NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Ons Abonnementen-fonds. GEMEENTERAAD HEUSDEN FEUILLETON De geheimen van ViMa„The Lawns" Indrukken uit Geertruidenberg Terry en Berry in i DE BRIL VAN SULTAN SAR. ,DE ECHO" OOK uw BLAD. Jl de maat, welke overeen komt met leftijd en geslacht van ht kind. Van het met de T. D. over te leg gen inlegvel zal bon 604 worden verwijderd. JACHT BIJ ENKHUIZEN GEZONKEN. Twee der opvarenden verdronken. Drie opvarenden van het regen- boogjacht „Piet Hein op weg van Stavoren naar Enkhuizen, be merkten dat de boot snel water maakte. Ondanks ingespannen po gingen zakte het jacht steeds die per weg, tot om tien uur nog slechts de masttop, waaraan de mannen zich wanhopig vastklem den, boven het wateroppervlak uitstak. Gedurig trachtten de drenkelin gen door luid gescheeuw de aan dacht te trekken van de soms op korten afstand passeerende vis- schersschepen, waarvan zij de mo toren duidelijk konden hooren, doch de nacht verstreek zonder dat zij werden opgemerkt. Tegen den ochtend was de toestand on houdbaar geworden en besloot de heer H. Eeuwijn uit Beverwijk hulp te halen door de 800 M. die hen nog van den vasten wal scheidde, zwemmende af te leggen. Tegen half zes bereikte hij volko men uitgeput den IJsselmeerdijk, vanwaar een auto hem naar Enk huizen bracht. Onmiddellijk voer de reddingsboot uit, maar op de plaats van de ramp aangekomen, vond men de masttop verlaten. In de touwen verward is het stoffelijk overschot aangetroffen van den heer Oene Muller uit Langweer bij Joure. Van het derde lid van de be manning, de heer G. de Haan uit Den Haag, ontbreekt nog ieder spoor. HET ZOMERTOURNOOI DER PRIJSVRAGEN. In het kader van de Zomerac- tie bij gelegenheid van het W/' jarig bestaan van „Ons Leken spel" zijn vijf groote prijsvragen uitgeschreven. Een prijsvraag vroolijk tooneel. Een prijsvraag voor een goed soldatenspel, omdat dit wel de beste Thuisfront-daad is, die ge steld kan worden. Een prijsvraag voor een goed meisjesspel. Dan een prijsvraag voor een goede operette-tekst, een bijzon dere spelvorm, die langzamerhand de bijzondere aandacht gaat vra gen. Tenslotte een prijsvraag voor Kampvuurspelen en Kampvuur vertelsels, die dringender noodig worden, naarmate er in ons land des avonds meer vuren laaien. De volgende prijzen zijn hier voor beschikbaar gesteld, respec tievelijk voor een avondvullend spel, 2-acter en 1-acter: Vroolijk tooneel: 750, 500, 250. Soldatenspel: 750, 500, 250. Meisjesspel: 750, 500, 250. Operette-tekst: 1000 en 500. Kampvuur: 9 prijzen van 100. Nadere bijzonderheden en voor waarden kunnen aangevraagd worden bij „Ons Leekenspel" te Bussum. ALBERT HEIJN. Zaterdag 31 Mei is een einde gekomen aan Albert Heijn's Jubi- leumweek. Des middags en des avonds werd door het volledige gezelschap Sleeswijk in het ont spanningsgebouw der N.V. een voorstelling gegeven van de Snip en Snap-revue „Cheerio". Het eigen muziekcorps had de te Amsterdam woonachtige leden van het personeel met een muzi kale wandeling van het station naar het gebouw gebracht. 1400 gasten vulden de fraai met bloemen versierde zaal. Zij geno ten van het amusante, uitstekende spel der verschillende artisten en lieten zich de aangeboden verver- schingen goed smaken. De beide tegenwoordige direc teuren, de heeren G. en J. Heijn, brachten hulde zoowel aan hun overleden ouders als aan al dege nen, die door hun arbeid in de om. vangrijke zaak, het hunne bijdroe gen tot de ontwikkeling en de bloei van het bedrijf. Niettegenstaande de nog steeds zoo moeilijke tijdsomstandigheden gaan, na deze week, allen met ver trouwen en lust het 75-jarig be staan van het bedrijf tegemoet. MASSAMOORD DOOR TOE VAL VOORKOMEN. De Londense wasbaas, Arthur Greenwood, ontving per vergissing een briefbom, die aan zijn naam genoot Arthur Greenwood de ge heimzegelbewaarder bestemd was. Toen hij het briefpakketje opende, begon de enveloppe plotseling gloeiend heet te worden. De man had geluk, omdat hij dit in de wasserij deed, zodat hij de brief snel in een tobbe met water kon werpen. Hij waarschuwde onmiddellijk Scotland Yard en zo was het mo gelijk alle Britse prominente per soonlijkheden op het hart te druk ken vooral geen briefpakketjes te openen. Een massamoord is hier door voorkomen, want toen de po litie enkele brieven tot ontploffing bracht, bleek, dat de inhoud uiterst gevaarlijk en waarschijnlijk dodelijk was. De miniatuurbommen bevonden zich tussen twee stukken bordpa pier. Door middel van een batte rijtje ter grootte van een klein pot lood, dat ging werken, wanneer de stukken carton van elkaar werden gehaald, werd de explosie veroor zaakt. Thans staat reeds vast, dat acht personen dergelijke brieven heb ben ontvangen, waaronder ver. scheidene hoge functionarissen, die iets met het bestuur van Palestina te maken hebben. Scotland Yard twijfelt er dan ook niet langer aan, dat zij afkomstig zijn van een Palestijnse verzetsorganisatie, wier agenten in Italië vertoeven. llit Londen wordt nog gemeld, dat thans ook Bevin en Eden een explosieve brief ontvangen heb ben. Hij werd niet geopend, doch aan Scotland Yard overhandigd. Waar moet de Heusdenaar gaan zwemmen? Donderdagavond 5 Juni om 8 uur kwam de raad van Heusden in een openbare ver gadering onder voorzitter schap van wnd. burgemeester A. van Delft bijeen. De voorz. deelde mede dat de heer Dekkers bericht van verhindering had gestuurd, waarna hij de notulen voor las, die onveranderd werden vastgesteld. Verschillende ingekomen stukken, waaronder een schrijven van de heer Bos weger, waarin hij wegens vertrek ontslag verzocht als lid van het college van re genten der Godshuizen, wer den voor kennisgeving aan genomen. Vervolgens behandelde de voorzitter een ingekomen brief van de fa. Knecht en Zonen betreffende de verze kering van het vrijwillig brandweerpersoneel. De ver zekering keerde bij overlijden en bij blijvende invaliditeit telkens een bedrag van 1000.uit en bij tijdelijke ongeschiktheid 6.p. dag, tegen betaling van een pre mie van 1.65 per man en per jaar. Gezien deze gun stige premie stelden B. en W. voor, deze regeling in te voe ren. De heer Verschuren vroeg of de uitkering bij tijdelijke invaliditeit niet onder de On gevallenwet viel, waarop de voorzitter antwoordde dat dit bedrag er bij kwam. De heer Verschuren achtte een bedrag van 6.boven de gewone uitkering, die wel iswaar laag was, wel wat hoog. De voorz. zei, dat, als de raad het wenste, men bereid was het besluit op te schor ten, om zodoende over de kwestie eens na te kunnen denken. De heer Verschuren raadde B. en W. aan, eerst overleg te plegen met een deskundige inzake de Ongevallenwet. Hierop vroeg de voorz. of de raad B. en W. de machti ging wilde verlenen, om na onderzoek deze verzekering te sluiten. Z.h.st. accoord. De wijziging der Begroting van de Godshuizen werden z.h.s. aangenomen. De voorz. behandelde daar na een schrijven van Ged. Staten, waarin men mede deelde dat er geen bezwaar bestond tegen het aanschaf fen van een nieuwe reken methode en een vergoeding van de oorlogsschade der La gere School, hetgeen z.h.st. aangenomen werd. Met de wijziging van en kele kleine posten in de Ge meentebegroting 1946, gingen de leden z.h.st. accoord. Voorstel van B. en W. tot aankoop en/of onteigening van gronden, benodigd voor de uitvoering van het urgen tieprogram 1947. Dit punt werd in een gehei me vergadering uitvoerig be sproken. Na de heropening van de openbare vergadering stelde de voorz. voor aan te kopen of te onteigenen: per ceelsgedeelte Sect, a 1571, a 1235, a 865, a 1106, a 315 A, a 316, a 1185, tegen 3. per M2, terwijl de opstal van boomgaarden in de gedeelten a 1235 en a 315 A niet in de prijs berekend was en het perceelsgedeelte a 865 met op stal voor een prijs van 1000 gekocht zou worden; de ge deelten Sect, a 876, a 387, a 877, a 879 tegen een -prijs van 1.75 per M2. Dit voor stel werd z.h.st. aangenomen. Bij de Rondvraag vroeg de heer Te Vruchte of er geen geschikte plaats was waar VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 3) Welton volgde naar een deur aan de andere kant van de hall en werd in een vertrek gelaten, zeer laag van verdieping en gemeu- iDileerd in de style Louis Quinze, met een sierlijk gebloemd tapijt en vroolijk beklede stoelen. Een vleu gel eigenlijk had het een spinet moeten zijn stond in de eene hoek en in de andere een harp. De deur was behangen met een licht satijnen portière en aan weerskanten daarvan prijkten kolossale vazen. Door deze portière werd Keynes nu naar een soort linnenkamer geleid, die veel hooger van verdieping was en waar de overheer sende tinten donkergroen, rood en goud waren. In 'n Spaanschen armstoel zat de dame, die Welton had beschermd tegen de beide mannen die haar in het laantje hadden willen aan vallen. Zonder hoofdbedekking en met het zware grijze haar, dat haar voorhoofd omlijstte, was haar gelaat nog mannelijker van uit drukking. Om de schou ders geslagen droeg zij '11 sjaal van fijne, zwarte door een paar schildpad- kant, die bevestigd was den spelden. Zij droeg een gewaad van donkerrood satijn, met gouddraad be* stikt. Op strelend zachten toon sprak ze: Daar zien we elkaar dan weer, Mr. Keynes. U zoudt dus mijn secretaris willen worden? Ik vrees dat ik te laat ben, Miss Ferriby. U is ze ker bestormd? Ja, een dertig of veer tig jongelui hebben de re vue gepasseerd. Ik heb ze alle weggezonden tot mor gen. En dan beslist u? Ik heb vanavond mijn beslissing al genomen. Dit op zoo betekenisvolle toon dat Welton verlegen boog. Dat is te zeggen, als u er waarlijk prijs op stelt om te komen. Het zal mij een ware uitkomst wezen. Alleen hoop ik maar dat ik er voor geschikt ben. Daar ben ik van over tuigd. Ik verlang iemand, die tactvol mijn uitgebrei de correspondentie behan delt, die ik er nu eenmaal op nahoud, omdat ik mij op philantropisch gebied beweeg. Dit klinkt mooi, nietwaar? Maar wat kan 'n arme mismaakte vrouw als ik anders doen op de we reld dan weldadigheid be oefenen? Het is enkel een vorm van ij delheid. U zult mijn brieven open doen en ze beantwoorden. U heeft een tehuis in Londen? Ja, ik woon met een jongeren broer. Nu, het zal ook aange namer voor u zijn dat u er af en toe weer eens uit bent 11a dat inspannende werk. Met het salaris kunt u zich zeker wel vereenigen? Dat is veel meer dan ik eigenlijk verdien. Zeg dat niet te gauw. Later gaat u misschien eens met mij mee naar de Rivièra. Dat zou ik zeer aan genaam vinden. En als u referenties noodig heeft? Neen, dit is immers niet onze eerste ontmoe ting? Nu, tot morgenoch tend tien uur. Ze stak hem de hand toe en de volgende minuut hield de bediende de por tière open en deed Welton uitgeleide. De jongeman zal zowat halverwege het laantje ge weest zijn, toen hij stil stond en ineens bedacht, hoe hij toch wel eens graag zou willen weten of die man met de zwarte baard ook weer het huis verlaten had. Dies liep hij 't laantje uit, langs het huis van de sympathieke jonge dame en verborg zich toen ach ter het kreupelhout van 't onbewoonde huis daar te genover. Na enige tijd kwam ie mand het laantje op, maar het was een vrouw. Ze was lang en had 'n vreem de loop; ze scheen zich niet gemakkelijk in de kleeren te bewegen, ook waren haar schouders licht gebo gen. En rilling liep Welton over den rug, want ineens begreep hij dat het geen vrouw maar een man was en wel degene die hij drie kwartier eerder had zien binnen komen bij miss Ferriby. HOOFDSTUK III. Welton begint zijn werk. Gedurende een oogenblik bleef Keynes in zijn schuil hoek, daar hij als verplet terd was door deze laatste gedachte. Hoe en met welk doel had die gedaantever wisseling plaats gevonden, daar op The Lawns? Dan hadden die ongunstige be richten dus wel degelijk reden van bestaan. Maar zou hij er dan verstandig aan doen de betrekking aan te nemen? Wat zijn werkgeefster betrof, hij voelde zich eerder aange trokken dan afgestoten door haar, want haar gro te grijze ogen hadden zo'n gezwommen kon worden, daar de haven verboden ter rein was, hoewel er in de af gelopen hete dagen toch een druk gebruik van was ge maakt. De voorz. betreurde het dat er geen goede gelegenheid was, maar hij had aan de po litie opdracht moeten geven het baden te verbieden, daar hij het risico niet op zich durfde nemen. B. en W. had den echter besloten om te trachten een terrein te vin den voor een goede zwemge- legenheid. De heer Te Vruchte wees er op dat eigenaars van zeil boten e.d. wel in de haven zwemmen, waarop de voorz. zei, dat ook hier op gelet zou worden. De heer Te Vruchte vroeg verder of niet verhinderd kon worden dat auto's en mo tors door zijn straatje reden, dat toch gesloten was voor dergelijk verkeer. De voorz. zou er de groeps commandant van in kennis stellen. De heer Groen vroeg hoe het stond met de tandarts, waarop de voorz. antwoordde dat men pogingen in 't werk zou stellen om een tandarts, zij het éénmaal per week, in Heusden zijn practijk uit te laten oefenen. De heer Te Vruchte bracht de vuilniskwestie buiten de Oud-Heusdense Poort ter sprake. De voorz. zou de Ge meentewerken verzoeken de sloot leeg te rijden en er dan een bordje bij te plaatsen. Ook voor de woningen aan de Herptse Pad stortte men vuil, volgens de heer Te Vruchte. Dit was, aldus de voorz., niet nodig, daar het vuil daar opgehaald werd; hij zou zor gen dat er op gelet werd. De heer Groen maakte een opmerking over de slechte conditie van sommige stra ten; hierop antwoordde de voorz. dat de oorlogsschade aan straten nog hersteld moest worden. In verband met de vuilnis kwestie merkte de heer van Bladel op, dat het voor de mensen lastig is als ze hun vuilnis zo ver moeten gaan storten. Hij vroeg zich af of het niet mogelijk was vooraan met het storten te beginnen. De voorz. zou het met de chef van de Gemeentewerken bespreken. Volgens hem was de mogelijkheid niet uitge sloten dat er vooraan een ter rein afgebakend kon worden voor particulieren. Daar er niets meer aan de orde was, werd de vergade ring op de gebruikelijke wij ze gesloten. intelligenten blik en haar stem klonk tussenbeide zo innemend zacht. Voerde haar liefdadigheid haar zo ver dat zij zich geroepen voelde de uitgeworpenen van de maatschappij daad werkelijk bij te staan? Dan was het ook heel goed mo gelijk dat zij geen secreta ris houden kon. Hij keek eens naar den overkant en voelde heel veel lust om daar aan ie bellen en den dames te ver tellen wat hij zoeven gezien had, maar eigenlijk mocht hij dit niet doen, want het was toch enkel nog maar een veronderstelling. Wel zou hij het alles aan zijn broer medelen. Basil was immers zo intelligent. Wie weet of hij niet een goede verklaring wist voor dit alles? Nu, Basil had al vol ver langen zitten uitkijken naar zijn broer en riep Welton toe: Waar ben je zo lang ge bleven? Je zei dat je om zeven uur met het eten zou thuis zijn? We zullen geen tijd meer hebben 0111 naar de schouwburg te gaan. (Wordt vervolgd). Door omstandigheden waren we genoodzaakt op een minder ge schikte tijd naar Geertruidenberg te reizen om enige indruk te krij gen van de feestelijkheden die men bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Apollo had georga niseerd. Het mooie lenteweer was ver anderd in een buiige bijna herfsti ge storm, die de vlaggen deed klapperen en de zeilen der ker mistenten bol deed staan. Wij troffen er, zoals we trouwens ver wachtten, geen uitbundige feest vreugde aan, de klanken van draaiorgel en harmonie waren sinds Zondagavond niet meer ge hoord, de mallemolens stonden uit te rusten en de schuitjes van de zweefmolen zwaaiden onbenullig heen en weer in de wind, die door de vele straten en straatjes op het marktplein kwam geschoten. Heel Geertruidenberg had in vergelij king met Zaterdag en Zondag, zo als men ons verzekerde, een even doods aanzien als de dichtgeslibde haven, waarlangs dë weg naar de gesloten industrie-tentoonstelling liep. Wij hebben de verlichting niet kunnen bewonderen, die zo sprookjesachtig moet zijn geweest, maar de toren was hetzelfde, even passief, als toen -aan zijn voet mensen plezier maakten en dans ten: even hard en ongevoelig als toen hij van het verderop gelegen cöncoursterrein de drukte zag en de muziek van Nederlands beste corpsen hoorde. Wij weten niet pf de expositie der Bergse kunstenaars soms ook gesloten was; de deur van het raadhuis was in elk geval niet op slot en bijgevolg Waren we dus niet helemaal voor niets gekomen. In de mooie oude hal van het Gemeentehuis deden de moderne schilderijen en p?;stels enigszins vreemd aan, men bad hier eerder een verzameling oude wapens of schilderstukken vrjr oude mees ters verwacht. Dit neemt niet weg, dat deze expositie Geertruidenberg met ere in de beeldende kunsten vertegenwoordigde. Het waren geen opvallende kunstwerken, die Jaspers, Hubertus fn Stal hier ex poseerden, hoewei de originele vorm en het grillig spelen met licht en donker van de maker van de Bruidstoet en de werkende boe ren (de juiste namen zijn ons bij gebrek aan een catalogus onbe kend) toch wel de aandacht trokken. Wij zijn geen experts op het gebied der schilderkunst, maar wij durven toch wel beweren, dat Geertruidenberg trots mag gaan op zijn schilders. Toen we langs het kermister rein naar het station gingen, von den we het jammer, dat we niet op een andere tijd konden komen, want alles wees er op, dat het er gezellig zou zijn, als de harmo nieën naar het terrein trokken, de mallemolens weer draaiden, en de benen weer dansten op het oude marktplein, waar de verlichte to ren over stond te .waken. Bij de behandeling van het wetsontwerp „Noodvoorziening Perswezen" is het duidelijk gewor den, dat de meeningen over de perszuivering vrij scherp tegenover elkaar zouden komen te staan. Ter eene zijde de opvatting dat het voortwerken tijdens de bezetting, hoe dan ook, in elk geval fout moet worden geacht, ter andere zijde de meening, dat hier niet en kel een wit-zwart zou kunnen gel den, doch ook de opvatting zou moeten worden gerespecteerd van degenen, die ernstig gepoogd heb ben er het beste van te maken van wat er op dat oogenblik van te maken viel. - Naar aanleding van berichten uit het binnenland van Java over de aankomst van de laatste trans porten van geïnterneerden, vesti gen Nederlandsche militaire en ci viele autoriteiten de aandacht op het feit, dat in Lawesegallagala door de republiek nog steeds 300 vrouwen en kinderen van Indone sische militairen worden vastge houden. Officieel is medegedeeld dat de leden van de Commissie-Ge neraal Zondag 8 Juni naar Bata via teruggekeerd zijn. Onder grote belangstelling is Donderdagmorgen het stoffelijk overschot van Dr. H. Colijn op de Algemene Begraafplaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld. H. M. de Koningin en het Prin selijk paar hadden zich bij deze begrafenis laten vertegenwoordi gen. Ook de minister-president Dr. Beel en vele oud-ministers woon den de plechtigheid bij. Volgens de laatste wilsbeschikking van Dr. Colijn had de begrafenis met de meeste eenvoud plaats. Men had verzuimd de redactie een feestgids te zenden. Red. KORTE BERICHTEN. Wegens het in ons land binnen brengen van een „snoepcentje" ter grootte van 27.900 hoorden de Zwitser W. Vollenweider en de Amsterdammer P. Mastenbroek gistermorgen voor de bijzondere politierechter in Breda respectie velijk één jaar gevangenisstraf met aftrek en verbeurdverklaring van het geld en een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek te gen zich eischen. Deze zomer zul.'en er gemiddeld dagelijks 1000 passagiers over de Atlantische Oceaan vliegen. Dit werd voorspeld door vooraan staande figuren in de Amerikaan- sche burgerluchtvaart. Op het oogenblik steken er da gelijks 400 passagiers per vliegtuig in beide richtingen de Atlantische Oceaan over. In een klemmend beroep heeft de Amerikaansche minister van buitenlandse zaken Marshall de Europese volkeren aangemaand zich te verenigen en een gemeen schappelijk plan op te stellen voor hun economise redding. De rol van Amerika zal rijn het verlenen van vriendschappelijke hulp bij 't opstellen van een programma en de uitvoering daarvan. WALENLAND STERFT UIT. De correspondent van de Maasbode te Brussel schrijft over de actie der Walen in België 't volgende: Toen de Vlamingen ruim een eeuw lang in hun taal verdrukt werden, bestonden j er geen Waalse grieven. Nu de Vlamingen in de Belgische Staat niet meer zo stiefmoe derlijk behandeld worden zijn die er ineens wel. Zelfs is er een „Waalse kwestie" in het leven geroepen, die voor een deel geleid wordt door poli tici van links, terwijl de ka tholieke volkspartij zich streng afzijdig houdt. En, in verband met die Waalse kwestie" zijn er reeds z.g'j „Nationale Waalse congres sen" gehouden te Luik, te Charleroi en nog onlangs te Namen. Indien ergens, dan was daar toepasselijk het spreekwoord „Veel ge schreeuw en weinig wol". De overgrote meerderheid der Walen volgt echter de frans- dolle heethoofden niet, die vorig jaar niets minder dan de annexatie van Walloniiëj bij Frankrijk eisten. Deze zijn thans iets tammer geworden in schijn, althans en willen 't voorlopig stellen met een fe deralistisch statuut in België. De burgers van de door en door Waalse stad Namen, waar het jongste Waals con gres werd gehouden, legden er de grootste onverschillig heid voor aan de dag. Zeer zeker is er geen enkel ge zond denkend Waal, die ook maar iets wil weten van een buiten Belgisch verband staand Wallonië. Anderzijds vragen de Vlamingen zich af waarin de Waalse grieven eigenlijk wel bestaan. Er is geen enkele Waal die in Bel gië niet met het Frans alléén alle posten kan bekleden, al le studies kan doen, in alle administraties terecht kan. 't Zelfde kan nog lang niet voor de Vlamingen worden gezegd. Indien Wallonië er werke lijk zó slecht aan toe ware als zekere Walen het willen doen voorkomen, hoe is het dan te verklaren dat bij de jongste wetgevende verkiezingen een specifiek Waalse lijst amper vijftienhonderd stemmen be kwam, terwijl verder de se cretaris der „nationale Waal se congressen", die op een liberale lijst voorkwam en voor wie een afzonderlijke propaganda als Wallingant werd gemaakt, het formida bel getal van39 voorkeur stemmen op zijn naam zag uitgebracht. Op politiek ge bied kan Wallonië o.i. met geen enkele ernstige grief voor de dag komen. Als wij toch willen aanne men dat er een Waals pro bleem bestaat, dan kan dat uitsluitend van godsdienstige, maatschappelijke- en familia le aard zijn. Wallonië sterft uit wegens kinderbeperking. Over veertig jaar zullen er in België drie Vlamingen te gen één Waal zijn, vier Vla mingen tegen één Waal over honderd jaar. De schuld? Ze ligt bij de Walen zelf. Het enige middel om die instor ting te voorkomen, ligt in 't heropleven van het religieus gevoel, dat in Wallonië bij velen is verloren gegaan. De verschuiving van nij verheden naar het Vlaamse land is voor een deel een ge volg van het chronisch ont breken van arbeidskrachten in Wallonië. Dat de Waalse mijnen niet meer zo rijk zijn als vroeger en dat "anderzijds mijnen in het Vlaamse land werden ontdekt, is nog geen reden om Wallonië autonoom te maken of het bij het toch al zo zeer verarmde Frankrijk aan te sluiten. Wij zien ook niet in, hoe federalisme een redmiddel zou kunnen zijn. Feit is, dat geheel die herrie wordt gemaakt door mensen van links, die menen dat zij in een federaal Wallonië een parlement van links zullen hebben. Voor die personen geldt, dat zij liever België in tweeën zouden scheuren als het niet links is in zijn ge heel, dan er loyaal met de katholieken voor 't algemeen welzijn samen te werken.. Minderheid in de nationale regering, zouden de heren van links meerderheid willen zijn in een Waals parlement. Neen, er is geen Waalse kwestie. Er is een Waalse ma laise. En die hebben de Wa len geheel aan zichzelf te wij ten. Intussen zouden we toch wel eens even het huilkoor van Waalse verdachtmakin gen willen zien losknarsen, als nu op hun beurt de Vla mingen de wens zouden ui ten, geannexeerd te worden door.... Nederland. DE CANTINE-WAGEN. De meesten hebben Don derdag natuurlijk de Cantine- wagen (geschonken door de Langstraat? We zullen hopen) gehoord en gezien. De mees ten hebben natuurlijk 't hun ne bijgedragen om onze solda ten in Indië met een van deze mooie cadeaux te verrassen. Het is eigenlijk overbodig om er nogmaals op te wijzen wat deze kleine, rijdende cantines voor de soldaten in de rimboe beteekenen. Ze zijn natuurlijk niet te vergelijken met Kadi of Mess, je kunt er niet in biljarten of tafeltennissen, er is slechts plaats voor enkele bedienden, maar voor jongens die alle comfort en hartelijk heid moeten missen, betee- kent 't verschijnen van zoo'n wagen veel. Ze kunnen er alle mogelijke dingen krijgen, kl mogelijke dingen krijgen, kleinigheden, onbelangrijk als je ze hebt, maar waardevol als je ze moet missen. Hoewel de wagen klein is, is hij toch ge rieflijk genoeg ingericht om onze jongens van het aller- noodigste te voorzien; kleine ketels vervoeren warme en koude dranken, verder is er voldoende plaats om de noo- dige versnaperingen, postpa pier, scheermesjes etc. mee te voeren. Maar het is niet zoo zeer de versnapering of de verfrissing, het is vooral het weten, dat dit mogelijk is ge worden door de gulle hand en het warme medeleven dat hen opbeurt en bemoedigt en hen de band die hen verbindt met Nederland, steeds sterker doet voelen. Het comité, de dames-col- lectrices, hebben 1.1. Donder dag hard gewerkt en naar wij hopen met succes, want de cantinewagen van de Lang straat moet er komen. Wij vernemen nader dat de straatcollecte niet minder dan ongeveer 1000.heeft op gebracht. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Franciscus H M zv. J A M van Daalen-van Bavel Maria L dv. W. J. Knoop-Hayes Marinus' F zv. J van Esch-de Brouwer Henrica P M dv. J A van Loon-v. d. Pennen Lide wij de M dv. H G Jansen-Ver- wiel Theodora A M dv. J v. d. Griendt-Stokwielder Elisabeth M dv. H. J. de Werd-van Tilborg. Overleden: Ida Wijtvliet 20 jaar Hendrika J Schalken 19 j. Martinus Kipping, echtg. van H P M van Boxtel 52 j. Cornelia van Gruijt- huijsen 71 j. Huw.-aangiften: Wilhelmus A. Rombouts 27 j. en Maria Duquesnoij 25 j. beiden te Waalwijk Petrus J Schal ken 43 j. te Loonopzand en Hendrika J de Kort 32 j. te Waalwijk Bernardus Bes- ters 30 j. en Lucia M Scha pendonk 29 j. beiden te Waal wijk. Gehuwd: Christiaan F v. d. Hoeven 28 j. te Sprang-Ca- pelle en Adriana P van der Schans 26 j. te Waalwijk Hendrikus J van der Heide 33 j. te Tilburg en Huberdina van Ballekom 26 j. te Waal wijk. Ingekomen: J M van Mier van Drunen J K de Jonge en gezin van Alphen aan de Rijn M van Seters en gezin van Sittard I. van Rongen van Zevenbergen AH La- mers van 's Bosch M J L Kneepkens van Tilburg J W van Wezel van Drunen P J van Ravenstein van Den Bosch G C van der Geld van Brazilië F van der Hammen en echtg. van Haar lemmermeer. Vertrokken: A van Delft naar Maarssen Wed. P A Beunes naar Lith Wed. M Blok naar Den Haag C J Benckhuijsen en gezin naar Den Haag M J L Kneep kens naar 's Bosch J C A van Heijst naar Duitsland M J E Houtman naar Rotter dam K F Meijer naar Utrecht. VERGADERING BOSSCHE DIOCESANE MIDDENSTAND. Vorige week hield de N.K.M., diocees Den Bosch, haar jaarver gadering, waar vooral haar voor- uitstrvendheid tot uitdrukking kwam, welke vooruitstrevendheid meer gelegenheid zal krijgen zich te uiten, nu men overweegt een adjunct-directoraat voor het Zui den te vormen. Mr. Dr. N. v. d. Heuvel prees de Middenstand van het diocees, die niet knoeide met de prijzen, zooals in Amsterdam en Den Haag wel gebeurde. Hij stelde de vraag aan de orde, hoe men bezettings instellingen, zooals met name de vakgroepen-Woltersom, om zou kunnen vormen tot een Neder- landsch rechtsinstituut; in verband met deze vakgroepen en de vrije vakorganisaties pleitte hij voor een een kernvormende- en kaderacti viteit. De Kath. Brab. midden standers moesten het testament dat hun voorvaderen hadden nagela- en, ten uitvoer brengen en de ka tholieke traditie in Brabant hand haven. Hij riep allen in het geweer 0111 door middel van eigen tehuis en sociale groepen persoonlijkhe den te vormene die op de bres zouden staan tegen een liquidatie van den Middenstand. Drs. Vlek, afgevaardigde van 't Hoofdbestuur, wees op de nood zakelijkheid vak- en standsorgani saties aaneen te sluiten en om ook op economisch terrein tot samen werking te komen. Dr. v. d. Heuvel deelde mede dat men met de R.K. Arbeiders beweging besprekingen voert om geen nieuwe verbruikscoöperaties op te richten zonder de plaatse lijke middenstand geraadpleegd te hebben; trouwens de rechtsgrond van deze coöperaties zou verval len wanneer de arbeider zelf de winstmarge mede zou gaan bepa len. Uit het bovenstaande blijkt de wil van den Middenstander zich niet opzij te laten zetten, alsook uit de levendige discussie na af loop der toespraken. Het liep de ware Sultan Sar werkelijk niet mee. Hij weerde zich geducht, maar 't gemis van zijn bril maakte, dat hij maar weinig kon zien in het donker. De valse Sul tan, wiens bril natuurlijk ook vals was, kon juist nu goed zien en hij sloeg de goede vorst zonder blikken of blo zen buiten westen. De boos doeners hadden daarna vrij spel. Terwijl onze vrienden nog stompend over de grond rol den, tilden twee rovers de Sultan door het raam. Een nieuwe boot lag voor de handlangers van de grootvi zier gemeerd. De valse Sul tan had zijn tegenstander ei genhandig gebonden en met een duw bracht hij hem nu weer tot bezinning. Tegen stand was nutteloos, want een ongure Bedoein bewaak te iedere beweging met z'n ogen en z'n geweer. „Eén kik en U is er ge weest, Sultan", zei de dubbel ganger vastberaden. Zijn kra kende stem leek verdacht op die van de grootvizier. Haarsteeg, Juni '47. Het is oké, Haarsteeg leeft mee Met de jongens over zee. Dat laat onderstaand lijstje wel zien. Door vele goede bij dragen aan het zoo prachtige abonnementenfonds van De Echo van het Zuiden is dit vergroot tot een bedrag groot 140.15, dat door haar colpor teur is opgehaald en wij ho pen dat alle colporteurs uit den omtrek zullen volgen door ook eens een keer bij de abonné's er over te praten. Het is toch een prachtige in stelling voor de jongens in In dië. Nogmaals dank uit naam van alle jongens over zee. J. KOKS, Haarsteeg. Wed. J. Koks 2.50 N.N. 0.50 A. v. Bijnen 1. H. v. Esch 0.75 N.N. 0.25 N.N. 0.25 Joh. Koks-v. Vlijmen 1. F. v. d. Bosch 1. L. Siegers 0.50 A. Pullens-v.d. Water 2.50 N.N. 0.25 W. v. Ravenstein 0.50 Lamb. v. d. Brandt v. Dal 2.— Ant. Timmermans 1.— N.N. 0.25 N.N. 0.25 N.N. 0.25 F. v. Falier 0.50 M. v. Falier 0.50 F. v. d. Brandt 1.— J. Beaardt 0.50 N.N. 0.50 M. v. d. Brandt 2.50 N.N. 0.25 N.N. 0.25 N.N. 1.— Wed. Beaardt 1.— Jac. Verhoeven 0.50 N.N. 0.50 N.N. 0.50 J. Beekmans 1.— G. Snijders 1.— N.N. 0.50 N.N. 3.— J. v. Bijnen- Mommersteeg 1.— Th. v. Bijnen 1.— N.N. 0.50 Toon Kuis 1.— N.N. 1.35 X 2.50 A. v. Heeswijk-Ketels 1.— N.N. 0.25 C. v. Bladel 0.50 N.N. 0.25 N.N. 0.50 F. Scheij 1.— L. van Bladel v. d. Water 1.— Th. Beekmans 0.50 R. v. Bladel 1.— B. v. Bladel 0.50 Th. Ketels 0.75 Th. Boelen Jzn. 2.50 Th. Boelen Szn. 1.— Wed. M. Zeeuwen 1.— J. Eekels-Treuren 1.— N.N. 0.50 M. v. Gestel-Eekels 1.— N.N. 0.50 Joh. v. Bijnen 0.50 A. v. Beurden 0.50 N.N. 2.50 N.N. 1.25 Th. v. d.- Broek 1.— J. v. d. Lee 0.50 N.N. 0.25 Wed. v. d. Lee 0.50 N.N. 0.25 G. Kok 1.— H. v. Kessel 1.— G. v. d. Berk 1.— C. de Vaan 0.50 M. Reuzen 0.50 A. v. d. Brandt 1.— N.N. 0.50 Fr. v. d. Loo 1.— J. G. v. Engelen 1.— Wed. v. d. Grint 1.— Corn. v. Heivoort 1.— G. v. Gestel-v. d. Wiel 1.— J. Klerks 1.— J. v. Bladel 1.— Wed. Vugts 0.75 L. Vermeulen 1.— M. Vermeulen 0.50 N.N. 0.25 J. v. Zon 1.— J. de Vaan 0.75 N.N. 1.— N.N. 0.25 N.N. 0.25 N.N. 0.25 N.N. 0.50 N.N. 0.25 G. Beaardt 1.50 N.N. 0.50 N.N. 1.— H. v. d. Brandt 2.50 N.N. 0.50 Th. v. d. Brandt 1.— C. v. Opzeelandt 1.— W. v. Esch-v. Ooien 1.— N.N. 0.20 N.N. 0.25 N.N. 0.50 J. Kok 0.50 Th. Wolk-Kok 1.— N.N. 0.50 J. v. Krugten-deVaan 0.50 L. v. d. Heijden- v. Bijnen 1.— Th. van Bijnen van Bijnen 1.— N.N. 0.50 N.N. 0.25 N.N. 0.25 Ant. Timmermans- Eekels 1.— Totaal 94.20 De vorige maal 45.95 Totaal 140.15 Een schitterend bedrag. (Red.)

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2