NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING FEUILLETON De geheimen van Villa „The Lawns" EEN ONTBOEZEMING VAN EEN ELSHOUTSE ABONNÊ. Nieuws uit en over Indonesië. Belangrijke zaken op til. ,DE ECHO" OOK uw BLAD. UITSLAG VAN DE PRIJS KAMP VOOR DE BESTE GHEON-VERTOLKING. Bij gelegenheid van het 12J^-ja- rig bestaan van „Ons Leekenspel' werd in het afgelopen seizoen een prijskamp uitgeschreven voor de beste Gheon-vertolking. „Ons Leekenspel stelde voor de drie beste vertolkingen een subsidie beschikbaar van resp. 400.-, 200.- en 100.-. 31 Mei j.l. werd deze besloten en werden de subsidies toegekend aan resp.: 1. Toneelgroep K.A.J. Eindho ven met Epiphania onder regie van Jan Smit. 2. Toneelvereniging De Boom, Amsterdam met Wereldveroveraar onder regie van Scherpenzeel. 3. Toneelvereniging Lobith met Kermisvolk op Kerstmis on der regie van Mr. Winter. BOSCH' MANNENKOOR GAAT OPERA OPVOEREN. Het Koninklijk 's-Hertogenbosch Mannenkoor heeft de komische opera ,.De barbier van Bagdad van Peter Cornelius in studie ge nomen. In het najaar hoopt zij dit werk uit te voeren. Hiermede zal een oude traditie van Brabant's hoofdstad worden hersteld. Oude Bossenaren zullen zich namelijk nog levendig de opera-uitvoerin gen herinneren, die een 25-tal ja ren geleden jaarlijks werden uit gevoerd onder auspiciën van het Koninklijk 's-Hertogenbosch Man nenkoor en onder leiding van Pe ter Callenbach. Deze opera-uit voeringen waren destijds zeer po pulair. BRABANTSE DAMBOND JUBILEERT. Deze maand is het 25 jaar ge leden, dat te Breda in het club lokaal van de damvereniging B. S. V. de oprichtingsvergadering werd gehouden en de Provinciale Noordbrabantse Dambond werd geboren. In de loop der jaren is deze bond uitgegroeid en hij telt thans 26 verenigingen met in to taal ongeveer 540 leden. Om dit zilveren feest op waardige wijze te herdenken worden gedurende de tweede helft van deze maand en ook nog in Juli a.s. een aantal wedstrijden georganiseerd, be staande in ontmoetingen tussen 10-tallen uit de drie Zuidelijke provincies, massakampen wedstrij den tegen het Brabantse kampi oenstiental Excelsior uit Den Bosch enz. enz. In een keurig verzorgd boekje van „Brabants Damnieuws" is daarvan aan de verschillende verenigingen en be- KORTE BERICHTEN. Op een eenzaam stuk heide tussen Hilversum en Loosdrecht vonden wandelende dames het lijk van een 58-jarige boswachter. De man was eerst met een zwaar voorwerp in de nek geslagen en daarna door een kogel uit zijn eigen revolver met een nekschot gedood. Naar de moordenaar wordt een onderzoek ingesteld. In Zweden zijn binnen 10 dagen drie dubbele moorden ge pleegd. De politie heeft geen ver band kunnen leggen tussen de misdaden. Vier vrouwen en twee mannen werden het slachtoffer. Acht militairen hadden zich voor de krijgsraad te Rotterdam te verantwoorden wegens het ple gen van desertie, toen zij zich moesten inschepen voor Indië. Het bleek dat hun motief voor deze desertie angst was om overzee te gaan. Deze angst bestond nu nog, want allen weigerden zij alsnog te gaan. De procureur-fiscaal noemde in zijn requisitoir hun handelwijze onrechtvaardig en egoistisch tegenover de duizenden die wel gegaan zijn. De krijgsraad veroordeelde 7 der militairen tot een gevangenis straf van 3 jaren met aftrek van voorarrest. Tweehonderd Ned. emigran ten zijn met de Veendam in New- York aangekomen, om zich in Amerika te vestigen, terwijl het s.s. Waterman van de H.A.L. met di 1000 emigranten (alleenstaan de personen, gezinnen, meestal boeren) uit Rotterdam naar Cana da is vertrokken. langstellenden in de damsport mededeling gedaan. Het program ma dat deze maand nog wordt af gewerkt, ziet er als volgt uit: Zondag 22 Juni te 11.30 uur te Eindhoven in hotel de Koren beurs: Brabants tiental—Limburgs tien tal: Eindhovens tiental—Excelsior Den Bosch. Zaterdag 28 Juni te 5 uur n.m. te Tilburg in het clublokaal van T.V.D. café de Valk: Zeeuws 10- tal—Brabants 10-tal. Zondag 29 Juni te 12 uur in Tilburg in hotel Lindeman: Limburgs tiental—Zeeuws tien tal. Massakamp Oostbrabant Westbrabant. In hotel Modern van 12 uur tot 1.30 uur receptie en van 2 uur tot ongeveer half 5 feestvergadering. Verder staan op het program ma nog de massakamp Den Bosch tegen rest van Brabant, waarbij 't kampioenstiental Excelsior uit den Bosch de strijd zal aanbinden te gen een samengesteld Brabants tiental. De verenigingen welke nog geen opgave voor - -bovenomschreven wedstrijden inzonden worden hier bij verzocht dit alsnog ten spoe digste te doen aan de secretaris van Noordbrabant, de heer A. A. van Boekei te Vught. INBRAAK BIJ B.B.A. TE HELMOND. Dief doodgeschoten. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd de brandkast van de Brabantse Buurtspoorwegen en Autodiensten N.V. uit het kantoor Helmond gestolen. De dieven transporteerden de brandkast, waarin zich ruim dui zend gulden bevond, op een wa gentje van de B.B.A. het kantoor uit naar een plek. waar ze de in houd aan een nader onderzoek zouden onderwerpen. De Hel- CHR. SCHOOL. Tot hoofd der Bijz. Chr. School alhier is benoemd de heer A. v. d. Waal te Overschie, met ingang van 1 Sept. a.s. SCHORSING VAN NOTARIS OPGEHEVEN. Bij beschikking van de minister van justitie is met ingang van 23 Juni 1947 opgeheven de schor sing van L. W. J. C. Christ, no taris te Waalwijk. ONDERWIJS-JUBILEUM. Op 1 Juli a.s. hoopt Mej. W. Zijlmans den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaren als on derwijzeres aan de Lagere Meis jesschool, Grootestraat, alhier, werd verbonden. Met waardering voor al 't goe de door mej. Zijlmans in de afge lopen 25 jaren voor de schooljeugd verricht en voor de ijver, waar mede zij haar taak heeft verricht, wensen wij haar van harte geluk en hopen dat deze dag een on vergetelijke voor haar zal wor den. De schooljeugd zal op 1 Juli a.s. een huldigings-uitvoering ge ven en zeker zal ook belangstelling van de zijde der talloze oud-leer lingen niet ontbreken. INDIË. Zoals in ons blad is gepubli ceerd zullen namens 't plaatselijk comité handhaving rijkseenheid, de heeren M. L. F. Bajetto, luit.-gen. K.N.I.L. b.d. en R.K. oud-lid dei- Tweede Kamer voor den Kieskring Den Bosch en Dr. W. K. H. Feuilleteau de Bruyn, Kolonel rriondse recherche was er spoedig achter, waar de dieven de brand kast heen hadden gebracht: in mul zand vond men de sporen van het wagentje en aan het einde van die sporen, ir een kuil, de brand kast. Dc recherche verschool zich in de nabijheid en wachtte. Om tien uur gisteravond kwamen twee personen bij de kuil en zij tracht ten de kast met primitief gereed schap te openen. Toen zij druk aan de gang waren, greep de re cherche in. Ze loste een waar schuwingsschot in de lucht, doch de dieven zetten het op een lo pen. Toen ze na sommatie weiger den te blijven staan, schoot de recherche op de mannen. Een van hen werd dodelijk ge troffen. Het bleek te zijn de 52- jarige Helmondse koopman P. de B. De andere dief maakte van de consternatie gebruik om te ont vluchten. K.N.I.L. b.d. en oud-lid van de Volksraad in Indië, spreken over de „Indische kwestie", in 't Bonds- gebouw alhier op Donderdag 26 Juni 1947. Wij verwachten dat velen deze deskundigen bij uitnemendheid over dit brandende vraagstuk zul len komen beluisteren, temeer daar er vragen kunnen worden ge steld en lichtbeelden vertoond zul len worden over de „Repoebliek Indonesia In de pauze en na afloop der vergadering zal er gelegenheid bestaan tot het ondertekenen van een petitie aan de Staten-Gene- raal. ST. ANTONIUSFEESTEN. De St. Antoniusfeesten in de parochie van St. Antonius zijn weer voorbij en elk jaar accentu eert dat de oude luister van voor den oorlog zich weer gaat her stellen. L.l. Dinsdag wferd na een Hoogmis om 10 uur, des middags de groote processie gehouden, waarbij zeer vele pelgrims door een zestal bussen aangevoerd uit Enschot, Helvoirt, Haren, Boxtel, Udenhout, St. Michiels-Gestel, Moergestel, Vught enz. tegen woordig waren. Onder de pelgrims waren een drietal zilveren jubilarissen, aan wie de desbetreffende medaille werd uitgereik. HENGELSPORT-VERENIGING VISCHLUST. Bovengenoemde vereniging zal hare jaarvergadering houden in 't café van den heer Frans van Helvoirt, Putstraat, op Woensdag 9 Juli a.s. De uitgebreide agenda bevat jaarverslagen, verschillende be stuursverkiezingen, mededelingen, enz. JUBILEUM. Het was 18 Juni 25 jaar geleden dat de heer C. van Eeten voor het eerst de fabriek der N.V. v.h. A. Pulles van Gerwen 6 Co. be trad. De jubilaris werd die dag onder het genot van een glaasje door de directie gehuldigd en hem werd een geschenk onder couvert aan geboden. ONGELUK. Het 8-jarig dochtertje van den heer Jac. v. H. in de Stationsstr. had dezer dagen bij 't spelen het ongeluk te vallen met het nood lottig gevolg dat het z'n armpje brak. De behandelende geneesheer Dr. Kolster achtte na onderzoek overbrenging naar 't Groot Zie kenhuis te 's-Bosch noodzakelijk. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Nans dv J van der Sloot-Rot gans - Kazimierz P H zv J Mort- ko-van den Houdt Huberts dv H J van Heijst-Geenen Catha- rina W Th A dv H L J van den Oever-Schapendonk Johannes A zv A W Pullens-van Boxtel Henricus L P M zv E N L van Helden-Krol Petrus J A M zv A C van Wezel-Lombarts Ge- rardus C A zv P A Snijders-van Heumen. Huwelijks-aangiften: Johannes B Steenbergen 60 jaar en Johanna A Verhoeven 55 jaar beiden te Waalwijk. Overleden: Catharina Coenraad 66 j echtg van P M Mateijsen Catharina M Schapendonk 28 jaar echtg van H L J van den Oever. Huwelijken: Gijsbertus C den Teuling 26 j en Johanna M de Beer 24 j bei den te Waalwijk Herman H A Prince 32 j te Tilburg en Catha rina J C van Heesbeen 26 j te Waalwijk Antonius A M Car- paij 28 te 's-Gravenhage en Ma ria L Kriek 33 j te Waalwijk. Ingekomen: J M J J Franssen van 's-Herto genbosch C P de Wit van Dussen C van Someren van Deurne M J van Noort van Voorburg F C P Snels en ge zin van Veendam AM Vis- schedijk van Enschede L A v Gelder en gezin van Hilvarenbeek F J Endstra van 's-Hertogen- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 7) - Met een lichte hoofd buiging verdween zij ach ter de portière en liet de jongelui alleen. In het eerst voelde Welton zich wat verlegen en wist niet goed wat hij zeggen zou. Hij pre velde slechts een excuus en begaf zich naar de deur. Barbara volgde hem naar het hek, terwijl ze met haar vriendelijke stem zei: Wees u maar niet al te zeer ontsteld over de manier waarop Mama uw protest aanhoorde. U liad groot gelijk en ik hoop dat u nooit van meening hoeft te veranderen over Miss Ferriby. Toch heeft Moe der van haar kant ook ge lijk. Ze is niet de babbel zieke vrouw waarvoor u haar misschien houdt. Het was haar overtuiging dat zij u waarschuwen moest; ze heeft zelve twee zoons van uw leeftijd, een in Chi na en een in Indië, en als die aan zoo'n gevaar wa ren blootgesteld, dan zou ze er dankbaar voor zijn als iemand ze een wenk gaf. O, maar ik ben u bei den ook zeer dankbaar. Al leen wilde ik mijn werk geefster behoeden tegen laster. Zij is exentriek, maar ze heeft ook veel ge leden onder het onaange naam bewustzijn van haar mismaaktheid. Dat haar huren zich over sommige dingen in hooge mate ver wonderen, kan ik mij zeer goed indenken. Mag ik nu ook den naam weten van de dames die zich zoo vriendelijk voor mij geïn teresseerd hebben? Wij heeten Ashcot. Ik ben Barbara Ashcot en mijn vader was majoor Ashcot bij de genie. Mijn eene broer is hij de mari ne, de andere bij het leger. Een van mijn ooms was kapitein: mijn vader han delsman in de City en mijn eenige jongere broer heeft een plaats aan een bank. Nu, ik was al blij dat ik dit haantje bemachtig de Met hoogst ernstige, haast droeve uitdrukking in de oogën, sprak Miss Ashcot Toch wilde ik wel voor u dat het een andere betrekking was. O, 't is weer eens een nieuwe ervaring, moet u denken en daar geniet ik vanOf ik er nu wat lan ger of korter zal blijven, dat weet ik nog niet; in ieder geval geef ik het niet op eer ik wat beters heb. Barbara scheen er nog volstrekt niet gerust op en verzekerde hem; dat als hij ooit raad of hulp noodig had en zij en haar moeder waren in staat die te ver- leenen, moest hij maar on middellijk bij haar aanklop pen. Met een glimlach be dankte hij haar en reikte haar de hand, terwijl hij steeds van haar bevallig heid genoot. Basil was heel verlan gend om de ervaringen van zijn broer te hooren, maar Welton vertelde hem maar in heel groote trekken van zijn werk en van de bezoe kers, die zijn werkgeefster op den middag had ontvan gen, maar hij trad in geen erlei bijzonderheden. De reden was, dat hij nu ook verlangde de betrekking voorloopig te behouden; misschien dat die nadere kennismaking met de Ash- cots, of dan liever met Barbara Ashcot daar 'n belangrijke rol in speelde. Als het huis van Miss Ferriby waarlijk een parti culier informatie-bureau was of een speelhol, dan zou z'n connectie daarmee zijn naam geen goed doen. HOOFDSTUK VI. De geheimzinnige bijeenkomst. Dien volgenden morgen begaf hij zich dus naar The Lawns en vond Miss Ferri by al geïnstalleerd in de bi bliotheek. Ze leek hem wat zwijgzaam en gemelijk en hij vroeg zich af, of 't haar ook soms ter oore was ge komen dat de Ashcots hem aangeklampt hadden. Maar daar de stapel brieven nu grooter was dan den vori- gen dag, zette hij zich on middellijk aan de arbeid en zóó hard werkten ze, dat ze nog eerder klaar waren dan den vorigen morgen. Diep achterover geleund in haar stoel, zoodat Welton de uit drukking van haar gelaat niet kon waarnemen, vroeg Miss Ferriby ineens: Hebt u met iemand ge sproken over 't onderwerp dat wij gisteren behandel den? Neen, antwoordde hij geheel naar waarheid. U had immers gezegd dat ik er met niemand over zou spreken en dat heb ik ook niet gedaan. Terwijl zij toen wat op rees, vroeg ze scherp Kent u iemand hier in de buurt? Hij begreep dadelijk wie ze bedoelde, dus antwoord de hij zonder dralen: Ja, de dames Ashcots. v Zoo, dat zijn een paar echte babbelaarsters, pre cies van 't soort dat ik niet kan uitstaan. Dat kan ik niet met u eens zijn. Och, de oude zou nog wel gaan, maar de jonge, met haar ziekelijk, b.leek gezicht en de starende oogen; die mag ik in 't geheel niet. Ziekelijk-bleek is ze toch niet; ze heeft meer een olijfkleurige tint en dat vind ik niet onaardig. Dan denken wij er an ders over. En nu nóg iets: ik hoor dat u gistermiddag in den tuin bent geweest? Ja, na den lunch ben ik daar even een sigaret gaan rooken. En u heeft er meteen eens goed rondgekeken? Ja. Zou ze hem het geheim van de gezakte gordijnen nu meedeelen? Ze schoof nog wat dichter naar hem toe en fluisterde: Nu, ik zal uw nieuws gierigheid dan maar bevre digen, of u zoudt misschien buitenaf „sprookjes" ver tellen. Volgt u mij maar. Met haar bewonderens waardige vlugheid van be weging was ze hem weer vóór, schoof het gordijn ter zijde, wierp de deur open en zóó stonden ze in een vierkante hall, met links een venster hoog in den muur en rechts een deur. Midden in de hall was een wenteltrap met ijzeren ballustrades. (Wordt vervolgd). bosch JA Aneveld en gezin van 's-Hertogenbosch J A de Peffer en gezin van Utrecht W M Biihlmann van Eindhoven H J Heuvelmans van Diessen A G J Huijbregts en gezin van Tilburg H J van den Broek van Breda J M Bakker van Nuenen ca. J Trots van Hil versum. Vertrokken: M J van der Gouw naar Utrecht H Pelders naar Veghel M A Liefting naar Drunen Th D den Blinker naar Drunen C G F M Willems naar Drunen P M Verhoeven naar Utrecht C Springer naar Roermond J van Balkom naar Loon-op-Zand. UITSPRAAK. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch deed uitspraak tegen v. d. Lee. ahier. De uit spraak luidde 2 jaar gev. straf met aftrek. Rectificatie. In ons blad van Donderdag 1.1. namen wij aan 't Huisgezin ont leend een verslag op van een zit ting van de 3e kamer van het Tribunaal te Tilburg, voor welke A. T. terecht stond, die in de be- zettingstijd als bedrijfsleider bij de schoenfabriek C. van Loon te Dongen de hulp had ingeroepen van de S. D. bij een geschil tus sen hem en zijn patroons, de Gebrs. van Loon. Door een verminking in dit ver slag is ten onrechte op de Gebrs. van Loon de blaam komen te rus ten. als zouden zij in de bezetting officieel voor 90 pet. voor de Duitsers hebben gewerkt. Ter rehabilitatie van de be trokkenen zij hier thans aan toe gevoegd, dat dit niet een consta tering was van het Tribunaal, doch dat deze bewering afkom stig was van de verdediger van de beschuldigde. De bewering als zou de firma v. Loon sommen aan de Duitsers verdiend hebben komt dus geheel voor rekening van 1 deze verdediger. OPENLUCHTSPEL „WIJ OFFEREN". Klooster Mariënkroon te Nieuw- kuik, leiding Remi Schelstraete. Wij herinneren onze lezers er aan, dat bovenstaand spel op de Zondagen 29 Juni. 6 en 13 Juli op het uiterst geschikte terrein van klooster „Mariënkroon" te Nieuw- kuik wordt opgevoerd: aanvang 3 uur. Van vele zijden hoorden wij van grote interesse voor dit spel en we twijfelen dan ook niet, of het gro te terrein, dat aan ruim 2000 toe schouwers een goede plaats biedt, zal tot de uiterste hoekjes gevuld zijn. Het is eigenlijk niet nodig iets over de regie van Remi Schel- i straete te zeggen. Als wij dit ech ter toch doen, kunnen wij niet be ter dan citeren, wat de bekende Rector Mommersteeg reeds jaren geleden schreef omtrent de spelen, welke onder leiding van Remi Schelstraete worden opgevoerd: „Het spel van Schelstraete heeft mij sterk getroffen en ik zou het jammer vinden, als het aan hen, die het waarderen, voorbij ging. Hierin ligt juist het merk waardige van Schelstraete's werk, dat wat wij in onze tijd bijna on mogelijk waanden, toch bereikt werd, namelijk dit: dat een grote groep mensen, kleine en grote, jonge en oude, zich begeesterend hebben overgegeven aan de uit beelding van verheven mysteries. Met fijne aanwending van mid delen, die spreek-, zang- en ge barenkunst boden, hebben zij er een zo diep doorleefd, zo innig en zo ongekunsteld, zuiver en waar spel van gemaakt, dat ik er alles voor geven wil van wat ik in de laatste jaren aan lekenspel en wat dies meer zij te aanschouwen kreeg. In alle geval, geef ik aan elke Katholiek de raad om tenminste te proberen een spel van Schel straete te zien te krijgen". Tot zover Rector Mommersteeg (Katholiek Leven). Wij mogen deze raad voor onze lezers wel herhalen, temeer waar de op brengst van dit spel bestemd is voor het inrichten van de Natio nale Bibliotheek van Geestelijke Lectuur, om namelijk geestelijke boeken gratis uit te lenen. Plaatsen kunnen telefonisch worden besteld onder telefoon No. K. 4108 212 Vlijmen en zijn verder verkrijgbaar op diverse plaatsen, op de Zondagen zelf aan het terrein. Nieuwkuik is zeer gemakkelijk te bereiken door de geregelde bus diensten vanuit Den Bosch, ieder uur uit Den Bosch, dus om 12 uur, 1 uur, twee uur enz. vertrek Sta tion. Deze diensten hebben hun volle medewerking toegezegd met het oog op het inlassen van extra busdiensten en geven nagenoeg directe aansluiting voor en na be ëindiging van het spel (tien mi nuten met de bus Den Bosch— Nieuwkuik) Het lezen van de Echo van het Zuiden. Zeer geachte lezers en niet-le- zers van de „Echo", zoals hij in de volksmond genoerffd wordt. Gaarne gun ik mij als trouw lezer van de Echo de moeite, enkele punten naar voren te brengen die hun waarde hebben voor het le zen van de Echo en hem waarde vol maken. Op de eerste plaats is de Echo een streekbad, dus een blad waar in men zijn plaatselijk nieuws be hoorlijk geplaatst ziet. Door zijn grote oplage, die de Echo van het Zuiden geniet en door zijn groot kwantum adver tenties is het goedkoop adverteren in dit blad. Zie hem telkens maar na, het zijn alle advertenties uit eigen omgeving en van allerlei aard. De prijzen zijn niet hoog gesteld, zodat eenieder de kans heeft om zijn advertentie te plaat sen. Allen zijn welkom en geen gewone mensen behoeven voor de beter gesitueerden te wachten om hun advertenties geplaatst te zien. Ook op politiek terrein mag de Echo er zijn. Het neemt ook geen blad voor den mond als het er om gaat om scheve verhoudingen recht te zetten. Het vervolgverhaal mag er zijn. Door verschillende lezers wordt dit met spanning ge volgd. De distributieregeling wordt in vollen omvang geplaatst, zodat dit voor velen een uitkomst is, dat ze niet bij Jan of Piet behoeven gaan te vragen, wat is er voor distributienieuws. Door zijn tijdige bezorging is eenieder in staat om dit rustig thuis te kunnen over zien. Verschillende mensen zijn er nog niet goed genoeg van door drongen wat de Echo zoal biedt aan zijn lezers. Hoe meer lezers, hoe beter de belangen van de le zers gediend kunnen worden. Ieder kunnen wij de Echo rus tig aanbevelen. De prijs is niet hoog, slechts 1.95 per kwartaal. Komaan, gij die nog niet tot de getrouwe kring der Echo-lezers behoort, geef U per 1 Juli op voor het 3e kwartaal 1947. Doe het als proef voor 3 maanden. U kunt hiermee toch niets bederven indien het U tegen mocht val len. Zeer zeker zult U na deze 3 maanden kennismaking het blad niet meer willen en kunnen missen. Mochten er nog verenigingen zijn die geen nieuws vermeld zien, laat hen dan even een berichtje doorgeven aan den plaatselijken correspondent om hunne vergade ringen te komen bijwonen. Deze is dan gaarne bereid om elke gevraagde medewerking te ver lenen. Hij kan niet altijd over zien waar en wanneer er vergade ring is. Dit is echter een kleine moeite om even door te geven. Laten wij echter allen hand in hand werken om de Echo die al zulk een groot aantal abonné's heeft tot nog hoger peil op te voeren. Hoe mooier berichten uit het plaatselijk nieuws, des te meer smaak hebben onze jongens in In dië ervan! Elshout, Juni 1947. EEN ABONNÉ. Er zijn de laatste dagen belang rijke berichten uit Indonesië geko men: een sprak zelfs van een vol ledige aanvaarding der Neder- landsche nota door de republiek. Zoover schijnt het echter nog niet te zijn, maar toch schijnt het voet bij stuk houden der Commissie-Ge neraal en misschien ook de diplo matieke hulp van Engeland en Amerika een weldadige invloed te hebben op de houding der repu bliek. Laten we de berichten in volgorde geven: Donderdagavond zeide Sjahrir in een radio-rede o.m. 't volgende: In ruil voor de aanvaarding van de in de Nederlandse voorstellen ontworpen interim-regering vraagt de republikeinse nota om een ge leidelijke overdracht van het ge zag, nadat eerst de nieuwe Indo nesische regering gevormd zal zijn. Sjahrir zeide in zijn rede, waar van boven gewag gemaakt, o. m. nog het volgende: Het was niet de bedoeling van de Republikeinen, zei Sjahrir, te verhinderen, dat de vertegenwoor diger van de Nederlandse Kroon een formele de jure positie innam aan het hoofd van de interim-re gering tijdens de beginperiode van de oprichting van een federale re gering. Besprekingen betreffende de Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. De vrienden zochten het hele eiland nauwkeurig af. Veel werk was het niet, want het was een heel klein eiland. De inwoners van Ashbir en andere dorpen die om het pa leis van Sultan Sar lagen, hielpen een handje. Maar het was alles vergeefs. Noch van •de Sultan, noch van zijn ont voerders was een spoor te ontdekken. De Sirdar bleef een ogenblik somber voor zich uitstaren. Daarop begon hij met zichzelf te vechten en hij sloeg raak ook, want na een paar enorme klappen viel hij ruggelings achterover. „Dat doet de Sirdar altijd, wanneer iets hem niet bevalt" legde Hassan uit, „het is een eerwaardige, Perzische ge woonte". „Misschien zijn de rovers om het eiland heen gevaren en ergens anders geland", op perde Berry. Maar dat was onmogelijk, want het schip dat door de rovers was ge bruikt, lag een eind verder aan de kust van het eiland gemeerd. vorm van dc overgangsregering, zoals door de Commissie-Generaal voorgesteld, als „nader overleg", dienen uiteraard plaats te hebben met vertegenwoordigers van Indo nesia Timoer en West-Borneo, op dat de overgangsregering vóór me dio Juli kan werken. Die overgangsregering dient eveneens tot taak te hebben 't op zetten van federale organen, zoals vermeld is in de bijlage van de nota van de Commissie-Generaal. Zo snel mogelijk zal o.m. een aan vang gemaakt worden met de op richting van federale economische organen. Indien in het voorgaande het openen van een mogelijkheid ge zien kan worden om een aanvang te maken met het realiseren van hetgeen in de overeenkomst van Linggadjati is overeengekomen, dan zal zeker de duistere en be nauwde sfeer weer helder en ruim worden." Het onverwachte beroep van dr. Sjahrir volgde na conferenties met de Britse, Amerikaanse, Australi sche en Chinese consuls, welke 48 uur geduurd hebben. De Indonesische radio-omroep brak met alle tradities en gaf na de oorspronkelijke Maleise tekst een vertaling in het Engels en het Nederlands. Daarna kwam Vrijdagavond 't bericht over de VOLLEDIGE AANVAARDING DER NEDERLANDSE NOTA. Het luidde als volgt: Een woordvoerder van de Com missie-Generaal heeft tegenover de vertegenwoordiger van de Agence France Presse te Batavia ver klaard, dat de Indonesische dele gatie heden een schrijven heeft ge richt tot de Commissie-Generaal. In dit schrijven verklaart de dele gatie zich bereid alle voorstellen, vervat in de Nederlandse nota van 27 Mei, te aanvaarden. In het schrijven wordt voorts verklaard, dat de Indonesische de legatie de spoedigst mogelijke vor ming van een interim-regeering, als ontworpen door de Commssie-Ge- neraal, accepteert. Verder wordt gezegd, dat de de legatie eveneens accoord gaat met de zienswijze, in de Nederlandse nota getekend, betreffende de in stelling van federale organen voor de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië, alsmede met de economische structuur van deze federatie. Resumerend verklaart de Indo nesische delegatie zich bereid tot het aanvaarden van alle punten, in de bijlagen bij de Nederlandse nota vervat. Van verschillende zijden werd het bevestigd, tot er denzelfden avond een officeele Nederlandse - verklaring volgde: Officieel wordt medegedeeld dat de berichten over een mededeling van de woordvoerder van de C.G. inzake 't aanvaarden van de Ned. nota van 27 Mei niet juist zijn en dat deze woordvoerder geen der gelijke verklaring heeft afgelegd. Wel heeft de republikeinse de legatie een schrijven aan de C. G. doen toekomen, waarin de zake lijke inhoud van de radiorede is vervat, welke Sjahrir gisteren heeft gehouden. Hierin wordt de gedach te van een interim-regering aan vaard, alsmede het scheppen van federale organen, zonder dat daar aan werd toegevoegd, dat deze volgens de Ned. voorstellen zou den moeten zijn ingericht. REPUBLIKEINS TEGEN- MEMORANDUM ONAANVAARDBAAR. Brief van C.G. aan Republiek De Commissie-Generaal heeft de Indonesisch-republi- keinse delegatie laten weten, dat de republikeinse tegen voorstellen haar geen moge lijkheid tot verdere onder handelingen bieden en daar om heeft de C.-G. de vraag wat er nu verder gebeuren moet voorgelegd aan de Ned. regering, zoals zij in haar no ta van 27 Mei had aangekon digd, aldus meldt A.P. Deze mededeling is vervat in een brief aan de republi keinse delegatie. De C.-G. komt hierin tot de slotsom, dat de republikeinse voorstel len zo onbevredigend zijn, dat vrijwel van een afwijzing van de nota dér C.-G. kan wor den gesproken. De republikeinse tegenvoor stellen, zo zegt de C.-G.: a) negeren de rechtspositie zoals die in de overeen komst van Linggadjati was aanvaard; b) stellen een algemeen over wicht van de Republiek tegenover de federale con structie; c) verwerpen de grondslag van samenwerking, die in wederzijdse zeggingschap gelegen behoort te zijn; d) bieden geen waarbbrg voor een werkelijke, veili ge en rechtmatige terug keer van hen, die uit het republikeinse gebied ver dreven zijn of voor de po sitie van die tallozen, wel ke met de Ned.-Indische regering hebben samenge werkt. Het Republiekeinse voorstel ontneemt aan Nederland ie dere werkelijke invloed op de gang van zaken en schuift de Ned. samenwerking aan de opbouw van de V.S. van In donesië terzijde, ondanks het feit, dat millioenen Indone siërs en de overgrote meer derheid der minderheden de verzekering van hun rechten en vrijheden van de Neder landse regering verwachten. HET STANDPUNT VAN DE MALINO-GEBIEDEN. De staten Oost-Indonesië en West-Borneo hebben in af zonderlijke memoranda de tegenvoorstellen van de In donesische republiek voor de vorming van een Indonesische interim-regering volkomen van de hand gewezen, aldus werd Donderdag bekend ge maakt. Oost-Indonesië en West- Borneo keurden met name 't voorstel af, met betrekking tot afzonderlijke Republikein se commerciële vertegenwoor digers in het buitenland, bui ten de normale buitenlandse dienst om. Een krachtige steun voor Nederland. In de jaarvergadering van de Britse Kamer van Koop handel voor Nederlands-Indië heeft de voorzitter Sir John Hobhouse, o.m. het volgende gezegd over de besprekingen tussen Nederland en de Re publiek: „Veel zal moeten worden gedaan om Linggadjati prac- tisch te verwezenlijken, het geen duidelijk naar voren treedt in de nota welke de commissie op 27 Mei aan de Republikeinse regering over handigde". Sir John stelde vast dat het eenvoudig kwaadaardig was de wereld verstoken te hou den van de talloze voort brengselen, die Indonesia kan verschaffen en die de wereld zo zeer behoeft en dat het on gelooflijk dom was de bewo ners der twee eilanden de goederen en diensten te ont houden, welke zij in ruil zou den kunnen ontvangen. De wereld heeft alle reden onge duldig te zijn. Hij ging voort: „Formele diplomatieke stap pen moeten tot Nederland worden gericht, daar de voor naamste landen de Republi keinse regering niet erken nen. Ik hoop echter, dat even krachtige stappen zij het informeel zijn ondernomen bij de Republikeinen, want voor een buitenstaander schijnt de verantwoordelijk heid vooral bij hen te berus ten. Men kan er weinig van merken dat de Republikeinen hebben beproefd samen te werken voor 't scheppen van de minimum-voorwaarden voor welvaart of waardering hebben getoond voor de edel moedige geest waarin de Ne derlandse regering hen tege moet is getreden". Het is dus nog afwachten op de dingen die komen zul len, de houding der Neder landse regering of een ver dere verklaring der Repu bliek.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2