LANDBOUW. Ridder van Halder. SPORT De geheimen van Villa,,The Lawns" Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. De heer Hartong zeide, dat hij indertijd meende dat de plannen toch reeds definitief waren. JDe voorz. merkte op dat hij als aspirant-bouwer kennis had gedragen van de plan nen, waarop de heer Valken- stijn repliceerde dat hij zijn positie als voorzitter van de commissie niet uit het oog moest verliezen. De commis sie had moeten beziën of er drie of vier woningen ge plaatst moesten worden en haar oordeel aan de raad be kend moeten maken en deze had dan haar ja of nee hier over kunnen uitspreken. De heer Hartong had volgens zijn zeggen te goedertrouw ge handeld. De heer Valkenstijn vroeg verder of het alsnog geen taak van de commissie kon zijn de grens te bepalen. Volgens de voorz. was dit zeer goed mogelijk. Men moest echter voorop stellen dat er minstens vier woningen zouden komen staan, welke natuurlijk niet allen even groot behoefden te zijn. Men moest de plannen, gezien de beperkte tijd, echter niet stag neren. Z.h.st. accoord. Aanvraag verhoogd voor schot kosten herstel oorlogs schade woningen bouwvereni ging. De voorz. stelde voor een voorschot van 8776.te verlenen, met welk voorstel de leden z.h.st. accoord gin gen. De voorz. stelde voor de rondvraag uit te stellen tot de volgende vergadering. In verband met de woningtoe wijzing vroeg de heer Har tong echter of het niet moge lijk was reeds iets van het bouwvolume 1948 uit te stip pelen, opdat alles dan weer niet zo overijld zou gebeuren. De voorz. zei echter dat er van het bouwvolume 1948 nog niets bekend was, zelfs niet of men een toewijzing zou krijgen. De heer Hartong deelde me de dat hij de betreffende stuk ken voor de urgentiewonin gen Zaterdag mee naar Breda kon nemen, zodat het direct afgewerkt kon worden, het geen de voorz. hem graag toevertrouwde. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. 'n Hoofd vol kreuken, 'n Geweten zonder rimpel. (Vondel). Wanneer de Noord- Brab. Christel. Boerenbond zijn ge schiedenis gaat schrijven, zijn geschiedenis van een halve eeuw, dan zal deze niet vol ledig kunnen zijn, indien hier in niet een plaats zou worden ingeruimd voor de heer Ma thijs van Halder. In deze geschiedenis van de boeren-organisatie uit ons Brabantse land, zal men niet achteloos kunnen voorbijgaan aan deze man, die, hoe on opvallend dan ook, maar mis schien daarom juist des te meer, voor de boerenzaak heeft geleefd, geleden en ge streden zowel in als buiten Laar verband, op een wijze die een erkenning nodig had van ons hoogste gezag in den lande, om in haar volle om vang te kunnen worden ge waardeerd. Thijs van Halder, de 75-ja rige, van Halder wiens naam een begrip werd voor de plaatselijke boerenorganisa- tie, van Halder die een ge slacht zag opgroeien, volwas sen man worden en wederom een nieuw geslacht zag aan treden, van Halder, die nog voor enkele weken met on gelooflijke vitaliteit het secre- taris-penningm.-schap voerde van de plaatselijke boeren bond voor het 44e jaar in successie, ja deze van Halder zal zijn plaats innemen in de historie van ons boerenvolk, hij zal zijn plaats behouden in de harten van de talloos velen die hem kennen. Van Halder, man van een voud, zonder franje, dienaar van de boerenzaak in de meest uitgebreide zin van 't woord, toegankelijk voor iedereen, raadsman van on telbaar velen, zwijgzaam, be hoedzaam, nuchter-zakelijk, altijd wei-overwogen in zijn woord, groot kenner van zijn boerenvolk in zijn deugden, maar ook zijn tekortkomin gen. De grote ambitie die van Halder aan de dag legde bij de behartiging van de plaat selijke boerenbelangen, trok weldra de aandacht in wijder kring. Hij werd gekozen tot bestuurslid van de Kring Den Bosch van de N.C.B. Van hieruit naar het hoofdbestuur was slechts één stap. Deze werd gezet in 1929 toen op 26 Augustus van dat jaar van Halder tot lid van 't hoofd bestuur N.C.B. werd gekozen. Zestien lange jaren heeft hij als hoofdbestuurslid de be langen der boeren voorge staan. En wat voor jaren? Nauwelijks had hij zijn plaats in het hoofdbestuur ingeno men, of een economische we reldcrisis van ongekende af metingen openbaarde zich in al zijn schrikwekkende vor men. Dat deze ook het land bouwbedrijf niet ongemoeid liet, zullen velen van onze boeren zich nog maar al te goed herinneren. Het econo misch liberalisme stortte in een en de grondslagen moes ten worden gelegd voor een nieuwe economische orde. De eerste vormen van geleide- economie waren nauwelijks zichtbaar, toen wereldoorlog II uitbrak. Het zou te ver voeren op details van beide episoden in te gaan, het noe men er van moge voldoende zijn om te beseffen welk een uiterst moeilijk tijdperk dooi de jaren 19291945 wordt omvat. Bij deze promoties bleef v. Halder de plaatselijke bóeren- belangen trouw. De Boeren leenbank had naast zijn vele ander werk zijn bijzondere sympathie. Bestuurslid ge worden in 1917, werd hij in Juli 1921 haar ijverige kas sier. In het jaar 1944 verkreeg hij op verzoek ontslag op de meest eervolle wijze en werd als blijk van waardering voor het werk gedurende 23 jaar als kassier verricht, benoemd tot ere-lid. Niet onvermeld mag blijven het werk van v. Halder als voorzitter van het bestuur van de Eerste Langstraatse Coöp. Stoomzuivelfabriek. In 1905 als zodanig benoemd, be kleedt hij deze functie tot op de huidige dag. De stimule rende werking die van zijn beleid uitging, heeft een groot aandeel gehad in de grote bloei waarin deze in richting zich mag verheugen en in de goede naam die het product van deze fabriek heeft verworven. Ook op het terrein van het gemeentebestuur verwierf v. Halder zich een schitterende staat van dienst. Vanaf 1 Sep tember 1919 was hij onafge broken lid van de gemeente raad en eerste wethouder. Tij dens de moeilijke jaren der bezetting, na de gijzeling van burgemeester Mr. van der Heijden, nam hij tijdelijk het ambt van burgemeester waar. Na de vlucht van de N.S.B.- burgemeester op 4 Septem ber 1944, werd hij opnieuw tot het burgemeestersambt geroepen en opnieuw werd v. Halder bereid gevonden. Hij, de toen reeds 72-jarige, die ondanks zijn levenslang werken voor de gemeenschap, ondanks zijn hoge leeftijd met de Mei-staking in het concen tratiekamp geworpen werd, hij, die Wist dat er van de zij de van de bezetter op niet de minste clementie te rekenen viel, hij, die wist dat één van zijn ambtenaren met een door de Duitsers toegebrachte schotwonde in het ziekenhuis lag, hij, die wist dat er elk ogenblik verschrikkelijke din gen konden gebeuren, hij was bereid de gehele verantwoor delijkheid voor de gemeente op zich te nemen. Deze heldhaftige houding op een moment dat iedere in woner met angst en schrik de komende dingen afwacht te, verdient de grootste lof. Grote dank is de gemeente verschuldigd aan deze man, grote verplichtingen rusten ten deze op de boerengemeen schap, op de N.C.B., aan wiens grootheid de heer v. Halder jarenlang onafgebro ken werkte, op de Kring Den Bosch voor al de jaren waar in deze de stuwende invloed van v. Halder onderging, maar bovenal op de plaatse lijke organisatie die hij hech ter grondvestte, die hij groot maakte en tot 'n bloei bracht waardoor zij als voorbeeld kon gelden voor de gehele omtrek. Zijn hoge leeftijd nood zaakt hem zich thans uit zijn talrijke gewichtige functies terug te trekken, doch zijn werk zal blijven, blijven ten zegen*'1 van onze boerenge meenschap tot in lengte van dagen. KAMP. TENNISSEN. SOLSKIN I KAMPIOEN. Niet alleen op voëtbal-, doch ook op tennisgebied heeft Waalwijk j.l. Zondag een kampioen 3e klasse K.N.L.T.B. gekregen en wel het eerste team van de ten nisclub Solskin". Door een mooie 62 overwinning op T.H.E.S. uit Eindhoven gaat dit team, bestaande uit de da mes Nel de Kort, mevr. L. Boers en de heren T. de Kort en H. de Kort waarschijnlijk a.s. Zondag hun eerste pro motiewedstrijd spelen tegen een op dit ogenblik nog on bekende tegenstander. Acht jaar geleden begon Solskin de eerste schuchtere schreden te zetten op 't zeer mooie, maar tevens zeer moei lijke pad. Vrij spoedig echter werden al zeer behoorlijke vorderingen gemaakt. In deze tijd bestond hier in het Zui den nog een aparte tennis- bond, de z.g. Zuidelijke Ten- nisbond. In het 3e jaar van zijn bestaan waagde Solskin het in deze Zuidelijke bond competitie te gaan spelen, 't Figuur dat daar geslaan werd was lang niet kwaad, maar wel werd sterk het gemis ge voeld van een goede trainer hier ter plaatse. Als Solskin in grotere plaatsen moest gaan spelen, waren hun te genstanders door de deskun dige training die zij gehad hadden in technisch opzicht vaak de meerdere van ons, maar enthousiast hebben wij volgehouden en met succes. Toen deze Zuidelijke Ten- nisbond door de bezetter werd opgeheven en na de bevrij ding niet weer in het leven geroepen werd, waagde Sols kin, zich vorig jaar aan de z.g. proefcompetitie van „de gro te bond", de „Koninklijke Ne derlandse Lawntennisbond" (K.N.L.T.B.), waar wij in de derde klasse inschreven met het eerste team en in de 4e met het tweede team. Het tweede team bracht het er minder goed af, maar het eerste kwam in deze proef competitie bovenaan te staan. Daar het echter slechts een proefcompetitie was konden wij niet promoveren. Dit jaar werd er echter een definitieve competitie gespeeld. Bij ten nissen bestaat deze uit zes wedstrijden van 8 partijen ie der. Van deze 6 wist Solskin I er nen en één gelijk n.l. de uitwedstrij, meest gevreesde te istander Bastion Baselaar Het is interessant gen van de zes even weer te g( daaruit blijkt dat daad een stevig schap was, dat v< s-Bosch. e uitsla- istrijden :n, want :t inder- impioen- de ko mende promotie-* dstrijden veel vèrtrouwen g ft. Solskin I-Bastion B elaar 4-4 Solskin I-T.H.E.S. 8-0 Solskin I-Blaze Am 7-1 Bastion Bazelaar-Sftkin I 2-6 Blaze Away I-Sols I 2-6 T.H.E.S.-Solskin I 2-6 't Tweede team i i Solskin had eveneens d; genomen aan de competitie m de K. N.L.T.B., doch hei het niet zo ver kunnen brq en als 't eerste. Zij moeste: ran de 6 wedstrijden er 4 wisten er slechts 1. Het prettige voori zich echter voor dc jonge krachten aa, zijn toegevoegd, di strijden te win- spelen, egen de ïezen en winnen, icht doet r diverse de club onder de leiding van de ou ren, ern stige pogingen dc om het moeilijke, snelle s dat ten nissen is, spoedig) ider de knie te krijgen, z nt wij de toekomst met vertiuwen te gemoet zien. Wij willen het maal bij deze algemene bestt mwingen laten. In „De Eco" hopen wij een verslag te; sven van de j.l. Zondag gevet nen wed strijd tegen T.H.I dan tevens wellicli tegen wie en waa promotie-wedstrij <j moet worden. Solskin, van hai rnet dit klinkende schap en voor de „Good-Luck". Zet op elkaar. Jullie 1 les bereikt zonder in de oorlogsjaren materiaal. Blijf het werk stellen t n trainer te vinden, b.v. in met de andere cl hebt de capaciteite heid, de vastheid n slag en de behendigheid t tweede-klasserscha zijn. Denk aan <f van ons clublied: Wij zijn allen ééi in onze club, Wij geven voor ifar alles, allemaal. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. Och ja, dat is waar ook. Maar eerlijk gezegd voel ik er ook niet veel lust méér in. Basil keek hem aan, een en al verbazing. Wat is je overkomen man? vroeg hij nu weer. Je ziet er uit of je heel wat doorgemaakt hebt. Ja, ik heb een aller vreemdst avontuur beleefd en dit wel naar aanleiding van een advertentie, die ik vanmiddag in de couranten zag en waar ik onmiddel lijk op afgegaan ben. Wat was liet dan? Wel ik kreeg een aan bod voor een betrekking als secretaris met een sa laris van tweehonderd pond per jaar. 't Is nogal niets! Ja, en ik kan toch niet besluiten het aan te nemen. Hoe héb ik 't nu? Welton ging zijn broer alles vertellen van hetgeen hij dien dag beleefd had en besloot: Als jij nu in mijn plaats wras, zou je dan naar The Lawns teruggaan? Natuurlijk. Je hoeft er je toch niets van aan te trekken welk soort proté- gé's die oude dame er op na houdt? Neen, dat is wel zo, maar in ieder geval zou ik er eerst wat meer van wil len weten voor ik zo'n voordelig baantje opgaf. Och kom. Bovendien kan ze tegenover jou wel bijzonder gunstig gestemd zijn, omdat je haar be schermd hebt tegen dien aanvaller. x Ja, maar zelfs haar vriendelijkheid is iets wat niet prettig aandoet. Ik blijf er bij: toch zou ik het eens proberen. Je kunt het immers altijd nog opgeven als het je niet bevalt. Je denkt toch niet dat de oude dame haar vo rige secretarissen heeft vergeven of ze op éen an dere manier uit den weg geruimd heeft? Nu, goed dan, ik zal morgen nog gaan, maar ik wed dat 't dan voor het laatst is. Lachende merkte Basil op, dat gebochelden im mers dikwijls excentriek zijn en nu Miss Ferriby ook heel rijk moest wezen, kon ze haar grillen des te gemakkelijker bot vieren. Als het dan ook een gril van haar is, om mij tot haar secretaris te benoe men, dan kan ik wel weer in minder dan geen tijd op straat staan. Dat zou nog niet zo erg wezen, in ieder geval had je dan wat verdiend. Nu, Welton besloot het ook maar zo op te vatten. Dus dien volgenden mor gen klokslag tien trad hij het vertrek met de schrijf tafel binnen, dat het mid den hield tussen een kan toor en een bibliotheek. Toen hij even aan 't ven ster trad, deed het uitzicht op den welonderhouden tuin hem aangenaam aan. Op de schrijftafel lagen een stapel brieven, die hij zeker te behandelen zou krijgen. Intussen keek hij eens goed rond. De kasten waren gevuld met keurig gebonden boeken in drie talen. Ze zagen er niet naar uit of ze dikwijls gebruikt werden. Tegenover de schrijftafel, dicht bij den haard, stond een gemakke lijke stoel, opgevuld met kostbare kussens. Nauwelijks had hij de omgeving zo opgenomen of een magere hand werd om een gordijn geslagen en Welton begreep dat Miss Ferriby daar was. Hij boog en met behulp van den stok niet gouden knop nam zij plaats in den stoel en sprak weer op dien zach- ten strelenden toon: Goeden morgen, Mr. Keynes, ik ben blij dat ik u daar weer zie. Hij nam de grote blanke hand, die hem werd toege stoken en merkte dat haar glinsterende oogen hern door en door keken. Gaat u daar aan de schrijftafel zitten, dan zul len wij eens kijken wat de post vanmorgen gebracht heeft. De brieven waren alle geadresseerd aan „Miss A. Ferriby" of „Miss Adeline Ferriby". Doet u ze open en ver telt u mij dan eens wat er in staat. Hij deed wat hem ge zegd was en zette op de en veloppe het antwoord dat zijn werkgeefster verlang de. De brieven waren alle van het type zoals rijke en erkend weldadige personen ze altijd ontvangen. Een deel kon met recht de naam van „bedelbrieven" dragen, maar die onder kende Miss Ferriby onmid dellijk en als hij zo'n epis tel half doorgelezen had, zei ze: Doet u dat maar in de prullemand. Vele waren van men- schen van positie, die zich interesseerden voor phi- lantropische en opvoed kundige ideëen en die haar vroegen of zij donatrice wilde worden van de een of andere inrichting of misschien ook een gift in eens zou willen schenken. V OETB ALSPfRT. KAATSHEUVEL. terwijl )ekend is de eerste gespeeld proficiat ampioen- promotie: e tanden bt dit al- rainer en net slecht pi ;ingen in ombinatie bs. Jullie de snel- voor 't nodig woorden „Vesio"„St. Ja "-feest- Sommige brieven nam zij zelve ter hand en maakte enkele aanteekeningen op de enveloppen. Daarop gaf ze hein den sleutel van de lade en ver- j sio: zocht hem de kasboeken j de St. Bernardusfchool en er uit te nemen, waarin hij van de St. Jansschol, vierden de bedragen zou vinden ^un tournooi 4 en 5 De schoolvoetbai en „St. Jan". ini 1947. lubs „Ve resp. van aangeteekend als de instel lingen al eens eerder steun hadden gehad. Hij moest ook de toezeggingen, die zij nu deed, daar aantee- kenen. Toen dit allés gedaan was, ging Miss Ferriby achterovergeleund in haar stoel zitten of ze moe was. De pendule had juist één geslagen. En nu, sprak ze, zul len we een half uur ver- poozing houden. Ik heb gezegd dat ze uw lunch hier moeten brengen. Vindt u dat goed? Hij boog. U zult nu drie uur van mijn gezelschap ont slagen zijn. Ik ontvang mijn vrienden tot half vijf en dan kom ik de brieven weer inkijken die u ge schreven heeft en tegelijk het werk voor morgen re gelen. Om half zes is u vrij. (Wordt vervolgd). en 2e lus- stuur der een feest trum. Door het b beide clubs werd „onder ons" en e<^i voetbal- tournooi ingericht. De eerste dag der feeste lijkheden werd beginnen met het bijwonen der I. Mis en het ontvangen dei H. Com munie van de ledëi der beide clubs. Om half ef hadden enkele schoolvedstrijden plaats in het Sportpark, tus sen de St. Bernardus- en de St. Jansschool. De drie hoog ste klassen speelden handbal, grenswerpbal en werpbal. Ondanks het lekkere, warme weer werd er flink gelopen. Uiteindelijk ging de St. Ber- nardusschool met dë eer strij ken, door twee spelen met klinkende cijfers te winnen. Het handbal-elftal won met 61 en het werpbal-„elftal" met 8620. De 6e klassers wisten voor de St. Jansschool een overwinning (32) uit 't vuur te slepen. In de namiddag begonnen om 2 uur een tiental volks spelen voor de kleinere leden der clubs, verdeeld in vijf groepen van 6 jongens. Elke jongen speelde in groepsver band, zodat een groep in haar geheel won of verloor. Een zeer goed systeem om de spanning er tot het einde toe in te houden. Onder de ver schillende spelen vond belle- ke gooien, hoed construeren en touwtje knopen nogal veel belangstelling der omstaande jeugd. Wegens het drukke programma moest door de lei ders hard gewerkt worden om op tijd voor het grote avond spel gereed te zijn. Om goed 6 uur kon bekend gemaakt worden welke groep de dagwimpel gewonnen had. Het was weer de St. Bernar- dusschool die er mee ging lo pen. Ze haalde de le en 2e prijs met 151 en 134 punten. De overigen (132, 119 en 116 punten) behoefden echter "niet toe te kijken; ook zij ontvin gen elk een prijs, zodat ieder tevreden naar huis ging. Het avondspel voor de gro tere leden nam tegen 7 uur- een aanvang. Het was rond die tijd op de Markt een on gewone drukte van een 40-tal jongens. Niemand vermoedde dat zich hier een stel smok kelaars onder bevond, gemoe delijk pratend met een 20-tal politie-ageiiten. Er was ook weinig van te zien, hoewel 't een half uur later volle ernst zou zijn. Om klokslag half 8 begon het grote smokkelspel. Tussen de Bernse Hoéf en de Kiosk was de fictive grens, waarover de smokkelwaar in de richting van het Sportpark moest worden gebracht. Het spel had een zeer aardig ver loop. Bij toienslag van 9 uur had een zes-tal smokkelaars z'n doel bereikt. Jammer dat de regen 't spel dreigde te bederven. De eindstand bleek in het voordeel van de smok kelaars uitgevallen te zijn (5648). Beiden, politie en- smokkelaars, gingen broeder lijk naar huis. De tweede dag werd be steed aan een voetbaltour- nooi. Op uitnodiging van het bestuur der beide feestvieren de clubs namen hieraan deel: twee clubs uit Loonopzand van de school der Eerw. Fra ters, één club uit Berkdijk en twee clubs uit Waalwijk van de Eerw. Broeders. In klasse I speelden dus 5 clubs en in klasse II 4 clubs, want zowel „St. Jan" als „Vesio" kwamen uit met 2 elftallen. Na omkleding in de St. Ber- nardusschoo! werd in 't Sport park het tournooi geopend door Br. Nathanaël, overste der Broeders van Liefde. Hij wenste de jongens veel suc ces toe. Br. Jonathus wist door een vurig woordje de jongens tot enthousiasme te brengen. Bij het zingen van het Wil helmus werd de vlag gehesen. Hierna begonnen de wed strijden. Gezellig en prettig is er gespeeld. Er was veel be langstelling van de kant van de schooljeugd. Ook onder wijzers en heren geestelijken waren aanwezig. Kap. Theu- nissen liet zich zelfs overha len een wedstrijd te fluiten,; zo enthousiast was hij voor deze wedstrijden. De stand in klasse II was in de namiddag spoedig bekend. St. Jan en Vesio stonden met 5 punten aan de kop. De be slissingswedstrijd bracht 2 H seconde voor het einde de overwinning voor St. Jan. Klasse I speelde nog tot 6 uur. De laatste wedstrijd was zeer spannend, omdat Waal wijk met 4 pht. St. Jan nog kon inhalen. Er werd echter gelijkgespeeld en daardoor kwam Waalwijk met de 2e prijs uit het tournooi. Aan St. Jan kwam de eer toe de beide bekers gewonnen te hebben, door in beide klas sen als hoogste tè eindigen. Waalwijk behaalde de 2e pr. in klasse I en Vesio in klasse II. Beide ontvingen een me daille. Vesio had een slechte dag. St. Jan wist zelfs met 4o te winnen. Waalwijk kwam uit met een pracht- clubie; we denken zo dat W.S.C. een goede toèkomst zal hebben! Berkdijk speelde na de middag sterker, zodat St. Jan zelfs gekloot werd met 10. Het mocht echter niet baten. St. Jan behield de beker. Loonopzand wist zich alleen in klasse II van de on derste plaats af te houden. De jongens hadden ook nog niet veel in groep gespeeld. Ze hebben nu een goede oefening gehad en toch nog één club verslagen. Standenlijst, klasse I: St. Jan I 4 3 0 1 6 11—1 V/aalwijk I 4 2 1 1 5 3—3 Berkdijk I 4 12 14 3—3 Vesio I 4 2 0 2 4 35 Loonopzand 14 0 13 1 19 Klasse II: St. Jan II Vesio II Loonopzand II Waalwijk II 3 2 1 0 5 5—1 3 2 1 0 5 3—0 3 1 0 2 2 3—5 3 0 0 3 0 1-4 Wegens tijdgebrek kon de voorgenomen bonte ring niet meer plaats hebben. De prijs- uitdeling werd gedaan door Br. Overste, waarbij St. Jan als dubbele kampioen gehul digd werd. Waalwijk en Vesio kregen ook hun deel voor de tweede prijs. Na een héérlijk glas limo nade en een lekkere ijsco werd het feest gesloten en begaven zich de mededingen de clubs naar huis, tevreden GEERTRUIDENBERG. Zondag j.l. hield de combi natie van postduivenhouders G.E.O. Geertruidenberg, een wedvlucht vanuit Hont St. Maxence. Afstand 310 k.m. Eerste duif 11.4.32. A. Theuns 1. C. Kerremans 2, 12. A. van Schouwen 3, 24. M. de Wit 4. Keijzer v. Strien 5, 11, 14. A. de Nijs 6. C. Blok 7, 10. F. Hanegraaf 8. A. Voer- mans 9. C. Hommel 13. C. Zijlmans 15, 20. G. Heere 16. A. Feskens 17. C. Voermans 18. W. Sweep 19. A. Weeland 21. C. Krooswijk 22. D. v. d. Pluijm 23. A. van Boxtel 25, 27. N. van Kuijk 26. DRUNEN. Geridderd. Het heeft H. M. de Koningin behaagd op voordracht van de Minister van Landbouw, onze dorpsgenoot de heer M. v. Halder op grond van de talrijke functies welke hij lange jaren met zulk een grote trouw en toewijding ae ciuos naar nuis, i.evicucn een grote trouw en toewijamy en blij over de heerlijke dag heeft verv.uld, te benoemen tot die ze genoten hadden. Weer is gebleken dat voor de toekomst van ons dorps voetbal, dergelijke wedstrij den zijn aan te bevelen. DES zal eens goede voetballers hebben; dank aan Vesio en St. Jan, die de eerste grond slag legden. De jongens van „Vesio" en „St. Jan" kunnen terugzien op enkele fijne dagen, die helaas niet elk jaar gevierd kunnen worden. De beide clubs danken degenen die 't mogelijk maakten het feest te doen slagen. SPRANG. S.D. O. Zaterdag speelde SDO I een vriendschappelijke wedstrijd tegen Rapid I uit Kaatsheu vel en wist deze wedstrijd te winnen met 41. Beide elf tallen speelden met drie in vallers. De v.v. Rapid be schikt over verschillende goede spelers en zal in de Zaterdagmiddag-competitie, waarin zij ingedeeld zal wor den, een zeer goede kans ma ken. VRIJH.-CAPELLE. V.v. „Vrijh. Boys". Zaterdag j.l. opende de v.v. „Vrijh. Boys" haar terrein met een vriendschappelijke wedstrijd tegen N.E.Ó. uit Sprang. Het was jammer dat het weer minder goed was; om deze reden was dan ook de belangstelling niet zo groot. Voordat de wedstrijd een aanvang nam werd het woord gevoerd door de aanvoerder van N.E.O. en deze overhan digde de aanvoerder van de Vrijh. Boys een prachtige bloemenmand. De wedstrijd had een zeer spannend verloop, totdat NEO enkele minuten voor het ein de kans zag het winnende doelpunt te scoren. De ont moeting eindigde in een 32 overwinning voor NEO. WASPIK. De wachtmeester 1ste klasse J. J. Schoots der Rijks politie te Waspik, is bevor derd tot Opperwachtmeester der Rijkspolitie. ridder in de orde van Oranje Nas sau. Zondag na de Hoogmis kwa men de leden van de N.C.B. in het gymnastieklokaal bij elkaar onder voorzitterschap van de heer C. van Spijk. Het enige agenda punt was het afscheid van hun oud-secretaris en momenteel ere voorzitter dhr. M. van Halder. Het grootste deel der vergade ring wist bij de aanvang nog niets af van het groot gebeuren, n.l. dat het H. M. de Koningin had behaagd dhr. van Halder te be noemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Tot het laatste moment heeft men dit feit voor iedereen weten geheim te houden, teneinde het voor dhr. van Hal der een verrassing te laten zijn. De voorzitter hete bij zijn wel komstwoord allen hartelijk wel kom, in het bijzonder Burgemes- ter en Mevrouw v. d. Heijden— Perquin, de geestelijk adviseur ka pelaan Simons, Notaris Schreurs en Mevr. Schreurs-Kanters en ve le andere notabele dames en hren. Spr. zeide o.m. dat het enige agendapunt was het officiële af scheid van de oude secretaris en voorwerker van de N.C.B., dhr. van Halder, die 50 jaar zijn beste krachten van hart en geest aan de vereniging geschonken heeft. Bij het onlangs gehouden jubileum feest heeft Mr. v. d. Heijden spr. verzocht op een dergelijke verga dering te mogen tegenwoordig zijn aan welk verzoek spr. bij deze ge volg had gegeven. Spr. gaf dan direct het woord aan Burgemester v. d. Heijden. Burgemeester v.d. Heijden sprak hierna het volgende: Geachte vergadering, het zal U wel enigszins vreemd lijken als bij een afscheid van Uw oud-secre taris, de heer van Halder, een se cretaris dus van de N.C.B., ik op Uw vergadering kom om bij dit afscheid tegenwoordig te zijn. Maar de heer van Halder heeft naast deze functie van secretaris nog zovele andere functies be kleed, zodat zijn werkterrein niet alleen lag op dat van de boeren stand, maar over de gehele ge meenschap. Terecht heeft Uw voorzitter zo juist gewezen op het grote feit dat de heer van Halder dit ge daan heeft met een grote geest en een groot hart. Scheiden is meest al kort en men spreekt dan weinig woorden, maar alvorens men hier gaat scheiden past het ons toch en voel ik een grote behoefte om de heer v. Halder als een man van grote verdienste te huldigen. Ik had dat ook kunnen doen op het 50-jarig jubileum van de N. C. B., maar het accent van deze gro te betekenis zou dan voor een groot deel zijn weggevallen, daar andere feiten toen dominerend wa ren. Ik had het ook kunnen doen toen dhr. van Halder als wethou der uit de gemeenteraad vertrok. Maar het was ook toen nog beter om te wachten tot een meer rus tigere tijd, wélke ik dan thans ge komen acht. Hier past ons werke lijk een woord van grote hulde, nu uit onze kringen verdwijnt een man met een onkreukbare trouw, van grote onbaatzuchtigheid, een man met een scherpe kijk op de dingen en een gezond oordeel, een man van buitengewone verdien sten, die ik als ideaal wil stellen van alle jongeren. En al zullèn zij dan niet alle functies kunnen bekleden welke v. Halder heeft bekleedt, zij zullen hem toch wel kunnen navolgen in zijn goede en grote eigenschappen. Ten einde de grote verdiensten tot zijn recht te laten komen, wil ik in het kort enkele functies me moreren, welke de heer v. Halder heeft bekleed. Hij was secretaris van dc N. C. B. afd. Drunen vanaf 1903, dus 44 jaar: vanaf 1905 was hij voorzit ter van de Coöp. Zuivelvereni- ging: 17 jaar was hij afgevaardig de voor den kring 's-Hertogen- bosch; 17 jaar was hij hoofdbe stuurder van de N.C.B.; 29 jaar was hij bestuurslid der Boeren leenbank en kassier: 44 jaar was hij bestuurslid der paardenverze- kering: 29 jaar bestuurslid der Veilingver. de Langstraat en hij had vanaf 1919—1946 onafgebro ken zitting in het college van B. en W. In deze laatste functie is het geweest dat ik van Halder bijzonder heb leren kennen en waarderen, als een man met een scherpe en juiste kijk op de din gen. Zijn helder oordeel, zijn open oog, zijn goede kennis van zaken, dit alles is mij in de eerste jaren van mijn ambt bijzonder ten nut te geweest. In dit college heeft v. Halder zijn werkterrein dan ook niet kunnen beperken tot de boe-- renstand, maar ging deze over de gehele gemeenschap. Hij was het die de zaken en toestanden zo bui- tengewoon goed kende in de ge meente en die dikwijls het ge meenschappelijk belang tegen het particulier belang heeft moeten af wegen. Hij is het geweest die dik wijls een botsing moest voorko men, of als er die was, met suc ces wist op te lossen. Met dit alles heb ik de heer van Halder leren waarderen als een groot man en meer nog als een groot vriend. Ook de Ned. regering erkende zijn grote verdiensten op sociaal, economisch en charitatief gebied. Het heeft H. M. de Koning be haagd, op voordracht van de Mi nister van Landbouw, de heer v. Halder te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. (langdurig applaus). Het is mij een grote eer, dit zelf bij U, mijnheer van Halder, op de borst te mogen spelden en ik hoop dat gij deze hoge erkenning van onze landsvrouwe en onderschei ding met gerechtvaardigde trots nog larfge jaren moogt dragen. Nogmaals stelde spr. de heer Vragen en meeningen van onze lezers. Een lezer prijst de belang stelling en het prachtige ver loop der H. Sacraments-pro- cessie. Hij meent echter te recht dat deze niet is bedoeld als een kijkspel, maar als een openbare demonstratie der katholieken van de parochie St. Jan van hun geloof aan Christus-Koning, zodat deze processie moest gevolgd wor den door minstens 90% der mannen en vrouwen en hoog stens 10% langs de weg, in- plaats van andersom, zoals nu hier het geval leek. van Halder ten voorbeeld voor de jongeren. Tal van-sprekers wensten onder passende bewoordingen de nieuw benoemde ridder geluk. Notaris Schreurs welke uit hoofde van zijn notariaat de boeren en in het bij zonder van Halder zo goed ken de, noemde de hoge onderschei ding zeer wel verdiend. De oud- directeur der Coöp. Zuivelfabrik wenste namens het personeel dhr. van Halder geluk met zijn onder scheiding. Ook Ome Piet, zwager van dhr. v. Halder, kon niet na laten op zijn woordrijke wijze zijn gevoelens weer te geven. De ad viseur kap. Simons, schilderde de heer van Halder als een man die ondanks tegenkanting en soms on dankbaarheid steeds de rechte koers wist te houden. De voorzitter van de N.C.B., de heer C. van Spijk, schilderde de heer van Halder als een echte ridder. Op ridderlijke wijze heeft hij gevochten voor een gezonde zaak: op een ridderlijke wijze vaak de ondankbaarheid gedragen. De voorzitter der R.K.J.B. stel de de heer van Halder nog eens ten voorbeeld voor de jongeren. Alle sprekers hoopten dat de heer van Halder nog lange jaren deze hoge onderscheiding mocht dragen. De heer v. Halder dankte voor deze grote hulde hem gebracht. Spr. zeide wel eens verrast te zijn geweest, maar nooit zoals thans. Ik geloof niet dat ik deze hoge onderscheiding verdiend heb, maar nu zij op mijn borst hangt, wil ik ze met gepaste trots dragen. Mijn heer de adviseur heeft mij gezegd dat ik ze steeds moet dragen, maar dat is voor een boer, al werk ik dan niet meer zo veel eenmaal onmogelijk. Gij allen hoopt dat ik deze onderscheiding nog lange jaren mag dragen: ik weet wel dat wij ons leven zo goed en zo lang mogelijk moeten maken, maar één is. er van wien ik graag had gehad dat zij dit had mee kunnen maken. Ik dank U allen. Het nieuws dat zich als een lo pend vuurtje verspreidde, bracht direct beide harmonieën op de been, welke de nieuwe ridder kwa men huldigen, waarbij wederzijds hartelijke woorden werden gespro ken. Ook van onze zijde onze har telijke gelukwensen. Terry, Berry, de Sirdar en Hassan duizelden nog van 't gevecht, toen zij tot de ont dekking kwamen dat hun vij anden waren verdwenen en wat 'erger was, dat zij de goe de Sultan Sar hadden mee genomen. Hassan deed een aarzelende poging om een danspas te maken, maar dat was teveel voor de Sirdar. „Als je het waagt, Hassan", zei de oude vechtjas grimmig, „krijg je een klap op je mal lotige hoofd. Wij moeten nu geen tijd verliezen". Gelukkig lag er behalve 't wrak van het schip waarvan de Sirdar de mast had afge slagen, nog een schip op het meer. „Naar het eiland!" zei de Sirdar, „ze kunnen ons nu niet meer ontgaan!" „Wat vreemd dat ze naar het eiland vluchten!" zei Ter ry, „ze weten toch dat ze in de val zitten!" Maar er was geen tijd voor vergissingen. Spoedig hesen de vrienden de zeilen en ste venden voor de tweede maal op het eiland af. Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tijd een Kruschen- kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige wer king doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloed zuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circu leren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatise pijn. Weifel niet langer: begin Uw kuur dade lijk. Uw apotheker en drogist heb ben Kruschen Salts voorradig. Het Spaanse parlement heeft bij acclamatie de wet op de opvolging aangenomen, welke Spanje tot nominale monarchie maakt met gene raal Franco als het hoofd van de Staat. Van 15 tot 22 Juni a.s. zal te Brussel een internatio naal congres voor de katho lieke film worden gehouden. Mgr. F. Hendrikx, vicaris-ge neraal van 't bisdom 's Bosch, zal tegenwoordig zijn.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2