NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Landbouwberichten voor de Langstraat. DE „WORDENDE WERELD" IN NEDERLAND EN INDIË. FEUILLETON De geheimen van Villa „The Lawns" Gemeenteraad Loon op Zand. De Cock c.s. in de oppositie. Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. 1ft I!_4 0/7 i .dubbel werden .door beide I ele opening plaats door Mevrouw name de radio is, die voor 't nodige contact met de buiten wereld en de minstens net zo nodige verstrooiing kan zor gen. De behoefte aan radio toestellen is dan ook bijzon der groot en de Niwin voelt het als een van haar voor naamste taken om in die be hoefte zoveel mogelijk te voorzien. Zij heeft nu beslo ten om een radio-actie in het leven te roepen, waarbij een dringend beroep wordt ge daan op alle plaatselijke Ni- win-comité's en alle belang stellende landgenoten om zich garant te stellen voor één of meer toestellen. Uit Indië werd n.l. het dringende ver zoek ontvangen om op korte termijn minstens 300 radio apparaten te zenden, waar voor de belangstelling door de Niwin bereids werd ge daan; de verscheping daarvan kan binnen enkele weken worden tegemoet gezien. Wanneer de plaatselijke Ni- vvin-comité's of particulieren zich garant stellen voor één of meer apparaten (welker prijs 450.bedraagt) en zij daarvan opgave doen aan de Niwin, Koninginnegracht 26, 's-Gravenhage, worden de toestellen voorzien van een plaatje, dat naam en adres van de gever vermeldt. Het persoonlijke karakter van de schenking wordt hiermede verhoogd, terwijl bovendien de gelegenheid geschapen wordt tot een meer persoon lijk contact tussen schenker en ontvanger. De Niwin ver trouwt er dan ook op, dat deze radio-actie, die voorziet in een dringende behoefte bij de jongens in Indië, bij het Nederlandse volk de weer klank zal vinden, die zij no dig heeft om een succes te worden. Soerabaja, Juni '47. Nederland werkt zelfs hard aan de opbouw van dat, wat de Duitsers zo hardgrondig verwoest hebben. En we mo gen niet klagen! Eet U nog de bloembollen met een suikerbietje? Rookt U nog de „Consi"? Maar mis schien kunt U zich die tijd nog wel herinneren dat die dingen een grote luxe waren. Juni 1946. Soerabaja was voor de oorlog een grote, mooie stad, maar ook hier heeft de oorlog een vreselijk teken achtergelaten. Het is een grote chaos met vuil in de straten en onkruid in de tuinen. Vele huizen verwoest, de rest min of meer vervallen. Verkeer is er niet, behalve de militaire wagens. Blanken ko men hier sporadisch voor, een blank meisje is voor een mi litair iets buitengewoons. Maar ook hier is opbouw en we gaan vooruit, hard zelfs onder al die moeilijkheden die de politieke toestand met zich meebrengt. Juni 1947. Een jaar is voor bij. Ik zal dit jaar laten pas seren, bekeken met een vre dige, nuchtere blik, waar bij alle politieke beweegrede nen buiten beschouwing wor den gelaten. Het leeft in Soerabaja. De geïnterneerden en vluchtelin gen komen terug, bar's, res taurants en toko's rijzen uit de grond als zijn het padden stoelen en de stad die een jaar geleden met moeite twee gangbare bioscopen had, heeft er nu zelfs zeven. Bussen, trams en nieuwe wagens rij den rond, huizen worden ge wit en de oude rommel opge ruimd. Dat Nederland een goed uit geruste, voorzien van de mo dernste Amerikaanse wape nen, en Amerikaans getrainde Brigade bezit, was in Neder land bijna onbekend. Zij die het wisten hadden geen flauw idee waar deze wel rond zwierf. Met recht werd zij ge noemd „De Vergeten Briga de". Het was toen een zware tijd voor de jongens, die te kampen hadden met de een voudigste dingen; die zware, moeilijke acties moesten uit voeren, maar daarbij ook wis ten dat het thuisfront voor hen niet verder reikte dan hun eigen familie. Doch de dienstplichtigen kwamen naar Indië en daar mee kwam ook de Niwin. Toen eindelijk begonnen ook wij te merken dat er wel een thuisfront kon bestaan. Vanuit Nederland werden tonéel- en muziekartisten van VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 6) Miss Ferriby hield waar schuwend den vinger om hoog. Maar u moet er niet van spreken en u houden of u nergens van weet. Voor u heb ik mijn rede nen blootgelegd, maar bij anderen zouden ze soms heel weinig sympathie wekken. Onder het naar huis gaan was Wel ton het niet met zichzelven eens, of hij Basil nu deelgenoot zou maken van hetgeen hij wist of niet. HOOFDSTUK V. DE TWEEDE WAARSCHUWING. Toch voelde hij geen lust om de betrekking op te geyen. In de eerste plaats om des lieven voordeels wille en dan omdat werke lijk zijn belangstelling of nieuwsgierigheid was gaande gemaakt. Waarom op die kamer op de bovenverdieping toen de gordijnen en de zonne schermen gezakt waren, kon hij niet anders verkla ren, dan dat daar gëspee'd zou worden. Hij was slechts enke le schreden verwijderd van de groene deur in den tuinmuur, of hij zag de sympathieke jonge dame aan het hek van haar wo ning staan. De oude dame zat in de voorkamer aan het venster. Hij nam den hoed af en de jonge dame trad naar hem toe. Moeder wilde u spra ken en ze heeft mij opge dragen u te vragen, of-u bij haar binnenkwam? Onmiddellijk gaf hij ge volg aan de uitnoodiging. De suite was zeer smaak vol en kunstzinnig inge richt. De oude dame stak. hem de hand toe en begon vriendelijk: U zult mij wel be moeiziek vinden, dat ik na al voor den tweeden keer begin over het huis van Miss Ferriby, maar ik acht er mij toe verplicht, daar ik u niet graag in uw onge luk zie loopen. U heeft dus ondanks mijn waar schuwing de betrekking toch aangenomen? Ja. Het komt mij ook wei wat vreemd voor, daar in huis; maar het lijkt mij niet anders dan exentrici- teit van mijn werkgeef ster. Zoo. Heeft het u niet getroffen dat het al een hoogst eigenaardige huis allerlei rangen gezonden. Boe ken, tijdschriften, spelen en cantinewagens kwamen over. En de militairen bouwden en leefden op, gelijk met de bur gerbevolking. Het deed de Mariniers goed zo nu en dan ook eens een stukje over zijn Brigade te lezen, hoewel dit nog maar weinig voorkwam. Vooral de „Maasbode" geeft vaak een zeer interessante beschrijving van hun belevenissen. De ten toonstelling „Mariniers in Woord en Beeld" heeft onge twijfeld veler ogen doen opengaan. Tegenwoordig vliegen film operateurs rond om zoveel mogelijk Indische gewoonten op de gevoelige plaat te krij gen. Het journaal „De Wor dende Wereld" is van zeer goed gehalte. Het geeft de mensen een mooie kijk op het dagelijkse leven hier in Indië. Jammer is echter dat er zo zelden iets van de militairen wordt weergegeven. Zij, die toch in hoofdzaak deze „we reld" weer zo „wordend" ge maakt hebben en dit nog doen, mogen toch ook wel eens wat van zich laten zien. En hoeveel mensen in Neder land zouden niet graag zien hoe hun verwanten in Indië werken en hoe een actie wel wordt uitgevoerd? Maar alles op alles geno men en we vergelijken alles met een jaar terug, dan durf ik zeggen, dat er heel hard is gewerkt en nog hard gewerkt wordt. Men hoort hier wel eens van mensen die ontevreden zijn, of die de opbouw naar hun kant liever wat vlugger zagen. Er is veel te doen, maar niet alles kan tegelijk. Keulen en Aken zijn toch immers ook niet in één dag gebouwd en dus heel Neder land kan ook niet zo vlug hersteld zijn van dat, wat in vijf jaren verloren ging. Nederland èn Indië kunnen trots zijn op hun opbouw, ze ker vergeleken bij de andere landen, die onder dezelfde omstandigheden hebben ge leefd. Er breekt steeds meer zonlicht door de grauwe wol ken! Korp. der Mariniers Alb. Th. Suermondt. Maandagavond 16 Juni om 7 uur kwam de raad der gemeente Loonopzand in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Mallens. De heer Pooters was met bericht van verhindering afwezig. Na de opening werden de notu len onveranderd vastgesteld. Verscheidene ingekomen stuk ken, waaronder een dankbetuiging van Prinses Juliana, werden voor kennisgeving aangenomen. Voorstel betreffende het aan gaan van een gemeenschappelijke regeling betreffende een school- artsendienst. De heer Verhoeven vroeg hoe veel de 47 van de kosten, die de gemeente zou moeten betalen, bedroegen. De voorzitter kon hier op geen defintief antwoord geven. Hij had horen zeggen dat de kos ten wellicht neerkwamen op 40 a 50 cent per inwoner. Z. h. st. accoord. Voorstel tac wijziging der regle menten: 1. op de rechtstoestand van de secretaris, ontvanger en ambtena ren van de burgerlijke stand; 2. voor de ambtenaren en werk lieden in dienst der gemeente Loonopzand. De heer v. d. Heuvel zeide er prijs op te stellen eens te verne men waarin de wijzigingen beston den, waarop de voorzitter hem mededeelde dat het een aanpas sing was aan de algemeen gelden de Rijksregelingen, welke aanpas sing hierop neerkwam dat de ver plichte diensttijd werd doorbe taald. De heer v. d. Heuvel merkte op dat als vroeger iemand in militaire dienst een salaris had dat lager was dan zijn ambtelijk inkomen, het ambtelijk salaris werd uit betaald en omgekeerd en vroeg of dit nu nog zo was, waarop de voorz. bevestigend antwoordde. Z. h. st. accoord. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening groot 100.000. Op een vraag van den heer v. d. Heuvel deelde de voorz. mede dat de betreffende bank de Boe renleenbank was. Voorstel tot het verlenen van vergunning tot plaatsing van een weegbrug in openbare gemeente grond. Z. h. st. accoord. Voorstel tot instelling van een commissie van bijstand voor het onderwijs, benevens iot vaststel ling ener verordening, regelende de samenstelling en werkkring de zer commissie. De heer v. d. Heuvel had aldus zijn zeggen bij het behandelen der begroting aangedrongen op het in stellen van een contactcommissie, waarvan een deskundige voorzitter was en ouders der schoolgaande kinderen leden, welke commissie dan rapport aan de raad zou uit brengen. (Dus een z.g. commissie van toezicht op het Lager Onder wijs) Het karakter van de nu ie benoemen commissie was echter geheel anders en bovendien waren zij terzake niet deskundig. Hij wenste daarom dat het voorstel naar B. en W. werd gerenvoyeerd en stelde voor de eerder bespro ken commissie in het leven te roe pen. De voorz. merkte op dat men elkaar wellicht verkeerd begrepen had; deze commissie was bedoeld als een commissie van bijstand. Hij wilde echter gaarne gevolg geven aan de wens van de raad om de andere commissie in het le ven te roepen. B. en W. trokken dit voorstel dus in. Voorstel tot instelling van een commissie van bijstand voor de wegen, benevens tot vaststelling ener verordening, regelende de sa menstelling en de werkkring de zer commissie. Op een vraag van den heer v. d. Heuvel hoever de bevoegdheid van deze commissie zich uitstrekte deelde de voorz. mede dat zij voornamelijk een adviserende taak had. Met het voorstel tot het in stellen van deze commissie ging men z. h. st. accoord. Tegen de voorgedragen leden, de heren B. Verhoeven, W. v. Kuijk en J. Brouwers had niemand bezwaar, terwijl ook de betrokken personen hun benoeming aanvaardden. Verzoek om ontslag als stoker aan de gemeentegasfabriek van H. A. van Kuijk. De heer Vloemans was tegen de loonregeling op de gasfabriek: hij noemde de handelwijze in dezen meten met twee maten, daar de ontslagen stoker voor het minimum loon moest werken en de nieuwe stoker het maximum loon kreeg. De voorz. zeide dat, toen de va cature ontstaan was, de betrokken persoon de betrekking wel wilde aanvaarden, maar tegen het maxi mum loon. Hiertegen hadden B. en W. ernstige bezwaren gemaakt en hun toestemming niet gegeven. Het was echter een conditio sine qua non, zodat zij tenslotte nood- houding is en hebt u wel gemerkt, hoe weinig per soneel er eigenlijk maar is? Och, hoe minder per soneel hoe beter, heb ik wel eens hooren zeggen. Jawel, dat is ook zoo. Maar kwam u die stroom van bezoekers, die op den middag buiten den salon stond, dan niet vreemd voor? Er waren er wel heel wat! En hei leek mij, dat ze allen tot de eerste stan den hoorden. Dat is zeker zoo. En is het u ook niet opgeval len, dat ze hun auto's niet in het laantje lieten staan, maar op den weg links? Het laantje is ook maar heel smal, moet u denken en daar zouden ze niet kunnen keeren. Dal hoeft ook niet. Een eind verderop is een veel breedere zijweg, van waar ze weer op den hoofd weg konden komen. En dat weten ze zeker heel goed, want sommigen komen tel kens weer. En niet enkel op den dag. Hoe verklaart u dan dien stroom van bezoe kers? Nu, ik hoop dat u er met niemand over spreken zult, wat ik nu ga zeggen, want het is alleen om uw bestwil en om u tot waar schuwing te dienen: Ik ge loof dat Miss Ferriby aan het hoofd staat van een particulier informatie-bu- ieau en dat al die bezoe kers haar komen spreken over zaken. Mijn Hemel, riep Wei- ton, wien het trof dat dit wel de oplossing kon wezen van het raadsel. Want er zijn bepaalde uren dat ze Romen, bij voorbeeld nooit op den ochtend. En sommigen ko men ook 's avonds, maar dat is maar een heel en- i kele. Geheel loste die vcrkïa- ring het geval toch niet op, dacht Welton nu weer en eigenlijk speet het hem, dat hij had geluisterd naar j gepraat over zijn werX- geefster, die zich tegenover hem toch zeer welwillend had betoond. Hardop zei i hij Als dit zoo was dan zou Miss Ferriby het wel bijzonder druk hebben, jwant haar werk op licfda- (digheidsgebied is al uitge breid genoeg, naar ik ge merkt heb! i Op licfdadigheidsge- biedherhaalde de oude dame. j Ja. Dames en Hecren uit alle standen kloppen bij haar aan om hulp voor philantropische doeleinden. Tallooze namen van men- schen die zich op dit gebied bewegen, komen voor op haar correspondentielij st. De jonge dame wendde zich nu tot haar moeder en zei: O, Mama, laat ons ho pen dat wij te voorbarig zijn geweest in ons oordeel. Het is niet aangenaam als je slecht moet denken over je buren. Nu, u moet het weten ging de oude dame voort tot Welton, maar als u soms betrokken wordt in de een of andere detective zaak, dan zult u zich nog wel eens herinneren, dat ik u gewaarschuwd heb. Dit zeggende stond zij op, als wilde ze daarmee te kennen geven dat ze het onderhoud als geëindigd beschouwde. Welton stond op en sprak: Ik ben u in ieder ge val zeer verplicht dat u zoo vriendelijk is geweest om mij op mijn hoede te doen zijn. Maar toch moet het mij nog even van het hart dat haar weldadigheid dan wel zeer groot is. Nu, ik ben blij dat u daar zoo mee ingenomen is. U zult mij natuurlijk wel voor een babbelzieke oude vrouw houden. (Wordt vervolgd). losse dienst m niet tegen enst mochten met de aan- v. Kuijk niet clling der 2e, 50.000.— ge- tieplan 1947. begon zijn j agendapunt 'reken dat de 'oorz. op de uist was ge- >orz. was het ;d door de us en waren egenstemmen ertragen. Hij genoemde 's waren en te beslissen lerhalve te- ie gemeente- Als wij goed p zou er niet wen in de de Juliana- jeerde de hr. op deze ma- Het vraag- istraat was orde. lieer de bericht van j/olume reeds komen, eerst jeen was ge neer op prijs eer de raad V. was ge in de vorige ior het bou rn de voorz. in de Julia- gedwongen hem inl aannamen, daar zij i dit salaris in vaste nemen. Z. h. st. accoord' tekening dat de heefj meestemde. Voorstel tot vast: 3e en 4e wijziging itfcr gemeente begroting 1946, beil'*vens van de begrotingen van het ,wemeente-gas- bedrijf en de exploijj^tie der drai- nagevelden. De voorz. deed d<l^ verheugende mededeling dat de zo|£ noodlijdend- heidsbijdrage van dekt was. Z. h. st. accoord.' Woningbouw urge; De heer de Cock commentaar op dit .net de hoop uit te s| toelichting van de prae-adviezen altijd weest. Volgens de vc bouwplan vastgeste heren Geenen en Bol: de gronden gekocht; zou de zaak slechts merkte echter op dc heren slechts advise: dat de raad in deze had. Hij protesteerde gen het passeren van raad door B. en W. waren voorgelicht, c(; besloten zijn te b( Tramlaan, maar wel straat. De voorz. interrun: de Cock dat hij niet' nier door moest gaai stuk van de Juliai; trouwens niet aan de Het bevreemdde a Cock dat, terwijl he het verhoogde bouw; 20 Mei was binneng' nu een vergadering t roepen. Hij zou het gesteld hebben, wan in deze door B. en hoord. Alle sprekers vergadering waren v wen in het centrum had toegezegd dat e nastraat gebouwd zof. worden; hij vond de indeling zoalfe die nu was, onbegrijpelijk. Opnieuw bracht hij de wens van het overgrote deel van de raad naar v«|ren om in de Julianastraat te bouX ken. In de Moer zag hij graag woning, daar de woi gens zijn zeggen dan was: ook op de Loc ren meer dan 2 woni: billijk, terwijl daar de 'en beschikbaar Wcfo lianastraat kon men.-- redelijke prijzen koi treft de particulier vroeg hij of er een te was, na afloop waancan het res tant van de voor paifticulieren be stemde woningen aa™de Vaart bij de molen gebouwd fkou kunnen worden. De voorz. zeide dat B. en W. steeds getracht hadde-a een duide lijke en juiste toelichting op de agendapunten te ge-wèn; mogelijk waren zij nog verkeerd begrepen. De heer de Cock n{j)est in Den Bosch maar eens gaan vragen of de heren Bolsius als inspecteur van van de volksgezondheid en Gee nen als stedebouwkun Ige de gron den niet mochten aanxfijzen. Enige tijd geléden had men gevraagd of er op de Loonse Dijk 'meer wonin gen gebouwd mochten worden, doch dit was niet toegestaan. In de Julianastraat kan geen grond gekocht worden zonder dat Ged. Staten hiervoor hun toestemming hebben gegeven en zonder dat de inspecteurs hierover hun mening naar voren hebben gebracht, wat voor het urgentieplan!te veel tijd in beslag zou nemen' De grond was inderdaad tegen (sen redelijke prijs aangeboden. Wat betreft de bouwtermijn voor particulieren, d>ze zouden hogere instanties wel; bepalen op 1 Augustus. Ook in dj- Moer was reeds door een particulier een wo ning gevraagd. De heer Snaphaan Vroeg of het niet mogelijk was var gewezen woningen er nastraat een aantal waarop de Voorz. noc deelde dat dit wegens tijd niet mogelijk was. Hierna schorste hij ring om de leden dooi'de secreta ris betreffende het vei dop van de gebeurtenissen te lata inlichten. Na heropening vanje vergade ring zeide de voorz. :ch bezorgd een dubbele ngnood vol- zeer groot se Dijk wa gen alleszins lodige gron- In de Ju- grond voor n. Wat be woningen, tnijn gesteld de 60 toe- in de Julia- bouwen, kaals mede- de beperkte le vergade- te maken over het aanbestedingen, zodat )ot aantal t lang niet zeker was of het bouwen wel door kon gaan, vooral met het oog op het gebrek aan arbeidskrachten. Hij deed de toezegging dat, als er particuliere bouwers waren die van hun besluit terugkeerden, er dan aan de Loonse Dijk en in de Moer gebouwd zou worden. Dan kon de raad ze plaatsen waar zij wilde. Naar aanleiding van de wonin gen op de Loonse Dijk merkte de heer Verhoeven op dat ze toege zegd waren als het enigszins mo gelijk was. De voorz. zei dat het absoluut niet mogelijk was in verband met hogere instanties. De heer v. d. Heuvel vroeg zich enigszins bevreesd af hoe het met deze woningen zou gaan. In Loon opzand was van de woningen van het plan '46 nog niets te zien. Naar aanleiding van een opmer king van de heer de Cock betref fende woningnood in de Moer, zei j hij dat hij er op gewezen had dat er in de Moer alleen gebrek was aan bedrijfsruimte, dit hadden de heren Brouwers en Broeders on derschreven. Als de toestand zo was als de heer de Cock zei, dan hadden de afgevaardigden van de Moer hier aanmerkingen over moe ten maken. Het college moest ech ter oog hebben voor de industrie- ele complexen Loonapzand en Kaatsheuvel, waar de woningnood groter was, en in de toekomst zien, daar over twintig jaar immers de woningen in de Moer en de Loon se Dijk geen huurders meer zou den hebben. Hij had echter vol doende vertrouwen in het beleid van B. en W. De heer de Cock merkte op dat in de vorige vergadering was me degedeeld dat de pogingen om op de Loonse Dijk woningen te krij gen, mislukt waren, terwijl het nu ineens wel mogelijk was. Dit was, aldus de voorz.. een bewijs voor de activiteit in deze van B. en W.; men had gepro beerd meer dan twee woningen te krijgen, hetgeen echter niet gekikt was. Volgens de heer de Cock wilde de overgrote meerderheid van de raad het centrum in de bouw be trokken zien, zij moesten intussen stemmen voor een voorstel waar zij eigenlijk tegen waren. Men moest, aldus de voorz., de zaken bekijken in het grote lande lijke plan en niet weggooien wat men gekregen had. Hij gaf de ver zekering dat het bouwen in de Ju lianastraat er t.z.t. door kwam. De heer de Cock wilde de bouw niet tegen houden, maar men kon toch grond kopen op de genoemde plaatsen. De voorz. deelde hierop nog maals mede dat dit in de gegeven omstandigheden niet mogelijk was. Waarom was, aldus de heer de Cock, de raad dan niet eerder bij een geroepen. De voorz. antwoordde dat men de raad toch niet kon raadplegen voordat men iets doen kon. Naar aanleiding van hetgeen de heer v. d. Heuvel eerder opmerkte zeide de heer Verhoeven, dat men niet uit het oog moest verliezen, dat de Loonse Dijk nog geen noodwoningen had gehad. De heer Snaphaan constateérde dat er voor de grond aan de Loon se Dijk nog geen prijzen vastge steld waren. De voorz. zei echter dat de prijzeninspecteur reeds ge weest was. Dan had men de grond in elk geval na de raadsvergade ring aangekocht, volgens de heer Snaphaan. Daar kon het wel en waarom niet in de Julianastraat. i De voorz. repliceerde dat de prijzeninspecteur geweest was voor de raadsvergadering, waarop de heer Snaphaan 'n volmondig neen antwoordde. Terloops merkte de heer v. d. Heuvel op in verband met de me dedeling van de heer Verhoeven, dat men op de Loonse Dijk wel huizen kon gaan bouwen, maar deze zouden waarschijnlijk door inwoners van Vrijh.-Capelle be woond worden. Zoals de openbare school ook ten gerieve van andere plaatsen bestaat. Doorgaande met de kwestie door de heer Snaphaan aangesneden, zei de voorz. dat het besluit door Ged. Staten was goedgekeurd. De heer Snaphaan zeide dat 't niet door de raad was aangeno men. Het besluit was er nu eenmaal volgens de voorz. en er viel niet meer aan te tornen. Waarom, aldus de heer Snap haan, kon er dan in de Juliana straat niet gebouwd worden. De voorz. sloot toen de discus sies, die naar zijn zeggen van de kwestie afdwaalde, en het voor stel werd z. h. st. aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Heuvel hoe het stond met 'n gascommissie. Hierop antwoordde de voorzitter dat er in den lande een streven was naar centralisatie van de gas bedrijven. De gemeente Loonop zand had de belangstelling van de mijngascommissie en men moest zich niet verwonderen als er bin nen afzienbare tijd voorstellen kwamen betreffende de overgave van de gasfabriek. De heer de Brouwer vroeg of de openbare school in de Moer onder de Augustusvacantie van binnen niet eens grondig nagezien kon worden. De voorz. deed de toezeg ging te doen wat er in zijn ver mogen lag. De heer v. d. Velden vroeg of het niet mogelijk was de kiosk of wel op te ruimen ofwel een beter aanzien te geven en of men het plein van de Vincentiusvereeni- ging, dat veranderd was in een vuilnisbelt, niet kon fatsoeneeren. De voorz. was voor een uit- neembare kiosk en zou zich hier omtrent laten inlichten. Wat be treft het particuliere terrein, zou men de eigenaars aanschrijven, hieraan al het mogelijke te doen wat voor een beter aanzien nood zakelijk was. Op de gebruikelijke wijze werd de vergadering gesloten. ZONDAGSDIENST 22 Juni 1947. Doktoren: Dr. M. H. C. Kolster. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 22 Juni 10 uur: Ds. van Burgeier; des namiddags 5 uur: Ds. van Burgeler. DE 13.000 GEPASSEERD. In ons vorig nummer heb ben we enkele sprekende cij fers gepubliceerd over de re sultaten der laatste volkstel ling. Daaruit blijkt dat wij de 13.000 gepasseerd zijn; we zijn dus op de goede weg en bij de huidige woningbouw en de stand der industrie verwach ten wij dat dit snel opwaarts zal gaan. Er zijn slech'ts 19 vrouwen meer dan mannen, dus de verhoudingen zijn mooi. Het aantal samenwonenden 383 is zeker hoog en dat onze gemeente nog 80 personen telt die geen kerkgenootschap op gaven, verwondert ons wel. Het aantal woningen bedraagt in onze gemeente 2506 en we mogen er zeker met enige voldoening aan toevoegen: 't typische feit is, dat aan deze 2506 woningen 2551 Echo's bezorgd worden! VERLEGGING WINTERDIJK. Naar wij vernemen zijn de Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap „de Bin- nenpolder van Waalwijk" op geroepen tot algemene verga dering op Woensdag 25 Juni a.s. des namiddags om 7 uur in hotel „De Twee Kolom men", ter bespreking van een van het Gemeentebestuur van Waalwijk ingekomen verzoek om een gedeelte van de Win terdijk ten Oosten van de Groensteeg, naar het Noorden om te leggen, ter bekoming van industrie-terrein daar ter plaatse. 40-JARIG JUBILEUM. L.l. Vrijdag herdacht dhr. G. Muskens 't bijzondere feit dat hij 40 jaren in dienst was der Timtur-fabrieken. Hij werd door directie, bedrijfs leider en mede-arbeiders har telijk gecomplimenteerd en ontving naast deze mondelin ge felicitaties als blijk van waardering voor z'n voorbeel dige werkzaamheid en trou we verknochtheid aan het be drijf een geschenk onder cou vert, terwijl z'n collega's hem een rooktafel offreerden met een toepasselijk vers en teke ning, met een variant op zijn naam, n.l. dat de „mus" nu bij Timtur uitvloog om als „huismus" te gaan fungeren. Al met al was het voor de 40-jarige jubilaris een mooie dag die hem lang in dankbare herinnering zal blijven en waarvoor hij hartelijk dank zegde. 12M-JARIG AMBTSJUBILEUM. Dinsdag j.l. herdacht dhr. J. Dingemans de dag waarop hij voor 12H jaar in dienst trad van de Districts-Arbeids- beurt te Tilburg, vanwaar hij in 1943 overgeplaatst werd naar Waalwijk. 's Morgens werd hij in een korte huldiging op het kan toor van het Arbeidsbureau, waarbij ook een deputatie uit Tilburg aanwezig was, door de Directeur toegesproken, die hem namens zijn collega's een boekwerk aanbood. In een korte speech dank te de jubilaris zijn directeur en collega's. ALGEMENE JAAR VERGADERING W.S.C. W.S.C. hield Maandag haar jaarvergadering in de club- tent op het terrein. De verga dering werd om 8 uur door de voorzitter de heer J. Spijker man, geopend, die zijn voldoe ning uitsprak over de goede opkomst, wat trouwens, ge zien de belangrijke agenda punten, in de lijn der ver wachtingen lag. Na de notulen der vorige vergadering, volgde het jaar verslag van de secretaris, dat een duidelijk, objectief beeld gaf van het inwendige, goede verenigingsleven met al de ups en downs. Het financieel overzicht van de penningmeester droeg eveneens de voldoening der vergadering weg. De bestuursverkiezingen brachten enige wijzigingen en gekozen werden: J. Spijker man, voorzitter; Chr. Aarts, vice-voorzitter; J. van Leeu wen, secretaris; H. Wester burger, 2e secretaris; J. v. d. Brand, penningmeester; G. Hens, G. de Jongh, Fr. Kools en J. Sars, leden. De Elftalcommissie werd ongewijzigd herbenoemd en bestaat dus uit Chr. Aarts, P. van Eeten en G. Hens. De bestaande Juniorencom missie, J. van Leeuwen, G. de Jongh en W. Pot werd uitge breid met P. van Eeten, M. Brok en J. Muskens. De terreinkwestie werd ver volgens onder de loupe geno men en de voorzitter bracht de vergadering officieel ter kennis, dat het gemeentebe stuur, in verband met de wo ningbouw, verzocht heeft het terrein in de kortst mogelijke tijd te ontruimen. Aanstaand seizoen kan er niet meer op worden gespeeld. Er kan be schikking gekregen worden over 2 percelen en de voor zitter vroeg de vergadering mening hierover. Er ontspon zich een leven dige gedachtenwisseling, waar uit de voorzitter meende dui delijk de gevoelens van de leden te hebben leren kennen en gaf de verzekering dat het bestuur in alle opzichten dil- ligent zal blijven. Wel zal voor het a.s. seizoen getracht moeten worden een onderdak te vinden, waarbij verschil lende leden hun adviezen uit- brachten. Plet bestuur zal in 't Clubblad de leden van de gang van zaken juist op de hoogte houden. Verder werd nog als ter reincommissie gekozen: J. Sars, A. Zeckendorf, P. van Engelen, M. v. d. Bogaert en Cor Aarts. Dan volgde de installatie van de heer A. van Eyck, bij acclamatie gekozen als erelid der vereniging, voor zijn vele jaren van trouwe dienst en aanhankelijkheid, een en an der onder zeer toepasselijke woorden van de voorzitter. Met enige besprekingen om trent spelen van vriendschap pelijke wedstrijden en de rondvraag, waarvan eveneens flink gebruik werd gemaakt, werd deze jaarvergadering om ongeveer half twaalf besloten. BIOSCOOPPROGRAMMA. Musis Sacrum. Op 20, 21 en 22 Juni speelt i in Musis de film „Laura", die meer dan door het gegeven boeit door de oorspronkelijk heid waarmee Otto Preminger 17 Juni 1947. 21. De Landbouwwerktuigen- coöperatie WaalwijK is de eerste van z n soort die in de .Langstraat werKt. A.o heelt zij nu een kunstmeststrooier aangekocht. Iedere boer betaalt een aandeel per ha. cultuurgrond. Een boer met 'n bedrijf onder de 6 ha. moet voor de kunstmeststrooier 2.75 per ha. betalen. Een grotere boer be taalt iets meer omdat hij wat min der subsidie krijgt. Verder ligt het in de bedoeling om per ha. per jaar een paar kwartes omslag te heffen voor eventuele onkosten. Waalwijks devies luidt: „Wat we met een machine kunnen doen dat doen .we niet meer met de hand!" Bravo! Wie volgt! Voor inlichtin gen kan men zich tot ons wenden. 22. De Coloradokever en hun larven komen in de Langstraat al gemeen voor. Alle Langstraatse gemeenten hebben spuitplicht, be halve Vlijmen, Drunen en Waal wijk. Hier is echter bestrijdings- plicht. Aardappeltelers, spuit de Coloradokevers dood! Het is voor Uw eigen en voor ons aller wel zijn. Men kan onder de H cal- cium-arsenaatoplossing ook koper preparaten doen ter bestrijding van de „aardappelziekte". Uw leveran cier heeft de spullen en een ge bruiksaanwijzing. 23. Vee verbetering is absoluut noodzakelijk, wil de Langstraatse boer blijven bestaan, want uit de veehouderij komen zijn voornaam ste inkomsten! Reeds meer dan tweederde van de Langstraatse veehouders zijn lid geworden van een of andere stierhouderij. Enkele achterblijvers zien het nut van een prima stamboekstier nog niet in. Wij noemen een stamboekstier eerst prima, wanneer zijn moeder veel melk heeft geproduceerd met een hoog vetgehalte. En zulke stieren hebben nu juist de stier- houderijen in de Langstraat. Allo mannen, niet langer meer afkijken, maar helpt ook ons mee om het vee in de Langstraat te verbete ren! 24. Mistoestanden die schreeu wen om verbetering! Ergens in de Langstraat lopen 8 koeien vanaf het voorjaar tot nu toe op een en dezelfde weide en zij zullen dat perceel eerst verlaten als er weer toemaat is. Jammer dat de koeien niet praten kunnen! Met 60 meter draad en 20 palen kan men dat perceel in 4 kleinere verdelen. De koeien krijgen dan regelmatig ver se weide en de grasopbrengst wordt veel groter. 25. Op het aardappelziektende- monstratieveldje langs de grote weg in Drunen kunt U leren hoe een bladrolzieke plant er precies uitziet. De struiken staan meer stijf en hebben een metaalachtige verkleuring. Zelfpootgoedtelers, op het ogenblik is het bladrol zeer duidelijk kenbaar. Haalt dus nu de zieke struiken uit het perceeltje dat II voor pootgoed wenst te be stemmen. Stopt het besmet materi aal met knollen en al in een zak en verwijdert het ver genoeg. Blij ven er zieke planten staan, dan besmetten ze de gezonde. C. v. d. Ven, Drunen. ren, vertelt U deze uitermate spannende film. Toegang 18 jaar. De bevolking, door 't plot selinge vertrek van onze vrienden opgeschrikt, had"be- grepen dat alles nog niet in orde was in het land van Sar. Met een lange rij boten werd de achtervolging van de ro- vprs ingezet. „Ze spelen vals!" zei de Sirdar, ,,'s nachts verkleed binnenkomen, dat kunnen ze. Laten ze maar eens tegen over m'n kling gaan staan". Op dat ogenblik meende Terry in het bos iets te horen. „Vooruit jongens", riep Terry en vloog het bos in. „Misschien hebben ze een hinderlaag gelegd", fluisterde Hassan, maar hij holde dap per mee. „Nou vallen er slachtoffers" schreeuwde de Sirdar hees. Het lemmet van zijn krom zwaard glansde. de psychologische details voor ons zichtbaar maakt. Deze Luxor-Theater. film is meer bedoeld als een I Hebt U ,,'t Zit in de lucht" schildering van een overrijp, I gezien, dan moogt U „V is decadent millieu, waarin Lau- I Victorie" zeker niet missen, ra (Gene Tierney) en Mark Deze film die op 20, 21 en 22 Mcpherson door hun frisheid I Juni in Luxor draait, is vol weldadig aandoen. „Film en van een zelden geziene of ge- Theater" noemt deze film „De hoorde humor, waar de naam felle hekeling van een para- Will Hat borg voor staat, siterend kasteleven op hetDeze grote Engelse komiek grensgebied van geslaagde is in staat u een Paar uurtjes commercie en artisticiteit, onafgebroken te doen lachen. Nog een stap verder en wij Probeert U bij deze film maar hadden „Laura" een grote eens ernstig te blijven, film kunnen noemen". Toegang alle leeftijden. Toegang 18 jaar. VERBINDING MET HET 23 en 25 Juni komt de „Ha- OVERLAND, ven-journalist", een spannen- De brug bij Heusden nadert de film die zich afspeelt rond haar voltooiïng; men is bezig de mensensmokkel in de Ver. met het hekwerk, dan is ze Staten. Een journalist krijgtgeheel afgewerkt. Ondertus- de opdracht wat meer licht in sen gaat alle verkeer er reeds over. Aan de brug over het Zui- der-kanaal bij Bel, is men druk bezig. In de loop van Augustus hoopt men er mee gereed te zijn. deze duisternis te brengen; hij wordt echter verliefd op de dochter van één van de be ruchtste smokkelaars. Hoe -hij ondanks zijn liefde zijn op dracht toch weet uit te voe-

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2