Vreeselijke toestanden in Indië. FEUILLETON Gewogen en te Licht bevonden UIT DE PROVINCIE Nrd. Brabantsche Mij. van Landbouw, Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. lil de Memorie- van AuL xvoord aan de Tweede Ka mer merkt minister Lief- tinck nu op, dat deze geva ren voor het bedrijfsleven als geheel genomen slechts reëel zijn, indien en voor zoover de vrije geldcircula tie door deze heffing te ver zou worden ingekrompen. Dit zal echter niet het ge val zijn, zegt de minister. De vermogensheffing, als afsluiting van de geldsanee- ring, zal veeleer er toe bij dragen om te voorkomen dat een teveel aan koop kracht en een teveel aan staatsschuldtitel het prijs peil en het rentepeil in on gezonde mate omhoog zul len dwingen. Zulk 'n maat regel belemmert op zich zelf een gezonde investee- ring niet. De huidige omvang van het geblokkeerde tegoed meent de minister te mo gen stellen op ruim 5 mil liard. Volgens den huidigen stand van zaken bedraagt het totaal van de gecon tracteerde buitenlandsche staatsschuld op 31 Decem ber 1946 rond 2100 mil- lioen en zal op deze schuld in de periode 1947 tot en met 1956 1470 millioen moeten worden afgelost. De opbrengst van de ver- mogens-aanwasbelastins en van de vermogensheffing ineens kan worden geraamd op 5^2 milliard. Het Eerste Kamerlid Stik ker, dat zoo pas van een bezoek aan Indië is terug gekeerd, gaf bij liet debat over Linggadjati o.m. het volgende te hooren: Het viel den heer Stikker op, dat zelfs in de meest vruchtbare gedeelten van Indië de menschen als ske letten rondloopen, voor zoover zij die gebieden niet ontruimd hebben. Zoo iets, aldus de heer Stikker, kan alleen aan terreur zijn te wijten. Het onderhoud van de wegen was op vele plaatsen „beneden de mo gelijkheid van beschrij ving!.'. Vooral de stelsel matige vernietiging van de aanvoerbuizen van de wa terleiding naar Soerabaia gaf „een afschuwelijk beeld van de sabotage-maatrege- len tegen de daar levende bevolking. Dan vervolgt de heer Stikker: „Hier gaat het niet alleen om dammen en sluizen bui ten ons gebied, doch om de stelselmatige vernietiging van aanvoerbuizen, waar door men op meerdere plaatsen het water dat Soe rabaja dringend noodig heeft, in een kali laat loo- pen. Nu liggen de bronnen en sluizen on enkele kilo meters afstand van door ons bezet gebied. Ik zou in verband met hetgeen hier over in de Memorie van Antwoord is gesteld gaarne den minister willen vragen of hij bereid is opdracht te geven, nu de Britsche leger leiding ons dat niet meer verbiedt, deze bronnen te bezetten, opdat aan de on houdbare hygiënische toe standen in Soerabaja een eind komt". Het blijvende beeld, dat de heer ^Stikker uit deze streken medenam, was „de schijnende tegenstelling tusschen den rijkdom van den bodem en de verhon gering van de bevolking". De heer Stikker wijst ook nog op den onverantwoor- delijken rijst-export en tevens op de verantwoor delijkheid van de regeering en vraagt: wat doet deze, „nu juist dezer dagen bijv. de tegenpartij een gebied bij Porrong inundeert om den hongersnood te verer geren? Nu de tegenpartij op een andere plaats doende is een gebied van ruim 20.000 H.A. droog te leggen om daardoor volkomen hongersnood voor de bevol king, die daar leeft, te ver oorzaken: wat doet de Re geering thans?" Wij hopen, a'.dus voegt de Maasbode hier terecht aan toe, dat de regeering hier zal ingrijpen, met name wat betreft den watertoevoer naar Soerabaja en de inun daties aldaar. Volgens de allerlaatste berichten is de toestand zeer critiek. PROTEST VAN DE VER. STATEN BIJ DE NEDERL. REGEERING. De ambassadeur der Ver. Staten, in Den Haag heeft een mondeling protest doen hooren tegen de maatrege len der Nederlandsch-Indi- sche regeering d.d. 29 Jan., waarbij bepaald werd, dat zekere producten die de In donesiërs willen Uitvoeren, het land niet zonder verder onderzoek kunnen verlaten, aangezien die producten wellicht het eigendom zijn van niet-Indonesische bur gers. In verband met deze beslissing is, zooals bekend, het Amerikaansche schip Martin Behrman onder Ne- derlandsche militaire bewa king van Gheribon naar Tandjong Priok gebracht en gelost. De woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken, die bovenstaande mededee- ling deed, voegde er aan toe dat in het protest werd ge wezen op de omstandigheid, dat de maatregelen der Ne- derlarisch-Indische regee ring „niet alleen den handel op Nederlandsch Oost-Indië verlammen, maar tevens de wereld berooven van arti kelen, vooral levensmidde len, waaraan in de geheele wereld gebrek bestaat". „HET WESTEN LEED GENOEG ELLENDE". Bevin hoopt verdrag met met België te sluiten. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Er- nest Bevin, heeft op weg haar Moskou te Brussel de volgende verklaring afge legd: „Ik heb zooeven een bondgenootschapsverdrag met Frankrijk geteekend en ik hoop onrecht met België 'n dergelijke overeenkomst te kunnen sluiten. De labour-regeering zal alle mogelijke maatregelen nemen, opdat er nimmer een misverstand zal kunnen bestaan die een nieuwe agressie zou kunnen ver oorzaken. In het Westen heeft men genoeg ellende ondervonden. Groot-Brit- tannië is er zich van be wust, dat het een leidende taak moet vervullen bij 't vrijwaren van de wereld van een nieuwen strijd in het Westen". DIENSTPLICHT IN AMERIKA TEN EINDE? President Truman heeft het con gres aanbevolen de dienstplicht wet met ingang van 31 Maart bui ten werking te stellen. Indien mocht blijken, dat de strijdkrach ten niet door vrijwilligers alleen op peil kunnen worden gehouden, zou een weder van kracht worden der wet kunnen worden aanbevo len. De dienstplichtwet is in Sep tember 1940 in Amerika inge voerd. Truman zeide verder, dat het leger tot 1.070.000 en de Ma rine tot 571.000 man zou worden teruggebracht. AALMOEZENIER LAM ^GEDECOREERD. Wegens zijn moedig optreden als aalmoezenier in de gevechten bij Duinkerken in Mi 1940, is aan Majoor M. D. Lam, thans plvv. hoofdaalmoezenier te Batavia, het kruis van verdienste verleend. De decoratie werd in een offi cieel document als volgt nader ge motiveerd: „Heeft zich in verband met vij andelijke actie door moedig en be leidvol optreden onderscheiden en daarme het belang van het ko ninkrijk gediend, door het optre den tegen een uitgebroken paniek +en het onder vijandelijk vuur on afgebroken verleenen van hulp en bijstand aan gewonden aan boord van het door een vliegtuigaanval getroffen en in brand geraakte s.s. „Pavon" nabij Duinkerken in den nacht van 20 op 21 Mei 1940. K.V.P. EN ACTIE WELTER c.s. De heer W. J. Andriessen, voorzitter van de K.V.P., deelt het volgende mede: Het voorloopig Katholiek Comité van Actie plaatst thans advertenties, waarin o.m. gezegd wordt dat deze actie gevoerd wordt „met inachtneming van het ver band der K.V.P." Wij ver klaren met nadruk dat deze actie geheel en al buiten 't K.V.P.-verband om gevoerd wordt en dat de leiders dezer actie tot nog toe niet hebben willen ingaan op een onzerzijds gedaan voor stel om de Indische kwestie op een speciale Partijraads vergadering andermaal aan de orde te stellen. Zooals de actie nu gevoerd wordt, is ze in strijd met de Partij reglementen en der halve onorganisatorisch, ook omdat de heeren Wei ter c.s. er niet tegen opzien plaatselijke comité's voor 't bereiken van hun doel op te richten. WERKLOOSHEID GESTEGEN. Het aantal geregistreerde geheel werkloozen bedroeg volgens opgave van 't C.B'.S. op 31 Jan. 1947 51.500 (Dec. 47.000), terwijl er boven dien 121.800 vorst-werk- loozen waren uit het vrije bedrijf. Ook het aantal geregis treerde D.U.W.-arbeiders is toegenomen, n.l. van 26.300 tot 27.500. ER IS GESPAARD IN JANUARI Volgens voorloopige ge gevens van het C.B.S. heb ben in de maand Januari 1947 voor de eerste maal na de bevrijding de inlagen bij alle spaarbanken de terug betalingen overtroffen en wel met circa 760.000. Dit gunstige resultaat is vooral bereikt door 't over schot bij de bijzondere spaarbanken, waar de in lagen /28.0§ en de terug betalingen ƒ21.65 millioen beliepen. Bij de -Rijksoost- snaarbank was de verhou ding nog ongunstig: de uitbetalingen bedroeden 26 16 en de inlagen 20.49 millioen. DIRECTEUR TELEGRAAF DOOR PERSRAAD VEROORDEELD. De commissie voor de Perszuivering heeft uit spraak gedaan in de proce dure tegen den directeur van vDe Telegraaf", H. Kol dert. Hem werd het recht VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 7) Maar je zult toch zoo gek niet zijn om zoo'n drukte te maken over iets dat feiteliijk niets beduidt? Bovendien; ik kan er mij nu slecht aan onttrekken; Guus. Je moet den. ken: mijnheer Schroot heeft het geheel in den vorm aan vader ge. ▼raagd; of ik de honneurs mocht waarnemen en vader heeft zijn toe. stemming gegeven. Pus sta mij nu niet zoo aan te staren of je mij verslinden •wilde. Misschien wil je liever dat ik heelemaal wegging. Je bent vanochtend niet be. minnenswaardig; daar gaat niets van af. Kom, neem ook eens zoo'n gebrand amandeltje. Ze zijn ge. woonweg verrukkelijk. Zeker ook een cadeau van Schroot? Precies geraden. Hij heeft ze uit Den Haag laten komen. Is dat nu niet vriendelijk? Brutaal is hetHoor eens Ida; je zult moeten kiezen tus. schen Schroot en mijsprak Guus op een toon van zoo groote vast. beradenheid; dat zij enkel heel ge. dwee zei: Me dunkt dat ilk al gekozen heb; Guus. Waarom flirt je dan met hem? Is dit dan flirten? Ik hoop dat mijnheer Schroot niet denkt dat ik hem aanmoedig; want dit ligt vol. strekt niet in miijn bedoeling. Ik kan niel helpen dat hij mij die bonbons zond. Je b^nt een volleerde coquette. Komkus mij eens en wees dan niet langer boos; fluisterde Ida. Hoe zou hem dit- nu ook mogelij'k zijn met haar mooi gezichtje, zoo boetvaardig naar hem opgeheven. Je verdient' het eigenlijk niet. Intussclien slooï hij haar teeder in de armen en was de zaak; voor het oogenblik althans, weer gesust. HOOFDSTUK IV. Er was wel wat van aan dat Ida een coquette was. Van kind af had zij altijd zooveel bewondering on. dervonden; dat zij dit langzamer, hand was gaan beschouwen als iets waarop zij recht had.. Ze flirtte op onschuldige wijze en toen ze ver. loofd raakte was die gewoonte haar eenmaal tot een tweede natuur ge. worden. Ze had dan ook met genoegen uit_ gezien naar dat dinertje bij de Oost. dijken, waar ze weer zoo openlijk bewonderd zou worden door den heer Schroot. Maar na dat gesprek met Guus van dien ochtend was zij tot de slotsom gekomen dat toch vrij wat prettiger zou zijn geweest om met haar verloofde te roeien; dan daar zoo opgesloten te zitten in de vrij benauwde eetkamer op de pastorie. Ze zou Schroot maar zeggen dat ze er eigenlijk toch niet veel voor voelde om gastvrouw te spelen op zijn tulnpartiijwant die arme Guus leed toch al genoeg onder die wen. ding van het rad van Fortuin. Ze mocht hem nu nog niet meer ver. driet bezorgen; want hij scheen 't er in het geheel niet mee eens te zijn. Ze trok haar witte zijdje aan en had dit zoo veranderd; dat ze er een zeer goed figuur in sloeg. Vader wil je nog even spreken zei Dora en stak haar hoofd om den hoek van de deur; juist terwijl haar zuster de laatste hand legde han haar eenvoudig toilet. Waarover? vroeg Ida. Ik geloof dat hij een boodschap heeft voor mijnheer Schroot. Ze schiijnen den laatsten tijd groote vrienden te zijn. Je ziet er heel goed uit; zeg; in die witte. O kind; zwijg er van. Dat oude ding. Wat zou ik graag een kast vol mooie; nieuwe jurken hebben. Zonder die kan je ook best ge. lukldg zijn; meisjelief. Wilde u mij spreken; Vader? vroeg Ida even later; terwijl ze ge. heel gereed en gekleed de studeer, kamer van den majoor binnentrad. Ja kindje, antwoordde de ma. joor; legde zijn pijp neer en stond op. Vanavond zal je; geloof ik; m.ijnheer Schroot ontmoeten bij de Oostdijks? Ja, wat een idee van hem om mij daar met dien ouden heer te. gelijk te vrag-n. Maar Schroot is in het geheel niet oud. Hij zal nog geen veertig zijn; kind. Jullie spreekt altijd maar dadelijk over oudoud en daarmee wil je dan zeker te kennen geven dat hij niet meer meerekent. Maar ik wil je eens even vertellen hoe ik er op sta dat je Steven Schroot met alle onder, scheiding behandelt; want ik heb verplichtingen aan hem. Ilij be. wondert Je; IdaAls je mij vraagt dan vind ik 't heel Jammer dat je al verloofd bent. Maar vader; hoe komt u daar bij? Denkt u dat ik ooit met zoo'n gewonen burgerman als mijnheer Schroot zou willen trouwen? Nu jahij mag dan al niet precies onze gelijke in stand zijn; maar hij is toch een ruwe diamant. En dan; denk eens aan wat een fortuin hij bezit en wat een huis dat zou wezen om mcesteresse over te zijn. Maar; enfinMisschien dat ik ééns ook wer in mijn goede dagen kom en jullie mooie kleercn kan geven waar je hart toch altijd zoo naar uitgaat. Wat zou je er van zeggen als je vader op z'n ouden dag nog eens fortuin maak. te, De majoor glimlachte verge, noegd. Maar vader; wat bedoelt u daarmee? Ja; dat is nu juist het geheim van den smid. Heeft het iets uit te staan met mijnheer Schroot? Nu moet je niet verder vra. gen. Te zijner tijd zal je het wel gewaar worden. Maar zorg in ieder geval dat je heel beleefd bent te. genover hemter wille van m.ij. A propos; jij zult immers de rol van gastvrouw vprvullen op zijn tuinpartij? Ja, daar had ik eerst wel over gedacht; maar nu ben ik toch van opvatting veranderd. Veranderd?Waarom? Wel, allereerst omdat de men. schen praten zouden. Bovendien; waarom zou ik mij al die moeite geven voor een man voor wicn ik niets voel? Maar Schroot heeft het zich nu eenmaal in het hoofd gezet dat jij zijn gasten ontvangen zoudt. En pas op dat je hem nu niet belee. digt; dat zou alles voor mij in de war sturen. Ik sta er op dat je deze taak op je neemt. Go-d. Om u plezier te doen; vader. Niet omdat Ik op m.ijnheer Schroot gesteld ben. Maar nu moet ik gaan; anders zou ik veel te laat zijn. Dit zeggende gaf ze haar vader een liefkozend tikje op de wang en ijlde weg. Steven Schroot vond dat Ida er dan wel allercharinantst uitzag toen ze bij de Oostdijks tegenover hem aan tafel zat. In kostbaar satijn en met diamanten versierselen zou ze zeker nog ééns zoo mooi zijn, dacht hij. Zullen w.ij een partijtje kaar. ten of zullen wc in den tuin gaan zitten? vroeg juffrouw Oostdijk; toen de heer Schroot en haar broer, na een sigaret gerookt te hebben; den kleinen salon weer betraden. O, in den tuin; alsjeblieft I riep de millionnair dringend. Dus zaten ze al keuvelend hun koffie te drinken onder den groo. ten kastanjeboom in den tuin. Het was een prachtige avond. Er heersclite een bijna plechtige stilte en een balsemende bloemengeur steeg op. Na eenlgen tijd riep juffrouw Oostdijk haar broer binnen voor 't een of andere gemeentebelang en zoo waren de gasten dus alleen ge. laten. Wat een mooie bloemen draagt u daar; juffrouw Berenstein. Zeker van den heer van Slotenborg ge. kregen? Ja. Guus voorziet mij altijd rijkelijk. U zult hem missen als hij hier weg is. Ik hoor dat hij buitenslands gaat om fortuin te maken. O, ik kan toch niet dannemen dat hij zoo gauw gaat. Zijn oom kan htm immers niet missen. Het gelaat van Steven Schroot betrok. Zou hij niét gaan?Ik dacht dat van Slotenborg liever onafhankelijk van zrijn oom zou wezen? (Wordt vervolgd). ontzegd gedurende eenige journalistiek dende niet-journ functie uit te oefei vens is hem verbo durende 10 jaar eei de functie uit te oe het drukkers- of u bedrijf. L. Röhrman, van N.V. Drukkei| vier, werd uitgeslot resp. 10 en 7 jaar. NEDERLANDSCH PARK NAAR HET] LANGS DE NIL. Het Deensche m.s| Maersk" is vorig Donderdagavond i roussel, rupsbanen molen, steilwand] rutschbanen en and misvermakelij kheda de firma's Hommc Vcrmolen en Janv boord, op weg naar Op initiatief vai] lischc overheidsiv en door bemiddelj den Egyptischen exploitant Ali Has voor dit doel eeni geleden naar Nede gekomen, gaat men jaar of lei- stieke Te- •n ge- eiden- hen in Jevers- lecteur Else- i voor UNA- LAND .Marit week ca- zwecf- glij- Ire ker- van son en er aan Igypte. Egyp- ktanties hg van Ikcnnis- an, die ken tijd [land is mei een compleet Lunapark op tournee in het lar de Nijl. Na een ver eenige maanden t wordt het Junaparl maanden in Alexai irië op gezet. Floreeren d zaken, dan hoopt men eeni'e jaren in die streken te b ijven en zoo mogelijk op de wereld tentoonstelling in 1948 te Cairo te werken, Bagdad en Beyrouth te bez( eken en zelfs in Egypte ee filiaal te stichten. Zooals bekend, zal Bertus Aafjes met het gekelschao meereizen en ligt het in zijn bedoeling eenige bonken over het leven in een luna park te schrijven. Blokleider Heesters te Geertruidenberg voor het hekje. Woensdag stond M. A. Heesters, van beroep huis schilder, voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Bosch terecht. Na de capitulatie meende verd. zich al aan stonds te moeten aanpassen en werd spoedig bevorderd tot N.S.B.-blokleider ter plaatse. Hij stond bekend als nogal fel te zijn en de president las een wasehlijst voor van de activiteit van verdachte. Alle zeilen had H. zoo ongeveer bijgezet om den vijand van dienst te zijn, hetgeen tenslotte cul-, mineerde in zijn toetreden tot de Landwacht Neder land. In het dossier bevon den zich diverse brieven van verdachte, waarin hij sprak van anti-Duitsche mentaliteiten en personen in Geertruidenberg en hier in sprak hij herhaaldelijk van „oppikken". In de be kende V-actie kwam ver dachte zijn beroep goed van pas, want hij had zeer ijve rig meegeholpen straten en pleinen vol te kalken. Een gevoelige straf oor deelde de advocaat-fiscaal op haar plaats en requireer- de 6 jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak over 14 dagen. |d langs [lijf van Caïro, voor 7 BIJZ. GERECHTSHOF te 's-BOSCH. 15 Jaar geëischt tegen Cor Wals. Cor Wals, de eens zoo be kende wielrenner, stond Woensdag voor het Bijzon der Gerechtshof te 's-Bosch terecht. Cor Wals was heel grif met het bekennen" van het ten laste gelegde. In 1941 werd hij lid der N.S.B., trad weldra toe tot de Nederlandsche S.S. en werd toen sporlreferent. In 1943 vertrok hij naar Rus land, maar kwam spoedig terug met een illusie min der. Toen vertrok hij naar Polen in dienst bij z'n zwa ger Geloven en werd daar met de leiding belast van een werk-lager en de ar beiders die er heengeron- seld werden, zijn^pver z'n hardhandig optreden niet goed te spreken. De vijand, zoo zeide de president, heeft met jou, als bekend wielrenner re clame gemaakt en dat hebt ook gij uitgebuit. Alles bijeen was hieer dan GROOTE PLANNEN TE NIEUWKUIJK. Zondag j.l. kon het barre winterweer niet weerhou den dat in het klooster Ma- riënkroon te Nieuwkuijk een belangrijke bijeenkomst plaats had. Onder de be scherming van Maria is een grootsch plan gesteld: de opvoering n.l. van 't open luchtspel „Wij Offeren", spel ter verklaring van de H. Mis. In de komende Juni maand heeft de opvoering plaats: 300 deelnemers, 3 a 4 Zondagen achtereen op 't uiterst geschikte terrein der Paters rond het daar gebouwde openluchtaltaar. Talrijke organisaties op allerlei gebied zonden hun afgevaardigden; een volle zaal, die met gespannen aandacht de boeiende uit eenzetting volgde van den heer Remi Schelstraete, schrijver en spelleider. Ruim anderhalf uur werd hun aandacht geboeid, de taferelen ontrolden zich een daverend handgeklap -sprak van de stemming der aanwezigen. Maar nu de handen ineen geslagen. Het is een gebeur tenis in de streek, maar met een nationaal doel: 't stichten en inrichten van een Nationale Bibliotheek van Geestelijke Lectuur, die gratis geestelijke boeken zal Tiitleenen door Neder land, aan allen die er om vragen. Allen regisseur en alle spelers en medewerkendeil stellen hun krachten geheel belangeloos ter beschikking en het Zondag gevormde Comité van Aanbeveling zal zijn naam eer aandoen in propaganda en in actie ve hulp waar mogelijk. Vereende krachten maken 't werk licht. En er valt heel wat werk te verzetten vóór een dergelijk grootsch opgezet gebeuren werke lijkheid is geworden. De flinke opkomst en de spon tane bereidvaardigheid be loven echter alle goeds. voldoende voor dpn advo- jaar te eaat-fiscaal om 1 eischen. Bouwer van kam veroordeel! Het Bijzonder hóf te 's-Hertoji deed uitspraak in tegen v. Geloover mer en bouwer vai Vught etc. De luidde 9 jaar ge straf, door te br Rijkswerkinrichtir ontzetting uit het en het verbod to kleeden van een f het Bouwbedrijf, e der voor het levi werd verlof tot cas leend. p Vught 1. Gerechts- jenbosch de zaak i, aanne- 't kamp jitspraak vangenis- >ngen in ig met kiesrecht het be- unctie in 'en en an- ien. Hem satie ver- dreigt de ondergang waar mede Nederland een kost bare erfenis van het voor geslacht zou verliezen, het geen een ramp zou beteeke- nen voor ons nationaal be zit. Slechts een groote som zou in staat zijn dit te voor komen. Daarom is een or gelcomité gesticht teneinde een herstelfonds te vormen. De Bisschop van 's-Herto- genbosch, Mgr. Mutsaerts en de Commissaris der Ko ningin in Brabant, prof. dr. De Quay, namen zitting in het eere-comité. Eventueele giften en schenkingen, ook uit geblokkeerde middelen, kunnen geschieden hij de bank Lentjes en Drossaerts op giro 6656 of ten name van Johan van Susante, plebaan der basiliek, Choor- straat 1, Den Bosch. HENGSTENKEURTNG IN DEN BOSCH. In de overdekte Bossche Veemarkthallen werden de keuringen gehouden van hengsten voor Noord-Bra bant, tyne Landbouwtuig- paard. Er bestond zeer groote belangstelling. De voornaamste bekro ningen uit de streek luiden als volgt: 3- en 4-jarige Groningsche typen, le pre mie: Imnerator van de As soc. Tilburg, 2e premie Gastheer van H. Verkuil te Bruchem. 5- en 6-jarige hengsten Groningsch tyne: le premie Gouverneur Generaal van J. v. d. Heuvel, Genderen, 2e oremie Fambo van den zelfden eigenaar; 2e premie Adelsiong eig. mevr. Snoek te Alrnkerk, 3e premie: Evert van mevr. Snoek te Alrnkerk. STAKING BIJ DE BAT'A. Door de Belgische arbeiders. Bij de Bat'a-fabrieken te Best is thans een groot deel van de aldaar werkende Belgen in staking gegaan. Evenals bij.de N.V. Philips komen de Belgische arbei ders 's morgens per bus naar Eindhoven en ver trekken 's avonds weer. Dinsdagmorgen zijn zij echter niet aan het werk gegaan. Na de directie een verklaring te hebben ge geven van hun houding, hebben zij de fabriekster reinen per bus weer ver laten. De staking i3 een gevolg van het feit, dat de limiet waarvoor de Belgische ar beiders in Nederland van hun verdiende geld goede ren mogen koopen en in België vrij mogen invoeren te laag geacht wordt. De waarde van de in te voeren goederen bedraagt 10 per week. Het totaal aantal Belgi sche arbeiders bij de Bat'a- fabrieken bedraagt onge veer 300. Ir. Louwes sprak. Voor de algemeeene ver gadering van de leden der Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw te Breda sprak Ir. Louwes, voorzitter van de „Stich ting van den Landbouw" over hét onderwerp„De Stichting van den Land bouw en haar werk". De vrij talrijk, bezochte vergadering werd geopend door den voorzitter den heer W. G. de Waart, met een overzicht van de land bouwpolitiek der regeering. Hij sprak o.a. over de niet rooskleurige toekomst en omstandigheden in den landbouw, de houding van de boeren die tot lijdelijk verzet moeten komen. Hij hoopte dat de regeering tot een doelmatiger politiek zou komen. Hierna hield Ir. Louwes een toespraak. Hij betoog de allereerst dat allen, die leiding hebben te geven aan het landbouw-organisatie- leven hun aandacht moeten gericht houden op de klei ne en groote dingen van hun opdracht. Namelijk dat men de organisaties maakt tot de trouwe geleidsters van geheel het arbeids-, maatschappelijk- en cultu reel leven der leden. Het is de taak van den georgani- seerden landbouw om naar buiten te treden en zijn plaats te vinden en te be houden tusschen. de overige bevolkingsgroepen, naar eigen innerlijke waarde en nationale belangrijkheid. In de Slichting voor den Land bouw is thans een samen werking groeiende, die de meest doelmatige beharti- KORTE BERICHTEN. De begrooting van Over- zeesche Gebiedsdeelen werd ondanks de hevige debatten en ingediende motie, met algemeene stemmen aange nomen; ongetwijfeld een succes voor minister Jonk man en dé regeering. In den ouderdom van 70 jaar is te 's-Gravenhage overleden mr. L. J. A. Trip, oud-president van de Ne- derlardsche Bank N.V. De Minister van Jus titie maakt bekend dat H.M. de Koningin afwijzend heeft beschikt op het gratie-ver zoek van H. P. M. Bartels man, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van- het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Bartelsman heeft in 1943 te Amsterdam tezamen en in vereeniging met anderen ten tijde van de Joodsche razzia's tegen geldelijke ver goeding „van 5 voor iede- ren Jood", Joodsche per sonen opgehaald en ter be schikking van Duitsche in stanties gesteld. Vragen en meeningen van onze lezers. ging der belangen mogelijk maakt. Men tracht tot een ge meenschappelijk beleid te komen en dit dan tot gel ding te brengen in het na tionale en internationale leven. Spr. wees in verband met het goed kunnen werken van dit organisatie-appa raat op de belastingen, de daadkracht, strijdlust, sa menwerking en de bedrijfs- solidariteit. De taak die de Stichting op zich zal nemen is in vlezen niet een taak van de overheid, maar van de bedrijfsgenooten. De Stichting van den Landbouw wil een deel van de geweldige taak die de overheid noodgedwongen werd opgedragen, in eigen handen nemen. Gaat men niet in deze richting, dan zal een steeds meer in haar controleerende en leiding gevende taak onmachtig blijvende, democratische practijk, haar werk moeten overgeven aan een in wezen dictatoriaal bewind. De ge organiseerde landbouw moet eenieder er van over tuigen, dat zij thans de lei ding neemt on dit zoo be langrijke gebied der ver nieuwing. Tenslotte wees spr. op 't brengen van eenheid, van willen en handelen in het geheele apparaat van den georganiseerden boeren stand en op de samenwer king met andere organisa ties. De laatste groote taak is het inschakelen van het agrarische bedrijfsleven in 't internationaal gebeuren. ORGEL VAN DE ST. JAN IN GEVAAR. Er dreigt een ramp voor ons nationaal bezit. Het vermaarde orgel van de kathedrale basiliek te 's-Hertogenbosch zwijgt. Dit wonderbare bouw werk onzer voorvaderen, die het in 1617 voltooiden, heeft door den tand des tijds en vooral tijdens de bezetting zoo zeer geleden, dat verschillende onderdee- fen, vooral orgelpijpen en het speelwerk, vernield zijn.'Geheel opgetrokken in den zwierigen stijl der re naissance is dit orgel tot ver over de grenzen be roemd geworden. Thans Het vreemde verschijnsel van een miuarct_spits die over het meer dreefwerd door de vreedzame Iraniërs die aan de oever stonden; ^ïnet verbazing gadegeslagen. Dit is een merkwaardig tekenzei één hunne-. Wat zou dat beduiden? Misschien heeft het iets te maken met onzen goeden Sultan die ver_ dwenen is; meende een tweede. Het is vast en zeker dat Allah de torens van zijn huis niet zo maar op het water laat drijven; vond een oude herder. Die grootvizier; die zo scliande_ lijk huishoudt in ons goede land en die minaretten laat omhakken; zal zonderlinge dingen buleven. Er zit wat in de lucht; zei een oude wijze Oosterling. Ook Joessoef had het verschijnsel gezien. Hij was helemaal niet ge rust. Onmiddellijk zonderde hij zich af en raadpleegde zijn oude tover- bo k. Onder voortekenen las hij: Wanneer een minaret in de aard zinkt komen er slechte lijden. Wan neer een minaret op het water drijft zijn de dagen van den boze en zijn schare geteld. Oei, oei; zei Joessof; dat klinkt bar. Ik moet daartegen iets doen. Reeds geruimén tijd heb ben wij te kampen met de moeilijkheden van dezen winter. Daartoe behoort zeker de groote sneeuw massa. De trottoirs bieden een treurige aanblik. Zou nu met een klein beetje ge meenschapsgevoel deze trottoirs door ieder voor zich niet schoongemaakt kunnen worden. Naar mijn meening be staat er toch nog een poli- tie-verordening. Wat niet vrijwillig ge schiedt, moet desnoods met de straffende hand gebeuren. BEGROOTING VAN JUSTITIE Bij de behandeling der begroo> ting van Justitie zeide Jhr. v. Ascb van Wijck o.m. dat hij de grootste waakzaamheid geboden achtte ten aanzien van de politieke delin quenten, waarvoor hij mede ver wijst naar het buitenland. Zij zul len veelal terugverlangen naar de vleeschpotten van Mussert en de Duitschers. Zij zullen na hun te rugkeer in de maatschappij in het oog gehouden moeten worden. Aan de veelvuldige ontsnappingen dient de minister wel zijn aan dacht te schenken. De heer Koejemans riep uit: Wat de Schalkhaar-politie aan gaat is er, naar sprekers meening, maar één weg: wie naar Schalks haar is gegaan, heeft geen recht meer, om in een politiecorps dienst te doen. Minister van Maarseveen betoog de dat ten aanzien van de poli tieke delinquenten, niets zoozeer het kenmerk der democratie is als de menschelijkheid.-Tusschen deze beide polen: gerechtigheid en ver gevingsgezindheid zal het Neder landsche volk zich moeten bewe gen en later zal men er blij om zijn, dat te hebben gedaan. Men moet geen 500.000 menschen van het Nederlandsche volk vervreem den. Hij deelde voorts mee dat 26 gevallen van gratieverzoeken zijn afgedaan. Elf verzoeken zijn ge weigerd; in vijftien gevallen is gratie verleend. Negen doodvor^ nissen zijn geëxcuteerd; een ver oordeelde heeft zich door zelf moord aan executie onttrokken. In een geval is executie opgeschort in verband met een nadere-revisie procedure. OPEN SCHOENEN WEER OP DEN BON. Schoenen met „open"' teen en/of „open" hiel en/ot volledig „open geiengstukdie tot nu toe vrij waren, mogen met ingang van 6 Maart slecnts worden /verkocht tegen inneming van een schoenen bon. EXTRA TOESLAG VOOR DE Aanvoer van consump tie-aardappelen. De toeslag, welke de Regeering geeft als tegemoetkoming in de extra-kosten, verbonden aan den aanvoer van aardappelen naar de consumptie-centra onder de hui dige weersomstandigheden, wordt voor de week van 9 t.m. 15'Maart verhoogd van 2.— op 3.50 per 100 kg. De handelaar mag voor de aardappelen, die in genoemde week door den teler worden afge leverd, ten hoogste 1.— meer betalen dan de geldende richtprijs vermeerderd met de voor die week vastgestelde bewaarvergoeding. LEVERING TARWE, GERST, GROENE ERWTEN EN SCHOKKERS. Namens het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten wordt medegedeeld, dat dezer da gen in het Voedselvoorzienings blad zal worden afgekondigd het besluit, volgens hetwelk aan de telers de verplichting wordt op gelegd de door hen gedorschte of eventueel nog te dorschen hoe veelheden tarwe, gerst, groene erwten en schokkers vóór 3 Mei 1947 op de voorgeschreven wijze af te leveren aan de ingeschakel de handelaren. Ingeval aflevering door bepaalde omstandigheden niet mogelijk is, zal door den betref- fenden landbouwer ontheffing van deze verplichting aan den Pbh. van het district in kwestie moeten worden aangevraagd.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2