NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Gewogen en te Licht bevonden Y deze actie zal worden ge staakt en draagt het dage lij ksch bestuur der partij op, alle terzake noodige en passende maatregelen te ne men tot uitvoering van deze resolutie". Wat Suriname betreft, zeide Mr. Kropman, lid der delegatie naar de West: Duidelijk blijkt, dat hier in de 300 jaar dat de Neder landers in Suriname zijn, nog bitter weinig is gedaan. Veel respect moeten wij hebben voor het werk der paters Redemptoristen. KARDINAAL DE JONG NEEMT AFSCHEID DER 2e DIVISIE. Z. Em. Kardinaal de Jong heeft in de kathedraal te Utrecht een Pontificaal Lof gecelebreerd, waaronder hij afscheid nam van 2000 of ficieren en manschappen der 2e divisie die binnen kort naar Indië vertrekken. Tegenwoordig waren min. Beel en Feviez. De kardinaal zeide o.m.: Mannen van de tweede divisie, ik reken op U, uwe dierbaren rekenen op U, 't vaderland rekent op U en wij allen vertrouwen dat gij in het verre en schoone In dië de waardige vertegen woordigers zult zijn van een christelijke Nedcrlandsche beschaving en cultuur. Im mers het blijft waar, dat Nederland zal beoordeeld worden door de volkeren van Indië naar het christe lijke gedrag en leven van 't Nedcrlandsche leger. Gij hebt de taak om aan ons dierbaar Indië vrijheid, rust en orde te brengen en daarbij, hebt gij de kans om door uw voorbeeld te laten zien, dat deze alleen inhoud en beteekenis hebben als ze gedragen worden door het christelijk geloof. ZONDAGSDIENST. 6 April 1947. DoktorenDr. Ivolster. Apotheek: Nijman. Ie en 2e Paaschdag. NIJVERHEIDS ONDERWIJS. In de laatste bestuurs vergadering werd de heer Herman Greve met een har telijk welkomstwoord van den voorzitter geïnstalleerd als bestuurslid der Stich ting Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken, als opvolger van wijlen den heer A. van Gent. Op het verzoek van den kring 's Bosch van den Jon gen Boerenstand werd goed gevonden dat de directeur dezer school de heer G. van Steenderen, een cursus geeft in motor-kennis aan jonge boeren DE GOEDE WEEK. Onder groote belangstel ling van de parochianen van St. Jan en O.L. Vrouw, werd op Palm-Zondag de Goede Week ingezet. Hier mede werd de intocht van Christus in Jeruzalem her dacht er* voor de plechtige Hoogmis werden de pal men gewijd en uitgedeeld, waarna de palmprocessie plaats vond. Vandaag, Witte Donder dag, vieren we de instelling van het H. Sacrament des Altaars. Op dezen dag be ginnen de plechtigheden om 8 uur. Het H. Sacrament zal den geheelen dag ter aan bidding op het rustaltaar verblijven. Om zeven uur 's avonds zal dan de sluiting der lijdensmeditaties plaats hebben. Op Goede Vrijdag herden ken wc allen den Kruisdood van Cliristus. Om acht uur beginnen de plechtigheden: de huldiging van het Heilig Kruis, de Sacramentspro cessie en de nuttiging. De geheele dag zal het kruis beeld ter vereering zijn uit gesteld. Denkt allen om 3 uur aan -Christu's Kruis dood. Op Paasch-Zaterdag be ginnen de nlechtigheden in v.m. Besoiien om 6.45 uur en in de naroehie van St. Jan om 7 uur. Paasch-Za terdag is het begin van het Paaschfeest, de verrijzenis van Christus. De plechtig heden zullen bestaan uit de wijding van het vuur, de wijding van de Paasch- kaars en de wijding van de doopvont, waarna de H. Mis zal worden opgedrgaen. Om 12 uur zullen de klok ken dan den Paaschtijd in luiden en zal op len Paasc Paaschdag met groote plechtigheid de verrijzenis van Christus gevierd wor den. Op dezen dag zal, na den 40-daagschen vasten, blij het resurexit weerklin ken. MET PAUL JULIëN BIJ DE PYGMEEëN. De Waalwijksche Kunst kring had Donderdagavond een zeer interessante gast, n.l. den Afrikareiziger Dr. Paul Juliën. Deze anthropo- loog, die een speciale studie maakt van de Pygmeeën- stammen in Aequatoriaal Afrika en met dat doel reeds dertien expedities heeft on dernomen, wist zijn gehoor te boeien door zijn onder houdende verteltrant en de vele voorbeelden en feiten die van een rijke ervaring getuigden. Na in korte trekken de ontdekkingsgeschiedenis van deze stammen, die reeds 2300 v. Chr. bekend waren, weergegeven te hebben, be handelde hij aan de hand van lichtbeelden het land of liever het oerwoud waarin deze lichtschuwe menschen ronddwalen. Dit oerwoud met zijn wecldcrigen plan tengroei, zijn rijzige hoo rnen en zijn dicht overhuif de rivieren, lijkt zeer ro mantisch, maar van deze romantiek blijft niet veel over, wanneer men dagen aan een stuk zich een weg moet banen door een on doordringbare haag van li anen en struikgewas, wan neer men moet slapen onder vochtige dekens en 's mor gens vochtige kleeren moet aantrekken, wanneer men voortdurend moet leven in een zwoele, vochtige lucht, die bijna geen strooming vertoont. Dr. Juliën bestreed vooral de meening dat de Pygmee- en geen gewone soort men schen zouden zijn, welken indruk men krijgt bij het lezen van de sensaticlectuur die over deze stammen han delt. Integendeel, zij zijn menschen als wij, ook zij kennen de zorg om het be staan en vooral ook om het verdriet. Van dit laatste krijgt men een indruk wan neer men verneemt dat van de elf kinderen die een Pygmeeënvrouw gemiddeld krijgt, er in doorsnee acht sterven. Ook over de levenswijze van deze volken, die voor de meest primitieve van de we reld doorgaan, wist hij heel veel wetenswaardigs te ver tellen. Het doet ons men schen van de comfortrijke twintigste eeuw vreemd aan als we hooren dat deze men schen leven in hutten van een meter hoog, dai heel hun leven één voedselzoe- ken is, welk voedsel dan nog bestaat uit rupsen, mieren, wortels, planten etc, wat de vrouwen verzamelen en uit de ingewanden van grootere buit, waarvan het fijnste met de negers geruild wordt tegen meel en zout. Heel deze uiteenzetting geeft ons een beeld van het groote aanpassingsvermogen van den onderzoeker en de bijna onoverkomenlijke moeilijk heden waarmede hij te kam pen heeft, vooral wat be treft het verzorgen van zijn dragers en van de Pygmee- en, die wegens zijn bloedon derzoek tot werkeloosheid zijn gedoemd. Ook op de physische ei genschappen vestigde hij even de aandacht. Vooral wat de lengte en vorming van neus en mond betreft, zijn er groote afwijkingen te constateeren; hij liet ons o.a. een beeld zien, waar hij die toch niet tot de groot- sten behoort, zelf op stond met naast hem een buiten gewoon groote Pygmeeën- vrouw, die gemakkelijk on der zijn uitgestrekte arm staan kon Na de pauze vertoonde hij enkele fragmenten uit groo- tee films. Hieruit bleek nog maals de woeste pracht van de Afrikaansche natuur met zijn stroomen en waterval len en zijn vele hindernissen en obstakels. Een groot deel van deze fragmenten werd in beslag genomen door de verschillende dansen, die deze stammen beoefenen. Hieruit bleek de meesterlij ke nabootskunst en de toe wijding waarmee deze pri mitieve menschen hun dan sen, die allen afbeeldingen waren van de jacht, uitvoe ren. Het was jammer dat deze voorstelling verschillende malen werd onderbroken door technische storingen, totdat tenslotte de heer de Bont met zijn toestel de reddende hand bood. Van de tusschenpoozen maakte Dr. Juliën gebruik enkele vragen te beantwoorden aangaande taal, huwelijks gebruiken en godsdienst. Hij eindigdre zijn causerie met te zeggen dat het na deze noodzakelijk zeer be knopte lezing zeer goed mo gelijk was dat men met meer vragen naar huis zou gaan dan waarmee men ge komen was. Wanneer slechts de be langstelling was gewekt voor deze nog zoo weinig gekende en zoo verkeerd beoordeelde volksstammen, zag hij zich ruimschoots be loond. (Zij, die iets meer willen weten aangaande dit onderwerp, kunnen wij het boek van Dr. Paul Juliën: „Kampvuren langs den Eve naar" ten volle aanbevelen). De lieer v. Fiji, die dezen avond ook opende, sloot met Dr. Juliën namens het publiek te bedanken en de hoop uit te spreken, dat hij na zijn aanstaande veertien de reis Waalwijk niet zou vergeten. SLUITING LANDBOUWCURSUS. Op Woensdag 26 dezer had de sluiting plaats van FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 14) Ja, ook geen meeval lertje voor onzen geëerden gastheer, meende Leo. De bedienden deden al hun best om de verver-, schingen nog te redden, eer de stortbui kwam en in minder dan geen tijd stond de hall vol gasten. Maar Ida wist er wat op. Wij zullen de hall la ten ontruimen en de tapij ten opnemen, banken en ta fels wegzetten en er een danszaal van maken. Dit plan werd luide toe gejuicht en was gauw ge noeg ten uitvoer gebracht met al die behulpzame han den. Het orkestje nam plaats in de kleine eetka mer die onmiddbllijk aan de hall grensde en even la ter walsten de jongelui er lustig rond. Leo had Chris ten dans geleid en eindelijk gingen ze wat zitten uitrusten en vroeg zij verbaasd: Wat walst u goed! Waar hebt u dat geleerd? Ik herinner mij den tijd niet meer dat ik niét dansen kon. Als een heel kleine peuter moest ik al op het koord. Ja, wilt u wel gclooven dat ik dikwijls zóó moe was dat ik maar gekleed en al naar bed ging? Wat een verandering ineens in uw leven. - Zeker, dat is zoo. En toch kan ik er nog wel eens naar terug verlangen, want tóen kon je tenminste rond uit spreken en hier in deze wereld zeggen de menschen allemaal dingen die ze niet meenen. Ik niet Neen, dat weet ik wel. Ik heb u gisteren immers nog gezegd dat u zelfs zóó waarheidlievend is, dat u er niet om geeft of u ande ren in hun gevoelens kwetst. Hè, wat zei u vreeslij ke dingen. Maar u nog veel erger tegen mij. U beweerde im mers dat ik een bedrieger was? Nu, is dat niet zoo? Als dit zoo is, dan kon u mij niet meer verachten dan dit nu het geval is. Ik zou u verachten?... O, daar is Peter. Peter Brandt kwam Chris vragen voor den volgenden wals en terwijl ze samen voortliepen, hoorde Leo Peter zeggen: Ik begrijp niet hoe je den halven middag zoo in gezelschap van Leo van Heemstraten kunt blijven. Och, dat was om Guus plezier te doen. Hij heeft er zoo op aangedrongen dat ik toch vriendelijk zou zijn voor zijn neef, omdat die zoo van streek was door den moord. Als ik maar aanhield, dan kreeg ik zelfs een racket van hem, voegde ze er lachend bij. Dat was 't geheim van haar vriendelijkheid, dacht Leo. 't Was enkel om Guus plezier te doen. En hij was nogal dwaas genoeg ge weest om te meenen, dat zij wel wat voor hem voelde. HOOFDSTUK IX. Leo keek troosteloos naar buiten, waar de regen nog in stroomen neerviel en wcnschte, dat het weer wat bedaren zou, zoodat hij naar huis kon terugkeeren, toen Christine op hem af kwam, één en al opgewon denheid O, baron, mijnheer Schroot zegt dat wij ver stoppertje moesten spelen. Doet u met mij mee? De jongeman had ineens zijn opgewektheid weer en zijn oogen schitterden. Zeker, heel graag. U kunt natuurlijk alle schuil hoeken hier in huis? Nu, ik geloof dat ik gerust mag zeggen dat ik 't huis beter ken dan mijn beer SchrootJa, ziet u, het „Tuinhuis" heeft jaren lang leeg gestaan en als kind placht ik daar te spe len met de kinderen van den huisbewaarder. Ik weet dus precies waar de gehei me kamer is, maar ik had geen lust om dat te zeggen waar iedereen bij was. Dat belooft nog eens wat, riep Leo met schitte rende oogen. Even later werd afgespro ken dat Leo en Christine zich het eerste verstoppen zouden en als een paar zor- gelooze kinderen stoven ze de trap op. Ze moeten ons tien minu ten geven en dan zijn we natuurlijk al lang in onze 'schuilplaats, meende 't jon ge meisje. Ze ging hem vóór, eerst door een langen corridor en toen langs verscheidene nauwe gangetjes. Hier deed zij eindelijk een deur open en trad er binnen. Het be schot in dit vertrek was een eikenhout; het was maar spaarzaam gemeubileerd, maar er hingen vele por tretten in zware lijsten langs de muren. Maar dit is toch niet de geheime kamer? vroeg Leo. Wel neen, dit is „de eiken kamer". Wacht u maar even. Leo keek nu in een don kere nis, die wel zoo groot was als een kamertje. Chris bukte zich en druk te op een knopje in den muur en nu kwam er een kleine opening te voor schijn. Daar zal ik nu eerst doorheen kruipen; dan moet u mij volgen en een lucifer opsteken. Nu, hier zullen ze ons nooit vindenook al zoeken ze tot Kerstmis. Ineens uitte zij een kreet van teleurstelling. Wat is er gebeurd? vroeg hij. Het is hier dicht ge metseld. Bedoelt u dat „de ge heime kamer" dichtgemet seld is? Ja, er was hier een deurtje, maar geen steenen muur. Hij stak nog een lucifer aan en zei Het metselwerk is nog niet droog. O, wat een ver schrikkelijk mensch toch. Wat bedoelt u? Waarom zou mijnheer Schroot dat kamertje niet kunnen laten dichtmetse- len, als hij dat wilde? Ja, natuurlijk... Maar nu kunnen wij er ons niet eens verstoppen. O, maar hier zullen ze ons ook nooit vinden. Eén oogenblik zweeg Leo. Toen vroeg bij met een ern- stigen nadruk: Wordt vervolgd. den Landbouwcursus. Aan wezig waren de Zeereerw. Heer Pastoor v. cl. Brekeï, Ir. van Schendel, Itijksland- bouwconsulent, de Edel achtbare heer Smolders, de heer C. de Jong, voorzitter van den N.C.B. afd. Waal wijk en de heeren v. d. Broek en De Valk als Land- bouwonderwijzers. De heer v. d. Breek open de dit examen met de chr. groet en gaf het woord aan Ir. van Schendel, die hierna het examen afnam van de aanwezige cursisten. Daarna werd na een korte pauze de uitslag Bekend ge maakt. Met lof slaagden de hee ren: G. v. Heesbeen Jz., Jasp. Kuisten en P. Klerxs Jz. Verder de heerenA. Baaijens, H. v. Hecsbeen Cz. W. v. Heesbeen Jz., H. van Nooij, M. Ivlerx Nz., Jac. v. d. Velden, J. Couwenberg en J. v. d. Velden. Afgewezen één persoon. Vervolgens werd overge gaan tot het uitreiken van de diploma's door Ir. van Schendel. Deze sprak nog een woord van gelukwensch Lot de geslaagden en spoor de allen aan om de diplo ma's een eereplaats in huis te geven en zich verder nog te ontwikkelen door specia le cursussen en het lezen van diverse vakbladen om hun kennis op het gebied van landbouw en veeteelt nog te vergrooten. Verder dankte hij de onderwijzers voor hun on- vermoeiden ijver, waardoor deze landbouwcursus zoo uitstekend geslaagd is. Daarna sprak de heer v. d. Broek een woord van dank tot de cursisten voor de goede verstandhouding welke er in deze jjfgeloopen vier cursusjaren- had ge- heérscht. Spr. dankte ook het gemeentebes) uur voor het beschikbaar stellen van een lokaal en wènschte de cursisten veel sudces en in dien zulks noodirl was kon den zij altijd bij hem aan kloppen. Namens de cursisten werd een woord van dank gebracht door den heer M. van Nooij, waarbij deze een overzicht géf over de afgeloopen vier jaren. Als blijk van waardeering werd door hem een blijvend aan denken aangeboden aan de beide onderwijzers. De heer de Valk gaf nog een overzicht van het ont staan zonder den Land stand, van dezen cursus, waarvan wijlen burgemees ter Moonen het toezicht op zich nam. De heer De Valk ver zocht de aanwëzigen een kort gebed te storten voor zijn zielerust. Het ontstaan van de Stierhouderijen, het regio naal grondonderzoek en de R.K. Jonge Boerenstand wa ren volgens spr. voor een groot deel te danken aan dezen landbouwcursus. Verder wenschte hij de geslaagden nog geluk als technisch adviseijir van den R.K. Jongen Boerenstand. Vervolgens nain de heer C. de Jong het woord. Hij feliciteerde namens het be stuur van den N.C.B. en sprak de hoop uit dat het nut van dezen cufsus zicht baar mocht worden tot ver betering van de bedrijven; ook hoopte hij dat bij even- tueelc volgende cursussen ook de plaatselijke afdee- ling van den N.C.B- hieraan zou kunnen medewerken en spoorde allen aan om later lid te worden van den NCB. De Zeereerw. Heer Pas toor sprak als geestelijk ad viseur en hoopte dat de jonge boeren mede mochten werken tot bloei van den N.C.B. en dat ze allen in de toekomst flinke en degelij ke boeren mogen worden in de maatschappij. De Edelachtb. heer wet houder Smolders sprak als loco-burgemeester en feli citeerde namens het ge meentebestuur de geslaag den, spoorde alle aan om te blijven streven naar meer dere kennis en verdere uit breiding van de bedrijven, alsmede mede te werken door eenheid te verkrijgen, een sterke organisatie en dit steeds te propageeren in het belang van. den boeren stand te Waalwijk. Hierna werd door dhr. v. d. Broek deze examen avond met den chr. groet gesloten. K. A. J. Traditie-getrouw zullen de Kajotters van de St. An- tonius-parochic ook dit jaar weer probeeren om op 2en Paaschdag, na de H. Mis van 8 uur met algemeene H. Communie, een ontbijt te houden. Op de onlangs gehouden vergadering van de plaat selijke ontspanningsafdee- lihg „K.E.V." is besloten een tooneelwedstrijd te or- ganiseeren. De juiste datum is nog niet officieel vastgesteld, doch men kan er toch wel op rekenen dat de wedstrijd in de 2e of 3e week na Pa- schen zal worden gehouden. Wat de „strijd" op zich- zelve betreft, deze is ver deeld in 3 groepen, namelijk zang, declamatie en voor dracht. Alle Waalwijksche Kajotters kunnen aan dezen wedstrijd deelnemen; men behoeft dus niet persé lid van de K.E.V. te zijn. Men is echter wel verplicht van te voren even op te geven of men meedoet. Aan den wedstrijd zijn prijzen ver bonden. GOEDE VRIJDAG. In verband met de vie ring van Goede Vrijdag, ver zoeken de R.K.A.B. en K.A.J. er aan mede te wil len werken, dat op Vrijdag 4 April a.s. om 3 uur in de fabrieken, ateliers, kanto ren of werkplaatsen, een minuut stilte wordt be tracht ter herdenking van Christus' kruisdood. DE KLOKKENGIETER. D.V.S.V. De tooneclvereen. DVSV van de R.K. Werkliedenvcr- eeniging presenteert op 7, 8 en 9 April a.s. in den Gildenbond het prach tige tooneelstuk in drie be drijven van Antoon Coolen De Klokkengieter. Reeds enkele malen is D.V.S.V. in dit seizoen voor het voetlicht getreden en konden we nu niet altijd zeggen dat de keuze der stukken zoo gelukkig was, thans kunnen we niet an ders doen dan toejuichen dat ditmaal een werk geko zen is van onzen grooten Brabantschen schrijver An toon Coolen, wiens naam alleen reeds borg staat voor een stuk met goeden inhoud en meer dan dat. Daarnaast ligt het zeker in liet vermo gen van D.V.S.V. dit too neelstuk zoo te presentee ren, dat niet alleen gezegd kan wordende avond slaagt, maar dat men kan zeggen: dit was het beste dat Waalwijks amatcurtoo- neel ons bood. Er is hard gewerkt en dit doet onze verwachtingen hoog ge spannen zijn. Voor de dui delijkheid zullen we hier onder den korten inhoud van het stuk geven. Door het ontvangen van een opdracht voor het gie ten van de groote |Maria- klok voor de kathedraal, komt Mr. Andreas de Ko- ninck op het toppunt van zijn reeds gevestigden roem. Tegelijk sluipt echter ook de hoogmoed in zijn hart en gaat hij donkere gedachten en geheime verlangens koesteren ten opzichte van zijn pleegkind Maria, voor wie zijn zoon Paul, als sym bool van zijn groote liefde, de Mariaklok wil gieten, welk conflict het hoogte punt vindt in een ontzetten de catastrophe, waarna de vader het huis verlaat en zijn zoon, naast Maria, het schone werk voortzet. VEREENIGING VOOR HEEMKUNDE. Ondanks de nog al te prille lente, maakte deze vereeniging onder leiding van één harer leden een uitstapje naarde oor spronkelijke begroeiing van de Langstraat. Van deze oorspronkelijke begroeiing hebben onze voorzaten weinig meer overgelaten dan wat on ooglijk uitziende hakhout vegetaties, hei. dennen en weiland. Dit voor oogen, besloot men in gedachten tot deze vroegste tijden te rug te keeren, wat dan ook geschiedde in het achter zaaltje van hotel De Twee Kolommen. Eenige voorafgaande bio logische opmerkingen ble ken zeer op hun plaats om tot de kern van het onder werp door te dringen. Planten, zoo zeide spr., zijn net als menschen. Zij oefenen een betrekking uit in de natuur. Zij stellen ei- schen; wanneer namelijk de groeiplaats niet met hun wenschen overeenstemt, kunnen zij er niet groeien. Zij passen zich niettemin aan de onbehaaglijkheden van hun milieu aan. Vervolgens konden de aanwezigen volkomen be grijpen dat uit deze gege vens de belangrijke wet kon worden geformuleerd: Alles is in principe overal, maar het milieu selecteert". Dit wil gewoonweg zeggen: el ke plant is met haar zaad overal, maar zij ontkiemt slechts daar, waar zij een geschikte bodem vindt. Nu is onze streek, afge- Het Hoofd van de P. R. a. Lange Voorhout 13 te 's Gravenhage verzocht diegenen, die inlichtingen kunnen verschaft in omtrent de handelingen en gedragingen gedurende de bezettingsjaren van de hier afgebeelde personen, zich te wenden, hetzij mondeling, schrtftelijk of telephonisch (K 170C, No. 183990) tot zijn burau. De afgebeelde personen zijn ADRIAAN, JOHAN, JAN BOGAARD, geboren 14 October 1917 te 's Gravenhage, voormalig adres Harderwijkstraat No. 43's Gravenhage (in uniform), en: JOHAN WILLEM KELLER, geboren 14 September 1917 te Lisse, voormalig adres, Nunspeetlaan No. 211 te 'sGravenhage (in burger.) Beiden worden er van verdacht, zoowel in de Gemeente 's Graven hage als tn de overige deelen van ons land, ieder afzonderlijk of gezamenlijk, overvallen te hebben gedaan, al of niet in opdracht van den S. D. Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR* Intussen vorderden onze vrienden snel in de richting van het paleis. De Sirdar sprong van de ene boom stam op de andere en bleef tenslotte voor op de boot van Hassan staan. „Ik ben benieuwd of zij ons gauw ontdekken", zei hij. De grootvizier bleef maar over het water turen. Spoe dig werd het beeld der na derende boomstammen dui delijker. „Ik heb een idee", zei Halef plotseling. „Wat dan?" vroeg de grootvizier gretig „Ik denk dat het mis schien toch geen wilde gan zen zijn", zei Halef bedacht zaam. „Kerel schei uit" riep de grootvizier woedend, „wij worden aangevallen". En hij haalde nu ook de ande ren er Hij. „Te wapen", riep hij, „maak de boten klaar. Wij moeten het meer op. Men valt ons aan zien van de ingrijpende ver anderingen die hierin door den menschen zijn aange bracht, gekenmerkt door een zandbodem, waarvan 't eene gedeelte zóó hoog ligt dat het grondwater geen in vloed op de begroeiing uit oefent en het andere gedeel te zóó laag dat het grond water, hetzij tijdelijk alleen 's winters, hetzij permanent boven hef maaiveld staat. Op de droge bodems heeft nu in den loop van het Holoceen een opeenvolging ging van plantengezelschap- pen plaats gevonden, begin nende bij Buntgras en Zand zegge en via heide en ber kenbosch tenslotte zijn cli max vindend in het z.g. Eiken-Berkenbosch. Deze opeenvolging in plantengezelschappen is na tuurlijk. De eerste soorten hadden geen andere func tie: dan 't zand vast te leg gen, waartoe zij zeer goed zijn uitgerust en zoo ook den bodem eenige humus te verschaffen. Zij graven daardoor hun eigen graf, want andere soorten kun nen zich nu ook gaan vesti gen. Het laatste gezelschap, het bosch, noemt men dé climax-vegetatie. Nu is het evenwicht bereikt: 't bosch geeft evenveel voedsel aan den bodem als het er zelf aan onttrekt. Op de lagere gronden heeft een geheel andere op eenvolging plaats gehad. De bodem die alleen 's winters hoog water heeft, bracht spontaan een Elzenbosch voort. De permanente plas sen echter werden eerst door daartoe geschikte soorten verland. Waterlelies hoogen den lelies hoogen den bodem bodem op, vervolgens riet en zegge. De plas is dicht gegroeid met veen. Hierop kunnen de elzen groeien en zoo is ook hier een zeker evenwicht tot stand geko men. De grens tusschen beide gebieden is duidelijk uit 't landschap af te lezen. Gaat U daartoe maar eens in de omgeving van de Galgen- wiel kijken. Vindt U nu elzen langs de landerijen, dan duidt dit onmiskenbaar op vroeger elzenbosch; vindt U echter eiken, dan is dit een rest van eiken-berkenbosch. De talrijke afwijkende be groeiingen duidde spreker slechts even bij naam aan. Vooral het Hoefsven en den dijk langs het Kanaal zou den volgens spr. de aan dacht in de toekomst ten volle waard zijn. Verlucht met een sche matische teekening, was deze avond voor de aanwe zigen zeer leerzaam en een wegwijzer voor de activi teit der Heemkunde-ver- eeniging bij de excursies in het voor ons liggend sei zoen. EXCURSIE SCHOENMAKERS NIJVERHEIDSSCHOOL. Het was Dinsdagmorgen, de zoo lang verwachte dag en we troffen prachtig weer. We vertrokken om 8.15 uur naar de Bata-fa- briek te Best. Met een flin ke vaart ging het over Dru- nèn en Nieuwkuijk naar Cromvoirt en verder langs het Kamp Vught en het Zwembad De IJzeren Man, in de richting Boxtel-Eind hoven, waar wc om 9.30 uur op de Bata-fabriek be landden en we ons eerst te goed deden aan een stevige kop koffie. In groepen bezichtigden we de fabriek en namen eerst een kijkje in de laar- zen-afdeeling, waar we on ze oogen goed de kost ga ven en na eenigen uitleg slaagden we er in wat spoorwijs te worden in de fabricage van dit mooie product. Daarna kwamen we in de stanzerij. De deelen werden één voor één uitgestanzt, maar dan wat vlugger als bij ons. Na het ontharen en vlee- zen bekeken te hebben, kwamen we in de overleer- bereiding. Het walsen van croupons, halzen, liezen, 't glanzend maken ervan, al les iets nieuws voor ons. Dan kwam de machinale schoenmakerij aan de beurt en dit was voor ons 't meest interessante. We zagen er verschillende voor ons nog vreemde machines. De afgewerkte schoenen zagen er keurig uit. In de Industrie-afdeeling waar kousen en sokken ge maakt worden, was het een heele drukte en ook dit was zeer leerzaam. Tot slot liet de gids ons het bouwplan zien, want de Bata zal nog een groote uitbreiding ondergaan. Na den middag bezochten we Tilburg en stond de leestenfabriek op het pro gram. Vooral de serie-ma chine was hier interessant. Na de verschillende werk zaamheden in oogenschouw te hebben genomen, ging t' na dezen prettigen en nut tigen dag zeer voldaan huis waarts. Een kort dankwoord aan Directeur een leeraren mo ge de tolk zijn van de leer lingen voor dezen voor ons zoo leerzamen dag. J. v. G. LOTERIJ KATH. THUISFRONT. De trekking der loterij van Katholiek Thuisfront is uitgesteld tot 20 Mei a.s. VERLOOFD RIEK KLAASSEN en A. A. DUQUESNOY litt.-germ. drs. Waalwijk. Mr. van Coothstraat 18 Maastricht, Tongerseplein 19 b. Beloken Paschen 1947. Geen ontvangdag. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onzeu hartelljken dank aan Dr. Holster, Eerw. Zusters van het St. Nicolaas- Ziekenhuis, in het bijzonder Zuster Tresita voor de liefdevolle zorgen en verpleging tijdens de ziekte en het overlijden van onzen zoon en broeder JOS ondervonden. Tevens familie, vrienden en be langstellenden in het bijzonder de buurtbewoners van de Hooisteeg, voor de vele blijken van deelneming en medeleven ondervooden bij het smartelijk verlies van onzen zoon en broeder JOS. H. DOLLEKENS-DEKKERS en Kinderen. Waalwijk, Maart 1947. Sold. O. v. W. ex G. B. i. JOHAN VAN WEZENBEEK 551863 T. Brigade Veldbakkcrij SEMARANG JAVA wenscht zijn Ouders, Broers en Zusters en verdere fam. en kennissen een Zalig Paaschfeest. JUFFROUW beleend met boekhouden heeft enkele middagen per week of eventueel de avonduren beschik baar voor het. bijhouden van boeken ol ander schrijfwerk. Brieven onder No, 1785 Burean; van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2