Gemeenteraad Sprang-Capelle. FEUILLETON De geheimen van Villa„The Lawns" GEMEENTERAAD WAALWIJK Volgend jaar woningnood gelenigd? Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. Dhr. Timmers. meende dat het raadzaam was de honden een me daille aan te geven, opdat de po litie kon zien welke honden er los mochten lopen. Dit had volgens de voorzitter zijn voor-, maar ook zijn nadelen. In de practijk was bijna geen afdoende maatregel mogelijk en het toezicht op de honden zeer moeilijk. Dhr. Brokx dacht dat er reeds een verordening was. dat in de polder geen honden los mochten lopen, waarop de voorzitter ant woordde dat hem hier niets van bekend was. Vervolgens vond dhr. Brokx het beter, dat er geen enkele hond in de polder mocht komen, vooral met het oog op de jacht. Dit vond de voorzitter wel wat doortas tend. Het was echter niet direct noodzakelijk deze bepaling aan te houden, daar binnenkort een ge heel nieuwe politie-verordening zou komen. Dhr. Zijlmans stelde voor op de penning een nummer te zetten en dat zelfde nummer aan de eige naar te geven, waarop de voor zitter de toezegging deed, dat men het ondanks de bezwaren die ble ven bestaan, zou bezien en naar de kosten, die ongetwijfeld hoog waren, zou informeren. Z. h, st. accoord. Als antwoord op een opmer king in de vorige vergadering be treffende een ander kermisterrein, deelde de voorzitter mede dat B. en W. hun oog hadden laten val len op de voetbalterreinen, waar dan, als de eigenaars en de clubs het goed zouden vinden, dit jaar de kermis kwam. De mogelijkheid vari een behoorlijke verlichting werd nader bezien. Dit terrein zou dan alleen voor dit jaar gebruikt worden. Wat betreft het kadaverhuisje, hier had de voorzitter naar ge ïnformeerd en hem was medege deeld, dat het vervoer per kada- ver\Vagen tegenwoordig zeer goed was, terwijl bovendien putten voor de kleinere kadavers zouden worden aangelegd. Dhr. Zijlmans zeide dat vooral in de zomer maanden het vervoer zeer snel moest zijn, hetgeen volgens de voorzitter ook mogelijk was. Hierna ging men in geheime vergadering, na afloop waarvan ook de openbare vergadering werd gesloten. Herbenoeming Burgemeester. Inpiaats van 1 2 zullen er 30 woningen volgens urgentieplan 1947 gebouwd worden. Nieuwe motorbrandspuit en reorgani satie brandweer. Donderdag 28 Mei, te 7.30 uur n.m. kwam de raad dezer gemeen te in openbare zitting bijeen on der voorzitterschap van burge meester A. Smit. Afwezig de heer Spuijbroek. •Ingekomen was een schrijven van den Commissaris der Konin gin bevattende een uittreksel van het Kon. Besluit waarbij de edel achtbare heer A. Smit opnieuw benoemd werd tot burgemeester van Sprang-Capelle. In verband met deze hèrbenoe- ming alsmede met het 12^-jarig jubileum als burgemeester richt \vethouder de Bas zich met een hartelijk woord van gelukwensch tot den voorzitter. In zijn felicita tie betrekt spr. tevens diens echt- genoote en kinderen. Spr. heeft reeds geruimen tijd het voorrecht gehad als raadslid en sinds korten tijd als wethouder met den voor zitter samen te werken en deze samenwerking was steeds van prettigen aard en meningsverschil len werden in goede verstandhou ding opgelost. Gedurende dien tijd, aldus spr., heb ik U leren kennen als iemand die steeds op de bres stond, wan neer het gold de belangen uwer gemeente en haar bevolking. Wanneer ik me zo uitspreek, dan ben ik mij er van bewust, dat daarmede niet allen het eens zul len zijn. Dit verwondert me niet, omdat buitenstaanders en niet-in- gewijden ten enenmale niet vol doende bekend zijn met' de gang van zaken en daarom vaak een onjuist oordeel vellen. Menigmaal eiste een werkelijk voorstaan der belangen het zwijgen, omdat zulks geboden was. Vooral de oorlogs jaren zijn zeer moeilijke geweest en menigmaal moesten ondanks men het zelf anders wilde maat regelen genomen worden en uit voering daaraan gegeven, die voor de bevolking niet aangenaam waren. Evenwel daaraan viel niet te ontkomen. Vaak moest er ge werkt worden onder een ondrage lijke druk, tengevolge waarvan men niet meer zichzelf was. Het was een zenuwslopende tijd. Gevolg was dat men den schijn te gen had, wanneer men onder der gelijke omstandigheden moest werken. Ik wil erkennen dat ook mijnerzijds de critiek niet altijd is uitgebleven. Na een onderhoud dat ik met U mocht hebben bij Uw terugkomst in de gemeente na de bevrijding, heb ik evenwel op vele zaken in die dagen een andere kijk gekre gen. Ik weet nu dan ook beter en kan dan ook openlijk getuigen dat U ai het mogelijke hebt gedaan om alles in goede banen te leiden tot heil van Uw gemeente en haar bevolking. Bovendien hebt ge U gedragen als een goed Nederlan der. U heeft Uw persoon gegeven voor vorstenhuis en volk. Ook de naween van de oorlog hebben U moeilijke jaren bezorgd, die oor zaak waren, dat diep moest wor den ingegrepen in de persoonlijke vrijheden van het volk. Het eigen domsrecht .moest worden aange tast. Ook hieraan was in het be lang van den opbouw niet te ont komen. Het eigenbelang moest meestal de plaats inruimen voor het algemeen belang, zij het, dan ook dat men het vaak anders had gewild. Vorderen van woonruimte enz. waren niet aangenaam voor de betrokkenen. 'Dit waren een maal gebiedende maatregelen, die oorzaak waren van verkeerd be grepen te worden en verbitterend werkten, met als gevolg een on juiste beoordeling van degenen wien de uitvoering, in casu de burgemeester, was opgedragen. Hoewel U dan geplaatst werd om een weg te vinden tot oplossing van tegenstrijdige belangen, en dit aanleiding gaf tot onjuiste critiek, steeds hebt ge U daarboven ver heven en gedaan wat mogelijk was voor de U toevertrouwde bevol king een zoo billijk mogelijke op lossing tot stand te brengen. Ik zou de bevolking van Sprang- Capelle in herinnering willen bren gen wat U als Burgemèester voor de Gemeente bent geweest. Ik denk hier aan het Groene Kruis, H.A.R.K., wegenverbete ring, bouwplannen, herstelling bruggen, enz. enz. Ik heb gemeend in korte trekken deze zaken te moeten memoreren voor een' juiste visie op zaken. Ik hoop dat hier in aanleiding gevonden moge wor den tot een meer objectief oordeel dan tot nog toe soms geschiedde en het moge strekken tot een hel der inzicht in de gang van Uw beleid. Ik besluit dan ook met de wens, dat een gunstiger ambts periode door U moge worden te gemoet gezien en dat Uw W/i- jarig jubileum gevolgd moge wor den door een 25-jarig, hetzij hier of elders. De voorzitter dankt wethouder de Bas voor diens hartelijke en vooral buitengewoon eerlijke woorden. Bij gelegenheden als de ze wordt zo vaak alleen het mooie naar voren gebracht en het lelijke verzwegen. De heer de Bas heeft echter goed aangevoeld en in het licht gesteld dat er vaak maatre gelen genomen moesten worden die aanleiding gaven tot critiek, zonder dat men over de gegevens beschikte om hierover een oordeel te kunnen vellen. De heer Ros wenst de voorzit ter namens de gehele raad geluk met zijn herbenoeming. Ofschoon wethouder de Bas hem het gras voor de voeten heeft weggemaaid, wil hij nog even onderstrepen dat hij, die aan de weg timmert, veel bekijks heeft, doch dat over het geheel genomen de bewoners dezer gemeente bewondering hebben voor het beleid van burgemeester Smit, die het eigen belang kon verloochenen om het algemeen be lang te dienen. Spr. hoopt dat de Heere de nieuwe ambtsperiode van de voorzitter moge zegenen en zijn beleid strekken moge tot eer van God en het welzijn der ge meente. De voorzitter dankt de heer Ros, alsmede alle raadsleden die persoonlijk reeds blijk van hun belangstelling gaven. Onder de ingekomen stukken bevinden zich verder goedkeurin gen van Ged. Staten van de ver ordeningen tot heffing van- straat belasting, van haven- en kade- gelden en van hondenbelasting. Een schrijven van de Broeder schap van Ontvangers van ge meenten waarin op centralisatie van het kasbeheer der verschillen de gemeentebedrijven wordt aan gedrongen, wordt voor kennisge ving aangenomen, daar deze aan gelegenheid voor Sprang-Capelle dat geen gemeentebedrijven of diensten heeft, van geen belang is. Hierna komt het belangrijkste agendapunt aan de orde: Voorstel van B. en W. tot aan koop van grond voor de bouw der woningen urgentieplan 1947 en tot aanvrage rijksvoorschot voor genoemde bouw. De Voorzitter geeft een uitvoe rige toelichting op dit punt. Vorige week Woensdag werd telegrafisch bericht ontvangen van de directeur der Volksgezondheid, dat het woningcontingent met 150 procent overschreden mocht wor den, indien de aanbesteding vóór 1 Juli a.s. had plaats gehad. Dat betekende dus, dat er behalve de toegestane 12 woningen, nog 18 dus totaal 30 woningen volgens Vragen en meeningen van onze lezers. De Voorzitter van „Echo der Duinen" te Loon-op-Zand, wijst op liet feit dat in Oost-Brabanf een critisch verslag voorkomt over het prachtig geslaagde festival, nl. spe ciaal dat men het in Brabant met een jaartje zoo nauw niet neemt. De verslaggever is met z'n infor maties niet aan 't goede adres ge weest, heeft hier of daar wat hooren zeggen. Al kwamen de wijzen, zoo schrijft hij, uit het Oosten, dat wil niet zeggen dat ze ook in Oost- Brabant de wijsheid in pacht hebben en we hier in de Langstraat niet lezen kunnen! Die datum van 1893 kon de ver slaggever niet alleen lezen op het vaandel, maar ook op de naamlijst in café Aartsen, maar hij kon ook in de feestgids lezen, dat wij her dachten de eerste steenleggingtoen 't initiatief werd genomen en door gevoerd Verslaggevers moeten hun voelhorens toch uitsteken bij men- schen die hun kunnen inlichten. Er was plaats genoeg voor de pers in de zaal, urgentie-programma 1947 ge bouwd zouden mogen worden. Maar dat betekende ook dat er met geweldigen spoed gehandeld moest worden en de gemeente al lereerst aan bouwterrein moest zien te komen. Het gemis van een .uitbreidings plan deed zich daarbij sterk ge voelen. Sinds 1942 is dat plan al hangende en sprekers eerste werk is dan ook gweest naar Den Bosch te gaan en daar op een spoedige beslissing inzake het uit breidingsplan aan te dringen, daar de gemeente niet zonder een vast plan willekeurig hier en daar kan gaan bouwen. Vanwege de enorme drukte en de veelzijdigheid van dit vraag stuk kan men niet zoo direct een definitieve beslissing over het uit breidingsplan nemen, doch spr. heeft thans wel zoveel voorlopige gegevens ontvangen, dat hij weet welke terreinen in de verschillen de delen der gemeente onder het uitbreidingsplan zullen komen te vallen. In Sprang is dat de driehoek Grotestraat Oude Straat' Moensteeg. In Capelle het vier kant gevormd vanaf de Herv. Kerk tot het Kanaaltje en van daar naar de Nieuwevaart. In Vrijhoeve lag het aangewezen bouwterrein langs de Hoogevaart en een stukje Oudestraat. Het ging er dus allereerst om in een paar dagen de beschikking te krijgen over het benoodigde bouw terrein. B. en W. gingen er van uit om de woningen zoveel mo- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN i) naar het Engels. HOOFDSTUK I. Op een betrekking uit. Welton Keynes was de zoon van een man die eerst zéér gelukkig in zaken had mogen heten en door een ci ty-crack ineens arm gewor den was, buiten zijn schuld. Zijn zoons hadden een zeer goede opvoeding genoten, zo dat die hun weg wel vinden zouden, maar de vader zelf was zó wanhopend, dat hij onmiddellijk van Dover naar Ostende overstak en dat men nooit meer iets van hem ge hoord had. De jongste zoon, Basil, die juist in Eton afge studeerd was en naar Cam bridge zou gaan, kreeg dade lijk een plaats als klerk aan een bank, maar de oudste, Welton, viel het moeilijker om een betrekking te vinden. Dagelijks keek hij de adver tenties na in de bladen, maar na drie weken was hij nog even ver als toen hij be gon. Eindelijk viel zijn oog op de volgende advertentie: „Gevraagd een secretaris, niet boven de 25 jaar liefst gestudeerd persoon, door een oudere dame die philantropisch werk verricht. Salaris 200 pond per jaar. Adres: „The Lawns, Chiswick". Nu, dit was net iets voor hèm; maar er zouden natuur lijk tal van mededingers we zen, dus zou het een lot uit de loterij zijn als hij de uit verkorene werd. Onmiddellijk begaf hij zich naar Criswick, maar daar het al laat op de dag was toen hij de advertentie eerst zag, had hij heel weinig hoop. Het eigenaardige van 't ge val was nu nog, dat niemand wist waar „The Lawns" wa ren. Al haast overtuigd dat hij toch achter, het net zou vissen, trad hij een papier- winkeltje binnen waar ze kranten verkochten en vroeg daar eerst naar de weg. Een oude dame kocht er postpa pier en een jonge dame stond naast haar, die Welton on middellijk zeer sympathiek voorkwam. Ze was lang en slank en had donker haar, donkere ogen en een matte olijfkleurige gelaatstint. De oude dame was niet makke lijk in haar keuze, maar naar het uiterlijk te oordelen wa ren het waarschijnlijk moe der en dochter. Eerst toen zij klaar was met haar inkoop, vroeg Welton de man of hij hem de weg kon wijzen naar The Lawns. Dat is mij vandaag al mennigmaal gevraagd, sir! U moet zeker bij Miss Ferriby wezen. Ze heeft een adver tentie'in de bladen gezet waar veel jongelui op uitgekomen zijn. Het heette daar eerst „Glenavon", pas onlangs is de naam veranderd in „The Lawns". Daarom weten de mensen het niet te vinden. De man trad nu van achter de toonbank in de deur van zijn winkel en gaf de ver langde aanwijzing. Intussen keek Welton nog eens naar de jongedame, die op zachte toon iets tegen haar moeder zei. Ongeduldig antwoordde de oude dame: Wat? Wat zeg je, Bar bara? Welke jonge man? Welton bedankte de winke lier en na enkele straten te zijn doorgelopen zag hij een hoge muur met een donkere groene deur, waarop met witte letters stond: „The Lawns". Boven de muur kon hij juist de eerste verdieping zien van een ruim ouderwets huis. Het was omringd door bomen die nu in de maand October niet veel geblader te meer hadden en het stond aan 't begin van het laantje, dat naar de rivier leidde. Het was eenzaam en verlaten, geheel afgesloten van de buitenwereld. En wat zou het er 's avonds gevaar lijk wezen voor iemand die er niet bekend was. Heel (ge makkelijk kon men in de ri vier lopen. Natuurlijk zou Miss Ferri- zo had de papierhandelaar immers ook gezegd al lang voorzien zijn en dus achtte Welton het haast overbodig om te trekken aan de bel die naast de groene deur hing. Terwijl hij 't eigenlijk nog niet goed met zichzelve eens was of hij het doen zou of niet, hoorde hij voetstappen achter zich en trad de sym pathieke jonge dame op hem toe. De oudere dame volgde. Neem mij niet kwalijk, begon het jonge meisje schuchter, maar moeder wil de u graag spreken. Zoudt u even terug willen keren? Ze heeft al haar best gedaan om u in te halen, vóórvóór Ze voltooide de zin niet, maar keek naar de bel. Wel ton Keynes nam de hoed af en ging onmiddellijk terug. De jongedame liep zwijgend naast hem en toen ze bij haar moeder waren, sprak die: O, Barbara, eigenlijk weet ik niet of wij er wel goed aan doen. Toen wendde zij zich tot Welton. Wij eenzame vrouwen halen ons van allerlei schrik beelden in het hoofd. Toch zou het misschien beter zijn dat mijn dochter u maar niet aangesproken had. Maar u hebt er toch op aangedrongen, moeder. Zegt u nu maar ineens wat u zeg gen wilde. U weet dat wij in één van de drie huièjes wonen op het eind van het laantje, juist waar dit op de grote weg uitkomt. Dus zien en horen we heel wat. Als u soms gekomen bent naar aan leiding van die advertentie om een secretaris, wil ik u wel vertellen dat Miss Fer riby bijzonder dikwijls van secretaris verwisselt en dat niemand ooit weet wat er met de vorige gebeurd is. Ofschoon Welton het hield voor dwaze vrouwenpraat, voelde hij zóveel belangstel ling voor het jonge meisje, dat hij met het grootste ge duld luisterde. Ja, dat is vreemd, zei hij beleefd. En kunt u het op geenerlei wijze verklaren? Och, men vertelt niet graag iets lelijks van z'n bu ren. Zegt Miss Ferriby er zelf dan niets van? Hoe kan ik dat nu we ten. Het is niet iemand met wie ik zou willen omgaan* Maar al converseert men ook niet, dan hoort men toch ge noeg van z'n naaste buren. Maar ik wil u niet langer op houden; alleen leek het mij raadzamer u even te waar schuwen. Welton bedankte haar en keek eens even naar 't jon ge meisje, hoe die het opvat te. Toen boog hij en passeer de de dames. Hij ging langs de drie huizen en zag daar weer de jongedame in de voorkamer. Hij nam de hoed af en liep een heel eind ver der toen hij iets eigenaardigs te zien kreeg; tussen twee buldoggen liep een oud da metje met een zwarte cape om en een lange, zwarte sluier voor. Ze was mismaakt en haar groot hoofd werd ge dragen' door een paar smalle schouders. Ze had een bult en haar lange dunne armen ein digden in een paar gespierde handen. In ieder daarvan had ze een riem, waarmede ze de honden vasthield. Niet zo trekken, Jack! En jij wat vlugger, Jackje! Onwillekeurig keek Welton ze nog een hele tijd na en toen zag hij ineens het hoofd van een man te voorschijn komen boven de muur, een eindje vóór het drietal. (Wordt vervolgd). gelijk over de gemeente te ver delen. Zij zijn niet ontevreden over het resultaat der onderhan delingen met de betrokken .grond eigenaars. B. en W. zijn hen er kentelijk dat zij zonder onteige ningsprocedure bereid bleken hun grond te verkopen. In Sprang kon de gehele strook van 26 M. diep aan de Oostzijde langs de Molensteeg gekocht wor den van de Wed. van Beek. Langs de westkant'mocht nog niet gebouwd worden. Er worden in den bewusten driehoek enkele dwarsstraten geprojecteerd. In Vrijhoeve konden we het aangewezen terrein niet kopen. Een gedeelte was reeds door de eigenaar als bouwterrein ver kocht en de rest wilde men niet van de hand doen. Het kon ook niet onteigend worden, zodat in Vrijhoeve geen terrein beschik baar is. In Capelle zal het bezwaarlijk zijn op het aangewezen terrein te bouwen met het oog op de bo demgesteldheid. de z.g. moer. Er zou eerst een grondonderzoek door grondboringen moeten ge schieden. Daarom zal er in de kom van Capelle voorlopig nog niet gebouwd kunnen worden, omdat geen grond beschikbaar is. Spr. zou op de eigenaars van grond in Capelle een ernstig be roep willen doen deze grond aan de gemeente te verkopen, want B. en W. zouden in Capelle, dat zo zwaar gehavend is en waar veel verkeer langs komt, graag nieuwe woningen willen bouwen. Mogelijk kunnen in het urgentie plan 1948 aldaar woningen van een groter type gebouwd worden. Spr. hoopt dat zij die in Capelle invloed kunnen uitoefenen op de grondeigenaars, dit ,in hun oor zullen knopen. Omdat in Capelle geen wonin gen geprojecteerd kohden worden hebben B. en W. de Heistraat hiervoor gekozen en wel op een terrein ten Oosten van de schoen fabriek van Kerst Oerlemans en ten Westen van de woning van Wagemakers. Met de eigenaars van die gronden, n.l. M. Voor de Poorte, W. v. Drongelen en Wed. Rijken zijn B. en W. tot over eenstemming gekomen. Voor de 30 wonitigen die ge bouwd zullen worden kunnen nu de volgende terreinen worden aangekocht tegen de daarbij ver melde, officieel reeds door het Prijzenbureau goedgekeurde prij- n: Van M. voor de Poorte een perceel naast Wagemakers groot 1100 M2 voor 1100.—: van W. van Drongelen een perceel van 3000 M2 voor 1350.— en van Wed. Rijken het daarnaast gele gen perceel groot 3040 M2 voor 1350.—. Deze prijzen komen neer op 50.— per strekkenden meter. Van Wagemakers een perceel naast de school in de Heistraat, het terrein van de brand, groot 984 M2 voor 850.—, op voor waarde dat hij van de daar te bouwen woningen er een krijgt toegewezen. Van de Chr. Lagere Landbouwschool 1000 M2 voor 700.—. Van Wed. v. Beek een strook langs de Molensteeg te Sprang, groot 8890 M2 voor 6500.—. Van v. Beek in Vrij hoeve zal een perceel onteigend moeten worden groot 638 M2 voor 950.—. Met inbegrip van een stukje gemeentegrond aan de Oudestraat te Sprang ter waarde van 550 beloopt de totale grondaankoop een bedrag van 13,350.—, het geen een betrekkelijk gering be drag is tot de bouwkosten van deze 30 woningen, welke op 349,900.— geraamd worden. Er schiet bovendien van deze terrei nen nog bouwgrond voor meer dere woningen over. De te bouwen woningen zullen uitsluitend van het kleine type, van 280 M3 inhoud, mogen zijn. Tenslotte deelt de voorzitter nog mede dat van den hoofd-in- genieur-directeur der volkshuis vesting bericht is ontvangen dat voor een burgemeesterswoning eventueel een extra toewijzing voor 500 M3 of zoo nodig voor 700 M3 zal worden verleend. Voor deze bouw kunnen echter nog geen plannen gemaakt wor den, aangezien er wel niets zal kunnen komen van den aankoop van de grond waar de vroegere burgemeesterwoning gestaan heeft door de gemeente. De gemeente zou in dat geval i de gehele te verwachten schadeuitkering voor het vernielde pand van de burge meester moeten overnemen. De onzekerheidsfactor die hierin schuilt en het feit dat burgemees ter en verkoper dezelfde persoon zijn, zou het bezwaarlijk maken hiervoor de vereiste goedkeuring te krijgen." Daarbij komt nog dat spr. aan een ander persoon reeds mondeling toezegging voor de koop van dit terrein heeft gedaan en deze houdt hein aan zijn woord. De heer Genuït dankt B. en W. voor de voortvarendheid waarme de zij deze gelegenheid om 18 woningen méér te bouwen hebben aangepakt. Hij wijst er op dat in Waalwijk een extra toewijzing voor 86 woningen werd ontvan gen en vraagt naar welken maat staf deze toewijzingen plaats vinden. Wat de ambtswoning voor de burgemeester betreft spijt het hem te horen dat deze vermoedelijk niet op de vroegere plaats door de gemeente gebouwd zal kunnen worden. Spr. vond dit de eenig juiste plaats, omdat zij in de na bijheid van het gemeentehuis ligt. Hij vraagt of het niet mogelijk is voor dit geval tot onteigening over te qaan. De heer Verheijden betwijfelt of de grónd in Capelle niet ge schikt zou zijn voor woningbouw. Er zijn z.i. wel gedeelten aan te wijzen die ..uitgemoerd" zijn'. De voorzitter zal hiervoor een grondonderzoek aanvragen. De heer Ros zou het gaarne zien als in Capelle gebouwd zou worden, doch vreest dat de grond vanwege de moer, ongeschikt is voor woningbouw en wegenaanleg en grote kosten aan voorzieningen en onderhoud zou meebrengen. De heer v. Caem onderschrijft de woorden van den heer Genuït. Het verheugt hem dat er spoedig geschikte arbeiderswoningen zul len komen en dat het niet behoeft af te stuiten op gebrek aan grond. De ambtswoning zou spr. ook weer gaarne in Vrijhoeve zien herrijzen en als het niet anders kan zou spr. langs den weg van onteigening het terrein zien te krijgen. De heer Verheijden oppert het denkbeeld om de ambtswoning op het perceel van v. Beek te bou wen, doch de voorzitter vindt de ze plaats, tussen 2 boerderijen in, niet erg geschikt, wat dhr. Ver heijden doet opmerken dat hij de laatste jai;en wat blij was dat hij naast een boer woonde! In antwoord op het gezegde van den heer Genuït kan" de voorzit ter ook niet verklaren waarom aan Waalwijk naar verhouding een grotere extra-toewijzing zou worden gegeven dan aan Sprang- Capelle, dat 150 pet. boven de eerste toewijzing mag bouwen. Wat zijn ambtswoning betreft zou spr. die ook gaarne op de oude plaats zien, doch gezien de bezwarende omstandigheden zal dat wel niet mogelijk zijn. De beide wethouders de heren de Bas en Timmermans zijn van mening dat de raad en het groot ste deel der bevolking het zouden toejuichen als de ambtswoning weer op de vroegere plaats kon komen. Daarvoor zou, desnoods buiten de voorzitter om, al het mogelijke in het werk kunnen worden gesteld om dat terrein te verkrijgen. De positie van de voorzitter tegenover den anderen gegadigde, die hij reeds een toe zegging deed, maakt de zaak ech ter moeilijker. De voorzitter mpet zich zijn persoonlijk oordeel, ingeval van onteigening, voorbehouden. Hij zou voor de gemeente dezelfde condities stellen als waarmede de andere kooper genoegen nam en die aan de voorschriften van het Prijzenbureau voldoen. Ingeval hij er schade bij zou lijden zou hij voor zijn nersoonlijke belangen moeten opkomen. De heer van Zeist zou die grondkwestie even laten rusten en een ander perceel in de buurt zien te krijgen. De gemeente moet de voordeligste weg bewandelen. Zij zou aan deze transactie straks een schadepost kunnen hebben. Er is in de nabijheid of tegenover het raadhuis nog grond genoeg die desnoods onteigend kan worden. De voorzitter zal straks in ge heime vergadering nog nadere mededeling over prijs enz. van 't onderhavige perceel doen. De heer Ros informeert nog naar de huurprijs van de te bou wen woningen. De voorzitter zegt dat deze waarschijnlijk 4.50 per week zal bedragen. Nadat nog enkele vragen over de onderhavige kwestie door B. en W. zijn beantwoord, wordt, zonder hoofdelijke stemifhng, het voorstel van B. en W. aangeno men om de verschillende percelen bouwgrond aan te kopen en een rijksvoorschot aan te vragen voor 30 woningen, waarvan de totaal- kosten op 363250.— worden geraamd. Bij punt 3 „Mededelingen" deelt de voorzitter mede dat Blijlevens uit Geertruidenberg de laagste in schrijver was voor de brug in Capelle voor den prijs van 27640.—. Aan hem zal dit werk vermoedelijk wel gegund kunnen worden. Motorspuit en brandweer. De voorzitter zegt dat in de gemeenteraad van 28 Oct. beslo ten werd om een nieuwe motor brandspuit te kopen, omdat de oude spuit niet meer deugde. Dit laatste is bij den laatsten brand in Sprang weer wel duidelijk be wezen. Op den avond van dien brand heeft de voorzitter de Com missaris der Koningin opgebeld en daarbij gewezen op de noodza kelijkheid dat spoed werd be tracht met de goedkeuring van het genomen raadsbesluit. De Commissaris zou de volgende dag dit geval in Ged. Staten ter spra ke brengen, maar omdat Sprang- Capelle noodlijdend is moet Bin nenlandse Zaken voor dergelijke uitgaven goedkeuring verlenen en dat duurt allemaal heel lang. Nu is het al meer dan een half jaar geleden dat het raadsbesluit ge nomen is en de motorspuit is ook, behoudens goedkeuring door Ged. Staten, gekocht, maar die goed keuring is er nog steeds niet. De brandweerinspectie beweer de aanvankeijk dat de oude spuit nog goed was en de Commissaris der Koningin had inlichtingen ont vangen, dat de brandweer van Sprang-Capelle een antipathie had tegen de oude spuit en liever een mooie nieuwe motorspuit wilde hebben. Later is echter een tech nische fout in de oude spuit ont dekt, waardoor het niet goed functioneren verklaard was. De vroegere leverancier heeft zijn fout erkend door aan te bieden voor een geringe vergoeding de spuit te herstellen. De heer Ros vraagt wat B. en W. denken over de organisatie van de brandweer. De voorzitter zegt dat het de bedoeling is om met de aanschaf fing van de nieuwe spuit ook de gehele brandweer te reorganiseren. Tijdens de bezetting is deze steeds maar uitgebreid met per sonen die graag een zegeltje had den dat vrijstelling voor Duitsch- land gaf. B. en W. denken een oproeping te doen voor mensen die zich met hart en ziel aan deze taak willen wijden. Zij zullen na der uitvoerige plannen, ook om trent brandputten, kleding, enz. aan de raad voorleggen. De heer Verheijden zou stren ger gaan optreden tegen kinderen die vuurtje stoken of tegen hun ouders, doch de voorzitter zegt dat de politie niet alles kan zien, maar de ouders vooral dienen hierin streng en waakzaam te zijn. De politie zal voortaan ook op treden tegen personen die vuilnis e.d. in de openlucht verbranden, wat bij wind heel gevaarlijk kan zijn. Op een vraag van dhr. v. Zeist betreffende de stilstaande toren klok in Sprang, deelt de voorzit ter mede dat hij deze" zal laten na zien. Er is verder voor Sprang en voor Capelle een nieuwe luid- klok besteld. Hierna sluit de voorzitter de openbare vergadering op de ge bruikelijke wijze met gebed. Donderdag 29 April om 7.30 uur kwam de raad van de Ge meente Waalwijk, waarvan de leden Buijkx en v. d. Hoven met bericht van verhindering afwezig waren, in openbare vergadering bijeen, welke onder voorzitter schap stond van Burgemeester Lambooy. Na de gebruikelijke opening werden de notulen onveranderd vastgesteld en verschillende inge komen stukken voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het door Ged. Staten goedgekeurde raads besluit geld te lenen aan de sport vereniging Juliana, deelde de voor zitter mede, dat dit geld niet ver strekt mocht worden, voordat aan deze vereniging Koninklijke goed keuring was verleend. Daar zo n goedkeuring veel tijd in beslag neemt, hadden B. en W. bij Ged. Staten er op aangedrongen dit besluit te herzien. Voorstel inzake het aanvragen van grenswijziging (prae-advies nr. 58). Dhr. van Seters vond het jam mer dat de behandeling van deze kwestie vertraging had ondervon den, hij had liever gezien dat het indertijd aan de gemeenteraad was voorgelegd. Verder vond hij het beter het verzoek van de be woners van het Loons Hoekje en dat van de gemeente afzonderlijk irr te dienen, omdat als nu het een werd afgewezen, vanzelf ook het andere verworpen zou wor den. De voorzitter antwoordde dat men het beter gevonden had eerst besprekingen te voeren en te wachten tot de procedure inzake dergelijke aanvragen voltooid was. Bovendien was het verzoekschrift niet aan de raad maar aan B. en W. gericht. De twee verzoeken konden moeilijk gescheiden wor den, omdat het verzoek van het Men zal begrijpen, dat de echte Sirdar zich niet langer kon in houden. Als een enorme kat sprong hij over de tafel heen om zijn evenbeeld naar de keel te vliegen. Wat daarop volgde is gauw verteld. Bij het begin van de vechtpartij kantelde de tafel. Borden en schalen, puddingen en gebraden eenden vielen kletterend en sissend op de vloer. In een om mezien was ieder met zijn dubbel ganger slaags geraakt. De bran dende kaarsen waren natuurlijk ook van de tafel gevallen. De meesten doofden dadelijk in saus of wijn. Eén pitje bleef op het vloerkleed branden. Al heel spoe dig was het gevecht zo hevig ge worden, dat de mannen geen tijd meer hadden, op elkaar te schel den. Alleen het doffe geluid van de slagen was te horen. Loons Hoekje de aanleiding was voor het verzoek van de Ge meente, Dhr. de Brouwer vroeg waarin de bezwaren van de Gemeente Loon-op-Zand bestonden. Hierop antwoordde de voorzit ter dat deze zich kantte tegen de annexatie in het algemeen, terwijl ook de hoofdargumentatie van de gemeente werd bestreden. Z. h. st. accoord. Voorstel tot het aangaan ener gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Berkel-Enschot, Don gen, Drunen, Heusden, Loon-op- Zarid en Udenhout, inzake de op richting van een distfricts-school- artsendienst (prae-advies nr. 59). Dhr. Verdoorn betuigde zijn in stemming met de reactie van B. en W. tegen de indeling in distric ten en vroeg of er nu niets meer aan te doen was. Het district vormde geenszins een geografische eenheid, terwijl het aantal kinde ren te groot was voor één school arts en te klein voor twee. De Voorzitter zeide dat er niet alleen door de gemeente Waal wijk, maar ook door de andere gemeenten was geprotesteerd, maar het had niet gebaat. Nu heeft de gemeente Udenhout be sloten, niet deel te nemen aan de dienst, om zo de aandacht van Ged. Staten nogmaals op deze kwestie te vestigen. Hoe de re geling van de schoolarts moest worden had hij nog niet verno men. Dhr. Verdoorn vond het diep treurig, dat deze regeling, waar alle betreffende gemeenten tegen waren, zo van boven af werd op gedrongen. De voorzitter beaam de dit ten volle, maar vond de dienst van te groot belang, dan dat men hiertoe niet zou over gaan. De heer Verdoorn vroeg verder waarom er slechts een van de Kruisver. vertegenwoordigd werd. De voorzitter antwoordde hier op dat de overheersende gods dienst de doorslaande factor was geweest. Om een zekere gods dienstige eenheid te krijgen had men immers de gemeente Sprang- Capelle bij een ander district ge voegd. Dokter Lenglet vond de finan ciële regeling niet zo best en vroeg waarom men er de gemeen te Heusden dan nog bijgenomen had, als er toch al zoveel kinde ren waren. Dit was gedaan, al dus de voorzitter, volgens het ver zoek van de gemeente, omdat in de door hen geprojecteerde inde ling ook Heusden was opgenomen, dat geheel op de Langstraat en op Waalwijk was georienteerd. Z. h. st. accoord. Voorstel tot verkoop van het gedempte Blanke Wiel in Baard wijk (prae-advies nr. 60). Dokter Lenglet vroeg of er geen andere plaats was om het vuil te storten, dan de plaats vlak bij de te bouwen huizen, waarop de voorzitter antwoordde dat er naar een andere plaats werd uitgezien. Voorstel tot exploitatie-overna me van het zwembad aan het Hoefswiel van de Waalwijkse Zwem ver. (Prae-advies nr. 61). Dhr. van Seters vond deze re geling niet juist. Als het particu lier initiatief wat meer had ge daan dan had men mogelijk een subsidie kunnen geven. Boven dien vond hij de Hoefswiel geen geschikte plaats voor een behoor lijke zweminrichting, hij had lie ver een goede bad- en douche-in richting zien verschijnen, vooral ook voor de arbeiders, die thuis van iets dergelijks niet voorzien zijn. De voorzitter antwoordde dat 't particulier initiatief (de Waalw. Zwemverenigng) er niet in was geslaagd het bad te doen rende ren. Men moest echter een zo voorname tak van de volksge zondheid steunen. Wat de bad„ en douche-inrichting betrof, voor einde 1947 hoopte men met voor stellen te komen. Dhr. de Brouwer kreeg de in druk dat men de gemeente ging beschouwen als een philantropi- sche instelling. Er was bovendien niet bepaald of men een zekere rendabiliteitsrente kreeg voor de exploitatie. De voorzitter was er vast van overtuigd dat er een financieel tekort was, de kwestie was ech ter van te groot belang, dan dat dit een reden zou zijn om de ex ploitatie niet over te nemen. Dhr. Verdoorn vroeg hoeveel de onkosten zouden bedragen, waarop de voorzitter antwoordde dat hij hieromtrent nog niets kon mededelen. Dhr. Meys drong aan op een goede weg naar het zwembad, zo mogelijk nog dit seizoen. De voorzitter antwoordde dat dit overgelaten was aan de Dir. van Gemeentewerken. Er beston den plannen om het verlengde van de Baardwijksestraat door te trek ken, zodat men ook met auto's het bad kon bereiken. Dhr. Kemperman vond het van het grootste belang dat het voor stel met algemene stemmen werd aangenomen. Hetgeen dan óok ge beurde. Voorstel betreffende de pensi oenregeling van de gewezen wet houders. (prae-advies nr. 62). Dhr. van Seters vond het be zwaarlijk dat er voor de arbeiders nog geen behoorlijke pensioenrege ling bestond. Hij had geen be zwaar tegen de voorgestelde rege ling, maar merkte even op dat de arbeiders hieraan toch ook moeten betalen, terwijl ze zélf niets ont vangen. De voorzitter merkte op dat er geen land zo ver was op dit ge bied als Nederland, temeer nu ook de ouderdomsrente nog verhoogd was. Hij geloofde niet dat de las ten van deze regeling zo groot zouden zijn. Z. h. st. accoord. Voorstel tot vaststelling van een gewijzigd huurreglement voor het woningbedrijf (prae-advies nr. 63) Hierop volgde een klein debat met de heer de Brouwer, die de zaak vanuit particulier standpunt beschouwde, terwijl het hier ge meentewoningen betrof. Dhr. van Seters had liever muurtjes gezien tussen de tuintjes, hoewel hij haagjes mooier vond, maar niet zo degelijk. De voorzit ter vond muurtjes te duur. Men zou een premie stellen voor het verzorgen der tuintjes. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet en tot het nemen van 'de nodige maatregelen voor de bouw van 86 woningen, (prae-advies nr. 64). In de verdeling der woningen was een kleine verandering geko men: in de Baardwijksestraat zou den 28 woningen komen, in de St. Crispijnstraat 5 en tussen de Putstraat en de Stationsstraat 53. De Voorzitter deelde mee, dat, als men het volgend jaar weer zo'n grote toewijzing kreeg, de woningnood, zoals 'die nu was aangegeven, zou zijn opgeheven. De heer Kemperman vond het jammer dat in de Crispijnstraat, waar zulke lelijke woningen staan deze mooie woningen gebouwd werden. Was het niet anders mo gelijk. De voorzitter deelde hierop mede, dat er geen andere oplos sing te vinden was, terwijl boven dien deze vijf nieuwe huizen de straat een mooier aanzien zouden geven. De heer van Seters vroeg of er woningen bij waren voor grote gezinnen. Volgens de voorzitter waren bij de 44 woningen er 9 voor zeer grote gezinnen, terwijl de 86 wo ningen berekend waren op gezin nen van 8 personen. Z. h. st. accoord. Voorstel tot het in erfpacht gei- ven van gronden aan de haven, (prae-advies nr. 65). Toen de heer v. Nooy van de voorzitter had vernomen dat men er zo gauw mogelijk aan zou be ginnen vroeg hij of de tegenwoor dige huurder die het land reeds bemest en bewerkt had, schade vergoeding zou krijgen. Hier zou, aldus de voorzitter, voor gezorgd worden. Z. h. st. accoord. Voorstel tot wijziging der be grotingen 1946 en 1947. Z. h. st. accoord. Hierna werd de openbare ver gadering op de gebruikelijke wijze gesloten. MINDER PAPIER. De Nederlandse Regering heeft aan de dagbladpers doen weten, dat de papier toewijzing weer sterk vermin derd moet worden. De dag bladpers overweegt nu be halve op Zondag ook op één dag in de week d,e krant niet te laten verschijnen.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2