De Echo van het Zuiden Landbouwberichten voor de Langstraat. Het antwoord van Indonesië. No. 47 Donderdag 12 Juni 1947 VIJK EN OMGEVING NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Niei aarzelen en doei mee, mei de Rondrii van de K. J. M. V. wie hij wist dat deze gedu rende de gehele oorlog in dienst heeft gestaan van de geallieerde legers, wilde wre ken. De Russische autoriteiten hebben thans de eerste groep vrijgegeven van de Neder landse schepen, die zich in de Russische zone bevinden. Het betreft hier 37 schepen, die alle te Berlijn liggen. Elders in de Russische zone verblij vende schepen zijn nog niet vrijgegeven. Een der officie ren van het C.G.R. is thans te Berlijn om de terugkeer der schepen te regelen. Volgens mededeling van- de vakgroep slagerijen te Utrecht zou overwogen wor den het reeds verlaagde vlees rantsoen opnieuw drastisch te verlagen. Van officiële zijde verneemt het ANP dat van een verdere verlaging van dit rantsoen geen sprake zal zijn. In de Memorie van Ant woord inzake het wetsont werp ter bekrachtiging van de algemene maatregel van be stuur betreffende dienstplicht voorzieningen, deelt de mi nister van Oorlog mede, dat de inschrijving van de lich tingen 1941—-1943 plaats ge had heeft. Voor deze lichtin gen wordt geen algemene keuring gehouden, doch slechts enkele groepen zullen voor dienstplicht worden be stemd. Zij behoeven niet voor de beëindiging van hun stu dies in dienst te treden. De keuring van de lichting 1944 is afgelopen. Vermoede lijk in Juli zal een deel hier van moeten opkomen. CORRESPONDENTIE. Sergeant A. van Wees te Modjokerto. Met belangstelling ontvan gen wij uw „Bataljon-nieuws" en krijgen daardoor een klei ne indruk van wat er zo al rondgaat daar in Indonesië op verschillend gebied en ook van de moeilijkheden met uw blad. Met de verzending naar hier gaat het uitstekend, want de laatste blaadjes, een twee tal, die U blijkens de dag tekening 1 Juni uit Modjo kerto hebt verzonden, waren 9 dezer in ons bezit. Ook de vorige hebben wij prompt ontvangen, daarom kunnen wij niet begrijpen dat uw fa milie en anderen ze niet zou den ontvangen. Prettig dat U de Echo zo op prijs stelt en dat hij op tijd aankomt; ook hierover ontvingen wij geen klachten. Wij komen op een artikel nader terug. RED. Bosch en keerde om ongeveer 7 uur weer terug. De kinderen hebben geno ten, zowel in het Dierenpark als ook in de grote speeltuin; ook werden ze nog onthaald op een paar attracties, welke door het bestuur werden ge geven. Al met al was het een mooi uitstapje en komt het bestuur daarvoor wel een woord van lof toe. speciaal haar ijverige en actieve voorzitter. KONINGSCHIETEN. Zondag 8 Juni had op de banen van de Handboogschut terij Eendracht maakt Macht te v.m. Baardwijk het jaar lijkse koningschieten plaats. Na felle strijd wist de heer H. v. d. Mee de titel van koning te behalen. Nummer 2 werd de heer M. v. d. Mee, terwijl de heer H. Verhoeven als derde uit 't strijdperk kwam. Na het kronen van de ko ning, hetgeen onder zeer toe- passelijke woorden van de vice-voorz. gebeurde, heeft men verder de avond in ge zellig samenzijn doorgebracht Het Indonesisch antwoord is overhandigd en de eerste indruk in regeringskringen in Den Haag is teleurstellend. De republiek wenst essen tiële wijzigingen, zij wenst de status van Borneo mede te bepalen en geeft geen garan tie t.a.v. politieke gevange nen. Zij wil direct teruggave van door de Nederlanders be zette gebieden en steden, zij wenst Nieuw-Guinea opgeno men in Oost-Indonesië, wil op bepaalde voorwaarden de in terim-regering aanvaarden, acht de verdediging en hand having der veiligheid alleen de taak van de republiek, ter wijl zij de eigendommen der vreemdelingen wil terugge ven, terwijl zij ook voor het economisch en douane-ver keer andere maatregelen voor stelt. Alles bijeen zou door deze nota weer een hele nieuwe situatie geschapen worden en liggen de moeilijkheden voor de C.-G. en de regering weer duidelijk voor de hand, want deze nota geeft de indruk dat men de uitvoering der over eenkomst wil vertragen. Wat zal onze regering nu doen in dit voor ons .allen zo ernstig ogenblik? In regeringskringen te Den Haag wordt de nota der repu bliek thans bestudeerd met al de ernst die de toestand ver eist. Intussen kan volgens 't A.N.P. reeds thans medege deeld worden dat de eerste indruk daar bepaald teleur stellend is. De nota van de republiek zou een knap stuk kunnen worden genoemd wanneer het een civiel proces gold. Maar hier geldt het de uitwerking verder te brengen op een voet van constructief staatsmanschap, van het ac- coord van Linggadjati. Dat stelt geheel andere eisen dan een redelijk klinkend ant woord, zoals thans door de republiek is gegeven, welk antwoord zich echter in we zen verwijdert van letter en geest van Linggadjati. Blijk baar wil de republiek een overheersende plaats in In donesië innemen, ten koste van andere delen, die zich zelf willen zijn als gelijkbe rechtigde partners in de te stichten Indonesische Federa tie. De nota bevat een mis kenning van de regeling, die in het accoord van Linggad- jatie is neergelegd met be trekking tot de periode, die moet voorafgaan aan de in werkingtreding der Federatie. In haar nota van 27 Mei heeft de Nederlandse regering aan gedrongen op grote spoed, mede omdat zij het haar in ternationale plicht acht de economie van Indonesië weer op een ordelijke basis ten be hoeve van de wereld op gang te brengen. De republikeinse nota wekt de indruk, dat de republiek de uitvoering van Linggadjati wil vertragen, in middels de schuld aan de Ne derlanders gevend. KORTE BERICHTEN. De spoorwegstaking heeft zich in de afgelopen twee et malen van Parijs uitgebreid over practisch 't gehele land, tengevolge waarvan naar schatting V/z millioen perso nen van hun haardsteden zijn afgesneden. Het vervoer van levensmiddelen is, overeen komstig de beloften van de stakers, normaal in voort gang; ook is nog een enkele kolen trein als rijdende gesig naleerd. Te Parijs is nog één personentrein aangekomen: de Simplon-Oriënt-Expres, maar al de Parijse stations zijn thans voor het publiek j gesloten. Ten aanschouwen van 34.000 toeschouwers heeft Frankrijk het Zwitserse voet bal-elftal* op eigen veld ver slagen met 21, welke stand reeds met de rust bereikt was. De wedstrijd tussen de B- elftallen van Frankrijk en Zwitserland is met 91 door de Zwitsers gewonnen. De vrouw van een En gelse machinist uit Puffleet, een stadje in de omgeving 'van Londen, ging bij de bu ren hulp halen, omdat zij vond dat haar man zo vreemd deed. Zij hoorde schoten, keerde terug en vond haar man en vier dochtertjes ba dend in hun bloed liggen. Negen Belgische solda ten werd gedood en elf ge wond toen Vrijdagavond tij dens een instructie een aan tal granaten ontploften. Daar een gedeelte van het peleton naar een sportbijeen komst was gegaan, waren slechts 23 soldaten in het les lokaal aanwezig. De gevolgen zouden anders ongetwijfeld nog ernstiger zijn geweest. Zaterdagmorgen om on geveer half twaalf zijn de be woners van de Jagerslaan te Rotterdam opgeschrikt door een afgrijselijk voorval. Een ex-landwachter, de 50-jarige H. F. Veberwee, aldaar woon achtig, heeft zijn 27-jarige zoon op straat met een re volver doodgeschoten. De moordenaar was juist veertien dagen 'geleden uit gevangenschap ontslagen en was door zijn langdurige ge vangenschap zo verbitterd, dat hij zich op zijn zoon, van ZONDAGSDIENST 15 Juni 1947. Doktoren: Dr. H. G. Langemeijer. Apotheek: Nijman. ZILVEREN PRIESTERJUBILEA. Dinsdag 10 Juni 1.1. her dachten de geboren Waalwij- kers de hoogeerw. heer Jac. van Loon, pastoor-deken van Beek-Ubbergen en de zeer- eerwaarde heer Petrus de Bree, pastoor te Volkel, onder grote belangstelling hun 25- jarig priesterschap. Wij bie den deze beide jubilerende oud-Waalwij kers onze harte lijke gelukwensen. Tegelijk vierde Z.H. Exc. Mgr. Jac. Pessers, Apostolisch Vicaris van Timor zijn zilve ren priesterfeest. Deze ver toeft reeds 23 jaar in de mis sie, na zijn studie en priester wijding in 't Bossche diocees, waarna hij overging in het Gezelschap van het Goddelijk Woord (S.V.D.). VOORTREKKERS-KAMP. Zoals reeds in dit blad is vermeld, vieren de Waalwijk- se R.K. Verkenners dit jaar hun 12^-jarig bestaan. Het jaar 1947 werd op het jubileumkampvuur tot „jubel jaar" geproclameerd, waarin meerdere festiviteiten zouden plaats vinden. Tweede Pinksterdag had den de Verkenners en Welpen van het gehele district Lang straat een schitterend spel; nu is net de beurt aan de Voor trekkers. De Voortrekkers van de Waalwijkse Paul Kru- gerstam hebben 21 en 22 Ju ni een week-end-kamp voor alle Voortrekkers uit de Dis tricten Den Bosch, Tilburg en de Langstraat georganiseerd. Het programma van die da gen vermeldt o.m. twee grote spelen, twee sessie's en Za terdagavond een groot kamp vuur. Diocesaan Aalmoeze nier Werner en Drs. J. Nan- ninck zijn, naar wij vernemen uitgenodigd de sessie's te hou den. Het kamp zal gelegen zijn nabij boederrij „de Juul". KERKKOOR ST. JAN. Het vorige jaar heeft het Waspiks kerkkoor een bezoek gebracht aan Waalwijk. Het kerkkoor van St. Jan gaat nu a.s. Zondag Waspik bezoeken. De Hoogmis in de St. Bar- tholomeus-kerk zal door het Waalwijks koor o.l.v. de heer Duijvelaar worden gezongen. Uitgevoerd zal worden de grote muziekmis van Lots. Eventuele belangstellenden die deze trip mee willen ma ken, kunnen met speciale bus sen het koor vergezellen. Vertrek 9 uur vanaf het Station. Na de H. Mis zal 't Waal wij ks Kerkkoor tesamen met het koor uit Waspik een ma- tinée geven in de zaal van hotel van Iersel. UITSTAPJE. Zondag j.l. maakte het be stuur der Buurtvereniging „De Putstraat" met een 100- tal kinderen een uitstapje naar het Tilburgse Dieren park. Om 11 uur 's morgens ver trok men met twee grote tou ringcars van v. Dijk uit Den BIOSCOOP-PROGRAMMA. MUSIS SACRUM. 13, 14 en 15 Juni speelt Margaret Lockwood de rol van Bedelia in de gelijknami ge film. Het is een thriller die van het begin tot het einde boeit door het schitterende spel van Margaret Lockwood als de geraffineerde misdadig ster, die na haar vroegere mannen, kort nadat zij een grote verzekering gesloten hadden, gedood te hebben nu echt van haar man (Ian Hun- ter) houdt, maar tenslotte, na door de detective (Barry Bar nes) ontmaskerd te zijn, zelf moord pleegt. Een film die om zijn mooie spel en de schitterende Riviera-omge- ving het zien ten volle waard is. 16 en 18 Juni krijgen we een oorlogsfilm te zien. „De Vijfde Colonne" speelt in een klein, rustig Engels dorp, waar men van de grote oor log niets bemerkt, totdat op een zekere dag vrachtwagens van de Koninklijke Genie troepen verschijnen, welke met veel gejuich en hartelijk heid ontvangen worden. Het blijken echter Duitse parachu tisten te zijn die een groot scheepse aanval moeten voor bereiden. Aanvankelijk blijft dit voor de bewoners verbor gen, maar als men het ont dekt werpen de Duitsers zelf hun vermomming af. Hoe men er tenslotte in slaagt de Duitsers te over meesteren, vertelt U deze ui termate spannende film, die toegankelijk is boven 18 jaar. LUXOR-THEATER. 13, 14 en 15 Juni vertoont Luxor de Franse film Manon No. 326 met Viviane Roman ce in de hoofdrol. Hij speelt in het midden der vorige eeuw en verhaalt ons hoe een jongleuse een aanbidder do delijk verwondt en tot 20 ja ren dwangarbeid in Guyana veroordeeld wordt. Zij vat een onmogelijke liefde op voor een dokter, maar wordt 16. Kalveren opfokken. Wist U wel dat een kalfje, dat niet kr,ijgt wat het heb ben moet, toch groter, of be ter gezegd, hoger wordt? De breedte en diepte moeten er met voeren aankomen! Geef daarom de kalfjes zolang mo gelijk 1 L. volle melk per dag. Vervang eerst na een week of drie een gedeelte van de volle melk door karnemelk of aangezuurde ondermelk en geef ze daarvan 3 maal daags een flinke portie. Vul de on dermelk aan met 1 pond ha vermeel per dag. Zorg voor een niet te lage weide met volop gras van prima kwali teit. Stal de kalfjes in de herfst vroeg op. 17. Zelf-pootgoedtelers. Het wordt tijd om van nu af aan iedere week eens door het aardappelveld te lopen, teneinde de zieke struiken met knollen en al in een zak te stoppen en dit besmet ma teriaal daarna te vernietigen. Men moet vooral letten op bladrol! Bij bladrol staan de planten meer stijl, hebben een metaalachtige Verkleuring en voelen enigszins hard aan. Soms rollen de onderste blaadjes. Vooral beginnende selecteurs zullen bladrol ge makkelijk verwarren met rhi- zoetonia, die echter te her kennen is aan de bruinkleu- ring van de wortels. Rhizoe- tonia komt op het zand veel voor; denk maar eens aan de slechte opkomst van sommi ge aardappelen. Rhizoetonia is te bestrijden door het poot- goed te ontsmetten, niet zo zeer door selecteren. 18. Volgens het moderne weide-systeem moet men het grasland in kleine percelen verdelen. Als norm neemt men meestal niet meer dan 10 Are per koe. Direct als de koeien verschaard zijn maait men de weide kaal, spreidt men de mestplekken en en strooit men per ha. 100 kg. kalkammon of kalksalpeter. Een en ander brengt extra kosten met zich mede, maar dit wordt ruimschoots ver goed door de veel hogere op brengst en betere kwaliteit van het gras. 19. Transportfietsen en goede wegen zullen voor de Langstraatse veeboeren wel licht aantrekkelijker zijn dan ruilverkaveling. Met een goe de transportfiets kan men 3 bussen melk meenemen en men heeft veel minder tijd nodig voor het transport. Maar goede wegen zijn er in de Buitenpolder meestal niet en aan transportfietsen is hier een groot gebrek. Daar om verdient dit onze volle be langstelling! 20. Het aanploegen van aardappelen eist veel erva ring. Het is lichte zand grond beslist af te keuren. Op kleigrond heeft men er uit stekende resultaten mee be reikt. Voor het aanploegen maakt men gebruik van een schaffelmachine of een aan- aardploegje. Het aanploegen mag niet ineens gebeuren, maar men doet er liefst twee of drie keer over. Het moet vooral op tijd gedaan worden. Behalve dat aanploegen en of de klei goed is voor de groei van de aardappelen, wordt er heel wat onkruid mee gedood en is het rooien makkelijker. Maar een schaf felmachine aanschaffen is voor een kleine boer te duur. Een werktuigencoöperatie kan misschien oplossing bren gen. C. v. d. Ven, Drunen. gedwongen met een dwang arbeider te trouwen. Na al lerlei verwikkelingen pleegt zij tenslotte zelfmoord. Een film waaraan de spanning niet ontbreekt. DRUNEN. Burgerlijke Stand over de maand Mei 1947. Geboren: Nicolaas zv. G de Gouw-van Drunen Egber-

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4