nederland zoo blijde gebeurtenis. Overal gingen de vlaggen in top, uiting gevend aan de gevoelens, die in eenieder om gingen. De klokken der kerken beierden als om Gods zegen af te smeeken voor de nieuwe Oranje telg. Heel Waalwijk kwam in bewe ging en spoedig trokken Herauten, niet te paard vanwege de glad heid, maar per auto, door alle hoeken der gemeente, om per of ficieele proclamatie nog eens deze vreugdevolle tijding te onder- streepen. Maar dit feest, dat toch bij uit stek een feest voor de kinderen is, ging ook niet ongemerkt voor bij aan onze jeugd, die gul ont haald werd in de scholen en met versnaperingen tevreden huis waarts keerde. Een groepje van deze kinderen echter toog naar het raadhuis om den Edelachtb. heer burgemeester Lambooy, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, oprechte gelukwenschen aan te bieden. Burgemeester Lambooy, die door deze spontane kinderhulde ten zeerste verrast was, onderhield zich een oogenblik met hen en dankte in enkele hartelijke woor den voor deze mooie attentie. TEN GEMEENTEHUIZE. Ten gemeentehuize lagen van 2 —4 uur felicitatieregisters ter tee- kening gereed in de mooie en keu rig verzorgde hal en meer dan twee honderd personen (210) maakten van de gelegenheid gebruik om, door hun handteekening te plaat sen, de Koninklijke familie hunne persoonlijke felicitaties te doen toekomen. De St. Andreas-Zijlmans groep uit Waalwijk had reeds eerder op het raadhuis een huldeblijk gede poneerd in den vorm van een vel letje leder, waarop in fraaie let ters geschilderd stond: Oude en jonge Wolven van de St. Andreas-Zijlmans groep te Waalwijk, wenschen hun Koninklijken Commissaris en H.K.H. Prinses Juliana van harte geluk met de geboorte van het Prinsesie. Waalwijk, 18 Februari 1947. Daarnaast prijkte de Procla matie van Burgemeester Lambooy," die on zeer kunstzinnige en hoog artistieke wijze gecahgrafeerd werd door Br. Romualdus en aldus luidde Aan de burgerij van Waalwijk, De burgemeester der gemeen te Waalwijk brengt ter ken nis van de ingezetenen, dat het God heeft behaagd het Nederlandsche Volk te ver blijden en het Koninklijke huis -~te zegenen door de voorspoe dige geboorte van een Prinses. De toestand van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana en van de jonggebo ren Oranjetelg is volkomen naar wensch. Het is den wensch der regee ring, dat in het geheele land een Nationale Feestdag zal worden gevierd en dat een ieder in de gelegenheid wordt gesteld, op gepaste wijze ui ting te geven aan de gevoe lens van vreugde en dank baarheid welke het Neder landsche Volk in deze blijde stonde vervullen. Waalwijk, 18 Februari 1947. De burgemeester voornoemd, Mr. R. J. J. LAMBOOY. De nagelaten betrekkingen van hen, die in den ondergrondschen strijd voor de bevrijding van ons Vaderland hun leven lieten en die het mede mogelijk maakten dat deze vierde Oranjetelg wederom in volle vrijheid geboren kon wor den, werden niet vergeten. Co'- lectebussen herinneulen ons Vo k er nog eens aan, nat ook hier een plicht te vervullen stond. DE UITVOERING IN DE GILDENBOND. De feestelijkheden van dezen Nationalen Feestdag vonden hun bekroning, althans moesten hun bekroning vinden, in de groote uitvoering die door de Waalwijk- sche Harmonieën en de Liederta fels gegeven werd in de groote zaal van den Gildenbond. De belangstelling van de zijde van het publiek was maar zeer matig en burgemeester Lambooy, die de opening met een korte toe spraak verrichtte, liet dat hierin ook goed uitkomen. Burgemeester Lambooy zeide: Laten we eerlijk zijn, het had voller kunnen zijn. Spr. zou het prettig gevonden hebben als de zaal bomvol geweest was, maar zeide dat men maar gezellig te- samen moest zijn om het gebeurde te vieren. Het koude jaargetijde leent zich moeilijk voor openbaar feestbetoon, misschien was het ook daaraan te wijten, dat de zaal niet zoo vol was. Burgemeester Lambooij bracht dank aan de R.K. Werklieden- vereeniging voor het organiseeren van dezen avond en het belange loos beschikbaar stellen van dit gebouw. Ook dankte hij de beide harmonieën en de Liedertafel en het Vrije koor voor hun mede werking, hierna de hoop uitspre kende, dat het een prettige avond mocht worden. Als men overweegt, da(t in Ne derland 700 kinderen per dag ge boren worden, dan vraagt men zich af wat de reden kan zijn waarom men vandaag zoo blij is. Dit is gezegd in een lange rede en in korte woorden. Maar de peden was dat door historie en traditie ons Vaderland zoo innig verbonden is met het huis van Oranje, dat elke gebeurtenis, vreugdevol of droevig ons hart warm doet kloppen. Burgemeester Lambooy liet zijn gedachten gaan over de a.s. 50- jarige bestuursperiode van H. M. de Koningin en over de opkomst van Nederland sinds de Gouden Eeuw en culmineerend in de twin tigste eeuw. Hier prees spr. de eigenschappen van H. M., die Haar tot zulk een goede vorstin voor volk en vaderland maakten. In fetet kort beschreef de burge meester hierna wat er in de har ten van het Nederlandsche volk moest hebben omgegaan toen in 1909 onze Koningin in het huwe lijk trad, toen er een Prinsesje neboren werd, dat ook weer in het huwelijk trad en toen de drie Prinsesips Beatrix, Irene en Mar griet geboren werden. Deze laat ste werd geboren in ballingschap en spr. voerde allen even terug naar den tijd van onderdrukking, toen men slechts op voorzichtige wijze uiting kon geven aan zijn vreugde. Daarom ook was men nu zoo blij, dat er weer een nieuwe Ne derlandsche Oranjetelg geboren was op den vrijen Nederlandscheg, bodem, waarin men een symbool kon zien van een herrijzend Ne derland. Tenslotte wenschte burgemees ter Lambooij ons Vorstenhuis, Prinses Juliana en Prins Bernhard en de prinsesjes hartelijk geluk met deze nieuwe jonge Oranje telg, wenschend, dat zij haar ouders mocht strekken tot geluk en mocht worden het Vaderland tot vreugde. Na deze toespraak, die hartelijk werd toegejuicht, begon de .uit voering, waarin een zeer gevari eerd programma uitgevoerd werd onder leiding van den dirigent van de harmonieën de heer Hoeve- naars en de dirigenten der koren, de heeren Louis Sars, G. Duive- laar en Fr. Lombarts. Een keur van vaderlandsche lie deren werd gespeeld en gezongen, het hoogtepunt vindend in het plechtige „Wilhelmus" door de Liedertafel „Oefening en Ver maak". 't Was een mooie en hoogstaan de avond. In de café's en dansgelegenhe den was het zeer druk en ging het prettig toe, want hier was dan ook een der hoogtepunten van on ze feestviering, want de eigenlijke feestviering was nogal povertjes, wat voorzeker voor 't grootste deel aan de hevige koude te wij ten was, maar als men de spon taniteit elders door de radio be luisterde, in de groote steden en de kleinste dorpjes, dan wist men daar de kou door ge zang, muziek en enthousiasme aar dig te verdrijven; maar al met al habben ook wij met enthousiasme uiting gegeven aan onze vurige liefde voor 't oranjehuis en onze groote vreugde over deze blijde gebeurtenis voor volk en vader land. VLIJMEN-N1EUWKUIJK. Sirenes loeiden in den vroegen morgen om ook de inwoners van Nieuwkuijk en Vlijmen op de hoogte te brengen van het blijde gebeuren. Op officieele wijze brachten herauten even later de tijding waarop eenieder met zooveel on geduld gewacht had. Het gezin van de familie Zeeu wen-Beekmans werd eveneens verblijd met de geboorte van een kleine. 's Middags was de gemeente te klein. Met vaandels en vlaggen trok ken de vereenigingen door de stra ten en de muziekcorpsen spanden hun krachten in om dezen feest dag nog meer luister bij te zetten. De kinderen brachten een spon tane hulde aan het gemeentebe stuur en zongen de nationale lie deren uit volle borst. Tot laat in den avond was er in onze gemeente een ware feest stemming. RAAMSDONKSVEER. Klokkengelui deed het slapende Raamsdonksveer opschrikken en deze klokken waren in onze ge meente het eerste om de tijding der geboorte van een Prinses me de te deelen. De inwoners wachten niet lang en spoedig gingen de vlaggen in top. Helaas, ook in onze gemeen te speelde de weersgesteldheid een kwade rol en liet het programma in duigen vallen. De kinderen werden echter toch getracteerd, terwijl de ouderen een ruim gebruik maakten van de di verse dansgelegenheden. De leden der gemeenteraad van Waalwijk waren om drie uur des namiddags op den nationalen feestdag in een openbare feest vergadering bijeen. Nadat door den secretaris, de heer v. Mierlo, het volgende te legram was voorgelezen: „Aan de burgemeester van Waalwijk, H. K. H. Prinses Juliana is voorspoedig bevallen van eene prinses. (get.) BEEL." en nadat de voorzitter had mede gedeeld, dat bericht'van verhin dering was binnengekomen van wethouder V3n Loon, hield de voorzitter de volgende feestrede: Heeren Leden van den Raad; Het was in ij een vour reent li bij_ een le roepeh tot een Korte verga dering me alleen is Delegd om mei u cnKele oogenblikken ie over wegen ue zeer feestelijke gebeur tenis die plaats vond in net sprook jesachtige Paleis te isoestdijk; waar. uoor liet Prinselijk Paar na hun wederkeer in Nederland uit hun ballingschap, hun eerste kindje rij ker werd en waardoor het Neder landsche volk een vierde Prinsesje werd gegeven. Mijne ileeren; dit zijn vreugde dagen in ons Vaderland, niet al leen onidat daarbij na een tijd van spanning, waarvan ons voor eenige maanden reeds de eerste aanleiding werd medegedeeld, maar odn om dat deze geboorte voor de vierde maal ons volk doet deelen in de huiselijke vreugde van het Kroon prinselijk Paar en wij ons als Ne derlanders met de geheele Konink lijke Familie verheugen over de voorspoedige geboorte van deze kleine Oranje-telg; een nieuwe loot aan den ons zoo vertrouwden Oran je-Stam. Ncuerland en Oranje; een asso ciatie van twee begrippen', door ons nuchtere Nederlanders zelden en niet spoedig in pathetische woorden geuit, maar een klank; die als Nederland in druk leeft of als Nederland groote dagen be leeft; iets voor ons zegl, ons samen doet bidden, ons samen doet den ken en handelen; ons samenbun delt als een" woud van sterke hoo rnen, tot verdediging van ons Vor stenhuis, van de Grootmoeder tot het kleinste Prinsesje, in de ge dachte: Nederland pal voor Oranje. Wat een heerlijke gedachte dat deze geboorte mag plaats hebben op vrijen Nederlandschen bodem en hoe scherp spring nu deze dag naar voren in tegenstelling met den dag; waarop via een clandestien achtergehouden radio, verborgen in een 'kast op zolder; onder een dak goot of in een meubelstuk vernuf tig ingebouwd, ons de gelukkige mare gewerd van de gehooide van het thans alweer ruim vier jaren oud zijnde prinsesje Margriet. "Do charme van het heimelijke bericht was groot; de emotie van de blijde gebeurtenis zoo ver voor ons. die achter bleven en afwachtten; sterk, en wie herinnert zich niet die vreemue looi van papieren mar grieten in het knoopsgat van vele tien Bezetter zoo gaarne tartende Nederlanders; maar loeli. deels uoor zorg; deels Uoor hel niet in tens mee kunnen leven, werd het bericht van die geboorte niet ge dragen door diezelfde golf van op rechte blijheid, die thans ons; Oranje-trouwe Nederlanders, ver vult nu wij weer heerlijk de vrij heid en de vrede genietend; ons mogen looien met oranje of rood- wit.blauw eu weer mogen jubelen en feesten, omdat ons vorstenhuis opnieuw een kleine mede_bewoncr is rijker geworden; nu wij ons mo gen uilen zonder schroom, in woorden vair vreugde en dank voor deze gave Gtids en wij ons in ge dachten even willen scharen om die wieg in het Paleis Soestdijk om een blik te werpen naar dal kleine mensehje; dat door zijn komst aan mliliocnen Nederlanders een dag van bijzondere vreugde schenkt. In deze tijden van zoo begrijpe lijke, helaas gemotiveerde; .zorg om tal van stoffelijke goederen is dit een kleine oase; een kort rustpunt; zoo prettig om hiervan eens vol komen te genieten, waarbij de wensch; de hoop bij ons opkomt dat deze nieuwe geboorte in de dy nastie der Oranjes moge meegaan met, neen; in zich moge dragen de symboliek van een opnieuw gebo ren Nederland; zich ontwikkelend in vrijheid en vrede, weer on_ groeiend op den toch eerste voor zoo kort verlaten weg naar alge_ meene welvaart en voorspoed. Mijne Heeren; Nederland heeft met spanning den aether afgezocht naar dal eëne bericht dat eindelijk is gekomen; Nederland viert thans; niettegenstaande de zorgen oin de koude een Nationaal feest. Neder, land prijst zich gelukkig als weinig" landen in het bezit te zij i van een Vorstin, onloochenbaar lwj de Gra tie Gods, van een jong; diep ge pord en ons zoo na_stoand Kroon prinselijk Paar en van vier Prin sesjes die wij beschouwen als Ne. derlandsch bezit en die wij willen zien bloeien om het geluk van de ouders; de vreugde van de kinde ren zelf, maar ook omdat wij ons zelf wél voelen bij de voorspoed van deze vier; het jonge, he'-nij- zende Nederland vertegenwoordi gende kinderen. Overtuigd dat deze gedachte en deze gevoelens ook de Uwe 'zijn; moge ik U voorstellen een telegram van hulde en gelukwensch te stu ren aan onze Prinses Juliana en Prins Bernhard van den volgenden inhoud ,De Gemeenteraad van Waal wijk in een speciaal daartoe he iegde vergadering bijeen; ver heugd over de geboorte van Uw dochtertje, biedt U zijn eerbiedi ge; doch hartelijke gelukwenschen aan uit den welgemeenden wensch dat dit kindie moge opgro-icn U tot geluk, zichzelf tot heil; het Vaderland tot voordel en dat ITare Koninklijke Hoogheid spoe dig en algeheel moge herstellen'. De Voorzitter; Mr. R. J. J. Lambooy. De Secretaris, J. van Mierlo. Voorts zou ik gaarne zien dat aan H.M.. de Koningin 't volgende tele gram" werd verzonden - De Gemeenteraad van Waal wijk, bijeen ter gelegenheid van de zoo vreugdevolle geboorte van e'en dochier van Prinses Juliana en Prins Bernhard; biedt Uwe Majesteit' zijn eerbiedige geluk wenschen aan, deelende in Uw vreugde en in hel geluk van de Koninklijke Familie'. De Voorzitter; Mr. R. J. J. Lambooy. De Secretaris J. van Mierlo. (Met deze beide telegrammen werd door de raadsleden niet1 een spon taan applaus ingestemd). Mijne Heeren; moge ik ten slotte U uhnoodigen om niet mij uiting le geven aan ons aller wesch Leve H.M. de Koningin, Leve Prinses Juliana en Prins Bernhard; Leve de Vier Prinsesjes. De beer van Oss antwoordde als volgt Mijnheer de Voorzitter, Als voorzitter van de grootste fractie van Uwen raad, niaaU ik mij tolk van deze vergadering en feiiciieer U, niijnneer de voorzitter en niet U uiteraard verder op de eerste plaats het Prinselijk gezin; Hare Majeseit onze geëerbiedigde Koningin, ons Vaderland en onze Gemeente met de geboorte van on ze vierde Oranje-telg. Met U; mijnheer de voorzitter; wil ik God smeeken dat de jongste Oranje-telg een waardige loot zal worden aan de in de historie van ons Vaderland wortelende, oude; roemrijke Oranjeboom. Met de bede; dat de hooge Ko ninklijke moeder zich weer spoedig temidden van haar Koninklijk ge zin zal mogen begeven, zou ik wil len eindigen met liet uitbrengen van een lieilgroet aan liet Konink lijk gezin en Hare Majesteit de Ko ningin. Leve de jonggeborene; Leve de Prinses, Leve de Koningin. Na een hartelijk hoera van alle aanwezigen werd deze feestelijke raadsvergadering door den voorzit. Ier op de gebruikelijke wijze geslo ten. meester van Hout dankte voor de opmerking en zeide, dat deze aan- geiegenneid reds de volle aan- aacnc had. De heer Dekkers stelde een vraag over het hiiis van den heer van Beurden, dat nog steeds in een slechte staat verkeerde. De burgemeester moest hierop ten antwoord geven, dat iemand die zijn medewerking had toegezegd, hem in de steek had gelaten. Hij hoopte op deze kwestie in de vol gende vergadering terug te komen. Burgemeester en Wethouders wilden gaarne de gevoelens van de raadsleden eens hooren over de volgende kwestie: Het ging hier over de dansgelegenheden met kermis. volgens den burgemeester deed het verschijnsel zich voor dat hoe langer hoe minder belangstelling getoond wordt voor de vele ker misattracties. Dit komt hoofdza kelijk door de gelegenheid om nog laat te dansen (tot 11,30 uur). De inschrijvingsbedragen gingen hier door omlaag en reeds had men vele mooie aanbiedingen moeten laten gaan. B. en W. waren van oordeel, dat er slechts dansgelegenheid diende te zijn tot 9 uur, waarna zeker meer gebruik gemaakt zou worden van de vele kermisver makelijkheden. De heer Wijkmans wilde dans gelegenheid geven tot 10 uur, om dat vele jeugdige personen op de fabrieken werken en pas laat klaar zijn. Dan bleven gedurende de kermisdagen nog zes uren in den avond over voor de exploi tanten om een aardig vrachtje te verdienen. L'e heer Overdijk zeide, dat als er veel luxe attracties komen, de kleine zaken heelemaal niets te doen zullen hebben. De heer v. d. Meefëndonk wil gaarne de kermis terug hebben in zijn oude gedaante. Geen dansen. Hij geloofcie niet dat het idee van oen heer Wijkmans aanbevelens waardig is en wilde gedurende den dag de gelegenheid tot dansen zien opengesteld. De heer Overdijk zeide dat de heer Wijkmans gezegd had dat de jeugd lang op de fabrieken moest werken, dit was inderdaad het ge val, en niet alleen tot vijf uur, maar in Waalwijk b.v. op vele fabrieken tot half zes en zes uur. Er zou dan haast geen gelegen heid meer bestaan voor de jonge lui om nog te dansen, terwijl de entreeprijs dan veel te hoog zou zijn voor die enkele uren. De burgemeester was van oor deel dat men de kermis niet onder geschikt kon maken aan een 30 of 40-tal menschen. De heer Overdijk merkte op, dat de café's, waar dansgelegen heid 'was, zoo ongeveer 150.- moesten geven voor de muzikanten voor één avond. De caféhouders konden dan ook niets meer ver dienen. Hij kon zich accoord ver klaren met den heer Wijkmans. De burgemeester was van oor deel daf de kermis met den huidi- gen gang van zaken moest sneu velen. Hier werd bedoeld de ver heffing van de kermis ook wat standing betreft. Bij dansen tot half twaalt zou alleen nog maar derderangs-goed inschrijven. De heer v. d. Meerendonk be keek het geval meer van den mo- reelen kant en was daarom van oordeel, dat er buiten de kermis genoeg gelegenheid tot dansen was. Ge heer v. Mierlo meende niet tegen het voorstel van B. en W. te kunnen zijn, omdat de kermis toch op de eerste plaats voor de kinderen was, die toch op de eer ste plaats plezier moeten hebben. De burgemeester antwoordde weer, dat men alleen effect, kon bereiken als er slechts dansgele genheid was tot 9 uur. Men zou het kermisterrein ledig gaan zien als er dansgelegenheid tot 11.30 uur bleef. Spr. zag er het groote belang van om de ker neis als zoodanig te behouden. De heer v. Sprang merkte op, dat als het tij verloopt, de bakens verzet worden. Spr. wees er op, r' dat er tegenwoordig meer en meer avondkermis gehouden wordt, waardoor de bevolking ook meer op het dansen in de avonduren is ingesteld. De heer v. Sprang vond negen uur wel een beetje vroeg, hoewel hij toch ook veel voelde voor de ideeën van burgemeester en wethouders. Z.i. dienden de danstenten uit Vlijmen geweerd te worden en het sluitingsuur op 10 uur gebracht te worden. Hij is overtuigd, dat dit het beste is in het belang der gemeente en stelt voor om het eens voor een jaar te probeeren. De heer Wijkmans gaf nog als zijn meening te kennen, 'dat bij het opheffen der entreegelden meer circulatie iri het publiek ontstond, waardoor zij meer en meer het kermisterrein passeerden als zij van de eene gelegenheid naar de andere gingen. De entreeprijzen waren zoo hoog en hierdoor ble ven de menschen aan een plaats gebonden. Voorts kon de heer Wijkmans accoord gaan met het geopperde door den heer van Sprang. De burgemeester gaf ten ant woord dat de kwestie van entree zuiver een kwestie was van het particulier initiatief. Dit kon wel vet-zocht worden maar nooit kon men hiervoor een algemeene maat regel treffen. De heer van Sprang zeide, d3t men sprak over terug naar vroe ger, maar vroeger hoefde men ook geen entreegelden te betalen. Deze gelden houden de menschen vast in een tent. De burgemeester antwoordde weer, dat ook de aangelegheid der danstenten een ^uivere aangele genheid was voor het particulier initiatief en dat men dit terrein niet moest betreden. Tenslotte meende spreker ge noeg de meening gehoord te heb ben en zou de noodige stappen on dernemen voor een bevredigende oplossing. URGENTIEPROGRAMMA 1947. Ook hierover wilde de burge meester gaarne eens de meening van den raad hooren. Hij vroeg zich af wat het zwaarst woog, de nieuwe woningen door particulier initiatief te bouwen of de bouw geheel aan de gemeente te houden. De meening van B. en W. was tot het laatste te moeten overgaan omdat dit het meeste en hoogste sociale effect kan bereiken. Hier diende op de eerste plaats met de urgentie rekening gehouden te worden en nóg even gewacht met het principieele, want het par ticuliere initiatief zou van den prin- cipieelen kant het zwaarste wegen. Het doel en streven zou zijn om Het was rond 1900. De dochter des huizes had den aanvallige» leeftijd van 21 lentes, de oudste zoon had een vriend, die iederen Zondag trouw een kopje koffie met de familie kwam drinken. Hij. was van goeden huize, be schaafd en ontwikkeld en viel zeer in den smaak bij vader en moeder. Bij zijn binnenkomen bloosde de dochter lieftallig. De geschiedenis is oud en altijd nieuw; zij beloofden elkander eeuwig trouw en leefden lang en gelukkig. Zooals vroeger is ook nu het kopje koffie op het Zondagsche bezoekuur van onze meest in tieme vrienden de groote tracta- tie. Moeder doet dan haar best een echte gezellige sfeer te schep pen. Zij betrekt haar koffie van dezelfde zaak als haar moeder in 1900, zij gaat naar De Gruyter, de koffie- en theezaak. Zooals vroeeer! voor den bouw der woningen voor 1947 het heele geval zelf in han den te houden. De heer van den Meerendonk was het hiermee eens maar wilde de mogelijkheid voor uitzonderin gen toch gaarne open houden. De heer van Sprang legde nog eens de nadruk er op, dat het per centage der toegewezen woningen voor Vlijmen schandelijk laag is en vroeg om de blijvende activi teit van'B. en W. in dezen. De heer v. d. Ven kon het met de heer v. d. Meerendonk eens zijn. Als iemand op het lijstje van gedupeerden voor kwam, kon er toch geen bezwaar bestaan dat de ze menschen, indien ze het wilden, zelf bouwden. De heer Dekkers vond het het beste een en ander geheel aan de gemeente over te laten. Nu de burgemeester de meening van den raad gehoord had zeide hii in een volgende vergadering met nadere plannen te zullen ko men. Tot slot werd aan B. en W. een crediet van 175.— verleend ter bestrijding van de weer meer en meer opkomende scabies. B. en W. waren van meening hiermede niet langer te mogen wachten. Vervólgens .sluiting. Vrijdagavond was de raad der gemeente Vlijmen in openbare ver gadering bijeen. Ge voorzitter, burgemeester van Hout, opende deze vergadering met een toespraak, waarin hij al lereerst dank bracht voor de tal rijke attenties bij de jaarwisseling ontvangen, terwijl hij allenook een gelukkig nieuwjaar wenschte. Het aigeioopen jaar kenmerkte ?ich o.a. door het geheele nieuwe bestuursapparaat, dat er thans, langs demacratischen weg, geko men was. Burgemeester van Hout bracht ook dank aan de gemeenteambte naren voor de bewezen goede diensten in 1946 en aan de wet houders voor de wijze waarop zij zich van hun moeilijke taak had den gekweten. De openbare veiligheid was thans opgedragen aan de Rijks politie, waarmede de Gemeente politie voor goed van haar leven was beroofd. De brandweer was eenigszins gereorganiseerd en enkele verbe teringen hebben plaats gevonden, doch voor de toekomst wordt toch gedacht aan een motorspuit en wat daarbij hoort. Ook de straatverlichting is iets verbeterd. Stappen worden onder nomen ter algeheele revisie daar van. Het eerste contact in deze aangelegenheid is reeds geheel vrijblijvend, met de P.N.E.M. tot stand gekomen. De Volksgezondheid blijft de aandacht eischen. Een woning- enquête zou noodzakelijk zijn en reeds zou hiertoe zijn overgegaan indien niet van overheidswege voor Mei a.s. een verplichte volks telling en woningtelling was aan gekondigd. Met den bouw van de vier wo ningwetwoningen was in 1946 een aanvang gemaakt. Maar de wo ningnood in deze gemeente was erg groot. Een enkele maal heeft men van het vorderingsbesluit ge bruik moeten maken. Burgemees ter van Hout deed een beroep op het sociale gevoelen en de Chris telijke offervaardigheid om langs dezen weg een uitweg in dezen nood te vinden. Het vasthouden van gronden voor opbouw en uitbreiding be stemd is door den raad niet te dulden. Hier zal krachtdadig ge handeld moeten worden. De si tuatie der volkshuisvesting roept smeekend, om redding. Op 29 October was men be gonnen met de voorbereidingen voor het uitbreidingsplan en in den loop van 1947 zou den raad het ontwerp-uitbreidingsplan en het ontwerp-wederopbouwplan wor den voorgelegd. Op ruime schaal zou door deskundigen uitleg en verklaring gegeven worden. Burgemeester van Hout sprak de hoop uit, dat de naoorlogsche baldadigheid der jongere en rijpe re jeugd, spoedig tot het verleden mocht behooren'. Er diende naar gestreefd te worden om zooveel mogelijk werkloozen in het vrije bedrijf terug te brengen. Hartelijk dank bracht burge meester van Hout aan het Hark- comité en aan de afdeeling N.V.H. voor de vele goede dingen, die zij gedaan hadden en voor de pret tige samenwerking. Vervolgens gaf de burgemees ter een overzicht van den stand der bevolking. 31 Dec. 1945 totaal aantal in woners 7647 geboorten in 1946 232 overleden in 1946 77 Vermeerdering 155. vertrokken in 1946 381 gevestigd in 1946 262 Verminderd 119. Totale vermeerdering 36 Stand der bevolking op 1 Jan. 1947 7683 Er werden 79 huwelijken geslo ten, terwijl 1 echtscheiding werd aangevraagd. Het totaal aantal schadegeval len voor de gemeente Vlijmen be draagt 1544. De schade is het be drag van 1.000.000.— ver ge passeerd. Er waren 154 aanvragen voor Consumentencrediet binnengeko men, waarvan er 16 werden afge wezen. Er werd een totaal crediet. van 101.200.— gegeven. De totale afbetaling per week bedraagt 351.25. De burgemeester dankte de commissie voor het consumenten crediet voor al hetgeen zij gedaan heeft. Na deze toespraak volgde een luid applaus der raadsleden. De heer van Sprang dankte den burgemeester als oudste raadslid voor de nieuwjaarswensqhen en zeide dat hij overtuigd was, dat de gemeente Vlijmen onder de ener gieke en actieve leiding van bur gemeester van Hout een nieuwe en betere toekomst tegemoet zou gaan. Hij hoopte dat onder Gods zegen 'en met Gods hulp door den burgemeester nog veel voor Vlij men gedaan zou kunnen worden. De heer v. d. Meerendonk was overtuigd, dat het goed is dat af en toe ook eens een officieel woordje gezegd wordt en hij wil de dit hier speciaal namens de Hark en de afdeeling van het N. V. H. doen. Hij zeide, dat men ondanks de miskenning voortge gaan was met het werk en men zou, nu men aan het einde van dit werk gekomen was, binnen kort een uitvoerig rappori van de ze twee instanties tegemoet kun nen zien. Het motief "om door te gaan was geweest, dat, ondanks dat de uitreikingen slechts een druppel op de gloeiende plaat beteekenden, al deze extra'tjes dan voorbij gegaan zouden zijn. De notulen der vorige vergade ring werden vastgesteld. Enkele ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangeno men. Voorstel van B. en W. om met intrekking van het raadsbesluit van 30 December 1946, opnieuw vast te stellen een nieuwe veror dening regelende de rangen en bezoldigingen van de ambtenaren en beambten van de technische dienst der gemeente. Z.h.s. vastgesteld. Voorstel van B. eu W. om met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage aan te- gaan een onderhandsche kas- geldleening groot 70.000.—. De heer v. d. Meerendonk vroeg of er nog eens een kans be staat een sluitende gemeentebe- grooting te krijgen. De burge meester dacht v£n wel, hoewel dit voor 1947 nog moeilijk te zeggen was. Ook dit punt werd z.h.s. vast gesteld. De heer Wijkmans had in de pers gelezen, dat de Gezinszorg ook in de Langstraat tot stand gebracht was. Spr. vond het ook voor deze gemeente van groot be lang zich aan te sluiten. Burge- Eiken WOENSDAGMORGEN van 9-10 uur eieren leveren bij C. OPHORST, B 62 Capelle Een bruigom zonder bruid Een trekpot zonder tuit Een boom zonder tak Een schoen zonder hak Een koning zonder land Een woestijn zonder zand Is lang niet zo bar Als de huisvrouw zonder Spar. 'ORGANISATIE VAN ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2