Overleder-snijder vraag|t avondwerk. VOLSLAGEN KLEERMAKERSKNECHT. Naaiwerk en Verstelwerk aannemen. SPORT FEUILLETON Gewogen en te Licht bevonden UIT DE PROVINCIE- Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. M. HAMERS W, HAMERS-SNOEREN Steno-typiste. GEVRAAGD: Gedipl. Costumière kan Woningruil Amsterdam Waalwijk. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot het verleenen van een crediet voor de vernieu wing der bestrating van de Hoofdstraat, de Koningsstraat en de Nieuwe Weg. De bedragen hiervoor zijn resp. 13440.—, 52650.— en 10.800.—. Totaal 76.890.— Z.h.st. accoord. Voorstel met ontwêrp-be- sluit tot het aanvragen van Rijksvoorschotten op de te stichten woningen ingevolge het urgentieprogramma 1947. Het betrof hier voorschot ten en jaarlijksche bijdragen voor den bouw van 18 nieuwe woningen. Het wilde den heer Zijlmans voorkomen, dat ondanks het groote woningprobleem van de zijde der burgerij weinig medewerking werd ondervon den. Er zou met goede wil meer woonruimte beschikbaar kunnen komen, maar spreker vroeg of het niet mogelijk was tot vordering te kunnen over gaan, omdat vrijwillig niet veel bereikt zou worden. De voorzitter merkte op dat dit een zeer penibele aange legenheid was. Het bezorgde hem bijna een nachtmerrie. Het probleem was welhaast niet op te lossen. Hij was het met den heer Zijlmans volko men eens, dat de medewer king der gemeentenaren in derdaad niet erg groot is. Hij wilde met overleg goede resultaten bereiken en door verschillenden werden de groote moeilijkheden inder daad aangevoeld. Daarentegen waren er anderen, die in het geheel geen oor hadden voor de aangevoerde argumenten en de woorden over zich heen lieten gaan. Tot zijn spijt zou de voorzitter zich gedwongen zien vaker tot vordering van- woonruimte te moeten over gaan. Daar meestal beide par tijen ontevreden waren zou er vaak wrijving ontstaan en die toestand was evenmin ideaal. Door verschillende door te voeren verbeteringen aan de woningen zou eveneens ge tracht worden een oplossing te vinden. Z.h.st. ging de raad met het voorstel accoord, waarna de voorzitter nog mededeelde dat alles in kannen en kruiken was en dat men hoopte tot zeer spoedige afwerking te kunnen overgaan. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot wijziging van de ver ordening op de heffing van keurloon in de gemeente Raamsdonk. De voorzitter deelde mede dat er een onbillijke regeling bestond t.a.v. het invoerkeur- loon en dat B. en W. voorstel den aan de onbillijkheid een einde te maken dooiy de ver ordening zoodanig te wijzigen dat het keurloon ging bedra gen 3 ct. per kg. met een mi nimum van 50 ct. en zonder verdere beperkende bepalin gen. Z.h.st. accoord. Voorstel met ontwerp-be- sluit, bepalende dat een plan van uitbreiding voor de ge meente wordt voorbereid. Bij een vroeger genomen besluit had het uitbreidings plan alleen Raamsdonksveer betroffen, aldus de heer Ro denburg, die vervolgens vroeg of R'dorp hier thans eveneens in betrokken was. De voorzitter deelde mede dat hem, wat betrof de eerste opmerking van den heer Ro denburg, niets in dien geest bekend was en dat thans het uitbreidings-plan evenzeer Raamsdonkdorp betrof. Z.h.st. accoord. Verzoek d.d. 18 Febr. 1947 van het R.K. Parochiaal Kerk bestuur van O. L. Vr. Hemel vaart te Raamsdonksveer tot medewerking, om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de betegeling van de speelplaats der Jongensschool aldaar, met voorstel en ont werp-besluit om -die mede werking te verleenen. Het bedrag was geraamd op 4340.-^-. De inspectie vond een en ander noodzakelijk, terwijl Ged. Staten geen be zwaar maakten. Verzoek d.d. 12 Maart 1947 van het bestuur der R.K. Meisjesschool te R'veer tot medewerking om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor herstel van ruiten en plafonds der school, welke door oorlogsgeweld zijn ver nield. met voorstel en ont werp-besluit om die medewer king te verleenen. Het bedrag voor de ruiten was 162.voor de plafonds 196.—. Totaal 358.—. De inspectie had, evenals Ged. Staten, geen bezwaar te gen de beschikbaarstelling en de raad ging met het voorstel z.h.st. accoord. Voorloopige vaststelling dei- rekening van het electrici- teitsbedrijf, het vleeschkeu- ringsbedrijf en de gemeente over het dienstjaar 1944. Namens de commissie, be staande uit de heeren Lank- huijzen, Rodenburg en Zijl mans, deelde eerstgenoemde mede dat de commissie een en ander in orde bevonden had en voorstelde tot voorloo pige vaststelling over te gaan. Aldus werd z.h.st. besloten. Goedkeuring der rekening van het burgerlijk armbestuur over het dienstjaar 1944. De commissie, bestaande uit dezelfde heeren, deelde bij monde van den heer Lank- huijzen mede dat alles in or de bevonden was en adviseer de tot goedkeuring over te gaan. Z.h.st. accoord. Ontwerp-besluiten tot wij ziging van de begrooting van de gemeente en de bedrijven over 1946 en 1947. Z.h.st. accoord. Aangezien van de rondvraag geen gebruik gemaakt werd, volgde hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. HET FRANSCHE ELFTAL VOOR 26 MEI. Voor den wedstrijd tegen Nederland op 26 Mei a.s. zal het Fransche elftal vermoe delijk als volgt worden sa mengesteld: Doel: De Rui. Achter: Jedrejak en Rodri guez. Midden: Cuissard, Gregoire en Prouff. Voor: Heine, Heisserer, Si- nibaldi, Barette en Vaast. KAATSHEUVEL. Geel-bruin MuloD.E.S.K. 3—1. DESK dat bij den uitslag van bovengenoemden wed strijd geen belang meer had, deed haar sportieve plicht en heeft het de Helmondenaren lang niet gemakkelijk ge maakt. Eerst in het laatste kwartier konden de gasthee- ren door twee blunders van den DES-keeper de overwin ning veilig stellen. Er werd over het algemeen goed voet bal vertoond en vooral na de rust stond de wedstrijd op hoog peil. Reeds spoedig moet de Geel bruin-keeper de handen uit de mouwen steken voor en kele verre schoten van v. Nieuwstadt, maar zooals ge woonlijk is hij in prima vorm. Als één van de Helmondsche backs te zacht terugspeelt op clen uitgeloopen keeper, krijgt v. Laarhoven den bal te pak ken, maar hij schiet hoog over. Ook de tegenpartij zit ondertusschen niet stil. Als M. van Es den bal geheel on opzettelijk met de hand speelt, geeft de scheidsrechter hiervoor een strafschop, die in een doelpunt wordt omge zet, 10. Met dezen stand breekt de rust aan. In de tweede helft komt DESK geweldig opzetten en v. Boxtel en v. Nieuwstadt geven keer op keer afgeme ten passes aan hun medespe lers, maar het beslissende schot ontbreekt. Eindelijk kan v. Laarhoven met een kop bal uit een voorzet van Soe- terboek den stand gelijk ma ken, 11. Iedereen denkt dat DESK zeker zal gaan winnen, maar het komt geheel anders uit. Terwijl de Helmondsche keeper in prachtige stijl ver schillende schoten onschade lijk maakt, weet de thuisclub zich geleidelijk van 't DES- offensief los te maken. Bij een tamelijk ongevaarlijk schot op het doel der gasten, stompt Groenendaal den bal jammer lijk in eigen doel, 21 en als éven later de DES-keeper bij een schot van den Geel-bruin- linksbuiten den bal voor de voeten van den linksbuiten slaat, wordt het met de laat ste trap van den wedstrijd zelfs nog 31 voor de thuis club, een uitslag die de krachtsverhouding in het ge heel niet weergeeft. LOON-OP-ZAND. Uno AnimoWaspik 40. Nadat vorige week Zater dag Uno Animo den strijd aanbond tegen het sterke Waspik dat reeds de kam- pioensvlag bij zich had en reeds op een goede overwin ning rekende, doch door den regenval den wedstrijd heeft moeten staken in het voordeel van Uno Animo, welke met 10 een voorsprong had, werd Zondag opnieuw dezen strijd aangebonden op het DESK-terrein te Kaatsheuvel, waarbij Uno Animo uit het zelfde vaatje heeft getapt .en deze ontmoeting tot 'een prachtig einde wist te bren gen en de a.s. kampioenen met een nederlaag huiswaarts zond van 40 voor Uno Ani mo en zoodoende haar het kampioenschap ontnam. Korvel echter, welke door een overwinning van Uno nog aanspraak op het kampioen schap maakte en goed verte genwoordigd was, kreeg hier door meer dan zij verdiende en ging er met de kampioens- kluif van door. Zoodoende werd Korvel kampioen dezer afdeeling en eindigde Waspik op de eervolle tweede plaats. Proficiat jongens. Uno Animo heeft hiermede getoond haar spel waardig te zijn en hoopt in de volgende competitie zelf een danig woordje mee te kunnen spre ken. RAAMSDONKSVEER. Voetbal. Ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de voetbal vereniging ..Veersche Boys" van welk jubileum wij reeds eerder een uitvoerig verslag publiceerden, werd op Hemel vaartsdag een huldigingswed strijd gespeeld tegen Dongen, welke door deze Se klasser met 10 werd gewonnen. Ge zien het feit dat de Boys een klas lager spelen, konden zij de Dongenaren er goed onder houden en wogen beide ploe gen uitstekend tegen elkaar op. De Boys hadden den vrij wel stevigen wind pal van voren, maar wisten ondanks dat den bal goed te plaatsen. In het Boys-elftal waren.voor het eerst enkele spelers opge steld uit het tweede elftal om ook hen de kans te geven, die ze dan ook direct aangrepen en hun kunnen tot uiting brachten door goed samen spel met de anderen. Vele cri- tieke momenten moesten de doelverdedigers doorstaan, maar deze waren ten volle voor hun taak berekend en hielden hun doel goed schoon. Zoodoende kwam de rust met gelijken stand 00. Nadat de keepers van doel veranderd waren bleef 't spel op gelijk peil, totdat tegen 't einde de spanning er in kwam door een critiek mo ment voor het Veersche doel, maar het doelpunt dat in wording was werd opgeheven door een back die hands ver oorzaakte, wat een penalty tot gevolg had. Deze werd door onzen keeper op een keurige wijze gehouden. Het einde naderde reeds en nog steeds geen beslissing. Het winnende puntje kwam vijf minuten voor het einde, toen in een geharwar voor doel één onzer backs het leder zoo danig bewerkte dat deze in eigen doel belandde. Even- later werd de wedstrijd be ëindigd. De Boys kunnen ondanks dit eene verliespunt, dat ver oorzaakt werd door eigen spelers, uiterst tevreden zijn omtrent hun spel. Ook de jongeren uit het tweede elftal waarvan er drie meespeelden, plus de keeper, hebben goed spel laten zien. Om 4.30 uur had een gecos- tumeerde voetbalwedstrijd plaats tusschen diverse mede werkers uit de jubileum-re vue, welke match een buiten gewoon succes had. De har monie ,,De Eendracht" gaf aan dezen wedstrijd spontaan haar medewerking, door in optocht en onder vroolijke klanken spelers en-ontelbare supporters naar het terrein te VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 29) Waarom dat? Wel, na de wijze waar op ik je behandeld heb.... Ja, die was niet fraai. Maar misschien was dit toch niet zoo erg je schuld als ik dit eerst wel meende. Hoe bedoel je dat? Wel, vóór Stark naar de gevangenis ging vertelde hij mij een vreemde geschiede nis: hij zei, dat „Schroot" op zettelijk je vader had willen ruïneeren om je tot vrouw te krijgen en dat je er in toege stemd had om de eer van je vader te redden. Is dit waar, Ida? Of deed je het enkel uit zucht naar rijkdom? Het was ter wille van mijn vader dat ik er in toe stemde me> den man te trou wen dien ik verachtte. Voor vader heb ik mijn geluk op gegeven. Maar nu zijn die kwel lingen van je afgenomen. Ja, die verschrikkelijke nachtmerrie dat ik de vrouw zou worden van ziJk een man. Maar overigens heb ik immers mijn kostbaarste goed verloren: jouw liefde. Een oogenblik heerschte er diepe stilte; toen vroeg Guus zacht: Je schijnt er dan wel ze ker van te zijn dat dit zoo is? Ja, natuurlijk. Ze over dekte het gelaat mét de han den en snikte troosteloos. Liefste lieveling, je bent een ware heldin geweest. Dus je wilt mij weer in genade aannemen, Guus? fluisterde zij. Ik heb nooit opgehouden je lief te hebben, kind. Ik ben heel zelfzuchtig geweest dat ik zooveel gaf om bewondering. Maar ik verzeker je dat ik geleden heb, Guus. Ik zie nu de din gen anders en ik besef dat er niets gaat boven de liefde van een goeden man. We hebben beiden gele den, kind. Maar nu zijn deze donkere wolken van onzen hemel weggetrokken en laten wij hopen dat wij nog vele jaren van geluk vóór ons hebben. Je ziet er dus niet tegenop om arm te zijn, kind? Je bent bereid met mij naar het buitenland te gaan en mij te helpen daar fortuin te ma ken? Ik wil met je gaan naar het einde van de aarde, be tuigde zij uit den grond van haar hart. Christine had er berouw over dat zij Leo ten onrechte had verdacht. De populariteit van den jongen man was in hooge ma te toegenomen door zijn ont dekking van de waarheid be treffende den moord op van Beek. Het was Chris een ware verlichting geweest toen zij hoorde wie dat jonge meisje was, dat bij de Geel's verbor gen werd en haar jaloersch- heid op Flora die nu op het kasteel logeerde was weldra geheel verdwenen, toen zij begreep dat haar genegen heid voor Leo niet anders dan een innige dankbaarheid was, omdat hij haar behoed had voor een vreeselijken dood. Leogaf Chris niet de ge legenheid om zich tegenover hem te verontschuldigen, daar hij haar stelselmatig uit den weg bleef. Zij verheugde er zich op dat alles tusschen Guus en Ida zoo schitterend in orde was gekomen, maar daardoor voelde ze ook dubbel haar verlies. Waarom had zij Leo niet getrouwd en zijn liefde aangenomen toen hij haar die geboden had? Nu was het te laat. Hij zou haar nooit meer vragen. Bleek en stil nam zij haar huishoudelijke plichten waar; zelfs het groote feest dat op het kasteel gegéven werd om de officiëele verloving van Guus en Ida te vieren, vroo- lijkte haar niet op. Op een morgen ging zij met een mandje vol boontjes, die zij zou afhalen, naar het pri eeltje. Het was een eentonig werk en de atmosfeer was druk kend; dus lang duurde 't niet of het jonge ding viel in slaap. Toen zij wakker werd zag ze Leo roerloos aan den in gang van het priëeltje staan, haar aanstarend met groote, droeve oogen. Ben je daar eindelijk, riep ze hem toe met eenigs- zins verheugde klank in den toon van haar stem. O, waar om ben je toch zoo wreed voor mij geweest? Wreed?Had je dan verlangd mij te zien? Ik wilde je om vergif fenis vragen dat ik zulke wreede dingen van je ge loofd heb. Betreffende juffr. Par ker, meen je? Och, dat. was misschien niet meer dan na tuurlijk. Wee den wolf, die in een kwaad gerucht staat. O, maar je bent niet half zoo slecht als je je voordoet voor de menschen. Dat is heel aardig van u gezegd. Die vriendelijke ge dachte zal ik in herinnering houden als ik ver weg ben. Ga je dan weg? Ja, mijn werk hier is af- geloopen. Het stuk is uit; het gordijn valt voor het laatst. Ze keek hem verbaasd aan. Ik begrijp je niet. Waar om zou je heengaan? Wel, Guus' geluk moet niet door mijn aanwezigheid verstoord worden. Je zuster moet in haar eerzuchtig stre ven bevredigd worden en ééns moet zij baronesse van van den Oldenhoven zijn. Christine was opgestaan, maar moest-zich aan de tafel vasthouden. Ben je dah tóch niet de zoon van baron van Heem straten? fluisterde zij. Je hebt mij immers zel ve een.bedrieger genoemd? O, maar dat meende ik niet. Is het werkelijk waar en ga je voor goed weg? Voor goed! Hoor eens hier: ik weet dat je zwijgen zult. Ja, vanavond ga ik weg. Ik zal een briefje op de toi lettafel spelden, waarin ik den baron de situatie toe licht. Als ik het aan Guus zeg zou hij mij nooit laten gaan. O, neem mij dan mee! riep zij en haar stem klonk zóó vreemd, dat hij er nau welijks de hare in herkende. Ik zou niet verder kunnen leven als je weg was. Ik zou het je wel op mijn knieën kunnen smeeken.... Dus je voorspelling komt uit! Besef je wat je vraagt? Wil je waarlijk het leven dee- len van een zwerver over de aarde? Ja, ik wil volgaarne alle moeilijkheden met je dragen. Weet je dan niet dat er een macht van je uitgaat, die maakt dat iedereen van je houdt?Zelfs degenen die volgens alle menschelijke be- rekeningen je vijanden moe- ten zijn? Hoe zou ik je dan j kunnen weerstaan? Maar mis schien voel je niets meer voor j mij en zou het je te lastig zijn om een vrouw mee te nemen? Tot eenig antwoord sloot hij haar in de armen en keek haar lang en doordringend aan. Ik geloof dat je meent wat je zegtIk was van plan geweest alles uit mijn hart omtrent jou te bannen, maar je liefde heeft overwon nen. Dus je wilt de vrouw zijn van een Zigeuner die je niets te bieden heeft dan heel zijn liefde? HOOFDSTUK XIX. Chris en haar verloofde maakten allerlei schikkingen voor hun vlucht. Leo zou dien avond het kasteel verlaten en den nacht in een hotelletje doorbrengen. Christine zou den volgenden morgen aan 't station met hem samenkomen en zouden zij met de „melk- trein" naar Amsterdam ver trekken. begeleiden. Lven voor den wedstrijd werd* aan den re gisseur van de junileum-revue dhr. Herman y;tassar, een pracht schildevfftuk aangebo den door - 'het bestuur. Dit landschap werd vervaardigd door den bekenden kunst schilder Jac. Stal uit Geer- truidenberg. De beide aanvoerders wa ren ditmaal de zelfde die in de revue de grootste zwart kijkers tot lachen wisten te brengen, n.l. Black en Jellow. Veel komisch momenten de den zich voor tijdens deze vermakelijkheid, waarin een ieder aan spelregels de brui gaf; ontelbare doelpunten werden aan den loopenden band gemaakt en ook ditmaal werden de lachspieren op hooge proef gesteld, 't Meest vroolijke geval was wel een doelverdediger in een koddig costuum, gewapend met een parapluie en boek, die naast den goalpaal storid te lezen. De krachtmeting eindigde veel te gauw naar ieders zin en zoo gingen alls'n onder de opgewekte klanken van de harmonie tevreden naar huis en kunnen de Veersche Boys met een ware volidoening te rugzien op de vierjng van hun 20-jarig jubileum. RAAMSDONKSVEER. Dammen. Dinsdagavond j.l. werd de onderlinge dam-competitie voortgezet. De uitslagen wa ren als volgt: J. SteigingaG. v. Erk 11 Jac. DirvenJ. Over- gauw 11 Corn, van Strien G. van Beek 20 H. Blom—J. C. Schott 0—2 De afgebroken partij tus schen G. van Erk en J. C. Schott eindigde in remise. Steigenga 5 4 1-9 1.80 H. Blom 4 3-16 1.50 G. v. Erk 4 2 2 - 6 1.50 v. Strien 5 3 - 2 6 1.20 (x) J. C. Schott 5 2 1 2 5 1.00 Overgauw 3 1113 1.00 (x) Hendrikx 4 112 3 -.75 G. v. Beek 6 2 - 4 4 1.66 J. Dirven 6 1 2 3 4 1.66 J. Nuijten 1 - - 1 - v. d. Molen 3 - - 3 - (x) gemerkt nog een afge broken partij. LOON OJP ZAND. Duivenwedstrijd. Zondag hield de Postdui- venvereen een. wedvlucht vanuit Quivrain. Deelname 123 duiven, gelost om 9 uur. Aankomst eerste' duif 11.2.05. Aank. laatste duif 11.16.52. De prijzen werden behöald als volgt: C. van Dongen 1, 2, 13, 15, 41. H. v. d. Linden 3, 8, 27, 28. G. IJpelaar 4. A. Spapens 5, 22, 36, 38. A. Bruurmijn 6. C. v. d. Sanden 7, 11, 19, 21, 23, 25. J. Snoeren 9, 24. Gebr. v. d. Velden 10, 30, 34. A. Bee- rens 12, 39. A. van Dongen 14, 17, 31. A. Dannenberg 16. A. van Leeuwen: 18. M. Maas 20. M. v. d. Ver. 26. M. Vera 29, 40. Gebr. IJaelaar 32. H. Beunis 33. H. yj d. Velden 35. A. v. d. Driest 37. Overduif H. Bjeunis. De jubileerende vereeniging „Echo der Duinen" te Loon op Zand, welks 75-jarig bestaan met Pinksteren met een grootsch festival wordt herdacht. Zittend van links naar rechts F. Aartsen, eere-lid; C. v. d. Velden en H. Leermakers, jubilarissen; Cor Vermeer, bibliothecaresse; A. W. Brands, penningmeester, jubilaris; Toos van Veldhoven, vice-presidente; H. Th. v. d. Heuvel, president (ruim 30 jaren); F. Wilmont, directeur; Ko Vera,secreta resse; M. Brands, secretaris; B. Dankers, 2e direct.; J. Dankers, eere-lid; Adr. Wartenberg en Mar. Cools, jubilarissen. POSTDUIVEN VEREEN. „DE POSTDUIF" WAALWIJK. Zondag hield bovengenoem de vereeniging een onderlin ge wedvlucht vanuit Quie- vrain. Wind West. Afstand 171 km. In concours 236 dui ven. Los 9 uur. De uitslag was als volgt: J. Mulders 1, 4, 25. C. Schu wer 2, 52. J. v. Bokhoven 3, 47. A. van Spije 5, 44, 55. W. Hermans 6. Jos van Bladel 7, 14, 20, 23, 30, 32, 34, 41. P. v. Helvoirt 8, 10. L. de Bruin 9. M. Verhulst 11. 12, 45. M. v. d. Griendt 13, 21. P. Tim mermans 15, 16. Th. Zwaans 17, 43, 53. C. Verhulst 18, 39. H. v. d. Wiel 19. Th. de Ronde 22. G. Sars 24, 54. G. van Huiten 26, 57. P. Adriaanse 27. P. L. Pullens 28. Jan van Bladel 29. L. v. Dongen 31, 46, 51. A. Stam 33, 59. A. v. Éijck 35, 36. Th. Duivekam 37, 38, 42. Jos~Hensen 40, 58. A. Stok- wielder 48. L. van Zon 49. G. Strijk 50. J. van Veldhoven 56. H. de Bruin le overduif. Reclames tot Donderdag avond 9 uur. Heden (Donderdagavond) van 7 tot 8 uur inmanden voor Noijon. Het Nederlandsche gevechts vliegtuig, dat sinds Woensdag op Oost-Java vermist werd, is door een patrouille van 't In- donesisch-republikeinsch le ger gevonden. De inzittenden van het vliegtuig, dat was neergestort, waren gewond en werden naar een republi- keinsch militair hospitaal overgebracht. PRINS BERNHARD-DAG TE EINDHOVEN FEESTELIJK GEVIERD. De Prins kwam Zaterdag middag' op 't vliegveld „Wel schap" te Eindhoven aan en heeft den ganschen dag in de Philipsstad doorgebracht ter gelegenheid van het feit, dat de stichting, waaraan Z.K.H. zijn naam verbond, in deze stad werd opgericht. Zooals men waarschijnlijk weet, be oogt de Prins Bernhard-stich- ting diegenen te helpen, die hun plicht ten opzichte van 't vaderland hebben gedaan en daarbij geestelijk of lichame lijk letsel hebben bekomen en niet op een andere wijze kunnen worden geholpen. Van het vliegveld af ging de colonne, die inmiddels was aangekomen, door de versier de stad aan wier trottoirban den de Eindhovensche bevol king zich had opgesteld om den prinselijken gast te be groeten. Na de zegetocht door de stad aanschouwde de Prins vanaf het bordes van het v. Abbe-museum ruim 10.000 voorbijtrekkende padvinders en padvindsters, Kaj otters, le den van gilde-vereenigingen, etc. Veel belangstelling toon de de Prins voor het steeds weer prachtige schouwspel van vendelzwaaien door de mannen van St. Jan uit Leen de op Strijp, van St. Martinus uit Tongeren en St. Sebasti- aan uit Mierlo. Des avonds was er een groote gala-voorstelling in de Philips-schouwburg. H.K.H. Prins Bernhard en Prinses Ju liana (die per auto was aan gekomen), minister Fiévez, tal van oud-ministers, de com missaris van de Koningin in Noord-Brabant prof. dr. J. de Quay, de burgemeester van Eindhoven, de initiatiefnemer tot de oprichting van de stich ting prof. majoor Duyf en vele andere autoriteiten woon den „Het circus der men schen" bij. Na de. cabaret-voorstelling was er een gala-bal, waaraan ook het Prinselijk paar deel nam. Het bewoog zich vrij tusschen de gasten en tot diep in den nacht duurde de vreug de. De Prins Bernhard-stich- ting heeft ongeveer 4000. in de kas er bij gekregen. MARIA-TENTOONSTELLING TE VUGHT. Ter gelegenheid van de opening van de Maria-kapel aan de Raad huislaan aldaar, heeft men een tentoonstelling georganiseerd, die hoogst interessant is en grote be langstelling trekt, zoals wij reeds in het kort hebben gemeld. Hoewel ons noch voor de ope ning, noch voor de tentoonstelling een uitnodiging gewerd, achten wij het toch van belang, van deze be langrijke, religieuse kunst-tentoon stelling, als we het zo noemen mogen, een en ander te zeggen, waar onze Langstraatse lezers nog tot en met 2e Pinksterdag ge. legenheid hebben deze te bezoe ken. Met de opening van de kapel en haar toewijding aan ..Maria. Moeder der mensen", leverde Vught een grol» bijdrage tot het herstel van de luister van Maria „Jammer dat het al afgelopen is", zei de Sirdar teleurgesteld, nadat alle volgelingen van den Sultan aan boord waren geklom men. En toen schrok hij. „Waar is onze onvolprezen Sultan? vroeg hij angstig. „Er wordt aan gewerkt, heer Sirdar", antwoord de men hem. En jawel, enige man. nen waren hard bezig de enor me gestalte van den Sultan., aan boord te hijsen. Gemakkelijk was het niet. Er is een fijn gevoel voor evenwicht nodig om een kogel rond lichaam op de juiste wijze aan boord te krijgen. Ieder die wel eens een voetbal uit het water heeft gevist, weet dit. Maar ten slotte slaagde men er toch in den Sultan over de verschansing te trekken. „Alles wel aan boord", werd geroepen, en langzaam ging de vlag van Sultan Sar in top... naar Brabantse, Katholieke tradi tie. En om deze schone traditie nog meer in. haar vroegere luister te herstellen, organiseerde men een tentoonstelling, die blijk geeft van de grote eerbied voor de Moeder van God, niet alleen van het ge wone volk, maar ook van grote, oude en moderne, binnen- en bui tenlandse kunstenaars. Wij zagen er de naieve en ont roerende Mariaverering van ons Brabantse volk, waarvan de vele Lieve Vrouwkes, alsdan niet on der rijk versierde stolpen, getui gen; en wij beseften de grote gul heid, waarmee de eenvoudige Brabantse Mariavereerder van zijn devotie-objecten afstand had ge daan. Wij zagen er de meesterwerken, die vele grote kunstenaars de eeu wen door aan Maria gewijd heb ben: een weelderige, bewogen Ru. bens tegenover de zachtheid en rust van het werk van een Itali aanse meester; de strenge, maar niettemin naieve iconen uit Rus- I land, naast de glimlachende Go- tbische Lieve Vrouwkes; de pri mitieve triptieken naast het forse werk van Rector Bekkers; het sculptuur-werk van Charles Eyck, naast een stijlvol Balinees mees terstuk; het prachtige borduur werk van Mevr. Fischer-Brom naast goud-brokaten mantels van Wonderbeelden. Het is een tentoonstelling, waar iedere kunstminnaar ten volle kan genieten. De kunst van 19 eeuwen Christendom is hier vertegenwoor digd door werken van haar groot ste en meest begaafde beoefenaars. Alle tijdperken en stromingen in de schilderkunst zijn hier in een of meerdere doeken of triptieken uit gebeeld; de rust en de eenvoud van de Vlaamse primitieven, de lieflijkheid en kinderlijkheid van de Gothiek, de strenge symetrie en beheersing der Renaissance, de overdadige weelde en beweging van Barok en Rococo. Men hoeft echter geen kunst kenner te zijn om deze tentoon stelling mooi te vinden. Ook hij die niet op de hoogte is van kunsttheorie en dgl., kan genieten van de eenvoudige ongecoirjpli- ceerde schoonheid, die vele kun stenaars in hun werk wisten te leggen. Het is onmogelijk hier een vol ledig beeld te geven van de onge mene rijkdom van deze verzame ling, waaraan niets ontbreekt en waar zelfs postzegels, gildelepels en andere uitingen van kleinkunst allen met de beeltenis van Maria, als kostbare kleinoden achter glas liggen te wachten op veel bezoe kers, evenals de honderden Lieve Vrouwkes, die hopen dat vele vereerders haar deze dagen hun opwachting komen maken. FEEST VAN DEN ARBEID IN BRABANT. Op de Parade te 's Herto genbosch vond Zondagmiddag voor de eerste maal een groo te openluchtmeting plaats van de K.A.B., afdeeling 's Her togenbosch, die genoemd werd het feest van den arbeid. Het is jammer, dat wegens de stroomende regen de belang stelling voor dezen bij zonde ren dag niet groot was. De heer Chr. de Gier, voorzitter der K.A.B. 's Hertogenbosch, begroette de aanwezigen en belichtte in zijn toespraak de ideealen van den katholieken arbeider. Daarna hield de dio cesane voorzitter, dhr. Vriens, een bezielende rede over de taak der katholieke arbeiders in het licht der encyclieken en hun verantwoordelijkheid in dezen tijd. Twee harmonie- en zorgden voor de muzikale omlijsting van dezen dag van den arbeid, terwijl de heer Joep Naninck voor de pauze enkele gedichten declameer de. DANKBETUIGING. Hierbij betuigen wij onze oprechte dank aan de Verzekeringsmij. „JOHAN DE WITT" voor de keurige en correcte be grafenis van onze dochter HENRICA DAMEN. Tevens onze dank aan familie, vrienden en buurtbewoners, voor hun medeleven tijdens haar ziekte en bij haar overlijden. J. DAMEN—LABEI Kaatsheuvel. Op Zaterdag 7 Juni a.s. hopen onze geliefde ouders en groot ouders en hun gouden Huwelijksfeest te vieren. Dat de goede God hen nog lang moge sparen is de wens van hun DANKBARE KINDEREN EN KLEINKINDEREN. Loon-op Zand, Mei 1947, Bergstraat 5 A. Receptie in de zaal van het Café Rest. VAN ONZENOORT, Loon-op-Zand. Adres bevr. bureau v. d. blad of drukkerij „Excelsior", K'heuvel. Ter secretarie der gemeente WAALWIJK kan geplaatst worden een ervaren Aanvangsbezoldiging f80— per maand. Sollicitaties vóór 1 Juni a.s. aan de Burgemeester. Kleermakerij HARRIE HOEVENAARS Baardwijkschestraat 30 WAALWIJK. Adres: F 55 WASPIK. Brieven onder No. 1853 Bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2