FEUILLETON Gewogen en te Licht bevonden Gaan Waalwijksche boeren m< toren Terry en Berry in DE BRIL VAN SULTAN SAR, op Schiphol: uiterlijk in uitsteken de conditie en in een best humeur. „Dat is ook allemaal onzin, die kletspraat over gedeprimeerd zijn en dergelijke", zei hij. „De reden van mijn ontslag heb ik in Bata via aan Aneta medegedeeld: de oorspronkelijke eisch van de re geering en de overeenkomst, zoo als deze i§ onderteekend, liggen m.i. te ver uit elkaar, om daar mede accoord te kunnen gaan. Ik heb de consequenties daaruit dan ook getrokken, hoewel ik onmid dellijk moet opmerken, dat het een heel moeilijke beslissing voor mij is geweest. Aan den anderen kant geloof ik, dat U van mij niet an ders hebt verwacht en ook voor minister Jonkman kwam mijn ont slagaanvrage zeker niet als een verrassing." De heer De Boer heeft wel ont slag gevraaad als lid van de C.G., „maar", zoo zeide hij, „ik heb het nog niet gekregen. Herrie is er zeker niet geweest in de Commis sie-Generaal, daar was ook niet de minste aanleiding voor. Het was een zuiver zakelijk verschil van inzicht over het incident bij Soerabaja over de houding van vele jonge Republikeinen in het fcijzi nder." „Eu de toekomst?" „ja, die zie ik als niet gemak kelijk, ja zelfs als moeilijk, /oDral jmdat l.et vele heen-en-weèr-ge- schrijf de 'overeenkomst i.iet heeft verhcld^d Mijn mening is zei- de de heer De Boer concludee- rend, „dat niet afgweken had moe ten worden van de oorspronkelijk door ons gestelde eischen. Fr bleef mij geen andere keuze dan heen te gaan. Ik ben te lang in ïndië geweest en ken c!e toestan den." HET WRAK VAN HET NED. DAKOTA-TOESTEL BIJ BANDOENG OPGEMERKT. Het wrak van het Nederland- sche Dakota-toestel, dat op 21 Maart tusschen Batavia en Ban doeng vermist werd, is door een vliegtuig van de dezelfde maatschappij op 16 km. ten N.- Westen van Bandoeng opgemerkt. Het verongelukte vliegtuig had 24 passagiers aan boord, Neder landers en Chineezen. Bliikbaar is het tegen den Boerangberg te pletter gevlogen. Het geraamte schijnt intact te zijn. maar de,vleu- gels zijn gebroken. Rond het wrak is geen leven te bespeuren. Een reddingsploeg heeft Bandoeng verlaten om zich naar de plaats des onheils te beneven. ACTIE WELTER GAAT DOOR. Het voorloopig Katholiek Comi té van actie deelt ons mede, dat het kennis gekregen hebbende van de resolutie betreffende zijn actie van den Partijraad der K.V.P. van 29 Maart, „in volkomen on afhankelijkheid zijn actie zal blij ven voeren onder alle kiezers, die hun stem plegen uit te brengen op de Katholieke Volkspartij, zoowel leden als niet-leden dier partij. Het zegt uitdrukkelijk het diep te betreuren, dat de leiding der K. V. P. blijkbaar opzettelijk niet in discussie wenscht te treden om trent den inhoud en doelstelling van zijn actie, doch zich op zij paden begeeft door te twisten over organisatorische vragen". VERDRINGT U.S.A. ONS LAND IN INDIë? De Ver. Staten zullen Ne derland als grootsten leve rancier en afnemer van goe deren uit Nederlandsch-In- dië verdringen, aldus deelde de heer August' Moesin Da- saad, president van het Da- saad Moesin Concern, aan Aneta mede. Dasaad vertoeft in New- York ter bespreking van de handels-mogelijkheden tus schen Indië en de Ver. Sta ten. Hij hoopt in Juni een kantoor te openen te New- York of San Francisco. Het geldprobleem zal waarschijnlijk spoedig op gelost zijn, aldus de heer Dasaad. Aan kleeding heerscht in Indië het meest gebrek. De heer Dasaad hoopt ook machinerieën te koopen. De eenige oplossing voor de overbevolking, die oor zaak is van de arme levens omstandigheden in Indone sië, is industrialisatie. SURINAME KRIJGT SPOEDIG GROOTERE ONAFHANKELIJKHEID. De gouverneur van Suri name, de heer P. Brons, die zich óp het oogenblik voor besprekingen met Neder landsche regeerings-autori- teiten in Nederland bevindt, heeft in een interview met Associated Press als zijn verwach ting ui tges p roken dat in een zeer nabije toe komst politieke hervormin gen voor Suriname bekend gemaakt zullen worden, die een grootere onafhankelijk heid inhouden. De wijzigingen zullen in VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 16) Maar u weet toch heel goed dat ik niet uw vrouw kan worden? Wat uw be dreigingen betreft, ik kan nog niet aannemen dat de zaken nu zoo slecht staan als u dit wel voorgeeft. In ieder geval wil ik niet lan ger naar u luisteren. Dit zeggende, stond zij op en wierp hem een verplet terenden blik toe. Schroot haalde de schou ders op. Vraag er je vader maar eens naar, als je thuis komt. Ik ben bereid om tot mor gen op je antwoord te wachten en dit zal wel lui den zooals ik het verlang, want je zult toch ook niet willen dat je vader in het armhuis eindigt. Als Guus van Sloten- borg hier was, zoudt u der gelijke leugens niet durven zeggen. Ik vrees dat die ie ook niet helpen kan. want zelfs als ziin oom je het geld leende, dan zou hii er nog maar diener in raken. De oude baron heeft ook geld van mü geleend en een nog vrii wat grooter bedrag dan je vader mij schuldig is. twee phasen worden tot stand gebracht. Die van de eerste phase vallen binnen het grondwettelijk kader en houden o.a. in hervorming van het kiesstelsel, een min der autocratische positie van den gouverneur van Su riname en algemeene maat regelen tot inleiding van zelfbestuur. De tweede pha se begint na de herziening der Grondwet van het Ko ninkrijk. Twee soorten immigratie worden voor Suriname overwogen, verklaarde de heer Brons. Eén voor kolo nisten, voor hen die zich blijvend gaan vestigen en ■één voor den invoer van ar beidskrachten, die te werk gesteld zullen worden in de houtindustrie en op de ba nanenplantages. Wat het eerste plan be treft is men voornemens groepen Nederlandsche boe ren op coöperatie-basis naar Suriname te laten gaan. Dit zal op particulier initiatief gebeuren met eventueelen regeerings- steun voor polderwerk. Zeer binnenkort zal een eerste groep van 40 a 60 boeren gezinnen bij wijze van proef uit Nederland naar Surina me vertrekken. Aan elk gezin zal 60 ha. grond toegewezen worden plus een reserve van 40 ha. Rijst zal het hoofdproduct moeten worden, maar ook zal op de nieuwe boerderij en de verbouw van olie houdende zaden ter hand worden genomen. De Neder landsche boeren zullen over voldoende middelen moeten beschikken om zich te be druipen. Groote Nederlandsche firma's, zooals Bruynzeel, Picus te Eindhoven en Pont te Zaandam, hebben aan vragen ingediend voor con cessies in Suriname,, waar zij hun eigen fabrieken wil len vestigen en personeel heenzenden. „DE TELEGRAAF". Zooals wij reeds hebben meegedeeld Duinkerken is uit Anton van de redactie van „Elseviers Weekblad" getreden, terwijl de heer H. A. Lunshof als hoofd redacteur zal aftreden. Hardnekkige geruchten doen de ronde dat eerlang in de plaats van „Elseviers Weekblad, „Elseviers Dag blad" gaat verschijnen, dat beoogen zou de plaats van de weggezuiverde „Tele graaf" in te nemen. Ook 't „Nieuws van den Dag" zou binnen afzienbaren tijd on der anderen naam weer gaan verschijnen. De eenige moeilijkheid welke nog in den weg staat, zou het feit zijn, dat men het laatste blad slechts een papiertoe- wijzing voor 60.000 exem plaren wil geven, op welke basis het blad, dat opnieuw een landelijk blad wil zijn, niet rendabel te maken is, naar de toekomstige exploi tanten beoogen. HET KAASJE VOOR DEN RECHTER. Mr. J. J. Plugge, rechter aan de rechtbank te Utrecht moest in November 1944 een landbouwer berechten wegens -het ongeoorloofd vervoer van biggen. De broer van dezen landbou wer, de 41-jarige J. C. de J. uit Polsbroek meende, zoo als hij het uitdrukte, „een prettige sfeer" te kunnen scheppen door den rechter voor de zitting een kaasje te zenden. Beschuldigd van poging tot beïnvloeden van een rechterlijke beslissing, werd hij te Utrecht veroor deeld tot 4 maanden gevan genisstraf. Voor het Hof te Amster dam eischte de proc.-gen. in hooger beroep zes' maan den. Uitspraak doende, ver oordeelde het Hof de J. tot een gevangenisstraf van 1 maand. NIEUWE MAXIMUM-PRIJZEN VOOR WINTERGROENTEN. De Minister van Land bouw, Visscherij en Voed selvoorziening heeft op nieuw de maximum-prijzen voor wintergroenten vast- Ida verliet het vertrek, ging de hall binnen en was blij dat de gasten al begon nen afscheid te nemen. Hoe ze dat laatste deel van den middag nog eigen lijk doorkwam, Wist zij- zelve niet. Het leek haar een nachtmerrie. En bij 't naar huis gaan moest zij zich nog houden tegen over Guus of et niets gebeurd was en meepraten, met haar zusters die er over uit waren, zoo'n welge slaagde partij als het ge weest was. Zooals ze daar was, be gaf Ida zich onmiddellijk naar de studeerkamer van haar vader en vond er den majoor zitten in een alles behalve opgewekte houding. Hij sprong op en riep hoopvol Wel, kind, je hebt toch geen nieuws voor mij O, vader, zeg toch dat het niet waar is al die ver schrikkelijke dingen die miinheer Schroot mij ver teld heeft, dat u al uw geld zoudt verloren hebben en dat hij u uit uw huis zou kunnen zetten. Ja, het is maar al te waar... Ik ben geruïneerd. -Hij wilde het op een accoord met mij gooien en zei, dat, als ik met hem trouwde, hij mü dan de hy- nothcek zou geven, die ik kon vernietigen. O, maar liefste kind, dan zal je toch wel zoo wijs zijn om met hem te trou wen, waardoor je je ouden vader deze schande be spaart? Maar ik kan niet met hem trouwen! Ik wil de vrouw worden van den man dien ik liefheb. Maar je zoudt toch wel stapel gek zijn als je Schroot bedankte. En als Guus een man van eer was zou hij hebben aangeboden om je te ontslaan van je engagement, toen de erfge naam ten tooneele ver scheen. Dat heeft hij ook ge daan. Nu dan, kindAls jij ons niet redt, dan ver zeker ik je dat ik er zelf een einde aan maak. Praat toch niet zoo, Vader. Laat ons nu eens kalm de zaken bespreken hoe kwam het dat u al uw geld verloren hebt en dat u leende van mijnheer Schroot? Wel, dat is allemaal zijn werk. Hij heeft, mij steeds bepraat dat die rub bermaatschappij toch zoo winstgevend was en dat hii er zelf een fortuin in had belegd. Hij hamerde er ook maar steeds op hoe ver keerd het toch van mii in gezien was om jullie in zoo'n groote armoede te la ten leven en dat je al het huiswerk zelve moest doen. 'Hij stelde toen voor dat ik een hypotheek zou nemen op dit huis, waardoor ik dan geld vrij kreeg om in de rubber te steken. Hij verzekerde mij dat ik die hypotheek weer heel gauw zou kunnen aflossen, want door die rubberaandeelen zou ik nog schatrijk wor denIn plaats daarvan is de maatschappij naar den kelder gegaan; gisteren heb ik daar juist bericht van gekregenen nu zal ik nooit in staat zijn mijn schulden te betalen. Maar Vader, ik ben er zeker van dat Guus of zijn oom u met alle genoegen hei geld zou willen leenen, zei Ida, na een oogenblik van pijnlijk stilzwijgen. Ik zou liever dood gaan dan dat ik het hun vertel len zou. En moet ik mij nu daarvoor opofferen? Opofferen?... Mijn he mel, als de vrouw van Ste ven Schroot zou je 't meest benijde meisje uit het heele land zijn. Je zusters zouden goede huwelijken doen en ik zou in vrede kunnen sterven, wetende dat jullie allen welverzorgd zijn. Je zoudt Ida stak de hand op om zijn woordenstroom te stui ten Vader, ik kan er van avond niet meer van hoo- ren gesteld, die op 1 April j.l. zijn ingegaan. De prijzen, welke aan den consument ten hoogste mogen worden berekend zijn: Kroten I ben. y2 kg. per sink ƒ0.13; Kroten II y>1 kg., per stuk 0.15.; Kroten III bov. I kg., per st. ƒ0.12; Gekookte kroten I meer dan 3 st. per kg. 0.31Gekook te kroten II minder dan 3 st. per kg. ƒ0.25; Uien niet schoongemaakt 0.26Pan klaar schoongemaakt 0.36 Witlof 0.65; Koolrapen ƒ0.140.23; Ramenas ƒ0.14,* Peen zonder lof II 50—200 gr. p. st. ƒ0.17— 0.26; Peen zonder lof III p. stuk bdê kool 7 April If 8 Apr. -ƒ0.40; en IV bov. 200 0.15— 0.23; vanaf 1 April l ƒ0.28—ƒ0.39; t.m. 14 April ƒ1 vanaf 15 April lui 21 Apr. ƒ0.29—ƒ0.40; vAf 21 Apr. ƒ0.30—ƒ0.41; SiLye kool (geel) vanaf 1 pfil t.m. 7 April ƒ0.26(Bi; vanaf 8 April t.m. 14 pril ƒ0.26 0.36; vanaf li April tm. 21 April 0.27- fl 37; van af 21 April (lij0.37 Witte kool vanj 1 April t.m. 7 April ƒ01)—ƒ0.27; vanaf 8 April t.uj 14 April 0.21—0.28; v;.i if 15 Apr. t.m. 21 April ƒ0. 1—0.28; vanaf 21 Apr. ƒ0 >2— f 0.29. door A. Kamp. I. Het zou wel interessant zijn te weten welke gedach ten het eerst opkwamen bij de Iczert van „De Echo", toen ze in het nummer van 13 Maart j.l. bovenstaande zin lazen, die blijkbaar als titel van een artikel moest fungeeren. Niet onmogelijk zou hel zijn dat de lezers van dit-c]e iezers blad, die niet tot landbou- j eenvoudig mede werskringen behooren, zich Jndien hij er dai eerste instantie hebben lijk met zekerln d te zeg gen. Vennoedèlijt heeft de schrijver willen dat de boeren wijk voornemer Landbouwwerkti peratie op te daartoe ernstige willen aanwendei dit de bedoelin zou zijn, dan ha nen volstaan id L van in voorgesteld dat de Waal wijksche boeren een motor club of iets dergelijks zou den gaan oprichten. In dit geval ware het noodig geweest te schrijven „motorren". Het woord „motoren" als werkwoord is in onze taal niet bekend. Overigens zou deze afwij king gevoeglijk op rekening van den drukfouten-duivèl kunnen worden geplaatst. E11 de boeren? Hun eerste reactie zal wel geweest zijn „Wat is er nou aan de hand?" Het lezen van het artikel brengt ons wel tot de overtuiging dat het niet de bedoeling van den schrij ver is de Waalwijksche boe ren een motorclub te doen oprichten, hoewel de titel van het stuk dit duidelijk suggereert. Wat de bedoe ling dan wèl is, valt moei- ibliceeren an Waal- zijn een gen Coö- ichten en pogingen Maar als geweest hij kun- dit aan De Echo" te deelen. de werk- es nog bij voor aan- alnmerking Maar je zult het dus nog wel eens in overweging nemen, kind? Weet wel, dat er in den werkelijken zin des woords mijn leven van afhangt. Een.overweldigend gevoel van medelijden en teeder- heid maakte zich van Ida meester. —Ik zal er over denken, Vader," sprak ze. Goeden- nacht. Ik ben zoo moe en ga regelrecht naar bed. HOOFDSTUK X. Dien volgenden ochtend kwam het jonge meisje be neden met een bleek ge zichtje en een tragischen blik in de oogen. Ze had den heelen nacht wakker gelegen, niet wetencl of ze liefde of plicht zou laten voorgaan, want 1111 eerst besefte ze recht, hoe veel ze hield van Guus. Afschuwelijk was haar de gedachte, dat Steven Schroot ziin plaats zou in nemen: dat die het recht on haar zou kunnen doen gelden. Maar moest zij haar va der, die altijd zoo goed en inschikkelijk was geweest voor ziin dochter, nu zoo laten lijden? Wordt vervolgd. tuigen en machii had genoemd die schaffing in zouden kunnen k{>men, wel, dan had iedereen geweten wat men van plii was. De duidelijkheid vaij een der gelijke mededeeling zou het gemis van de reit van het artikel nog ruimschoots hebben vergoed. Nu laat hij daaraan maar liefst anderhalve kolom van de boutste rim-ram voor afgaan, veroorlooft zich op tal van plaaïseif de Neder landsche taal ge\Veld aan te doen, zoodatiinen haast zou vragen: hoe durft hij op dergelijke wijze voor het forum van het kranten lezend publiek op te treden. Zoo wordt het doel der mechanisatie in eerste in stantie omschreven als: „het in korteren tijd klaar krijgen van hel landbouw- werk". Even verder wordt het doel van de mechanisa tie opnieuw omschreven, nu als: „het wat prettiger ma ken van het harde leven van onze stoere bodembe werkers". Echter nóch het één, nóch het ander is juist. Eenieder zal begrijpen dat dit geen motieven kunnen zijn waarop dej Overheid subsidie gaat verstrekken. Het doel van het bevorde ren van de mechanisatie in den landbouw is enkel en alleen te trachten daarmee een verlaging te verkrijgen van de productie-kosten der landbouw voortbrengselen. Nu wordt er in het arti kel wel hoog opgegeven de groote en vele voordee- len die aan de mechanisatie verbonden zouden zijn.' Echter in bet noemen van al deze voordcelen is de schrijver maar zeer beschei den. Hij wijt dit aan plaats gebrek, doch het wil mii voorkomen dat, indien hij alles achterwege had gela ten wat met de heele kwes tie niets uit te staan heeft, er ongetwijfeld nog plaats ruimte te over zou zijn ge weest. Het is-echter met de me chanisatie in den landbouw zoo gesteld, dat in het al gemeen niet van -te voren kan worden gezegd hoe groot en hoe talrijk de voor deden daarvan zullen zijn. Deze hangen n.l. ten nauw ste samen met den aard en de oppervlakte van het be drijf, de vorm en de grootte der afzonderlijke perceelen, het al of niet verspreid lig gen hiervan enz. De schrij ver wil dan, dat de boeren met behulp van de mecha nisatie den Nederl; Land bouw tot een moderner pro ductie-apparaat gaan ma ken. Dit zal echter de boe ren met den schrijver in cluis, niet lukken. De Ned. Landbouw is n.l. geen ap paraat. Vermoedelijk zal hier bedoeld zijn aan den Nederl. Landbouw een mo derner productie-apparaat ter beschikking te stellen met behulp van mechanisa tie, doch dat is geheel iets anders. Na gewezen te hebben op den vrijen tijd die de boeren zullen krijgen en op het aantrekkelijker worden van het 1 andbouwwerk, duikt de schrijver plotseling onder in de Vaderlandsche Ge schiedenis, stoot ineens door tot in het graf van Karei de Groote, sleept Zij ne Majesteit er met de ha ren uit, omhangt hem met teekeningen van primitieve werktuigen, verdwijnt dan schielijk naar onbeschaafde landen en vertoont zich weer even snel te midden van een ontwikkeld volk „dat alles wat maar eenigs- zins bruikbaar is tot ma chines aan elkaar prakke- zeert". Het is niet eenvou dig deze wilde vaart door historische tijdperken en vreemde landen op den voet te volgen. Bovendien komt men in de heftige verlei ding desnoods nog het on mogelijke te beproeven, om den man te bereiken met de vraag, wat dit alles toch wel 'te maken mag hebben met het oprichten van een Landboilwwerkt 11 igen Coö peratie, eventueel met me chanisatie. deel over de moderne tech niek ten beste te geven. De stelling van den schrijver dat mechanisatie er toe zal leiden dat: „de arbeider een denker wordt en de ma chine de werker", heeft on getwijfeld wel zeer bijzon der de aandacht getrokken, want dit beteekent niets meer of niets minder dan dat er een maatschappelijke omwenteling op komst is, waarvan de draagwijdte nog in de verste verte niet kan worden overzien. Het is waarlijk jammer dat de schrijver deze stel ling zoo weinig toelicht om van eenige motiveering nog maar niet te spreken. Indien hij zich op deze motiveering vooral wat meer had toegelegd, zou hij ook allicht de gelegenheid hebben gevonden ééns en voorgoed af te rekenen met die lieden, die de moderne techniek in de schoenen schuiven, dat zij den arbei der verlaagt tot een onder deel van de machine, dat zij hem berooft van zijn ar beidsvreugde, arbeidslust en verantwoordelijkheids gevoel, dat zij den arbeider uitput en zijn zenuwstelsel sloopt. Verder beweren dezelfde lieden, dat door die ver doorgevoerde mechanisatie de arbeid is geworden tot een eentoonig en geestdoo- dend bedrijf. Men zal wel moeilijk kunnen ontkennen dat dit alles geheel anders klinkt dan datgene, wat de geach te schrijver ons over de verhouding „Menschma chine" voorzet. Wordt vervolgd. Evenals den schrijver van liet aangevallen artikel; verleenen wij den £eaclitcn inzender gaarne plaatsruimte; hoewel deze zich o.i. schuldig maakt aan het door -hem geuitte verwijt dat er heel veel 0111 de quintessence der zaa'Jc wordt heen geredeneerd en veel dingen aangehaald; die aan de zaak niets afdoen: wij bedoelen zijn critiek op stijl; zinsbouw enz. Overigens kunnen wij den toon van deze repliek geenszins bcwon. deren en vergeet de schrijverdat de goede bedoelingen en de waarde niét altijd behoeven afgemeten aan stijl en inkleeding. Wij waren zoo vrij eenige pas_ sages te schrappen of te wijzigen. Ondertusschen geeft de schrijver een niet al te ver heffend beeld van de basis waarop onze moderne werktuigen- en machine- bouwkunde berust. Wan neer inderdaad de techniek in deze enkel gefundeerd zou zijn op het aan elkan der prakkezeeren van alles wat maar eenigszins bruik baar is, dan wensch ik de Waalwijksche boeren alvast het allerbeste t:>e bij hun eventueele aanschaffing van machines. Veel ver trouwen zou ik er echter niet in kunnen hebben. Overigens ben ik van mee ning dat de schrijver er goed aan zou doen eerst eens wat verder te gaan kijken, alvorens zijn oor- DE NED. ARTSEN EN DE ZIEKENFONDSEN. De Nederlandsche artsen, ver- eenigd in de Ned. Mij. tot Bevor dering der Geneeskunst, hebben in een communiqué stelling genomen tegen verschillende mededeelingen, welke door den Centralen Bond van Ziekenfondsen met betrekking tot hun honorarium zijn gedaan. Het verzet der Ned. artsen te gen het ziekenfondswezen in zijn huidigen vorm berust geenszins op financieele motieven. Hun verzet is gericht tegen het tijdens de Duitsche bezetting op ondemocra tische wijze ingevoerde „Zieken- fondsbesluit". dat tal van medisch- ethische en medisch-professioneele misstanden heeft „bevroren". Dit is dus een verzet op principieele gronden tegen den aard en den inhoud dezer wetgeving. GENERAAL DE GAULLE SPREEKT. Generaal de Gaulle heeft in Straatsburg zijn met spanning ver wachtte en enthousiast toegejuich te rede gehouden onder enorme belangstelling. De Gaulle vroeg in zijn rede om herziening van de onlangs aangenomen grondwet. Deze grondwet, aldus de Gaulle,, heeft een schaakmat voor alle partijen tót gevolg gehad, waardoor de natie van den noodzakelijken sa menhang, doelmatigheid en gezag wordt beroofd. Over de buitenlandsche politiek zeide de Gaulle, dat Frankrijk „Westersch" moet blijven en ge trouw aan haar opvatting over den aard van verhoudingen tus schen de volkeren der wereld. „Hoewel Frankrijk de drie jaar sedert den oorion zonder verlies van zijn integriteit of zonder te lijden aan binnenlandsche stuip trekkingen, is doornekomen, heeft het volk veel bitteren twijfel en veel angst ten opzichte van de toekomst. Een groot volk als het onze moet niet aan dezen twijfel en angst toegeven. Het zou le vensgevaarlijk zijn om met wei felende stappen te loopen. Ofschoon wij hopen, dat de V.S. en de Sovjet-Unie geen vij anden zullen worden, zijn zij toch automatisch rivalen. Bij onze lig ging wordt het bewaren van on ze afhankelijkheid de brandende kwestie voor Frankrijk. In de eer ste plaats moeten wij de Duitsche kwestie zoo regelen, dat Duitsch- lands eerzucht en macht nooit meer een bedreiging mag vormen. Ten tweede moeten wij Europa zoo herscheppen, dat, behalve de groote wereldmachten de Sov jet-Unie en de V.S. er een ele ment van evenwicht kan zijn. Zonder zulk een element kan de wereld van morgen misschien be staan, maar zij zou niet in vrede kunnen ademen of bloeien", aldus de Gaulle. WORDT ROMME GOUVERNEUR-GENERAAL? Van doorgaans goed ingelichte zijde verneemt de Haagsche re dacteur van het „Brabantsch Nieuwsblad" dat mogelijk reeds over enkele dagen een beslissing zal worden genomen over de be noeming van een gouverneur-ge neraal van Ned. Indië. Hoewel dienaangaande op dit oogenblik nog geen zekerheid bestaat, is het, vervolgt het blad, waarschijnlijk te achten, dat met dit ambt prof. Romme zal worden belast. HENRI FORD. De Amerikaansche auto-mag naat Henri Ford is op 83-jarigen leeftijd te Detroit overleden. Toen hij vorige week in zijn huis terugkeerde na zijn jaarlijksch winterverblijf in Peorgia, was hij in goede gezondheid. Achttien maanden geleden trok Ford zich uit de actieve leiding van zijn auto-industrie terug. Ford overleed omstreeks mid dernacht. Ford werd 30 Juli 1863 op een boerderij in Michigan geboren, als zoon van een Ierschen immigrant en een van afkomst Nederlandsche vróuw. Hij is eerst farmer geweest, maar heel klein begonnen met de vervaardiging der eerste auto's, de wagen zonder paard, die destijds de algemeene lachlust opwekte. Hij was een doorzetter en be reikte ziin doel. Hij was een goed werkgever, maar kon geen inmen ging verdragen. Hij fabriceerde niet alleen auto's, maar interes seerde zich in allerlei bedrijven en verdiende 100 millioen dollar per jaar. SENAATSCOMMISSIE KEURT TRUMAN's PLAN GOED. De Amerikaansche se naatscommissie voor Bui tenlandsche Betrekkingen heeft met algemeene stem men den maatregel voor hulp aan Griekenland en Turkije goedgekeurd. De aangenomen maatregel houdt een amendement in, dat de president de hulp verleening geheel of gedeel telijk moet intrekken: 1. Indien het hem door de regeeringen van Grieken land en Turkije wordt ver zocht, mits deze regeerin gen de meerderheid van 't volk vertegenwoordigen, of 2. Indien de algemeene vergadering of de Veilig heidsraad der V. N. van meening is, dat de Ameri kaansche hulp onnoodig is on grond van daden der V.N., of 3. Indien de president van meening is, dat reeds in eenige doelstelling der wet is voorzien door het optre den van eenige andere in- tergouvernementeele orga nisatie of. dat deze doel stellingen niet naar behoo ren kunnen worden ver vuld Daar komen ze, de hon den, riep de Sirdar blij, toen hij zag dat de grootvizier er niet de voorkeur aan gaf op een invasie te wachten. Met volle kracht voorwaarts. Nu betekende dat „met volle kracht" niet veel; want er waren niet meer krachten om te roeien dan een paar tengere beren en een aantal hovelingen. Een klein beetje in de achterhoede blijven, riep Sultan Sar tegen Berry, niet Omdat ik bang ben, maar omdat mijn buik een te groot doelwit vormt. Nau welijks had Sultan Sar deze woorden gesproken, of de eerste schoten vielen. Het was natuurlijk de Sirdar die het eerst had geschoten. Men hoorde in het hout van een der vijandelijke boten de kogel slaan. De anderen lieten het vuur natuurlijk niet onbeantwoord en de kogels gonsden door de lucht. KORTE BERICHTEN. De statistieken der ver- keers-ongevallen, welke zich in den loop van het laatste kwartaal van 1946 in België hebben voorge daan, zijn pijnlijke cijfers: 6276 ongevallen, 1573 doo- den, 1711 gewonden. Onder de ruim 1700 gewonden be vonden er zich 760 wier kwetsuren ernstig waren. Naar de K.N.A.C.-mee- deelt, kan verwacht worden dat de hyacinthen, als eer sten van de bollenbloei- periode, omstreeks 25 April tot 5 Mei, waarna van 5 tot half Mei de darwintulpen zich in al hun pracht zul len toonen. FABRIKANTENKRING LANGSTRAAT. De ijverige secretaris van den Fabrikantenkr. Lang straat de heer A. Dercksen, heeft den leden een over zicht doen toekomen over de werkzaamheden van den Kring Febr. '45—Fcbr. '47. Wij ontlecnen hieraan o.m. dat de Kring 114 leden telt, verdeeld over Waal wijk, Kaatsheuvel, Drunen en Waspik. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren J. W. van Heesbeen, A. Wenne- kes, C. Pullens en N. van Loon. Secretaris is de heer A. Dercksen en penningm. de heer C. van Huiten. Het totale kringbestuur uit 14 stemhebbende en 2 niet- stemhebbendc leden. De recapitulatie der twee jaren historie van de Fabri kantenkring geeft in haar rubrieken een weerspiege ling van een verblijdende opleving eenerzijds. De eens zoo urgente onderwerpen als wachtgeldregeling, stil gelegde bedrijven, herstel van pontveren en bruggen, vensterglasvoorziening en dergelijke, zijn uit de be langstelling verdwenen. An derzijds moet met eenige teleurstelling geconstateerd worden dat kwesties welker oplossing begin 1945 spoe dig verwacht werd, thans nog tot de agenda-punten behooren, zooals de spoor wegverbinding, de rijwiel bandenvoorziening, de brandstoffenvoorziening e.d. Sommige problemen, zoo als de grond- en hulpstof fen voorziening, prijsrege lingen e.d., die aanvankelijk in de besprekingen plaats innamen, kwamen bij de herleving van vakgroepen en federaties meer op den achtergrond. Geënquêteerd werd naar de personeelssterkte (twee maal) de behoefte aan en de kosten van 't arbeiders- vervoer, de behoefte aan rijwielbanden, de deelname aan cantine-toewijzingen. Urgentieverklaringen wer den in enkele bijzondere ge vallen afgegeven voor rei zen naar Noord-Nederland en naar België, voor voor- rangsbewijzen in autobus sen, voor het aanvragen van personen-auto's e.d. In het algemeen werden de belangen van de regio nale industric-als-geheel (dus geen bepaalde vakbe langen) behartigd en be sproken. Gebleken is wel, dat door officiëele en semi- officiëele instanties het be staan van een organisatie die namens de gehcele in dustrie in een bepaalde streek kan optreden, wordt op prijs gesteld, waardoor meer bereikt kan worden dan wanneer enkelingen op treden. Dc mogelijkheid tot het uitwisselen van ervaringen en inzichten tusschen de leden onderling, zóoals die geboden werd op de 13 ge houden ledenvergaderingen en contactavonden werd, voorzoover kon worden na gegaan zeer op prijs gesteld en deed een zekere saam- hoorigheid ontstaan, ook tusschen industrieëelen uit andere bedrijfstakken. De beteekenis daarvan mag niet onderschat worden. Het bestuur kwam 15 maal in vergadering bijeen. Verder worden nog uit voerige beschouwingen ge wijd aanWachtgeldrege ling, ondernemingsraden, riiwielbandenvoorziening, Vrije dagen, schaft- e* werktijden e.m.a. ADVERTENTIëN. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van WAALWIJK maken bekend dat op DINSDAG 15 APRIL 1947, des namiddags van 2 tot 3 uur, in de Openbare School, Sta tionsstraat 24, gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Trouwboekje* moeten worden medegebracht. Volgens art. 1 der Inentinqswet is hij, die.de ouderlijke macht of voogdij over een kind uitoefent verplicht, voordat het den leeftijd van een jaar heeft bereikt, het bewijs te leveren dat het tegen pokken is ingeënt of een door hem onderteekende verklaring over te leggen, houdende de reden, waar om de inenting achterwege wordt gelaten. Niet nakoming van deze ver plichting is strafbaar. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, Mr. R. J. J. LAMÖOOY. De Secretaris, J. VAN MIERLO.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2