De Echo van het Zuiden NIEUWS UIT WULWIJK EN OMGEVING No. 43 Donderdag 29 Mei 1947 b ZONDAGSDIENST 1 Juni 1947. Doktoren: Dr. M. H. C. Kolster. Apotheek: Nijman. DISTRICTSDAG R.K. VERKENNET S. Tweede Pinksterdag was een grote dag voor de Verkenners van hei district Langstraat. Alle Verkenners van 't dis trict waren reeds 's morgens vroeg in touw om een groot spel in de omgeving van Waalwijk te spelen. Waalwijk moest veroverd worden en was een pygmeeëndorp dat waarin een kostbare schat was verborgen. Na de H. Mis in de diverse parochiekerken rukten de Verkenners op naar de plaat-, sen, ongeveer 5 k.m. buiten Waalwijk, van waaruit de aanval zou beginnen. \7oor 12 uur bleef de strijd beperkt tot verkenningen en kleine scher mutselingen in het voorter rein; de aanvallers werden hier op hun huid gezeten door de Voortrekkers, die op hun fietsen verwarring in de ge lederen trachtten te stichten. Tegen 12 uur waren zij tot voor "Waalwijk genaderd. Van-12 tot 1 uur was het wapenstilstand om een beet ie te eten, maar om 1 uur laaide de strijd in al zijn felheid weer op. Telkens weer probeerden de vijandelijke stammen van kaffers het dorp binnen te rukken, maar de Pygmeeën, Welpen en Verkenners uit Kaatsheuvel verdedigden hun heiligdom fel. Om ongeveer kwart voor 1 gelukte het de.eerste patrouil le onder aanvoering van P. L. J. van de Griendt, hot dorp binnen te dringen en de toren yan de kerk, waar de schat, verborgen was, te bereiken: zij trokken aan het klokken - touw en even later kwam een „gouden" staaf naar beneden suizen. In totaal gelukte het 8 patrouilles een van de „gou den" staven te veroveren. Voordat het spel begon vond om het Raadhuisplein een in drukwekkende plechtigheid plaats; er werden 3 meisies door ass. comm. Hoffmans en Districtsa.almoezenier Pas toor J. Ras als Welpenleidster geïnstalleerd. Dit was de eer ste maal dat een installatie in het openbaar plaats vond en de belangstelling was dan o.ok zeer groot. 's Middags was de Hoofd commissaris van de Katho lieke Jeugdbeweging Ba ron van Voorst tot Voorst er. de Diocesane Staf van 't bis dom Den Bosch naar Waal wijk gekomen om het défilé en de ralley van de Lang- straatse Verkenners af te ne men. waarbij ook burgemees ter Lambooy tegen woord ;.g was. De Verkenners stelden zich in de Schoolstraat op en on der het geluid van trommen trokken zij voorbij hun hoog ste chef. Hierna vond de ralley plaats; het was een schitterend ge zicht toen plotseling hónder den Verkenners uit alle hoe ken en gaatjes het Raadhuis plein opstormden onder luide kreten en voor het bordes een daverende yell op de gasten uitbrachten. De commissaris van 't dis trict J. Ramakers, sprak ver volgens de Verkenners toe. Hun enthousiasme had wel duidelijk hun blijhid uit laten komen over de aanwezigheid van de hoge gasten. De com missaris hoopte dat dit ent housiasme hun een waarborg kon zijn voor de Verkenners van de Langstraat. Hij wijdde vervolgens enke le woorden aan de a.s. Jam boree, waar in het groot zal gebeuren wat hier vandaag in minder grote omvang heeft plaats gehad. Hij wees hun er op niet al leen trots te zijn op hun uni form, maar vooral op datgene wat de Verkennersbeweging nastreeft en het enthousiasme te bewaren, dat deze dag in hen heeft gewekt. Baron van Voorst tot Voorst vond het erg jammer dat het plotseling was gaan regenen, maar Verkenners laten zich hierdoor natuurlijk niet van de wijs brengen. Hij sprak nog een kort woord over het spel van heden en wenste tot slot zijn Verkenners een zon nig spoor toe. Als antwoord hierop zongen de Verkenners „Hoort zegt t voort". Als de viag is gestreken en de laatste tonen van 't Wil helmus zijn weggestorven is een schitterend geslaagd Ver kenners-festijn geëindigd. MOEDERDAG DER K.A.V. In aanvulling van ons ver slag over de K.A.V.-Moeder- dag op Donderdag 22 Mei, schrijft men ons nog: Daags voor onze Moederdag ontvingen wij het ontstellen de bericht dat ons lid mej. A. van Bokhoven-Trompen plot seling was overleden. Met haar is een zeer trouw en ac tief lid van ons is heengegaan. Bij iedere gevoerde actie was zij present en zou zij ook niet aan onze Moederdag ontbro ken hebben. Tragisch is dat zij zich daags tevoren nog gemeld had voor deelname aan een ver diepingsdag te Vught, die in Juni gehouden zal worden. Zij was reeds lid vanaf 1938. Haar nagedachtenis zal steeds in onze organisatie levendig blijven. Ook in de avondvergadering werd voor haar zielerust ge beden en besloten 6 H. Mis sen te laten lezen, terwijl bij na alle leden het overleden - mede-lid de laatste eer be wezen. SACRAMENTSPROCESSIE. De bewoners van de verschil lende straten, waardoor de Sacra ments-processie op Zondag 8 Juni a.s, zal trekken, hebben reeds ver gadering gehouden, met het resul taat dat deze straten een feeste lijke en waardige versiering zullen krijgen bij den rondgang van 't H. Sacrament door een deel der ge meente. Op 't Raadhuisplein zal het rustaltaar worden opgericht. HEEMKUNDE-VERENIGING. De activiteit dezer Vereniging, die tot nog toe van een overigens begrijpelijke eenzijdigheid niet was vrij te pleiten, begint zich nu ook op cultuur-historisch terrein te be geven. Dit bleek al heel duidelijk uit de laatste excursie naar Loon- op-Zand. Dit zal nog duidelijker blijken .uit het eigen orgaan, dat de Heemkunde-Vereniging het licht zal' doen zien. Hierdoor zal het immers mogelijk worden, de meest uiteenlopende studie-onder werpen op een grondige wijze te behandelen en aan bovengenoemd euvel een gunstige wending te ge ven. De eerste kennismaking met de. omstreken van Loop-op-Zand, die op Tweede Pinksterdag tot stand kwam, mag zeer goed geslaagd heten. Onder leiding van dhr. Jan Toorians, voor wie deze contreien geenszins onbekend zijn, werden de meest representatieve plekjes aangedaan. Duidelijk bleek, dat men in Loon-op-Zand met een oudtijds zeer voornaam cultuurgebied heeft te maken. Het Witte Huis, dat temidden der voor onze streek geheel vreemde Eiken-Haag-beu- kenbossen is opgetrokken, getuigt van een reeds lang verlopen glo rietijd. De walien en grachten, zo mede het interieur van het slot hadden de onverdeelde belang stelling. Langs de Ruïne ging de tocht naar de plassen ten Z.O. van St. Joachimsmoer. Dit oude hoog veengebied heeft eertijds aan ve len het bestaan geschonken. Een eigen kanaalstelsel bracht de turf naar 's-Hertogenbosch. Het veen is er geheel verdwenen en in de opnieuw ontstane plassen is zich een nieuwe hoogveenverlanding aan het ontwikkelen. Deze eenzame moeren herber gen ook een rijke vogelwereld, hoewel wegens tijdgebrek hieraan niet de volle aandacht kon wor den geschonken. Moge deze globale kennisma king met het mooie Loon-op-Zarid het begin zijn van een steeds die per gaande kennis dezer streken. BIJZONDER GERECHTSHOF 's-HERTOGENBOSCH. Tegen A. J. Wijkmans, schoen maker alhier, eiste de proc. fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Verdachte was in dienst getreden van de Landstorm Nederland. BIOSCOOPPROGRAMMA Musis Sacrum. Vrijdag 30, Zaterdag 31 Mei en Zondag 1 Juni, kunnen we in Musis Sacrum weer genieten van de dolle capriolen van Stan Lau rel en Oliver Hardy in de film .Boemelstudenten". Onze twee helden, die zich uit geldnood als buttler en dienstmaagd moeten verhuren en het daarna als straat vegers proberen, belanden tenslot te op de Universiteit van Oxford. Hier maken ze natuurlijk de gek ste avonturen mee en vormen ze de mikpunten der studenten. Ieder een die graag eens een avondje lacht, moet deze film gaan zien. Maandag 2 en Woensdag 4 Ju ni' zijn de avonden voor hen, die van sensatie houden. Als eerste film draait er ,,De Koerier van de Wildernis". Een film die zich af speelt in het uiterste Noorden van Canada op de uitgestrekte sneeuwvelden temidden van ban dieten en bereden politie. De held van het verhaal Kermit Maynard zweert na de moord op zijn broer wraak te zullen nemen en rust niet tot hij na een reeks van sen sationele avonturen eindelijk de moordenaar en bandietenleider in zijn macht heeft. Een kleine lief desverhouding tussen de Held en de stiefdochter van zijn vijand maken het geheel nog aantrekke lijker. Als tweede film wordt vertoond „Frankie Darro de geboren vechr tersbaas". Een rolprent waaraan boksliefhebbers hun hart op kun nen halen. Afgewisseld met poli- tieachtervolgingen en een liefdes geschiedenis vormen de bokswed strijden en -trainingen van de hoofdrolspeler Frankie Darro en grote aantrekkelijkheid, die sensa tieliefhebbers 'n genoeglijke avond kan bezorgen. Luxor. Vrijdag 30, Zaterdag 31 Mei en Zondag 1 Juni presenteert Luxor een spannende thriller, die zich afspeelt in de krantenwereld. Een hoofdredacteur heeft het zo druk, dat hij nauwelijks tijd heeft voor zijn vrouw, die dan haar vertier elders gaat zoeken. In een reeks van spannende avonturen en ver wikkelingen krijgt men een mooie indruk van het leven achter de coulissen van een grote krant, waar men voor een simpele be richtgeving zijn hand niet om draait, maar waar bij een belang rijke zaak als deze alle pennen in beweging komen, iedereen onder hoogspanning werkt en daarmee de toeschouwer in ademloze span ning houdt. 60-JARIG BESTAAN ALBERT HEIJN. Op 2e Pinksterdag werd het 60- jarig bestaan van Albert Heijn herdacht in een feestelijke bijeen komst te Amsterdam in Hotel Krasnapolsky, waar aanwezig waren de 250 filiaalhouders van dit bedrijf met hun echtgenoten. Namens het personeel voerden verschillende sprekers het woord, daarbij hulde brengend aan de na gedachtenis van de stichter van het bedrijf, wijlen de Heer Albert Heijn en zijn echtgenote, en aan de beide tegenwoordige directeu ren, de Heeren G. en J. Heijn, zoons van de stichter. Ter gelegenheid van dit jubi leum js aan de Heer G. Heijn, als oudste dei beide directeuren, ce onderscheiding van officier in de orde van C ran je Nassau verleend. Tevens werd een der oudste fi liaalhouder, de Heer G. J. Du- jardin te Heemstede begiftigd met de eere-medaille in zilver, vrboi- den aan de erde van Oranje Nas sau. De daectie vindt in dit jubileum aanleiding om het personeel met een qiatifi- atie te begiftigen en tevens schonk zij aan de Stichbng 1940— 1945 het bedrag \'Ln 20.000.-. Namens het personeel Werd aan de beide directeuren o.a. aangebo den hun door de schilder Jan Sluijters vervaardigd portret. Na de plechtige herdenking ver. enigde het gez.elschap zich aan de feestmaaltijd, die door het gezel schap Alex de Haas werd opge luisterd. SPRANG. Chr. Volksbond. De plannen voor de restauratie en uitbreiding van het gebouw v. d. Chr. Volksbond alhier zijn gereed, zodat de aanbesteding thans spoedig zal plaatsvinden. Het is te hopen dat een en an der spoedig gereed moge komen, wat voor het verenigingsleven al hier zeer noodzakelijk is. Tot secretaris der vereeniging in de vacature J. A. de Jong, die als zodanig bedankte, is benoemd dhr. M. Paans. Pro Patria. De Chr. Gymnstiekvereniging „Pro Patria" te Sprang-Capelle zal a.s. Zatèrdagmiddag een marsch door de gemeente maken. CAPELLE. Onder leiding van de Ring- voorzitter Ds. A. Vroeginde- weij, predikant der Ned.^ Her vormde gemeente aan de Loonsendijk, hield de Ring 's Grevelduin-Capelle van Ne derlandse Hervormde" Jonge - lingsverenigingen op Gercf. grondslag j.l. Maandagnamid dag (2e Pinksterdag) op een weiland in de Nieuwstraat van mej. Wed. M. voor de Poorte een landdag, die vrij wat belangstelling trok. Nadat deze openluchtsamen komst door de Ringvoorzittor op de gebruikelijke wijze was geopend, sprak deze een »kort openingswoord, waarna als sprekers optraden Ds. N. Kleermaker, Ned. Herv. pre dikant te Veen, die sprak over: „Joël's Pinksterfeest en onze jongeren". Ds. H. Iiarke- ma, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Wijk, die als onderwerp zijner overden king had: „De ware vrijheid" en ten slotte Ds. L. Vroegin- aeweij, Ned. Herv. predikant te Waddinxveen, die sprak naar aanleiding van het on derwerp: „Stromen des leven den waters". De verschillende sprekers werden door de aanwezigen met de meeste aandacht ge volgd. Door Ds. A. Wisgerhof, voorganger der Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse, werd deze openluchtbijeen komst, welke de eerste was in deze omgeving na de bevrij ding, gesloten. Maandag, 2e Pinksterdag namen de gemengde zangver eniging ,,'t Rozeknopie" en 't muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" deel aan het te Loon op Zand gehouden festival ter viering van het 75-jarig be staan van de Liedertafel „Echo der Duinen". De zangvereniging voerde onder leiding van haar direc teur de heer Li. Sars uit Waal wijk een tweetal nummers uit, n.l. „In de Lentetijd" van Fred. Roeske en „Dornsdans" van Jac. Bonset, terwijl het muziekgezelschap onder lei ding van zijn nlaatsvervan- gend directeur de heer Dan- kers uit Loon op Zand. ten ge hore bracht „Madchen von der Spulfc" ouverture, van Suppé en „Euterpe taisie van A. L. Doyen. Bij de na afloop van de ziekfeesten gehouden verlo ting van de geldprijzen aan 't festival verbonden, verkreeg de muziekvereniging „Kunst na Arbeid" de eerste prijs, 60.—. De postduivenvereniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart, hield j.l. Zondag met oude duiven een wedvlucht vanaf Noyon (Fr.) waarbij de eerste duif. die met een gemiddelde snelheid van 1490.70 M. per minuut vloog, werd geconstateerd om 10.05.10, terwijl de laatste prijswinnende duif, waarvan de gem. snelheid 1303.36 M. per min. bedroeg om 10.29.36 werd geconstateerd. De prijzen werden behaald door: Gebr. van Onzenoort 1, 10, 12, 20. 26; B. Pols 2, 17: M. van Wijk 3, 25; St. v. Peer 4, 19, 22; M. v Peer 5, 8, 21, 27: H. Vos 6; W. Zijlmans 7, 13, 14, 15, 16, 24; W. Versteeg 11, 18; J. van Doornik 23; H. Verduin 28. Aan de 2e Pinksterdag te Eindhoven gespeelde schaakwedstrijd Noord-Bra bantVlaams België, welke wedstrijd door de vertegen woordigers van onze provin cie met een flinke voorsprong werd gewonnen, hebben ook drie schakers van de plaatse lijke schaakclub „De Vrije Pion" meegespeeld, n.l. L. Smit, B. Elsman en L. Stein. Elsman verloor. Stein speelde remise en Smit won zijn par tij- In familiekring herdacht het echtpaar A. voor de Poor- te-Quirijns te Vrijhoeve-Ca- pelle dezer dagen het feit, dat het 50 jaren geleden in de echt werd verbonden. WASPIK. Verengiing „Volksvlijt en Volksvermaak" Waspik. Zondag 1 Juni a.s. des avonds 7.30 uur zal in de zaal van de vereniging „Volksvlijt en Volksvermaak" een groot concert worden gegeven door de harmonie. Tevens zal de toneelvereniging Entre Nous vóór en na de pauze haar me dewerking verlenen door het ten tonele brengen van een tweetal kluchten in één be drijf. Door de harmonie zullen 8 nummers ten gehore worden gebracht, terwijl Entre Nous ten tonele zal brengen „De dwaling van het raadslid Ver- bruggen" en na de pauze „Mevrouw is niet thuis". Deze avond wordt aangebo den aan de dames- en heren leden der vereniging, terwijl voor dames niet-leden en voor vreemdelingen de- toe gangsprijs is vastgesteld op 1.plus belasting. Personen beneden de leef tijd van 16 jaar hebben geen toegang. Doordat de heer B. van Schijndel als voorzitter van de vereniging „Volksvlijt en Volksvermaak" ontslag had aangevraagd, is Dinsdag 27 Mei het bestuur dezer vereni ging bijeen geweest tot aan wijzing van een nieuwe voor zitter. Hiertoe werd gekozen de heer A. P. Brokx, die reeds geruimen tijd het vice-voor- zitterschan waarnam. NIWIN-actie. Zoals reeds bekend liet het in de bedoeling van de Niwin, afd. Langstraat, een cantine- wagen te schenken aan onze jongens in Indië. Ook zal in deze gemeente een actie daartoe worden on gezet. Onze gemeente is „aan geslagen"' een bedrag van on geveer 600.bijeen te bren gen. De kosten van deze wa gen zullen ongeveer 12.000.- bedragen. On Dinsdag 3 Juni a.s. zal deze waeen. voorzien van een luidsDreker-installatie, een rondrit door onze gemeente doen. De Katholieke Actie, afd. line Waspik, zal. ziine mede werking geven tot het slaeen van deze actie door diverse

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4