De Echo van het Zuiden I No. 55 Donderdag 10 Juli 1947 HOOGE SCHUILPLAATS. Drie jaar in een toren welks trans naar Gods klanken luistert, welks spits naar de oneindig heid reikt Ergens bij ons in de buurt is een -winkel. Een gewoon winkel huis met een groot etalage-raam, tussen andere winkelhuizen. Er is niets bijzonders aan dit huis, behalve dit ene, er staan planken voor het spiegelglas, er is niets in de etalage en door het glas van de deur ziet men binnen een timmerman aan het werk. Die timmerman verbouwt er, want de eigenaar van de winkel is in zijn zaak teruggekeerd. Men had mij deze winkel ge wezen en ik ging er naar toe. De man wist dat ik komen zou en wie ik was. Vragen was dus niet nodig. Hij vertelde. Ja, hij is de bewuste, en dat wat van hem verteld wordt is waar: hij heeft met zijn vrouw en kind samen van Juli 1942 tot Mei 1945, drie lange jaren, in een kerk toren verborgen geleefd. Welke toren en van welke kerk? Och, het is een zaak, die er weinig toe doet. Laat het genoeg zijn, dat drie jaren in een toren verborgen zitten heel weinig ménsen over komt en voor de verborgenen een eindeloosheid is. Want drie jaren lang opgesloten zitten, hetzij ge vangen, hetzij voor eigen lijfsbe houd, is een ontstellend lange tijd. Maar hoe extra lang moeten drie jaren wel duren in een toren, waar men zo hoog boven de men sen is en waar men uit de kleine vensters en de galmgaten zo ver en ver over de mensenwereld kij ken kan? Daar gevangen gezet te worden, moet ondragelijk boven het ondragelijke zijn. Zo simpel? De man vertelt met heel weinig en heel sobere woorden: Och, het was niet zo erg. Niet zo erg, bij wat velen van de zijnen is over komen. Bij dat vergeleken is het bijna niets en zou men zich afvra gen of het wel de moeite waard is er over te spreken. Dit kleine in een wereld die zijn doden bij mil- lioenen telt In die maand van midden 1942, toen de geschiedenis van Ahasve- rus of den wandelenden Jood haar jongste en verschrikkelijkste her haling vond, is het hem gelukt te verdwijnen. Toen de anderen, die geen schuilplaats hadden gevon den, over gans Europa stierven, zat hij daar en bracht er het le ven af. En daarmede is het simpele verhaal al bijna verteld, voor het begonnen is. De mensen die hem brachten en hem verzorgden wa ren goed voor hem. Ze brachten hem eten en troost en valse pa pieren die hem geruststelling ga ven en waarvan hij ook nu nog niet weet dat ze hem geen ogen- gehölpen zouden hebben, wanneer hij ze ooit nodig zou hebben ge had. En verder heeft hij daar ge wacht en was op een dag de oor log uit. Zo simpel was het en zo eenvoudig. En toch, het was niet zo sim pel en niet zo eenvoudig. Ik zie het aan zijn wezen, ik hoor het achter zijn woorden: het was soms moeilijk, het was soms bang. En of hij nooit opstand heeft gekend, nooit verschrikking? Hij antwoordt niet, maar ik zie het aan zijn ogen: hij heeft ze gekend, opstand en verschrikking. Ruimte Er was een middag, kort voor de grote November-razzia's. Hij was alleen. Zijn vrouw was met het kind omlaag en de woning van den koster binnengegaan. Zij kon dat wagen, zij was blond. Maar hij was dat zitten in die hoge, dik ommuurde schuilplaats moet. Hij kon het er niet meer .uit houden, voelde zich gevangen. De ruwe stenen van de wanden, op klimmend zo hoog, zo hoog, de met spinrag bedekte galmgaten daarboven, hij voelde ze als een bedreiging, ze stonden tegen hem op. Hij moest er uit, er uit Hij maakte het luik in de vloer open, liet de ladder zakken en klom omlaag. Hij opende de deu ren in dikke torenmuren en kwam in een kerk op een weekdag. De banken en de paden beneden, de kansel tegenover hem, het was alles leeg en stil. En het was groot, het suggereerde ruimte, wijdte, oneindigheid. De man op de orgelgalerij ademde er van op. Hij ademde vrijer en vrijer, want hier was voor hem de wereld in al haar breedte, hier was voor hèm ruimte genoeg. Er was zoveel ruimte, dat hij misschien even bij na lachte en even bijna gelukkig was. Zeker is, dat hij nog een paar stappen vooruit deed en over de rand van de galerij omlaag keek op het kerkpad. En daar, helemaal alleen, mid den in de grote stille kerk, speelde zijn kind. Het zat er en speelde zo verzonken aandachtig met iets, hij wist niet wat, dat het in de handjes geklemd hield, als alleen maar een kind kan doen. En juist toen hij zich de grote weelde wil de veroorloven, om zomaar luid iets tot dit kind te zeggen, zo maar te roepen, zonder die eeuwi ge fluistering...... Het grote wonder. Stemmen in de gang. Driftige stemmen en stappen in de gang, die leidde van het kosterhuis naar de kerk. De koster, gespannen, angstig sprekend, maar luid toch als een waarschuwing: .Wapen::? Ja, maar, er zijn geen wapens in de kerk. Er ZIJN hier geen wa pens. Je zult hier niets vinden. Hoe kom je er toch bij Dan anciere stemmen. Stemmen van Duitse soldaten, S.D., Grüne Polizei ,,Acn was, wir wissen besser. Mach auf die Tür 1" En de deur gaat open en nog voor hij de gruwelijke verlamming heeft kunnen overwinnen, die hem bij het eerste geluid overviel, stap pen met dreunende laarzen zes soldaten de kerk binnen, versprei den zich en beginnen te zoeken bij het eerste waar het oog op valt. Ab een angstschok dringt het tot hem door: ze kijken nog niet naar boven. Weg, hier weg! Maar hij kan niet meer weg. Hij kan de schuilplaats niet meer bereiken en hij bukt en glipt, hij weet zelf niet hoe, over de galerij naar het or gel en hult zich daar in een gor dijn. Een gordijn dat hem maar half omsluit en dat trilt en beeft door zijn van ontzetting trillend en bevend lichaam. Zullen ze hem vinden? Twintig minuten. Minuten, die eeuwigheden werden. Angst voor de dood, die elk ogenblik komen kan en die men weerloos moet af wachten is vreselijk. Het is een der dingen van onze aarde, die men niet vertellen kan, maar die spreken uit ogen en stern van elk dergenen, die deze angst hebben moeten dragen, ook al is het ja ren daarna. Van het verdere weet hij niet veel te vertellen, maar ik zie het gebeuren door zijn woorden heen. Hij hoorde, hoe beneden in de kerk een soldaat zijn kind, dat- schreien ging, ontdekte en het op nam. Hij hoorde hem vragen van wie dit kind was en hoe het in de kerk kwam, en bij zijn angst om zichzelf kwam ook nog de angst om zijn kind. Toen hoorde hij de kostersvrouw met rustige stem haar grote door engelen ge zegende leugen zeggen: ,,Dit is het kind van mijn zuster, die in Nijmegen woont. De papieren heb ik in mijn huis." Twintig minuten later, toen al les en alles in de kerk was onder zocht sloeg de deur dicht en keer de de stilte terug. Toen wankelde hij als in een droom weg van het gordijn naar de muur en drong het grote wonder tot hem door: ze hadden hem niet gezien. Hij zou leven, ook nog na dit. Op een nacht. Hij is er mee klaar en ik knik. En als ik geknikt heb, ga ik niet weg, maar stel een vraag. Ik zeg: ,,Er is ook een kind geboren, daar bij u". Ik zeg ook: ,,Hoe was dat?" Hij knikt op mijn vraag, maar hij antwoordt niet en hij kijkt mij voorbij. Hij glimlacht, en als ik omkijk, zie ik een blond, fleurig kind van even twee jaar, dat innig verdiept, in de kr.ullen zit, midden op de vloer. En aan het einde van die vloer, op de dermpel, staat een kleine, jonge vrouw, die met glanzende ogen toekijkt, en om wier mond in een stille, verheer lijkte glimlach, de grote aanbid ding beeft. Zo is dat daar, en ik, de om nieuws en gebeuren gaande, kan toezien. Want hier is opeens het ogenblik van het grote en schone en bij dit ogenblik vraagt men niet. Ik weet nu alleen: het is waar, er is daar een kind gebo ren. Op een nacht is een dokter gekomen en heimelijk de kerk bin nengegaan. Hij is de ladder opge klommen, en onder de lege klok- kestoelen, terwijl buiten de hoge galmgaten de sterrehemel heeft toegekeken, is daar het wonder der aarde weer eens gebeurd. Ik doe een paar stappen en hurk bij het kind neer. Het kijkt naar mij op; het heeft glanzende ogen en ik zie den mens van mor gen. Of de mens, zo hij dan ein delijk, door leed en slagen, door gevangenschap en concentratie kampen, door oorlogsgeweld heen, eindelijk eens zal zijn: een kind, een verinnigde, die glazende ogen heeft? Dan sta ik op en ga weg hier. Ik heb een mens „geïnterviewd". Het is op een vreemde manier ge beurd, want ik heb slechts één keer een vraag gesteld. Het doet er niet toe. Ik vond, wat ik no dig had: achter de dingen den mens. De mens, die zei: ,Het was niet zo erg. Dat moet u niet den ken. Er zijn zoveel anderen ge weest die niet teruggekomen zijn: wek geen medelijden met mij." Als ik weer buiten ben kom, kom ik langs een toren, die hoog en slank en strak opklimt boven de straten uit. Zijn trans luistert naar Gods klanken, zijn spits reikt naar de oneindigheid N. P. C. VRIJHOEVE-CAPELLE. V.v. Sparta". Zaterdag j.l. speelde onze vereniging een wedstrijd voor de competitie tegen Raams- donk. De wedstrijd eindigde in een 10 overwinning voor onze vereniging. WASPIK. Groot concert. In de Harmoniezaal alhier werd een groot concert gege ven door de harmonie „Volks vlijt en Volksvermaak" met medewerking van de gem. zangvereniging „Euterpe" uit Rijen. Deze avond werd aan de leden van de harmonie en zangvereniging aangeboden. Nadat de harmonie een 3- tal nummers ten gehore had gebracht, zong het gemengde- en dameskoor op verdienste lijke wijze enkele nummers. Na de pauze zong het Man nenkoor en Gemengd koor nog enkele nummers. Hierna werden nog enkele nummers gegeven door de harmonie, waaronder twee nummers van de directeur P. Bisselink, wel ke op voortreffelijke wijze ten uitvoer werden gebracht. Al met al is dit voor kunst minnend Waspik een mooie avond geweest. De voorz. der Zangvereniging dankte het bestuur der Waspikse harmo nie voor de gastvrijheid wel ke hen was geboden en sprak de hoop uit dat Waspik ook in Rijen een avond zou ko men geven. Na dit concert werd nog menig uurtje in gezelligheid doorgebracht. Officiële gunning bouwen 30 arbeiderswoningen. Thans is reeds de officiële gunning afgekomen voor het bouwen van de op 24 Juni j.l. gehouden aanbesteding van 30 arbeiderswoningen op het uitbreidingsplan te Waspik- Boven. Met de werkzaamheden zal spoedig worden aangevangen door de fa. Jos Leyten q Zn. te Raamsdonk(dorp). Burgerlijke Stand over Juni 1947. Geboren: Jacobus, zv. P. v. Beek-Sprangers Wilhel- mien A. M., dv. C. J. van Ier- sel-v. Laarhoven Marianne M., dv. M. Th. van Dongen- van Gulik Cornelis J., zv. A. Verduijn-Verduijn Jo hannes W., zv. D. P. Kauwen berg-Rijken Antonetta A. C., dv. C. A. Verschure-van Hooren Cornelia A. Th., dv. C. A. Verschure-van Hoo ren Theodora M., dv. Th. J. van Dongen-Gergmans Cornelis G. N., zv. R. M. de Jong-Merkx. Overleden: Cornelia M. Vis sers, 68 j., weduwe van W. F. van Onzenoort Petrus C. de Wit, 18 j. Cornelis A. A. Sprangers, 6 mnd. Huw. aangiften: Petrus J. van der Velden 24 j. en Al berta M. Kuijten 20 j. Adrianus van Gageldonk 28 j. en Adriana P. W. v. Biesen 28 j. Marinus C. van Turn hout 24 j. en Adriana H. Berg mans 22 j. Thomas A. Em- men 27 j. en Johanna Iversen 30 j. Gehuwd: Laurens v. Diem en Anna M. Smits Marinus C. Bakx en Arnolda A. Neijs- sen Johannes Th. A. M. Strenge en Johanna M. de Hond. Ingekomen: H. de Wit van Tilburg M. van Eerp van Dongen T. Schel van Rot terdam A. Pruijssen en ge zin van C.B.R. C. Bakx van Oosterhout P. Leijsten van Vught Wed. L. Anker van Roosendaal ca. A. J. P. G. van Velthoven van Ge leen J. J. Ruijtenberg van Zetten. Vertrokken: G. J. Pols naar Tilburg A. M. van Oers naar Waalwijk J. M. van Unnik naar Rotterdam D. Bokslag en gezin naar C.B.R. J. B. Boom en gezin naar C.B.R. W. Bakker naar La ren A. M. de Hoogh naar 's-Gravenhage. RAAMSDONK. De beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk, ds. G. v. d. Meulen van Uitwijk, hoopt Zondag a.s. in de mid- dagdienst zijn intrede te doen in het kerkgebouw aan het Veer, na des morgens beves tigd te zijn door ds. D. Veld kamp van Den Haag. GEERTRUIDENBERG. Gemeenteraad. Daar tot onze spijt de agen da van de laatste raadsverga dering ons niet bereikte, zijn wij niet in staat onze lezers een uitvoerig eigen verslag van deze vergadering te ge ven. Zij zullen daarom dit maal genoegen moeten ne men met een summier over zicht. Na verlenen van eervol ontslag als onderwijzers aan de Openbare Lagere School van mej. J. Kamp, werd een voorstel behandeld betreffen de het aangaan van een ge meenschappelijke regeling voor het buitengewoon lager onderwijs met een aantal an dere gemeenten, dat zeer veel critiek kreeg, maar tenslotte werd aangenomen. Vervol gens werd de prijs voor de woningen van Leertouwer, die aan de P.N.E.M. verkocht zouden worden, bepaald op 6800.— en 8200.—. Het voorstel om de bouwterreinen aan de Prinsestraat en Pa- terestraat voor 4.en 2. voor het talud te verkopen aan de P.N.E.M. en het in trekken van het voorstel tot verkoop van bouwterreinen aan de Tankfabriek, werd met 7 stemmen voor, 1 ont houding en 3 tegen, aangeno men. De woningen 2, 4, 6, 8 Niet alleen'tchagrijn van de pijn, Uw rheumatische pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kruschen Salts. Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schade lijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden medegenomen en verwijderd langs natuurlijke weg. Dat is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Dro gist. en 10 in de Julianastraat wer den onbewoonbaar verklaard. Met 7 tegen 4 stemmen werd het voorstel om het presentie geld van 2.te brengen op 4.verworpen, de heer Jansen diende zelfs een voor stel in om het presentiegeld, gezien de moeilijke financiële omstandigheden van de ge meente, geheel af te schaffen, welk voorstel echter met 7 stemmen tegen en 4 voor, werd verworpen. Na het besluit om de 29 te bouwen woningen in beheer te geven aan de woningbouw vereniging, sprak de voorz. zijn waardering uit voor het mooie werk bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Apollo, door feestcomité en V.VV.V. verricht, waarop de heer Valkensteijn een woord van dank sprak. Bij de rondvraag protes teerde de heer Okkerse fel tegen het feit dat de wethou ders bij de benoeming van 't hoofd der openbare lagere school gestemd hadden voor de tweede candidaat van de voordracht. Hierin kon de voorzitter geen opheldering brengen. HEUSDEN. Openbare vergadering van de Raad op 9 Juli 1947 des nam. 8 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen vorige vergade ring. 3. Mededelingen van inge komen stukken. 4. Aanbieding en voorlopige vaststelling der gemeen terekening en rekening vleeskeuringsbedrijf bei de over 1945. 5. Voorstel van B. en W. tot toepassing verklaring gra tificatie-regeling over het jaar 1947 voor het gem.- personeel. 6. Benoeming lid College Regenten Godshuizen ter voorziening in de vaca ture Borwerger. Aanbeveling: le candi daat de heer G. P. A. de Wilt, Luttelherpt. 2e candidaat de heer G. A. Timmermans, Hedik- huizen. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de algem. Politie-verordening. 8. Verzoek van het R.K. Schoolbestuur alhier om medewerking ex art. 72 der L.O. wet 1920 voor de aanschaffing van een nieuwe leesmethode ten behoeve van de R.K. Meisjesschool, met voor stel van B. en W. 9. Reclames hondenbelas ting. 10. Rondvraag en sluiting. KORTE BERICHTEN. Zondag is in Spanje het re ferendum over de opvolgings- wet van generaal Franco ge houden. De bevolking, voor welke de stemming verplicht was, moest beslissen of Fran co al dan niet hoofd van de staat zal blijven met 't voor behoud, dat Spanje eenmaal een monarchie zal worden met een koning of een door Franco benoemde regent aan het hoofd. De uitslagen wezen er op, dat de wet in overweldigende meerderheid was aangenomen

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4