GEMEENTERAAD WASPIK. „DE ECHO" OOK uw BLAD. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL OFFICIEELS BONNENLIJST GEMEENTERAADSVERGADERING. GEERTRUIDENBERG. Vier prachtige Cocker Spaniels EEN SCHRIJFMACHINE een Jachthond vertrouwde Schot Zwarte Rozenkrans Geboorte-Aankondigingen. op het gehouden examen voor Cau_ diduat-Econoiuic aan de Economi sche Hoogeschool te Ro terdam. Cor.su menlcncr edict. In deze gemeente waren 42 aan vragen voor een cousumen.cncrc- diet ingediend; hiervan zijn er 31 toegewezen. Hierdoor is in deze gemeente een bedrag van 20.100. 'uitgegeven, waarvan ongeveer 5.000.moei worden terugbetaald. Ongeval. De conductrice van een N'.S._bus die Zaterdag bij hotel van hrscl stopte, kwam met haar vingers tusschen bet portier doordat ie mand dit met geweld dichtklapte toen alle reizigers waren uiigesiupt. .'Drie vingertoppen van de conduc trice werden afgekoeld. GEERTRUIDENBERG. Het neusje van de zalm op muzikaal ^gebied. Het is het concours_comité mogen gelulékcn twee der meest vooraan- waande korpsen van Nederland te engageeren voor de concoursdagen op 31 Mei, 1, 7 en 8 Juni a.s. waaaan ook niet hij de Nederland- sclic federatie van muziekgezel schappen aangesloten verccnigiii- gen kunnen deelnemen. Niet minder dan de Koninklijke Marine-Kapel onder leiding van luitenant Giijsbprt Nuland en het stafmuziek van het Amsterdamsche Polltie_corps nemen de verzorging op zich van het openings, en slui_ tings-concert. Elk commentaar is hier overbo dig; want wie kent niet de muzi kale prestaties van deze gezel schappen die zoo vaak voor de radio spelen. Imï aan liet comité dat deze en gagementen tot stand heeft weten te brengen en daardoor het wel slagen van de grootsch opgezette feesten verzekeren. Het is de inwoners van Gccr_ triiidenbcrg geraden tijdig aangifte te doen van het houden vi\n een wanfk. of plczicrhond, daar burge- meester en wethouders een ruim ge bruik zullen maken 'van hun be voegdheid om aan nalatigen en zij die een onjuiste aangifte doen; een dubbele aanslag op te leggen tot het dubbele bedrag. Bij den districtsraad voor het consunientcn-crediet alhier zijn in totaal 81 aanvragen ingediend; waarvan er 7 werden afgewezen. Van de 74' overblijvenden twci_ gerden 13 aanvragers het toege wezen credict. Aan de 61 overge bleven aanvragers wordt in totaal uilbetaald 36.700, waaronder 21 aanvragers liet credict gratis ont vangen en wel tot een bedrag van 12.300. Eerste en belangrijke vergadering I onder voorzitterschap van Burge meester Couwenberg. Na de opening der vergadering door den voorzicter, den edelacht- baren heer Couwenbcrg, hield de ze de gebruikelijke toespraak naar aanleiding van de intrede van het oieuwe jaar. (Deze rede zullen wij in ons volgend nummer geheel afdruk ken) De heer Brokx dankte den voor zitter voor de gesproken woorden èn wenschte hem en zijn gezin namens den raad en namens de geheele gemeente het beste voor het nieuwe jaar 1947. Hierna wrden de notulen der vorige vergaderingen onveranderd vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van den "heer Gijsman, waarin de ze mededeelde verhinderd te zijn deze vergadering bij ''te wonen. Van Gedeputeerde Staten was een goedkeuring der begroofcng ontvangen. Wijziging reglement van Orde. B. en W. stelden voor van de tot nu toe gevolgde methode om voor de vergaderingen de notulen der vorige bijeenkomsten voor te iezen af te stappen en in het ver volg de notulen getypt of gecyc- tostyleerd aan de raadsleden te doen toekomen. Z.h.s. werd aldus besloten. De heer Brokx wilde graag dat inplaats van de rondvraag, vra gen schriftelijk ingediend werden en het vragen stellen op volgorde laten geschieden. Een en ander zou door B. en W. gaarne in overweging geno men worden. Salarisverbetcring gemeenteper- loneel. j Bij circulaire verzoekt de Mi nister van Binnenlandsche Zaken de gemeentebesturen om thans de salarissen voor het gemeenteper- soneel in overeenstmming te bren gen met de geldende salarissen voor de Rijksambtenaren, en zoo dit thans nog niet mogelijk Is. in gaande 1 October 1946 de sala rissen van de gemeenteambtenaren te herzien door het van overeen komstige toepassing verklaren van het Kon. besluit om de salarissen met 10% te verhoogen. Aangezien het, in verband met het te plegen overleg en het ont breken van voldoende gegevens, niet mogelijk is een algeheele sa larisherziening op korten termijn door te voeren, stellen B. en W. voor om bij wijze van voorloopige maatregel de salarissen van de ambtenaren dezer gemeente per 1 1 October 1946 te verhoogen met 10% van het grondsalaris. De heer Brokx vond deze yer- hooging wel gering, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit door B. en W. ook zoo gevonden werd. Doch 'er was een commissie inge steld om een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheden van een uniforme salarisregeling. Daar er voorloopig niets aan te doen is, zou men zich hieraan voorloopig wel moeten houden. De heer Brokx. vroeg of de raad zelf dan niet tot salarisver- hooging kon overgaan en in dit verband stelde hij ook een salaris van 2000.— voor den gemeen- tebóde, den heer Smits, voor, die altijd zoo n uitstekende en toege wijde kracht was. De voorzitter vroeg een en an der nog even aan te houden, om dat B. en W. met nieuwe salaris- voorstellen zullen komen. Uitbreidingsplan. Verwacht mag worden, dat bin nen afzienbaren tijd het uitbrei dingsplan in ontwerp gereed zal komen. Het kan evenwel voorkomen, dat tijdens de voorbereiding van het plan, verzoeken om bouwver gunningen inkomen, die niet pas sen in het raam van het te ont werpen plan en daarmede zelfs in strijd zouden zijn. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor deze gemeen te wordt voorbereid. Z.h.s. ging de raad hiermede accoord. Voorstel van Burg. en Weth. to't vaststelling van een Verorde ning op de Aangifte van en het Verhuren en Huren van beschik bare Woonruimte. De woningnood is in deze ge meente dermate ontstellend, dat toepassing van het „Vorderings- besluit Woonruimte" en boven genoemde Verordening op zich al leen niet meer voldoende moeten worden geacht om dit vraagstuk op te lossen. Door bovengenoem de Verordening worden immers al leen de eigenaren der woningen aan beperkende bepalingen ge bonden, maar tegen de „huurders aan wie door de eigenaren in strijd met de bepalingen dezer Verordening de woningen moch ten zijn verhuurd en Jbetrokken, kunnen geen sanctie maatregelen worden getroffen. Volgens de laatste bekende ge gevens zijn er in deze gemeente pl.m. 150 samenwoningen met een bevolking van 525 personen, der halve een gemiddelde bevolking van ruim 3,5 personen per gezin. Het is dan ook wel gewenscht dat de gemeentelijke overheid ter zake nadere maatregelen neemt en regelend gaat optreden om tot een zoo billijk en rechtvaardig moge lijke verdeeling van de beschik bare woonruimte te geraken. Wanneer hier niet ingegrepen wordt, is het niet uitgesloten, dat de billijkheid en rechtvaardigheid in het gedrang komen. Deze na dere maatregelen zouden kunnen bestaan in het voorstellen: a. van een vestigingsverbod; b. van een Verordening tot verplichte aangifte van beschik bare woonruimte c.q. verfiuur- en huurverbod. B. en W. stellen, omdat het laatste het meest gewenscht is, voor: a. de bij besluit van 9 Augus tus 1945 vastgestelde Verorde- uing, op het aangeven van be schikbare woonruimte, in te trek ken. b. vast te stellen een Veror dening op de „Aangifte en het Verhuren en Huren van beschik bare Woonruimte". Z.h.s. aangenomen. Voorspel tot wijziging begroo ting 1944. Z.h.s. ging de raad met dit agendapunt accoord. Voorstel tot benoeming van de leden der Commissie tot wering van schoolverzuim. Voor alle in functie zijnde le den zou herbenoeming moeten plaats vinden, hetgeen ook ge schiedde. Deze heeren zijn: A. S. Maas, -J. Dubbelman, H. v. Iersel, A. v. d. Rijken en Fr. v. Beurden. De benpeming werd geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1947 Voorstel tot het doen van ui gaven in verband met Prinselijke geboorte. In verband met de tractatie voor de schooljeugd deelden Gedepu teerde Staten mede, dat hiervoor ten hoogste 0.30 per leerling voor de lagere scholen mag wor den besteed. B. en W. stelden voor dit be drag beschikbaar te stellen. Aldus werd z.h.s. besloten. Onslagaanvrage H. J. Kommers als ambtenaar van den B.S. B. en W. stelden voor dit ont slag op de meest eervolle wijze te verleenen. Z.h.s. ging de raad ook met dit voorstel accoord. Voorstel tot conversie der geld- lcening aangegaan t.b.v. de N.V. Waterleiding-Maaïschapprj „N.- W.-Brabant" te Oudenbosch. Een bedrag van 175.760.— is door de gemeente ter leen ver strekt aan de N.V. Waterleiding- Mij. Met ingang van 1 Juli 1938 werd de rente verlaagd van 4% tot 3Y2 terwijl het schuldres tant ad 165.046.60 volgens hei- schema, in 44 jaren bij wijze van anuïteit moet worden afgelost. De rentestand op de kapitaal markt is op het oogenblik zooda nig, dat dóór het aangaan van een nieuwe geldleening een be langrijke renteverlaging kan wor den verkregen. Blijkens mededee- ling van het Departement van Fi nanciën is echter de Staat voor loopig niet bereid de rence te ver lagen. iJerhalve stelt.de Waterleiding- Mij. voor, de ieening per 15 ivirt. a.s. bij den Staat af te lossen, waartegenover zij via Bankiers kantoor Staal en Co. N.V. te 's-uravenhage een nieuwe leening zal aangaan tegen een rente van 31/& per jaar. De gemeente-aandeelhoudsters moeten echter tegenover de geld schieters van de Waterleiaing- Mij. garant blijven voor de nale ving der voorwaarden. Door de aanvaarding van dit voorstel ontstaat voor de Water leiding-Mij. een rente-besparing van rond 20.000,—, hetgeen een belangrijke verlaging dér lasten beteekent. Derhalve stellen B. en W. voor, de navolgende besluiten te nemen: 1.» het schuldrestant ad 149.563,17 aan den Staat bui tengewoon af te lossen; 2. zich ten opzichte van den geldgever garant te stellen voor de richtige naleving der voor waarden van de door de Water leiding-Mij. te sluiten geldleening. Z.fr.s. aldus besloten. Schoolartsendienst B. en W. zijn overtuigd van de groote sociaal hygiënische waarde van een schoolartsendienst. De finantieele bezwaren zijn niet meer van dien aard dat men niet zou toetreden. Van het Rijk zal men immers een tegemoetkoming krijgen, ter wijl dit ook van de Provincie is te verwachten. Voor onze gemeente zullen de kosten naar een voorloopig op gemaakte begrooting uitwijst en gerekend naar 640 kinderen, rond 840.— per jaar beloopen. Dit komt derhalve neer op 1.30 per kind per jaar. In verband met het "ontzaggelijk groote sociale belang dat hiermede wordt gediend, is de ze uitgave naar de meening van B. en W. ten volle verantwoord. Oorspronkelijk zou deze ge meente ingedeeld worden in het District Almkerk. Tegen deze in deeling is dezerzijds bezwaar ge maakt, omdat de gemeente geo- grapisch meer op Waalwijk is ge oriënteerd. Aangezien bij de uitvoering yan de werkzaamheden van den. Dienst ook 't Wit-Gele en Groene Kruis zullen worden ingeschakeld, heb ben Ged. Staten na overleg met de Inspecteur van de Volks gezondheid gemeend deze ge meente bij het District "Ooste'rhout die intusschen reeds tot stand is gekomen in te deelen. B. en W. hebben zich uiteindelijk hier mede kunnen vereenigen. Na bovenstaande uiteenzetting stellen B. en W. derhalve vooi* toe te treden tot de gemeenschap pelijke regeling m.b.t. den School artsendienst der gemeente Nieuw- Ginneken, Oosterhout, Terheijden, Chaam en Teteringen. Z.h.s. accoord. Voorstel 'iot aanstelling van een gemeente-opzichter voor den tech- nischcn dienst. Betreffende dit punt ging de raad in geheime vergadering. In het prae-advies werd o.a. ge zegd: in verband met de toenemende werkzaamheden m.b.t. hec onder houd der wegen en gemeente eigendommen (de gemeente cA binnen atzlenbaren tijd o.m. een groot aantal woningen in eigen beheer hebben) zai liet wel geen betoog behoeven, dat een regel matig en ter zake, kundig toezicht in het belang der gemeente ie. B. en Vv. meenen te moeten voorstellen ter zake voorzieningen te trerten door de aanstelling van een gemeente-opzichter voor den technischen diénst. Het is- ook B. en W. zonder meer duidelijk, dat aanstelling van een vol-ambtelijk ambtenaar voor deze gemeente te duur zou zijn, terwijl daarnaast deze direct ook te topzwaar zou zijn. Zij hebben zich voorgesteld een opzichter aan te stellen op een sa. laris van ten hoogste 20.— per week. Besloten werd tot aanstelling van een opzichter over te gaan en een oproeping daarvoor te plaat sen. Rondvraag. Bij de rondvraag deed dé bur gemeester het voorstel om n.a.v. de gewijzigde omstandigheden het presentiegeld der raadsleden te verhoogen en te brengen op 5.- per lid per vergadering, ingaande 1 Jan. 1947. Z.h.s. accoord. Het lid dhr. v. d. Broek was hét bekend dat er een verzoek binnengekomen was om verbete- ring van den weg van Gijsels tot Verschuren. Dit verzoek was inderdaad bin nengekomen. Er werd gewerkt aan deze kwestie. De heer Brokx wilde de ver deeling der dekens van de Stich ting Herstel Noord-Brabant ter sprake brengeif, waarop de bur gemeester antwoordde dat dit ge heel onder hem ressorteerde en dus niet in de raad hoorde. De burgemeester noodigde dhr. Brokx uit,, dit even persoonlijk met hem te willen komen bespre ken. Hij kon nog niet definitièf antwoorden, omdat hij nog niét geheel met alle interne toestanden op de hoogte was. De heer v. d. Kamp (zeide, dat bij een demonstratie van de brand weer gebleken was, dat niet alle perceelen bespoten konden wor den. De voorzitter zou deze aange legenheid met den commandant der brandweer bespreken en zien welke verbeteringen er indien noo- dig aangebracht dienden te wor den. De heer v. d. Broek bepleitte een betere watervoorziening voor bewoners in Waspik-Boven. Ook deze zaak was volgens de voorzitter in bewerking en zou de aandacht hebben. Vervolgens werd de bijeen komst op de gebruikelijke wijze gesloten. Een ai beidersvrouw klaagt over de zwarte prijzen die sofnmige da- mesKappers voor hunne werk zaamheden rekenen. Als men de prijslijst in den Kap perswinkel ziet, dan moet men hooren dat men juist het dubbele moet betalen. Een dames-permanent kost vol gens de- prijslijst 6 gulden, maar men moet 12 gulden betalen en dan nog een kaart teekenen dat men maar 6 gulden bptaald heeft. Of dit voor de controle of be lasting-ontduiking is, weet zij niet. maar dit is toch te erg, en zoo is het met de andere werkzaamheden ook, alles het dubbele van de prijslijst betalen. Hier is volgens haar voor de heeren van de prijsbeheersching wel wat te doen. 25 FEBRUARI 1941. 25 Februari 1941. Deze da tum zal in de geschiedenis van ons volk blijven voortleven als de dag varj het eerste massale verzet tegen den barbaarschen bezetter van ons vaderland gedurende bij na vijf bange jaren. Tergend lang en pp de meest fanatieke en wreede wijze keerde de Duitsche bezetting zich tegen de Joden, vooral in de hoofdstad des lands. Negen honderd jonge Joodsche mannen werden bij de eerste razzia op het Waterloo- plein te Amsterdam samengedre ven en naar Schoorl vervoerd. Meerderen volgden en eiken dag opnieuw werd de Amsterdamsche Jodenwijk uitgekamd van Joden die op meedoogenlooze wijze uit hun huizen werden gesleept om een onbekenden weg te gaan. Van de eerste negenhonderd Joden keerde niet écn terug. Duizenden, tienduizenden lieten het leven in de concentratiekampen en onder- tusschen barstte de hel van dood en vervolging in haar meest vol maakte en 'ongekende felheid los. De Grüne Polizei, de W. A., de politie zij allen verleenden el kander hand- en spandiensten bij het wegvoeren der Joden. COMMISSARIS VAN NOORD BRABANT RECIPIEERT. Onder enorme belangstelling er waren geestelijke, burgerlijke en militaire genoodigden uit alle dee len der provincie hebben de commissaris der Koningin in N. Brabant, prof. dr. J. E. de Quay en zijn echtgenoote, Zondagavond in het gouvernementsgebouw» van Brabant s hoofdstad receptie ge houden in verband met de geboor te van prinses Maria Christina. Prof. dr. L. Michels, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijme gen heeft in een rede geschetst hoe uit onze literatuur de eeuwen door de liefde voor Oranje ge bleken is. De Commissaris der Koningin sprak een dankwoord. De groote vreugde en spontane feestviering in Brabant naar aanleiding van de geboorte der prinses vond, naar spreker s meening, mede haar re den hierin, dat men in Brabant het groote gezin en den kinderzegen weet te waardeeren. KORTE BERICHTEN. De extra-tabaksbon blijft gel dig tot 8 Maart. In Chaam is een .uitgebreide veesmokkel naar België ontdekt Er zijn 12 personen gearresteerd. 17 paarden konden nog achter haald .worden. Dr. Hirschfeld zeide in een lezing voor de Alg. Kath. Werk- geversvre., dat van het herstel in ouden omvang van onze handels relaties met Duitschland geen sprake zal zijn. —Wij krijgen tijdelijk meer bo ter dan margarine, in de periode van 2—13 Maart. Voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam had zich giste ren te verantwoorden de 41-jari ge vrouw A. van Dijk. Haar werd ten laste gelegd dcit zij van April 1943 tot September 1944 hand- langersdiensten voor den S.D. had verricht. Als een z.g. „V-vrouw" had zij minstens honderd van haar Joodsche landgenooten aan den S. D. uitgeleverd. Tegen haar werd de doodstraf geëischt. Von Papern is tot 8 jaar dwangarbeid veroordeelt. WAALWIJK. O.K. JONGE BOERENSTAND. De R.K. Jonge Boerenstand hield «en algemeene ledenvergadering in eai'é v. Heesbeen_Ketels. De voorzitter opende de vergade- ring met den Chr. groet', waarna het bondslied werd gezongen. Door den secretaris werden do notulen van de vorige vergadering voorgelezen, die werden gocdge_ keurd. Vier nieuwe leden werden aangenomen. Door den lieer P. Klerkx werd een lezing gehouden over de T.B.C._bc_ strijding. De voorzitter dankte den heer Klerkx voor zijn gevoerd beloog. Ook dankte hij de leden voor hun aanwezigheid in de 11. Mis, wei'ite werd opgedragen voor het over_ leden lid Corn. Brok. Vervolgens werd een loterij gehouden ten bate van het' T.B.C._foiuls v. d. NCB; welke 9.opbracht. Na eenige mededeelingen en het 1 zingen van een lied werd deze ver- gadering gesloten. R.K. Gezinszorg. Er was goede belangstelling voor de eerste bijeenkomst om te komen tot een afdeeling Kaats heuvel van de R.K. Gezinszorg in de Langstraat. Ruim 20 jonge dames hadden gehoor gegeven aan de roepstem om ter vergadering te komen en daar te worden voorge licht in dit mooie leekenaposto- laat van onze moderne tijd. (Jok de Hoogeerw. Deken van den Brekel toonde door zijn tegenwoor digheid belangstelling voor de zaak. Dokter Wijtenburg heettè de meisjes en de dames en heeren, die het voorloopig wrekcomité j vormen, welkom, tevens mej. Lam- bermont uit den Bosch, de sociaie werkster van de afdeeling en de spreekster van den avond mej. A. Schellekens van de Stichting Dio cesane Gezinszorg uit Eindhoven. Hij wees op de mooie taak van het werk der gezinsverzorging, waar de hulpverleening slechts van bijkomstigen aard is en de her-opvoeding van het gezin hoofddoel is. Het* Gezinszorg- werk vraagt groote idealen en al geheele opoffering. Het is daarom noodzakelijk, dat de meisjes haar motief voor het werk doen voort vloeien uit de liefde tot God als levensdoel. Het is een ideaal lee- kenapostolaat, dat aan de meisjes hooge eischen stelt. Vervolgens gaf spreker het woord aan mej. Schellekeps, die in een spontane causerie achtereenvolgens het doel van de R.K. Gezinszorg en de verheven taak van de jonge meisjes in dit apostolaat, de op leiding tot gezinsverzorgster; de verhouding tusschen maatschappe lijk werkster en gezinsverzorgster, 'het contact met de verschillende sociale instellingen en de hono reering van de gezinsverzorgster uiteenzette. Bij dit laatste punt wees spreekster op hetgeen Min. Beel tot uiting had gebracht op 'n avond waar hij over dit onder werp sprak, dat het n.l. in de be doeling ligt voor dezen tak van dienst rijksbijdrage in uitzicht te stellen. Er was veel aandacht voor de voordracht van mej. Schellekens, die na afloop nog diverse vragen naar voldoening beantwoordde. Zij noodigde de aanwezige meis jes uit het weekend naar Eindho ven te komen, om aldaar met de meisjes van Gezinszorg in con tact te komen en inlichtingen om trent de taak, waarvoor zij am bitie voelen te winnen. Tot Zon dagavond is bij mevr. Wennekes gelegenheid zich te melden. De cursus welke voor de gezinsver zorgsters gegeven zal worden, om vat twee maanden theorie, daar na vier maanden theorie en prak tijk in halve dagen verdeeld, met daarna een vol jaar praktijk, waarna het diploma wordt uitge- reikt, 'i Ligt in de hedoelii g i'e meisjes te kleeden in een uniform, eenigszins gelijkend, doch vol doende onderscheidenvan dat van de verpleegsters. AGENDA Zaterdag 1 Maart 8 uur, Apollo Theater 2e deel De graaf van Monte Christo. Zondag 2 Maart, 5 en 8 uur, Apollo Theater, 2e deel De graaf van Monte Christo, „De vergel ding", toegang 14 jaar. Maandag 3 Maart 8 uur, Repe titie harmonie Apollo. Maandag 3 Maart 8 uur, Repe titie Dubbelmannenkwartet Bel Canto. Woensdag 5 Maart, 8 uur, Apollo Theater Mariene Dietrich in Spelbrekers. Toegang 18 jaar. Woensdag 5 Maart, 7,30 uur. Repetitie Kon. Muz. Gez. Eupho- nia.; 7.30 uur repetitie^1 Dames koor Bel Banto, zaal J. v. Dun. Donderdag 6 Maart 7 uur, re petitie dubbelmannenkwartet Bel Canto: 8 uur repetitie Mannen koor Bel Canto, zaal v. Dun. LOON-OP-ZAND. Spreekbeurt door Dr. Godfried. Zondag na de Hoogmis had in de /aal Concordia een groote hijeen. komst plaats van de leden der vijf R.K. Vakgroepen ter plaatse, waar. van het- initiatief was uitgegaan van de plaatselijke H.K.VV. Vele arbeiders gaven aan dezen oproep gehoor; waarvoor een bij uitstek goede spreker geëngageerd was, n.l. Dr. Godfried uit Den Haag. Na een welkomstwoord door den voorzitter der H.K.NV. welke alle toehooders opriep z°ker in dezen tijd toch allen in katholiek verhand vereonigd te zijn en te streven naar een groote ccnheidrn samenwer king; zoowel onder de werknemers voor het tijd/ak van 2 Murt t m. 15 Maart 1917 Elk der volgende bonnen geven recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB. KC 703 (Strook no 2) 63-1 brood 860 gram brood <63-2 brood 4(10 gram brood 63 1 boter. 250 «ram boter 63 2 boter 250 gram marg. of 200 «ram vet. 63-1 melk 4 liter melk 63 2 63-3 melk 7 liter melk 63-1 vleesch 100 gram vleesch 6 -2 vleesch 400 gram vleesch 63-1 algemeen 250 gram kaas 63-2 algemeen J ei 61-D reserve 1603 gram brood '61-K reserve 800 gram hrood ■83-3 algemeen 500 gr sinaasapp. (vóór-inlevering) 83-4 algemeen ITO giam bloemof kindermeel (niet uit rtj<t bereid) 83-5 algemeen 125 gram koffie 63-6 algemeen 50 gram thee 63-0 reserve 1600 graig brood 63-K reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE, 703 (Strook no. 2) 64-1 brood 800 gram brond 64-1 boter 250 gram boter 64-2 boter 125 gram marg. of 100 gram vet 64-2, 64-3 melk 12 liter melk 64 l,6i-2 vleesch 100 gram vleesch 6t. 1 algemeen 100 gram kaas 64-2 algemeen 1 ei 64-3 algemeen 1 kg sinaasapp. (vóór inlevering) 64 R reserve 800 gram brood 64 S reserve K»0 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 64 U reserve 600 gram bloem of kindermeel (niet uit riist bereid) 64 V reserve PI m. 90 gr. Deen- sche toiletzeep (vóór-inlevering) Bonkaarten MA, MB, MC, MD ME MF MG 703 (Strook No. 2) 63 4 Rrood 6?-¥ Boter 63-4 Margarine 63-4 Melk 63-4 Vleesch 63 5 Vleesch 63 4 Kaas 63-4 eieren 800 gram brood 250 gram boter 250 gr margarine of 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vleesch 100 gram vleesch 200 eram kaas 5 eieren De bonhen voor sinaasappelen moeten uiterlijk Woensdag 5 Maart worden ingeleverd bij een handelaar in groenten er lof fruit; de bonnen voor Oeensche t iletzeep uiterlijk op 8 Maart bij een detail list in zeep. Aflevering van de zeep zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. Op 6 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor cacao, suiket' versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op 28 Februari as worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk. waarop .eerst met ingang van Maandag 3 Maart a.s. mag woiden gekocht. De niet aangewezen bonnen van strook No. I kunnen worden vernietigd. jiIs vakgroepen om allen te samen te strijden voor liet eene groote doel: Eén voor allen en uilen voor één'. Hierna verkreeg de heer Godfried het woord, die in een gloedvolle speech de toehoorders uitermate wist te boeien en niet een zuiver inzicht een beeld wist te geven over "dé toestanden voor de arbei ders in het verleden; in 't- lieden en voor de toekomst. Hierbij waar schuwde spreker terecht tegen de groote gevaren van liet communis me, dat door allerlei mooie voor wendselen o.a. zeker niet 't minst voorgeeft de posiiie's van de ar beiders te verbeteren en door de uitroeiing van kerk en maatschap pij de geheele wereld tot zich tracht te trekken. Spr. gaf hiervoor en kele voorbeelden uit zijne en onze naaste omgeving. Dc groote propa ganda van onze tegenstanders heeft velen meegesleurd; terwijl dit voor ons katholieken beteekent een tegenstrijd te gaan voeren en wel meer in liet uiterlij'k. Het onder werp voor de naaste toekomst ,De arbeiders weiischen mee tè spreken' wer-l door Dr. Godfried dan ook in duidelijke bewoordingen weerlegd. He voorzitter der H.K.W, bracht een warm woord van dunk namens alle toehoorders en hoop e. dat in onze vakgroepen geen enkele ar beider buiten de rijm van de vak groep zou blijven en zich als lid aan zou melden, opdat zonder uit zondering allen zicli hecht aaneen sluiten om de zinspreuk te ver werkelijken Eén voor allen en al len voor één. Hierna werd deze goedgeslaagde bijeenkomst gesio;en met gebed. Gemeenteraad. Het verslag van de gehouden ge_ i meenteraadsvergadoring wordt in 't volgend nummer opgenomen. De raad der gemeente Geer truidenberg was Dinsdagavond in een openoare vergadering bijeen. Na de openiug wie.p burge meester Biancni een terugblik op het blijde gebeuren van 10 Febr. j.i.', de geboorte van Prinses Ma ria Christina. Hierin wees spr. op de geboorte van Prinses Margriet die in den oorlog plaats vond en herinnerde aan de voorzichtige wijze waarop men toen naaf de radio luisterde om het nieuws te vernemen. Thans echter had men weer vrij en blij kunnen medele ven met het Prinselijk gezin. Het gemeentebestuur meende in den geest van de geheele bevol king gehandeld te hebben door Je verzending van een telegram aan het Prinselijk gezin, waarvan de inhoud ter vergadering door den burgemeester werd voorgelezen. Inmiddels was voor dit tele gram een dankbetuiging ontvan gen van den Prins en de Prinses. Vervolgens werden de notulen der vorige vergadering onveran derd vastgesteld. Deze vergadering had een spoedeischend karakter in verband met de volgende agendapunten, die dezer dagen in elke gemeente raadsvergadering aan de orde ge steld werden. 1. Voorstel tot buitengewone aflossing van het van den Staat der Nederlanden ontvangen voor schot voor den aanleg en de ex ploitatie van een drinkwaterlei ding. 2. Voorstel tot het garandee ren van een deel van de door de N.V. Waterleiding Mij. Noord- West-Brabant in verband met bui tengewone aflossing aan te gane nieuwe geldleening. Hiermede werd zonder hoofde lijke stemming accoord gegaan. Vaststelling voorschot vergoe ding bijzondere scholen over 1947. Voor de jongensschool bedroeg het totaal voor 228 leerlingen 2052.—, voor de meisjesschool met 282H leerlingen 2541.—. Z.h.s. aangenomen. Enkele ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangeno men. Door het gemeentebestuur was een verzoek tot den Haag gericht om verbetering in de nijpende ko- lenpositie van Geertruidenberg te brengen. De burgemeester deelde mede, dat door de districtsraad voor het consumentencrediet in 74 gevallen toestemming verleend was. 13 Personen hadden zich inmid dels teruggetrokken, zoodat het crediet slechts aan 61 personen verstrekt was; 2'1 personen kre gen dit crediet geheel gratis, het geen een totaal bdrag bekende van 12.30.—; 40 personen werd het crediet verleend tegen terugbe taling. Hiermede was een bedrag van 24,400,— gemoeid, hetgeen niet wilde zeggen, dat dit bedrag geheel terugbetaald zou worden, omdat er personen zouden zijn, die slechts gedeeltelijk af behoefden te lossen. Rondvraag. Van de rondvraag maakte de heer de Haan gebruik om B. en W. te verzoeken eens naar het desbetreffende bureau te gaan om in verband vooral met de indus trie-vestiging nog eens de speciale aandacht op het uitbreidingsplan te vestigen. Tevens vroeg de heer de Haan. de aandacht van de commissie om toch de nog niet glasdicht zijnde woningen direct na de vorst van het noodige glas te voorzie». De lieer Hartong zeide dat er wel wat glas was, maar dat het on_ doenliij'iv was voor de schilders om het met dit weer in te zetien. Zoo_ dra de weersgesteldheid het echter toelaat, zou men hiermede weer j doorgaan. Tevens zal naar aanleiding van doktersadviezen o.a. een volgorde samengesteld worden. De heer Jansen zeide; dat er huis. eigenaren waren die de schilders niet wilden of komlcu uitbetalen, waardoor die schilders natuurlijk geen ruiten In wilden zetten. Spr. was van meeniug dat deziflken maar moesten overgaan lot liet verkoopen van huizen. De huurders mochten van een en ander niet de dupe worden. De heer Vulkenstijn had geadvi. sccrd om geen huur te betalen tot men het bedrag; henoodigd voor 't inzetten der ruiten, bij elkaar had. Het glas had ai huig ingezet moeten zijn. Het was nu eigenlijk al te laat. Hier is dringend een oplossing noo- dig. ue heer'Jansen had de ervaring opgedaan dal in Geertruidenberg de huiseigenaren dikwijls schuld had. den. Op veel vergaderingen van huiseigenaren werden veel besluiten genomen die niet ten bate waren van de huurders. De lieer Vulkenstijn zeide dat de Harmonie Apollo, die binnenkort baar lOO.jarig beslaan zal vieren, te dezer gelegenheid een groot mu. ziek concours zal organisceren. Na. mens de daarvoor in liet leven gel roepen commissie bracht spr. dank aan B. en NV. voor de verleende mc_ dewerking. Dit muziekconcours zal iets grootsch en aparts worden. De lieer Valken, slljn hoopte ook voor de toekomst ïiug op cle noodige medewerking. Men was er reeds in geslaagd om de Marinekapel en het Stafmuziek. corps der Amsterdamsche Politie naar Geertruidenberg te laten ko_ men. Eveneens zal een groote in. d'istietenloonstelling gehouden wor_ den. De lieer Dirvcn wees op het ge vaar van wateroverlast dat zou ont staan door de indijking van verschil lende polders in de omgeving. Hij had Zich door een waterdes'kundige laten vertollen dat hij springvloed een stijging van :iü cm. van het water te verwachten was. De Voorzitter vond zwemvliezen hiervoor cm uitslekende remedie. Overigens had hij het volste ver trouwen in de Waterstaat; die zeer waarschijnlijk niets zou onderne men waardoor Geertruidenberg schade zou knijgen. In ieder geval zou burgemeester Bianchi naar het een en ander laten informeeren. lie heer Venus vroeg of de mo gelijkheid bestond om de menschcn J die overbrnggingsuilkeering ontvan gen, in groepsverband sneeuw te laten ruimen; desnoods niet uitbe taling van extra premies of presl tatieioon boven liet overbruggings. geld. De Voorzitter geloofde niet dat dit geoorloofd wits, maar zou nog even deze kwestie nader onderzoe ken. Eveneens was volgens den lieer Venus de verlichting nog niet in orde. Hij zag gaarne verbetering van bet lichtpunt in de Poterne. sraat nabij het Bolwerk. Dit licht punt diende meer naar het midden van den weg verplaatst te worden. Het zou eveneens een voordeel zijn voor de verliefde paarljes die er niets op tegen zouden hebben een gedeelte door het dohker te wan delen. Het tweede punt waar de heer Venus gaarne verbetering zag was de Zuidwal; waar door het verplaatsen van het lichtpunt naar de Stationsweg een beruchte ,;lief deshoek' opgeruimd zou worden; omdat de duisternis er dan weg was. Men kon er niet met kinderen wandelen omdat men \tr geregeld in het duister hoorde smctsen'. Van de door den heer Venus voor gestane verbeteringen werd door den voorzitter goede nota genomen. Vervolgens had de sluiting der bijeenkomst plaats. TE KOOP: 7 weken. Te bevragen bij T. v. GERWEN Vooreinde 25, Waalwijk. TE KOOP AANGEBODEN II 250 - ST. ANTÖNIUSSTRAAT 9 WAALWIJK. - Te lef. 362 TE KOOP: 1 Jaar oud, reu D, S. M. J. WILLLMSE, Grootestraat 44 DRUNi-N. TE KOOP 3 mnd. dragend. 9 Ltr. melk. M. VAN SON, Heistr. 13. DKUNEN GEVONDEN op de Capelsche Ijsbaan „Eerdennest" EEN PORTEMONNAIE MET INHOUD. Inlichtingen in te winnen bij S. TIMMERMANS, Beigenstr. C 55 RAAMSDONK(DORP) VERLOREN: met kruis en medaillon er in. Tegen belooning terug te be zorgen bij H. v. d. HOUT, Molen straat 115, Kaatsheuvel. Hesren Correspondenten. Wij verzoeken o*ze COR RESPONDENTEN met het in zenden hunner berichten niet te wachten tot Maandag- en Woensdag ochtend, doch deze zco spoedig mogelijk in te zenden. HET HUWELIJK en gelukkiger. BLREAU..DISCRE- TIA" helpt ook 11Nic. Witscnkade 31, A'dam-C. Spreekuur: 9.30-12 u. voorm. Vraagt direct kosteloos Inlichtingen in blanco enveloppe. Geldcredieten (800.- 5°/o Zonder borgen voor elk doel. Vrij bi. voorw. SCHRIjF ALLEN Br. porto antw. Spaarcred Inst vtathen.weg 110 R'dam-W. Uitspraak Bijzonder Gerechtshof. Moord op Burgem. Moonen Joop en Vincent Hoffmans. Hedenmorgen werd door het Bijzonder Gerechtshof uitspraak gedaan in de zaak van de beide SS-ers v. Meegen en Dcrksen, die deel uitmaakten van het exccutie- pcleton waardoor burgemeestèr Moonen en Joop Hoffmans om het leven kwamen. Verdachte Derksen werd ver oordeeld tot de doodstraf. Verdachte van Meegen werd veroordeeld tot een gevangenis straf van 20 jaren met aftrek se- cert 20 Mei 1946. Beiden verkregen het recht van cassa'tie. WIJ ONTVINGEN een keurige collectie Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4