NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING GEMEENTERAAD WASPIK. Een korte, vlotte vergadering. FEUILLETON De geheimen van Villa#lThe Lawns" iRTENTiES Terry en Berry int DE BRIL VAN SULTAN SAR. Van Ekershiepen ,,Houfershamers" Kon. Luchtmacht getroffen rege ling voor verlotsveriening bij ziek te of overlijden van gezinsleden in Nederland, een regeling te treffen ten behoeve van de militairen van het K.N.I.L. en van gemilitariseer de en burgerlijke overheidsdiena ren, wier gezinnen zich in Europa bevinden. De duur van het verlof mag niet meer dan een maand bedra gen, gerekend vanaf de dag van aankomst in Nederland. De heen reis zal per vliegtuig geschieden, de terugreis, indien noodzakelijk, eveneens. De kosten zijn voor re kening van den lande. GROTE PARTIJ GROENTE TE VENLO VERNIETIGD Protest-telegram der katholieke arbeiders. De K.A.B. in Limburg heeft een telegram doen toekomen aan de minister van Landbouw, Voedsel voorziening en Visserij, waarin wordt gesproken van de grote ver bittering die er heerst onder de be volking over de schandelijke her haalde vernietiging van grote kwanta groente op de veiling van Venlo. Nadat Dinsdag reeds een grote hoeveelheid salade werd doorgedraaid, zijn Woensdag nog maals 200.000 kroppen salade voor consumptie onbruikbaar gemaakt. Duizenden gezinnen snakken naar deze groente, terwijl geen of onvoldoende in de handel komt en de prijs voor deze groente abnor maal hoog ligt. De minister wordt nogmaals eerbiedig en dringend verzocht om onverwijld een einde te maken aan deze bij de huidige spanning van lonen en prijzen on verantwoorde en meer dan erger lijke vernieling van volksvoedse] Aangedrongen wordt op inschake ling van de coöperatieve beweging voor distributie van goente om herhaling van deze schandelijke praktijken te voorkomen. DE TOESTAND IN INDIË. Er is een nieuw ministerie ge vormd van 34 personen te Djokja voor de Indonesische republiek met Sjarifoedin als min.-president. Het nieuwe ministère geeft wei nig reden tot optimisme. En on dertussen gaat de republiek maar door met het schenden van Ling- gadjati en worden .pnze jongens doodgeschoten of vermoord op verschillende punten van de ar chipel. Ongunstig werkt ook het offi- ciëele communiqué der regering van Syrië, waarin verklaard wordt, dat op 2 Juli op het mini sterie van buitenlandse zaken te Damascus een vriendschapsver drag ondertekend is tussen de Sy rische en de Indonesische repu- pliek. Een dergelijke onderteke ning, zonder dat Nederland hierin gekend wordt, is een flagrante schending van de overeenkomst van Unggadjati. Weinig hoopvol voor een goe de sfeer van onderhandelen is ook het radio-bericht, dat Sjahrir heden ontslag zou nemen als voorzitter van de republikeinse delegatie, die de onderhandelingen met de Ne derlanders voert. Ali Boediardjo, de secretaris-generaal van deze delegatie, heeft reeds ontslag ge nomen, welk ontslag door Soekar- no is aanvaard. DE MENING VAN EEN BEKEND AMERIKAAN. De bekende oud-minister Sunner Welles schrijft in de Ned.-York Hereld Tribune: De fouten en vertragingen, dooi de Britse strategie bij de bevrijding van Indonesië begaan, hebben ten gevolge gehad, dat scheuring ver oorzakende elementen uit de tijd van de Japanse bezetting werden geactiveerd. De gehele politieke en econo mische structuur stortte ineen. An archie regeerde hier, lang nadat de eilanden in naam waren bevrijd. De door de Nederlandse rege ring gevolgde politiek was liberaal en vooruitziend. Er was reden voor optimisme betreffende de overeenkomst van Linggadjati. Helaas zijn de natio nalisten op Java en Sumatra tot dusverre in gebreke gebleven deze overeenkomst na te komen. Ten gevolge hiervan is een crisis ont staan in de betrekkingen tussen de Nederlandse regering en de repu bliek". Sumner Welles meent tenslotte, dat het ogenblik is aangebroken, dat de V. S. de kwestie voor de Uno behoort te brengen, omdat elk geschil en enke situatie, welke tot een internationale wrijving aanlei ding kan geven, daartoe het recht verleent. LEVENSMIDDELEN IN BELGIË WORDEN NIET MEER GESUBSIDIEERD. In België zal 2 milliard francs dit jaar bezuinigd worden, wan neer op 1 Augustus alle recht streekse regeringssubsidies op le vensmiddelen zullen vervallen. Dit werd Woensdag in een regerings communiqué bekend gemaakt. De te nemen maatregel zal in vloed hebben op de prijzen van brood, vlees, melk. vet enz. De prijs van brood zal bijv. verhoogd worden van 4 francs tot 5.70 frs. Om haar prijspolitiek niet in ge vaar te brengen, zal de regering toeslagbonnen verstrekken aan de mensen, die minder dan 72.000 frs. per jaar verdienen. Deze toeslag bonnen zullen een waarde hebben, welke overeenkomt met de prijs stijgingen van de tot nu toe ge subsidieerde goederen. CONFERENTIE VAN PARIJS WERD EEN VOLKOMEN MISLUKKING. Maar zonder Rusland gaat 't ook. ..Woensdagavond heeft Molotof in een rede, die volgens een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Binnenlandse Zaken „zeer scherp van toon" was, het Frans-Britse voorstel afgewezen. Hiermede is de conferentie van Parijs dus ten einde, zonder dat een plan kon worden opgesteld, dat door alle Europese landen was aanvaard en dus aan de re gering der Verenigde Staten zou kunnen worden voorgelegd. Reeds hebben nu Groot-Brittan- nië en Frankrijk alle Europese landen, uitgezonderd Rusland en Spanje, uitgenodigd, hun stand punt inzake het plan-Marshall uit een te zetten en gegevens over de door hen benodigde hulp te ver strekken. zodat dit plan buiten Rusland om toch ten uitvoer ge bracht zal kunnen worden. BEROEPSGOEDEREN- VERVOER LANGS DE WEG. Heden, Vrijdag 4 Juli, vonden onder grote belangstelling in Utrecht op het Veemarktterrein op uitgebreide schaal vakbe kwaamheids- en rijvaardigheids- proeven plaats voor transporton dernemers en chauffeurs. Deze proeven, die werden ge organiseerd door de Vakgroep Goederenvervoer langs de Weg, ter gelegenheid van haar Beroeps- vervoercongres 1947, dat op 4 en 5 Juli in Utrecht plaats vindt, had den ten doel, de opvoering van de vakbekwaamheid in de vervoer bedrijven te stimuleren. Bij deze proeven, die de gehele dag duurden, werden de wagens gekeurd op doelmatigheid, uiterlijk en uitrusting, terwijl de deelne mers proeven moesten afleggen in technische bekwaamheid, ver- keerskennis en rijvaardigheid, als mede vakkennis. De proeven waren niet gemak kelijk en gaven een goed beeld, welke hoge eisen tegenwoordig- aan de transportondernemers en hun personeel worden gesteld. CENTR. LANDBOUW ONDERLINGE AFD. N.-BRAB. Op 1 Juli 1947 werd te Breda in Café Restaurant „Modern" onder voorzitterschap van den heer C. van Dis Az. te Ouden bosch de jaarlijkse algemene le denvergadering gehouden van de afdeling Noord-Brabant van De Centrale Landbouw-Onderlinge, in welke vergadering o.m. het jaar verslag 1946 werd vastgesteld. Het aantal leden bedroeg aan het einde van het verslagjaar 1946 1085, terwijl dit aantal op 31 De cember 1945 1119 bedroeg. De daling van het ledental is voor een groot deel het gevolg van het feit dat door de oorlogsomstandighe den de bedrijfsvereniging eerst in 1946 van de wettelijke instanties de bevestiging ontving, dat een aantal leden, die hun bedrijf reeds in 1945 of eerder hadden gestaakt, als lid moesten worden afgevoerd. Het verzekerde loon steeg aan zienlijk 1946 5.068.228.-. 1945 3.423.181.In 1946 werd aan gifte gedaan van 768 ongevallen, waarvan 706 als bedrijfsongeval konden worden aanVaard. Voor 1945 waren deze getallen respec tievelijk 726 en 678. Met de leden k3n over het boek jaar 1946 met inbegrip van een storting groot 0.10 in de alge mene reservekas worden afge rekend op 1.74 (1945 2.17) per 100.— loon, benevens 1.50 per lid. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer C. Timmers te Dinteloord en benoemd de heer Arie Punt te Klundert. Tot plaatsvervangend lid werd herkozen de heer P. J. Eist te Wouw en benoemd de heer A. v. Sprang te Fijnaart. Ter vergadering werden de he ren G. van Dis Azn. te Ouden bosch, H. Duine te Dinteloord en A. W. van Sprang Jzn. te Fij naart, die gedurende 25 jaar een functie in een Plaatselijke Onge vallen-Commissie hebben vervuld, gehuldigd. Uit handen van de Directie van De Centrale Landbouw-Onderlin ge ontvingen zij als blijk van waardering een oorkonde met her inneringsmedaille. Een schilderij werd nog aange boden aan den 79-jarigen heer J. Hagen te Zevenbergen, die meer dan 30 jaar de Landbouw Onder linge belangeloos heeft gediend en thans voor zijn diverse functies wegens hoge leeftijd wenste te be danken. Donderdagavond kwam de raad van de gemeente Waspik in open bare vergadering onder voorzitter schap van Burgemeester Couwen- berg bijeen. Alvorens tot de agenda over te gaan deed de voorzitter enkele mededelingen. Allereerst maakte hij de uitslag van de aanbesteding bekend: van de 8 inschrijvers was de hoogste de Ver. Waspikse Aannemers voor 383.415 en de laagste Leijtens uit Raamsdonks- veer voor 348.000. Bij het laat ste bedrag kwam de M3-prijs nog boven de toegestane prijs te lig gen. Hoewel de voorzitter de vooruitzichten niet zo bijster hoop gevend vond, zou men toch pro beren in deze prijs alsnog wijzi ging te brengen. Ook de uitslag van de volks telling maakte hij bekend. Er zijn in Waspik 1659 mannen en 1555 vrouwen, hier waren de schippers niet bijgerekend, met dezen mee zou het aantal inwoners tegen de 3250 liggen. Er zijn 655 huishou dens en 40 alleen wonenden, dus ongeveer 5 personen per gezin. Er zijn 647 woningen en 57 gevallen van samenwoning. Nadat de notulen onveranderd waren vastgesteld werden ver schillende Ingekomen Stukken voor kennisgeving aangenomen. Vaststelling Gemeente-begroting 1947. Dit punt was gisteren in com missie-vergadering uitvoerig toe gelicht en werd na enkele opmer kingen van de voorzitter, z. h. st. aangenomen. Plan tot verbetering van wegen. De kosten waren geraamd op 31.250.—. Hierbij was echter ook het uitgestelde onderhoud in begrepen tot een bedrag van 12.750.—; de resterende 18.500 was oorlogsschade en hiervan zou het rijk waarschijnlijk 90% op zijn rekening nemen. Men zou de weg van v. Gijsel tot Verschure ook maken. Hierbij had men keu ze uit drie soorten weg n.l. grint weg 8713, klinkerweg 152C0, steenslag 20000. B. en W. hadden besloten de eerste te nemen, om er dan later een teerweg van te maken. De to tale kosten zouden nu worden 39.980, waarvan het Rijk 90 van de oorlogsschade 16.650 zou betalen, zodat 23.330.— ten laste van de gemeente kwam. Toen de voorzitter op een vraag van dhi\ Zijlmans geant- woordt had dat de weg van van Gijsel af rechtdoor worden, gingen de i. met dit voorstel acco Onderzoek gelooi benoemd raadslid. De Voorzitter b, commissie bestaande Zijlmans v. Gorp er(! verzocht deze heren i verwijderen om de na te kijken waarna bare vergadering cel Na de hervattin Zijlmans dat alles waarna men er z. 1 coord ging. Ontheffing straz.I, B. en W. stelden een zevental eigenaa dommen voor 1 Jan;} oorlogshandelingen ren, ontheffing van s te verlenen, hetgeen kei 2 der verorder was. Dit was even' passing op de fabri els. Het verzoek Vervoort meende B ter te moeten afwijzc financieele toestand aard was, dat hij i kwam voor ontheffi Dhr. Kamp vroeg lemaal aangevraagd i op de voorzitter an ze het niet allemaal den. Dhr. Kamp w. op dat dhr. Vervoc» ook onder viel, wb' zitter de toezegging dien dit waar was, ven zou worden. Z. h. st. accoord Wijziging verordt woonruimte. Enkele punten gaven tot onduidelijK ontduiken van de veranderd te worden het vervolg de weg geven worden niet c tiebureau, maar bij 1 de bepaling dat het binnen drie weken i van het huren het Ir ken werd verander' jj verboden was het trokken zou Jen z. h. si. >rd. brief nieuw ïoernde een uit de heren Verduijn en :ich even te loofsbrieven ttij de open- >rste. zeide dhr. i orde -was, i st. mee ac- fiasting 1945. f oor om aan wier eigen- £945 wegens ernield wa- [traatbelasting volgens arti- ng mogelijk ■ns van toe- van Samu- ïn dhr. W. en W. ech- om dat zijn liet van die aanmerking j>f zij het al- T.dden, waar- Woordde dat Jgedaan had- CS er verder er eigenlijk op de voor eed dat, in- pk hij onthe- ing aangifte aanleiding lieden en tot ••et, dienden Zo moet in timte aange- het evacua- en W. Ook erboden was de aangifte is te betrek- in: dat het is te betrek- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 11) Miss Ferriby was als ver plet. Enkele minuten staarde ze hem aan en toen zag hij, tot zijn schrik, dat haar ogen gevuld waren met tranen. Hij begreep heel goed dat die half van boosheid en half van droefheid waren. Het zal dus wel zo moe ten wezen. Is 't mijn „schoon heid" of mijn te grote ver trouwelijkheid, die u zozeer benauwt dat u op de vlucht slaat? Nu, als u gaan wilt, dan kan ik u niet tegenhou den. Misschien meent u ook dat ik u niet goed behandeld heb? Of is u te moe of te overspannen? Maar wat geeft het of ik al naar de reden gis? Ik ben een arme, oude vrouw, die u zeer dankbaar was dat u mij gered heeft tegen de aanval van een paar dieven en die blij was dat ik einde lijk eens iemand gevonden had die ik kon vertrouwen en die ik misschien helpen kon om zijn fortuin te maken. Ze overdekte het gelaat met de handen en snikte harts tochtelijk. Toen ze weer enige macht had over haar stem, begon ze: Als u zelf vindt dat u niet mooi handelt tegenover mij, waarom doet u het dan eigenlijk? Dien deze maand dan tenminste nog uit, maar laat mij niet zo ineens in de steek. Geef mij althans de tijd, dat ik eerst een andere secretaris heb. Het was hem onmogelijk dat pleidooi te weerstaan, of schoon hij zeer goed voelde welk een grote dwaasheid hij beging door er aan toe te geven. Maar hij deed het nu eenmaal en zodra hij had toe gestemd zag hij een glans in haar ogen, die zeker niet veel goeds beduidde. Hij begreep dat ze gevaarlijk kon worden; dus hoe eerder hij bij haar wegging, hoe beter. Basil vond hij in de groot ste opgewondenheid over Miss Ferriby's invitatie aan zijn broer, om te blijven dineren. Ik denk dat dë oude da me een grote voorliefde voor je heeft opgevat en dat ze je misschien al haar geld zal vermaken. Welton schudde 't hoofd. Wel neen! Ik zou ook niet graag willen dat zij een grote voorliefde voor mij op vatte. Het geval is zó, dat ze mij deze maand nog houden wil, al voel ik daar ook niet de minste lust in. Hij begon zijn broer toen de ervaringen van die dag te vertellen. Basil scheen in de waarzeggerij niets kwaads te vinden, vooral niet als de ont vangen bedragen voor lief dadigheid gebruikt werden. Dat trek ook ik juist zeer in twijfel, zie je. HOOFDSTUK IX. Een dubbel leven. Basil achtte het de grootst mogelijke dwaasheid dat zijn broer die voordelige betrek king zou opgeven. Welton was intussen zó weinig opge wekt, dat Basil voorstelde een wandeling te gaan ma ken. Het was even over tie nen en ze begaven zich in de richting naar Mayfair, met de bedoeling om naar het St. James Park te gaan. Terwijl ze door één van de voornaamste straten liepen, zagen ze dat daar rijen auto's stonden, zodat er waarschijn lijk receptie was. Ineens bleef Welton stokstijf staan en ter wijl hij zijn broer bij de arm nam, werd hij doodsbleek. Hij staarde naar 'n heer in avond kleding, die juist uit een auto was gestapt en nu de trappen van het bordes opliep van 't feestelijk verlichte huis, waar al tal van deftig-geklede dames en heren waren bin nengegaan. Wat is er? vroeg Basil. In het eerst scheen Welton niet bij machte te zijn iets te zeggen. Hij leunde zwaar op de schouder van zijn broer. De heer, die nu het bordes opliep, wendde zich om en zijn blik trof die van Welton. Basil zag onmiddellijk dat die twee elkaar herkenden. De andere wendde zich weer om en trad ijlings het huis bin nen, zodat Welton niet de ge legenheid zou hebben tegen hem te spreken. De broers liepen een eind door, zodat ze weer ongestoord konden pra ten. Zag je die heer, die daar het huis binnenging? Dat was de bediende van „The Lawns. Basil vond dit „dwaas om alleen te lopen". Toch is het zo, en ik weet zeker dat hij mij her kende, zo goed als ik hem. Je zult elkaar wel ken nen, maar elkaar bij een an dere gelegenheid gezien heb ben. Welton zweeg nu maar. Hij nam zich alleen voor, dat hij zou trachten te weten te ko men, wie er in dat huis in Mayfair woonde. Aan een postkantoor hoorde hij, dat 't een Mr. C. G. van Velsen was; zeker een Amerikaans millionair. Veel zei hem deze naam nog niet, maar hij te kende het adres op. Mogelijk zou het langs die weg toch tot een oplossing van de ge heimzinnigheden komen, die „The Lawns" omringden. De volgende morgen, op weg daarheen, werd Welton opgevangen door Mrs. Ashcot en haar dochter, die beiden met bezorgde blik naar hem keken. U zult wel denken dat ik dolgraag spionneer, begon de oude dame, als ik u vertel hoe ik weet dat u gisteravond op „The Lawns" gedineerd zal u ongetwijfeld verheugen hebt. Ja, dat is zo. Maar het als ik zeg, dat ik Miss Ferriby heb meegedeeld, dat ik enkel nog maar de maand blijf uit dienen. Wat heeft u aanleiding gegeven tot dit besluit? Welton draalde met ant woorden; hij wilde immers liever niets zeggen tegen zijn werkgeefster. Maar dat mag u Mr. Keynes niet vragen, mama! Wees u er nu enkel maar te vreden mee dat het een feit is. Neen kindje, ik kan en kel tevreden zijn als ik Mr. Keynes voorgoed op „The Lawns" zie weggaan. En zelfs dan, zei ze zich nu meer rechtstreeks tot de jongeman wendend zou ik nog wen sen dat u onmiddellijk hier heen kwam, zodat wij ons overtuigen konden dat u er goed afgekomen was. Maar, mama, lachte Bar bara, u maakt Mr. Keynes maar ongerust als u zó praat. Dat is ook juist mijn be doeling. Mr. Keynes moet zich niet veilig voelen, eer hij voor goed „The Lawns" verlaten heeft, want wij weten dat hij daar niet veilig is. Maar wat denkt u dan dat mij zou overkomen? vroeg Welton met een glimlach. Daar kan ik mij waarlijk niet over uit laten. Alleen wens ik u alvast geluk met uw besluit dat u de betrek king opgeeft. Dit zeggende, stak de oude dame ijlings de straat over om een brief te posten en toen Barbara dus alleen was met Welton, zei ze dade lijk: Gisteravond is er nog laat bezoek geweest op „The Lawns"; om twee uur in de ochtend hield er een auto stil. En u heeft niet kunnen zien wie daar in zat? Neen; maar even voor elven had dezelfde auto daar al stilgehouden. Mama heeft gelijk; u zult ons wel ver schrikkelijk nieuwsgierig vin den, maar we hebben ook zo vreemd horen praten over „The Lawns" en mama stelt nog veel belang in u, omdat zij vindt dat u precies lijkt op één van haar zoons. (Wordt vervolgd). KORTE BERS Zestig person) dood toen in de ha\ Stepano, ongeveer Noorden van Rome, munitie in de lucht Na een lar doch zonder hoofdei heeft de Tweede dagmiddag het we instelling van een voor Suriname aai plan heeft ten doel peil van Suriname t is ontworpen door van Suriname, M: het Rijk zullen bijdr worden tot een tot 40 millioen gulden. Zijn wij gerd wordt in de kringel deniers zelfs ernst een bedrijfsstakmc Men is er zich wei', wust, dat een der grote schade met r gen voor de v(j maar men ziet nu andere uitweg, als c bedrijfsleven op dez- banden blijft leggen De Tweede; Woensdagmiddag L tijd nodig gehad u overeenkomst sret xemburg af te hani', haar zonder hoofdei goedkeurde. Het wetsontu keuring van de d( komst tussen de Bel burgse Unie en Ned derdagmiddaq door Kamer met 135 st tegen en 21 ontho nomen. Tegen ster socialisten, terwijl zich van stemmen W& Met geringe plaat verschijndag® verzoeken wi, KERMIS-AD ten s p o e d i inzenden. IHTEN. werden ge- n van Santo 60 km. ten en schip met 'oog. durig debat, |.ce stemming, ner Donder- ontwerp tot ^elvaartsplan enomen. Dit :t welvaarts- verhogen en f; gouverneur Brons. Door 'gen verstrekt ^lbedrag van ngelicht, dan van de kr,ui- overwogen te kondigen. vaar van be- •lijke staking h zou bren .~>huishouding, enmaal geen regering het fde wijze aan Kamer heeft lg vrijwel alle de douane- elgië en Lu ien, vóór zij ke stemming rp tot goed- '.ane-overeen- 'isch—Luxem- land, is Don- de Belgische 'men voor, 5 ngen, aange- ,cn de Waalse communisten lithielden. og op onze .\te cn de i or s blad, e te willen KATHOLIEKE GEZINSZORG IN DE LANGSTRAAT. Na de inleidende persartikelen over het formeren van de ver schillende stichtingen „Katholieke Gezinszorg in de gemeenten be horende tot de Langstraat zijn er slechts korte berichten gegeven over propaganda-avonden, welke ten doel hadden om idealistische meisjes aan te werven als deel neemster aan de cursus voor ge zinsverzorgster. Er is in stilte hard gewerkt. Vele moeilijkheden zijn overwonnen en zeer veel voorbereidend werk is ér verzet. Met een keurcorps van meisjes is de opleidingscursus tot gezins verzorgster op 17 Mei 1947 ge start. Vol ambitie hebben de cur sisten zich het eerste theoretische gedeelte eigen gemaakt en ze staan te popelen om de vergaar de kennis in praktijk te gaan toe passen en vermeerderen. Vooral het laatste is voor de goede vor ming van onze meisjes een niet te onderschatten factor. Onder de deskundige leiding van de Maatschappélijke Werk ster Mej. Lambermont zullen de meisjes ingaande 4 Augustus a.s. voor halve dagen in de gezinnen tewerk gesteld worden. Met het oog op het bijwonen van nog te geven theoretische lessen heeft deze tewerkstelling plaats in Waalwijk - Kaatsheuvel - Loon- op-Zand - Drunen en Waspik. Het is echter van het grootste belang, dat met de aanvraag voor hulp door de belanghebbenden niet tot het laatste ogenblik wordt ge wacht. Het laat zich begrijpen, dat de Maatschappelijke werkster een overzicht moet krijgen van het aantal aanvragen om al naar de urgentie een deugdelijk schema voor het praktijkwerk der meisjes te kunnen opzetten. Bovendien zal zij voor een goede selectie eerst een bezoek dienen te brengen aan de opgegeven gezinnen. De fabrikanten, sociale instel lingen en verenigingen en particu lieren, de ons reeds zo ruim schoots hun steun toezegden, wor den dan ook beleefd doch drin gend verzocht reeds vanaf dit tijd stip hun opgaven in te zenden. Zij kunnen hun aanvragen om hulp richten: in Waalwijk tot de Maatsch. Werkster Mej. Lambermont, K. J. V.-gebouw, Grotestraat 240, Tel. 119; in Kaatsheuvel tot Mevr. A. Cappetti-Hulshof, Hoofdstr. 234; in Loon-op-Zand tot de Eerw. Zuster Jovita, wijkverpleegster St. Gerlachus-gesticht, Gasthuisstr. in Drunen tot Mevr. Acker- mans-Kanters, Grotestr. 225. tot den Heer L. van Drunen, Grotestraat 10 en den Heer J. Muskens-de Wildt. Elshout; in Waspik tot den Heer A. J. Tabbers B 51 Deze aanmeldingskantoren zul len de opgaven dan zo spoedig mogelijk doorgeven aan de Maat schappelijk Werkster Mej. Lam bermont te Waalwijk' die met voortvarendheid voor de verdere regeling zorg zal dragen. Bovendien zal de Maatsch. Werkster vanaf 4 Augustus 1947 spreekuur houden in het K.J.V.- gebouw, Grotestraat 240, Waal wijk, elke Dinsdag van 19—20 uur en elke Donderdag van 8—9 uur. Wij rekenen op Uw aller me dewerking om ook het praktisch gedeelte van onze opleidingscur sus tot gezinsverzorgster naar wens te doen slagen. Dr. A. W. A. BOS, Secretaris stichting, Waalwijk. DE JONGE STRIJDER. De „Jonge Strijder", orgaan onzer Kajotters, opent ditmaal met een „Kermis -artikel, waarin de PI. Leider wijst op het genot van deze ontspannings-'week, wanneer tenminste gepaste ontspanning ge zocht wordt, die een christenmens waardig is en die een frisse mens maakt, d.w.z. dat men geen gele genheden opzoekt, waarin het zeer moeilijk is, zo niet onmogelijk is, zich netjes te houden. Laten we, zo schrijft hij, jongensachtig blij zijn en O. L. Heer ook laten me- delen in onze blijdschap. Dan zult ge uitgerust met een krachtig lichaam en reine ziel, straks weer met frisse moed aan de slag kun nen gaan!" Dan krijgen we een praatje over de Vakbeweging en tal van niet minder onderhoudende en leerzame artikelen en verslagen. Als steeds een interessant num mer en we twijfelen er niet aan of de oproep der redactie aap do nateurs om dit clubblad ook in de toekomst te blijven steunen, zal een willig oor vinden. Het ver dient 't ten volle. ANJERDAG. De opbrengst van de Anjerdag ten bate van het Prins Bernhard- fonds bedraagt voor Waalwijk 186.84. VERGADERING VAN DE WERKGEMEENSCHAP Waalwijk van „Brabants Volksherstel". Maandagavond, 7 Juli, om 8 uur houdt de bovengenoemde werkgemeenschap een vergadering in de achterzaal van Hotel Ver- wiel. De Werkgemeenschap Waal wijk is voor onze gemeente wat Brabants Volksherstel voor Bra bant is, n.l. de samenwerking van de verschillende sociale en maat schappelijke organisaties van het particulier initiatief. De vergade ring van Maandag a.s. heeft voor al ten doel het contact tussen Brab. Volksherstel en de Werkge meenschap zo nauw mogelijk te maken, door de werkwijze en de samenstelling van de Werkge meenschap aan te passen aan de toestand zoals die in Brabants Volksherstel is gegroeid. Als sprekers zullen optreden Drs. P. v. Loon, over: De princi piële organisatie van het Maat schappelijk leven. Mr. L. Hendrikx, vertegenwoor diger van de Minister van Sociale Zaken en J. Kersten, vertegen woordiger van de Minister van Binnenlandse Zaken over: Het standpunt van de Ministe ries t.a.v. de arbeid van het par ticulier initiatief. Hierna is gelegenhed tot het stellen van vragen. DOODELIJK ONGEVAL. Toen het i0-jarig zoontje van den heer Kleyngeld uit de Stati onsstraat gisteravond op de zwaar beladen kar van den heer A. Ap pels mocht meerijden, had hij het ongeluk van de wagen te schui ven, waardoor hij ernstig werd ge wond en spoedig daarna overleed. Dr. Langemeijer was evenals het Rode Kruis spoedig ter plaat se, maar kon geen hulp meer ver lenen. Per brancard werd de jongen naar de ouderlijke woning ge bracht. De voerman treft niet de minste schuld. MIJNENGEVAAR. Toen de landbouwer B. de R. uit Dussen in de onmiddellijke na bijheid van het Stoomgemaal het gras aan het maaien was, kwam hij tot de ontstellende ontdekking dat hij over twee landmijnen had gemaaid. B. de R. heeft hiervan aangifte gedaan bij de gemeente politie te Waalwijk. PAST OP 'T PLUIMVEE. Voor de zoveelste maal in de laatste weken heeft 'n gevaarlijke hond weer z'n slag geslagen. Dit maal waren 6 ganzen van de fa. D. v. O. het slachtoffer, die alle 6 werden doodgebeten. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Lambertus M z.v. J A Bool- Kolster Petronella M dv J A Bool-Kolster Marinus H J zv M W Th van Bracht-Schiks Adrianus C P zv B Verduijn-Tim- mers Maria J A A dv G M van Engelen-van Daelen The- resia A M dv. H W Pullens-Leij- tens Hendrika A M dv H W Pullens-Leijtens Anna A M dv A A van Well-Verharen Hen- ricus W M zv L J M Roesten- berg-Schenkels te Loonopzand Antonius G M zv W A Coppens- Bijnen Geertruida dv W J K Schiferli-Verhagen. Huwelijks-aangiften: Leonardus G de Leeuw 31 jaar te Heusden en Helena van den Dungen 28 jaar te Waalwijk F J G Couwenbergh 37 jaar en G Th. M van Oudheusden 34 jaar beiden te Waalwijk Leendert van der Wiel 28 jaar en Maaike Ros 25 jaar beiden te Waalwijk. Huwelijken: Frederikus A Wiggenraad 27 jaar te 's-Gravenhage en Esther M B de Vries 26 jaar te Waal wijk Martinus H de Rooij 24 jaar en Henrietta C Mortier 22 jaar beiden te Waalwijk. Overleden: Arnoldus M Kleijngeld, 10 jaar. Ingekomen: L Wlodarczyk uit Ciemnohajoe IR.) B J Tissen uit Utrecht J H G Tissen van Utrecht H J van Boxtel van Loonopzand. Vertrokken J. Marx naar Roermond H A Musters naar Noordwijk W H Pullens naar Arnhem CP M Verhagen naar Amsterdam. EXAMENS DAMESKAPPER. Op het te Amsterdam op 1 Juli gehouden examen 4-jarige cursus dames-kapper, slaagde o.m. onze oud-plaatsgenote Lucia Slaats-v. d. Lee te Leiden. Hassan had tranen in z'n ogen van woede toen ze over de heuvels reden en in de verte het rokende dorp zagen ligpen. Hij maakte een paar vreemde sprongen op z'n paard, meer uit ongeduld dan om te dansen. „Ze denken dat ze nu heer en meester zijn in het land van Sar en ongestraft kunnen plunderen en roven", gromde de Sirdar. „En wij hebben ons beet laten nemen", zei Terry. Spoedig had men het dorp bereikt, het bood een troos teloze aanblik. Enkele huizen waren door de rovers in brand gestoken om verwarring on der de bevolking te zaaien. De brand was klaarblijkelijk op andere huizen overgesla gen en zo was bijna het ge hele dorp een prooi van de vlammen geworden. „Dit is kennelijk het werk van Joessoefs bende", zei de Sirdar, „terwijl we op 't ei land zochten, hebben zij de Sultan weggesleept en een dorp aangevallen, ze moeten dus van het eiland hierheen zijn gegaan". „En de valse Sultan is naar het paleis teruggekeerd om ons op te vangen en onscha delijk te maken", voegde Hassan er aan toe. ZILVEREN JUBILEUM. Op 15 Juli a.s. zal he 25 jaar geleden zijn, da de heer P. G. Ulijn, Mgr. Prinsenstraat 5, den Bosch, in dienst trad als keur meester bij den Keuringsdienst van Waren te 's-Hertogenbosch. De heer Ulijn is in het gebied 's-Hertogenbosch speciaal te Til burg en omstreken een zeer goede bekende o.a. ook door het geven van cursussen ter opleiding van het diploma voor vakbekwaam heid voor kruidenier. Met groot succes heeft hij hon- derde leerlingen hiervoor opge leid. Zijn vakbekwaamheid is daardoor wel gedemonstreerd en hij heeft zowel in zijn functie van j keurmeester als die van leraar voor het kruideniersexamen zijn rijke warenkennis aan anderen overgedragen. Aan belangstelling zal het de jubilaris dan ook uit deze kringen zeker dien dag niet ontbreken. Ge legenheid tot feliciteren tussen 1 en 2lA uur. Tijdens de oorlog is een oeroud handwerk, dat na genoeg was verdwenen, in nood herleefd, het z.g. eken". Nu de noodzaak 'niet meer dringt, is het langzamerhand aan t ver dwijnen, doch voor dit ge heel het geval is, zijn wij met de vulpen de Ve- luwe bossen ingetrokken, waar het loskloppen van het eikenhakhoutschors nog wordt beoefend. Het lichte groen van de bla deren uit het jonge Meibos is gedonkerd tot de minder ge varieerde, maar diepere kleu ren van het zomerse lover. Brandend heet staat de zon boven de Veluwe bossen en op de open plekken pussen de bomen en over de heide hangt de hitte als een tastbare, lauw-warme massa. Een en kele vogel doet zijn roep klin ken in de eenzaamheid van dit vol-zomerse middaguur, doch verder heerst er de rust van een bijna nog ongerepte naDan plotseling kjinlrt er vanuit de verte een dof klop pen, steeds herhaald, zonder onderbreken, monotoon, een schijnbaar streng volge houden rythme. Aangelok door dit vreemde geluid hoort de eenzame wandelaar, die dit heerlijke land de* "Y*1.. Ouwe" doorkruist, naderbij gekomen het kloppen duide lijker en bemerkt, dat hetniet afkomstig is van een plaats. Daar tussen de dennen staan de knoestige, ^gevormde stammetjes van het akker maalshout en van alle kanten nu klinkt het kloppen als een vreemd, eentonig lied door de stilte van de dommelende na tuur. Een geluid, dat vele ja ren niet te horen was in de bossen van de onvolprezen Veluwe en dat thans na een korte herleving tijdens de oorlog, toen het zijn vreemde klank deed horen als een lot- lied op een oeroud handwerk, reeds weer aanmerkelijk in kracht is verminderd. „Boeken" en „Houten". De doffe klop van de „ekers hiep" bleef onveranderd door de eeuwen, zo klonk het hon derden jaren geleden, zo klinkt het ook thans nog. Het „eken" is een primitief, zeer oud handwerk. Het is t loskloppen van de schors van het eikenhout, waaruit, naar men reeds lang geleden wist, looistoffen voor de leerfabrie ken gewonnen kunnen wor den. Tot voor de wereldoor log van 1914—1918 werd het eken, ook wel „boeken of „houten" genaamd, nog steeds in afnemende mate beoefend en tijdens die oorlogsjaren kende het zelfs een onver wachte opleving door t niet meer invoeren van buiten landse looistoffen. De pfijzen voor de eikenschors liepen enorm op, maar in de daarop volgende jaren daalden zij des te dieper en tenslotte loonde het eken de moeite in 't geheel niet meer. Zo was dan ook sedert vele jaren het eekschillen nagenoeg verdwe nen. Doch als 't ergens „kan verkeren" dan is dat op de ekershiep en als gevolg van de opnieuw gewijzigde om standigheden tijdens de jong ste oorlog werd het oude be drijf hervat: in het eekseizoen waren de ekers opnieuw druk in de weer. Eken is een seizoenbedrijf, beginnend ongeveer 1 Mei duurt het tot half Juni, doch wordt in vele gevallen voort gezet tot de herfst. Het zon nige weer heeft een uiterma te gunstige invloed op 't eek- schillen, want bij koud weer, bij gure wind, als de sappen loop in het hout gering is, wil het schillen niet vlotten. Het kan dan soms gebeuren dat, wanneer het windje niet Zuidelijk wil draaien en het echte ekersweer niet wil ko men, er eind Augustus bij de tweede sappenloop nogmaals wordt geschild. Sedert onheuglijke tijden gaat men bij het eken volgens dezelfde methode te werk. In het begin van het jaar wordt het te schillen perceel van 't bos gezuiverd en wanneer Mei dan met een zacht weertje in het land is gekomen, trekken de ekers naar hun stellingen. Het eikenhakhout wordt om gekapt, de niet te gebruiken takken en het groen worden afgesneden, waarna de knoes tige stam in stukken van on geveer 70 cm. wordt gezaagd. Oude gebruiken. Vervolgens begint het ei genlijke schillen in de „ekers- klopbank", ook wel „houters- stelling" genaamd. De eker graaft zich een gat in de grond, waarin hij ongeveer tot aan de heupen staat en waardoor het werk hem zeer wordt vergemakkelijkt, daar hij dan niet steeds behoeft te bukken. Hij klopt met een soort bijl, die echter aan bei de kanten stomp is de „houtershamer" op de schors van het eikenhakhout, die dan losbarst van de stam en gemakkelijk kan worden afgetrokken. Het lijkt eenvoudig, maar ik geef het u te doen zo han dig, zo snel en vooral zo vak kundig te schillen als de ge routineerde ekers. Ook u zou de klopbijl op de duur wel wat zwaar in de hand liggen, als gij daarmede van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat aan de arbeid waart. Want tijd kost geld, de ekers wor den naar hoeveelheid en kwa liteit betaald en ondanks de goede prijs die tijdens de oor log voor de schors bedongen kon worden (nu is deze al weer tot het minimum ge zakt) bleef en blijft het hard werken om enigszins een be hoorlijke verdienste te kun nen halen. Het in vroeger tij den gebruikelijke „glaasje", dat 's morgens en 's middags op een vast uur van mond tot mond ging, was een zoete troost tijdens de harde arbeid, al zal de smaak minder zoet dan wel „spiritueel" zijn ge weest. Als dan bij de als laatste te schillen boom de zakdoeken van de ekers vrolijk tussen de takken wapperen, was er feest waarbij het eerderge noemde glaasje vanzelfspre kend niet werd vergeten en dan was het eken weer voor een jaar gedaan. De fa milies, die in vroeger jaren het eken beoefenden, trokken zich dan terug in hun een zame hutten in het bos, het najaar en de lange winter door, tot het volgend jaar de „hiep" weer te voorschijn werd gehaald. Of die oude gebruiken thans nog in ere worden gehouden, lijkt ons twijfelachtig, maar wel is het „eken" een oeroud bedrijf, herinnerend aan de tijden, toen ook dit primitieve handwerk nog een vaste plaats innam tussen vele thans verdwenen ambachten.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2