NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING 5 P.K. ELECTROMOTOR. RADIO-ACCU-TOESTEL FEUILLETON Gewogen en te Licht bevonden DANKBETUIGING. AANGEBODEN: C. M. VAN WIJLEN Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. Dat komt hun moreel ten goede. Tenslotte zeide generaal Kruis zulks in verband met een blijk baar gerezen misverstand dat als de troepen worden afgelost, daaronder ook de onderofficieren en officieren vallen. Zij gaan te gelijk met de minderen uit Indië weg, terwijl er geen sprakè van is, dat zij hier in Nederland zou den worden vastgehouden. Hij heeft verzocht te bevorderen, dat in Indië nog eens per dienstorder aan de troepen duidelijk te maken. P. C. HOOFT-HERDENKING. Op talrijke plaatsen, speciaal in Amsterdam is op stijlvolle en plechtige wijze herdacht de 300ste sterfdag van de grote Nederland- sche dichter en historicus P. C. Hooft. In Amsterdam werd een monument onthuld. BINNENKORT EERSTE KOLENBON. Zoals Trouw" meldt zal bin nenkort de eerste kolenbon voor 't nieuwe stookseizoen worden aangewezen. Men verwacht, dat dit 5 of 6 mud zal zijn. Het wordt niet 'waarschijnlijk geacht, dat het kolenrantsoen voor de komende winter ruimer zal zijn dan dat van verleden jaar. KONINKLIJKE SHELL HEEFT GROOTSE PLANNEN. De Koninklijke Shell wil het hare bijdragen tot herstel der ge teisterde Nederlandse Volkshuis houding, zoals op een persconfe rentie te Amsterdam Woensdag- middag door de directeur der B. P. M. werd verklaard. Te IJmui- den zal een nieuwe kunstmeststof- fenfabriek worden gebouwd. Te Pernis zal een nieuwe fabriek ver rijzen voor de vervaardiging van synthetische wasmiddelen met een productie-capaciteit van 25 mil lioen kilo per jaar, terwijl even eens te Pernis 'n nieuwe fabriek zal worden gebouwd voor de ver vaardiging van kunstharsen vooi een productie van 2 millioen kilo per jaar. In deze projecten zal een totaal bedrag van 70 millioen gul den worden geïnvesteerd. Bouw en bedrijfsvergunningen zijn reeds verleend. De drie grote fabrieken zullen nog in 1948 voltooid zijn. BETERE VERGOEDING GEVORDERDE AUTO'S. Onlangs heeft het Brabants co mité van actie voor gevorderde motorrijtuigen met het ministerie van Financiën besprekingen ge voerd, waarbij ook vertegenwoor digers van K.N.A.C. en de A. N. W. B. aanwezig waren. Het re sultaat van dit overleg was, dat aan enkele gegronde bezwaren te gen de bestaande regelingen kon worden tegemoet gekomen. In de eerste plaats is bepaald, dat de reductie-mogelijkheid voor het ge val een auto, gezien de ouderdom, bij de vordering in een slechtere staat verkeerde dan normaal is te achten uit artikel 9 van de be schikking vergoeding gevorderde motorrijtuigen .1946 wordt ge schrapt. Voor personén, die onvoldoende bekend waren met de terzake be staande mogelijkheden, is verder een aanvullende beroepregeling getroffen. Deze komt hierop neer, dat degenen, die een vóór 1 April 1947 afgezonden kennisgeving van vaststelling eener vergoeding, als bedoeld in art. 8 van de eerste organisatiebeschikking vergoeding militaire vorderingen ontvingen, alsnog tot 30 Juni 1947 een be roepschrift kunnen indienen, om hun bezwaren tegen de vastgestel. de vergoeding kenbaar te maken. EEN MANIFEST DER ENGELSE LABOUR-PARTIJ. In antwoord op kritiek, uitge oefend door links, dat de labour- partij een politiek voert, teveel op die .der verenigde Staten georiën teerd, en die niet voldoende reke ning houdt, met de desiderata van de sovjet-unie, antwoordt de bro chure het volgende: ,,De arbeidersregéring is niet van plan, stelling te nemen in het „ressemblement" in verband met de volgende wereldoorlog. Voor een Rusland, dat een conflict met Amerika voorziet, kan Groot Brittannië onmogelijk een bondgenoot zijn, want Enge land zou onder geen voorwaarde een politiek kunnen aanvaarden, die aanleiding zou kunnen geven, dat het met Amerika in oorlog zou kunnen raken. Afgezien van alle andere over wegingen hangt Groot Brittannië volkomen af van de producten, die het van overzee moet importeren, en Engeland zou binnen enkele weken door de Amerikaanse vloot tot de hongerdood gedoemd kun nen worden, want de Amerikaan se vloot is zesmaal zo groot als de Britse. De labourpartij verzet zich met klem tegen het misbruik, dat door de Russen van het -vetorecht ge maakt wordt. In de huidige we reldpolitiek acht de brochure niet zo zeer dat Rusland bang is voor Amerika," maar dat Amerika, dat de helft van de wereld contro leert, bang is voor Rusland. Het doel van de Engels-Ame rikaanse entente is een conflict te voorkomen, door Rusland aan te tonen, dat een agressieve anti- Britse politiek tot niets kan lei den. SHAW'S CANDIDA, een hymne aan de liefde. Er zijn weinig toneelstukken of romans, die ons zo eerlijk en op recht, zo scherp en fijnzinnig het mysterie der menselijke liefde in al zijn edele grootheid ontsluieren, als de Candida van George Ber nard Shaw. In dit spel is de sa tiricus moeten wijken voor de dichter met zijn diep-menselijk ge voel en zijn eerlijk idealisme. Niet dat we in dit stuk van zijn spran kelende puntigheden en rake op merkingen verstóken blijven, maar waar het 't hoofdprobleem, de liefde betreft, worden we getrof fen door de edele opvattingen van de man, die zo graag de rol van faun speelt. Aaa de hand van een tamelijk eenvoudig gegeven analyseert hij de liefde, door de twee uiterste mogelijkhden met elkaar te con fronteren: enerzijds de sterke, op rechte genegenheid van Dominé Morell voor zijn vrouw Candida, anderzijds de geëxalteerde, boven- werkelijke en onmogelijke liefde van de 18-jarige dichter Eugene Marchbanks voor Candida. Zei den we eerder dat de Satiricus Shaw in dit spel op de achter grond is geraakt, in de figuur van Eugene hekelt hij duidelijk de dichterlijke, overgevoelige, wel haast belachelijke liefde, die tel kens door Candida met een ge zonde nuchterheid, maar met niet. temin fijn vrouwelijk aanvoelen, van de hoogste toppen der dich terlijke verbeelding in de werke lijkheid wordt teruggebracht. Ondanks een eenvoudig thema als de menselijke liefde is, blijft het spel door het diepe indringen in en de ver doorgevoerde ontle ding van het gegeven moeilijk te verstaan. Vooral het laatste be drijf als door Candida haar liefde tot Morvell wordt verklaard en verdedigd, is zo diepgaand, dat het voor velen moeilijk is haar te volgen en volkomen te verstaan en we betwijfelen daarom of Candida" door het slechts één maal te zien, wel geheel begrepen en in al zijn schoonheid genoten wordt. Als een spel van verhoudingen en van uiterste tegenstellingen is het uiteraard ook moeilijk te spe len. Vooral de rol van de overge voelige dichter Eugene March banks vereist een groot talent niet alleen, maar ook een zuiver aanvoelen van wat Shaw met de ze figuur bedoelde. De wijze waarop Fons Rademakers deze rol vertolkte, en wist te bezielen, getuigde van zijn ongetwijfeld groot talent. De gestalte van de dichter, die zeer veel aanleiding geeft tot overdrijving en onnatuur lijk spel, werd door zfjn weerga ve een alleszins aannemelijke fi guur. De serene vrouwelijkheid, die door de dichter aangebeden werd, zowel als de gezonde werkelijk heidszin, die hem telkens moest ontwapenen, kwamen in de ge stalte van Mary Dresselhuys, als Candida, -buitengewoon goed tot uiting. Met haar ongemeen talent wist zij de verhouding van Can dida tot haar beide minnaars uit te beelden, zoals Shaw dat gewild moet hebben. Vooral in het laat ste bedrijf bereikte haar spel zon grote zuiverheid, als wij zelden hebben gezien. De aanvankelijk sterke per soonlijkheid van Dominé James Morell, die aan het wankelen wordt gebracht waar het zijn ver-- trou\ven in Candida betreft en gaat twijfelen aan de liefde van zijn vrouw, werd krachtig ge speeld door Gijsbert Tersteeg. Hij was voor Fons Rademakers een goed tegenspeler. Het was zeer juist gezien dooi de schrijver, de spanning en ernst nu en dan te onderbreken dooi de humoristische figuur van Bur gess, die geen betere vertolker had kunnen treffen dan Cor Her mus. Onder invloed van zijn tijd kon Shaw het niet nalaten in de ze creatie de opkomende sociale strevingen en wederstrevingen te schilderen. Ook het spel van Ellen de Thouars en Jack Dixon sloot goed aan bij dat der overige spelers, zodat het geheel buitengewoon bevredigend was. Het was geen slechte keus van de Kunstkring „Candida" op net programma te zetten en de vele aanwezigen hebben ongetwijfeld genoten van Shaw's geestrijk ta lent. Maar de grootste verdienste van de Kunstkring en van Come- dia is, dat zij ons kennis hebben doen maken met een van de grootste lofliederen, dat door een van de grootste talenten op de liefde is gedicht. T. B. C. 1946. Behalve enkele bijzondere ge beurtenissen, is 1946 kalm ver- loopen. In de eerste plaats moet mel ding worden gemaakt van een gift van H. M. de Koningin- aan 9 gezinnen ieder voor een bedrag van 140.— voor aanschaffen van bijzondere benodigdheden. De busjes leverden dit jaar op een bedrag van 1392.91 en wel van: v. Schijndel 312,78, de Kort 131.29, Hollandia ƒ66.91, Timtur f 247.05, de Amstel 219.54, van Haren 324.95, van Iersel Witlox 35.10, Post kantoor 9.77, Blok van Heijst 20.08, Pulles van Gerwen 25.44. Verder werden nog zeer ge waardeerde bedragen ontvangen van Waalwijks Herstel 57.21, Melody Band 21.—, Kynologen- club 33.20, Koperen bruiloft Vermeer 31.-Buurtcommissie Hoogeinde 60.30, Gouden brui loft de Werd-Lammers 90. Voorts de subsidie van de ge meente, bijdragen Prov. fonds en anderen, hetgeen ons in staat stel de alle aanvragen te kunnen fi nancieren. Dit jaar kon weder een begin worden gemaakt met de uitzen ding van kinderen naar de Ge zondheidskolonie. Aan verpleeggelden werd uitge geven: Sanatoria 2219.55, On dersteuning gezinnen 80.—, Uit zending kinderen 960.—Zie kenhuiskosten 15. Met vertrouwen ziet de com missie de toekomst tegemoet. De sec.-penningm., SCHAAP. DE HEER WILZING GAAT VERTREKKEN. In ons vorige nummer meldden wij reeds dat de heer Wilzing, hoofd der school met de Bijbel te v.m. Besoijen, in een gelijke func tie benoemd werd te Schevenin- gen. Het is voor de school te Waal wijk zeker een verlies dat de heer Wilzing gaat vertrekken, doch ook vele verenigingen en instel lingen enz. zullen" hem slechts no de missen. Zoo was de heer Wil zing ook lid der commissie tot wering van schoolverzuim, lid der commissie van toezicht op het l.o. in de gemeente Waalwijk, Diaken der Ned. Herv. Gem. Besoijen, Bestuurslid van de Ned. Herv. Stichting voor Sociale Arbeid in de Zuidel. provinciën, Bestuurslid van het Groene Kruis te Waal wijk, Secretaris der Gemeenschap van Oud-Illegale Werkers. Afd. Waalwijk. De heer Wilzing zal nu zijn werkzaamheden gaan verrichten aan de Kon. Emmaschool te Sche. veningen. R.K. FABRIEKSARBEIDERS- BOND „ST. WILLIBRORDUS". Donderdagavond werd een ver gadering gehouden door de Ned. R.K. Fabrieksarbeiders (sters) bond ,,St. Willibrordus" afd. Waalwijk Deze vergadering was zeer slecht bezocht, waarover de heer van Seters in zijn openingswoord dan ook zijn teleurstelling uit sprak. Daar de heer v. i /ell en de heer P. van Huiten ;ïan de beurt van aftreden waren, [zou een be stuursverkiezing pk ats moeten vinden. De heer P.'van Huiten stelde zich niet herkiesbaar en in zijn plaats was de ieer Koedijk candidaat gesteld. Daar er geen andere candidaten varen werd niet tot stemming o ergegaan en zullen de heeren v. Well en Koe dijk als bestuursleden1 fungeren. Door de voorzitter: die de heer Koedijk een hartelijk iwelkom toe riep werd tevens d.ink gebracht aan het scheidende bestuurslid v< Huiten. Jaarverslag Penningmeester. Hieruit bleek, dat de inkomsten 17.931.21 bedragen hadden en de uitgaven 17.601.23. Het ba tig saldo was dus '329.98. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek, dat in het afgelo pen jaar 5 algemenej vergaderin gen gehouden waren; 3 vergade ringen voor de lede f industrie en 2 voor de schoen- erlederwaren- industrie. Het bestu Jr had geen wijzigingen ondergaa j. Op 1 Jan. 1946 telde de veren jjing 610 le den, op 31 Dec. van Uit jaar 667, derhalve een vooruit (ang van 57. Aan het slot van de vergade ring deed de heer \jij Seters nog mededeling van ee op komst zijnde propaganda-a :tie en ver gadering waaronder |an 46 leden, die een jubileum ge' ierd hadden, een diploma zou v órden uitge reikt. Tevens deelde sp j. mede, dat de loonregeling en arbeidsvoor waarden voor de s.fhoen. en le derindustrie bindend zijn voorge schreven, evenals di» voor de le- derwarenindustrie. Voor de schoenonderdelenin- dustrie was men nog, bezig. Het ligt in de bedoeling deze winter eveneens eeiï avond spe ciaal over de pensioenregeling te spreken. Het hoofdbestuurslid de heer Buijkx gaf hierna een uiteenzet ting over de pensioensregeling en enkele andere ond, 'verpen, doch liet vooral uitkom An, de grote noodzaak van een hechte organi satie om iets te kuünen bereiken. Bij de rondvraag gingen ver schillende stemmen op, die allen de gewenstheid var een regeling zoals die reeds bij de typografen bestond, naar voren deden komen. Men moest hierop .aansturen VAN OE ECHO VAN HET ZUIDEN 30) Chris zou dan zoo lang lo- geeren bij een oude gedien stige, totdat Leo alle moge lijke schikkingen genomen zou hebben voor hun huwe lijk, dat in alle stilte voltrok ken zou worden. De jongeman had al zoo veel moeilijkheden overwon nen dat hij er niet aan twij felde, of ook deze zou hij we ten te overwinnen en hij voelde dat Christine hem daarin een groote steun zou wezen. Baron van Heemstraten zat dien avond nog laat te lezen. Het was bijna middernacht toen hij naar zijn vertrekken ging en daar Leo's briefje op de toilettafel vond. Na het even vluchtig te hebben ingekeken, ging hij naar de kamer van zijn neef. Die keek niet weinig ver rast toen hij zijn oom, bleek en ontdaan, met een brief in de hand zag binnenkomen. Zeg, Guus, er is iets on voorziens gebeurd: je bent weer in je plaats hersteld. Hij is vertrokkenHij heeft bekendHij is toch een bedrieger. Onmogelijk, luidde het korte antwoord. Nadat Guus het briefje had gelezen, ging de oude heer voort: O, beste jongen, je weet niet hoe blij ik ben. Den he mel zij dank, zul je tóch mijn erfgenaam wezen. Ik geloof het niet. Leo is het evenbeeld van baron Eduard, die in de portretten galerij hangt. Bovendien, al zijn papieren zijn in orde. Je ziet, hij zegt dat haar eigen kind overleed en dat mijn vrouw hem toen heeft aangenomen, den zoon van haar broer, 't Is vreemd, dat moet ik zeggen, dat hij de diep-blauwe oogen van Leo- nie zou hebben. En bent u blij dat hij niét uw zoon is„ die flinke, onzelfzuchtige jongeman? Ik kón niet aannemen dat hij mijn -zoon was. Wel kon ik hem op het laatst al beter lijden. Maar toch vind ik het beter dat jij mijn erf genaam bent, want je bent oneindig meer geschikt om den eigenaar van „Oldenho- ven" te worden. Dus u zoudt hem maar zoo stilletjes laten terugkee- ren tot het donkere, onzekere leven, dat hij tot nu toe ge leid heeft? vroeg Guus ver ontwaardigd. Ik zal hem een jaargeld geven; dat is al meer dan mooi. Ik denk niet dat hij dit zal willen aannemen. Morgen echtend al riskeer ik daar mee, dat het niet naar uw zin is ga ik naar Amster dam en zal trachten hem daar op te sporen. Ik kan je niet tegenhou den, ofschoon ik het heel dwaas vind. Guus, kun je je dan niet met mij verheugen? Neen Oom, ik stel Leo te hoog. Om drie uur 's nachts werd Leo wakker uit zijn droomen over Christine door de her haalde kreten van „Brand! Brand! Hij sprong uit bed, stak het hoofd uit 't venster en vroeg aan de mannen die al druk in de weer waren, waar de brand was. Op het kasteel. Ze zeg gen dat de Zuidelijke vleu gel in lichterlaaie staat. De Zuidelijke vleugel?.. Daar slaapt de baron. In een oogenblik was de jonge man gekleed. Hij liep naar den stal, vroeg om een paard en reed daarop spoor slags naar het kasteel. Toen hij daar aankwam, stond de Zuidelijke vleugel al geheel in brand. De be dienden, de stalknechts en de dorpsbewoners waren te hoop geloopen en deden wat ze konden, maar de brandweer was nog niet ter plaatse. Eindelijk ontdekte hij Guus en vroeg hem of de baron al in veiligheid was. Gerechte hemel. Jij daar? vroeg deze vol verbazing. Ja, bij het eerste alarm ben ik naar zijn kamer gegaan en zag hem even later naar be neden komen. Nauwelijks had hij die woorden uitgesproken, of de eerste bediende kwam op hem af en' vroeg: Hebt u den baron ook gezien, mijnheer?.Toen u weg was is hij naar zijn ka mer teruggekeerd om enkele papieren van waarde te ha len Sindsdien heb ik hem niet meer gezien en men kan zijn kamers niet meer berei ken. Guus liet zijn emmer in den steek en zei: Op de een of andere ma nier moeten wij toch boven zien te komen. Op dat oogenblik stegen er verschrikte kreten op uit de menigte en daar zag Guus de gedaante van den baron in 't open venster, terwijl overal om hem heen het houtwerk al brandde. Een ladder! Een ladder! riep hij en ijlde weg. Een minuut later werd er een lange ladder* tegen den muur gezet en eer hij zijn voeten nog op de onderste sport had, drong Leo hem te rug met de woorden: Dat is mijn taak. De ladder bleek niet hoog genoeg te zijn, maar met de behendigheid van een kat klom Leo verder langs de sterke hechtwortels van den klimop, tot in het venster. Even later verscheen hij weer met den bewusteloozen ouden heer in de armen. Zwa re rookwolken en vuurtongen werden achter hem waarge- genomen. Leo had zijn vader een dik touw om het lijf geslagen en toen hij hem over de venster bank had getild, liet hij hem voorzichtig naar beneden glij den tot groote bewondering van de juichende menigte. Aller oogen waren nu ge richt op den jongen held zei ven, toen hij met. verzengd haar en brandende kleeren uit het venster begon te klim men. De ladder brandde ook reeds en zwabberde onheilspellend heen en weer, tot.... ze in eens omkantelde en met haar last terecht kwam in 't struik gewas daaronder. Vol teederheid en eerbied werd Leo de hall binnenge dragen, die op eenigen af stand was van den Zuidelij ken vleugel,lag. Hij was bewusteloos, maar toen hij eindelijk de oogen opsloeg, vroeg hij: En Vader? Die is veilig en onge deerd. Hij is hier om je in persoon dank te zeggen voor zijn redding. De baron trad nu te voor schijn en boog zich over den jongen man heen. Leo, mijn jongen, waar om heb je dit gedaan? Jouw leven is veel meer waard dan het mijne. Bovendien, ik ben hardvochtig voor je geweest. Zoo'n opoffering was ik dus niet waard. Zijn gelaat trilde van ont roering; zijn hart was vervuld van bitter berouw. Ik voelde veel voor u, al was het ook niet omgekeerd. Nu zal jij de erfgenaam zijn, Guus. Daar ben ik blij om. En vader zal ook blij zijn. Leo, je moet blijven le ven om mij en Chris. We kun nen je geen van beide missen v/ant alle twee hebben we je leeren lief krijgen. Het duurt lang eer zij er is en ik ben zoo moeZe zal mij toch niet in den steek laten? O, ik ben er zeker van dat zij komt. Als ter bevestiging van dit antwoord trad Chris juist de Nadat de voorzitt •r geantwoord hall binnen en wierp zich op de knieën naast le rustbank. De wijze waarop ze een oogenblik later (jen arm om Leo heensloeg, w fis een open baring voor de a .nwezigen. Met een glimla h op de lip pen sloot hij de c Dgen en viel in een sluimering j van uitput ting en pijn. Op een warmer) dag in Sep tember was de mooie tuin van kasteel „Oldenhcym" vol ga?- gasten van alk. rangen en standen; notabel, n uit den omtrek, boeren, -Vie allen ge nood waren als een soort dankzegging voor het herstel van den zoort en erfgenaam van den baron. Bij dien val van de ladder had Leo een. arm gebroken en behalve dat had hij nog ver scheidene bram--vonden op- geloopen, zoodat hij weken lang te bed gelegen had. Maar dank zij- a\jn krachtig, jeugdig gestel, wis hij dit al les weer te bov ai gekomen en kon men nu w al aannemen dat hij geheel he steld was. Er was nu offitieel geble ken dat hij wel Idegelijk de rechtmatige erfgenaam was en de baron verheugde zich van ganscher haVte hierover. Van het oogenblik dat hij zel ve zoo ternauwernood aan den dood ontsnapt w:;s en dat hij wist dat dit kwam door de koene redding van zijn zoon, had hij den jongen innig lief- gekregen en was terecht trotsch op hem. Gedurende de eerste dagen van Leo's ziekte was er een boer ten tooneele verschenen, die getuigde dat de jongen bij hem aan huis geboren was. had, dat men op het bestuur al tijd kon rekenen, werd de verga dering met de christelijke groet gesloten. A.R. KIESVERENIGING. De Anti-Revolutionaire Kies vereniging „Nederland en Oranje in vergadering bijeen onder leiding van de heer J. Verdoorn, besloot een krachtige actie te voeren voor het Millioenplan van de A.R. Par tij. Nadere mededelingen hierover kunnen binnenkort worden tege- moctgezien. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goed gekeurd, terwijl de voorzitter ver slag uitbracht van 'n vergadering van de Kamerkieskring. Hierna was het woord aan oe heer A. Dercksen, die spraK over „De waarde van onze beginselen Spr. trachtte na te gaan, welke waarde de beginselen hebben voor de verschillende levensterreinen, w.o. ook het politieke. In het eer ste deel van zijn betoog zette spr. uiteen dat en hoé in onze tijd de waarde van de beginselen worden aangevochten en aangetast. Hij belichtte daarbij de gevaarlijke aanval door de théorie der wis selende levensverhoudingen, de pogingen tot afbraak der christe lijke (,ook de politieke) organisa ties, alles nog verergerd door een verscherpte tegenstelling tussen ouderen en jongeren en door de demoraliserende werking van de oorlog op ons volksleven, die zich uit in een defaitistische, naar nihilisme zwemende, levenstrant. In het tweede deel van zijn be schouwing toonde spr. met klem de waarde aan van onze begin selen tegenover deze aanvallen, n.l, dat zij mits ze door het geloof zijn toegeëigend de energiebron worden van ons leven en ons de levenskunst leren die iedere dag en ieder uur van de dag, met een doel, zinrijk doen be steden: tot Gods eer. Na een korte gedachtenwisse- ling over dit onderwerp werden nog enkele huishoudelijk zaken besproken, o.a. de aftreding en verkiezing van bestuursleden. De voorzitter sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. K.J.M.V.-VERGADERING. De leden van de K.J.M.V. to gen Donderdag per fiets naar de Roestelberg om tijdens de daar te houden openlucht-vergadering te genieten van Gods vrije natuur. Er werden verschillende pun ten afgehandeld, o.a. de benoe ming van een lid uit de vereni ging voor de plaatselijke S.A.N.- T.Ó.S.Commissie. Op het einde van Juni zal een Zijn vrouw had het mooie Zi geunerinnetje in dienst geno men nadat zij den baron ver laten had. Later waren moeder en kind met een circus meege trokken, maar waren dood arm na eenigen tijd bij den boer weergekeerd. Zijn pleeg ouders hadden Leo, die uit stekende intellectueele ver mogens bezat, een goede op voeding gegeven. Toen had de jongen zich bij een tooneel- gezelschap gevoegd en in Au stralië veel succes gehad, Zoodra hij echter wist dat hij de zoon van een edelman was, was hij naar zijn vaderlijk slot vertrokken: maar toen hij merkte dat zijn vader bij zonder op Guus gesteld was, die zich ook voor hem zulk een oprecht vriend had be toond, wilde hij geheel vrij willig afstand doen van zijn rechten, als alles niet anders verloopen was. Onder de vrienden die voor dien dag een speciale uitnoo- diging hadden gekregen, be hoorde ook Brakman met z'n verloofde, Flora Parker en Peter Brandt, die zijn teleur stelling zeer wijsgeerig droeg en die zich nu verloofd had sterrit georganiseerd worden, dit £e |<rujpen tegen Uw beenen op, zal- dan de derde maal zijn, dat die sluipende gniepige rheumati- sche pijnen. Het zijn de onzuiver heden in het bloed, die U belagen. Wapen U daartegen. Volg de wel dadige Kruschenkuur. Met Kru- schen Salts - de heilzame Engel- sche samenstelling van de zes mi nerale zouten - die Uw gestel noo- dig heeft. In dit klimaat des te méér. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. dit door de K.J.M.V. geschiedt. Voor de organisatie ervan zal een zestal leden zorg dragen. Verder staat er op het program een tocht voor de leden van de K.J.M.V. door ons mooie land ter .herdenking van het derde lustrum. De plannen hiervoor zijn nog in voorbereiding en zullen nog nader uitgewerkt worden. KATHOLIEKE ARBEIDERS VROUWEN. Donderdag hielden de Katho lieke Arbeiders Vrouwen van Waalwijk hun jaarlijkse feestdag en wel de Moederdag. Deze dag werd ingezet met een H. Mis, die om half zeven in de parochiekerk van St. Jan werd op gedragen door Kapelaan Völker, geestelijk adviseur der organisatie en ter intentie der K.A.V. Onder deze H. Mis gingen velen ter H. Tafel. der leiding van de bedrijfs leider de heer Slaats. Het dankwoord namens de gehele klas werd gesproken door de heer J. Kleijssen. Daarna werd de direo+ie dank gebracht door directeur en leeraar. Na de bezichtiging werden we onthaald in de cantine op een heerlijke tas koffie. Daarna zijn we naar hotel Zionshof gegaan en hebben daar onze boterham- s Avonds om zeven uur vond I men gegeten. Om 1 uur heb- een plechtig Lof plaats in de ka- ben we de K. Landstichting pel van de Eerw. Zusters van het bezocht tot 4 uur, daarna een St. Theresiagesticht, waaronder de rondrit gemaakt door Berg en Eerw. Adviseur een toespraak hield. Na het Lof werd deze feestdag besloten met een feestelijke bij eenkomst in het café van de Gil denbond welke avond zeer druk bezocht werd. Deze avond werd geopend met een kort woord van de presidente, Mej. W. Kolster-Abers, waarin deze alle aanwezigen "in enkele hartelijke bewoordingen welkom heette. Nadat allen het K.A.V.-lied ge zongen hadden, werd de opdracht aan de H. Maria gedaan, gevolgd door een Maria-lied en een kort opwekkend woord door de Dioce saan Leidster. Hierna volgde de koffietafel, die natuurlijk alle eer wérd aange daan en waarvan allen ten zeer ste genoten. Onder de bedrijven door werd door de leden zelf voor het voetlicht getreden met eigen voordracht en zang, hetgeen door de aanwezigen ten zeerste geap precieerd werd en die de debu tanten telkens beloonden met een spontaan applaus. Het was dan ook een bijzonder geslaagde dag en een even bij zonder geslaagde avond, waarvan allen ten zeerste genoten hebben en waarna men voldaan huis waarts keerde. EEN UITSTAPJE NAAK ROBINSON. Op Dinsdag 9 Mei maakte de vierde klas schoenmakers van de Nijverheidsschool al hier een excursie naar de schoenfabriek Robinson te Nijmegen, onder de goede leiding van de directeur dei- school dhr. van Steenderen en de heer Kerkhofs. Men vertrok om 8 uur met de bus van de Valk uit Oos terhout en de aankomst bij Robinson was om 10 uur. De bezichtiging was zeer interes sant en leerzaam en stond on- NIEUWE FEUILLETON. Wij hebben van verschillende zijden vernomen, hoezeer onze thans geeindigde feuilleton werd op prijs gesteld. Het is ons een genoegen thans weer een boeiende en spannende feuilleton te kunnen aankon digen, nl. een roman naar het Engelsch, getiteld: „De geheimen van Villa „The Lawns". Wij hopen dat onze lezers er veel genoegen aan zullen beleven. RED. Dal en toen huiswaarts, waar we, om 7 uur zeer volaaan over de leerzame en mooie dag, aankwamen. UITSPRAAK BIJZ. GERECHTSHOF. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Bosch veroordeelde G. A. Verhoeven, schoenmaker al hier, tot 8 jaar gevangenis straf met aftrek. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adolf J M zv. J C Verhagen-Muskens Helena C M dv. J Snoeren-Netten te Loonopzand Albertus J zv. C Schaafstra-Brands Jo hannes A M zv. J N Verhoof- stad-Dingemans Martinus A M zv. J A M van Leeuwen- van Pinxteren Maria ,L dv. J C van den Heuvel-v. Oos terhout Johan zv. P Zon- nevijlle-Sonneveld Anto- nius W zv. G Th van Assen- Steenbergen Adrianus F M zv. A Duquesnoij-Smolders Mathias A F J M zv. J J van den Berg-Rijs Johannes J C M zv. R L van Loon-van Woensel Christianus H P zv. J G Schapendonk-v. Bij- nen Anna M J iv. J A van Kempen-Schapenacnk Jo hannes C M zv. H.' J Loonen- Jansen te Vlijmen Walthe- rus C zv. W Maas-Roesten burg Leonardus J zv. F Heesters-van Dongen Leo E zv. L van Zon-van Schaik Maria A dv. P J Ivf v. Loon- van der Meulen. Huw.-aangiften: Aart J Bel 25 j. en Cornelia Meuleman 25 j. beiden te Waalwijk. Gehuwd: Antonius A Ver wij meren 25 j. te Waspik en Adriana F C Schellekens 22 j. te Waalwijk Josephus M M Vugts 27 j. en Martina A Span 25 j. te Waalwijk. Overleden: Ida den Teuling 72 j. Petronella Sustrunck 64 j. echtgenote van H Maas Anna M Trompen 57 j. echtgenote van v. Bokhoven Jacobus W M Kuijsten 72 j. echtgenoot van A A Bogers. Ingekomen: Geene. Vertrokken: M I Kolster naar Eijsden HAH Bardie naar 's Bosch CA Jong- bloets naar Udenhout S H Schouten naar Loonopzand G Peffer naaf 's Bosch L M W der wilden er van hooren dat Guus buitenslands zou gaan; hij was immers onmisbaar bij het beheer van zijn landgoed. Toen Leo eindelijk even vrij was van zijn plichten als gastheer, liepen Chris en hij met Sofie Werner; en de Be- j naar een plekje bij de rivier. Hij sloot haar in de armen en rensteins. Het feest succes. werd een waar zei: Maar nu begint 't leven Met stralenden glimlach j voor ons. Voor óns samen dan nam de baron, geleund op den hé liefste? arm van zijn zoon, de geluk- O, ons geluk is te groot wenschen van zijn gasten in j voor woorden.... Maar wil ontvangst. Je wel gelooven Leo, dat ik je Guus en Ida bespraken hun 1 nu> terwijl je de zoon van den toekomst; zij zouden hun in- j haron bent, niet méér liefheb trek nemen in den Westelij- "an *.oen slechts voor ken vleugel van het kasteel,een zigeuner hield? want zoomin Leo als zijn va- j EINDE. KORTE BERICHTEN. De Wereldbank in Was hington heeft Nederland 'n crediet toegekend van 12 millioen dollar voor stabilisatie van zijn munt- -wezen. Met circa 75.000 barrels traan, ruim 90 ton ingevroren wal visvlees, een grote hoeveelheid organen voor hormonenberei ding en een bemanning blij met de thuiskomst, werd de eerste walvisvaarder „Willem Barendsz Dinsdagmiddag, omstuwd door vele bootjes met juichende mensen, de haven van Amsterdam binnen gesleept. De heren Schermerhorn en van Poll van de Commissie-Gene raal zullen naar IMederland komen, om nieuwe instructies en beslissin gen der Ned. regeering in ont vangst te nemen en dan weer di rect naar Indonesië terug te ke- ren. Ook zullen ministers van Oost- Indonesië naar ons land komen, voor 't houden van besprekingen. van der Lee naar :s Bosch C P V Brok naar Loonopzand EG van Gelder naar Loon opzand A E v. d. Broek naar Loonopzand P van Daalen naar Loonopzand H Q J Peet naar Amsterdam G van Dijk en gezin naar Den Haag A P A van Noort naar Drunen J A J Snoe ren en kind naar Amsterdam. ALG. VERLADERS- EN EIGEN VERVOEDERS- ORGANISATIE. De Algemene Verladers- en eigen vervoedersorganisatie, district Noord Brabant houdt op Woensdag 11 Juni a.s. om 2 uur een propaganda-verga- dering voor haar leden in een der zalen van het "Casino in 's-Bosch. De agenda vermeldt o.m.: Inleiding' van Mr. Spat of Mr. Greebe over de algemene politiek van de E.V.O. Samen werking met andere organisa ties, nationalisatie in Enge land, enkele mededelingen over de deviezenpositie en de import van wagens, de vrij heid van het eigen vervoer, ons werk voor de toekomst alles voor wat betreft de al gemene politiek, Populair-technische be schouwing door Igr. Fick over de onderdelen-kwestie, onder houd van de wagens, keuring, toekomstige ontwikkeling der bestelwagens-vrachtauto, etc. Voordracht van Mr. Greebe of Mr. Vis over het onder werp: „Wat doet de E.V.O. Ook zullen enige bedrijfs films worden vertoond. SPRANG-CAPELLE. Op Donderdag 8 Mei j.l. is alhier opgericht een afde ling van de Bona van Ned Chr. Houtbewerkers, Meubel makers, Behangers en aan verwante vakgenoten, 't Be stuur is thans als volgt sa mengesteld: W. A. v. Zeist (voorzitter) C 136 Capelle M. v. Peer (secretaris) Winterdijk 138 B Capelle. J. Hoefnagel (pen- ningm.) Winterdijk 139 B Ca pelle. A. Westering (2e voor zitter) 15 B Vrijhoove-Capelle en J. de Bie (algemeert 220 A Sprang. Zij, die als lid wensen toe te treden kunnen zich mel den bij bovengenoemde be stuursleden. 4. 5. 6. WASPIK. Gemeenteraad. Raadsvergadering op Woens dag 28 Mei 1947 des namid dags 7.30 uur ten gemeente huize alhier. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het aanvragen van bouw- en grondvoor- schotten ter uitvoering van het Urgentieplan '47. Voorstel tot aankoop van gronden t.b.v. de Volks huisvesting. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden ex. art. 72 L.O.-wet t.b.v. de Bijz. Christelijke School. Voorstel tot wijziging der Algemene Politie-verorde- ning. De Heer en Mevrouw K. L. KALIS—SLUMP geven met groote vreugde en dank baarheid kennis van de geboorte van hun zoon PIETER JAN. Sliedrecht, Ark Nymph, 21 Mei 1947. Hiermede betuigen wij onzen har- telijken dank aan familie, vrienden, kennissen en buren voor de vele bloemen en gelukwensen die wij bij onze 50-jarige echtvereeniging mochten ontvangen. C. VAN DEN BROEK VAN IERSEL Kinderen en Kleinkinderen. Waspik, F 132. Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun hartelijken dank aan den Heer BOS—LEXL, Instituut Reform te Franeker voor de volko men genezing van een hardnekkige EXZEEM (huidziekten.) E. E. IDSARDI en Echtgenoote HANTUM. (Fr.) RHEUMAT1EK. ISCHIAS, EX- ZEEM (huidziekte) ASTHMA enz.? Dan Uw geval eens schrijven aan BOS—LEXL, Inst. Reform te FRA NEKER. Telefoon 2407. Erkende instelling voor Natuurgeneesmid- delen. Postzegel bijsluiten s^.p. R.K. JONGELUI (middenstand) die in Juli wensen te trouwen ZOEKEN ONGEMEUBILEERDE KAMERS MET KEUKEN of gebruik daarvan. Brieven onder No. 1857; bureau van dit blad of drukkerij „Excelsior" Kaatsheuvel. een in goeden staat zijnde Als speciale aanbieding EEN NIEUW met 3 golven. Telef. 18 GENDEREN Nog diezelfde avond was er feest in het paleis van Sultan Sar. De boten, bemand met Sars trou we volgelingen, waren onder ge juich van de bevolking naar het paleis teruggekeerd. „De beren die zoveel tot mijn redding hebben bijgedragen, komen aan weerszij den van mij aan tafel", besliste de Sultan. Links en rechts daar van kwamen natuurliik de Sirdar en Hassan. De zeeslag had de hel. den hongerig gemaakt. Men deed daarom het feestmaal eer aan. En wat nog prettiger was, bij deze maaltijd werd geen woord gewis seld. „Men zou het kostelijke eten beledigen", zei de Sultan, die het voorbeeld gaf en zwijgend grote bressen sloeg in de machtige scho tels. Alles zou nu verder in orde zijn geweest, en het verhaal zou uit zijn, wanneer niet plotseling de deur was opengegaan. Sultan Sar, die juist wilde afrekenen met een stuk gebak, schrok hevig, want hij zag

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2