g -I VERGETEN BELOFTE FEUILLETON Gewogen en te Licht bevonden NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR Nederlandsche definitie heeft een eenheidsdier de voederbehoefte van een melkkoe; dit is een dier dat 7 voedereenheden per dag ge bruikt. Met deze berekeningen is. men tot de volgende cijfers geko men: Herleiding van den veestapel (per dier, soort) tot „eenheidsdie- ren" (x 1000 stuks). 3 W JT CL ClTJ q. ro n n 3 r. g 3 3 en to U) r-.w OOGN WUlOO „2 OONJUi n 3: 5- uiowun -r KJ CL 1>J OJ Ji. OJ rc -vi 4^ -L- CT\ 2 ovoiouiA 2 d- 2. ro 3 cn OC NJ QJ comuuib g; "EL -i O". Ui Cl 4J. UJ 3 TT OO lsJUIOO O 9: 3- OJ b". 12 2. 2 -fc- ui OJ t^> -vj ro CL a (O W 4- 3 V O 4 W N 'lO 3 "31 2 N04 0JN) ^4 OO CXi -vi U> NJ 2 2. re U44005 n CL 3 Oo LH C"v 3 M I p to VOU1WÖ4- in 'Ji L 41 Co O O 9: 3" LK> KJ \0 OOVNW MLOOU G\ Uit deze berekeningen in het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, datde Nederlandsche veestapel gedurende de oorlogsjaren met meer dan 1/3 achteruit ging, doch dat in 1945 en 1946 het herstel weer duidelijk waarneembaar is. SJAHRIR OVER OOST- INDONESIë EN BORNEO. Sjahrir heeft, naar wordt vernomen, de gedachte aan een Oost-Indonesië als zelf- besturenden staat „absurd" genoemd. Economisch, aldus zou hij gezegd hebben, was en moest Oost-Indonesië zijn afhankelijk van de republiek. Met betrekking tot Borneo verklaarde Sjahrir, dat hij er van overtuigd was dat dit ei land eventueel in de repu bliek zou worden opgenomen. SOENDANEESCH VERZET? Practisch de geheele weste lijke helft van Java is mo menteel in verzet tegen pre sident Soekarno van de re publiek, zoo vertelden goed ingelichte kringen die nauwe betrekkingen met den insur- gentenleider onderhouden aan United Press. Men zeide dat 200.000 ge wapende Soendaneezen die eerder te kennen hadden ge geven dat zij zich zouden af scheiden van de rest van Ja va in gewapenden opstand waren van Cheribon tot Bli- tar bij Djokjakarta. Naar verluidt strijden de insurgen- ten met pistolen, steng uns, mortieren en handgranaten. CANADA STAAT ER GOED VOOR. In zijn Dinsdag uitgesproken begrootingsrede heeft de Cana- deesche minister van financiën o.m. verklaard, dat niet onbeperkt kon worden voortgegaan met het verstrekken van leeningen aan Groot-Brittannië en andere Euro- pcesche landen. De minister raamt een begroo- tingsoverschot van 352.144.000 dollar, het eerste overschot sinds 1930 en een bedrag, dat grooter is dan het totaal van alle vooraf gaande overschotten. De vraag naar Canadeesche producten is zoo omvangrijk, dat het nationale inkomen waarschijn lijk het bedrag van 12 milliard dollar zal bereiken of 250 millioen dollar meer dan het hoogste be drag dat in de oorlogsjaren werd bereikt. VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST. Naar wij vernemen wordt voor de lichtingen 1944, 1947 en '48 vrijstelling van dienst plicht verleend aan hen, die dienen of gediend hebben bij de landmacht, de zeemacht of de overzeesche weermacht. Op de drie broers moet een van onderstaande gevallen van toepassing zijn: a. ten minste dertig dagen werke lijk dienst hebben gedaan; b. tengevolge van een in 1946 óf 1947 verleend uitstel nog niet of nog geen dertig dagen werkelijk dienst hebben ge daan; c. in het genot van mi litair pensioen zijn of d. ge durende het verblijf in wer- kelijken dienst overleden zijn. PROF. Dr. L. BUIJS. Generaal der Redemptoristen In het te Rome gehouden Generaal Kapittel der paters Redemptoristen is tot gene raal gekozen de Nederlander prof. dr. L. Buijs. Prof. Buijs is de eerste Ne derlander die tot Generaal van de Congregatie der Re demptoristen werd gekozen. Prof. Buijs is een moraal theoloog van groote naam, die o.a. vele jaren moraal do ceerde te Wittem en o.m. het bekende handboek voor mo- raal-theologie „Theologia Mo- ralis" van Aertnijs-Damen bewerkte. Hij is redacteur van de Ned. Katholieke Stem men. Van de jongste tijd dateert zijn werk „De Katholieke Ac tie", geschreven in samen werking met dr. H. Boelaers, dat onlangs door den Bisschop van Haarlem tot het hand boek van de K. A. in zijn Bis dom werd verklaard. LUCHTVAART-VERLOTING Evenals voor den oorlog heeft de Minister van Justitie wederom vergunning ver leend tot het aanleggen van een verloting, waarvan het batig saldo is bestemd voor de ontwikkeling van de Vak- afdeeling Zweefvliegen van de Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart. De K.N.V.v.L. is er in ge slaagd de hand te leggen op een keurcollectie prijzen bij de keuze waarvan uiteraard de gedachte heeft voorgezeten „aan elck wat wils". Als hoofdprijs telt deze Luchtvaart-verloting een re tourvlucht per K.L.M. voor 2 personen van Schiphol naar Rio de Janeiro, een huis-in richting van 6000.waar de, een veestapel, bontman tels, zilvervossen, ameuble menten e.d., groote vliegtoch ten, vacantietrips etc. De Luva-loten a 1.zijn o.a. verkrijgbaar bij de KLM en bij de verschillende Lucht vaartclubs overal in den lan de. VRIJSPRAAK NA DOODVONNIS? De kantoorbediende B. Bec ker uit Nijmegen is destijds door het B.G. te Arnhem ter dood veroordeeld. De Bijz. Raad van Cassatie verwees deze zaak echter naar 't B.G. te Den Bosch. Volgens de tenlastelegging zou verd. als lid van een exe cutiepeloton een aantal ge vangenen van het concentra tiekamp te Vught van het leven hebben beroofd door hun het genadeschot te ge ven. Verd. ontkende. De proc.-fiscaal meende, dat in dit geval op grond van de tenlastelegging geen veroor deeling kon volgen en ver zocht om vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. DE AUTO'S VAN HET M.G. Eind 1944 werd de auto van een fabrikant, een zekeren N. uit Rijen door het Militair Ge zag in beslag genomen. Hoe wel deze instelling intusschen reeds lang is opgeheven, zag de fabrikant zijn wagen niet terug. Hij placht evenwel steeds uit te kijken of hij zijn v/agen niet ergens zag rijden. Op zekeren dag werd zijn aandacht getrokken door een auto, die veel overeenstem ming vertoonde met zijn door het M.G. in beslag genomen Oldsmobile. Verheugd nam de heer N. achter het stuur plaats met de bedoeling niet uit te stappen vóór hij thuis J zou zijn. Toen hij echter zag dat de auto vol geladen was met goederen, besloot hij te wachten tot de eigenaar daar van in de auto zou verschij- nen. Aan de hand van diverse papieren wist de heer N. dezen, een handelsreiziger, er van te overtuigen, dat de Oldsmobile zijn rechtmatig j bezit was. Samen reden zij naar diens patroon. Deze zei- de den wagen in België te hebben gekocht. De politie wilde hij er liever buiten houden. De heer N. die veel te blij was zijn wagen terug te hebben, stemde hiermee in en reed triomfantelijk naar zijn woonplaats. En nog meer tevreden was hij toen kort nadien de „patroon", die een oud-functionaris van 't M.G. bleek te zijn, hem een flink bedrag uitbetaalde voor „een jaar gebruik van de auto". KORTE BERICHTEN. De Stichting 19401945 heeft naar aanleiding van het door de regeering ingediende wetsontwerp „Bijzondere Rijks Pensioenwet voor Na gelaten Betrekkingen van gevallen Illegale Werkers" 'n nota gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij aandringt op verhooging der in dat ont werp gestelde normen en van het geheele plafond der -be doelde hulpverleening. Op 29 April 1937 ver voerde de K.L.M. haar vijf honderdduizendsten passagier Thans, tien jaar later is dit cijfer bijna verdrievoudigd. Op 29 April 1947 registreerde zij haar 1.458.600sten lucht reiziger. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft .Woensdag formeel zijn goed- I Er is berekend, dat ons land door de oorlogshandelingen een gemeenschapsschade heeft geleden van 8 a 10 milliard, en daarnaast bovendien een particuliere schade welke wordt geraamd op circa 2/4 milliard. Het lijkt niet bepaald het juiste oogenblik hierover te spreken, nu de zorgelijke toestand der rijks- finantiën de regeering heeft doen besluiten een drastisch bezuini gingsplan op te stellen, dat naar verluidt niet minder dan 780 milli. oen op de gewone en buitenge wone begrooting zal moeten be krimpen. En toch kan over de oorlogs schade en de wijze waarop deze dient te worden vergoed niet won den gezwegen, want deze kwestie hangt nu reeds twee tot twee en een half jaar en het dralen der regecring met haar beslissing be gint de betrokkenen in toenemen de mate te verontrusten. De Londensche regeering heeft destijds beloofd, dat de oorlogs schade als een nationale last zou worden beschouwd, dat dus het geheele volk aan de vergoeding daarvan zou moeten bijdragen. Niemand heeft in die dagen, toen iedereen vol was van ge meenschapszin, tegen die opvat ting bezwaar gemaakt. Integen deel, ze werd als vanzelfsprekend aanvaard. Maar er is verzuimd het ijzer te smeden toen het heet was. De goede tijd is alweer lang voorbij, ieder heeft nu weer zijn eigen zor- .gen en houdt het eigen belang in het oog. De arbeider strijdt voor zijn loon, de middenstander en boer voor zoo groot mogelijke winst, de fabrikant voor lagere belasting en minister Lieftinck wil eerst sparen en bezuinigen, tezijnertijd zal hij dan wel eens zien wat er voor den oorlogsgetroffene kan over schieten. Het schijnt de meesten niet erg meer te hinderen, dat een deel van het eigen volk nog immer leeft in de meest beklagenswaardige oorlogsomstandigheden. Blijkbaar ook de regeering niet. anders zou zij eindelijk daden stellen. keuring gehecht aan een voor stel om de uitgaven voor hulp aan het buitenland te vermin deren van 350 tot 200 mil lioen dollar. De Nederlandsche regee ring heeft West-Borneo als autonoom gebied met zelfbe stuur erkend binnen 't kader van de ontworpen Vereenig- de Staten van Indonesië. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 24) Naarmate Steven Schroot gemeenzamer werd met zijn verloofde, liet hij haar meer zijn ware natuur zien en dit was geen verkwikking voor Ida, want zij kwam nu tot de ontdekking, dat haar aan staande echtgenoot wreed en gierig was en een zeer on aangenaam humeur bezat. Den eersten den besten dag dat Leo mocht uitgaan' reed hij, vergezeld van Guus, in zijn nieuwen auto naar Utrecht. Hij was nog niet zoo geheel hersteld dat hij zelf aan het stuur kon zitten, maar hij had een zeer be kwamen chauffeur. Toen ze door een van de drukste gedeelten van de stad reden, op weg naar de gara ge, zagen ze den kanarie- kleurigen auto van den heer Schroot voor een groot mo demagazijn staan. Juist kwamen Ida en Chris tine er uit met een bediende achter zich aan, belast en be laden met grootere en kleine re pakjes. Zag je dat? 'vroeg Guus. Daar ging ze, uitgedost in de kleeren, die Schroot haar ge schonken heeft en waarvoor zij zich 'verkocht heeft. Ik zou wel eens willen we ten of hij zijn testament ge maakt heeft, zei Leo. O, daar kun je wel zeker van zijn. Zoo'n zelfzuchtig persoontje als juffrouw Be- renstein zal wel gezorgd heb ben dat dit alles in orde is voordat de huwelijksplechtig heid voltrokken wordt! klonk het steeds bitterder van Guus. Nu, ik geloof anders dat het een plechtigheid zal zijn van eenigszins anderen aard, dan je vermoedt. Houdt jij 't er altijd nog voor, dat juffrouw Berenstein niet met den heer Schroot zal trou wen?" Juist! Steven Schroot raakt steeds meer verward in het net. Ook de knapste misdadiger loopt ééns vast! Misdadiger?Houdt je Schroot dan voor een misdadiger? Ik houd er hem niet voor, maar ik weet, dat hij er één is! Licht dat eens nader toe, man! Maar op dat oogenblik had Leo iemand ontdekt, dien hij kende, en hij riep den chauffeur toe: Hallo, Haak! Stop eens even! Een flinke man met een gunstig gelaat liep op den auto toe en verrast zei Leo: Zoo, Brakman, Kerel, wie had dat nu kunnen denken? Aan Guus stelde hij hem voor als „mijn oude vriend Brakman". Aangenaam kennis maken! zei Guus. Zeg, Leo, je moet den heer Brakman vragen, of hij later met ons luncht. Ik moet nu naar de Maliebaan voor zaken. Rijd jij intusschen wat rond met je vriend, tot één uur. Goed. Maar eerst moet ik eens even mijn beenen uitsteken en dan zullen we samen een wande ling maken. Het was vreemd, dacht Guus, dat Leo nooit eerder van dien man gesproken had, terwijl hij in zijn slaap dien naam toch noemde. Maar toen werd hij weer in be slag genomen door zijn zaken, het laten opstellen van een huurceel voor een" pachter, en zoo dacht hij niet meer aan Brakman. Intusschen gingen Leo en zijn vriend verder. Denk 'je, dat hij iets ver moedt? vroeg Brakman. Geen kwestie van! Hij heeft zoo'n eerlijk, oprecht karakter, dat het nooit bij hem zou opkomen, hoe iemand zich als een ander zou willen voordoen... Maar wil je wel gelooven, ik haat dat dubbele léven, dat ik leid? Ja, maar dat neem ie mij toch niet kwalijk? Kwam dat tele gram maar, dan konden wij de zaken tot een crisis brengen! Ja, hoe eer, hoe beter! Daar na ga ik hier weg en zal Guus weer de erfgenaam zijn. Hij kan dan vrij trouwen met het meisje, dat hij liefheeft. En hoe dan met het meisje, dat jij liëfhebt? Hoe zal je haar nu kunnen onderhouden, als je die dwaasheid doorvoert? Leo klemde de tanden op elkaar en zei ferm: Die zou ik dan moeten op geven!... Maar ik heb, geloof ik, toch niet veel kans! Onzin! Kom, laat ons nu dezen mooien dag niet bederven, met al die onwaarschijnlijkheden op te halen! Ze waren nog niet veel verder gegaan, toen Leo Christine in een zijstraat zag loopen. Zonder com plimenten liet hij zijn vriend in den steek en ging naar haar toe, terwijl hij dood-kalm zei: Goedenmorgen, juffrouw Christine! Ze keek verrast en kreeg een hoogroode kleur. U daar? Is u dan beter, ba ron Leo? Ik voel mij weer heel goed! Ik zou veel gauwer hersteld zijn, als ik mij niet zoo gekweld had gevoeld. Gekweld? Waarover tobde u dan? Wel, dat u ineens zoo van houding jegens mij veranderd is. U wilde mij niet ontvangen, toen ik bij u kwam en schreef mij een brief, waarvan ik niets begreep! Toch was die duidelijk ge noeg! Nu, ik ben dan zeker erg dom, want wat bedoelde u toch met dat iets, wat u ter oore zou zijn gekomen betreffende mij en een ander? Wel, dat u er een vriendin op nahoudt in het huisje van Geels. Weet u daar ook al van? O, dat is van algemeene be kendheid en u had betuigd, dat u liefde voelde voor mij, terwijl >u rechtstreeks bij haar vandaan kwam! Maar dat meisje bij Geels is mij niets! Dat kan ik niet goed aan nemen, want u zoudt toch N niet zoo lief en innig voor-haar zijn. als zij niet eenig recht op u had? zei Christine, op zoo'n ijskouden toon, dat die den toehoorder al leruiterst verslagen deed omkijken. .—Dus dan hebben de Geels mij toch verklapt? Daar zult u wel goed voor betalen! Wilt u mij dan niet op mijn woord gelooven, dat dit meisje mij niéts is? Mijn hemel, wat is dat nu weer voor verschrikkelijks? Maar wie is zij dan? vroeg Chris, terwijl de hoop bij haar herleefde. Dat kan ik nu nog niet zeg gen. Maar u zult het heel gauw te weten komen. Kunt u mij nog niet een paar dagen langer ver trouwen? Ik vertrouw u in het geheel niet, mijnheer Lee! Waarom noemt u mij zoo —Dat is toch uw naam? Met schamperen lach antwoord de hij: Och, dié is even goed als een andere! Dus u wilt mij niet tot uw vriend hebben? Nu goed, ik zal 't u niet weer vragen, bedenk dat wel! Ik ben niet van plan, om te bedelen om de liefde van wélk meisje dan ook! Het was ook wel dwaas van mij, om te denken, dat u ooit zoudt kunnen voelen voor zoo iemand als ik! Maar in ieder geval kun nen wij tenminste als goede vrien_ den scheiden. Je wilt mij toch wel de hand geven, Chris? Wie weet, of het niet voor het laatst is! De jonge man sprak op droe ven toon en het was, of er iets van voorzegging klonk uit den toon van zijn stem. Gaat u dan weg? vroeg zij. Och, we kunnen elkaar toch wel niet meer ontmoeten, ant woordde hii ontwijkend. Ze stak hem de hand toe en zei op zachten, eenigszins verwij tenden toon: Het zou mij niet kunnen schelen, wie u is, of wat u ge daan hebt, als u mij maar niet misleid hadt betreffende dat meis je! Misschien -had ze gehoopt, dat hij haar weer verzekeren zou, dat het meisje hem „niets was, maar hij hield de lippen stijf op elkaar geklemd en er was een harde blik in zijn oogen, toen hij haar hand even in de zijne hield. Zonder een woord verder keerde hij zich ineens af en verliet haar. ARBEIDSBUREAU. Tot opvolger van den heer W. A. F. Leenaerts, is benoemd tot directeur van 't Arbeidsbureau te Waalwijk, de heer H. van Hest, voordien verbonden aan het ge westelijk Arbeidsbureau te Til burg. CHR. BESTURENBOND. De Christelijke Besturenbond hield eene algemeene vergadering op Woensdag 30 April 1.1. in 't, gebouw v. Chr. Belangen te v.m. Besoijen, waarbij als spreker op trad de heer A. C. Bensen, ais- tricts-bestuurder van het C.N.V. BEDEVAART NAAR HANDEL. De bedevaart van Waalwijk naar Onze Lieve Vrouw van Handel zal plaats hebben op Zondag 18 Mei 1947. Na een algemeene H. Com munie in de parochiekerk van St. Jan en een H. Mis, is het vertrek bepaald op 7 uur. Om 10 uur is de Hoogmis met predikatie te Handel en om 12 uur Kruisweg. 2.30 Uur Lof met Sacraments-proces- sie, 4.30 uur Rozenkrans en om 5.30 uur vertrek uit Han del. EERSTE BONTE AVOND. De zaal van Musis Sacrum" was tjokvol toen vorige week de eerste bonte avond door de Amu- sementsafdeeling van de Suppor tersvereniging W.S.C. gegeven werd. De heer v. Engelen, de leider van dezen avond, opende met een kort welkomstwoord en stelde de aanwezigen voor als het groote WSC gezin. Hij sprak de ver wachting uit, dat deze avond mocht slagen, hoewel men niet moest verwachten dat deze een hoogstaande tooneelavond zou zijn. De meeste spelers immers waren nog beginnelingen en ston den voor het eerst op de planken. Hiervoor riep de heer v. Engelen dan ook aller clementie in. De be doeling was veeleer er een gezel lige, intieme W.S.C.-avond van te maken. Met alle, eigen, mid delen heeft men geprobeerd er van te maken wat mogelijk en goed is voor zoo'n avond. Spr. deed een beroep op alle aanwe zigen om medewerking te verle nen om den avond te doen sla gen, want deze medewerking was noodig omdat men nog slechts aan het begin stond en volgend jaar wellicht reeds een hooger plan zou kunnen bereiken. De heer v. Engelen bracht ver volgens dank aan de schenkers der prijzen, die deze spontaan en uit eigener beweging gegeven "hadden, zonder dat er om ge vraagd was. Vervolgens herdacht spr. op piëteitvolle wijze het heengaan van Jan v. d. Bogaart en 'alle aan wezigen namen op zijn verzoek een minuut stilte ter herdenking in acht. Nadat de heer v. Engelen nog een beroep oo steun aan het club blad gedaan had. wenschte hij al len een genoeglijken avond en werd de ODeningsmarsch ingezet door het ensemble Fr. v. Straeten. Het orogramma, aantrekkelijk door zijn groote variatie en ge bracht op een spontane, ongekun stelde wijze, werd hierna vlot af gewerkt. Liedjes en sketches volg den elkaar op in een vlot tempo, de zaal geregeld op hartelijke wijze doen lachend. In aanmerking ge nomen wat de heer van Engelen in het begin reeds opmerkte, dat de meeste medewerkenden voor het eerst op de planken stonden, mag dezen avond dan ook zeer zeker geslaagd genoemd worden, dank zij vooral de ambitie die al len aan den dag legden waardoor de avond het karakter kreeg, dat men er zich van voorgesteld had: een gezellige WSC avond. Mo gen we hier dan nog noemen de heer van Engelen in zijn vele leu ke creaties, André Hamers in de diverse scènes, Nelly van Enge len en Tonny van Engelen; ja al len hebben hun beste krachten in gespannen. Na de prijsuitreiking na afloop Van den Bonte Avond was men nog lang gezellig bijeen in Hotel ,.de Twee Kolommen" voor een Oranjebal met vele at tracties. Het was een welgeslaag den avond. Aan het slot van dezen avond werd nog een kort propagandis tisch woordje gevoerd door den heer van Engelen, die als spreker gevolgd werd door den heer A. Hamers, die de kwaliteiten van den voorafgaanden spreker op amusementsgebied in het bijzon der roemde en door den heer Spij kerman, die sprak over den geest en de capaciteiten van de Amu- sementsafdeeling, die allen een buitengewone avond bezorgd had den. OUDERSAVONDEN. De lezing door Br. Overste van de St. Petrusscholen en de operette, opgevoerd door de leerlingen daarvan, is we derom een groot succes ge worden. Reeds tevoren waren alle plaatsen van de zaal „Musis Sacrum" uitverkocht, een be wijs, dat de roep van deze lezing en operette tot alle hoeken van Waalwijk was doorgedrongen. Er werd weer vlot en pri ma spel geleverd en gezon gen. Het was een groot suc ces. POLITIEZAKEN. Dezer dagen kregen enkele personeelsleden van de Schoenfabriek „Hollandia" verschil van meening, waar bij een jongeman de dreiging uitsprak „dat hij wel eens een revolver mee zou brengen". Den volgenden morgen ver scheen hij inderdaadniet met een revolver, maar met een Engelsche handgranaat. Het laat zich begrijpen.dat dit gevaarlijk wapen zijn „vijan den" danig schrik inboezem de. Onmiddellijk werd de po litie gewaarschuwd, die bij onderzoek constateerde, dat de handgranaat onschadelijk was. Niettemin werd tegen bedoelden jongeman proces verbaal opgemaakt. KINDERSPEELTUIN. De R.K. Kinderspeeltuin zal dit jaar op 10 en 11 Mei des namiddags te 3 uur wederom feestelijk geopend worden. Tal van attracties zullen op het terrein aanwezig zijn, zoo als oliebollenkraam, zweef molen, Rad van Avontuur, met vele prachtige prijzen enz. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antonia G., dv. Th. W. Kroot-v. Gestel Gerardus A. J. M., zv. G. W. P. de Jongh-Remkes Ma- rinus J., zv. M. Kuijs-van Vugt Anna M. H., dv. A. de Werd-Emmers te Loonop- zand Annie M. M., dv. G. C. Hens Aarts Albertus, zv. W. van Dongen- de Rooij te Sprang-Capelle Pieter J., zv. A. Reuvers-Starren- burg Joannes A. C. M., zv. J. A. van Beckhoven-Corne- lis te Drunen Marcus A., zv. G. C. A. Klerx-Zeegers Adrianus H. C., zv. A. van Rossum-v. Meerburg Hen drik W., zv. H. W. Spuijbroek- Bogers Adrianus W. C. M., zv. C. J. van Hulten-Beljaars Cornelis J. M., zv. C. j. v. Hulten-Beljaars. Huw.-aangiften: Gijsbertus C. den Teuling 26 j. en Jo hanna M. de Beer 24 j., bei den te Waalwijk. Gehuwd: Adriaan van den Anker 30 j. en Petronella 1 Schiedon 24 j., beiden te Waalwijk Franciscus C. van der Gouw 51 j. en Helena C. M. Trommelen 44 j. beiden te Waalwijk Adrianus J. Leij- tens 32 j. en Antonia B. Jon ker 27 j., beiden te Waalwijk. Overleden: Maria Kuijsten 80 j., weduwe van J. H. van der Hammen. Ingekomen: Geene. Vertrokken: J. C. Berg- Bergmans naar Antwerpen A. de Graaff en echtgen. naar Loonopzand S. G. van den Berg naar Apeldoorn W. C. M. van Amelsvoord naar Loonopzand W. Visser en kind naar Norg J. C. Blan- kert en kind naar Zierikzee W. J. Verhoeven naar Veg- hel. ELSHOUT. Gedurende de Mei-maand zullen op de werkdagen de H. Missen zijn om half 7 en half 8. H. Communie uitreiken om 6 uur en onder de H. Missen. Op de Zondagen zijn als regel de H. Missen om 6 uur, half 8, 9 uur en half 11. Woensdag 21 Mei a.s. zal Z.H. Exc. de Bisschop van Den Bosch hier in de paro chie het H. Vormsel komen toedienen. WASPIK. Mej. Rie Lange werf behaal de te Waalwijk het diploma Welpen -leidster' De heer P. Smits Lzn. werd herkozen als bestuurs lid van het waterschap „Het Eendennest". Waterschap „De Groot Was- piksche en Raamsdonksche Polders". Maandag 28 April j.l. hield het Waterschap „De Groot Waspiksche en Raamsdonk sche Polders" de vergadering van Stemgerechtigde Inge landen in hotel van Iersel te Waspik. Hebben wij ze allemaal ge raakt? vroeg de grootvizier en roverhoofdman Joessoef zich verwonderd af, dat zou te mooi zijn om waar te zijn. Waar zijn die vlegels? vroeg hij zijn mannen. Die zijn al lang kopje onder, antwoordde Halef, die er geen benul van had dat wat hij zei, maar al te waar was -alleen anders dan hij dacht. Ik vertrouw 't nog niet helemaal, zei de grootvizier. Neem dat rietbos je eens goed onder vuur. Dat gebeurde. Een hagel van ko gels werd op het rietbosje, dat onze vrienden juist hadden verlaten, afgevuurd. Wanneer Terry en Berry met hun ge zelschap daar nog een minuut langer waren gebleven, was dit verhaal op een sombere manier geëindigd. Maar nu liep het anders af. Door het geluid van de schoten in het rechte spoor gehouden, zwom, men de vrienden snel onder water door en recht op het vlaggeschip van den grootvi zier af. De rovers schoten nu wild in alle richtingen. Met de scherpe zin voor gevaar, die den Oosterling eigen is, voelden zij dat er iets mis ging. Maar zij wisten niet van welke kant de dreiging kwam De voorzitter de heer A. P. E. J. Smeur, opende de ver gadering en verzocht den se cretaris de Notulen der vorige vergadering te willen voor lezen, welke na voorlezing onveranderd worden goedge keurd en vastgesteld. Aan de orde wordt gesteld: 1. Mededeeling proces-ver baal van kasopneming. Hier van wordt door den secreta ris mededeeling gedaan en voor kennisgeving aangeno men. 2. Voorloopige vaststelling der rekening over het Dienst jaar 1945'46. Deze wordt z.h.st. voorloopig vastgesteld als heeft ter inzage gelegen, en wel: Binnenpolder met een batig slot van 943.79. Buitendijksch met een ba tig slot van 666.15. 3. Vaststelling der begroo ting over het Dienstjaar 1947- 1948. Deze wordt z.h.st. vast gesteld als heeft ter inzage gelegen, en wel: j Binnenpolder met in ont- i vangst en uitgaaf op 5786.10. j Buitendijksch met in ont- vangst en uitgaaf op 4387.54 en met een omslag van: Binnenpolder a 10.per H.A. Buitendijksch 10. per H.A. 4. Wijziging der begrooting 1946'47, in verband met 't K.B. van 14 December 1946 (Staatsblad G 362) hetwelk van overeenkomstige toepas sing wordt verklaard voor 't in ambtelijk verband werk zame waterschapspersoneel. Z.h.st. wordt hiertoe beslo ten. 5. Verkiezing van een hoofdingeland van 't water schap „Het Zuiderafwate ringskanaal" in de plaats van den heer A. W. H. Smeur. Met algemeene stemmen wordt hiertoe gekozen "dhr. G. C. de Bont te Raamsdonk en tot plaatsvervanger dhr. J. A. Kamp, eveneens te Raamsdonk. Beide verklaren onder dankzegging hunne be noeming te aanvaarden. 6. Verkiezing van 2 leden van het Dagelijksch Bestuur wegens periodieke aftreding van de heeren W. J. Lank- huijzen en J. A. Kamp Beide werden met algemeene stem men als zoodanig herkozen en verklaarden hunne benoe ming aan te nemen. 7. Verzoek van het bestuur tot uitvoering der werken in eigen beheer, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt, besloten. Bij de rondvraag wordt ter sprake gebracht de wensche- lijkheid, de Binnenpolder en Buitendijksch, welke thans financieel gescheiden zijn, sa men te voegen en te brengen tot één financieel beheer. Besloten wordt bij Ged. Steten der provincie Noord- Brabant een aanvrage in te dienen tot samenvoeging van beide afdeelingen. Verder niets te verhande len zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter op de gebrui kelijke wijze de vergadering. Waterschap „Klein Waspik". Dinsdag j.l. hield 't Water schap „Klein Waspik" de ver gadering van Stemgerechtig de Ingelanden in Hotel van Iersel te Waspik. De voorzitter de heer C. P. Gijsman opent de vergadering en verzoekt den secretaris de Notulen der vorige vergade ring te willen voorlezen, wel ke na voorlezing onveranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. Aan de orde wordt gesteld: 1. Mededeeling proces-ver baal van kas-opneming. Door den secretaris wordt hiervan mededeeling gedaan en voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorloopige vaststelling der rekening 1945'46, welke z.h.st. voorloopig wordt vast gesteld als heeft ter inzage gelegen, en wel: afd. Bovenkerk met een na- deelig slot van 45.15. Afd. Bovenkerk-binnen met een voord, slot van 101.72. 3. Vaststelling der begroo ting over het Dienstjaar 1947- 1948, welke z.h.st. wordt vast gesteld als heeft ter inzage gelegen, en wel: Bovenkerk met een ont vangst en uitgaaf van 3503.03. Bovenkerk-binnen met een ontvangst en uitgaaf van 2826.23 en met een omslag van res pectievelijk 15.— en 10. voor moeras 5.per H.A. 4. Wijziging der begrooting 1946'47 in verband met het K.B. van 14 December 1946 (Staatsblad G 362), hetwelk van overeenkomstige toepas sing wordt verklaard voor 't in ambtelijk verband werk zame waterschapspersoneel. Hiertoe wordt z.h.st. besloten. 5. Verkiezing van een voor zitter in de plaats van den heer C. P. Gijsman, die we gens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd ontslag heeft verkregen. Tot stem-opnemers worden aangewezen de heeren J. J. Smits en W. E. de Wit. Uit gebracht worden 58 stemmen waarvan bekwamen A. P. de Bont 39 stemmen en H. J. A. Verschure 16 stemmen, zoo dat met volstrekte meerder heid is gekozen de heer A. P. de Bont te Waspik die, ter vergadering aanwezig, ver klaarde zijne benoeming aan te nemen onder dankzegging voor het in hem gestelde ver trouwen. De voorzitter de heer Gijs man, wenscht den nieuwbe- noemden voorzitter geluk en spreekt de hoop uit dat hij nog vele jaren tot tevreden heid en in het belang der In gelanden zal mogen werk zaam zijn en verzoekt de landgebruikers den nieuwen voorzitter alle mogelijke steun te verleenen, noodig voor 't uitoefenen zijner functie. Vervolgens dankt de heer Gijsman de Ingelanden voor het vertrouwen en de steun welke hij steeds heeft mogen ondervinden gedurende bijna twintig jaren dat hij deze functie bekleedde. Dhr. A. P. de Bont dankt den scheidenden voorzitter voor de vele en goede dien sten aan het Waterschap be wezen. Tot slot dankt dhr. M. van Dongen den heer Gijs man met wien hij ongeveer 20 jaren heeft mogen samen werken, in welken tijd hij den heer Gijsman heeft lee- ren kennen als een actief voorzitter, wien niets te veel was wanneer het de belangen gold van het Waterschap en spreekt de hoop uit dat hij nog vel e jaren getuige mocht zijn van de werkzaamheden 'van het tegenwoordige be stuur. 6. Verzoek van 't bestuur tot uitvoering der werken in eigen beheer. Hiertoe wordt z.h.st. besloten. Bij de rondvraag geeft dhr. M. van Dongen nog eenige toelichting omtrent de plan- 'nen der gemeente Waspik be treffende het dempen van on geveer 400 M. der Kerkvaart- sche Haven en het uitbagge ren van de Vröuwkensvaart- sche Haven en deelt mede dat van gemeentewege al 't mo gelijke zal worden gedaan om de belangen van het Wa terschap ten goede te komen. Verder worden nog enkele afwaterings- en bevloeiïngs- zaken ter sprake gebracht. Verder niets meer te ver handelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. De Nieuwe Waterweg, die zoo lang reeds de aan boord van de in Mei 1940 ge zonken loodsboot aanwezige schat zuinig bewaarde, is weer 32 goudstaven ontno men. Thans heeft de Nederland sche Bank die uiteraard veel schik heeft in deze vondsten, meegedeeld, dat sinds de be vrijding 79 goudstaven ter plaatse werden gevonden.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2