Regerings-voorlichtingsdienst sprak in Drunen. LAND- EN TUINBOUW. GEMEENTERAAD WAAL WIJK Terry en Berry in DE BRIL VAN SULTAN SAR. ,DE ECHO" OOK UW BLAD. n. De heer Scheerder behan delde hierna een tweetal schriftelijke vragen welke binnengekomen waren. In vraag 1 vroeg ondergetekende of hij zijn totaal verwoest woonhuis, dat hoogstwaar schijnlijk niet meer op de ou de plaats zou kunnen herrij zen, zou kunnen herbouwen op een ander bouwterrein, door de gemeente hem daar voor toegewezen en hoe de fi nanciering daarvan dan zou zijn. Spr. antwoordde dat hij als vreemdeling in Jeruzalem zijnde, moeilijk kan zeggen of ondergetekende op dezelfde plaats van voorheen zal kun nen bouwen, maar hij zal dan van de gemeente een rtukje bouwgrond toegewezen krij gen, gelijk aan datgene wat hij moet afstaan. In grote ste den waar hele centra's zijn weggevaagd, zou het architec tonisch niet verantwoord zijn weer op dezelfde manier te herbouwen. Hier zullen plan nen ontworpen moeten wor den en zal grondruil wel aan de orde zijn. Wat de financie ring betreft zij opgemerkt, dat men thans nog met de oude regeling te doen heeft, welke nog voorlopig is. Het is ten overvloede bekend dat een nieuw wetsontwerp aangaan de oorlogs-schadevergoeding op het punt staat om in de Kamer behandeld te worden waarover dan nog wel een hartelijk woordje zal worden gesproken. Ook de wederopbouw-mon- sen zijn benieuwd wat er uit de bus komt rollen. Momen teel is de regeling nog als volgt, b.v.: het verwoeste huis had gerekend de waarde Mei 1940 een waarde van ƒ2000. Het nieuwe huis dat U hebl laten ontwerpen kost 10.000. Dan krijgt U slechts 2000 vergoed; iedereen voelt de onbillijkheid van deze waar- de-schatting. De regeering komt nu echter met een z.g'. overbruggings-crediet. waar van een gedeelte renteloos is en niet aflosbaar en een ge deelte rente-dragend en wel aflosbaar. Het aflosbaar gestelde be drag zal worden uitgemaakt door de vast te stellen huur waarde, verminderd met de onkosten waaruit de rc-nte en aflossing za^ kunnen geschie den. Men begriint dat ieder geval afzonderlijk zal moeten worden bezien. Door middel van dit overbruggingscfediet zullen de lasten niet boven dc normale gaan. Spr. bepleitte de voordelen van de wederopbouw bij een goed financieringsapparaat. Wanneer de talrijke financië le problemen eindelijk zijn opgelost, mag de wederop bouw niet vastlopen op een financierings-probleem. Met het oog op het nieuwe wetsontwerp zag spr. de fi- nancierings-persnectieven in een goed daglicht. Vraag" 2 hield in, of onder getekende welke in 1948 uit een bouwspaarkas een zeker bedrag ontving in dat zelfde jaar ook een woning zou mo gen zetten; zijn eigen huis kwam dan vrij voor andere mensen. De heer Scheerder ant woordde dat het de normale gang van zaken was dat niet 't Rijk, maar de particulieren bouwen. Spr. dacht niet dat in 1948 't gemeentebestuur een dergelijk voorstel zou afwij zen. De financiering lichtte spr. met een voorbeeld too. b.v.: 'n woonhuis kost 10.000. 15% zal moeten bestaan uit eigen geld; tot 70% zal men een eerste hypotheek moeten nemen bij particulieren, on dernemingen of personen; de tweede hypotheek neemt het Riik en is renteloos. Ook nu zal de huurwaarde weer wor den bepaald met wat over is na aftrek van de kosten en rente zal de aflossing van dc eerste hypotheek moeten ge schieden, welk tekort eventu eel door het Rijk zal worden aangezuiverd, dit tot het 10e jaar toe. Hierna ontvangt de betrokkene b.v. 5000, waar mede hij de tweede en een gedeelte van de eerste hypo theek moet aflossen. Het ge heel wordt dan zover terug gebracht, dat de lasten wel.c. nu voortaan door de eigenaar zelf gedragen moeten worden, niet boven het normale gaan. Spreker gaf toe dat dit erg propagandistisch klonk. Burgemeester v. d. Heijden voegde hieraan toe, dat zij die grond willen kopen om er woningen op te zetten, het beste doen eerst het gemeen te-bestuur te raadplegen, daar er anders mogelijkheid zou kunnen bestaan dat men een stuk grond kocht waar men in de toekomst niet zou mo gen bouwen. Na een korte pauze werd een filmpje gedraaid, getiteld „De Thuiskomst", welk een beeld gaf van de verwoestin gen in Arnhem. Hierna was gelegenheid tot mondeling vragen stellen. De heer V. vroeg hoe het mogelijk was dat een reke ning van een werk in 1945 verricht, nog steeds niet be taald werd door de wederop bouw. Spreker was van hef kastje naar de muur gestuurd De controleur van financiële aangelegenheden voor Bra bant welke ook aanwezig was, verzocht de heer V. Woens dagmorgen a.s. op het streek- bureau te komen om deze zaak verder te onderzoeken. De heer W. vroeg waarom bij nieuwbouw een grotere in - houd is toegestaan dan bij herbouw. De heer Scheerder noemde dit een algemene regeling welke over het algemeen wel met de werkelijkheid zal overeenkomen, n.l. dat 't niet toelaatbaar is dat iemand die herbouwd, groter bouwt dan het voorheen was. Finan cieel zal zijn draagkracht dit meestal wel niet toelaten. Bij eventuele bedrijfsruimte doet men het best de bedrijfschap pen in de arm te nemen. Hierna werd nog een film gedraaid, welke de haven verwoestingen van Rotterdam liet zien. Tot besluit dankte burge meester v. d. Heijden de heren van de Voorlichtingsdienst en hoopte dat zij veel hebben, mogen bijdragen aan het we derzijds begrijpen. Spreker dankte ook de heer Edelman en hoopte in de toe komst zowel als in het verle den, van deze nog veel steun te mogen ondervinden. KORTE BERICHTEN. Het wrak van een Phi- lippijns legervliegtuig, dat Zondag in Mindanao was neergestort, is door een vlieg tuig waargenomen. Het neer gestorte toestel had 15 passa giers aan boord, die. na^r men gelooft, allen om het le ven zijn gekomen. De Franse premier Ra madier heeft een waarschu wing tot het Franse volk ge richt waarbij hij verklaarde, dat de komende drie weken van vitaal belang zouden zijn en dat Frankrijk ineen zou storten, indien men thans het hoofd zou verliezen. In verband met de on langs in Tilburgabij enige tex tielfabrieken gehouden pro teststaking is door 't bestuur van de K.A.B. een verzoek gericht tot het C.D.K. om ver hoging van de broodrantsoe nen. De staking werd gehou den omdat de arbeiders ho gere brood- en vleesrantsoe nen verlangden. Op het vliegveld Gilze-Rijen heeft gisteren de z.g. „vinken-pa- rade plaats gehad, waarbij vlieg brevetten en emblemen werden uitgereikt aan 75 waarnemers der luchtstrijdkrachten. Materiaalgebrek Elders plenty voortreinen, In de Langstraat geen treinen. I. J. M. T. te K. Naar aanleiding van ons ar tikel „Een vergeten verjaar dag", terzake uitbreiding on zer gemeente, wijst een onzer belangstellende lezers op het voorbeeld van de gemeente Asten. Deze laat de hoge zandgronden afgraven en dit witte zand gebruiken voor de woningbouw. Op de afgegra ven gronden komt mooi ter rein vrij voor boerderijen, die daarop gesticht worden door jonge boeren, met steun der gemeente en andere instan ties. Hij vraagt of dit ook hier niet mogelijk zou zijn, b.v. in de omgeving waar de Eerw. Broeders hun buitenhuis heb ben. Geen slecht idee, zouden we zeggen, maar hij vergeet dat het hier terrein geldt dat be hoort aan een andere ge meente. Mag ik en ditmaal voor 't- laatst, met mijne mening dhr. Stassar nog eens van repliek dienen. Alvorens enige kleinigheden van dhr. St. recht te zetten, wil ik" even con stateren dat dhr. St. met geen en kel woord spreekt over de zaak waar 't om gaat, en kunnen wij dus aannemen dat hij toegeeft mijn voetballiedje op een slinkse wijze te hebben verkregen en het toen in zijn revue heeft geplaatst, de goegemeente in de waan latend dat het zijn werk was. Maar inplaats daarvan schrijft dhr. St. enkele enormiteiten die het rechtzetten waard zijn. a. Op de bloemen bij de W. S. C.-revue heb ik niet kunnen lezen hoeveel procent aandeel wij in 't succes hadden, intussen mag dhr. St. er mijne veertig procent wel bij hebben, dat komt ook be ter in overeenstemming met de destijds gemaakte foto's. Want op vijf en zeventig procent der ge maakte kieken staat hij op. Ik toevallig nergens. b. Die baletten uit de W.S.C. waren voor 100 procent mijn idee eji dhr. St. heeft ze netjes ingestudeerd. De plannen ervoor hadden bij 't W.S.C.-bestuur al lang op tafel gelegen voor dhr. St. wist dat hij aan deze revue zou medewerken. c. Distributieperikelen is een persiflage op de textiel-distributie en die bestond in 1939 nog niet. Ze is ook niet herhaald door Snip en Snap, doch door de „Bouw meester revue" een jaar nadat wij 't speelden.- d. De drie volgende schetsen die hij noemt zijn no. 1 door mij zwaar bewerkt en pasklaar ge maakt voor de revue; 2 eerlijk gekocht en betaald, dus met het volste recht opgevoerd en 3 was zuiver eigen werk, althans de tekst. e. Dat „Jubileum" de Veer- sche revue een geheel andere grondslag had, dat bemerkte ik wel aan dat liedje waarin komt: „Een voetbal is geen rooie kool!" f. Over 't wegleren van tap- dances weet ik niets (ik kan zelf niet dansen), de meisjes weten van een afspraak evenmin iets. En de meisjes die op de Bonte Avond van WSC 30 April tapten, heb ben dat bij dhr. St. zelf geleerd; als ik er trouwens tegen was ge weest had ik haar m'n jurkjes niet geleend. g. Dat vele toeschouwers die beide revue s hebben gezien al gauw bemerkten dat er een he melsbreed verschil tussen was, dat geloof ik direct! En nu staat alles een beetje recht en ben ik heusch niet kwaad op dhr. St., want immers: „Onwe tende zondigt men niet". Alleen die laatste regeltjes vond ik niet mooi van hem. Er staat dat hij mij veel geluk wenst met 't schrij ven van een revue voor „de Sticht". Voor die 't niet weten zij 't even gezegd, dat ik een re vue onderhanden heb gehad, doch dat deze door verschillende ge gronde reden niet tot opvoering kwam. Maar geen nood! De heer St. schreef er toen gauw eentje, de tekst, de liedjes, voerde de re gie, schilderde de décors, leidde de balletten, m'n liefje wat wil je nog meer. En nou komt er 't mooie van. Mensen die met de opvoering belast waren, kwamen in stilte bij mij met een liedje, dat zo stuntelig, was gezet, dat ze er beslist niets van konden maken. Op hun verzoek heb ik toen er nog een en ander aan veranderd dat 't tenminste dragelijk was! Maar dit weet dhr. St. nu pas. 'k Heb er nooit met iemand over gesproken en dhr. St. zou niet geduld hebben trouwens, dat ik iets in zijne revue had recht ge bogen. Enfin nu weet hij 't dan hoe 't zat. Intussen dank voor de ge lukwens, ik ben erg gevoelig voor zoiets en ik blijf er bij, denk om 't fair playdit is mijn laatste woord hierover! Met hartelijke dank, Abonné H. v. Engelen. (Met de instelling van de ru briek „Meningen en Vragen", be doelden we te bereiken, een korte weergave van meningen en vra gen onzer lezers en niet die el lenlange beschouwingen van vroe, ger, speciaal met het oog op onze plaatsruimte. Deze goede bedoe ling komt zo langzamerhand weer in 't gedranq en wii kunnen in de toekomst alleen beknopte menin gen en vragen opnemen. Zo zijn we weer on den verkeerden weg. RED.) Behandeling met Groeistoffen ter bestrijding van de late val bij vruchtboomen. In een vorig artikel hebben wij uiteengezet van hoe groot belang de groeistoffen zijn ter bevordering van de wor telvorming bij stekken. Thans willen wij de toepas sing van groeistoffen ter be strijding van de 'late val bij vruchtboomen eens gaan be zien, waarvoor allerwege zoo'n groote belangstelling bestaat. Het is een bekend feit dat vele appel- en peervarië teiten de eigenschap vertoo- nen enkele weken vóór de plukrijpheid de vruchten in sterke mate te laten vallen, waardoor groote schade wordt geleden. Dit verschijnsel noemt men de „late val", in tegenstelling tot de Juni-val of z.g. vroege val, die kort na de vruchtzetting optreedt. In Amerika werd in de ja ren 19371939, eigenlijk min of meer door een toeval, ont dekt, dat de „late val" kon worden tegengegaan door de vruchten met zekere planten- hormonen of z.g. groeistoffen te bespuiten. Hierover ver scheen in 1939 een publicatie van F. T. Gardner. Op de vroege val bleek de groeistof behandeling geen invloed te hebben. Alwaar bij de stekbehande- ling de groeistoffen in uiterst geringe concentraties van 1 millioenste worden toege past, zijn voor de bestrijding van de late val de oplossingen weliswaar iets sterker, doch toch ook nog zeer verdund. De behandeling geschiedt n.l. door het bespuiten van de vruchten met een oplossing van 10 a 15 mg. groeistof per liter water, dat is dus een verdunning van 1 a l]/2 hon derdduizendste. Ter controle van deze op 't eerste gezicht wonderbaarlij ke resultaten is in 1940 door het Laboratorium voor Tuin- bouw-plantenteelt te Wage- ningen een serie proeven ge nomen, bij verschillende ap pel- en peersoorten, met een in Nederland gefabriceerde groeistof, rhizopon. Inderdaad werden hierbij ook in ons land zeer gunstige resultaten verkregen. Deze hebben tot gevolg gehad dat door tuinbouw-consulenten en andere officiëele instan ties de proeven werden her haald en uitgebreid. Over de behaalde resultaten verscheen in 1941 een reeks publicaties, o.a. van Ir. J. H. M. Stuivenberg in „De Fruit teelt". Dit in Nederland zoo krach tig en serieus ingezet onder zoek heeft er toe geleid, dat de bespuiting met groeistof tegen de late val spoedig al- gemeene navolging in de practijk vond, zoodat ons land ook hiermede thans vrijwel aan den spits staat. Eigenaardig is, dat men aanvankelijk in het geheel niet wist, waarom de late val door deze „hormoon"-behan- deling werd tegengegaan. Thans meent men voor de verklaring er van een aan- knoopingspunt te hebben ge vonden. Bij de rijping van vruchten ontstaat een nieuw laagje cellen op het grensvlak waar de steel op de tak zit. Men noemt dit naar den ontdek ker daarvan het laagje van Mohl. Door dit grenslaagje wordt het vocht- en voedseltrans- port door de steel belemmerd. Het laagje van Mohl „ver- kurkt" eenigszins, waardoor tenslotte de vrucht afvalt. Bij sommige variëteiten blijkt bedoeld laagje iets te vroeg te ontstaan, zoodat daarbij de vrucht afvalt voor dat deze tot volledige rijp heid is gekomen. Men vermoedt nu, dat deze voortijdige vorming van het laagje van Mohl wordt ver traagd, indien de vruchten en speciaal de stelen, met een groeistofoplossing worden be spoten. De sapstroom blijft hierdoor langeren tijd intact en de vrucht blijft hangen. Dit probleem is thans echter nog in onderzoek. Het is altijd prettig te we ten hoe en waarom iets ge beurt, doch de practijkman is het voorloopig voldoende ze kerheid te krijgen zijn vruch ten aan de tak te houden in dien hij ze met de groeistof- oplossing bespuit. De behandeling is uiterst eenvoudig, te meer, daar de groeistof in Nederland in den handel wordt gebracht in den vorm van tabletten van 1 gr., welke men oplost in 100 liter v/ater. Volledige gebruiksaanwij zing met vermelding van spe ciale practijkervaringen en die van het Laboratorium voor Tuinbouwplantenteelt te Wageningen, die bij verschil lende appel- c peer-varie- opgedaan. teiten werdef rsfrekt. Hier- wordt hierbij v uit zij hier veerd dat de bi geveer 2 a 3 Vj plukrijpheid m< ben. Een uitvloei! groeistofbespuit dig en in som, kan deze toegi tegelijk met de deling met Cal: mits ongeveer vóór de pjukri geval eischt de in het geheel v beid. Men mag ech geval te vroeg 4 a 5 weken rijpheid, daar stof geen invloe val. Men late het voordeel vt eele combinatie fornische pap de groeistof te dienen. Indien de vi beginnen te va de behandeling hebben, daar binnen 2 a 4 c vloed uitoefent houdt. Wat in reeds gevallen i verloren, zooda het juiste tijdsti spuiting te bep; Het uur waai ting geschiedt belang geblekei kende proeven practisch merk: echts gerele- handeling on- eken vóór de et plaats heb- r is bij de ng niet noo- nige gevallen •past worden laatste behan- fornische pap, a 3 weken pheid. In dat oepassing dus een extra-ar- ter in geen spuiten, b.v. óór de pluk- lan de groei- d heeft op de ;ich dus door n de eventu- met de Cali- ïiet verleiden vroeg toe te uchten reeds len, dan kan alsnog plaats de rhizopon agen zijn in- en de val op- deze dagen is uiteraard het zaak is p voor de be den. Dp de bespui- van weinig De vergelij- gaven reeds >are verschil- - of middag- len bij ochtenc n kieze echter behandeling. Me evenals voor droog en winds De groeistof onschadelijk vo dier. In den bc zend vee of dai pende kippen van de groeistof sten invloed. I ties waarmede zijn trouv/ens z dit ook nauwel zou zijn. Ons artikel zr worden, indien nog de financië zouden behand pen .een volgen op terug te koi! Openbare vergadering te houden op Donderdag 29 Mei 1947, om 19J/2 uur, ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel inzake het aanvra gen van grenswijziging (prae-advies nr. 58). 4. Voorstel tot het aangaan eener gemeenschappelijke re geling met de gemeenten Ber. kel-Enschot, Dongen, Dru nen, Heusden, Loon op Zand en Lidenhout, inzake de op richting van een districts- schoolartsendienst (prae-advies nr. 59). 5. Voorstel tot verkoop van 't gedempte Blanke Wiel in Baardwijk (prae-adv. nr. 60) 6. Voorstel tot exploitatie overname van het zwembad aan het Hoefswiel van de Waalwijkse Zwemvereniging (prae-advies nr. 61). 7. Voorstel tot vaststelling ener verordening, regelende het pensioen van gewezen wet houders der gemeente Waal wijk en van hun weduwen en wezen (prae-advies nr. 62). 8. Voorstel tot vaststelling van een gewijzigd huurreglement voor het woningbedrijf (prae-advies nr. 63). 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet en tot het nemen van de nodige maatregelen (aanvraag rijks voorschot en rijksbijdrage in de exploitatiekosten) voor de bouw van 86 woningen (prae-advies nr. 64). 10. Voorstel betreffende het in erfpacht geven van gronden aan de haven (prae-advies nr. 65). 11. Voorstel tot wijziging dei- begrotingen 1946 en 1947. Prae-advies Onderwerp: G: Door een 44-ta het Loonsch Hoek tekening van 6 tot het college va verzoek gericht on dat dit gehucht w in de gemeente W dieners gronden 1 de overweging, d van het betreffe( hoofde van desze dichter bij Wa; Kaatsheuvel, met maatschappelijke schoolbezoek, en: meer op Waalwijl heuvel is georiënt Vooraf zij vern handeling van het traagd in verband zigde procedure ring van gemeent na de indiening is tot stand geko wet van 13 Dec wijziging van de i en met 166 der gc bespuitingen, 11 weer. is volkomen >r mensch en omgaard gra- ,arin rondloo- ondervinden niet den min- e concentra- ewerkt wordt dc gering, dat ijks denkbaar 1 te uitvoerig vij thans ook ie voordeelen len. Wij ho le maal hier- K. Nr. 58. enswijziging. bewoners van e is onder dag- september 1946 i B. en W. het te bevorderen, )rdt opgenomen 'aalwijk. De in- un verzoek op it de bevolking ide gebied uit lfs ligging, n.l. Iwijk dan bij betrekking tot verzorging, van oudsher dan op Kaats- :erd. eld, dat de be- verzoek is ver met de gewij- nzake verande- .-grenzen, welke an het verzoek nen, n.l. bij de tmber 1946, tot rtikelen 157 tot meentewet. tot een even- Met betrekkingla.i het Loonsch tuele aansluiting vKgemeente staan Hoekje bij deze unt, dat de be- wij op het standp nde bevolkings langen der betreffc jgevend kunnen groep hier doorsla or geen bijzon zijn en dat daard< adelen voor de dere voor- of n gemeenten ont- beide betrokken staan. heid is voor B. Deze aangelegeitfenheid om het en W. een gelecjpntspanningsge- vraagstuk van de foevolking onzer legenheid voor de |le gemeente na- groeiende industriëling te brengen, der tot zijn oplosspelijkheid, wei- De recreatiemoiB zomermaanden ke vooral in dei>nzer gemeente, aan de bevolking ,1 vreemdelingen doch ook aan ®r de bosch- en wordt geboden domeinen aan de zandverstuivingsteilpr factoren als: Roestelberg, zou deft betere toegangswegen, een meer op recreatie berekende boschaan- leg en modern comfort biedende logies- en consumptie-inrichtingen, belangrijk kunnen worden ver hoogd, 't geen nu achterwege moet blijven, omdat het niet onder de gemeente Waalwijk behoort. In deze betreurenswaardige si tuatie zou een volslagen omme keer ten goede kunnen worden te weeggebracht, wanneer een even tuele grenswijziging zou worden uitgebreid door ook de bosch- en duingebieden aan de Roestelberg, achter de Melkdijk en rond de Voorste en Achterste Hoeven daarin te betrekken. Wanneer die terreinen aan het grondgebied der gemeente Waal wijk zouden worden toegevoegd, dan zou dit een prachtige oplos sing van het recreatievraagstuk dezer gemeente aanmerkelijk be vorderen en zou tegelijkertijd kun nen worden bereikt, dat dit aan natuurschoon zoo rijke gebied meer dan tot dusver in de aan dacht van het natuurminnend pu bliek zou komen. Voor de gemeente Loon op Zand kan, naar onze meening, een dergelijke grenswijziging geen ern stige bezwaren medebrengen, aan gezien het betreffende gebied zeer dun bevolkt is en die gemeente voor eigen recreatiedoeleinden nog uitgebreide terreinen overhoudt. Verzoekschrift der bewo ners van het Loonseh- Hoekje. Aan het College van Bur gemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk te Waalwijk. Edelachtbare Heren, Ondergetekenden, inwoners van het gehucht Loonsch- Hoekje, gem. Loon op Zand, achten het van 't grootste be lang en zouden daarom aan Uw College willen verzoeken, zo mogelijk opgenomen te worden in het Gemeente-ver band van Waalwijk. Zulks om de volgende rede nen: 1. De bevolking is uit haar aard en ook door omstan digheden georiënteerd op Waalwijk; zij voelt zich één met Waalwijk. 2 Ligging recht voor het centrum van Waalwijk, terwijl het een uithoek is der gem. Loon op Zand, als het ware een zak tus sen dé gemeente Sprang- Capelle en Drunen. 3. De gronden hier gelegen zijn eigendom der bevol king ofwel eigendom van ingezetenen van Waalwijk. 4. De Ver. „Waalwijks Be lang" heeft de hoofdweg door dit gehucht geheel nieuw aangelegd; onder houd is voor rekening der gem. Loon op Zand. 5. Ontvangt veel bezoek van Waalwijk (dat natuur schoon mist) omdat het als het ware een geheel vormt met Waalwijk. 6. Weg naar kerk en school te Waalwijk 2 K.M. Weg verlicht en modern. Weg naar. kerk en school te Kaatsheuvel 4 K.M. Weg niet verlicht en onbegaan baar slecht. 7. Schoolbezoek Waalwijk 24 kinderen. Kaatsheuvel 11 kinderen. 8. In het bezit van electr. huisverlichting, geleverd door Electr. Bedrijf te Waalwijk. 9. Niet in het bezit van wa terleiding/terwijl het Wa terbedrijf (.Watertoren) der gem. Waalwijk slechts 200 M. van de grens der gem. Loon op Zand ver wijderd is. 10 De bevolking is ofwel zelf standig, ofwel tewerkge steld te Waalwijk. Arbei ders tewerk gesteld in Waalwijk 48; te Kaatsheu vel of elders 10. 11 Winkel- en neringdoen den: bediening uitsluitend Waalwijk. 12 Zusters Ziekenverpleging: afstand Waalwijk 2 K.M. Kaatsheuvel 7 K.M. 13 Telephoon-aansluiting Postkantoor Waalwijk. 14 Station S.S. Waalwijk 3 k.m. Kaatsheuvel 8 k.m. 15 Postkantoor Waalwijk 3 k.m. Kaatsheuvel 5 k.m. 16 Ditstributiekant. Waalwijk 3 k.m. Kaatsheuvel 5 k.m. 17 Med. Hulp en Apoth. Waalwijk 3 k.m. Kaatsheu vel 5 k.m. 18 Geestelijke Hulp Waalwijk 2 k.m. Kaatsheuvel 4 k.m. 19 Geestelijk- en sportief- verenigingsleven gebaseerd od Waalwijk. 20 Het Tourisme zou sterk bevorderd kunnen worden door doortrekking van Licht- en Waternet. 21 Waalwijk bezit aan de Roestelberg in eigendom een geweldig complex grond, hetwelk tot exploi tatie gebracht kan worden, b.v. Wandelpark-, kam peerterrein, sportvelden enz. Dit zou het natuur schoon ten goede komen met uitschakeling van overal verspreid liggende kampvuren (ook houtroof zou daardoor voorkomen worden). 22 Het aantal der inwoners van het gehücht Loonsch- Hoekje te Kaatsheuvel ge meente Loon op Zand be draagt 238. Loon op Zand, 6 September 1946. get. C. Beerens, C. v. d. Vel den, M. v. Daalen, M. Brekel- mans, P. v. Eeuwijk, A. Kroot L. Verheyden, H. G. v. Ba vel, G. Kuys, W. A. v. d. Lee, A. Vermeer, J. Beerens, A. Ver hoeven, W. v. Well, M. Bre- kelmans, C. Trimbach, J. Sprangers, W. Sprangers, J. Sprangers, W. Sprangers, J. van Spaandonk, J. v. d. Vel den, P. J. v. d. Velden, H. IJpelaar, W. Vugts, G. Ver- meer-v. Gorkom, S. J. Bee rens, N. Verschuren, C. Klijn, J. Klijn, P. Couwenberg, J. v. Bavel, Wed. P. v. Helvoirt, C. v. d. Velden, N. C. Schagen, C. Pullens, P. Pullens, C. Boe- re, Th. v. Besoijen, N. J. v. Hoof, V. Timmermans, W. Klijn, F. Smits, A. Smits, A. Heymans, H. Weick. Prae-advies Nr. 59. Onderwerp: Schoolartsendienst. Door de gedeputeerde staten dezer provincie werd, in overleg met de geneeskundige inspecteur der volksgezondheid die op zijn beurt ter zake contact heeft opgenomen me t de provinciale Lau voor gezondheidszorg een plan ontworpen teneinde te ko men tot de oprichting van school artsendiensten in de gehele pro vincie, Dit plan past in het raam van de indeling der provincie in de 4 kringen voor de gezondheidszorg, welke indeling van belang is, om dat in iedere kring een commissie bestaat, samengesteld uit tuber- culose-artsen, kinderartsen en art sen voor zedelijke en geestelijke volksgezondheid. Ook de school artsen zullen in die commissie worden ingeschakeld. Aangezien in de grote steden reeds volledige schoolartsendiensten zijn geves tigd, blijven die gemeenten te de zen buiten beschouwing. Door het ministerie van sociale zaken is de provincie Noord-Bra bant met betrekking tot deze aan gelegenheid ingedeeld in 17 dis tricten. Elk district zal meerdere gemeenten omvatten met een ge zamenlijk aantal van pl.m. 7000 schoolgaande kinderen. Vanzelf sprekend zal het niet mogelijk zijn steeds eenzelfde aantal leerlingen in elk schoolartsendistrict bijeen te voegen en zo zullen grote en kleine districten ontstaan en zal 't 'zelfs nodig blijken grotere distric ten te vormen, waarin 2 school artsen werkzaam zijn in één district (Helmond, Bergen op Zoom, Roosendaal). Volgens de indeling van dè provincie Noord-Brabant in 17 districten zal in deze omgeving een schoolartsendistrict worden gevormd door de gemeenten Ber- kel-Enschot, Dongen, Drunen, Loon op Zand, Udenhout en Waalwijk. Tegen deze samenstelling van 't district Waalwijk zijn bij de be trokken gemeenten aanstonds ern stige bezwaren gerezen. Deze be zwaren, veeal van practische aard, waren b.v. voor de gemeen te Waalwijk aanleiding om de ge deputeerde staten te verzoeken, te bevorderen, dat het schoolartsen district Waalwijk zou worden sa mengesteld door die gemeenten in de Midden-Langstraat, welke ook uit andere hoofde vanouds met el kander contact hebben en als een geografische eenheid kunnen wor den beschouwd, te weten: de ge meenten Drunen, Heusden, Loon op Zand, Sprang-Capelle, Was pik en Waalwijk. In dat geval zou ook meer het gemiddelde van pl.m. 7000 schoolgaande kinderen zijn benaderd, welk aantal bij de getroffen regeling van de indeling belangrijk wordt overschreden. Het enig resultaat wat met het inbrengen dezer ernstige bezwaren werd bereikt, bestaat in de toe voeging der gemeente Heusden aan het district Waalwijk. Gebleken is dat bij deze districtsindeling voor al de werkingssfeer der Kruisver enigingen een grote rol speelt. Daar het district ruim 11.000 schoolgaande kinderen omvat en de afstand tussen de gemeenten te groot is, stellen B. en W. zich daarom voor, pogingen in het werk te stellen om voor de school artsenverzorging der meer afgele gen gemeenten (Berkel-Enschot, Udenhout) geneeskundige hulp van elders in te schakelen (b.v. de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst te Tilburg), welke verzorging dan zou kunnen geschieden onder toezicht van de districtsschoolarts te Waalwijk. De gemeente Waalwijk zal be horen te worden aangewezen als zetel der commissie van beheer, welke commissie zal zijn samen- Waarom schrok Sultan Sar zo vreselijk, midden onder het vro lijke feestmaal? Omdat hij zichzelf zag binnenkomen. En niet alleen kwam een tweede Sultan Sar binnen, maar ook een dubbel ganger van Terry, Berry, den Sir dar en zelfs van Hassan. Het ge hele gezelschap van dubbelgan gers kwam rustig binnenwandelen, alsof het zo hoorde. Toen de tweede Sultan met zijn gevolg bij de feesttafel was aangekomen, bleef hij een ogenblik roerloos staan, omgeven door zijn zonder ling gevolg. Hij was klaarblijkelijk even verbaasd als de echte Sultan. Het was de ware Sultan die het zwijgen verbrak. „Schurk", riep hij, „zoon van een schurk!" „Dat neem ik niet", gilde de valse Derwisj. „Wat neem jij niet!" hoonde de' ware Sirdar. „Ik lust je rauw!" schreeuwde de valse Sirdar. En toen begon het gesteld door de burgemeesters der aangesloten gemeenten en een ver tegenwoordiger van de provinciale bond van een der Kruisverenigin gen, in dit geval van het Wit- Gele Kruis. Het spreekt vanzelf, dat het vo- renomschreven initiatief van het provinciaal bestuur de volle sym pathie van B. en W. heeft. Hoe verdienstelijk het plaatselijk toe zicht ook heeft gewerkt en met hoeveel zorg en toewijding de daarmede belaste tijdelijke school arts al die jaren ook zijn taak heeft vervuld, zal dit toezicht met de inwerkingtreding van de dis- trictschoolartsendienst komen te vervallen. De jaarlijkse kosten per school gaand kind zullen zich bewegen tussen de 1.50 en 2.—, waar van het Rijk en de Provincie een zeker percentage op zich zullen men. Prae-advies Nr. 60. Onderwerp: Verkoop „Blanke Wiel". Door de firma P.. van Hoppe te Alphen (N.B.), die een bouwma- terialenhandel drijft onder de naam „In de Korenbloem", is ge vraagd om een geschikt bouwter rein aan haar te verkopen, daar zij het plan heeft spoedig in Waalwijk een bouwmaterialen- zaak te vestigen. Zij heeft op het oog het terrein, gelegen aan het Laageinde, nabij het brandspuit huisje, zijnde de thans grotendeels gedempte z.g. „Blanke Wiel". B. en W. menen, dat er geen bezwaar bestaat tegen inwilliging van het verzoek. Het terrein, bestaande uit 4 ka dastrale percèlen, inbegrepen het gehavende brandspuithuisje wordt verhuurd Voor de totale prijs van 4320.-. Prae-advies Nr. 61. Onderwerp: Eploitatie Hoefswiel. De badinrichting aan het „Hoefs wiel", geëxploiteerd door de „Waalwijksche Zwemvereniging", is door de bezetters en bij de be vrijding zodanig gehavend, dat het niet wel mogelijk is de inrichting, in de huidge toestand verder te exploiteren. Reeds geruime tijd heeft de ver eniging besprekingen gevoerd met ons College om uit de impasse te geraken, welke daarbij gepaard nog gaat met financiële moeilijk heden. Het resultaat der bespre kingen is geweest, dat het door beide partijen het best wordt ge acht, dat de gemeente de exploi tatie overneemt. Reeds vroeger heeft de gemeente de vereniging financiëel ter zijde gestaan, ter wijl zij voorts bemiddelend op trad ter zake van het verschaffen van werkgelegenheid in de winter voor de badmeester. De vereniging heeft een bezit, waarvan de waarde volgens een door de Directeur van Gemeente werken opgemaakt taxatie-rapport is te stellen op 4652.—. Wij hebben de vereniging bereid ge vonden deze bezittingen aan de gemeente 'af te staan voor een be drag van 4.000.—, terwijl zij daarenboven bereid is hare vorde ringen terzake van oorlogs- en be. zettingsschade, alsmede schade, aangericht door geallieerde troe pen, te cederen aan de gemeente. De gemeente van haar zijde zal dan de exploitatie der badinrich ting overnemen. De vereniging is dan in staat hare bestaande finan ciële verplichtingen tegenover der. den na te komen en zal voorts dit seizoen de inrichting nog exploi teren, waarvoor zij enkele nood zakelijke maatregelen moet tref fen. Prae-advies Nr. 62. Onderwerp: Pensionnering Wethouders. B. en W. zijn, gezien de tegen-- woordige omvang en betekenis der werkzaamheden, verbonden aan de vervulling van het Wethouder schap in een gemeente als de on ze, met haar industrieel karakter en haar ongeveer 13000 inwoners, de laatste tijd tot de overtuiging gekomen, dat er voldoende aan leiding bestaat om U een voor stel té doen inzake de Pensionne.» ring der Wethouders. B. en W. zijn van oordeel, dat, hoe omvangrijk en betekenisvol de werkzaamheden van de wethou ders ook zijn, deze in onze ge meente vooralsnog niet van die aard zijn, dat deze het toekennen ook vap wachtgeld voor aftreden de wethouders beneden 65 jaar zouden rechtvaardigen. PraeAies No. 63. -werp: Huurreglenty *oningen WoningtU Het is gebleken,^.' het be staande huurreglenKnj. voor de woningen van het g^een- telijk woningbedrijf nit* in alle opzichten meer voldoet. Er ontbreken bepalingen in, welke momenteel naar onze mening beslist daarin behoren te staan, terwijl er anderzijds voorschriften in zijn opgeno men, welke wij niet meer no dig achten. Wij hebben ons beraden over de samenstelling van een nieuw reglement waarvan de voornaamste punten zijn, dat artikel 1 is gewijzigd in die zin, dat de huurtermijn voor woningen met een weekhuur van 6.of daar beneden 1 kalender week bedraagt (tot nog toe was de grens 5. en voor woningen met een weekhuur hoger dan 6.— achtereenvolgende kalen- derweken en dat de hagen tweemaal per jaar geknipt moeten worden voor rekening van de huurder. Prae-advies No. 64. Onderwerp: Bouw 86 arbeiderswoningen. Onze gemeente heeft toe stemming gekregen om nog ir 1947, mits aanbesteed vóó 1 Juli a.s. behalve de voó dat jaar reeds toegestane 44 arbeiderswoningen, nog te bouwen 66 en 20, zijnde te za- men 86 arbeiderswoningen. Onnodig te zeggen dat wij deze toestemming van zeer groot belang achten voor on ze plaats. Hoewel het exploiteren van woningen ontegenzeggelijk grote lasten aan de gemeente oplegt (voor deze woningen bedraagt de jaarlijkse bijdra ge m het tekort op de exploi tatie 25%), menen B. en W. toch U te mogen adviseren de gelegenheid als het ware met beide handen aan te grijpen en tot de bouw der woningen te besluiten. Zoals uit de stichtings- en exploitatie-begroting zal blij ken, zijn de stichtingskosten (grond- en bouwkosten) ge raamd op 1.052.000. Omtrent de bouwplaatsen kan medegedeeld worden dat in het gedeelte van het uit breidingsplan, gelegen tussen Stationsstraat en Putstraat nog plaats is voor 59 wonin gen en aan het einde der St. Crispijnstraat (Oostzijde) kunnen er nog 5 geplaatst worden. De overige 22 kun nen gebouwd v/orden aan de Westzijde der Baardwijkse- straat. Voor een gedeelte wordt de alsdan aanwezige grond van de gemeente even wel van de straat gescheiden door een smalle, laag gelegen strook grond. Het is de bedoeling de 22 woningen aan de Baardwijk- se-straat in exploitatie te ge ven aan de Woningbouwver eniging „Baardwijk". Prae-advies Nr. 65. Onderwerp: Uitgifte grond in erfpacht. Door de Nederlandse Handel-, lm- en Exportmaatschappij „Ne- himex te 's-Hertogenbosch wordt gevraagd een stuk grond aan de Oosterhavenkade in erfpacht af te staan, ter lengte van 50 Ml en ter diepte van pl.m. 30 Ml en voorts om een even groot stuk in optie te verkrijgen voor een be paalde tijd. Naar de mening van B. en W. bestaat hiertegen geen bezwaar. B. en W. stellen dan ook voor het gevraagde in erfpacht af te staan, tegen de gebruikelijke erf pachtscanon van 0.1375 per M2, voor het tijdvak van 1 Juli 1947 tot en met 31 December 2002. Voorts bestaat er volgens B, en W. geen bezwaar tegen aanvraag ster de voorkeur te geven voor 'n tweede terrein van dezelfde groot te, mits zij dit in erfpacht neemt uiterlijk binnen 1 jaar na 29 Mei 1947.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2