FEUILLETON Gewogen en te Licht bevonden NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. Spanje, zooals het thans is. Er blijkt tusschen de ver schillende primaten en ker kelijke hoogwaardigheidsbe kleders aanvankelijk een verschil van opvatting be staan te hebben over de vraag, of de Spaansche kerk gerechtigd was zich los te maken van de republiek. Ook nu nog kan Franco rekenen op het Spaansche episcopaat, omdat de kerk toch nog in gevaar is. Blijft het vertrouwen in 't regiem bestaan, dan zal het goed komen. Opvallend is het dat de critiek op Franco in Spanje zelf ook zeer groot is, maar daar staat weer tegen over, dat niemand hem weg wil hebben. Hij is inderdaad een soort dictator, maar deze dictatoriale toestand is ge rechtvaardigd, want als Fran co vandaag verdwijnt, dan is er morgen weer een revolu tie. Alle Spanjaarden scharen zich achter hem als de eer van Spanje door wie ook wordt aangetast. Er wordt ten opzichte van Franco door Amerika en En geland een comedie gespeeld die ver wordt doorgevoerd. Door het terugtrekken van de ambassadeurs uit het land is i de gewone gang van zaken geenszins beïnvloed en loopt alles gewoon door. De zaak gelastigden volgen den nor malen weg, terwijl toch in naam aan het besluit van de UNO is voldaan. Amerika toch heeft Spanje noodig tegen Rusland. In dit verband moet men ook den aanleg van de vliegvelden in dat land bezien, die door Amerika heusch niet alleen voor de civiele luchtvaart aangelegd wordenRusland. Spanje heeft in feite dus reeds een positie verkregen, waarin het eischen kan gaan stellen. Een opstand in Spanje, ont staan door een druk van bui tenaf, zou de Sovjets de kans geven zich in Spanje te ves tigen en daardoor de macht in de Middellandsche Zee te vestigen. Maar wil men werkelijk 't regiem van Franco bestendi gen, dan zal men voort moe ten gaan op de wijze waarop men thans handelt. Misschien zal er zelfs een tijd komen dat men naar het regiem van Franco snakt. Democratie terug in Spanje is niets anders dan in de kaart spelen van Rusland. Men wil een koning, maar dit moet niet iemand zijn die van buitenaf wordt opgedron gen. De vrijheid door 't ko ningschap van Don Juan ge bracht, geeft de vrijheid van samenzwering en alles wat daarmede samenhangt en dan breekt binnen zes maanden weer een revolutie uit met alle funeste gevolgen van dien. Zooals we zeiden had deze hoogst interessante lezing, af gewisseld als ze werd met avontuurtjes en avonturen uit Spanje en Wit-Rusland groote belangstelling. Zij was dan ook gedocumen teerd met de beste persoon lijke informaties uit de eerste kringen, als den kardinaal primaat van Spanje, tal van ministers, hoogleeraren, han delslieden, kortom uit de bes te bronnen uit het in ieder geval prachtige land in het Zuiden: Spanje: Jammer dat te weinigen er van genoten. De heer N. van Loon open de en sloot namens Waal wij ks Belang dezen hoog- staanden avond. HAARSTEEG. Gouden bruiloft. x Dinsdag 6 Mei herdacht 't echtpaar A. Buitenman-v. d. Broek alhier den dag, dat het vóór 50 jaar in het huwelijk trad. Heel het dorp en in 't bij zonder de buurtschap „Klei weg en Dijk" had zich opge maakt om hiervan een echt Haarsteegs feest te maken en is daarin ten volle geslaagd. .Des morgens werd een plechtige H. Mis opgedragen door een Heerneef van de feestelingen die o.a. een tref fende toespraak hield. Bij het verlaten van het kerkgebouw werden zij? omstuwd en bege leid door een eere-wacht van bruidjes, terwijl daarna een lange stoet van praalwagens naar de feestelijk' versierde woning trok. Onder de groote eere-poort namen zij de hul de in ontvangst van de buurt- genooten, die met diverse voorstellingen het leven uit beeldden van de feestelingen. Hieraan was veel zorg be steed en het was een kleur en klankrijk geheel. De burgemeester met zijn echtgenoote alsook de secre taris bevonden zich bij de eere-gasten. Na den middag werd een rijtoer door het dorp gemaakt waartoe het mooie weer zich buitengewoon leende. Des avonds vond een huldiging plaats door de harmonie St. Cecilia, Mannenkoor Vrien denkring en Dameskoor Le vensvreugd. Ifadat Cecilia met een paar pittige nummers had geopend en er toepasse lijke liederen waren gezon gen, voerde namens de gezel schappen de heer A. v. Beur den het woord, waarbij allen zich gaarne aansloten. Het krasse echtpaar toonde zich zeer geëerd door de overstelpende blijken van medeleven en heeft kunnen constateeren dat Haarsteeg dit op gepaste wijze weet te uiten. Dat ook de jubilaris de gemoedelijkheid hoog wilde houden bleek uit de graagte, waarin hij zelf met z'n vrouw nog eenige dansjes deed. Het resteerende deel van avond werd genoeglijk door gebracht in diverse café's, waar gelegenheid tot dansen werd geboden. Wij wenschen het populai re gouden bruidspaar nog vele jaren. Bevrijdingsfeesten. Haarsteeg herdacht Zaterdag 3 Mei j.l. zijn dooden in een eenvoudige, maar indruk wekkende plechtigheid. Vanuit de Hoeven, waar op 27 Juni 1944 het vliegtuig ongeval plaats had en naast veel materiëele vernieling 7 slachtoffers maakte, werd de stoet geformeerd, die^biddend naar de kerk trok. Hier zong het Mannenkoor eenige rouw liederen. Daarna .werden op het kerkhof de graven van een twaalftal oorlogsslacht offers gezegend. De bevrijdingsfeesten op Zondag 4 en Maandag 5 Mei verliepen stil en zonder veel actie of animo. HEUSDEN. Zaterdag 3 Mei j.l. werden in Heusden de gevallenen herdacht die hun leven gaven voor onze vrijheid. Overal hingen de vlaggen halfstok. Om circa 4 uur legden 'twee kleine deputaties kransen op de graven van de Engelsche- en Poolsche soldaten die hier ter stede hun leven lieten. Verder waren de kerkhoven steeds geopend, zoodat allen deze dooden konden geden ken. De gelden die voor deze plechtigheid benoodigd waren werden door de Heusdensche bevolking bijeengebracht. De Scherpschuttersver- eeniging „De Langstraat" hield in het clubhuis van „St. Blasius" haar j aarlij ksche vergadering onder presidium van den heer J. van Huiten uit Waalwijk. Besloten werd het eerste Bondsconcours op Zaterdag 20 Juni a.s. in Heus den te doen plaats vinden. Door het bestuur van „St. Blasius" werd tevens beslo ten Z.K.H. Prins Bernhard uit te noodigen een bezoek te brengen aan onze stad ter gelegenheid van dit Bonds concours dat samenvalt met het 100-jarig bestaan van „St. Blasius", terwijl tevens be sloten is aan het Kon. Huis te verzoeken een medaille ter beschikking te stellen van dit concours. Het eerste elftal van de v.v. Heusden speelde Zaterdag 3 Mei j.l. haar laatste com petitiewedstrijd in dit seizoen en wel tegen Uno Animo op het DESK-terrein. Heusden won ook dezen wedstrijd, n.l. met 32, hetgeen hierop neer kómt dat Heusden vanaf 1 Januari geen nederlaag meer heeft gehad. Het 2e elftal won Zondag op eigen terrein van Nieuw- kuijk 1 met 21. Tijdens de zen wedstrijd had de Heus- denspeler Jo Maas het onge luk zijn sleutelbeen te bre ken. Dr. Schimmel verleende de eerste hulp. In de vergadering van de Heusdensche Prot. Midden- standsvereeniging werd be sloten de officiëele bestuurs verkiezing als zoowel het voorstel om aan te sluiten'bij den Kon. Ned. Middenstands bond, aan te houden tot de volgende vergadering. De contributie werd vast gesteld op 7.50 per lid. Tevens voerde zij in sa menwerking met de R.K. Mid- denstandsvereeniging een re clame-actie in de week van 5 tot 10 Mei j.l. VLIJMEN. Brand. In het woonhuis van dhr. H. v. d .Hout te Vlijmen brak brand uit in de keuken. £)e brandweer, die spoedig ge waarschuwd en ter plaatse was kon echter weer tamelijk gauw inrukken, omdat men door krachtdadig optreden van de buurtbewoners 't vuur spoedig meester was. Het dak van het achterhuis brandde gedeeltelijk weg en in de keuken werd vrij veel waterschade aangericht. Oorlogsmonument gemeente Vlijmen. Stand ingekomen collecten gelden 1 Mei 1947 52.30 Opbrengst uitvoering „Volharding" 7.34 Opbrengst #collecte 5 Mei 39.18 Geschonken geldprij zen door Oranje- ^groepen 30. 20.— 10.— Totaal 158.82 WASPIK. Serenade. De Waspiksche harmonie bracht dezer dagen een se renade aan het gouden echt paar C. v. d. Broek. RAAMSDONKSVEER. Voetbal. Zondag 4 Mei j.l. speelde Victoria haar kampioenswed strijd tegen RKDVC 2 uit Drunen. Voor de rust zou men niet gezegd hebben dat de boven ste uit deze afdeeling tegen de laagst geplaatste speelde. Drunen had een zware neder laag te wreken en pakte dus hardnekkig aan. Bovendien zat er in de Raamsdonksche ploeg weinig verband en mo gelijk speelde de zenuwen haar parten. De rust ging in met 00. Na de thee pakte Victoria energiek aan en kwam dan ook meer in den aanval. Toen na ongeveer een- kwartier spe len de rechtsbinnen een voor zet ineens inschoot en de eer ste ,goal maakte, was 't hek van den dam. Tien minuten later volgde nummer twee. De blauw-witten waren niet meer voor het Drunensche doel weg te krijgen en de rechtsbinnen maakte met een vliegend schot het derde doel punt. Victoria had het kam pioenschap op zak en produ ceerde rustig nog twee doel punten, door middel van Snij ders en Blom. Na een.vijf-jarig verblijf in de eerste klas, heeft Raams- donk dan zijn eerste elftal kampioen zien woi'den. Krij gen we een K.N.V.B.-er? Met spanning zien v/e de promotie-wedstrijden tege moet. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 26) Wat ik nu ga zeggen, is strikt in vertrouwen: er schijnt zich iemand aangemeld te hebben, die beweert, dat hij Leo en den Chinees buiten heeft gezien op den avond van den moord. Ik begrijp niet, wat je nu praat. Wie zei er dan, dat ze bui ten gezien werden? Ik dacht nogal, dat baron Leo zoo nadrukkelijk getuigd had, dat hij ziek te bed lag op het oogenblik yan den moord! Dat heeft hij niet precies ge„ zegd. Er werd hem niet recht streks gevraagd, of hij dien avond het Kasteel ook verlaten had, daar dit als een venzelf sprekend feit werd aangnomen, omdat hij Schroot immers een briefje van verontschuldiging had gezonden, dat hij dien avond niet kon ko men. Nu, het schijnt, dat ouwe Kees Peters Parels heeft verteld, dat hij den baron en zijn bedien de op dien avond hier dicht bij 't huis heeft gezien. Op dat oogen blik hechtte Parels er niet veel waarde aan, maar nu schijnt er nog iemand te hebben verklaard, dat hij op den bewusten avond den baron en den Chinees op ver dachte wijze achter de heg heeft gezien. Christine keek hoe langer hoe verschrikter en vroeg: Zou de inspecteur hem dan verdenken van moord? Ik vrees van wel.. Hij heeft ook ontdekt dat de knoop die na de inbraak in het veld gevonden werd, van de jas van Hop Lee afkom stig was. Dus dat is een lee- lijk ding. Denk je dat Leo gear resteerd zal worden? Waarschijnlijk wèl. Het zou verschrikkelijk zijn voor den ouden heer, maar Peter hield ineens op, daar hij gewaar werd dat er een man heel zachtjes den win tertuin kwam binnengeloo- pen. Chris schrikte zóó, dat zij met den elleboog een potje Venushaar omstootte. Stark want die was het trad naderbij en prevelde een woord van verontschul diging. Neem mij niet kwalijk, juffrouw; maar ik wist niet dat hier iemand wasHoe jammer, juffrouw, maar er is wat aarde op uw japon. Hij haalde een zakdoek uit zijn zak en klopte voorzichtig de aarde af. O, geeft u zich maar geen moeite, protesteerde Christine. Dat komt best te recht. De man trok zich terug, met een listigen glimlach op de% lippen. En terwijl Peter hem na keek, werd Chris een enve loppe gewaar, die op den grond lag. Die moest Stark dus hebben laten vallen, ter wijl hij zijri zakdoek te voor schijn had gehaald.. Ze zag dat die geadresseerd was aan baron Leo en als door een ingeving liet zij nu haar zak doek vallen, raapte die op met de enveloppe en al en stak alles bij zich. Hoe kwam nu de bediende van Schroot aan een brief, geadresseerd aan den jongen baron?Nu, dan had zij er evenveel recht op als Stark. Nadat de jongelui nog even gepraat hadden, drukte Peter haar op het hart dat zij toch vooral zwijgen zou over hetgeen hij haar verteld had. Eerst toen Chris weer op haar eigen kamer in de „Cle matis" was, achtte zij 't veilig den inhoud van het telegram te lezen, die heel vreemd klonk: „Overblijfselen gevonden en geïdentificeerd. Poli tie onderzoekt de zaak". HOOFDSTUK XVI. Chris begreep er niets van. Ongetwijfeld was dit een waarschuwing aan Leo, maar deze was door een ongeluk kig toeval in plaats van aan hém, Stark in handen geval len. Het kwam geen enkelen keer bij het jonge ding - op om Leo te waarschuwen voor de bedreiging die hem boven het hoofd hing. Haar eenige gedachte ging daarnaar uit, dat zij zoo gauw mogelijk moest zorgen dat hij het te legram in handen kreeg. Dien volgenden morgen zond ze dus door den tuin mansjongen een briefje aan Leo, waarin ze hem verzocht met haar samen te komen on der „de olmen", een groepje van drie boomen, dien avond om zés uur. Het was haar on mogelijk om eerder te gaan, want er kwam dien middag iemand bij de Berensteins op bezoek en Chris vond 't on voorzichtig om het telegram aan een ander toe te vertrou wen. Leo was verrast en tegelij kertijd uiterst verheugd over het briefje; hij kleedde zich dus met de grootste zorg en ging vol hoop naar de plaats van samenkomst. Zeker had ze berouw over haar optre den van den vorigen dag en wilde ze het nu weer goed maken. Er waren dien middag maar heel weinig menschen dien kant uitgegaan, want behalve een zeer ongunstig uitziende landloopei', kwam zij nie mand tegen. Ineens hoorde hij met groo te snelheid een auto naderbij komen. Haastig trok hij zich terug in een uitgedroogde sloot. De auto stopte; een ge maskerde chauffeur sprong er uit, wierp hem een doek over het hoofd die zeker met chloroform besprenkeld was, want hij voelde dat hij het bewustzijn verloor; hij had nog zoo'n vage herinnering dat hij in den auto geheschep werd Daar Christine eerst nog 'n bezoek naar het station moest brengen, was het half zes vóór zij zich op weg begaf naar het plekje onder de ol men. Zij nam den kortsten weg en bereikte zoo de heg die langs den grooten zijweg liep. Juist was ze van plan door een opening in die heg te kruipen, toen ze een auto hoorde aankomen.... 't Vol gend oogenblik was ze getui ge van het ontvoeren van Leo. Het was alles zóó vlug in z'n werk gegaan dat zij ook geen gelegenheid .had gehad om tusschenbeide te komen. In minder dan geen tijd was de auto uit het gezicht ver dwenen. Ze kroop door de heg en liep den grooten weg af in de richting naar 't kas teel. Niet lang duurde het of daar zag ze tot haar groote verlichting Guus met Hop Lee op haar toekomen. In enkele woorden vertelde ze wat ze gezien had en zei er ook bij dat zij daarheen gegaan was om Leo het ge heimzinnige telegram te ge ven. Tot haar verrassing en ook die van Guus rukte Hop Lee haar het telegram als 't ware uit de hand en las het. Er is geen oogenblik te verliezen. We moeten dade lijk naar de politie gaan, riep hij en toen hij zag hoe ver baasd die twee keken, lichtte hij toe: Ik ben Brakman, ziet u, Brakman, die gisteren in Utrecht met u geluncht heeft. Ik ben particulier detective en heb enkel deze rol van Chineesche bediende gespeeld om geen argwaan te wekken. Gezamenlijk liepen zij nu in de richting naar het dorp en Brakman vertelde verder: (Wordt vervolgd). BENOEMD. De heer A. H. Verhoeven werd bij de gemeentewerken alhier benoemd als eerste gasfitter. VERBETERING. Aan de stopplaatsen van de N.S. bussen, die niet aan de stations zijn gelegen, zul len door de N.S. ook kanto ren worden ingericht, waar men plaatskaarten voor 't ge- heele land zal kunnen krij gen. LEERLINGEN UITVOERING. Muziekstudio v. Boort. Donderdagavond werd in Musis Sacrum een leerlingen uitvoering gegeven door de leerlingen van Muziekstudio v. poort. Mej. Alda v. Boort sprak een inleidend woordje en heette hierin allen van harte welkom, speciaal den direc teur van de Middelbare Meis jesschool den Weled. Gel. Heer Drs. de Vries. Op veler ver zoek, zoo zeide Mej. v. Boort, was men nog eens terugge gaan naar de z.g. leerlingen uitvoeringen. Men moest dan ook vanavond geen uitzonder lijke prestaties verwachten, want men had hier uitslui tend met leerlingen te doen. Bij de keuze der nummers had men eveneens rekening gehouden, met den aanleg der leerlingen. Mej. Alda v. Boort wensch- te hierna alle aanwezigen een genoeglijken avond en haar leerlingen veel succes toe. Het programma, dat niet minder dan 42 nummers ver meldde, werd. hierna toch zeer vlot afgewerkt. Zooals Mej. v. Boort in haar openings woordje zeide, had men hier uitsluitend te doen met leer lingen en had men hiermede rekening gehouden bij de keu ze der nummers. Maar toch, met welk een toewijding werd er gemusiceerd en gezongen en welk een prestaties wer den er bereikt. En dit alles overwegende, mag men toch zeker niet op de kleine te kortkomingen letten; dit zou ongepast zijn. En zoo kon men dan ook het pianospel van den kleinen Joske Nijman evenzeer waardeeren als het pianospel en de zang van meer geroutineerde en ge schoolde krachten zooals Jet ty de Kort, Lambert v. Oud- heusden en Sjef Boom. Hebben we hier dan enkele namen willen noemen, dan willen we direct opmerken dat allen eigenlijk in één adem genoemd moesten wor den, juist omdat het hier een leerlingen-avond betrof, waar in zoowel goede als mindere krachten voor het voetlicht traden, maar toch allen be zield met dezelfde toewijding en enthousiasme. Hier mag men geen individueele pres taties roemen, maar wel het geheel, dat onder de zoo uit muntende leiding van Mej. 'Alda van Boort op zulk een hoog plan stond, dat het niet anders dan het beste kan doen verwachten voor de toe komst, waarvan we hopen dat ze succesvol zal zijn voor Muziekstudio van Boort en de leerlingen. KAMPIOENSCHAP DAMMEN. Daar drie spelers uit de eer ste klasse een gelijk aantal punten bereikten, moesten door deze spelers beslissingen gespeeld worden. Deze zijn inmiddels geschied en zijn door A. Schilders gewonnen, waardoor het kampioenschap behaald werd. De totale uit slag is als volgt: A. Schilders gesp. 9 pnt. 14 A. Moonen 9 12 v. Dam 9 10 v. d. Gouw 7 8 v. Munster 7 7 Hollemans 7 7 Pruissen 7 3 Nij holt 7 1 Voor de onderlinge compe titie zijn de eerste wedstrijden gespeeld; hiervan zijn de uit slagen: SchildersPruissen 20 v. d. GouwNijholt 20 MoonenPruissen 02 v. Munsterv. d. Gouw 11 HeuvelingSchilders 02 POLITIE-ZAKEN. Door de gemeente-politie alhier werd een zekere J. v. d. G. aangehouden, die eenigen tijd geleden uit het politie-bureau wist te ont snappen. Hij had nog vier maanden hechtenis te goed wegens diefstal. Hij werd ge arresteerd op het moment dat hij een meeningsverschil met zijn zwager „uit de wereld aan het helpen" was. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Cornelis A M G zv. J M Smetsers-Mol Ca- tharina H M dv. J H Klerx- Snels Leonardus M J zv. M A van Gelder-Krawinko Godefrida C M dv. H G Ver- hoeven-Samuels Martina C C dv. P J van Helvoirt-van Dongen Jacobus zv. H C Remigius-Nelis Josephus M A zv. A J Verboven-Ak kermans, te Loonopzand. Huw.-aaiigiften: Christia'an F van der Hoeven 28 j. te Sprang-Capelle en Adriana P van der Schans 26 j. te Waal wijk. Gehuwd: Hendrikus v. d. Lee 31 j. te Vlijmen en Adria na J C van Kuik 31 j. te Waalwijk Cornelis Damen 29 j. te Loonopzand en Ger- dina Kleijssen 28 j. te Waal wijk Petrus v. d. Tillaart 30 j. te Sprang-Capelle en Theodora M Leijtens 27 j. te Waalwijk. Overleden: Johannes C J Pulles, 55 j., echtgenoot van Maria Wolfers. Ingekomen: J M Bergmans van 's-Bosch R. Schwar- zenberger en kinderen van Arnhem A. F. Veltman van Rotterdam M J Giesbers en gezin van Tilburg R C Heemskerk van Arnhem A C Kooien van Best J D W de Greéff van Etten en Leur CC Groenenboom van Den Haag H G M Geer- tjens van Maastricht JA van der Aa van Tilburg L L Italiaander en echtgenoote van Bussum. Een lezer geeft zijn verba zing te kennen over het feit, dat mej. M. Mertens door de oprichtingsvergadering van den R.K. Sigarenwinkeliers- bond onlangs in Waalwijk ge houden, met algemeene stem men tot bestuurslid was ge kozen en in het verslag in „De Echo" haar naam als be stuurslid niet werd vermeld, zoodat men blijkbaar eigen machtig een ander bestuurslid in haar plaats had gesteld. Hij vraagt zich af of dit zoo maar gaat. Vertrokken: G J Bruurmijn naar Raamsdonk W Leer- makers naar Moergestel M A Stokwielder naar Tilburg M J H Jacobs naar Maas- bree J G M Beermann naar Apeldoorn. BRABANTS VOLKSHERSTEL. Zooals bekend zal Neder lands Volksherstel over eeni gen tijd worden geliquideerd. Van een liquidatie van Bra bants Volksherstel is echter geen sprake. Brabants Volks herstel zal integendeel nog met grootere intensiviteit zijn werk verrichten en het ba seert dit werk op dejoekom- Btige organisatie van^'t vrije maatschappelijke leven. Brabants Volksherstel zal voortaan heeten: Provinciaal Opbouworgaan „Brabants Volksherstel". Een rondschrijven werd ge zonden aan de Plaatselijke Maatschappelijke Organisa ties, die in nagenoeg alle plaatsen van Noord-Brabant samenwerken in Plaatselijke Werkgemeenschappen en tot de heer en Burgemeesters en waarin een korte uiteenzet ting wordt gegeven van wat genoemd wordt een Provin ciaal Opbouworgaan en te vens waarom Brabants Volks herstel kan beschouwd wor den een Provinciaal Opbouw orgaan te zijn. In dit rondschrijven wordt verwezen naar een Nota van Professor Dr. F. A. Weve, Hoogleeraar te Tilburg, waar in een principiëele beschou wing wordt gegeven over „De verhouding tusschen het vrije maatschappelijke leven en de overheidsorganen". Beide geschriften, die van een helder inzicht getuigen, kunnen wij geïnteresseerden ten zeerste ter lezing aanbe velen. SCHOENMAKERS. In een druk bezochte ver gadering te Amsterdam werd na een inleiding van den heer W. Donker besloten de Ned. Bond vans Schoenherstellers en Maatschoenmakers op nieuw op te richten. De Nederlandsche schoen winkeliers besloten deze af zonderlijke organisatie te stichten, omdat de belangen der winkeliers en schoenma kers totaal uiteenloopen. Hiervoor werd een commis sie benoemd. Terwijl de rovers nog aan het praten waren over de wonderlijke bamboestengels, trokken de volgelingen van Sultan Sar zich als één man aan de zijkant van Joessoefs vlaggeschip op. De rovers waren zo verbaasd dat zij vergaten er tijdig op in te slaan. Inmiddels had Hassan zich onder water naar de oe ver begeven. Toen hij aan land stapte was hij onmiddel lijk omgeven door eenschare nieuwsgierigen, die in span ning de afloop van de ge vechten volgde. Vrienden, riep Hassan, een plechtig uur in de geschiede nis van het land Sar is bijna aangebroken. Onze geliefde Sultan is bevrijd en levert op dit ogenblik slag met de ro verbende. Aanstonds zal hij in zijn paleis terugkeren, te midden van zijn getrouwen. Bir Bar, zeiden de toehoor ders en dit betekende dat zij heel erg verheugd waren. KORTE BERICHTEN. Tusschen Nederland en België is een accoord geslo ten, op grond waarvan Bel gië 40 millioen holle bak- steenen en belangrijke hoe veelheden graniettegels en cement aan Nederland zal leveren. Naar wordt vernomen heeft Hr. Ms. ambassadeur te Washington, dr. A. Loudon, aan den Minister van Buiten- landsche Zaken op medisch advies per 1 Juli a.s. onthef fing gevraagd uit zijn tegen woordige functie. De ministers Beel en Jonkman hebben Woensdag middag' de hoogste Indische autoriteiten, onder wie de di recteuren van de departemen ten, ontvangen. Hiermede is het eerste formeele contact gelegd. Het opperste gerechtshof van Brazilië heeft bepaald, dat de communistische partij onwettig is. De desbetreffen de door de regeering aan het hof voorgelegde petitie werd met drie tegen twee stemmen aangenomen. „Vier van de vijf Duit- schers", aldus meldt Reuter uit Stuttgart, „gelooven seri eus in het bestaan van een groot Duitsch leger, dat van daag of morgen op bevel van Stalin, van Rusland uit Duitschland zal binnen mar- cheeren, om er een Duitsche Sovjetstaat te stichten. Vijfduizend aanhangers van de Soendaneesche Volks? partij die Zondag in Ban doeng een massa-vergadering belegden, richtten een „drin gend verzoek" tot de Neder- lands-Oost-Indische en de In donesische republikeinsche regeering om een volksstem ming te houden, waarbij be slist zou worden of de twaalf millioen Soendaneezen in West-Java zich los zouden maken van de rest van Java, teneinde een afzonderlijke Soendaneesche staat te vor- WASPIK. „De oorlog in liet Verre Oosten". Deze bijzondere film zal Zondag 11 Mei in de zaal van hotel van Iersel vertoond worden. Het is een in het Ne derlands gesproken film over den oorlog tegen de Jappen in Ned. Indië. Wit-Gele Kruis. In de algemeene ledenver gadering van het Wit-Gele Kruis werden de heeren A. Anemaat en W. Zijlmans bij acclamatie als bestuurslid her kozen. Voor den aftredenden heer Baaten werd gekozen de heer C. de Wit. Door den secreta ris werd een uitvoerig jaar verslag uitgebracht, dat ge tuigde van de groote activi teit van het Wit-Gele Kruis van Waspik op het gebied van de volksgezondheid. Het was jammer dat de vergadering slechts door zoo weinigen be zocht was. RAAMSDONK. Raadhuis. De sloopingswerkzaamheden voor het raadhuis van Raams donk (dorp) zijn opgedragen aan de fa. Verduin te Raams- donksveer. Men heeft dit besluit om 't raadhuis af te breken geno men, omdat de restauratie te hooge kosten met zich zou brengen. ELSIIOUT. Groote brand. In de woning van W. S. in de Mariëndonkstraat brak dezer dagen brand uit. Het vuur greep zeer snel om zich heen en er viel niet meer aan blusschen te denken. Van huis, stal en inboedel kon dan ook niets meer gered worden. Aan het krachtig optreden van de brandweer is 't even wel te danken dat verschil lende in de buurt met riet gedekte woningen behouden konden blijven en de brand geen rampzalige omvang aan kon nemen. De nieuwe medebewoners, die juist voor den eersten dag er bij ingetrokken waren, konden ook niets meer red den, hetgeen wel bijzonder tragisch is. VLIJMEN. Zaterdagavond 5 Mei j.l., werd er in Vlijmen langs de graven een Stille Omgang ge houden. Zondags had er een plechtige Hoogmis van her denking plaats, terwijl 'sMaan- dags de Nationale feestdag op luisterrijke wijze gevierd werd. Op het Marktveld was een kinderfeest georganiseerd, waarna een optocht naar het gemeentehuis plaats vond. Hier werd door de harmo nieën gespeeld en door de kinderen gezongen, terwijl door de buurtvereenigingen bevrijdingsspelen werden op gevoerd, o.a. het spel „Wel Bevrijd". Des middags hadden er kin derspelen plaats waar het er gezellig aan toe ging en de kinderen veel plezier hadden en mooie prijzen konden win nen. In den avond werden de verschillende Oranje-groepen door den Edelachtb. Heer Burgemeester v. Hout op het gemeentehuis ontvangen en toegesproken. Het waren uiterst geslaag de feestdagen. LAND- EN TUINBOUW. Een algemeene klacht van landbouwers en veehouders is dat de houten afrasterings- palen zoo vaak vernieuwd moeten worden. Dikwijls be ginnen deze reeds 2 a 3 jaren nadat ze geplaatst zijn, rot- tings-verschijnselen te ver- toonen, vooral op de grens van lucht en bodem. In den landbouw en de veeteelt zijn dan ook jaarlijks tienduizen den nieuwe omrasteringspa- len noodig; bij het nieuwe weide-systeem met meerdere kleinere perceelen nog meer dan vroeger. Men heeft er over gedacht ijzeren of betonnen paaltjes te gebruiken, doch de onder vinding heeft geleerd dat dit ook geen goede oplossing is.t Niet alleen dat ze duurder' zijn dan houten palen, doch de ijzeren worden na eenige jaren door roest verteerd, terwijl de betonnen na eeni gen tijd beginnen af te brok kelen, zoodat ook dit soort afrasteringspalen den land bouwer na eenige jaren weer zorgen geeft. Het is blijkbaar nog niet al gemeen bekend dat men den levensduur van de houten pa len zeer belangrijk kan ver lengen door deze een berei dingsproces te laten onder gaan, alvorens ze in den grond te plaatsen, terwijl het een verspilling van onze toch al zoo karige houtvoorraad is, als men de palen onbereid in gebruik neemt. De afraste ringspalen die betrekkelijk dun zijn, bestaan bijna ge heel uit spinthout en dit zal bij den grond in twee of drie jaar verrotten. Velen trachten dit te voor komen door de paaltjes eeni gen tijd in een of ander be reidingsmiddel te dompelen, doch hierdoor wordt de le vensduur er van weinig ver lengd, evenmin als door an dere methoden, zooals 't be strijken met carbolineum of met in water oplosbare zou ten. Het zekerste middel om de palen bestand te maken tegen aantasting door houtzwam- men en insecten, is een be reiding onder druk met creo sootolie in een der houtbe- reidingsfabrieken. Afraste ringspalen die op deze wijze behandeld zijn, doen zeker 20 tot 25 jaren dienst, zonder dat er nog een nabehandeling noodig zal zijn. En de ijzeren krammen of spijkers die er ingeslagen moeten worden, roesten niet en blijvèn dus al die jaren stevig in het hout zitten. Uit een eenvoudige bereke ning blijkt de groote bespa ring die het gebruik van af-

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2