De Echo van het Zuiden NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING No. 49 Donderdag 19 Juni 1947 DE K.A.B. VERGADERT. Elders hebben we in dit nummer reeds iets meege deeld omtrent de groei der R.K. Arbeidersbeweging in ons land. Thans nog een en ander over het congres zelf. De K.A.B. zag met de re gering in, de noodzaak van een op redelijk peil geplaat ste loonstop, maar zij betreurt het dat de regering er niet in geslaagd is de prijzen van een aantal artikelen zichtbaar te verlagen. De spanning tussen lonen en prijzen is nog on toelaatbaar groot. De afwikkeling van de li quidatie van het N.A.F. ver loopt zeer onbevredigend. Een ter zitting van de meer voudige kamer van de afd. rechtspraak van de Raad voor Rechtsherstel te Utrecht uit gesproken vonnis, erkent de door Woudenberg als com missaris gestelde daden als wettig, omdat de Nederlandse wetgever heeft nagelaten de benoeming van Woudenberg tot commissaris te vernietigen of in te trekken. Louter juri disch geredeneerd moge een dergelijk vonnis misschien niet aanvechtbaar zijn, maar dat ruim twee jaar na de be vrijding onze rechtmatigheid nog" kan worden betwist, is om het zacht uit te drukken hoogst onbevredigend. Het verbondsbestuur over weegt thans welke stappen 't zal doen om het onrecht te herstellen. Het voornaamste punt op de agenda voor de bondsver gadering van de K.A.B. was ongetwijfeld de inleiding van prof. mr. C. P. M. Romme over de onderneming als ge meenschap in het recht. Tij dens deze vergadering werd besloten dat een studiecom missie zich zal bezighouden met dit onderwerp, ontleend aan het gelijknamige boek van prof. Romme en de re sultaten hiervan te zijner tijd bekend zal maken. Als uitgangspunt voor de positieve regeilng wilde de heer Romme, dat de aandeel houdersvergadering werd om gezet in een ondernemersver gadering, waarin arbeiders, ondernemers en kapitaalver strekkers zouden zijn verte genwoordigd. Ook bij de pri- vé-onderneming van een be paalde minimum-grootte acht te Prof. Romme een onder nemersvergadering juist. Pro fessor Romme zou tenslotte als toezichthouder een ar beiderscommissaris willen zien aangewezen, die behalve het belang van de arbeider ook dat van de gehele onder neming in het oog dient te houden. Krachtige actie zal gevoerd worden voor een eigen huis voor iedere arbeider. VERPACHTING VAN BOERDERIJEN IN NOORD OOSTPOLDER. De directie van de Wierin- germeer (Noord-Oostpolder- werken) is voornemens in de herfst van 1947 een aantal boerderijen, gelegen in het Oostelijk deel van de polder, in pacht uit te geven. De be drijven variëren in grootte tussen pl.m. 10 en pl.m. 48 h.a. Een aantal pachters zal in de gelegenheid gesteld worden, behalve het eigenlij ke bedrijf, een z.g. „neven- kavel" van pl.m. 24 h.a. voor korte tijd (3 jaar) en bij af zonderlijk contract te pach ten. De pachters zullen door de directie gekozen worden uit degenen, die voor 1 Aug. 1945 tenminste 2 jaar in de Noord- Oostpolder hebben gewerkt en op 1 Nov. 1947 de 26-jarige leeftijd zullen hebben bereikt. Zij moeten in staat zijn zelf standig een bedrijf op mo derne wijze te exploiteren en voor het bedrijf een zodanige inventaris aan te schaffen en moeten over zoveel vlottend kapitaal beschikken, dat een intensieve bedrijfsvoering mogelijk is. Een pachter, die de gehele inventaris nieuw moet aankopen, dient te be schikken over een bedrag van ten minste 1000 per h.a. Rekening houdende met de nog primitieve behuizing en de moeilijke omstandigheden, waaronder de pachters moe ten beginnen, meent de di rectie dat de pachtprijs voor de uit te geven kavels aan vankelijk moet liggen tussen 125 en 150 per h.a. Voor de nevenkavels zal de pacht prijs aanmerkelijk lager wor den gesteld, n.l. ten hoogste 100 per h.a. NEDERL. PADVINDERS NAAR DE JAMBOREE. Het Nederlandse contingent dat in Augustus aan de zesde wereld-jamboree zal deelne men, staat onder leiding van mr. W. C. Roest van Limburg, hoofdcommissaris van de Ne derlandse padvinders. Plaats vervanger is de oud-hoofd commissaris der Katholieke Verkenners, mr. René Höp- pener, die tevens de leider is van de katholieke contingent. Contingent-aalmoezenier is de aalmoezenier van de katho lieke jeugdbeweging A. J. L. Verhoeven. Het contingent, dat in ver band met de deviezenmoei- lijkheden teruggebracht is tot 650, is in 18 troepen verdeeld. Deze worden ondergebracht in drie subkampen: Savoye, Dauphiné en Provence. In het subkamp Savoye kamperen behalve de Neder landers ook verkenners uit Z.-O. Frankrijk, Tunis, Cana da, Zweden en Peru. De Ne derlandse jongens in dit kamp zijn afkomstig uit Nrd.- en Zuid-Holland, Zeeland en 't Gooi. In het subkamp Dau phiné kamperen verkenners uit Frankrijk, Denemarken, Engeland, de Philippijnen, Syrië (Libanon). De Neder landse verkenners in dit kamp komen uit Gelderland, Twen te, Salland, Groningen, Dren te en Amersfoort. In het sub kamp Provence ontmoeten de Nederlanders verkenners uit Amerika, Siam, Palestina, Rhodesia en Paraguay. Hier zullen de Brabanders en Lim burgers kamperen. Voorts is er op een eiland in de Seine een Zeeverken nerskamp, waaraan ook een troep Nederlandse Zeever kenners zal deelnemen. Er zal ook een klein contingent uit Indonesië en West-Indië naar de Jamboree komen. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde aan de Economische Hogeschool te Til burg voor het candidaatsexainen n de Economie de heer V. Hoff- mans, alhier. Dhr. Ign. J. Suermondt, oud-leerling" van de R.K. H.B.S. alhier, is te Deventer aan de Midd. Kol. Landbouw school geslaagd. Onder de 140 studenten die dit jaar afge studeerd zijn, behoort hij met 4 anderen tot de gelukkigen, die in de tentames zó'n hoog gemiddelde behaald hebben, dat geen eindexamen behoeft te worden gedaan. EIND-EXAMENS R.K. H.B.S. B. Van 19 tot en met 23 Juni wordt aan de R.K. H.B.S. alhier het mondeling gedeelte van het eindexamen voor de afdeeling B afgenomen. Als deskundigen bij dit eind examen zijn door de Regering aangewezen: Prof. Dr. W. Nieuwenkamp, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, Prof. Dr. C. J. van Nieuwen- burg, hoogleraar aan de Techni sche Hogeschool te Delft; Mr. Dr. J. A. v. Praag, lector aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. KATHOLIEK THUISFRONT NIWIN. Actie Cantinewagen, Waalwijk. Waalwijk heeft zich weer goed gehouden! Dank mede de loyale en spontane medewerking der he ren fabrikanten en zakenmensen is de actie hier ter plaatse schitterend geslaagd. De totale netto-op brengst bedraagt de niet onbelang rijke som van 4829.—. Namens het comité breng ik hartelijk dank aan al de milde ge vers. Niet minder aan de dames collectanten en allen die tot dit welslagen hebben medegewerkt. Een speciaal woord van dank aan onzen hooggeachten eerevoor zitter den edelachtb. heer Burge meester Lambooy, die zijn gehele persoon voor deze actie inzette en waaraan voorzeker een groot deel van het succes te danken is. C. WITLOX, Voorzitter Comité Actie Cantinewagen. REÜNIE VEDEHOVA. De reünie van Vedehova die aanvankelijk was bepaald op 31 Mei, was wegens ongesteldheid van de spreker Drs. Verster uitge steld. Nader vernemen wij dat deze reünie nu zal plaats vinden op Za terdag 28 Juni in Bosch en Duin, waar Drs. Verster zal spreken over „De mogelijkheden van het Midden-Brabants industriegebied." STERRIT K. J. M. V. Het zal geen „Monsterrit" wor den zoals een Tour de France of een Zes-provinciën-koers, maar een gezellige, stevige fietstocht naar inen ons verzekerde, door de mooiste streken van onze provin cie, gelijk U uit de te volgen rou te kunt zien. De organisaoren heb ben bij het uitstippelen der route zich niet gehouden aan de druk ke, grote verkeerswegen, maar zoveel mogelijk binnenwegen voor hun plan gebruikt, na zich verge wist te hebben, dat deze alle zeer goed berijdbaar waren. Er zullen vijf controleposten zijn, waar de deelnemers hun kaart af moeten laten stempelen, terwijl er in Box tel wordt gerust. In eventuele ban- denpech voorziet de reparatiewa gen, die de deelnemers zal volgen. Als het weer medewerkt zal het ongetwijfeld een mooie fietstocht worden. Op de bijzonderheden van de start en de prijsuitreiking etc. ko men wij nog nader terug. Promotiewedstrijd A.S.V. II— Solskïn I 2—6. Zondag speelde Solskin haar eerste promotiev/edstrijd tegen A.S.V. II uit Eindhoven, kampioen van afdeling II. Hoewel het weer uitgespro ken slechts was voor tennis, werd in verschillende partijen nog zeer^ goed spel gegeven. Vooral de dames mevr. Boers en mej. N. de Kort hebben speciaal in haar enkelspel be wezen' verre de meerdere te zijn van haar tegenstanders, door ze op overtuigende wijze en met grote cijfers te slaan. In het le heren-enkelspel gespeeld door T. de Kort, wil de het niet erg vlotten. De eerste set ging verloren met 61. De tweede set werd na een 41 achterstand gewon nen met 64 en de derde set die grotendeels in de regen moest worden gespeeld, werd met 33 gestaakt. Na de re gen wist de heer de Valk zijn goede vorm te vinden en won de partij. In het 2e enkelspel heren was H. de Kort verre de meerdere over zijn tegenstan der en won gemakkelijk in 2 sets. De dames- en heren- dubbel werden door beide partijen zwak gespeeld, wat grotendeels te danken was aan 't verschrikkelijke weer. Een harde wind stond dwars over de banen en geregeld regende het. In de dames- dubbel wisten mevr. Boers en mej. N. de Kort de eerste set nauwelijks met 86 te win nen. In de tweede set kwa men ze er beter in en won nen die met 62. De heren- dubbel, waarvan verschillen de games in de stromende regen werden gespeeld, werd beslist in 3 sets in het voor deel van A.S.V.. Behoorlijk spel kon er niet ontwikkeld worden, daar controle over de bal absoluut niet te krijgen was door de storm, die de ballen meters van richting deed veranderen. In het le gemengde dubbel spel, toen de wind minder was, bleken mej. N. de Kort met T. de Kort haar g;oede vorm gevonden te hebben. Beiden speelden zeer vast en gevarieerd. Vooral op four- hand werd zuiver geplaatst en hard gespeeld, Ze wonnen in 2 sets met grote cijfers. In het 2e gemengd dubbelspel wilde het in de le set ook niet vlot ten en deze ging verloren met 75. Geleidelijk aan speelden ze echter beter in en zagen we goed netspel van H. de Kort en mooie drives van me vrouw Boers. -Ze wonnen de 2e en derde set met 63 en 62. Solskin kan terugzien op een goede wedstrijd, die onder gunstiger weersomstan digheden beter gespeeld had kunnen worden, maar toch kunnen we zeggen dat alle 4 de spelers(sters) van Solskin op uitzondering van de heer v. d. Valk, een stuk ster kei- war en dan die van A.S.V. De bevochten overwinning is dan ook volkomen verdiend. A.s. Zondag krijgt Solskin de tweede klasser degradant Volley II op bezoek die, on danks het feit dat ze onderaan staat, toch over een goede ploeg moet beschikken, met vooral de dames als uitblin kers. Het zal dan een zware strijd worden, Solskinners, jullie weet, Zondag staat alles op het spel: ofwel 2e klasser, ofwel 3e klasser blijven. Geef je tot het uiterste en speel wat je kunt. Goed succes! De wedstrijd wordt gespeeld op de baan van hotel De Twee Kolommen en vangt aan om 10 uur. Iedere tennis- liefhebber is welkom. Laten we hopen op heerlijk tennis- weer. De gedetailleerde uitslagen van Zondag waren: H. v. d. Valk—T. de Kort 61, 42, 63. A. v. d. Heij- de—H. de Kort 1—6, 2—6. mej. N. Knaapenmej. N. de Kort 2—6, 1—6. mej. M. So- mersmevr. Boers 16, 26. mej. M. Somers en H. v. d. Valkmej. N. de Kort en T. de Kort 1—6, 1—6. mej. N. Knaapen en A. v. d. Heijden mevr. Boers en H. de Kort 75, 3—6, 2—6. H. v. d. Valk en A. v. d. HeijdeT. de Kort en H. de Kort 75, 16, 64. Mej. N. Knaapen en mej. M. Somersmej. N. de Kort en mevr. Boers 68, 26. DUIVENSPORT. A.s. Donderdag van 7 tot 8 uur is te Waalwijk gelegenheid in te manden voor het Nationaal Con cours vanuit Orleans, te geven door de P.V. „De Luchtgids" te Roosendaal. De duiven van Oost-, Midden- en Westbrabant worden alle tegelijk gelost. Klokken rege len en lichten eveneens te Waal wijk. A.s. Zondag van 8 tot 9 uur inmanden jonge duiven voor oe- fenvlucht vanuit Tilburg. NIEUWKUIJK. Nieuwkuijk heeft twee dagen in 't teken gestaan van muziek en zang. „Oefening baart Kunst" gaf jubileum-festival. Alhoewel het geen uitgezocht zomers weer was, vond Zaterdag de opening plaats van het reeds maanden voorbereide jubileum festival van de gemengde zang vereniging Oefening baart Kunst. Om ongeveer 4.30 had de offici ële opening plaats door Mevrouw C. van Hout-Henning, echtgenote van den burgemeester van Vlij men. Mevrouw van Hout zeide gaarne aan dit verzoek van Oe fening baart Kunst te voldoen om de feestelijkheden te openen, om dat ze overtuigd was dat dit feest door eenieder hoog gewaardeerd wordt. Zij wenste allen het ver wachte succes toe en wenste in 't bijzonder bestuur en werkende le den geluk met 't 50-jarig bestaan. Hierna gaf de jubilerende vere niging haar openingsnummer en namen de feestelijkheden een aan vang. Twee volle dagen lang is er een jubel van klanken geweest op en om het feestterrein. Twee volle dagen kwamen ze getrokken van heinde en ver: de harmonieën en zangverenigingen, die jongens en de blozende Brabantse durskes, al les ter ere van Oefening baart Kunst, die met haar vrolijk festi val heel Nieuwkuijk en omgeving aan het feesten zette. Een gouden bruiloft, een priesterfeest, of wat al meer, het zijn allemaal dingen die gevierd moeten worden. En 't dorp staat klaar. Er komt een danstent, een oliebollenkraam, een zweefmolen en de stemming is er. Nadat Zaterdag door tdiverse verenigingen de nummers volgens 't programma waren ten gehoore gebracht, had om pl.m. 8 uur een groot concert plaats door de zang vereniging Bel Canto uit Kaats heuvel Vooral tijdens dit concert heeft het weer parten gespeeld en in geen enkel opzicht medege werkt. Want dit had dit koor ten volle verdiend. We hoorden niet anders dan de uitroep: „Wat zin gen ze toch prachtig". En eerlijk gezegd, dit was in één woord zang die in alle opzichten „af" was. De Zondag werd begonnen met een H. Mis van dankzegging voor de overleden en levende leden der Zangvereniging. Cm 3 uur begon nen wederom de verschillende con certen der deelnemende verenigin gen en jammer was wederom het weer in veel gevallen spelbreker. Tot slot werd om 8 uur door de Kon. Harmonie uit 's-Bosch een groot sluitingsconcert gegeven. Niettegenstaande het weer was in tussen het terrein gevuld met be zoekers en vond ook dit corps een welverdiend aandachtig gehoor. Neen, het was geen concours, maar de deelnemende verenigingen hebben er niet minder hun best om gedaan. Twee dagen hebben ons schone zang en muziek in de ooren geklonken en 'n woord van dank aan de organisators is wel verdiend. Vandaag is het weer werkdag. Nieuwkuijk is weer uit- gefeest. Maar men ziet weer xiit naar een volgende gelegenheid, zoals we dat in Brabant gewoon zijn. Mooi succes. Op de in Amsterdam ge houden bakkerij-wedstrijden werd de heer Jan van Eethen alhier met zijn inzending bo- tercake bekroond in de hoog ste klasse, n.l. hoofdklasse A. Van de 253 inzendingen wer den er slechts 6 bekroond. Voorwaar een mooi succes. VLIJMEN. Hebt U ontplofbare voorwerpen? Ook in deze gemeente zal binnenkort een algemene controle worden gehouden op het voorhanden hebben van ontplofbare voorwerpen, zo als projectielen, mijnen, mu nitie, ontstekingsmiddelen enz. Zoals blijkt uit de be kendmaking van de burge meester, zal daarom tot en met 30 Juni 1947 gelegenheid worden gegeven hiervan straffeloos aangifte te doen ter gemeente-secretarie, bo- venafdeling, elke dag van 9 12 uur voormiddag. De voor werpen zullen dan zo spoedig mogelijk door deskundigen aan huis worden opgehaald. Het door volwassenen als souvenir bewaren van projec tielen en dergelijke voorwer pen, kan eveneens een bron van gevaar zijn. Het verdient daarom aanbeveling ook van het voorhanden hebben van souvenirs aangifte te doen. Deze worden dan door des kundigen aan huis onderzocht en na zo nodig onschadelijk te zijn gemaakt, teruggegeven.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4