Landbouwberichten Yoor de Langstraat. NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING GEMEENTERAAD HEUSDEN. FEUILLETON De geheimen van Villa „The Lawns" Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. DE PAUS OVER WEDER OPBOUW EN VREDE. In zijn welkomstrede tot de nieuwe Britse gezant bij het Vaticaan, Sir John Victor Pe- rowne, zeide Z. H. de Paus met betrekking tot de huidi ge wereldsituatie. duidelijk zinspelend op het plan Mars hall en de Parijse conferen tie, o.m.: De internationale atmosfeer is geladen met wantrouwen, ten dele voortspruitend uit de botsing der ideoligiën en lei dend tot een alarmerend wan trouwen; de menselijke ziel, die de verschrikkingen van een oorlog, die zijn weerga niet vindt in de geschiedenis, is te boven gekomen, wordt verscheurd en gemarteld tus sen hoop en vrees. Op een tijdstip, waarop de stem van hartstocht en voor oordeel al te dikwijls de stem der rede en menselijk heid overstemt; waarop res sentimenten, 't droevig maar te verwachten legaat van een bittere oorlog, de geestelijke heroriëntatie, die zo absoluut noodzakelijk is voor 'n waar dige vrede, in de weg staan; waarop ernstige obstakels en vertragingen voortdurend het leggen van een juiste basis voor zulk een vrede in de weg staan, vinden wij bemoe diging en steun in Uw ver klaring, dat Zijner Majesteits regering één is met Ons in onze hoop en ons doel, stand vastig strevend naar een wer kelijke vrede. Met een begrip van de wer kelijkheid, dat men gesteund zou willen zien door anderen, houdt het Britse volk reke- ning met het feit dat ieder uitstel om met het wederop- bouwwerk te beginnen, zowel in het nadeel is van overwin naar als van de overwonnen- ne. De rampspoeidge gevolgen van een dergelijk uitstel zou den op de eerste plaats zich doen voelen voor laatstge noemden; maar onvermijde lijk zou ook de eerste er vroeg of laat onder te lijden heb ben. Gelukkig realiseert zich het Britse volk dit niet al léén. Ook anderen zijn bereid de logische conclusie er van onder ogen te zien. Staatslieden met een brede blik en heldere, rustige den kers in de nieuwe wereld, met haar grote industriële kracht, hebben het hun volk doen inzien en ook in vele an dere landen beginnen ervaren onbevooroordeelde mannen de waarheid er van in te zien. Wij kunnen slechts de vu rige wens uiten, dat deze op vatting van de wederopbouw- taak er is geen andere op vatting die reëel, eervol en christelijk is die haar voor stelt als een georganiseerd plan van hernieuwde samen werking, ingang mag vinden op de bijeenkomsten van de leiders der naties. De PARIJSCHE CONFERENTIE. De toestand in verband met de conferentie over het plan-Mars hall, welke te Parijs is begonnen, is thans zo, dat veertien landen de Brits-Franse uitnodiging hebben aangenomen, terwijl zes landen of ficieel hebben geweigerd zich naar Parijs te begeven. De landen die officieel hebben toegestemd, zijn: Oostenrijk, Bel gië, Nederland, Luxemburg, Dene marken, Griekenland, IJsland, Ier land, Italië, Noorwegen, Portugal, Zweden, Zwitserland en Turkije. Tot de landen, die samenwer king weigeren, behoren: Bulgarije, Hongarije. Polen, Roemenië, Joe- go-Slavië, Albanië en Tsjecho- Slowakije. Uit enkele uitlatingen blijkt duidelijk, dat het besluit der Ocst- Europese landen om de uitnodi ging van Frankrijk en Engeland te weigeren, onder druk genomen is. Het Hongaarse kabinet heeft me degedeeld, dat het dit besluit „zeer node" genomen heeft. Ook over de houding van Tsjecho-Slo- wakije bestaat geen twijfel. Nadat de regering aanvankelijk haar toe stemming had verleend en zich spontaan over het plan had uitge laten, heeft zij te elfder ure de uitnodiging afgewezen, om geen vijandelijke houding aan te ne men ten opzichte van Sovjet-Rus- land. BOMAANSLAG TE BREDA. Een persoon gedood. Tot nu toe onbekende da der (s) hebben, door middel van een helse machine, een aanslag gepleegd op 't café Suisse van de heer Voeten, op de hoek van de Toren- en Kerkstraat, in het centrum van Breda. Van deze aanslag is de 26-jarige electricien L. de Laat het slachtoffer ge worden. De dader(s) moeten de voorbereidingen rustig hebben kunnen treffen. Des nachts is men het café bin nengedrongen en heeft men de stoelen, het buffet en de lambrizering met gele verf beklad. Men heeft toen een projectiel aangebracht aan de binnenzijde van de cafédeur, die toegang naar buiten ver schaft. Toen de heer De Laat, die met zijn ouders boven 't café woont, zich des morgens via deze deur naar zijn werk wilde begeven, is hij in con tact gekomen met het pro jectiel, waardoor zich een he vige ontploffing voordeed. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij kort daarna is overleden. Het slachtoffer stond zeer gunstig bekend. Het onder zoek heeft nog niet tot tast bare resultaten geleid. HEUSDEN. Rekening 45 wordt aan genomen. Hoe zal het gaan met het Burchtplein? Woensdagavond kwam de raad der gemeente Heusden in open bare vergadering onder voorzitter schap van wnd. Burgemeester v. Delft bijeen. De heren Groen en Kant hadden bericht van verhin dering gestuurd. De voorgelezen notulen werden onveranderd vastgesteld. Verschillende ingekomen stuk ken werden voor kennisgeving aangenomen. Aanbieding en voorlopige vast stelling der gemeenterekening en rekening vleeschkeuringsbedrijf, beide over 1945. De rapporteur van de com missie dhr. Verschuur bracht het verslag van de commissie uit. Hij noemde de rekening een echte oor logsrekening, hiervan was mede de oorzaak de overbelasting van de gemeenteadministratie, zodat er niet die mate van zorg aan besteed kon worden, die nodig was voor de gemeentefinanciën. De commis sie meende dit af te moeten keu ren. Ook laakte hij het feit dat de eerste ambtenaar van het secreta rie tevens in dezelfde uren de functie van gemeente-ontvanger vervulde. De commissie vroeg zich af of hij deze laatste functie niet buiten zijn kantooruren kon uit oefenen. Ook met de sfeer op het secretarie kon de commissie zich niet verenigen. Het voortdurend in en uit lopen van mensen belem merde een rustig werken, zij gaf B. en W. het bouwen van loket ten ernstig in overweging. De commissie raadde aan de uitvoeri ge gecompliceerde rekeningen voortaan door het verificatie-bu reau te laten controleren. Hoewel de rekeningen met een tamelijk groot nadelig slot sloten, adviseer de de commissie toch de leden de rekeningen voorlopig vast te stel len. De Voorzitter dankte de com missie voor de moeite met het controleren van de rekeningen. De werkzaamheden van de gemeente- nistratieve aard, zodat zij weinig invloed hadden op de financiën; ontvanger waren meer van admi- deze werkzaamheden konden al dus de voorz., zonder veel be zwaar in dezelfde tijd verricht worden, hij had dat in zijn prak tijk meermalen zelf meegemaakt. De opmerkingen van de commis sie. betreffende de sfeer op het secretarie onderschreef hij volko men. Hoewel men de secretarie s middags gesloten had, kwamen er toch steeds nog mensen hen lastig vallen. Een loket was er indertijd gebouwd, maar dit kon men niet gebruiken, hij-zou trach ten op een andere manier veran dering te laten aanbrengen. Z. h. st. accoord. Voorstel van B. W. tot toe passing verklaring gratificatie-re geling over het jaar 1947 voor het gemeentepersoneel. Met deze gratificatie die 2 van het loon zou bedragen, maar niet boven 50.— mocht gaan, ging de raad z. h. st. accoord. Benoeming lid college regenten Godshuizen ter voorziening in de -vacature Bosweger. Van de door B. en W. voorge dragen leden de heren G. de Wilt, Luttelherpt en G. Timmermans, Hedikhuizen, werd de eerste met algemene stemmen benoemd. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de Algemene politie verordening. Deze wijziging inzake het sneeuwruimingsbesluit werd z. h. st. aangenomen. Verzoek van het R.K. School bestuur alhier om medewerking ex. art. 72 der L. O. Wet 1920 voor de aanschaffing van een nieuwe leesmethode ten behoeve van de R.K. Meisjesschool, met voorstel van B. en W. Z. h. st. accoord. Voorstel van B. en W. om de gemeenterekeningen in den vervol ge en tevens de rekening over 45 door het verificatiebureau te laten controleren. Na een vraag van dhr. Dekkers of de raad de rapporten van dat bureau ter inzage kon krijgen, waarop de voorzitter antwoordde dat deze in de vergadering uitge bracht zouden worden, ging de I raad z. h. st. met dit voorstel ac- I coord. Voorstel van B. en W. om het presentiegeld van de raad te bren gen van 2.— op 4.— en op 1.50 voor commissievergadering. Z. h. st. aangenomen. De reclames hondenbelasting werden in gesloten vergadering behandeld. Rondvraag. Dhr. Dekkers vroeg of het niet mogelijk was het vuilnis van de huisjes bij de werf op te halen, waarop de voorzitter antwoordde dat dit moeilijk zou gaan, hij zou het in elk geval bezien. Dhr. Dekkers deelde mede dat de commissie tot onderhoud dei- graven verzocht in verband met het schoonmaken der graven rond de Herv. Kerk, de stenen die daar stonden op te ruimen. De voor zitter zeide dit te zullen bespreken met de wederopbouw, door welke organisatie de stenen daar ge plaatst waren. Dhr. Dekkers zei dat dhr. van Gerwen, voormalig gemeentearchi tect, bezwaar had tegen de aanbe steding, die ten gunste van dhr. Baijens was geschied. Ook hij zou graag zijn deel gehad hebben. De voorzitter zeide dat oor spronkelijk de bedoeling was om van Gerwen ook een deel te ge ven. Dhr. v. d. Laan achtte dit niet mogelijk, Baijens beschikte reeds over goedgekeurde plannen en de termijn was zoals bekend zeer kort. De heer Dekkers vroeg of men hem geen deel van de wo ningen kon geven. Dit was vol gens de voorzitter practisch niet uitvoerbaar, in de toekomst echter zou men hem niet vergeten. Dhr. Dekkers wees nog op het roekeloze rijden in de bocht van de Wijkse- en de Drie Trompet- tersstraat, wat de voorzitter de politie onder ogen zou brengen. Dhr. Te Vruchte vroeg wat er gedaan werd nu de aanbesteding een fiasco was geworden. Ging men nu onderhands aanbesteden? Waarom had dat niet van tevoren kunnen gebeuren? Hij vroeg ver der hoe het zat met de 7 huizen, het had al meer dan een jaar ge duurd. De voorzitter had inlichtingen gekregen die hem zeiden dat de onderhandse aanbesteding wel zou lukken. Wat de zeven woningen betrof, de voorzitter had de aan nemer geschreven, kreeg hij vol gende week nog geen bericht, dan zou hij zich wenden tot de inspec teur van de volkshuisvesting. Na enige discussie over dit punt stelde de heer Verschuur voor om VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 13) Kalm trad hij uit de salon in de hall en duwde de deur van de bibliotheek open. Voor zover hij onderscheiden kon, kwam hij op z'n weg niemand tegen, maar hij had het gevoel of hij steeds be- spionneerd werd. In de bibliotheek was het donker, maar hij kende er de weg en wilde er door de an dere deur uitgaan om zó naar boven te lopen, omdat hij wil de ontdekken wat die bijeen komst nu eigenlijk beduidde. Maar die deur was ook aan de andere kant afgesloten en toen hij door de deur wilde gaan die hij zo even binnen gekomen was, vond hij die ook afgedraaid. Tenzij hij dus door 't raam in de tuin sprong, was hij een gevangene HOOFDSTUK XI. Een nieuwe ontdekking. Wat hij ook vroeger moge gedacht hebben van het huis houden in „The Lawns", dit laatste incident nu wees er toch wel op, dat er daar din gen gebeurden die geheim gehouden moesten worden. De zogenaamde „bediende" had er misschien evenveel te zeggen als Miss Ferriby. Welton knipte het licht aan en terwijl hij de schrijftafel open deed met veel geraas, dat iemand die hem daar in de omtrek bewaakte het wel horen moest, ging hij enkele brieven van zijn eigen corres pondentie zitten schrijven, niet alleen om de tijd door te komen, maar ook om de on geziene bewaker van de wijs te brengen. Toen hij hiermee klaar was sloot hij de tafel zó geruis loos, dot niemand dit horen kon en gluurde voorzichtig uit achter de toegeschoven gordijnen, waarna hij 't ven ster openschoof en zonder leven te maken in het bloem bed daarachter sprong. Nu stond hij een ogenblik stil om de situatie te over zien. Uit het kwartier van de bediende zag hij een licht schijn vallen door de dikke haag van taxi's die er voor de vensters groeide. Hij kon de verleiding niet weerstaan om daar een kijkje te gaan nemen en stak het grasveld over; hij trachtte door de haag heen te zien, maar tegen een derge lijke nieuwsgierigheid waren zeker ook maatregelen geno men en achter die eerste haag was een eind prikkeldraad aangebracht, waarna een nog dikkere haag dicht bij de vensters stond. Wel hoorde hij nu een gemurmel van stemmen, maar de witte rol gordijnen waren gezakt, zo-, dat hij van wat er binnen was niets onderscheiden kon. Hij keek op naar de vleugel waar de waarzeggerij nu plaats zou hebben. Er brand de licht in de grote kamer en op het fraai gemeubileerde portaal. Reeds overlegde hij hoe die bovenverdieping te bereiken zou zijn. Had de tuinman nu maar ergens een ladder laten liggen, maar hij ontdekte niets. Hij zou dan maar, net als een kat langs de waranda opkruipen, zich vasthoudend aan de sterke hechtwortels van het klimop en aan een pijp van een goot. Het mocht hem waarlijk gelukken op deze wijze de waranda te bereiken, maar nu hoorde hij lichte voet stappen op de stenen vloer daaronder en ook het geluid van een stem in de kamer, waar de waarzeggerij zou plaats hebben. Zou dat daar beneden de bediende Box zijn, die wel gemerkt zou hebben dat de gevangene uit de bibliotheek ontsnapt was? De stem viel zo moeilijk te onderscheiden, dat hij niet eens kon uitmaken of het nu een man of een vrouw was, die daar sprak. Welton hield zich aan de vensterbank vast, tot zijn vin gers er stijf van werden. Ont dekte hij nu maar eens een reet waardoor hij kon bin nenkijken, maar dat was he laas niet het geval en de gor dijnen waren stevig toege trokken. Van dit feit zou hij juist profiteren. Hij haalde een zakmes dat hij altijd bij zich droeg te voorschijn, stak dit tussen het venster en de vensterbank en schoof toen heel voorzichtig het raam een reetje open. Nu herkende hij de stem van Miss Ferriby, die zei: Wat meer naar rechts, alsjeblieft. En nu uw haar, dat moet heel wat lichter van tint zijn. Ze was dus niet aan het waarzeggen, maar aan het helpen vermommen van de één of andere bezoeker. Wel ton schoof het venster nog wat wijder open en zelfs durf de hij nu het gordijn wat te rugschuiven, zodat hij ook naar binnen zou kunnen kij ken en het gelaat van de cli ënt zou kunnen zien. O, hij had het wel kunnen uitschreeuwen, want hij werd gewaar dat dit precies 't ge laat was van een man, wiens portret hij ook in de bladen gezien had en die door de po litie gezocht werd wegens diefstal van diamanten van de toilettafel van een herto gin. Ja, daar zag hij nu ook de grote wrat achter het lin ker oor, die als kenteken was aangegeven. Zó zeer was Welton ontzet door deze ontdekking, dat hij staarde naar Miss Ferriby, die met ware kunstzin de weer zinwekkende man van onge veer dertig jaar, bezig was te herscheppen in een andere man met een welwillend, goedmoedig uiterlijk, met grijs haar en een glad-gescho ren gelaat, terwijl hij een goud-geranden bril droeg. Ge ruime tijd bleef Welton de gedaanteverwisseling gade slaan en hij kon niet anders dan bewondering voelen voor de wijze, waarop Miss Ferri by werkte, al vond hij 't doel dan ook verfoeielijk. Op haar gelaat stond uit gedrukt de geestdrift van de artiste. Met het hoofd wat op zij, genoot zij van haar kunst werk vol trots en voldoening. Ze neuriede zelfs gedeelten nu grond aan te kopen voor 1948. Hij had hierbij het oog laten val len op het Burchtplein en stelde voor een jurist te raadplegen of dit kroondomein ook niet gekocht of onteigend kon worden, waartoe de voorzitter zich bereid verklaar de. Vervolgens deed - dhr. Ver schuur het voorstel om, indien dit advies gunstig was, zonder ver wijl de nodige stappen te doen, waarmee allen accoord gingen. Hierna ging men over tot de gesloten vergadering. uit de ballade, die zij nog geen uur geleden, onder be geleiding van de harp, gezon gen had. Naast haar stond een tafeltje dat al haar gereed schappen bevatte: haar poe der en blanketsel, pruiken, een stapel ringen enz. Eindelijk kwam 't moment dat ze haar werk voor „ge zien" verklaarde. De man be keek zich nu in de grote spie gel. Overal, op de stoelen en op de sofa lagen kleren ver spreid. Ze hield er dan ook een hele garderobe op na voor dergelijke doeleinden. De dief was nu gekleed als een gods dienstonderwijzer, met een oud, zwart pak aan en een hoge hoed op. De ondankbare had zó wil len wegwandelen door de deur tegenover het venster, maar deze was gesloten en koel sprak Miss Ferriby: U vergeet mij mijn ho norarium te geven. Dat ook nog, zei hij ge melijk. Hoe veel? Tien pond, antwoordde zij, terwijl ze de kleren bij elkaar pakte, die overal uit gestald lagen. Hoe weet u dat ik tien pond kan betalen? U zoudt niet toegelaten zijn, als u niet eerst getoond had dat u betalen kon. O, daarom houd je er dus die deftige bediende op na, zei de main, familiaar-» brutaal. Die moet zich dus eerst overtuigen of je vrien delijke hulp wel voldoende beloond zal worden. (Wordt vervolgd). 36. Zoete lupine als stoppel gewas wordt er in de Peel veel verbouwd op nog slech tere zandgronden dan de Langstraatse stuifzanden. In de Peel heeft men een week eerder oogst als wij hier en daardoor kan men de lupine daar vroeger zaaien als wij. Men zaait 150 kg. lupine per ha., als het kan nog in Juli. Lupine heeft bijna geen stik stofbemesting nodig. Zij brengt als hoofdgewas veel eiwitrijk groenvoer op van prima kwaliteit en laat een uitstekende stoppel achter. Als stoppelgewas-verbouw zijn de opbrengsten verschil lend. Welke jonge boer neemt er eens een proefje mee? 37. In de Langstraatse Bui tenpolder ligt nog bouwland, dat voor de oorlog grasland was en dat zo spoedig moge lijk weer in gras gelegd moet worden, omdat het land in de winter te nat is en daardoor sterk opvriest. De grond is dan te los en vertoont wat weinig samenhang. Op der gelijke kleigronden staat dit jaar weer een slecht gewas en veel onkruid. 38. Een goede roodbonte koe heeft een diepe borst, een wat lange maar toch wel sterke rug, grove roodbonte benen, een iets rondachtig kruis en een goed gespierde broek. Een echte roodbonte koe moet ei genlijk lelijk zijn. Ze is meer in de vleesrichting gefokt dan een zwartbonte koe, die meer in de melkrichting gefokt is. Een roodbonte koe hoort thuis op de minder goede zandgron den, omdat ze met minder te vreden is dan een zwartbonte koe. 39. Wanneer de koeien ver- schaard zijn, moet men het grasland kaal maaien en de mestflatten spreiden. O, zult U misschien zeggen, dat wist ik al lang, want het is nood zakelijk om een goede weide te krijgen en te behouden. Maar toch zijn er nog boeren die geen tijd hebben om de weide goed na te zien. Wan neer zullen ook zij tot de goe de Langstraatse boeren ge rekend mogen worden? 40. Een wentelploeg is ge makkelijk, ornda; men geen voren in het land krijgt en geen tijd verliest met 't om draaien op de wendakker. De meeste boeren ia de Lang straat gebruikenf-pp het zand een lichte rol- cf voetploeg. Toch menen w(j, dat een wentelploeg hier beter op z'n plaats zou zijn. C. d. Ven, Drunen. Veertien matrozin hebben in Den Briel de relieken van de ne gentien martelaren van Gorcum rond het martelveld gedragen. De ze korte rondgang, .waarbij de se minaristen van he: l seminarie te Warmond liturgisch.:.gebeden zon gen, mag men 't hoogtepunt noe men van de eenvoudige plechtig heid, waarmede Ka'.ïbliek Neder land Woensdag in Den Briel voor de 375e maal de sterfdag van zijn nationale martelaren vierde. Mgr. Huibers droeg de H.j Mis op. - Generaal de Gaulle heeft op een lunch van de Brits-Amerikaan se persvereniging /erklaard, dat een nauwe samenverking tussen Engeland en Franixijk nodig is om te komen tot eeij werkelijk be trouwbaar en doelr.jatig opbouw- plan voor Europa. Hij voorspelde, dat voor Frankrijk'de dag nabij is, waarop het de pogingen tot eigen reorganisatie iet succes be kroond zal zien. Bij de catechisten van het E.K.-werk in het Bredase diocees heerst thans grote vreugde nu Woensdagochtend in het E.K.- huis te Breda van de minister van Oorlog het officiële bericht is ontvangen, dat het R.K. Oplei dingscentrum in ons land voor hulp in de huishouding, Bouvigne, door het V.H.K. op 26 Juli a.s. zal worden ontruimd. Nadat enkele amendementen verworpen waren, heeft de Twee de Kamer het wetsontwerp tot toe kenning van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet, zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Vervolgens werd het debat over het wetsont werp tot wijziging van de leer plichtwet hervat, de z.g. opschor ting van het achtste leerjaar. Ook dit wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, echter met de aantekening, dat de communistische fractie wil geacht worden te hebben tegengestemd. Koning George van Enge land heeft Woensdagavond offi cieel bekend gemaakt, dat hij zijn goedkeuring heeft gehecht aan de verloving van zijn oudste dochter, de 21-jarige Prinses Elisabeth en toekomstige koningin van Enge land en 't Imperium, met Philip Mountbatten, de vroegere Prins van Griekenland. R.K. HOGERE BURGERSCHOOL A EN B. Toelatingsexamen eerste klas. Geslaagd: J. de "Bont, H. v. d. Broek, F. Dumoulin, A. van Eeten, E. van Engelen, P. Hellings, A. Holtgre- fe, L. v. d. Houdt, J. de Jong, H. Klerkx, C. Kooter, H. Muller, D. Oudkerk, J. v. d. Pluym, J. Pul les, J. Rekkers, J. v. Roy, C. Spie- rings, A. Sctiolt te Waalwijk, W. v. Bladel, N. Boeren, J. Timmer mans en J. v. Berge-Henegouwen te Heusden, A. de Bruin, J. Prins- sen.te Raamsdonksveer, J. Bruin- slot, T. Heesters, C. Sandbergen te Geertruidenberg, A. Couwen- berg, J. Dubbelman te Waspik, P. Dekkers, J. Nieuwenhuizen, B. Paans, L. Pruyssers, A. Snijders, P. Sterrenburg, P. Vos en P. de Vuyst te Sprang-Capelle, S. Gou da, P. Uythoven te Eethen, A. Kogels, H. Smits, G. Velthuizen te Drunen, F. Litjens, P. Nannes, A. de Rooy, A. Stalpers te Loon- op-Zand, P. v. d. Heijden te Dru nen. Afgewezen 8. GESLAAGD. De heer Frans Wilmont, mu ziekleraar alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor 't 2e gedeelte staatsexamen piano L.O. JUBILEUMNUMMER „DIE OSSEWA". Sober, welhaast primitief, zoals het verkennersleven primitief be hoort te-zijn, is het nummer van Die Ossewa, dat bij gelegenheid van het 123^-jarig bestaan van de Andreas Zijlmans Groep binnen kort zal verschijnen. Maar de ge stencilde, sober verluchte pagina s bevatten veel waarderende woor den en sterke artikelen, brokken levenswijsheid en humor, versla gen van goed en minder goed ge slaagde kampen en wenken voor de praktijk van het verkennersle ven, voor voortrekkers, verken ners en welpen. De Burgemeester schrijft een sympathiek artikel, district-aalmoezenier, Pastoor Ras en district-commissaris Ramakers feliciteren de jubilerende groep, de voorzitter van Waalwijks Belang ziet de verkennersbeweging als een Waalwijks belang, de oprichters halen dierbare herinneringen op en oud-hoplieden, -vaandrigs en -ake la's tonen hun liefde voor hun troep nog niet vergeten te zijn. Aalmoezenier Heerkens dicht een paraphrase op artikel 8 van de verkennerswet, naast het kluchtige „gezwam" van Sonskatenenski staat de brief van een aalmoeze nier, die op eerlijke, hartelijke ma nier zijn verkenners zegt dat zij altijd God achter zich moeten we ten, dat zij „Schipper naast God" moeten zijn. Zo geeft dit nummer een ge zonde kijk op het verkennersle ven, met zijn heerlijk idealisme, zijn streven naar God en zijn grote liefde voor de mensheid; het verkennersleven, dat onze jeugd ook lichamelijk staalt en zich één doet voelen met de natuur. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de redactie dit jubileum-nummer via de boekhan del ook aan het publiek te ver kopen, dat aldus een mooie gele genheid krijgt eens wat meer te weten te komen van deze bewe ging, die de sympathie en steun van allen waard is. MATINÉE VAN „BAARDWIJKS TONEEL". Donderdag 17 Juli houdt de R.K. Toneelver. „Baardwijks Toneel" in de zaal van de Wed. v. Crom- voirt te v.m. Baardwijk haar Ker- mismatinée met bal. Naast de nummers die de leden van Baard wijks Toneel ten beste zullen ge ven, wordt ook een groot deel van het programma verzorgd door „The Musis Friends", met de po pulaire trompettist Willy Doornen. Een en ander is wel in staat de belangstellenden en donateurs en kele genoeglijke uren te bezorgen. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Anna M G dv C G Slaats-van Boxtel Jacobus M M zv C Th de Ronde-van Hilst Olof zv C Ormeling-Hofland Isselmann. Elisabeth A M dv F Leijtens-van Tuijl Lambertus J J M zv A M van de Wiel-Verhoe ven Virginia W Th M C dv A Moolenschot-Hamers Adriana dv M van Iersel-Schoondermark. Overlijden: Geen. Huwelijks-aangiften: Petrus S H Willemse 31 jaar en Johanna L M Bouter 30 jaar bei den te Waalwijk Cornelis F A van Loosdrecht te Loonopzand en Antonia H H Huijsmans 26 jaar te Waalwijk Djurre Schelfsma te Velsen en Helena J Versteeg te Waalwijk. Huwelijken: Geen. Ingekomen: C van der Meer uit Zevenber gen C Berrevoets uit Vlijmen A B J Forster uit Treetops (Eng.) —AG van de Ven uit het buitenland J L M Bouter uit Maarssen. Vertrokken: E M B de Vries naar 's-Gra venhage G C Carpaij naar Ca sino (Australië) A A de Vries naar Tilburg J A A van Pop- pel en gezin naar Breda -C J C van Heesbeen naar Tilburg J van der Wensch naar Oisterwijk. VLIJMEN. Groot concours hippique. Door de rij vereniging St. Norbertus te Vlijmen werd een groot concours hippique gehouden, waarvan de uit slag is als volgt: Achttallen dressuur zwaar: 1 Cowboys, Berlicum, 82 pnt.; 2 De Paardenvriend, Nuland, 80 pnt.; 3 Juliana, Haarsteeg, 76H pnt.; 4 St. Joris, Vught, 72 pnt.; 5 St. Lambertus, Ge monde, 7 V/2 pnt. Klasse Middel: 1 Het Edele Ros, Haaren, 70 pnt.; 2 St. Lambertus, Udenhout, 64 pnt.; 3 Belderse Boys, Ammerzo- den, 35 pnt. Klasse Licht: 1 De Echo, (Drunen-Elshout), 75 pnt.; 2 Juliana II, Haarsteeg 74H P-; 3 St. Johannes, Nieuwkuijk, 70H pnt.; 4 St. Lambertus, Cromvoirt, 70y> pnt.; 5 De Cowboys, Berlicum, 65J^ pnt. De wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Weled. heer M. Mommersteeg te Vlijmen, werd na kamping tussen Ber licum en (Drunen-Elshout) gewonnen door Berlicum. Ind. dressuur Ring I: 1 Fr. v. Boxtel, Berlicum, 87 pnt.; 2 J. Verputten, Nuland, 83 p.; 3 H. Hermans, Rosmalen, 80 pnt.; 4 W. Versteijne, Berkel Enschot, 79 pnt.; 5 L. van Doorn, Berlicum, 79 pnt. Ring II: 1 P. van Balkom, Helvoirt, 85 pnt.; 2 J. Berkel- mans, Vught, 80 pnt.; 3 J. de Ruijter, Cromvoirt, 79 pnt.; 4 C. van Alphen, Haaren, 74 p.; 5 J. Fiering, Elshout, 71 pnt. Eenspans Koudbloed: 1 H. Hanegraaf, Rosmalen; 2 R. Hooijman, Vught; 3 A. v. d. Oord, Ammerzoden; 4 Fr. v. Tuijl, Waalwijk. Eenspans Warmbloed: 1 A. v. d. Zanden, Boxtel; 2 W. v. d. Brandt Mzn., Haarsteeg; 3 W. Teurlings, Tilburg; 4 H. Korsten, Nuland; 5 M. v. d. Lee, Haarsteeg. Springconcours: 1 Chr. v. d. Loop, Vinkei, 0 fouten; 2 J. van Beurden, Vlijmen, 4 f.; 3 J. van Uden, Berlicum, 4 f.; 4 Fr. van Boxtel, Berlicum, 4 f.; 5 Jo Lavrijssen, Waalre, 4 f.; 6 W. v. d. Heijden, Hees wijk, 4 f.; 7 A. v. d. Veerdonk, Berlicum, 4 f.; 8 M. Elisen, Tilburg, 4 f.; 9 C. van Genuchten, Vught, 4 f. OUD-HEUSDEN. Op Woensdag 16 Juli a.s. hoopt het echtpaar Adr. van Lieshout en Corn. Habraken hun 50-jarige echtvereniging te herdenken. Een commissie is gevormd om die dag voor het gouden paar onvergetelijk te maken. WASPIK. Nieuw sportterrein. Op Zondag 7 September a.s. zal het nieuwe sportterrein van de voetbalver. Waspik officiëel geopend worden. Het nieuwe terrein is gelegen over de spoorlijn aan de Parallel weg. :i: Collecte. De collecte ten bate van 't Rode Kruis heeft alhier de 80) Terry zette de bril op en keek er door naar de verlaten Perzische heuvels. „Hé, wat een merkwaardige grote steen", zei hij plotse ling. „Ik zie niets", zei Berry. „Ik zie ook niets", riep de Sirdar die met zijn scherpe ogen in de verte tuurde. „Ik zie toch een steen door deze bril", herhaalde Terry, „laten we er eens heengaan. Je kunt nooit weten waar het goed voor is". De anderen keken nu ook door de bril. En ja, zij zagen allen die steen zo duidelijk, alsof hij vlakbij was. „Wij moeten er heen", riep de Sirdar, „wanneer er iets bijzonders met die steen aan de hand is, dan is ook 't be wijs geleverd, dat dit de won derbril van de werkelijke Sul tan is!" somma van 129.55 opge bracht. Openbare aanbesteding wegenverbetering. Woensdag 9 Juli j.l. had op het gemeentehuis alhier de openbare aanbesteding plaats voor het verbeteren der ge meentewegen te Waspik-Bo- ven. Deze verbeteringen zul len worden uitgevoerd onder directie van het Civiel-tech- nisch Bureau A. v. d. Mast te Gorinchem, onder welke de wegen van 't Waterschap „De Groot Waspikse en Raams- donkse Polders" eveneens zijn verbeterd, met als aannemer de fa. Schaapers de Bont te Raamsdonk. Thans is wederom de fa. Schapers de Bont te Raams donk de laagste inschrijver, voor de som van 39000.—. Hieronder volgt de lijst der inschrijvers: Fa. Konings Wegenbouw, Vught, 43.350 Fa. Killian Co., Gorinchem, 43.300 Chr. Suoss, Dongen, 43.000 Fa. Monshouwers, Steen wijk, ƒ42.980 H. van Seventer, Vught, 42.620 A. C. Schellekens, Vught, 42.480 Wed. G. Hoeken, Nieuwendijk, ƒ42.300 A. W. de Gier, Vught, 42.080 C. van Strien, Udenhout, 42.000 Fa. Blij levens, Geertruidenberg, 41.780 C. van Gool-Moerland, Rotterdam, ƒ41.700 J. v. d. Elshout-de Bont, Raamsdonk, 40.100 N.V. Vissers, Drunen, 39.980 Fa. P. v. Oort g Zn., Raamsdonk, 39.500 Fa. Schaapers de Bont, Raamsdonk, 39.000 Naar wij vernemen zal, na dat de goedkeuring is ver leend, het werk aan de Fa. Schaapers de Bont worden opgedragen. Fancy-fair ten bate van het jeugdwerk. Op 23, 24 en 25 Augustus zal in de parochie van de H. Bartholomeus alhier, een fan cy-fair worden gehouden. De opbrengst hiervan komt ten goede aan het jeugdwerk. Van welingelichte zijde vernemen wij dat de financiële nood hier zeer hoog is. Het vormen van vrije clubs, het uitbreiden van de groepen der verken ners en welpen moet achter wege blijven bij gebrek aan de hiervoor benodigde gelden. Wij hopen dan ook van har te dat deze fancy-fair een succes zal worden en dat Was pik zal tonen de noden van deze tijd, vooral wat betreft de jeugdvorming, te begrij pen. Immers, meer dan ooit geldt het thans: „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst". RAAMSDONK. Met ingang van 1 Juli 1947 is tot assistent-gemeente opzichter alhier benoemd de heer J. J. Verhoofstad te Waalwijk. Voor de uitvoering van de Noodwet-Ouderdomsvoor ziening is door B. en W. dezer gemeente een commissie van onderzoek ingesteld, welke is samengesteld als volgt: Voorzitter: J. H. M. Prins- sen, burgemeester. Secretaris: J. A. Molewijk, Adm. afd. Sociale Zaken. Leden: J. W. F. M. de Klijn, werkgever, President van de Sint Vincentiusver. Raams donksveer. G. J. Knaap J. Gzn., land bouwer, diaken der Ned. Her vormde Gemeente. P. Zijlmans, werknemer. W. van Seters, werknemer. A. Stoops, werkgever, be stuurslid R.K. Middenstands vereniging. J. Ph. van Seters, werkne mer, voorzitter R.K. Werk liedenvereniging. H. J. de Bruijn, bestuurslid Burgerlijk Armbestuur. A. F. S. Rovers, landbou wer, bestuurslid St. Vincen- tiusvereniging Raamsdonk- Dorp. Het secretariaat is geves tigd op het gemeentehuis. Onze dorpsgenoot dhr. L. Klijn slaagde te 's-Bosch voor het eindexamen Gym nasium. De heer G. v. d. Westen al hier slaagde te Waalwijk voor het eindexamen H.B.S. a. Mej. M. Konings alhier werd benoemd tot onderwij zeres aan de Lagere School te Loonschendijk. GEERTRUIDENBERG. Gemeenteraad. Ter aanvulling van ons resumé betreffende de laatste raadsvergadering, vermelden we nog 't volgende: Naar aanleiding van de door de heer Hartong in een vorige vergadering uitgeoe fende critiek in verband met de benoeming van een hoofd van de O.L. School, waarbij hij B. en W. verweet de re geringsvoorschriften niet te hebben opgevolgd, deelde de voorzitter mede, dat hem is gebleken dat de door de heer Hartong bedoelde voorschrif ten vermeld staan in 't Ver ordeningenblad voor het Be zette Nederlandse Bebied, da to 9 April 1941 bij besluit van de toenmalige Secr.-Generaal van het Departement van Op voeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming. De voorz. betreurt het dat een lid van de gemeenteraad van een Nederlandse gemeente, 2 x/z jaar na de bevrijding uit de door ons gehate Duitse onder drukking, nog zo verknocht is aan de Duitse voorschriften, dat hij deze Duitse voorschrif ten benut om op het college van B. en W. critiek uit te oefenen. UDENHOUT. Nieuwe burgemeester. Naar wordt vernomen is bij Koh. Besluit tot burgemeester onzer gemeente benoemd de heer Mr. Verhoeven uit Was senaar. t Heden overleed na een lang durig, doch zeer geduldig ge dragen lijden meermalen voor zien van de H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 76 jaar onze innig geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader Anlonius Wilhelmus Coppens Weduwnaar van Maria Ekels. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uwe god vruchtige gebeden aan. Eindhoven Ant. Coppens E. Coppens-van Mierlo en kinderen. Waalwijk A. Coppens C. J. Coppens-v. Dijk en kind. Joh. v, Daelen-Coppens M. v. Daelen en kinderen. G. Coppens A. M. Coppens-v. d. Lee en kinderen, W. Coppens E. Coppens-Bijnen en kind. Riet Coppens. Waalwijk, 9 Juli 1947. Burgem. v. d. Klokkenlaan 75. De plechtige Uitvaart en Be grafenis hebben plaats gehad op Zaterdag 12 Juli in de Pa rochiekerk van St. Jan Baptist te Waalwijk. De Commissie Vordering Woonruimte in de Gemeente Waalwijk, maakt bekend, dat zij in het tijdvak van 14 tot en met 26 Juli geen zitting zal houden. De Voorzitter, G. STEEMERS. TE KOOP een in goede staat zijnde KINDERWAGEN. Ook genegen te ruilen tegen een WANDELWAGENTJE. Te bevragen bij G. VAN PAS, F 170 c. WASPIK

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2