J UIT DE PROVINCIE. Gemeenteraad Drunen. „Wij Offeren" werd een machtig loflied de planologische dienst ook wel volgen. Overigens kon hij zich maar zelden verenigen met de plannen en beslissin gen van de planologische dienst. De heer v. d. Ven merkte op, dat men eigenlijk niets met de planologische dienst te maken had, waarop de voorz. antwoordde, dat deze gemeen te daar niet over eigen be-' voegde krachten beschikte in zake uitbereiding in '38 deze dienst plannen liet ontwer pen. Nu volgde een weinig ter zake doende uitweiding over de verhoudingen van de ge meente tot de planologische dienst, totdat de heer van Sprang weer tot het punt van bespreking terugkeerde en nogmaals er op wees dat het verkeerd was dat de sociale werkster en andere ambtena ren op andere plaatsen hun onderkomen moeten zoeken. Hij was eveneens voor een restauratie en uitbreiding van het raadhuis. De heer v. Engelen, die nog even de planologische dienst aanroerde, vroeg vervolgens of het niet mogelijk was bij het laten vervaardigen van de ramen de plaatselijke gla zeniers een behoorlijke kans te geven, waarop de voorz. volmondig antwoordde, dat ze dat niet konden. De heer v. Engelen en an dere leden wezen echter op de heer v. d. Pol uit Haar steeg, die best tot zo iets in staat zou zijn.. De voorzitter wilde gaarne eens infor meren. Op de kwestie van de uit breiding terugkomend zeide hij, dat men, als de lokalen vrij kwamen, klaar was en in dit kader van de gedach- tengang moest men de kwes tie bezien. De bedoeling was de politie in een noodwoning onder te brengen. De heer v. d. Ven vroeg of de plannen van de restauratie strookten met een mogelijke eventuele uitbreiding, waarop de voorz. antwoordde dat al les intact bleef, alleen het vooraanzien en de goot etc. zouden nagezien worden, terwijl er tevens in het se cretarie een muur zou komen; andere veranderingen zou men niet aanbrengen. De voorz. was van mening dat 't goed was dat B. en W. zich nog eens zouden beraden. De heer v. d. Meerendonk stelde voor om een commissie te benoemen ter bestudering van dit vraagstuk, daar B. en W. een andere mening hadden dan de gemeenteraad. Om het kort te maken stel de de voorz. voor, een com missie van vijf te benoemen, waarin zitting hebben de he ren v. d. Meerendonk, van Mierlo, v. Sprang, v. d. Ven en v. Engelen. Deze commis sie zou dan het zo belangrijke vraagstuk bestuderen, liefst zo gauw mogelijk. Hiermee gingen de raadsleden accoord. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begroting van het Burgerlijk Armbe stuur over 1946. Toen de voorz. op een vraag van de heer v. Engelen antwoordde dat het practisch een formele kwestie was, vroeg de heer v. d. Ven of het niet mogelijk was bij gevallen die b.v. de 500. te boven gingen, eerst de ge meenteraad te adviseren, het geen de voorz. zeer wel mo gelijk achtte. Z.h.st. accoord. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begroting der gemeente over 1946. De heer v. d. Meerendonk vroeg een nadere toelichting betreffende de posten van de wederopbouw. De voorzitter verwees hem naar het rapport van de wederopbouw, dat binnenkort de leden ter inzage zouden krijgen en naar het kasboek van ontvangsten, wat de heer v. d. Meerendonk de opmer king ontlokte dat die er eigen lijk altijd bij moesten zijn. De voorz. vond dat men moest komen tot een afzon derlijke administratie van de tak van de volkshuisvesting. Naar aanleiding hiervan vroeg de heer v. d. Meeren donk of het geen aanbeveling verdiende de gemeentehuizen eens na te laten zien, daar zij in een erbarmelijke toestand verkeerden. Dit zou, aldus de voorz., gebeuren. Nadat de heer v. d. Meeren donk nog over enkele andere posten van de begroting vra gen had gesteld die de voorz. alle tot zijn tevredenheid be antwoordde, ging de raad met dit voorstel z.h.st. accoord. Van de Rondvraag maakte de heer v. d. Meerendonk ge bruik door te informeren naar het verloop van de aan besteding, dat hem enigszins vreemd dacht. Immers, de laagste inschrijving voor de massa was ongeveer 9.000 hoger dan de laagste inschrij ving voor de percelen, terwijl het toch aan de inschrijver voor de massa de fa. Rie mersma te Amsterdam ge gund werd. De voorz. verzocht de tech nisch ambtenaar de heer van Stokkum dit vraagstuk nader toe te lichten. Uit het relaas van de heer v. Stokkum bleek, dat de aan besteding aldus was verlopen. Na het voorlezen van de in schrijvingen merkte men dat men de fa. Riemersma die op een aangehecht strookje ook ingeschreven had voor de per celen, had vergeten. De aan nemers wilden niet meer dat deze inschrijving alsnog werd aangenomen. Toen later ech ter bleek dat de massa onge veer 9.000 lager stond, wil den ze dat het wel geldig ver klaard werd. De heer v. Stok kum heeft toen de Inspectie in Den Bosch opgebeld en gevraagd wat hij er mee doen moest; men zei hem dat het gegund moest worden aan de fa. Riemersma. Nog begrepen de heer v. d. Meerendonk en de anderen niet hoe het mogelijk was dat de regering zo onvoordelig gunde. Een brief van de Ged. Staten bracht licht in de duis ternis. Er waren, aldus de brief, twee aannemers die op de eerste plaats verkeerd in geschreven hadden en op de tweede plaats door de Inspec tie niet capabel geacht wer den om die woningen te bou wen, zodat er nu 38 wonin gen zijn gegund aan de fa. Riemersma te Amsterdam en 10 aan de fa. v. Boxtel uit Vught. Wethouder Ber keimans vroeg nog hoe het ging met de verpachting van de jacht, waarop de voorz. antwoordde dat nog steeds de regeling van 1943'44 van kracht was. De heer v. Engelen vroeg of het niet mogelijk was de Zwemvereniging Haarsteeg een grotere subsidie toe te kennen; in verband met on kosten had men gerekend op 250.— a 300.—. Ook de heer v. d. Meeren donk voelde hier wel wat voor, nu het zwembad in Vlij men uitgeschakeld was. De voorz. zeide echter dat de begroting 1946 gesloten was; men zou echter in de begroting 1947 een „correctie" aanbrengen. De heer Wijkmans bracht de kwestie van de ambtena ren van het secretarie, be treffende mededelingen uit de geheime vergadering, ter sprake, waarop de voorz. niet verder wilde ingaan, maar opmerkte dat die houding absoluut foutief was en zeide in de raad het volste vertrou wen te hebben. De heer v. Overbeek bracht de kwestie van het sluitings uur van het dansen met de kermis ter sprake. Aldus de voorz. was het sluitingsuur bepaald op 9 uur; bij het be- ginuur zou men niet op een uurtje kijken. Wanneer de kasteleins bezwaren of ver langens hadden, moesten ze zich tijdig met hem in ver binding stellen, zij zouden er geen schade bij lijden. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en ging men over tot geheime verga dering. Woningbouw en wat er aan vastzit. De raad der gemeente Drunen kwam Maandag 30 Juni in open bare vergadering bijeen ten ge meentehuize, onder voorzitterschap van Burgemeester v. d. Heijden. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd goedge keurd. Aan de orde werd gesteld. Ingekomen stukken. Besluit van Ged. Staten d.d. 10 Juni 1947 G no. 745 waarbij goed keuring wordt onthouden aan het raadsbesluit van 6 Jan. 1947 tot aankoop van een perceel bouw land van Adr. Pelders. Voorstel van B. en W. om voorzieningen tegen dit besluit te vragen bij de Kroon, omdat vol gens 't prae-advies de onthouding der goedkeuring alleen berust op 't feit dat nog geen advies van den Hoofd-ingenieur van de Volks huisvesting was ingekomen. De Voorzitter deelde mede dat van het oorspronkelijk plan om hierop woningen te plaatsen is af geweken, maar stelt voor de koop toch doorgang te doen vinden, mogelijk zal dit later een goed ter rein zijn voor het slachthuis. De heer van Wezel vraagt of Pelders dit land zal mogen blijven gebruiken. De Voorzitter: het wordt eigen dom van de gemeente en op dat moment zal Pelders, welke het momenteel verhuurd heeft, het zelf niet meer verbouwen, automatisch vervalt dan dus dit gebruik. Pol ders heeft indertijd wel gevaagd een eventueel overblijvende strook te mogen verbouwen. Hiermede zou men in de toekomst rekening kunnen houden. Het voorstel van B. en W. werd z. h. st. goedgekeurd. Aan de orde waren verder de volgende punten. Voorstel tot a. aanwijzing van het gemeen telijk bouwbedrijf als tak van dienst. b. vaststellen regeling voor kasbeheer van het woningbedrijf. c. vaststelling beheersverorde- ning. d. vaststelling rekening-courant overeenkomst tussen gemeente en woningbedrijf. Vöorstel tot instelling van een commissie van bijstand voor het Woningbedrijf. De heer v. d. Wiel vraagt of de commissie van bijstand wel zo noodzakelijk is. Voorzitter. Noodzakelijk is zij niet; het beheer berust bij B. en W., maar daarnaast willen B. en W. een instituut instellen dat ge makkelijk met B. en W. kan over leggen over verschillende aange legenheden, welke anders in de raad in het openbaar zouden moe ten worden behandeld. De voorstellen genoemd onder a, b, c, d, alsmede het voorstel tot het instellen van een raad van bijstand, werden z. h. st. goedge keurd. In de commissie van bijstand werden gekozen Adr. v. d. Wiel en J. van Wezel met ieder 6 stem men. Punt 5 van de agenda inhouden de wijziging begroting burgerlijk armbestuur over het dienstjaar '46 werd z. h. st. goedgekeurd. Punt 6 der agenda, inhoudende wijziging gemeentebegroting 1946 werd z. h. st. goedgekeurd. Aan de orde werd gesteld voor stel tot a. verhoging presentiegeld voor het bijwonen der vergaderingen van den raad. b. toekenning van eenzelfde presentiegeld voor het bijwonen van vergaderingen van raadscom- missiën. De Voorzitter meent dat de le den hiertegen wel geen bezwaar zullen hebben. De heer v. d. Wiel meent dat indien de leden geen verlet heb ben in zaken, dus wanneer de ver gaderingen 's avonds worden ge houden, het bedrag wel wat hoog. De leden van het stembureau kre gen verleden jaar maar 6.— en moesten daarvoor de gehele dag zitten. Met alle respect voor het werk van de leden van het stembureau meent de voorzitter het werk van den raad hiermede niet te kunnen vergelijken. Deze hebben niet zo als de leden van een stembureau een administratieve functie, maar hebben verregaande beslissingen te nemen, welke van groot belang kunnen zijn voor de gemeente. De voorzitter achtte het bedrag van 5.-—, gezien de waarde van on ze gulden, geenszins te hoog. Het voorstel van B. en V/. werd z. h. st. goedgekeurd. Naast de voornoemde agenda waren er nog enkele stukken bin nengekomen, welke in de openba re vergadering behandeld moesten worden. Ten eerste een verzoek van dhr. v. d. Ven tot intrekking van het raadsbesluit aangaande het kopen van de bouwgrond aan de School straat tot een diepte van 40 M. De heer v. d. Ven hield dit per ceel liever zelf om daar t.z.t. een woning op te zetten. B. en W. hebben, aldus de Voorzitter, geen bezwaar tegen een dergelijke wijziging en menen het'voornoemde perceel aan v. d. Ven te laten. De heer v. d. Wiel vroeg of er kans zou bestaan dat ook an deren waarvan de grond reeds was gekocht nog met een dergelijk ver zoek zouden kunnen komen. De Voorzitter meende de kwes tie met v. d. Ven te moeten toe lichten. Toen wij den grond van v. d. Ven kochten of voorstelden te kopen, bleef er naast de School straat nog een perceel open van een diepte van 40 M. De heer v. d. Ven stelde ons toen voor om ook dit bouwterrein te kopen, over welke aangelegenheid in de vori ge vergadering het besluit van de raad ook is gevallen. Nog pas is de heer v. d. Ven bij mij geweest om te vragen het winkelhuis toe gezegd te krijgen, 't welk in de nieuw geprojecteerde straat zal worden geplaatst. Ik heb hierop geantwoord, over een dergelijke aangelegenheid momenteel nog geen toezegging te kunnen geven en dat dit t.z.t. pas onder het oog kan worden gezien. De heer v. d. Ven vroeg hierna voorkeur te krij gen op een winkelhuis dat er mis schien nog zou kunnen komen in het wederopbouwplan aan de oostzijde van de Stationsstraat. Ook hierop heb ik geantwoord dat dit t.z.t. pas onder het oog kan worden gezien. De heer v. d. Ven gaf er dan de voorkeur aan om op het perceel van de School straat t.z.t. zelf een winkelpand te plaatsen, tegen welk plan B. en W. dan ook geen bezwaar heb ben. B. en W. verzoeken daarom de raad het besluit tot aankoop van genoemd perceel aan de Schoolstraat alsnog in te trekken. De heer v. Wezel vroeg of v. d. Ven nu verplicht was te bou wen. De voorzitter antwoordde ontkennend. Punt 2 was een binnengekomen schrijven van de gezamenlijke grondeigenaren in de Schoolstraat, welke door het aanleggen van de geprojecteerde weg menen ten zeerste te zijn benadeeld. De Voorzitter had dit schrijven uitvoerig bestudeerd en meende enkele opmerkingen te moeten ma ken aangaande dit schrijven. De gezamenlijke schrijvers begaan de fout door er op te wijzen dat zij voor deze grond niet voldoende schadeloos gesteld zouden kunnen worden. In de vorige vergadering is toch duidelijk de samenstelling van een commissie, welke geheel .onpartijdig de schade zou moeten vaststellen, besproken. De com missie zal bestaan uit drie perso nen, één gekozen door het ge meentebestuur, éen door de geza menlijke eigenaars of huurders en één door deze twee tesamen. De opmerking dat men sommi gen zou handicappen in hun be staan en daardoor een altijdduren de schade zou berokkenen, wordt door de voorzitter recht gezet. Kijk U eens, de commissie zal moeten nagaan hoe ver de schade gaat in alle opzichten, ook in de toekomst, en daarnaar hen ver goeding moeten toekennen. Gaat de betrokkene hiermede niet ac coord, dan kan nog altijd een pro ces worden aangegaan, waarbij de rechtbank dan de eindbeslissing zal hebben. Een betere regeling ten opzichte van de schade was er niet gemakkelijk te treffen. De schrijvers verzoeken dan om de weg een 100 of 150 M. te ver leggen. De Eerw. Broeders hebben mij gevraagd hem 15 M. te ver leggen ten einde meer tuin te heb ben en weer anderen vragen 40 M. Ik heb dit alles onderzocht en gezien dat ik bij 't wederopbouw- bureau slechts met heel veel moei te misschien 15 of 16 M. verleg ging toe zou krijgen, durf ik toch zeker niet met 100 of 150 te ko men. Daarenboven, de 43 wonin gen zijn reeds gegund. De aanne mer komt morgen met het mate riaal en zal beginnen met de wo ningen te zetten in het kader van het plan dat door ons is goedge keurd. Wanneer we nu zeggen: stop er mee, wij vragen een ander plan, dan brengt dit voor de ge meente de consequenties mee, dat de mogelijkheid bestaat, en die is dan zeer groot, dat wij de 43 wo ningen waarop wij zo di-ingend zitten te wachten, niet kunnen bouwen. Gezien de urgentie van het wo ningvraagstuk zal de raad zich wel goed moeten beraden wat in deze kwestie de beste oplossing is. Wenst hierover iemand 't woord? De heer Verhulst: Mijnheer de Voorzitter, Wij hebben gisteren den stand van zaken met nog meer leden van den raad ter plaatse be studeerd en zijn tot onze verba zing tot de conclusie gekomen, dat de briefschrijvers werkelijk op sommige punten gelijk hebben. Ook bij veschillende leden van den raad bestond de mening dat de weg vanaf de tuin van de Broeders recht door naar het wes ten zou lopen, maar dit blijkt niet te zijn, de weg loopt eerst naar het zuidwesten in een boog langs de tuin der eerw. broeders en dan op ongeveer 100—90 M. afstand parallel met de Schoolstraat, als gevolg waarvan vele eigenaren hun tuin, dus hun bezit, dat zij met veel moeite en arbeid hebben vergaard, plotseling ontnomen wordt. 1. De eigenaren die hiermede hun bezit verliezen wordt een on herstelbare schade toegebracht. 2. De gemeente welke de scha de zal moeten vergoeden zal door deze transactie op een veel zwaardere last komen te zitten, dan wanneer de weg was gepro jecteerd geworden zoals wij ons hadden voorgesteld. Reeds meer heb ik er op gewe zen, dat wij maar gewone mensen zijn, het dient ons eens goed dui delijk te worden gemaakt, hoe iets in elkaar zit, alvorens wij een be sluit kunnen nemen. Bij deze aan gelegenheid en dat zullen velen met mij -eens zijn, heeft B. en W. de raad niet behoorlijk voorge licht en als wij hadden geweten dat het op een dergelijke manier gebeurde, had dit plan onze goed keuring niet gehad. Naar mijn me ning is de raad niet voldoende voorgelicht en zijn wij door B. en W. als het ware misleid. De Voorzitter: Mijnheer Ver hulst, tegen deze laatste uitspraak protesteer ik ten zeerste. Herhaal de malen hebben de kaarten op tafel gelegen, zodat de raad een duidelijk inzicht heeft kunnen krij gen in het plan. Tot drie maal toe geloof ik, hebben de kaarten en het waren steeds dezelfde, op tafel gelegen en heeft de leden, wan neer zij het het niet mochten be grijpen toch steeds nog de mo gelijkheid tot vragen opgestaan, zodat ik tegen deze aanklacht ten felste protesteer. De plannen, hoe zij ook zullen worden ontworpen, zullen steeds hier of daar in con flict komen met de betrokken per sonen die grond zullen moeten af staan. Wanneer wij de weg een 15 M. naar achter leggen, zal het voor sommigen, welke nu geschre ven hebben, zelfs nog schadelijker uitkomen en wanneer wij hem 100 M. naar achter leggen, zullen wij weer in conflict komen met de boeren, waarvoor dan de meeste percelen geheel waardeloos wor den. Hoe men het ook doet, men zal steeds dezelfde moeilijkheden ondervinden en het plan zoals het thans is alsmede de regeling van schadeloosstelling, welke de ge meente, dat geef ik graag toe, enkele centen zal kosten, vindt ik het beste, ik zie absoluut geen beter. Maar wij kunnen en dat is dan ook het enige, het plan ophef fen, een nieuw aanvragen, met al de formaliteiten van dien. Mis schien dat er dan een ander uit de bus komt rollen of het zelfde, en het enige dat wij er dan mede verdiend hebben, is dan dat de nen nu op korte itsen, misschien woningen welke termijn gaat pla zijn verloren. De heer Wagejuakers vroeg of de huizen in gei geprojecteerd w dan kon bij het schien worden weg alsnog een gen. De Voorzitter: dit voorstel te do aemde straat al •ren. Zo niet, planbureau mis- 'nngevraagd de 5 M. te verleg- Het is mogelijk n, maar dan al- uil lc uufcii, maai uau ai- leen maar voor cat gedeelte dat nog niet geprojecteerd is. Tot v. d. Ven is de grond reeds gekocht en tot hiertoe is men reeds met bouwen begonnen: verder zou mis schien nog een kleine wijziging kunnen worden aangebracht. De heer VerhuLtt meent dat de betrokken personen er grote scha de bij lijden en als men het had geweten had men het plan zeker niet goedgekeurd. De Voorzitter is van mening dat de schadeloosstelling zijns in ziens niet beter geregeld kon zijn. Er zijn bij een degelijke uitbrei ding nu eenmaal/, zulke moeilijk heden aan verbeiden. Wanneer men straks naar het oosten zal uitbreiden, heeft men nu eenmaal grond nodig. Men lean geen huizen in.de lucht bouwen. Maar ik ge loof niet dat er eéh beter plan en een betere oplossicig gevonden kan worden als thans. De heer v. d. Wiel was van mening dat het xievenschrijven een andere klacht bevatte. Spr. had met verschillende eigenaren gesproken en dezl redeneren als volgt: Het gemeentebestuur zegt dat zij ons de hoogste prijs geeft voor de grond lie zij van ons koopt. Maar de prijs van bouw grond is 2.50 \f 3per M2. Voorzitter. LanUs de bestraatte weg. v. d. Wiel. Juist, maar de eige naren redeneren zo: De gemeente koopt onze grond voor minder, zij legt er een wpg door, waar door de goedkooi gekochte per celen belangrijk Istijgen. Maar, waarom kan de gemeente niet eerst de straat leggen en dan zul len wij onze grond verkopen voor de vastgestelde prijs. Voorzitter. Ja, goed, maar wij moeten de zaak nu eens goed en objectief bekijken. Het is het goed recht van de eiginaren om hun grond zo duur mogelijk te verko pen, maar eveneins is het het goed recht van d-i1- gemeente om zo goedkoop mcjijelijk te kopen. En hebt U of heb en de eigenaars al wel eens gerektnd wat ons de aanleg van de vug kost. Wan neer nu de eigenaars de grond langs deze gepro ecteerde straat niet verkopen, sti <|t daardoor de waarde voor eer goed deel en waardoor, door gemeente aanlegt, ten zij ook bijdrac leg en onderhoud op grond er van d weg grenzen. W hoogste prijs die hè toegestaan heeft, er op een andere liger mee af kom bezien, welke gesteld. Mijne Heren, k<j ben er per soonlijk van overtuigd, dat wij weg die de 4aar dan moe- >n in de aan- 'an deze weg, it zij aan deze betalen de prijzenbureau de eigenaars anier voorde- valt nog te er mee af komel valt nog te zien. Wij betalen de schade ïlke door de commissie is vast- absoluut geen betere regeling kun nen treffen. De straataanleg kost de gemeente 2.50 3.— per M2. De heer v. d. Wiel wilde wel eens iets meer weten over de wet ten aangaande het vorderen van grond, verschillenden hadden spr. hiernaar gevraagd. De Voorzitter antwoordde: Men kan, le grond vorderen voor het algemeen nut; 2e grond vorderen voor het bouwen van woningen; 3e volgens 67 van de wet afgekondigd in 1944 te Londen, kan men grond vorderen binnen de tijd van 6 weken. De heer Verhulst meende dat waar het hier de wederopbouw betrof van de gemeente het zeker van belang is voor de gemeente, er toch ook wel rekening mag worden gehouden met het recht en de belangen van de eigenaren. Voorzitter: Ik ontken geenszins het recht van de eigenaars om hun bezwaren eens te uiten, maar ik zie geen kans een rege ling te treffen waarbij zich weer geen andere moeilijkheden voor doen. Het enige wat men nog kan doen is het gedeelte tot v. d. Ven uit te voeren vólgens het plan en voor het overige nog eens onder het oog te zien of er wijzigingen zouden kunnen worden aange bracht, zulks dan in overleg .met de wederopbouw. De heer Knippels vroeg of het voetbalveld nog kon blijven waar het was. De Voorzitter deelde mede dat dit verlegd zal worden naar het Noorden, doch dit kan pas ge beuren in het najaar. De heer van Drunen, die tevens voorzitter der voetbalvereniging is, deelde mede dat het veld nog ge bruikt zal kunnen worden ondanks dat men er reeds begint te bou wen. De heer Vermeer vroeg waai de firma Lips haar woningen zal plaatsen. De Voorzitter antwoordde dat reeds is aangevraagd deze te plaatsen in de nieuwe straat. Over het een en ander zal nog overleg moeten worden gepleegd. T.z.t. zal het nog wel in de raad komen, waardoor de raad de eindbeslis sing heeft. De heer Pijnenburg vroeg of het niet mogelijk was de landbouwers te waarschuwen in verband met de aanvang van den bouw van de 43 woningen, zodat zij de schaar zouden kunnen verwijderen. De Voorzitter zegde toe een en ander te doen geschieden. De heer Maas stelde voor om voor het volgende jaar, waarin men weer wel een aantal wonin gen zal mogen zetten, nu reeds de grond te kopen, zodat men dan weer niet op 't laatste nippertje met dezelfde moeilijkheid zit als deze keer. De Voorzitter noemde deze op merking zeer juist en zegde toe dit in gedachten -te houden. Deze keer dachten wij 18 woningen te mogen zetten en nu mogen wij er 43 zetten, waardoor wij juist op het laatst grond tekort komen. Hierna ging de vergadering in geheime zitting over. Toen een voorkomende pa ter ons door de lanen van de kloostertuin naar de schouw plaats bracht, zagen we in de verte reeds het mooie, een voudige altaar, %door de pa ters zelf gebouwd, dat straks het middelpunt zou worden van een grootsehulde. Mon nikken, niet ge-yiend aan zo veel drukte, liepen gejaagd heen en we<£met een kleur van opwinding op hun ascetische gezichlpn en wezen de talrijke bezoekers hun plaatsen. Toen de ere-gisten, onder wie we o.m. opmerkten een Cisterciënser Abt. het Hoog waardig Heer 'iyr. W. On- dersteyn, prelaat der Prae- monstratenser A 'dij te Hees- wijk, Burgemeester van den Hout en echtgenote, de H.H. Geestelijken van- Groofc Vlij men en verschillende leden der Prov. Staten, hun plaats hadden ingenomen, verwel komde de Prior van het kloos ter Mariënkroon de hoge gas ten en de andere; aanwezigen. Hij sprak de hoop uit dat men met dit spel de H. Mis beter zou leren begrijpen en waar deren. Hij dankte het ge meentebestuur van Groot Vlijmen en alle inwoners voor de buitengewone, spontane medewerking en hij beloofde dat de paters hen bijzonder in hun gebed en offer zouden gedenken. Met „Aan U o Ko ning der Eeuwen" en 't Wil helmus, door alle aanwezigen meegezongen, werd deze mid dag geopend. Een heraut te paard zegt de proloog van dit spel, dat ons voor we het ons realiseren boeit en onze aandacht ge spannen houdt. Terwijl een mannenkoor het ontroerende „Rorate Coeli" zingt, schrijdt een koor op dat met hunke- rend gebaar en smekende stem het „Dauwt hemelen" herhaalt. Wij horen de ver manende en hoop gevende stem van de profeet. Wij zien de gebogen, rouwende figu ren, die de zondige mensheid verbeelden en in machtige koren en wederkoren, in af wisseling van tonelen en rij ke kleurschakering van cos tumes, in ontroerende een- en meerstemmige zang en in al zijn eenvoud schone Grego riaans, gaat het spel verder met uiting te geven aan het smachtend zoeken van de ver dwaalde mensheid, totdat de Ecclesia, de Kerk, verschijnt, die de mensheid heenwijst naar het kruisoffer, met hen opgaat naar het altaar van God en hen heel het spel door zal onderrichten en leren. Het gehele spel te beschrij ven is ondoenlijk; laten we slechts de grote lijn volgen. Na het uitleggen van de be tekenis der misgewaden, na de sober voorgedragen voet gebeden en het smekende Kyrië, volgt een van de hoogtepunten van het spel, als ons de schone zin van het Gloria wordt verbeeld, dat een jubellied is vol kinderlij ke blijheid om Gods oneindi ge eigenschappen. Kleine meisjes dansen hun reidansen zoals alleen kinderen dat kun nen, terwijl het gemengde koor een meerstemmig Gloria zingt en rijen van meisjes en mannen in stemmige kleding de achtergrond vormen van dit tafereel. De Kerk leest ons het epis tel voor en aan de andere zij de van het toneel zien we het voorgelezene, het laatste Avondmaal, zich voltrekken. Bij het Evangelie schetst zij ons het lijdensverhaal, dat eveneens in symbolische vorm wordt gedramatiseerd. We zien Christus' doodsangst, het verraad van Juda, Zijn ver oordeling door Pontius Pila- tus. Na de machtige geloofs belijdenis van het Credo, het offeren van de broden, gelijk dat vroeger het gebruik was, horen we het heerlijke loflied van de praefatie en de jube lende Hosannah-roep van het Sanctus. Dan gaat Christus Zijn kruisgang, die een tri omftocht wordt als velen hun eigen kruis opnemen en Hem volgen de lof zingend van het kruis. Zijn kruisdood valt sa men met de consecratie om zo te laten zien hoe nauw het Mis- en het Kruisoffer met elkaar verbonden zijn en het één een voortzetting is van het ander. Groots is het tafe reel waarin uiting wordt ge geven aan de blijheid van Christus' verrijzenis, aan de vreugde dat hij door zijn dood het leven baarde. In een massale koordans, waarbij je niet weet waar heen je je ogen moet wenden, wordt deze vreugde tot een jubellied opgevoerd. Als na de communio allen op het Ite Missa est van de Kerk een blij Deo Gratias hebben ge antwoord, klinkt nogmaals een blij Gloria en dansen nogmaals de engeltjes hun vreugde uit om wat in het H. Misoffer ons werd geschon ken. In een grote apotheose, een triomfantelijke hulde aan Christus, wordt dit spel be ëindigd, dat ons wil laten zien wat wij in ons H. Misoffer be zitten en hoe nauw wij bij 't meeleven met dit offer ver bonden zijn met Christus op Calvarië. Over de wijze van opvoe ring zullen wij niet veel zeg gen. Natuurlijk waren er zwakke plekken aan te wijzen en geschiedde alles niet even feilloos, maar het geheel be vredigde ons ten volle. De koren verrasten door hun zui vere melodieuze dictie, die evenals de gebaren de be kwame hand van de regis seur R. Schelstraete verrie den. De gezangen waren, be halve het Gloria en het Alle luja, eenvoudig en sober in hun vaak recitatieve toon, maar de uitvoering was keu rig verzorgd. De dansen wa ren vol bevalligheid, vooral die der kleine meisjes. De in dividueel sprekende personen voldeden allen goed, de één meer, de ander minder; voor al de Ecclesia-vertolkster be schikte over een mooie, dui- duidelijke stem en een fraaie voordracht. Wij raden iedereen die in de gelegenheid is aan dit spel te gaan zien, dat Zondag 6 en 13 Juli wederom vertoond wordt in de tuin van 't Kloos ter Mariënkroon, waar de Pa ters blij zullen zijn als U komt, omdat U het hen dan mogelijk maakt hun streven en werken voor de biblio theek voor Geestelijke Lec tuur met succes bekroond te zien. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en aanbod. Vraag. Degelijke R.K. winkeljuffrouw enigszins administratief onderlegd, voor modezaak. Flinke jongeman, evt. met Mulo of 3 j. HBS, voor administratieve functie in Rijksdienst. Salaris vol gens Rijksregeling. Enige schrijvers eveneens voor Rijksdienst. Na gebleken geschikt heid t.z.t. aanstelling in vaste dienst mogelijk. Salaris volgens Rijksregeling. Aanbod Werkmeesters onderwerkafde- ling schoenfabriek; ook bekwaam om in een kleinere schoenfabriek de algemene leiding op zich te ne men. Laatste tijd als zodanig werkzaam geweest. Aanmelden dagelijks tussen 9— 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau, Grotestraat 339 te Waalwijk. GELDLENING NOORD-BRABANT. Ged. Staten van Noord-Bra bant hebben aan de Prov. Sta ten voorgesteld ten behoeve van de reconstructie der we gen één of meer onderhandse geldleningen aan te gaan tot een totaal-bedrag van 3 mil- lioen tegen een rente, die niet hoger is dan de renten, wel ke van regeringswege voor geldleningen zijn aangegeven, af te lossen in 30 jaren. Voor gesteld wordt de gelden zo nodig bij wijze van kasgeld lening op te nemen. HERSTELBANK TE 's-HERTOGENBOSCH. Voor een groot aantal ge nodigden, onder wie indu striëlen, bankdirecteuren en gemeente-ambtenaren, hield de president-directeur van de Herstelbank, dr. Posthuma, in het raadhuis te 's-Hertogen- bosch Woensdagmiddag een inleiding omtrent de taak en de werkwijze van de Maat schappij voor Financiering van het Nationaal Herstel. Dit ter gelegenheid van de op richting van een filiaal van de Herstelbank te 's-Herto- genbosch, met welke leiding de secretaris van de K. v. K., mr. H. Wagenaar belast is. TRIBUNAAL TE TILBURG. De derde kamer van 't Til- burgse Tribunaal deed uit spraak in de zaak tegen de 42- jarige bedrijfsleider A. Trom melen te Tilburg, die in de be zettingstijd naar aanleiding van een ruzie met zijn pa troons, de gebroeders v. Loon te Dongen, inmenging van de S.D. had gevraagd en hier mede bereikte dat de gebroe ders Van Loon hem een be drag van 10.000 aanboden, indien hij zijn ontslag zou nemen. Zijn optreden was voorts oorzaak, dat 2 zoons van een der patroons enige tijd in een concentratiekamp doorbrachten. Het tribunaal adviseerde tot vijf jaar inter nering met aftrek van de tijd in bewaring doorgebracht (se dert Oct. 1944) ontzetting uit de kiesrechten en uit 't recht een leidende functie in 't be drijfsleven te vervullen. ELSHOUT. Wit-Gele Kruis. Zondag 29 Juni hield bo vengenoemde vereniging na de Hoogmis in de zaal van de Jongenscongregatie een alge mene ledenvergadering, in tegenwoordigheid van de Zeereerw. Heer Versteeg, pas toor onzer parochie. De wnd. voorzitter opende met de christelijke groet en betreurde het dat zo weinige leden waren opgekomen. Daarna kwam aan de orde het verslag van de secr.-pen ningmeester de heer D. v. d. Brink, die in een kort, maar keurig verzorgd verslag de stand van de vereniging en de verenigingskas naar voren bracht. Door de parochiële grens wijziging Drunen-Elshout, is de Wolfshoek bij de afdeling Elshout ondergekomen. Hier door is het ledental van Els- hout met 67 leden gestegen tot 256 leden. Het Rad van Avontuur op de kermis te Elshout ten bate van het Sa natorium de Klokke nberg, bracht de som op van 3073.-. Ook de hulp, geboden bij de lotenverkoop voor dit Sana torium werd gememoreerd. De wnd. voorz. bracht aan de heer v. d. Brink hartelijk dank voor zijn keurig ver zorgde verslagen. Puit 2 van de agenda was de bestuursverkiezing. Het bestuur kwam hiervoor met het volgende voorstel: Daar door de parochiële grenswijziging de Wolfshoek thans bij Elshout is onderge bracht, wordt de heer.Jos van der Wiel die in Drunen be stuurslid was van het Wit- Gele Kruis, als afgevaardigde van de Wolfshoek, als be stuurslid van de afd. Elshout voorgesteld. De voorz. vroeg of iemand hierover wenste te stemmen. Daar hiervoor geen stemmen, dan ter aanmoediging tot aanvaarding van dit voorstel, werden gehoord werd de heer Jos v. d. Wiel als bestuurslid achter de groene tafel geroe pen. Zo langzamerhand kennen we de heer Jos v. d. Wiel wel om te weten dat datgene waar hij zich aan geeft, ook zijn volle sympathie geniet. In de plaats van de heer P. de Baai werd ook op voor stel van het bestuur benoemd de heer D. v. d. Brink. Ook van hem kan men verwachten dat hij voor dit mooie werk zijn beste krachten zal geven. Van de rondvraag die nu aan de orde was, maakte de Zeereerw. Heer Pastoor ge bruik. Hij begon met zijn te leurstelling uit te spreken over het feit dat zo weinig leden deze vergadering kwa men bijwonen. Velen zijn niet genoeg doordrongen van het feit wat voor een nuttige in stelling het Wit-Gele Kruis m zijn diepere betekenis eigen lijk is. Spr. zou gaarne hier over uitweiden, maar om het geringe aantal aanwezige le den eii de warmte, stelde hij dit tot een andere vergade ring uit. Van de aanwezige leden hoopte hij, dat ze niet alleen papieren leden zouden zijn en alleen om contributie te betalen, maar dat zij allen ac tieve leden zouden zijn, leden die propaganda willen en zul len maken voor het Wit-Gele Kruis. Nog lang niet allen zijn lid en zo lang moet er worden gewerkt tot dat doel is bereikt. Nader ging spr. nog in op de in wording zijnde R.K. Ge zinszorg. Hiervoor gaan in Drunen vier en in Elshout 1 van onze jonge meisjes thans in Waalwijk les halen, om straks als hun studie ten ein de is, de moeilijke, doch scho ne taak die op hun schouders gelegd wordt, als hulp in het gezin tekunnen volbrengen. Denk aan het vele en op offerende werk der drie zus ters alhier. Bergen werk wor den door hen verzet om de lijdende mensheid bij te staan. Straks zullen deze twee en de Eerw. Zusters en de leden van de Kath. Gezins zorg als twee lichamen, maar als één persoon hun krachten geven om hulp te bieden daar waar nodig is. De heer Jos v. d. Wiel be treurde het dat er zo weinig vergaderingen gehouden wer den en vroeg of minstens 1 maal per jaar een vergadering kon worden gehouden. De heer v. d. Brink ant woordde dat hij reeds drie maal gepoogd had om een vergadering bijeen te roepen, maar dit was driemaal ver hinderd door ziekte van de voorzitter, waarop uit de ver gadering stemmen opgingen dat dit niet aan één persoon mag onderhevig zijn, daar dan de vice-voorz. maar op de proppen moest komen. Als we over activiteit bij de leden gaan spreken, gaan de gedachten vanzelf uit naar hen, van wie wij de meeste en grootste activiteit mogen verwachten, n.l. naar het be stuur. Met alle eerbied en respect voor hun arbeid mogen we toch zeker aannemen dat er bij zijn die door hun hoge ouderdom niet meer in staat zijn om een vereniging die 256 leden telt, mede te bestu ren. Thans moeten zij, die over een levenslustige ar- beidslust beschikken, aan boord geroepen worden om hun aandeel in dit werk te kunnen nemen. Als vanzelf gaat er dan meer uit van het bestuur en zeer zeker zullen dan vele leden tot activiteit geprikkeld worden. Zo zal men door gezamenlijk samen werken het beoogde doel kun nen bereiken om de vereni ging het Wit-Gele Kruis tot bloei te brengen. Hiervoor alle hens aan dek. Dit is de leus waar het om gaat. Dit schrijven beoogt niet om de oudere generatie te kwetsen. Integendeel, wij hebben eerbied voor Uw Werk. Maar U voelt zelf wel aan dat de last op Uw schou ders te zwaar wordt en dat deze aan de jongeren moet worden overgegeven, aari mannen die hun tijd verstaan en zeker met hun medebe stuurders op een rustige ma nier kunnen samenwerken. Dan krijgen de woorden van de Zeereerw. Heer Pas toor Versteeg (activiteit) be tekenis. R.K. MIDDELBARE MEISJES SCHOLEN. Dat het onderwijs aan de R.K. Middelbare Meisjesscholen meer en meer waardering en erkenning vindt, moge blijken .uit 't feit dat wederom R.K. Middelbare Meis jesscholen worden gesticht te Box tel en Groningen. P. C. HOOFT- HERDENKING. Zaterdag 5 Juli wordt de eind wedstrijd gehouden in 't kader der landelijke decla matie-wedstrijden, uitgeschre ven door „Ons Leekenspel" te Bussum. De winnaars van de Districts wedstrijden gaan nu naar de slotzitting op 't Mui- derslot om nogmaals hun vers te reciteren voor de jury: Claudine Witsen-Elias, Annie Sweers, Eduard Verkade, Piet Oomes, Henk Schaer. Belangstellenden kunnen nog een beperkt aantal plaat sen krijgen, welke voor 2 Juli aangevraagd moeten wor den. De kosten voor de gehele middag bedragen 2.50, te storten op postrek. 245871 of per postwissel. De K.R.O. zal een uitzen ding van deze slotbijeenkomst verzorgen. In de ouderdom van 84 jaar overleed te Bloemendaal de heer H. W. Vliegen, oud-lid der Eerste en Tweede Kamer. De heer Vliegen is destijds een der voormannen geweest van de S.D.A.P. Ook had hij een bekende naam als jour nalist en verschenen er van zij nhand tal van publicaties. Er heerst ontevredenheid onder de Nederlandse krui deniers. Geruchten zijn er over dreigende staking en weigering van verkoop van bepaalde artikelen. Onder handelingen over hogere winstmarges met het directo raat-generaal voor de prijzen zijn mislukt en met spanning wordt thans uitgezien naar 't resultaat van een bespreking, welke kortelings door de be trokken vakgroepen met mi nister Mansholt zijn gehouden.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 5