WAAROM ROTTEN ER VEEL BIETEN IN DE LANGSTRAAT? jotjrnatjsten NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING „DE ECHO" OOK uw BLAD FEUILLETON Gewogen en te Licht bevonden NET MEISJE een keurig Keukenmeisje, NET KOSTHUIS lisatic moet omgezet wor den in een verlaging. Door gebrek aan koopkracht is er wel een prijsdaling, maar alleen voor luxe goederen. De normale gebruiksarti kelen zullen vooreerst in prijs niet dalen en wij moe ten zelfs rekening houden met een prijsstijging voor deze artikelen. Hierin heb ben de plaatselijke prijzen- commissies een voorname taak. OOK BIJ ARNHEM MASSA-GRAVEN. Reeds eenigen tijd had men het vermoeden, dat ook in de omgeving van Arn hem massa-graven zouden zijn. Hier zouden zich de stoffelijke overblijfselen moeten bevinden van de slachtoffers van den „Si- cherheitsdienst", die in het najaar van 1944 werden vermoord. De S.D.-agent Huhn, die zich te Arnhem in arrest bevindt, weigerde aanvan kelijk steeds te antwoorden op vragen, die hem door de rechercheurs der P.R.A. op dit punt gesteld werden. Thans heeft hij echter be langrijke mcdedeelingen ge daan en op zijn aanwijzin gen werd eerst één lijk op gegraven, terwijl later een graf mét zeven lijken werd ontdekt. De Dienst Identi ficatie en Berging zet het onderzoek voort en men verwacht nog meer ontdek kingen te zullen doen. EUROPEESCHE NAAR ZUID-AMERIKA. En Zuid-Amerikaansche journalisten naar Nederland. Om de groote beteekenis van de luchtlijn tusschen Nederland en Zuid-Ameri- ka, die op 11 December j.l. tot stand kwam, bij de pers aan weerszijden van den Oceaan naar voren te bren gen, heeft de K.L.M. een tweetal persvluchten geor ganiseerd, waarbij aan een aantal Europeesche jour nalisten de gelegenheid wordt geboden, de tocht naar Rio de Janeiro en Montevideo mede te maken, terwijl eenige Zuid-Ameri kaansche journalisten per keerend vliegtuig naar Ne derland zullen komen. Hoe veel beteekenis in Neder land, doch ook in Zuid- Amerika, wordt gehecht aan dit persbezoek, waar aan uit Europa wordt deel genomen door persverte genwoordigers uit Neder land, Belgic, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Noor wegen, Portugal, Schotland, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserland, blijkt wel uil de groote me dewerking die de K.L.M. ondervond van de desbe treffende autoriteiten. In Montevideo worden de journalisten o.m. ontvangen door den President van Uruguay. Thomas Berreta en door den Minister van Buitenlandschc Zaken, den heer Matei Marquez Castro. Ook in Brazilië wordt de komst van de gasten met zeer veel belangstelling te gemoet gezien en staan tal rijke officieele ontvangsten op het programma. Op 9 April zullen de Eu ropeesche journalisten om 12.30 uur van Schiphol ver trekken, de Zuid-Amerika nen komen hier aan op 22 April te 07.25 uur. DE HEER VAN LEER TE SINGAPORE. De heer van Leer, presi dent-directeur van het Van Leer Concern, die het KLM- vliegtuig „Twenthe" huur de voor een zakenreis die anderhalve maand zal du ren, is Zaterdag te Singa pore gearriveerd. De heer en mevrouw van Leer toon den zich zeer opgetogen over hun reis tot dusverre en zonden een telegram aan de K.L.M. te Den Haag om hun groote tevredenheid te betuigen over de perfecte organisatie en de hartelijke ontvangst op de vliegvel den. BENOEMING. Aan de gemeente-secre tarie alhier is benoemd tot Adjunct-commies 2e klasse de heer L. P. J. van de Vij ver, tot op heden als zoo danig werkzaam te Loon- op-Zand. 25 JAAR BIJ „DE AMSTEL' De Chroomlederfabriek „De Amstel" alhier had j.l. Woensdag weer een jubila ris onder haar personeel. Ditmaal betrof het den heer Ch. Beerens, glansstooter, tevens plaatsverv. voorzit ter van den Ondernemings raad in dit bedrijf, die zijn zilveren dienstjubileum vierde. in de fabriek aan de Grootestraat had de huldi ging plaats, waarbij aller eerst het woord werd ge voerd door den directeur den heer J. G. Gompen, die hem behalve als werkman speciaal huldigde om de wijze waarop hij zijn moei lijke taak in den Onderne mingsraad vervulde. Spr. bood hem bloemen en een geschenk onder couvert aan. Namens het personeel bood de heer G. de Jong, als voorzitter van het hul digingscomité, onder toe passelijke woorden een ge schenk aan, terwijl de jubi laris tenslotte nog werd toe gesproken door den heer A. C. Fijan, bedrijfsleider. In voortreffelijk gekozen woorden dankte de jubilaris voor de hartelijke toespra ken en de aangeboden ge schenken. A.N.W.B.-AV OND. Welke toerist, hetzij per fiets, paard of auto, kent niet de Koninklijke Neder- landsche Toeristenbond: de A.N.W.B.? Niet velen, maar toch zijn er en steeds weer opnieuw moet deze populaire ver- eeniging propaganda ma ken voor haar streven, dat slechts met medewerking van alle toeristen verwezen lijkt kan worden. Zoo was er j.l. Woens dagavond in de zaal „Musis Sacrum" van het Bondsho- tel „De Twee Kolommen" jeen zeer interessante ten toonstelling te zien, waar door men een 'goeden in druk kon krijgen van het zoo belangrijke werk, dat door den bond wordt ver richt. Tevens hield voorafge gaan door een propagandis tisch woord door burgem. Lambooy, die o.a. de be langrijkheid van het dooi den A.N.W.B. verrichtte werk naar voren bracht één der propagandisten van den bond een zeer belang wekkende lezing. In deze lezing schetste spr. in het kort de geschie denis van den A.N.W.B., vertelde over de oprichting, haalde aan wat er reeds tot stand gebracht werd en wat nog te doen staat. Ook werden eenige prach tige geluidsfilms vertoond over de groote trek van de vogels naar Zuid-Amerika, over de houtvesterij in Amerika en last but not least over het werk van den bond in binnen- en buiten land, een propagandistische film die geenszins verveel de, omdat zij bovenal inte ressant was en het gespro kene nog eens op duidelijke wijze illustreerde. De film nam allen mee naar de school waar reeds aan de jeugd de begrippen van den A.N.W.B. bijge bracht werden, voerde allen mee op wandeltochten door prachtige omgevingen en door parken, die slechts met een wandel kaart van den A.N.W.B. betreden mogen worden, voerde allen mee naar de zeilsport en naai de kano-sport. Ook voor deze sporten staat de A.N. W.B. klaar. Zij, die per fiets of auto het land door kruisen. kunnen eveneens op den bond rekenen; denk maar eens aan de vele be kende A.N.W.B.-wegwijzers aan de z.g. paddestoelen. Ook de ruitersport wordt niet vergeten; denk aan de ruiterpaden enz. De A.N.W.B. zorgt voor goede leiding en informa ties bij kampeeren, voor land- en toerkaarten, voor grensformalitciten en ook in de toekomst voor de vliegsport. Door deze interessante avond hebben de vele be langstellenden kennis kun nen nemen van dit alles en ongetwijfeld zullen zij na der gebracht zijn tot dezen hond die voor allen die er op uit trekken, die vacan- tie nemen, zoo goed zorgt. HONDENSPORT. Kynologen-V ereeniging Waalwijk en Omstreken. In ons vorig nummer hebben we reeds een kort overzicht gegeven van de propaganda-bijeenkomst van de Kynologen-vereeni- ging Waalwijk en Omstre ken, in samenwerking met de Bogena-Fabrieken te Schiedam. Het lijkt ons wel van belang daarop nog eens wat uitvoeriger terug te komen. De belangstelling voor dezen avond was buitenge woon groot. Een woord van lof voor dhr. v. d. Pol, die geheel op eigen initiatief dezen avond op zoo schit terende wijze organiseerde. De heer Krebs merkte al lereerst op, dat het hem bij zijn binnenkomst reeds was opgevallen dat de aanwezi ge honden zoo rustig wa ren, geen gekef of geblaf, waaruit blijkt dat men hier werkelijk met hondenvrien den te doen heeft. De honden die hier zijn, zijn alle prachthonden, zoo zei hij, en laat in de ver- eeniging de bestuursleden vooral goed samenwerken en open kaart spelen, dan kan het resultaat niet ach terwege blijven. Hierna ging dhr. Krebs over tot zijn uiteenzetting en stelde daarbij eenige vragen, b.v.„wie weet waar de knie van een hond zit"? en „hoeveel tanden VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 15) Zoudt u het erg vinden als we ons ergens anders verstopten en niets zeiden van ontdekking tegen mijn heer Schroot? Ik kan niet nader verklaren waarom, maar het is van het groot ste belang dat hij niet weet dat wij hier zijn geweest. Hoe geheimzinnig. Wat bel eekent dit alles toch? Dat kan ik u nu juist niet vertellenO, beloof mij, Christine, dat je zwijgt. Je kunt alles van mij krij gen, als je hier maar je woord van eer op geeft. Daar doe ik toch niets verkeerds aan? Integendeel. Je kunt helpen een groot onrecht goed te maken. Nu, dan wil ik 't wel beloven. Neem mij dan maar eens mee op een ritje in uw nieuwen auto. U kunt den auto zelfs kriigen, als u wilt. Christine lachte hardop: Vader zou niet willen dat ik een auto had. Maar wèl wil ik er eens een tocht mee maken. Nu, dat is dus afgesproken? Toen ze terug waren in „de eiken kamer" verstop ten ze zich daar en vroeg Leo of die geheime kamer ook een venster bezat. Neen, er valt enkel licht in door den wijden schoorsteen, die heel ruim en dicht bij het dak is. Ik hen er ééns doorgeklommen toen ik nog een kind was en toen stond ik tusschen al lemaal schoorsteenen en vogelnesten. Maar als er nu eens een venster in was geweest, waar zou dit dan op uitge keken hebben? Op den tuin die op hét Zuiden ligt. Maar, hoor eens, ik geloof dat ze ons hier nooit vinden zullen. Zouden we niet liever naar de bewoonde wereld terug- keeren? Leo vond dit goed en even later waren ze in den kring, maar zoodra de jon geman er gelegenheid toe zag, spoedde hij zich terug naar „Oldenhove". Toen hij op zijn eigen ka mer was, vond hii daar zijn Chineesche bediende de krant lezen en een pijp roo- ken. In enkele woorden ver telde hij hem zijn wederva ren van dien middag, van ziin bezoek aan het vogel huis en de ontdekking van de geheime kamer. Vanavond moeten wij het doen, besloot hij ziin mededeeling. Misschien dat we dan nog bijtijds zijn. Ja, vanavond moet het gebeuren, antwoordde Hop Lee ernstig. De hemel geve dat we niet te laat komen, voegde hij er met een on heilspellende flikkering in zijn oogen bij. Steven Schroot verlangde meer dan ooit om Ida tot de zijne te maken, toen hij zag met hoeveel beval ligheid en gemak ze zijn gasten ontving. Met zulk een vrouwtje tot echtge- noóte zouden de beste krin gen voor hem openstaan. Wat ziet Ida er van middag allerliefst uit! be tuigde juffrouw Oostdijk. Ik hoop dat ik geen te groo te vrijheid heb genomen, mijnheer Schroot, maar ik heb den bedienden gezegd dat ze eenige ververschin- gen voor u beiden in de stu deerkamer moeten zetten. U heeft alle twee wel iets noodig na die inspanning om gastheer en gastvrouw te zijn. Dank u zeerHeel at tent van u! Ik heb haar vanmiddag nog niet gespro ken, wilt u wel gelooven? Ida was blij dat ze er eens even bij zitten kon, of schoon ze er toch ook weer tegenop zag om met haar gastheer alleen te zijn. Ik kan u niet genoeg danken voor al wat u van daag voor mij gedaan hebt, begon Schroot opgetogen. U hebt het feest tot een waar succes gemaakt. Ik ben blij dat het zoo goed geslaagd is, maar ik weet volstrekt niet of dit zooveel aan mij ligt, sprak ze nederig. Weet u wel dat twee van de gasten mij vanmid dag al gelukgewenscht heb ben omdat ik waarschijn lijk zulk een allerbekoor lijkste jongedame tot aan staande echtgenoote zal krijgen? Belachelijk! antwoord de zij met een kleur. De millionnair boog zich wat over haar heen, vatte haar teere blanke handjes in de zijne en pleitte: Ida, wordt in werke lijkheid meesteresse van dit huis, dan zal je leven een geluksdroom zijn. O, neen, neen, ik kan niet naar u luisteren! riep zij nu en trok haar handen terug. Waarom niet? vroeg hij met on schuldigen glim lach. Omdat ik immers ver loofd ben. Toch hoop en ver trouw ik dat je mijn aan zoek nog wel in ernstig be raad zult nemen. Je kunt toch niet van mij verwach ten dat ik zoo'n groote som gelds zou willen verliezen, zonder kans op een beloo ning? Een groote som gelds? Ik begrijp niet waarover u praat. Neen, dat kan wel. Je vader zal zijn dwaasheid natuurlijk geheim gehou den hebben'. Zijn dwaasheid? U zult toch wel in het oog willen houden dat het over mijn vader is, dat u spreekt? Zeker. Maar ik was 't die hem het geld geleend heeft voor zijn ondernemen. Ik kan je ook wel vertellen dat je vader op het oogen- blik zoo arm is als de mie ren. Dat kan ik toch niet zoo aannemen, [want al heeft hij nu ook zijn parti culier vermogen verloren, dan heeft hij toch nog al tijd zijn pensioen en 't huis met den grond die er bij hoort. Zijn pensioen heeft hij verpand en wat zijn huis met omliggenden grond be treft, - ik zou morgen aan den dag de hypotheek die hij van mij heeft kunnen opzeggen, waardoor je allen zonder dak boven je hoofd was. Maar dat zoudt u toch niet doen? Och, zaken zijn zaken, zie jeMaar je hoeft 't nog niet zoo tragisch op te vatten, meisje. Op den dag dat je de mijne wordt, zal ik je de hypotheek overhan digen en die kan je dan ver scheuren als je wilt. Wordt vervolgd. behan- daarna 0111 ten- heeft een hond"? Na be handeling dezer ei andere vragen, werden ym ver schillende rassen <e stand dér bcenen, alsmedj; de lig ging der schouder: deld en besprak hi de erfelijkheidsleer, slotte zijn zeer interessante en duidelijke uiteenzetting te beëindigen met dje vraag: „Wie gelooft er nie; dat een hond verstand heeft"? Hij verduidelijkte dit imet een typisch voorbeeld, h Hierna ging de heer Krebs over tot het bespraken der tegenwoordige honden New Founlander, Th. v.d. Griendt, nog jon^, maar een zeer goede hond. Afgaan en Barsqis, C. v. Dongen, resp. 1 Z.jl. en U. Greyhond, O. v. Roesel, 1 Z.G. Whippet, H. J. Jansen, buitengewoon goed type U. Griffon Korthals, P. Mombers, 1 Z.G. Boxer, H. Maas, 1 U„ op één na de beste hond. Airdale Terrier, Sleenhof 1 Z.G. Holl. Herder, v, d. Pas, 1 U., beste hond deze avond. Holl. Herder, v. Hilst, 1 G„ iet^ aan de groote kant. Holl. Herder, v. JSon, met certificaat K.N.P.jk. Dhr. Krehs sprak er zijn bewon dering over uit, daj hij deze hond zoo rustig k<jn beoor- deelen, aanraken en keuren, zondi v 'T de hond de min ste .mg toonde van. kwaadaardig te zijn. Dat is dressuur. Duitsche Herder! J. Kools 1 Z.G. id. H. Klerx, 2 Z.G. Bouvier, J. v. d. Broek, 1 Z.G. id. J. Schapendonk, 2 Z.G. Belg. Herder, J. Kipping, 1 G. t Schoeinans, 2 B. Chr. Schapendonk, 3 B. Chow-chows van G. Wil- lemsen met G. van de Wed. v. Dongen 1 Z.G. veel be lovend. Mech. Herder, C. v. Mier- lo met 1 Z.G. Als beste van deze avond waseuzn 1 Rv,- Herder ve/n J. v. d.\ Pas, als No. 1. Boxer, van H. ?Maas als No. 2. Barsois, van Cf v. Don gen, als No. 3. Hierna gaf dhr. v. Dijk een uiteenzetting over voe ding, verzorging, verple ging en huisvesting. Dhr. v. Dijk slaagde er in om voor ieder duidelijk uit een te zetten waar elke lief hebber het eerste aandacht aan moet schenken, zonder voorkeur voor eenig pro duct of preparaat! Hij beval verder aan, de honden re gelmatig gist te verstrek ken, geen gevogelte of vischgraten te geven, niet op kussens laten slapen, re gelmatig beweging te geven door er mee te gaan wan delen. Ook gaf dhr. v. Dijk nog korte aanwijzingen bij het voorbrengen op tentoon stellingen, wat men de hon den op de eerste plaats moet aanleeren. Hij memo reerde daarbij een geval van een zijner kennissen, die op weg naar een tentoonstel ling het ongeluk had dat zijn terrier tusschen zijn rij wiel geraakte. Het gevolg was: dat de hond op drie pooten voortstrompelde. In den ring echter deed zijn hond of er niets was ge beurd, bleef op vier pooten staan en de keurmeester be merkte niets. Toen de hond den ring uil was, liep hij weer kreupel. Tenslotte drong dhr. v. Dijk er met klem op.aan te zorgen dat de dieren te al len tijde vrij zijn van pa rasieten. In het kort werd nog be handeld het trimmen van een hond. Er was een hond aanwezig waaraan was ge knipt, dat nooit mag. De gene die de hond heeft be handeld gaf te kennen reeds 15 jaar trimmer te zijn en dit ontlokte de uitspraak „die leert het nooit". Dhr. v. Dijk had meer respect voor een trimmer hier ter plaatse, wiens ter rein besmet was en daarom niet genegen om met ande re honden in aanraking te komen, dit 0111 het gevaar van besmetting tegen te. gaan. Toen de vöorz. de heer A. Verhoeven de bijeenkomst sloot, ging ieder zeer vol daan over dezen pracht avond huiswaarts. VEREENIGING VOOR HEEMKUNDE voor Langstraat en Land van Heusden en Altena. Op 23 Mei 1946 is te Waalwijk opgericht de „Vereeniging voor Heem kunde voor Langstraat en Land van Heusden en Alte na", zich ten doel stellende <vbevordering van de ken- ■,~jf van de streek in den ruimsten zin, zoowel van de natuurlijke omstandigheden als wel van de historische en cultuur-historische fei ten en de ontwikkeling en populariseering van deze kennis. Tot dit doel hebben de leden individueel of ge zamenlijk contact met el kander zooveel zij noodig oordeeien. Verder worden lezingen of uiteenzettingen van leden of daartoe genoo- digden georganiseerd, be nevens bijeenkomsten om gezamenlijk een probleem of een studie-object te be spreken. De vereeniging treedt ook op tot bescherming van na tuurschoon en cultuur-his torische waarden waar de .A-odzakelijkheid zich voor doet, zonder dat het haar bedoeling is hiermede in de plaats te treden van be staande vereenigingen, maar zij stelt het bijzonder op prijs hiermede samen te werken, zonder zich op hun terrein te begeven. In het gepasseerde tijd vak zijn onder groot enthousiasme van de leden reeds verschillende excur sies en lezingen gehouden. Aangezien het doel van de vereeniging zeer omvat tend is, zijn en worden af- deelingen opgericht met zooveel afzonderlijke stu die-objecten als waarvoor dc leden interesse toonen, zooals natuurhistorie geografie en aanverwante wetenschappen folklore en heraldiek cultuurhis torie etq. In het kader van de op gerichte natuur-historische afdeeling is de vereeniging met die leden, die daartoe den wenseh te kennen ga ven, en bloc, toegetreden tot de „Nederlandsche Na tuurhistorische Vereeni ging", waardoor de leden automatisch het blad „Na- tura" van deze vereeniging ontvangen en in staat zijn de gewestelijke excursies en kampen benevens het jaar lijks te houden landelijk congres bij te wonen. De contributie van de vereeniging is vastgesteld op 5.per jaar voor het eerste gezinslid en 4. per jaar voor elk volgend gezinslid. Het secretariaat der ver eeniging is gevestigd te Waalwijk, Mr. van Cooth- straat la, waar de aanmel dingen voor het lidmaat schap kunnen geschieden en dcsgewenscht alle verde re inlichtingen worden ver strekt. HET ROTTERDAMS VOLKSTOONEEL. Na den dood van Marius Spree kende Rotterdam geen Volkstooneel, ook al- heeft de jonge Spree in '36 nog een jaar lang een der gelijk gezelschap gehad. Na diens dood in 1937- hield ook zijn gezelschap op te bestaan. Vlak voor den oor log in 1940 kwamen eenige acteurs, die bij wijlen den jongen Spree hadden ge werkt, tot oprichting van 't Rotterdams Volkstooneel. Het bleef bij een voorne men, daar het uitbreken van den oorlog en vooral 't bombardement van Rotter dam interpretatie onmoge lijk maakte. Na veel moeilijkheden begonnen onder directie van Gerard Martini in Jan. 1947 eindelijk dewerk zaamheden opnieuw. Daar Rotterdaln geen geschikte speelgelegenheid had, werd besloten voorloopig de Pro vincie af te. reizen. Donderdag 10 April speelt deze jonge onderneming in Musis Sacrum te Waalwijk een zeer goed volksstuk van Dirk Janse „Verwoeste Levens". Waar het tot nog toe ge speeld werd, mocht het ge zelschap een goede pers ontvangen. De medewerkenden zijn: Clara Deen, Mies Stevens, Miep Aalbers, Pierre v. d. Burg, Jan v. d. Horst, Hen ri Boulanger, Alb. Smink, Frans Vrolijk, e.a. Voor nadere gegevens verwijzen wij naar de ad vertentie in ons blad. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelia P dv. W C van Burgeler-Steketee Cornelis H A J zv. A C van de Wiel-Compeer Jan B H M zv. A v. Loon- Bool wonende te Loonop- zand Petronella A M dv. P Maas-v. d. Westen Adriaan zv. M A Verduijn- van Gurp Antonius J M zv. P W Hesselberth-Ver- hulst Johannes zv J. Harteveld-van Peer Ma- riëtta W M dv. M W v. d. Heijden-v. Brunschot. Huw.-aangiften: Chris- toffel J v. Wezel 26 j. te Drunen en Cornelia J M Pullens 26 j. te Waalwijk Adriaan v. d. Anker 30 j. en Petronella Schiedon 24 j. beiden te Waalwijk Johannes W Kolsteren 35 j. en Bcrnardina G E 23 j. beiden te Waalwijk Jan v. d. Wensch 22 j. te Waal wijk en Maaike Knobbe 30 j. te Arnhem. Overleden: Wilhelmus A Ausscms 57 j. echtgenoot van Cornelia A v. Muile- kom,weduwnaar van Maria Pooters Antoon Thijs- sen 90 j. weduwnaar v. Jo hanna M Raadts. Gehuwd: Geene. Ingekomen: J M Schip peren van Culemborg A A Pullens van Breda A Doremans van Drunen A Brok van Aalten J van Logten van Drunen AC C van Nieuwburg en echt genoote van Eindhoven S Walkusz van Wiclki Kack (Polen) J v. Bokhoven en gezin van Zevenaar P Dingelhoff van Diemen J M IJpelaar van Den Haag W J J M Wijnings van Rucphen M Makarczyk van Grodno (Polen) J Gasperowicz van Dobowic- ze (Polen) H J Jung van Rotterdam W B J Kluck van Loonopzand J E B Jansen van Tilburg GP J Veltman van Willeskop U F van Boxel van Leiden B G A Schumacher en echtgenoote van Ooster hout. Vertrokken: A Ilennekes naar Tiel J W A van Beurden naar Loonopzand W P Kluijtmans naar Tilburg Th M Freriks naar 's-Bosch CC Groe nen naar 's-Bosch E. Nieuwkoop naar Amers foort AC Spitters naar Oss D H M Verspaan- donk naar Turnhout (B.). zorgt voor een goede ont watering, dan zal men wei nig of geen staartrot onder dc bieten ^rijgen. In den herfst hebben heel wat bieten te lijden gehad van enkele strenge nacht" vorsten. Deze hebben de bieten geen goed gedaan. Bij het rooien en inkui len w-orden de bieten wel eens wat hardhandig be handeld, met als gevolg kneuzing van het bieten- vleesch en rotten is 't einde. Het rotten van bieten in de kuilen en vooral het voorkomen er van verdient onze volle belangstelling, want het geeft sommige ja ren veel verlies aan voed sel en verder kost het veel arbeidsloon om de bieten zuiver te maken. C. v. d. Ven, Drunen. Nu Koning Winter is ver slagen en moedertje lente weer is gekomen, ziet men behalve gezonde- ook nog zieke bieten van onder het zwarte schuildek te voor- voorschijn komen en me nigeen vraagt zich dan ook af: waarom rotten mijn bie ten dit jaar toch zoo erg? Er zijn vele oorzaken aan te wijzen, waarvan wij er hier enkele zullen noemen. Het bevriezen. Dit is zonder meer duidelijk. Het te droog inkuilen. Een biet is een plant die in den zomer harder groeit dan in den winter. Wan neer men de bieten te droog in een kuil stopt, dan ont neemt men haar het noodi- ge 0111 ook in dc winter maanden fatsoenlijk te le ven. Vele bieten gaan nu kwijnen, worden gemakke lijk aangetast door de „wit te zwamzickte" en rotten is het gevolg na al hetgeen zij in de droge, warme kuilen hebben meegemaakt. Daar om is 't aan te raden om de vuil en nat bij elkaar ge reden bieten het laatste op te voeren, want deze zijn 't best bewaarbaar. Het hartrot. (Borium ge brek). Het hart van de biet is rot en van hieruit wordt de geheele biet aangetast. Hoe langer men de bieten bewaart, hoe grooter de schade wordt. Ter voorko ming van deze ziekte ge- Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. De grootvizier bulderde zijn mannen toe dat ze moesten voortmaken met 't gevechtsklaar maken der boten. De oude dikbuik van een Sar is bevrijd, riep de grootvizier; wie hem mij levend in handen speelt wordt mijn Sirdar als ik Sultan zal zijn. Hij heeft grote plannen, mompelde Halef, zijn helper. Daarom zette hij de mannen van de roversbende tot groter spoed aan. In minder dan geen tijd was het vaartuig dan ook gereed 0111 te ver trekken. De twee andere boten volgden snel. Houdt de geweren in de aanslag, beval de grootvizier, en dan recht op de kano's af bruikt men per H.A. 50 100 Kg. bietenborax en strooit dit gemengd met ka- lizout over de pas afgedun- de bietenplanten. Hartrot komt veel voor op over- kalkte zandgronden. „De paarsche zwamziek- te". (Rhizoctonia Violacea) Reeds bij het rooien zijn de bieten met '11 donker paars rood schimmelvilt over trokken. 't Slachtoffer gaat meestal rotten en besmet de bieten in haar buurt. Geneesmid delen zijn er niet; wel voor- behoedingsmogelijkhieden. Deze zijn: vruchtwisseling en goede ontwatering. Zie ke bieten mogen niet naar het gezonde land worder gebracht, want anders wor den daar de bieten ook weer ziek. „De paarsche zwam zickte" komt het meest voor op gescheurd grasland en op slecht ontwaterd bouw land. „De witte zwamziekte". (Sclerotinia sclerotiorum). De zieke bieten zijn met een witte, schimmelige mas sa bedekt, waarin kleine, zwarte knopjes te zien zijn. De aangetaste bieten gaan rotten. De bestrijding is on geveer dezelfde als die van de „paarsche zwamziekte". Het verdient aanbeveling de bieten in gezonde grond te kuilen. Daarom maakt men de kuil een volgend jaar liefst ergens anders dan waar hij nu ligt. Het beschadigen van de bieten en het zwaar dekken van de bietenkuil bevordert „de witte zwamziekte" die dit jaar zoo veelvuldig voor komt. Het bietenstengel-aaltje. (Ditylenchus dipsaci Kiihn) De kop van de biet is rot en bros en de opperhuid vertoont scheuren en bar sten. De aantasting is reeds op het veld te zien. Voor deze kwaal zijn wel geen medicijnen, maar een goede vruchtwisseling kan het aaltje uitroeien. De schade valt meestal mee. Het staatrot. (Bacillus Betea). De bieten hebben rotte wortelnunten. Deze ziekte komt echter niet zoo veel voor. Als men maar UITBREIDINGSPLAN DEN BOSCH. Het College van Alg. Com missarissen voor den We deropbouw heeft het weder- opbouwplan der gemeente Den Bosch goedgekeurd. Besloten is alleen gronden, welke betrokken zijn bij de uitvoering van het uitbrei dingsplan, te onteigenen. Ongeveer 300 door het oor logsgeweld verwoeste wo ningen in de binnenstad, alsmede eenige verwoeste industrieën in de binnen stad zullen in 't plan-West herbouwd worden. Een ra ming is opgesteld van de kosten, die met de verkrij ging van alle te onteigenen perceelen zullen zijn ge moeid en van de kosten, die de uit te voeren grondwer ken met zich zullen bren gen. In verband hiermee stellen B. en W. voor een crediet te voteeren van 4.670.000. Hiermede betuigen wij onzen harte- lijken dank aan Dr Kolster en de Eerw. Zusters, familie kennissen en buurtbewoners voor het mede leven bij het zoo plotseling over lijden van onze geliefde vrouw, moeder en grootmoeder Theodora de Vaan-v. Liempde. Uit aller naam R. DE VAAN kinderen en klein kinderen. Waalwijk, April 1947. Ie Zeine 10. Hiermede betuigen wij onzen harte- lijken dank aan de Directie en per soneel van de Chroomlederfabriek „DE AMSTEL" voor de felicitaties, couverts en bloemen, die ik bij mijn 30-jarig dienstjubileum mocht ont vangen. C. BEERENS—HEEFFER Loonschhoekje 31 GEVRAAGD: voor dag of dag en nacht, goede kost en huiselijk verkeer Heistraat D 190 c CAPELLE MEVROUW NOTs. VAN DER KLEf Heusdenschebaan C 55, OISTERWIJK vraagt voor haar klein gezin, tegen eind April z. g. g. onnoodig zich aan te melden. GEVRAAGD door R.K. Kantoorbediende. Liefst in het centrum van Waalwijk. Brieven onder No. 1790 Bureau van dit blad. TE KOOP ongeveer duizend pond HOOI. Adres A. ROOMER, Heistraat D 28 CAPELLE.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2