De Echo van het Zuiden 'n bruine boodschappentas NET DAGMEISJE Gewezen werk nemers van G. M. F. Ho. 56 Dinsdag 15 Juli 1947 Uit Amsterdams verleden. Hoe deviezentekort te verminderen. UIT DE FROVINCIE. tot uitreiking van een „Inschrijvingsbewijs A/B" zal worden over gegaan. Het is noodzakelijk, dat zowel bij de afhaling als bij de inlevering van het formulier de stamkaart van aanvrager wordt overgelegd. Er wordt volledigheidshalve nog op gewezen, dat van de tot dus ver gebezigde formulieren 333-07 (individueel) en 333-15 (collec tief) geen gebruik meer mag worden gemaakt en dat degenen, die nog een onafgehandelde aanvrage voor eerste montage hebben lo pen, toch opnieuw moeten aanvragen. Voorts dient er rekening mede te worden gehouden, dat onder geen beding een na-uitreiking zal plaats vinden. Rooster van inlevering. WAALWIJK, Maandag 28 Juli van 8J^—12 en 14—16J^ uur, A t.m. L; WAALWIJK, Dinsdag 29 Juli van 8M—12 en 14—16^ .uur M t.m. Z. DRUNEN, Woensdag 30 Juli van 9—12 en 13—153^2 uur. HEUSDEN, Donderdag 31 Juli van 9—12 uur. NIEUWKUIK, Donderdag 31 Juli van 13^-15}^ uur. VLIJMEN, Vrijdag 1 Aug. van 9—12 en 13—15K uur. HAARSTEEG, Zaterdag 2 Aug. van 9—11 uur. WASPIK, Maandag 4 Aug. van 9—12 uur. SPRANG-CAPELLE, Maandag 4 Aug. van 13—153^ uur (Café P. Pruijssers); SPRANG-CAPELLE, Dinsdag 5 Aug. van 9—12 en 13—15H u. (Geb. Chr. Bel.). KAATSHEUVEL, Woensdag 6 Aug. van 9—12 en 13—15J/£ uur, A t.m. L; KAATSHEUVEL, Donderdag 7 Aug. van 9—12 en 13—15^ uur M t.m. Z. LOON-OP-ZAND, Vrijdag 8 Aug. van 9—12 uur. BRANDSTOFFEN VOOR BIJZONDERE DOELEINDEN. Ten behoeve van de verwarmng van gebouwen, werkplaatsen, winkels, spreekkamers van doktoren e.d. gedurende de a.s. winter- moeten, voor zover zulks nog niet geschiedde, vóór 19 Juli a.s. bij de plaatselijke distributiedienst (zitdagen) aanvraagformulieren MD 393—06 worden afgehaald. Deze formulieren moeten, volledig ingevuld, uiterlijk op 22 Juli a.s. weer bij dezelfde distributiedienst worden ingeleverd. Van 19 Juli af zullen geen aanvraagformulieren meer worden uitgereikt. Belanghebbenden dienen hiermede rekening te houden, aangezien zij bij nalatigheid moeilijkheden zullen onder vinden bij hun voorziening met brandstoffen in de komende winter. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. In het tijdvaak van 21 tot en met 30 Juli a.s. geschiedt de uit reiking van nieuwe bonkaarten in de kring als volgt: Maandag 21 Juli Nieuwkuik, zelfverzorgers alle letters. Dinsdag 22 Juli Vlijmen, zelfverzorgers A t.m. K. Woensdag 23 Juli Vlijmen, zelfverzorgers L t.m. Z. Donderdag 24 Juli Haarsteeg, zelfverzorgers alle letters. Vrijdag 25 Juli Heusden, zelfverzorgers A t.m. L. Zaterdag 26 Juli Heusden, zelfverzorgers M t.m. Z. Maandag 28 Juli Sprang-Capelle (gebouw Christelijke Belangen), zelfverzorgers A t.m. L. Dinsdag 29 Juli Sprang-Capelle (gebouw Christelijke Belangen), zelfverzorgers M t.m. Z. Woensdag 30 Juli Stj Joachimsmoer normaal verbruikers en zelfverzorgers alle letters. Bijzonderheden werden vermeld in de eerste over deze uitreiking verschenen publicatie in dit blad. District VI, 2e klasse: KerkradeSittard 16 Derde klasse: WittenhorstWit Zwart 24 HoksenbergenEVV 21 Vierde klasse: EWC—Mill 0—6 TOUR DE FRANCE. Algemeen klassement: 1 Vietto, 107 u. 59 min. 7 se conden; 2 Brambilla, 108-0-41; 3 Ronconi 108-3-2; 4 Fach- leitner 108-5-53; 5 Robic 108-7-15; 6 Camellini 108-29- 53; 7 Impanis 108-43-4; 34 Janssen 111-29-48; 40 Kla- binsky 111-54-29; 50 Joly 112- 51-52. DANKBETUIGING. Gaarne wil ik langs deze weg mijn Directie, chefs der boven- afdeling en het verdere personeel, hartelijk dank zeggen voor de waardeering mij betoond bij mijn 25-jarig jubileum bij de N.V. Schoen fabriek v.h. A. PULLES—VAN GERWEN Co. I. KIPPING. Waalwijk, Juli 1947. Ant. straat 30. GEVRAAGD Zich aan te meldenC. VAN DE LEUR, Hoofdstraat 132. KAATS HEUVEL. TE KOOP: prima kinderstoel kinderbox, prachtig hobbelpaard en een partijtje nieuwe planken. HOOFDSTR. 208 KAATSHEUVEL. VERLOREN vanaf Dr. Kolster tot Putstraat handriemen zijn stuk, terug te be zorgen bij N. v. LOON, Mr. v. COOTHSTRAAT 41 (het voormalige DUO) nu werkzaam bij de Firma VAN GENT Co. bedanken bij deze de Firma van Gent Co. harte- telijk voor de uitbetaling met de vacantie. Zij Hadden daar geen recht op, doch daar G. M. F. hen in deze teleurstelde zijn zij dubbel blij met deze geste der Directie van de firma van Gent Co. Meer dan 60 jaar geleden vond in de Jordaan in de maand Juli het grote Pa lingoproer plaats. Een paling aan een touw, Bracht Amsterdam in rouw. „Sinds de ongelukkige dagen van het Palingoproer is de Lin- dengracht meer berucht dan be kend. Stellig en zeker geloven ve le Amsterdammers het nog heden onveilig zich er te wagen. Nu, on veilig is het voor een mooie jas of een hoge hoed in de Jordaan altijd wel wat. De straatjeugd heeft het er tenminste op de kle dingstukken lelijk voorzien. Een modderklad of tabakspruim draagt ge licht mee. Maar dit is ook al les." Aldus de auteur van „Amster dam in stukken en brokken" anno 1891vijf jaren na het Palingop roer. Heden liggen deze „ongeluk kige dagen" ruim 60 jaar achter ons en al wordt het aantal oog getuigen ieder jaar kleiner, toch is er nog menig bejaard Amsterdam mer, die zich uit zijn jongensjaren weet te herinneren, hoe op 25 Ju li 1886 heel Amsterdam in op schudding geraakte en hoe heet het in 't hartje van de Jordaan toeging. Het Volkspark was in 1886 een buitenplaatsje buiten de Raam poort ter plaatse van de tegen woordige Hugo de Grootstraten. Het was een koffiehuis en een bilartzaal rijk en werd vaak als vergadergelegenheid gebruikt. De kalender wees Zondag 4 Juli van genoemd jaar, toen in het Volks park een bijeenkomst werd gehou den, waar de voorvechter van het opkomende socialisme Domela Nieuwenhuis zou spreken. Toen de commissaris van politie Stork op het terrein een kijkje kwam nemen, schoot een der bezoekers van achter een boom een kogel op hem af, die zijn doel op enkele centimeters miste. Enkele agenten schoten toe en grepen de dader, zekere Geel, vast. Naar oud ge bruik koos het Amsterdamse pu bliek partij voor de arrestant, zo dat de politie tenslotte werd ge noodzaakt het vergaderterrein schoon te vegen. Er vielen enkele gewonden en er werden enige ar restaties verricht. IN CHRISJE'S ARMEN. Wie meende, dat de kous hier mee af was, kwam bedrogenu it. Drie weken later, Zondag de 25e, hielden de socialisten wederom een vergadering in het Volkspark. Na afloop belandde een groot aantal deelnemers op de toen nog niet gedempte Lindengracht, waar het even wrede als populaire „pa ling-trekken1' werd beoefend. Het feest was in volle gang, ondanks het nadrukkelijk aangezegde poli- tieverbod. Dwars over de gracht was een touw gespannen. In het midden hing een dikke paling, glibberig en kronkelend. Onder 't touw door voeren kleine bootjes, waarvan een der opvarenden moest proberen de paling van het touw te trekken. Enkelen hadden hun pogingen al met een onvrij willig bad in het groezelige gracht water moeten bekopen, hetgeen de vreugde der toeschouwers niet weinig verhoogde. Op dat moment verscheen een inspecteur van politie ten tonele, die een agent bevel gaf het touw door te snijden. Het spel was uit, maar op hetzelfde moment was „de boot an". De animositeit je gens de politie brak zich baan. De agent werd aangevallen, mis handeld en in een kelder gedre ven, waaruit zijn collega's hem met moeite bevrijdden. De eerste straatstenen vlogen door de lucht. Een andere agent vluchtte een bakkerij binnen: toen de bakker hem niet wilde uitleveren, zat hij in een oogwenk danig op de tocht, omdat al zijn ramen aan splinters vlogen. Een inspecteur werd ge slagen en gewond en hing al hal verwege over een brugleuning, toen een buurtbewoonster, Chrisje van der Woude, haar armen om zijn hals sloeg en om genade smeekte. Voor deze merkwaardige redding werd zij later vereerd met de bronzen medaille plus loffelijk getuigschrift. De weinige politie mannen retireerden naar het bu reau Noordermarkt. Honderd snel gerequireerde collega's voerden een serie charges uit met sabel en stok. Zij werden geholpen door een flinke regenbui; de ervaring heeft geleerd, dat het voor een relletje mooi weer moet zijn. Om 9 uur was de rust weerge keerd, althans uiterlijk. De agen ten gingen voor een deel naar huis, 25 arrestanten naar de cel, 4 burgers en 18 agenten gewond naar het Binnengasthuis. DE SLAG ONTBRANDT. De politie had reeds in de ga ten, dat zij niet alleen met Jor- daners te doen had, maar dat an dere elementen hier de leidende figuren waren. De volgende dag, Maandagmorgen, werd de strijd hervat, maar nu op groter schaal. De gemeente Amsterdam ver speelde er een goed deel van haar plaveisel bij, want allerwegen braken de ontevredenen de keien en klinkers op. In manden werden deze, .doorslaande argumenten" de huizen binnengesleept. Maar de bestrating alleen leverde niet ge noeg proectielen: kooplieden in oud roest, die met hun -waar op de Noordermarkt stonden, zagen hun hele voorraad weggekocht of weggestolen. Het nabije politiebureau werd belegerd, geen politieman kon in of uit, welgemikte steenworpen lieten geen ruit intact. Op de Za terdagse brug, een van de drie bruggen over de Lindengracht, woeien een zwarte en een rode vlag. Twee zoons van de vurige Oranjeklant Ko Mens, in de Jor daan beter bekend als „de burge meester van de Willemstraat" of als „de Bokkebek", gooiden de vlaggen in de gracht. Drie weken later benoemde koning Willem III hen beiden tot broeder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Inmiddels had het stadsbestuur de hulp van het leger ingeroepen. Een peleton infanterie, dat in de Lindendwarsstraat een barricade wilde opruimen, moest afdeinzen voor een hagel van straatstenen. Een afdeling huzaren verging het in de Anjeliersstraat niet beter. Maar nu rukten meer troepen aan. Luitenant-kolonel Simon hield een korte krijgsraad met hoofdcom missaris Steenkamp (Amsterdam had toen nog twee hoofdcommis sarissen van politie), waarop de hele buurt werd afgezet. „LAADT. VUUR De troepen drongen daarop het centrum van het verzet binnen. Van alle kanten vielen de stukken steen en ijzer op hen neer. Na het eerste bevel tot vuren werd vol gens afspraak een salvo in de lucht gelost, maar niemand rea geerde en de stenen bleven vallen. Op dat moment was het tén volle duidelijk, dat er „knokken gebla zen" was in de Jordaan. Het volgende salvo ging in de menigte. De eerste doden en ge wonden vielen neer. De soldaten trokken langzaam verder. Zodra zij met stenen werden bekogeld, knalden de geweren. Een man stond op het punt een, zware kei steen op een passerend huzaar te gooien, maar deze was een secon de sneller dan zijn tegenstander. Zijn karabijn knalde en met ver brijzelde schedel stortte de man dood uit het raam. 's Middags luwde de strijd, om echter met het vallen van de avond weer op te laaien. Opnieuw vielen er doden en gewonden, op nieuw reden de gasthuiskarretjes af en aan. Pas om elf uur des avonds was het gevecht ten einde. DROEVE BALANS. De droeve balans vermeldde 25 doden, 40 zwaar- en 100 licht gewonden. Wegens verzetpleging en gewelddadigheid vonden 100 arrestaties plaats. In de Noorderkerk en in het Koninklijk Paleis hield men, be dacht op de kans van hernieuwde gevechten, nog enige tijd troepen beschikbaar. Op de begrafenisdag van de slachtoffers waren bijzon dere veiligheidsmaatregelen getrof fen. Voetvolk en mariniers, ge steund door artillerie en cavallerie, waren op 19 punten van de stad opgesteld, terwijl in een ring om Amsterdam nog 3000 man ver sterking gereed werd gehouden. Maar zij hoefden niet in'actie te komen, de dag verliep rustig. Zo eindigde een droeve episode uit Amsterdams historie. Enig doel hadden de oproerlingen niet. Een politieke rel was het evenmin, ook al waren er aanhangers van Domela Nieuwenhuis bij betrok ken. Het was „slechts" een plot selinge en felle uitbarsting van de volkswoede. N.P.C. De Hoofdgroep Industrie heeft aan de Minister van Economische Zaken een nota gericht, waarin zij haar inzichten omtrent de devie- zenpositie van ons land uiteenzet. Het afsnijden van een groot deel van de invoer, waartoe in uiterste nood zou moeten worden besloten, zou volgens haar het probleem niet oplossen, maar de oplossing uitstellen tot tijden, waarin de omstandigheden nog moeilijker zouden zijn. De te ne men maatregelen zouden moeten dienen ter onmiddellijke voorzie ning in het arbeiderstekort, ten einde voor de toekomst werkgele genheid te verzekeren en ter ver krijging van kort-crediet dat no dig is om in de toekomst zelf over deviezen te kunnen beschikken. Teneinde in het tekort aan ar beidskrachten te voorzien, wordt er op gewezen, dat in de eerste plaats dient te worden gestreefd naar vermindering van het aantal ambtenaren door beperking en efficiënter uitvoering der Over heidstaak. Voorts wordt aangedrongen op bezuiniging bij het militaire appa raat en op tewerkstelling der po litieke delinquenten, terwijl voorts nog wordt verklaard, dat er har der moet worden gewerkt. Ter verkrijging van kort-crediet (het dollar-tekort is de kern van het 'deviezen-probleem) dient iedere verhoging van onze crediet- waardigheid met kracht te worden bevorderd. Hierbij wordt er op gewezen dat het dienstig is ons land aantrekkelijk te maken voor buitenlandse beleggingen, maar waarbij de fiscale politiek geen rem moet vormen. Wat het dollar tekort betreft, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat dit tekort seeds heeft bestaan als de econo mische relatie tussen Nederland en Indonesië verstoord was, zoals ook na de vorige wereldoorlog. Alleen het herstel der driehoeks verhouding Nederland Indone sië Amerika, waarbij de Ne derlandse leveranties aan Indone sië worden betaald met de op brengst van Indonesische produc ten op de Amerikaanse markt, biedt uitkomst. Een regeringsbe leid ten doel hebbende de econo mische relatie tussen Nederland en Indonesië enerzijds en Indonesië en de overige wereld anderzijds te herstellen, dient derhalve met kracht te worden voortgezet. In de nota wordt voorts aange drongen op matiging bij de ten uitvoerlegging van het program ma van openbare werken, terwijl er bovendien op wordt gewezen, dat gewaakt dient te worden te gen de besteding van deviezen voor voorzieningen, welke ge woonlijk uit eigen land konden plaats vinden. Hierbij wordt ge wezen op de onbevredigende pro ductie van onze mijnen. Tenslotte wordt de aandacht gevestigd op de betekenis van het Duitse probleem voor het Neder landse bedrijfsleven. Alle aan dacht van overheid en bedrijfsle ven dient er op gericht te zijn, in dit opzicht tot resultaten te ko men. De nota legt er dan nog de nadruk op, dat het in de eerste plaats van de activiteit der onder nemers afhangt of en zo ja wan neer Nederland er weer bovenop zal komen. GROTE RADIO-ACTIE VOOR DE MILITAIREN IN INDIË. De organisaties, die zich de welzijnsverzorging van de mili tairen in Indië ten doen stellen, hebben besloten samen te werken om radio's en gramofoons naar Indië te zenden. Met de morele steun- van Rooms Katholiek en Protestant Interkerkelijk Thuis front ontwikkelt gedurende de maand Juli de Band Nederland-— Indië een grote actie door middel van al zijn plaatselijke afdelingen. De mannen van „Het radio pro gramma voor de Nederlandse Strijdkrachten" (die zelf reeds 75 toestellen naar Indië zonden) hel pen mee aan de propaganda. De NIWIN, die reeds 300 radio's verzond en er nog minstens 50 op haar program heeft, kanaliseert de diverse initiatieven en verleenl volledige medewerking. Alle toe stellen worden centraal door de NIWIN aangekocht en verscheept. Het distributie-orgaan in Indië is de Coördinatie Commissie Burger en Militaire Welfare (C.C.B.M W.). Stortingen kunnen worden gedaan t.n.v. N.V. de Twentse Bank, kantoor Apeldoorn. Hoofd straat 78, giro nr. 158292. GAAN ZICH VOOR BRABANT GUNSTIGER PERSPECTIEVEN OPENEN? Bij de opening van de zo- merzitting der Provinciale Staten van Noord-Brabant, heeft de Commissaris der Ko ningin Prof. Dr. J. de Quay verklaard dat er voor onze provincie op verschillend ter rein opgang is te constateren, vooral door het harde werken op diverse gebieden en de gunstige bedrijfsuitkomsten, zodat door de inkomsten uit de bedrijfsbelasting verschil lende gemeenten reeds hun qualificatie „noodlijdend" hebben verloren. Is het ver keer naar het Noorden zo goed als hersteld en zijn er nieuwe industrieën in op komst, met de woningtoestand is het nog niet zo rooskleurig gesteld, zodat men het nood zakelijk heeft geacht een com missie ter bestudering van dit vraagstuk in het leven te roe pen. Uit de rapporten van deze commissie blijkt, dat vooral het gebrek aan ar beidskrachten hiervan de oor zaak is. Men heeft daarom een uitbreiding van de rijks werkplaatsen in overweging genomen en de hulp ingeroe pen van onder wijsinstanties en vak- en standsorganisaties, om deze kwestie op bevredi gende wijze op te kunnen los sen. Ook de waterstaatkundige toestand heeft de volle be langstelling der Prov. Staten. Er dient een oplossing ge vonden te worden voor de 7 Maas-gemeenten die een ha ven verlangen, terwijl een commissie in het leven is ge roepen om de ontwatering van de Biesbosch te bestude ren. Ook op het gebied van vakonderwijs en op sociaal gebied, waar Brabants Volks herstel decentraliserend gaat werken, is contact opgenomen met de desbetreffende instan ties. Op financiëel gebied hoopte de commissaris dat de nieuwe regeling mogelijk heden voor de provincie zou brengen. Tot slot sprak de commis saris de hoop uit, dat de stille opgang van Noord-Brabant niet verstoord zou worden door stormen van buiten en dat het leven en van het Bra bantse volk en zijn blijheid, die voortvloeit uit zijn grote Godsvertrouwen, ongerept zouden blijven. DOUANE-OVEREENKOMST Nederland, België, Luxemburg. Hieronder volgen enkeie cijfers uit de goederenbeweging, die in de onlangs getekende douane overeenkomst voorzien is, voor zover zij van belang zijn voor de hier gevestigde industrie, aldus lezen wij in de Mededelingen van den Fabrikantenkring Langstraat. De planning ioopt over een tijdvak van bijna 2 jaar. Import uit België/Luxemburg: Lederwaren voor techn. doeleinden (drijfriemen) 10 mill. frs. Voeringleer 600.000 vrk. v. Bovenleer 200.000 vrk. v. Zoolleer en riemenleer 18 mill. frs. Schoenen en pantoffels 28 mill. frs. Leren handschoenen 18 mill. frs. Geverfde konijnenvellen 15 ton. Gelooide schapen m. haar 4 mill. frs. Zeemleer 6 mill. frs. Lijmvlees 2 mill. frs. Rubberplaten voor schoeisel 10 mill. frs. Rubberhakken 10 mill. frs. Rubbersandalen 1 mill. frs. Rubberkaplaarzen 1 mill. frs. Papier en carton voor binnenzolen 10 mill. frs. Rijwielbinnenbanden 720.000 stuks Rijwielbuitenbanden 720.000 stuks Export naar België/Luxemburg: Lederwaren voor techn. doel einden (drijfriemen) 6 mill. frs. Bovenleer 330.000 vrk. v. Zoolleer en riemenleer 25 ton. Schoenen 83 mill. frs. Pantoffels 21 mill frs. Lederwaren 23 mill. frs. Geverfde konijnenvellen 52 mill. frs. Zeemleer 80.000 stuks. CONSUMENTENCREDIET. De Directeur van het Centraal Bureau voor het Consumentencre- diet verzoekt den Fabrikantenkring Langstraat, mede te delen dat de werkgever verplicht is, indien een credietnemer zijn dienst verlaat, diens spaarkaart binnen drie da gen aan de Districtsraad op te zenden, onder opgave van de da tum waarop de loonbetaling ein digde en zo mogelijk van naam- en adres van de nieuwe werkgever. Met een spoedige opzending dient de werkgever zijn eigen belang, want zolang de opzending niet heeft plaats gehad wordt de werk gever verantwoordelijk gesteld voor de afbetalingsbedragen. Voorts is de werkgever, alvo rens tot loonbetaling over te gaan verplicht zich ervan te vergewis sen of inhouding op een coi.su- mentencrediet moet geschieden, door na te gaan of in vakje 402a of 403a van diens tweede distribu tiestamkaart een nummer, omge ven door een cirkel, is vermeld. In dat geval moet de spaarkaart bij de districtsraad worden opge- vraagd. OUD-MINISTER STEENBERGHE SPREEKT. Oud-minister Steenberghe, die zich momenteel aan boord van de „Westerdam" op weg van de Ver. Staten naar Nederland bevindt, heeft verklaard, geen afschrift te hebben ontvangen van het verslag der rekenkamer, waarin critiek wordt uitgeoefend op het beleid der Londense kabinetten en o.m. wordt gezegd, dat verschillende missies, in het bijzonder die werk zaam in de V.S. en Engeland, bui tensporige uitgaven zouden heb ben gedaan. De economische en scheepvaartcommissie, waarvan ik als voorzitter fungeerde, aldus mr. Steenberghe, heeft steeds gewerkt onder een strenge financiële con trole van de Ned. regering. De heer Steenberghe gaf de verzeke ring, dat hij volgaarne zijn mede werking zou verlenen aan een aanvullend onderzoek, dat, wat hem betreft, niet diepgaand ge noeg zou kunnen zijn, want dit zou z.i. de waarde aantonen van bepaalde lasterlijke commentaren in Ned. dagbladen met betrekking tot het beleid, door zijn missie ge voerd. De- heer Teulings heeft de minister van financiën in 'n amen dement wat nauwer bij de slippen van zijn jas gepakt. Hij heeft be paald, dat binnen een jaar na het in werking treden der wet op de geldsanering een voorstel ter de finitieve afsluiting van de geld- zuivering zal worden aangeboden, en alle sprekers waren het er roe rend over eens, dat dit een ver standig idee was.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4