NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING EUWS UIT KAATSHEUVE DE HOOGSTE ONDER SCHEIDING. In aansluiting op het reeds ge rapporteerd succes van Ig. J. Suermondt aan de M.K.L.S. te Deventer, bereikt ons nu het be richt, dat op de sluiting per 12 dezer aan hem de Van Dam me daille is toegekend voor 't hoogst behaalde aantal punten over de laatste twee jaren, n.l. gemiddeld ruim 8 over de 18 vakken. GESLAAGD. Voor t cand.-examen Indo-Iraan- se letteren slaagde mej. L. de Greeff alhier. PROMOTIE. Aan de R.K. Universiteit te Nij megen promoveerde Woensdag 1.1. tot doctor in de letteren en wijs begeerte Drs. M. J. M. van dei Heijden op een proefschrift ,.De dageraad der emancipatie der Ka tholieken een studie over de Nederlandse Katholieken en de staatkundige ontwikkeling van het laatste deel der vorige eeuw. Dr. van der Heijden was enige tijd moderator - godsdienstleraar aan de R.K. H.B.S. te Waalwijk en aalmoezenier der Waalwijkse Verkenners, momenteel is de nieu we doctor kapelaan te Tilburg (Heike) Geestelijk Adviseur. Tot geestelijk adviseur van de R. K. Sigarenwinkeliersvereniging afd. Waalwijk is benoemd de Weleerw. heer P. Ras, kapelaan van de parochie St. Antonius. R.K. HOGERE BURGER SCHOOL EN R.K. MIDDEL BARE MEISJESSCHOOL TE WAALWIJK. Overgangsexamen 1947. R.K. H.B.S. Bevorderd van de le naar de 2e klas: A. Buykx, J. v. d. Elshout, J. Klerkx, Chr. Thijssen, A. Toorians, H. Bataille, J. Ba- taille, H. v. Dalen, A. Dupont, B. Korthout, E. Thijssen, W. Veltman, A. IJpelaar, M. v. d. Broek, M. Klerkx, C. de Kort, H. de'Louw, A. v. Mierlo, H. van Rijkevorsel, J. de Ruy- ter en A. v. Bladel te Waal wijk; A. Berkelmans te Was pik; H. Fens, B. du Pont en J. Smits te Geertruidenberg; A. Leijtens, F. Mimpen, H. v. Sluisveld, A. v. Sluisveld, A. Willems en J. Geelen te Dru- nen; N. v. d. Molen en M. Nobelen te Raamsdonk; A. Pruyssers en H. Winkelman te Sprang-Capelle; J. v. Wan- rooij en A. Frederiks te Kaats heuvel; E. Citroen en J. Hart- gers te Eethen; H. Verheijen te Nieuwkuik en J. Slaats te Heusden. Her-examen: 4. Afgewezen: 31. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas: H. Benckhuysen, A. Buykx, A. Kneepkens, L. v. Roy, J. Stokwielder, G. Trindler, A. Bergmans, Th. Bos, J. Brou wer, G. Carpay, L. de Gruy- ter, N. Hooymaayer, A. Klerkx, Chr. Klerkx, A. v. d. Meijdenberg te Waalwijk; D. Elsman, M. Sprangers, A. v. Beek en W. Genuït te Sprang- Capelle; G. Gielis te Heus den; A. de Jong, J. Mallens, A. v. Riel, J. Gubbens en A. Toorians te Loon op Zand; Th. Verheijen te Nieuwkuik; C. Willems, E. Spee en J. v. d. Wiel te Drunen en W. de Bruin te Raamsdonk. Her-examen: 6. Afgewezen: 15. Bevorderd van de 3e naar de 4e klas: L. v. Adelberg, M. Butter, J. Burmanje, G. v. Leeven, J. van Riel, F. v. d. Broek, A. de Jongh, P. de Kort, C. van Kuik, A. v. Oldenbeek, F. Pulles, C. Verstij nen en J. v. Vliet te Waalwijk; J. Frede riks, L. Mallens, J. Roelofs, G. Donkers en W. Soeterboek te Kaatsheuvel; G. Kerst, J. Kommers, J. van Wijlen, J. Oerlemans en C. Spierings te Sprang-Capelle; J. van Rooy, G. Knippels, Th. Spee en J. Vermeer te Drunen; L. A. Schuurmans, L. W. Schuur- mans en G. Wilgers te Nieuw kuik; H. Tabbers en J. de Hond te Waspik; A. de Beer, A. v. Disseldorp,, C. v. Onzen- oort en J. v. Onzenoort te Raamsdonk; P. Fikke te Ma de; A. Nelis en M. Schrau- wers te Geertruidenberg. Her-examen: 2. Afgewezen: 15. Bevorder van klas A IV naar A V: H. Beerens, M. v. Herpt, G. v. Iersel, G. Jansen, J. v. .d Linden en P. v. d. Wiel te Waalwijk; F. Berkelmans, L. Berkelmans, A. v. d. Plas, te Waspik; G. v. Gorcum, B. v. d. Heijden en M. Mimpen te Drunen; A. du Pont te Geertruidenberg; P. v. d. Put en J. v. Riel te Kaatsheuvel en A. Raven te Raamsdonk. Afgewezen: 5. Bevorderd van klasse B IV naar B V: H. den Dunnen, J. Gragt- mans, C. Schoondermark, M. Veltman en J. v. d. Wiel te Waalwijk; B. Elsman te Spr.- Capelle; F. Maas en M. Schiks te Waspik; L. Sandbergen te Geertruidenberg; J. Spoor en G. Uythoven te Eethen; A. Trommelen en J. Tuerlings te Kaatsheuvel. Her-examen: 3. Afgewezen: 6. R.K. M.M.S. Bevorderd van de le naar de 2e klas: M. Charpentier, H. Dirks, I. Dirks, P. de Greeff, B. Kool, N. Lambooy, P. Leenaerts, B. Maas, J. v. Mierlo, M. van Oldenbeek, W. Tausch en H. de Vries te Waalwijk; M. Krijl te Kaatsheuvel; K. Smit te Sprang-Capelle en A. van Gerwen te Waspik. Afgewezen: 2. WAALWIJKSE KERMIS. Al moesten we, jammer ge noeg, de traditionele matinée der liedertafel „Oefening en Ver maak ditmaal als openings-num- mer der kermis missen, toch was het Zondag-ochtend reeds druk overal en heerste er spoedig weei de echte kermisstemming. Deze bereikte wel haar hoogte punt in namiddag en avond, toen duizenden .uit plaats en streek der traditie getrouw zich opmaakten naar de Waalwijkse kermis, waar overvolle bussen telkens en tel kens weer hun kermisbezoekers af leverden: er waren dan ook mo menten dat er geen doorkomen aan was. Hiertoe zal natuurlijk ook hebben bijgedragen, dat de duizenden R.K.C.-bezoekers na de glorieuze afloop ook nog eens een kijkje gingen nemen op de ker mis. Eigenlijk was deze al geopend door de kinderfilm op Zaterdag in Musis en door de officiële opening der Gildenbondszaal, waarvan men hieronder een verslag vindt. De kermispret, zeer bevorderd door het enige weer, werd nog laat voorgezet en de café's, voor al met dansgelegenheid, mochten zich in druk bezoek en grote ge zelligheid verheugen. De eerste kermis-Zondag is in elk opzicht uitnemend geslaagd. Jubileum. Vrijdag herdacht de heer J. Kip ping, alhier, de dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. schoenfabriek v.h. A. Pulles van Gerwen en Co. Dit is de derde werkmeester in enkele weken tijd die zijn zilveren dienstjubileum viert. Ten privé-kantore werd hij gehuldigd en hem werd een ca deau onder couvert overhandigd. OPENING MEUBELZAAK PIET KLERKX. Wanneer men bedenkt hoé nog betrekkelijk korte tijd geleden in het gebouw waar Vrijdag 1.1. Piet Klerkx zijn nieuwe meubelzaak opende, een troosteloze chaos was, moet men bij het binnentre den van de zaak de verzuchting slaken: „Hoe bestaat het". Bij de opening werden wij door de eigenaar de heer Klerkx ont vangen en langs de schitterende collectie meubels geleid, die in keurige boxes staan geëtaleerd in de benedenafdeling; op de eerste verdieping zien we in afgesloten ruimten een voor deze tijd haast ondenkbare variatie slaapkamers en minder luxe huiskamers. Het gebouw getuigt van een gezonde realiteitszin van de we deropbouw, het getuigt ook van een schitterende samenwerking tussen gemeentebestuur, aanne mers en .uitvoerders, want, zo ver zekerde ons de heer Klerkx, zon der de buitengewone medewerking van dezen zou het niet mogelijk zijn geweest de zaak op tijd te openen: de naaste medewerkers van den heer Klerkx, het perso neel en de aannemers, onder de energieke leiding van de architec ten de heren Fijan, hebben heel hard en dikwijls tot diep in de nacht gewerkt om dit resultaat te bereiken. De uitvoerende firma's, fa. G. Coppens voor het metselwerk, fa. A. Aarts de timmerlieden, fa. Schellekens de schilders, de elec- triciën J.. van Dongen, fa. Zeegers voor de sanitaire behoeften en de fa. Verhulst voor de verwarmings- inslallatie, hebben alle eer van hun werk en hadden het dan ook wel verdiend dat zij bij de opening een extra pluimpje ontvingen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de burgemeester Mr. R. Lambooy en diens echt genote, benevens de wethouders, secretaris en de directeur der ge meentewerken der gemeente Waal wijk. Ook vele zakenrelatie's van den heer Klerkx' toonden hun be langstelling. Uit de aanwezigheid van de au toriteiten en vele andere genodig den blijkt wel hoe men het initia tief van den heer Klerkx op prijs stelt en hij heeft het wel ver diend, want het is werkelijk een topprestatie onder de huidige om standigheden een dergelijk en dan nog geheel Waalwijks werk te voltooien. Wij sluiten ons dan ook gaarne bij de vele gelukwensen, die de heer Klerkx reeds mocht ontvangen aan en wij wensen hem welgemeend succes bij zijn verde re zaken. Waalwijk is een schitterende zaak rijker geworden. R.K. GYMN. VER. „O.W.S." Zondag 20 Juli a.s. neemt O.W.S. deel aan de Bondswed strijden van den R.K. Diocesanen Gymnastiekbond te Den Bosch. De dames komen uit in le en 2e graad, de heren in 2e en 3e graad. De adspiranten-ploegen van 10 14 jaar en die van 14—17 jaar, zullen hun krachten moeten me ten met de beste ploegen uit Til burg en Eindhoven, wat ongetwij feld 'n zeer zware opgave voor hen zal worden. Wij wensen turnsters en turners het beste succes. Zie verder achterstaande adver tentie. OFFICIËLE OPENING R.K. GILDENBOND. In tegenwoordigheid van de Edelachtb. Heer Burgemeester Lambooy, vele Waalwijkse Gees telijken, een afgevaardigde van het Diocesaan bestuur der K.A.B. en een stampvolle zaal met leden en genodigden heeft de voorzitter der K.A.B. Afd. Waalwijk, de heer F. Smolders, Zaterdag j.l. het gebouw officieel in gebruik genomen. In zijn openingswoord riep hij alle aanwezigen een hartelijk wel kom toe en zeide verheugd te zijn dat de leden in zo grote getale op gekomen waren. Hij beschreef ver volgens de verbouwing en ver nieuwing, zoals wij reeds eerder in ons blad deden en dankte vervolgens allen die dit mede tot stand hebben gebracht. Hij hoopte dat de leden in even groten getale als nu de algemene vergaderingen zouden bijwonen en bij de ontwik kelingsavonden tegenwoordig zou den zijn. Hij deelde vervolgens mede dat het café Zondag en Maandag ge sloten zou zijn in verband met de op te voeren operette en verzocht de leden vooral zuinig te zijn met het glaswerk dat met zoveel moei te was aangeschaft. Hierna gaf hij het woord aan Burgemeester Lambooy, die her innerde aan het feit dat hij nog niet zo lang geleden hier ook had gestaan bij een minder feestelijke opening, er was sindsdien echter veel veranderd. Hij vond het pret tig bij deze gelegenheid een woord te mogen spreken: hij feliciteerde de initiatiefnemers, het bestuur der K.A.B., die de moed hadden ge had zoiets aan te pakken. Ook de leden feliciteerde hij, nu zij weer hun eigen huis hadden, en er me degebruikers en mede-eigenaren van waren. Ook de architect, de heer A. van Huiten en de aanne mers complimenteerde hij met dit fraaie, degelijke werk. Aan het slot van zijn rede, deelde hij mede dat de voorzitter hem had gezegd, dat binnen enkele dagen dit ge bouw, waarvan zij juridisch nog geen eigenaren waren, volledig hun eigendom zou worden. De voorzitter dankte de Burge meester en kondigde als derde spreker aan de heer Kools, pen ningmeester van de Diocesane Bond. Hoewel de leden wel niet gekomen waren om naar sprekers te luisteren, maakte deze toch gaar ne van de gelegenheid gebruik bij deze bijzondere gebeurtenis enkele woorden tot hen te richten. Hij zeide dat de woorden van Schaep- man: wat men voor den arbeider doet, doet dat door den arbeider, ook hier in praktijk gebracht wa ren. Na de arbeiders eveneens ge feliciteerd te hebben met hun eigen tehuis en de hoop uitgesproken te hebben dat zij dit altijd als hun tehuis zouden blijven beschouwen, wijdde hij enkele woorden aan de culturele verheffing van de arbei der, een van de voornaamste punten die de bond in zijn pro gramma had geschreven. De cul- tuuh zoals het bestuur bedoelde, moest de arbeider opheffen en hem beter maken, gebeurde dit niet, dan was het wan-cultuur, zoals men die heden ten dage zo vaak zag en hoorde. Hij vertrouwde echter dat de avonden die het be stuur van de afd. Waalwijk zijn leden zou bieden, de echte cul tuur zouden brengen. Ook de ont wikkelingsavonden waren van niet te onderschatten belang, vooral omdat van vele arbeiders in de toekomst meer gevraagd zou wor den. De voorzitter dankte de heer Kools voor zijn, hoe kon het ook anders, propagandistische woor den en hoopte dat de arbeiders zijn woorden waar zouden maken. De rest van de avond werd ver zorgd door Gerard Auerbach met zijn gezelschap. In een bont non- 6top-programma hoorden en za gen de aanwezigen de „accordeon- acrobatiek" van Jean Castelli,, brulden zij van het lachen om de dolle streken en kostelijke moppen van Ronny de Vlaamse lachbom en de „klets" van Gerard Auer bach en genoten zij van de zang nummers van de populaire Albert de Booij. In de pauze werden di verse mooie prijzen verloot en kon men de accordeonnist en de zanger verzoeknummers opgeven. Uit deze nummers die na de pauze gespeeld en gezongen werden, merkte men duidelijk hoe de smaak van het huidige publiek is: hier valt nog wel het een en ander aan te veranderen. Al met al was het echter een avond, die je weliswaar gauw weer vergeet, maar die je toch enkele aardige uurtjes be zorgt. OPERETTE OF CABARET Het zal de velen die Zondag en Maandagavond naar de Gil denbond zijn gegaan louter om van goede muzikale prestaties te genieten, wel enigszins tegenge vallen zijn, en de naam die dit gezelschap had zal wel in waarde gedaald zijn, na wat men deze avonden heeft gezien en gehoord. Er zaten weliswaar goede ko miekelingen onder, maar een ope rette is geen cabaret en moet niet ontaarden in een moppentapperij die geheel uit de stijl valt, hier aan zal de bewerker wel enigszins schuld hebben. De vertaling was slecht, naar het accent van de meeste spelers en speelsters te oordelen, lag de oorspronkelijke taal hen ongetwijfeld beter. Ook doet het wat vreemd aan als men aangemoedigd door het applaus van het publiek dansen gaat de monstreren, die op zichzelf niet slecht werden uitgevoerd, maar toch minder bevorderlijk zijn om het stuk als een geheel te doen zien en die de indruk wekken dat het meer een show is van los naast elkaar staande, soms aar dige taferelen. In Duitsland hield men misschien van die grappema- kerij, maar wij geloven niet dat het Nederlandse operettepubliek hier bijzonder op gesteld is. Om ook enkele goede kanten van dit gezelschap te tonen, vermelden we op de eerste plaats het orkest, dat hoewel klein, soms was het echter nog te sterk voor de zwakke so praan van Prinses Helene, toch de mooie muziek van Oscar Strauss zeer verdienstelijk wist te vertolken, al hadden zij bij de ouverture en de „Zwisschenankt- musik" last van 't gepraat van het publiek, dat meer is ingesteld op het zien dan op het horen. Paul Harden in de rol van Joachim XIII en Otto Aurich als Graaf Lothar waren spelers met goede humoristische kwaliteiten, zoals ook Lou Zegwaard, Hetty Ruys en Claire Clairy. Chris Reu- mer, als luitenant Niki, beschikt over een goede stem, die echter in de hogere regionen vaak kleurloos was. Waren de spelers individueel tot goede prestaties in staat, het ge heel bevredigde ons niet en wij betwijfelen het daarom sterk of het gezelschap zijn goede naam deze twee avonden wel heeft ge handhaafd. POLITIEZAKEN. Ten nadele van J. v. D. uit de Stationsstraat werd een herenrij wiel ontvreemd dat geplaatst was voor zijn werkplaats. In de polder nabij de Hooisteeg werden twee schapen doodgebe ten van de landbouwer A. v. d. Br. DRUNEN. Gemeentelijke Vakschool voor Schoenmakers. Blijkens de in dit blad voorko mende advertentie, kunnen voor de cursus welke op 1 Sept. a.s. aanvangt, wederom nieuwe leer lingen worden ingeschreven. Op de school wordt uitsluitend handwerk geleerd en andere vak ken welke direct of indirect ver band houden met de schoenen branche. Na het volgen van een 3-jarige cursus wordt aan de leer lingen een diploma overhandigd. Zoals in de advertentie wordt vermeld zal er tevens in de ko mende winter gelegenheid bestaan voor het volgen van een cursus voor Diploma A, een gelegenheid die door velen in onze streken wederom zal kunnen worden be nut. Mutaties bij de Kon. Harm. De Volharding. In het hoofdbestuur der hermonie De Volharding heb ben de laatste maanden en kele mutaties plaats gehad. Voor de bestuursleden de he ren J. Pelders en P. Elshout, resp. Voorz. en secretaris wel ke ontslag hadden gevraagd, zijn gekozen de heren J. Vis sers, M. Elshout en J. Velt man. Het bestuur is momenteel als volgt samgesteld uit de heren C. van Delft, J. van Delft, J. Vissers, M. Elshout en J. Veltman. Als vertegen woordigers der werkende le den hebben zitting in het be stuur de heren G. Elshout, N. Verhoeven en L. van Wezel. In een op 11 Juli j.l. gehou den algemene vergadering werd tot voorz. gekozen de heer M. Elshout. De nieuwe bestuursleden hebben, na er op gewezen te hebben dat zij hun beste krachten aan de vereniging willen geven, er met klem op aangedrongen om de repeti ties vooral trouw te bezoeken. Zonder de voormalige leiders te kort te doen die de vereni ging reeds direct na de be vrijding wisten op te voeren op het peil waar ze nu staat, menen wij toch gerust te mo gen concluderen dat de laat ste mutatie weer gunstige perspectieven biedt voor de verdere groei en bloei der vereniging, welke zo dikwijls in het middelpunt der be langstelling staat. ELSHOUT. Processie ter ere van de H.H. Martelaren van Gorcum. Zondag 13 Juli trok door mooi weer begunstigd de pro cessie door het dorp ter ere van de H.H. Martelaren van Gorcum. De bewoners van de straten waar de processie door trok, hadden de vlaggen uitgesto ken en de straten versierd. Een flinke menigte trok in de processie mee. Thans staat definitief vast dat de jaarlij kt te houden be devaart naar Brielk naar de H.H. Martelaren vm Gorcum zal vertrekken op Dinsdag 22 Juli. De reis zal per boot geschieden van de Rederij de Thor en zal om 4 ilur 's mor gens aan de haven) te Heus den vertrekken. Reiskaarten zijn 'tegen be taling te verkrijgen bij de broedermeesters zelatricen en op de pastorie te Elshout tot met Zaterdag vóór 22 Juli. In Elshout zal om half 3 een H. Mis worden gelezen tot in tentie der bedevaart. HEUSDEN. Dank voor geboden hulp. Het Dankbaarheids-comité hield ten gemeent^huize een vergadering. Op verzoek van Alkmaar zal aan deze ge meente een marmeren plaat met inscriptie worden aange boden, terwijl aan de gemeen ten Krimpen a.d. IJsel, Krim pen a. d. Lek, Lekkerkerk, Moordrecht, Langerak en Gouderak een steen met het v.m. Stadhuis zal worden aan geboden. Deze zullen zeer binnenkort klaar komen en een commissie werd benoemd welke in de laatstgenoemde gemeenten deze stenen zullen gaan aanbieden. Burgerlijke Stand. Over Mei en Juni. Geboren: Leonard zv L Verheij-Blom Peter zv J Westenberg-Hindriks Johannes zv H de Gouw- Burghouts Petrus zv J van de Griendt-van Overbeek Aleida dv A Couwenberg-Pulles .Wil helmus zv A Verhoeven-van Gef- fen Johannes zv A van Dal- Winkel Adriana dc A v Dal- Winkel Yvonne dv H Zuur- v d Berg Gerhard zv M v d Kevie-Menken Martinus zv W van Kas teren-van Diem -Adria na dv D de Bruijn-Hulskes Adrianus zv J Toehuis-van Wijk Huibert zv H GrOv?henberg-Ka- merman Johannes zv G Bos- werger-van Jole Arie zv A Wolfert-Ras Johanna dv L van Hooff-Koolen Edmond zv G Vos-de Haas Johannes zv K Couwenberg-Smits Pieter zv C Verfaille-van Nanien Mari- nus zv M de Hart-Bruijsters. Gehuwd: J Merks 24 j en J van Moos 25 jaar G Hoogendoorn 40 j enHvd Ham 20 j D v Loon 30 j en J Jonker 30 j Fr Hoe ben 25 j en A van Bokhoven 20 j H van Beijnen 24 j en J Ver hoeven 25 j Th v d Broek 27 j en H Verhoeven 25 j J Bleij- enberg 26 j en C Wijnstekers 25 j E Bretveld 28 j en A Roza 28 jaar. Overleden: Gijsbertus Hoorn 5 mnd. HAARSTEEG. Zondag 6 Juli werd het tweede bondsconcours gehouden van de Langstraatse Kruisboogbond op de banen van „Al doende leert men" te Herpt. De uitslag was als volgt: Corps le zestallen. Onderlinge Vriendschap Haar steeg 148 pnt.; Rozenjacht Vlij men 138 pnt.; Na Arbeid Ver maak Rosmalen 132 pnt.; Al doen de leert men HerptT 27 punten. Corps 2e zestallen. Onderlinge Vriendschap 139 p.: Rozenjacht 136 p.; Al doende leert men 118 p.; Na Arbeid Vermaak 104 punten. Personele prijzen. le prijs H. Henskens Vlijmen 24 p.; 2e pr. J. Verhoeven Jr., Herpt 23 p.; 3e A. Verhoeven Herpt 23 p.; 4e A. v. d. Dungen Haarsteeg 23 p.; 5e G. v. Hoof Rosmalen 23 p.; 6e A. v. d. Hout Vlijmen 23 p.; 7e M. v. Rave- steijn Haarsteeg 23 p.; 8e K. v. d. Meijden Vlijmen 23 p.; 9e Th. v. Gestel Haarsteeg 23 p.; 10e A. v. Vugt, Vlijmen 23 p.: lie J. Ver hagen Rosmalen 22 p.; 12e A. de Kort Herpt 22 punten. K. A. J. In hun laatste ledenvergadering besloten de Kajotters met hun voetbalelftal deel te nemen aan de districts- en Bondswedstrijden, resp. te Schijndel en Eindhoven en tevens met hun beide elftallen in September een nederlaagtour- nooi uit1 te schrijven, waarvoor de afdelingen uit de omtrek zullen worden aangezocht. VLIJMEN. Bedevaart, De bedevaart naar Brielle die de vorige maand werd uitgesteld, zal thans doorgang vinden a.s. Woensdag 16 Juli. Deelnemers kunnen zich alsnog opgeven bij de broedermeester G. Kooien alhier. SPRANG. Chr. Besturenbond. Voor de leden der aangesloten afdelingen bij de Chr. Besturen bond is de gelegenheid opengesteld tot deelname aan een op initiatief v.an de Chr. Besturenbond te Eindhoven, op Vrijdag 15 Aug. a.s. te houden landdag der Chr. Vakbeweging in het Zuiden, wel ke gehouden zal worden op het landgoed van Baron van Tuijll te Heeze. Voetbalsport. S.D.O.—N.E.O. Onder groote belangstelling had j.l. Zaterdagmiddag op het terrein van S.D.O. alhier de plaatselijke ontmoeting plaats tusschen de eer ste elftallen van S.D.O. en N.E.O. In een spannende match, waar in beide elftallen een goede partij voetbal speelden, werden de punt jes eerlijk gedeeld, waarmede ge zien het spel der beide partijen, de clubs tevreden kunnen zijn. Met de rust was de stand 1A uitslag 1 1. Geref. Zendingsbond. De vanwege de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor de Geref. Zendingsbond heeft 332.56 opgebracht. CAPELLE. Het bestuur van de onlangs op gerichte Oranjevereniging „Wil- helmina" kwam één dezer dagen voor de tweede maal in vergade ring bijeen in het Stationskoffie huis van dhr. P. Pruijssers. Het gehele comité was tegenwoordig, ook de heer A. H. Kerst, die van zijn ziekte hersteld weer aan de beraadslagingen kon deelne men. Na opening en voot lezing der notulen deelde de voorzitter me de, dat hij met enige spanning het resultaat der leden-werfaclie te gemoet zag. Nadat de werkgroe pen, in totaal 8, hun opgaven had den verstrekt, bleek het aantal le den gestegen re zijn tot 550 met een totaal contributie van 770; voorwaar een schitterend resultaat en een beloning voor het vele werk door de huisbezoekers ver richt. Verschillende verenigingen uit de gemeente hebben hun mede werking toegezegd bij de feeste lijkheden ter gelegenheid van Ko ninginnedag. Ook waren inschrij vingen voor consumptie-, ijs- en fruittent binnengekomen. Voor de kinderfeesten werd 2 per kind beschikbaar gesteld voor tractatie en prijzen. Besloten werd een aantal per sonen aan te zoeken zitting te ne men in een te vormen Ere-comité, terwijl tevens besloten werd, dat personen te Loonschendijk en Zandschel zich bij de bestuursle den als lid kunnen opgeven. Blijkens de .uitslag van de gehouden volks- en woningtelling bedraagt het aantal woningen in de gemeente Sprang-Capelle 1164, noodwoningen 39, bewoonde schu ren 2, bewoond schoollokaal 1 en krotwoningen 3. Verder is komen vast te staan dat er 20 woningen zijn met 1 vertrek, 192 met 2, 238 met 3, 195 met 4, 248 met 5, 171 met 6, 68 met 7, 35 met 8, 16 met 9, 18 met 10, 4 met 11, 3 met 12 en 1 met 18 vertrekken. De 1164 woningen worden be woond door 1303 huishoudens en 109 alleenwonende personen. De ze 1303 huishoudens bestonden in de nacht van 31 Mei op 1 Juni uit 2778 mannen en 2740 vrouwen. Er logeerden toen 34 mannen en 38 vrouwen. In de 39 noodwoningen, 2 schu ren, 3 krotwoningen en 1 school lokaal woonden 43 huishoudens en 3 alleenwonende personen, tesa- men 89 mannen en 89 vrouwen. In deze verblijven was toen 1 m. logé. Tevens zijn er nog 2 leegstaan de woningen, 9 woningen, tijdelijk onbewoonbaar door beschadiging en 2 woningen, die geheel ge bruikt worden als kantoor, maga zijn, e.d. De algemeene ledenvergade ring van de Boerenleenbank zal plaats hebben Woensdag 30 Juli a.s. des avonds 8 uur in de zaal van het Stationskoffiehuis van dhr. P. Pruijssers. De agenda vermeldt: 1. Ope ning, 2 Aanwijzing secretaris, 3 Verslag van de toestand der Bank, 4 Verkiezing van een lid van het bestuur wegens periodieke aftre ding van dhr. A. Oerlemans. (Of ficiéél candidaat in deze vacature A. Oerlemans)5 Nazien rekening en balans over het afgelopen jaar (deze liggen op 16 en 23 Juli 1947 's avonds van 7 tot 8 uur ter in zage voor de leden ten kantore der bank bij dhr. B. Verhoeven aan de Loonschendijk)6 Rond vraag en sluiting. Dhr. J. Hauwe, adjunct commies 2e klasse ter gemeente secretarie, die benoemd is tot adj. commies le klasse ter gemeente secretarie te Loonopzand-Kaats- heuvel, heeft per 15 dezer eervol ontslag uit zijn tegenwoordige be trekking gekregen en zal Woens dag 16 Juli a.s. in zijn nieuwe standplaats in functie treden. Hoewel men deze plichtsgetrou we, hulpvaardige ambtenaar slechts node ziet vertrekken, gunt men hem deze promotie gaarne en hoopt men, dat het hem in zijn nieuwe werkkring goed moge gaan Tot leedwezen van de ge meenteleden heeft Ds. L. Vroeg- indeweij te Waddinxveen voor de op hem uitgebrachte toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gemeente aan de Loonschendijk bedankt. Tot onderwijzeres aan de Chr. School aan de Loonschendijk is benoemd mej. M. Konings te Raamsdonksveer. CAPELLE. De grote zomer-oriënterings- rit, uitgeschreven door de mo torsportvereniging „Marij ke" en j.l. Zaterdagnamiddag ge houden, heeft een schitterend verloop gehad en heeft door de grotere deelname, doordat ook leden van andere motor sportverenigingen konden deelnemen, het succes van de eerste te dezer plaatse geor ganiseerde sterrit, Zaterdag 14 Juni 1.1., verre overtroffen. Bij het clublokaal, het café van de heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoe- ve-Capelle, heerste voor de aanvang van de wedstrijd door de aankomst der deel nemende motorrijders èn dooi de belangstelling van de zijde van het publiek voor dit sportgebeuren een grote be drijvigheid. Vanaf 3 uur startten de deelnemers met één minuut tussenruimte voor het 70 km. lange traject, dat in twee uur moest worden afgelegd en dat blijkens de einduitslag voor alle deelnemers meer of min der ernstige moeilijkheden en verrassingen meebracht, want niet één der rijders bereikte zonder strafpunten het einde. Rond 5 uur, het tijdstip van aankomst, was de drukte aan het Bruggetje waar de finish was, overweldigend, doch door het tactvol optreden dei- Rij kspolitie en de medewer king van het publiek, had al les een vlot en ordelijk ver loop. Van de 34 gestarte deel nemers bereikten 32 motor rijders de finish, twee hadden door motorpech moeten op geven. Allen waren vol lof over de tocht. Na binnenkomst van de rapporten der verschillende controleposten werd de eind uitslag van deze uitstekend geslaagde en goed geregelde rit vastgesteld. De eerste prijs, een beker, werd behaald door H. Boeser te Waspik, 2e prijs, een schild, door J. Treffers te Sprang, 3e pr., medaille, door B. Greve te Goirle, 4e pr. me daille, door A. Broers te Goir le en 5e pr., medaille, door J. de Beer te Goirle. De volgen de prijzen, onmisbare artike len voor motorrijders, wer den behaald door H. v. Over steeg te Sprang, 6e pr.; A. de Jong, Capelle, 7e pr.; A. J. Nieuwenhuizen, Almkerk, 8e pr. en J. Konings, Capelle, 9e prijs. De voorzitter van de mo torclub, de heer G. N. van Achterberg, reikte met een toepasselijk woord de prijzen aan de winnaars uit en dank te ten slotte alle deelnemers, alsmede hen die hun taak bij de controleposten hadden verricht, voor hun medewer king aan het welslagen van deze oriënteringsrit. Een woord van dank aan de politie voor zijn beleidvol op treden en aan de talrijke be langstellenden voor hun me dewerking, waardoor èn de start èn de finish een ordelijk en vlot verloop hadden, is hier zeker op zijn plaats. Voor het toelatingsexa men le klasse R.K. Hogere Burgerschool te Waalwijk, slaagden Peter Sterrenburg en Wouter Paans, leerlingen der O.L. school in de Kom en Piet Dekkers, Arie Snijders en Leen Pruijssers, leerlingen der Bijzondere school aan de Nieuwstraat. RAAMSDONK. Aanbesteding. Het bouwen van 30 woon huizen te Waspik is opgedra gen aan de fa. Jos Leijten en Zonen alhier, voor een bedrag van 348.000.—. Geslaagd. Voor het eindexamen Gym nasium te 's-Bosch slaagde de heer L. Kleijn alhier. RAAMSDONKSVEER. Uitstapje. De bakkers uit onze plaats hebben zich een dag uit hun dagelijkse beslommeringen en bonnen-misère weten los te maken en deze prettig door gebracht, door op reis te gaan naar Valkenburg per touring car van het reisbureau Mul ders-Sars uit Waalwijk. De bus vertrok Woensdag morgen 6 uur met 29 liefheb bers. In Valkenburg werden genotvolle en zeer interessan te uren doorgebracht in de diverse grotten en andere be zienswaardigheden. Ook om trent het harde werk van de mijnwerker kreeg men een duidelijk inzicht, bij het be zoeken van een imitatie-ko lenmijn. Jammerlijk genoeg werkte het weer niet al te best mee, maar niettegenstaande dat, was het een zeer genoeg lijke dag. Priesterwijding. Op Woensdag 16 Juli a.s. hoopt onze dorpsgenoot de eerwaarde heer P. van Strien de H. Priesterwijding te ont vangen. Zondag 20 Juli zal de neomist zijn eerste plech tige H. Mis opdragen in de parochiekerk van O.L. Vrouw Hemelvaart. Dammen. Dinsdagavond werd de on derlinge dam-competitie voort gezet. De uitslagen waren als volgt: W. Hendrikx J. Steigenga 02 G. v. BeekC. v. Strien 02 J. C. SchottJac. Dirven 20 H. BlomTom Zwets 11 G. v. ErkJ. Overgaauw niet gespeeld. De wedstrijden voor a.s. Dinsdagavond 15 Juli zijn als volgt: J. C. SchottCorn. v. Strien. W. HendrikxJac. Dirven G. van ErkH. Blom Tom ZwetsJ. Overgaauw J. SteigengaG. v. Beek. We zijn benieuwd wie de kop zal nemen. Op Dinsdag 22 Juli zal dam vereniging „D.G.V." een be zoek gaan brengen tegen „D.V.O." Oosterhout. Hierop hopen we nog nader terug te komen. GEERTRUIDENBERG. Geslaagd. Op het op 21 Juni en 5 Juli j.l. te Eindhoven gehouden examen vanwege de Ned. RK Bond van „Grote" Schrijvers St. Genesiiis, slaagde voor Le raar Stenografie in de Ned. Taal onze stadgenoot de heer A. Michielse. Onze stadsgenoot de heer L. Perridon, ons bekend als speaker van de Nederlandse sectie van de Franse radio- omroep, die elke avond van 10.45 tot 11 uur te Parijs (1293 Meter) spreekt, heeft heden met goed gevolg het 2e en laatste gedeelte van het exa men in de economische weten schappen aan de Sorbonne te Parijs afgelegd. De heer Perridon is met in gang van 1 Augustus a.s. be noemd tot adjunct-secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel te Parijs. Met ingang van 1 Sept. a.s. is aan mej. J. Kamp, in verband met haar aanstaande huwelijk, eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan de Openbare Lagere school alhier. De harmonie Apollo heeft besloten deel te nemen aan het Muziekconcours op 17 Au gustus a.s. te Bladel, waar zij zal uitkomen in de 3e afd. Het is de eerste keer dat zij deel neemt aan een concours, uitgeschreven onder auspiciën van de Nederlandse Federatie van fanfares en muziekgezel schappen. KAATSHEUVEL. STAKING TE KAATSHEUVEL OPGEHEVEN. Vrijdagmorgen vergaderde de R.K. Fabrieksarbeidersbond weer met de arbeiders van de Fa. P. H. Vloemans, Schoenfabriek, te Kaatsheuvel, die Dinsdagmorgen j.l. in staking waren gegaan. Unaniem werd besloten het hoofd- en afdelingsbestuur op te dragen pogingen aan te wenden het conflict tot een oplossing te brengen. Met volledig begrip voor el- kaars moeilijkheden zijn partijen daarna spoedig tot overeenstem ming gekomen. Vrijdagmiddag is dan ook de ar beid hervat. Koorreis. In een ledenvergadering van het R.K. Kerkboor werd besloten dit jaar weer een koorreis te maken in de maand Augustus. Werden voor de oorlog vaak buiten landse reizen georganiseerd, thans zal een reis naar Am sterdam met Schiphol, naar de K.R.O.-studio en enkele andere merkwaardige punten gemaakt worden. Priesterwijding. Op Zondag 27 Juli hoopt de Eerw. Heer Herman v. Heijst van de Congregatie der Pa ters Missionarissen van de H. Familie, uit de handen van Z.H. Exc. Mgr. Hopmans in de kapel van het pensionaat St. Anna te Oudenbosch de H. Priesterwijding te ontvangen. Op 3 Augustus daaropvolgend zal de neomist in de parochie kerk van de H. Johannes de Dooper alhier zijn Eerste H. Mis opdragen. Goed afgelopen. Zondagmiddag kwam de motorrijder A. uit de Peper straat over de Markt gereden toen van achter de aankomen de B.B.A.-bus een wielrijder de Markt wilde oversteken. Een botsing was het gevolg. De aanrijding liep wonderlijk goed af. Het rijwiel werd ge kraakt, de motor bekwam enige averij, doch beide be stuurders kwamen met de schrik vrij. Agenda. Maandag 14 Juli: 8 uur n.m. repetitie harmonie Apollo. Dinsdag 15 Juli: 7.30 uur n.m. repetitie R.K. Par. Kerk koor St. Jan. Woensdag 16 Juli 7.30 u. n.m. repetitie Bel Canto Sopra nen in de school. Alten in de zaal. 7.30 uur n.m. repetitie har monie Kon. Muz. Gez. Eu- phonia. BERKDIJK. Grote processie. Ter ere van onze 10 Natio nale Heiligen, had Zondag j.l. in de parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum de grote jaarlijkse H. Sacra- ments-processie plaats. Na een plechtig Lof met feestpredicatie trok een ein deloze stoet met bedevaart gangers, zowel van binnen als buiten de parochie, begeleid door de harmonie St. Jan, zingend en biddend door de grote tuin van de pastorie. Hier werd eerst vanaf het prachtige rustaltaar en daar na vanuit de kapel de Zegen met het Allerheiligste gege ven. Daarna trok de processie naar de kerk, waarna 't zin gen van het Tantum Ergo en het geven van de Zegen de reliquiën van; onze Nederland se heiligen werden vereerd. Naar Den Briel. De meisjes van de Maria- congregatie gaan heden (Dins dag) naar de bedevaartplaats van de H.H. Martelaren van Gorcum te Den Briel. LOON-OP-ZAND. R.K. E.H.B.O. „St. Rafaël". De R.K. E.H.B.O.-vereniging heeft op 6 Juli j.l. deelgenomen aan de Districtswedstrijd der Pro vincie N.-Brabant te Goirle. Zij kwam hierbij op de 3e plaats met 1653^2 punt. Hierdoor verkreeg onze plaatselijke onderafdelng het recht mede te doen aan de Pro vinciale wedstrijd te Roosendaal op 3 Augustus a.s. „Verbandposten der E.H.B.O. (Wit-Gele Kruis): Bergstraat: J. Toorians, Bergstr. 1. Gerlachusstraat: L. de Bont, Gerlachusstr. 15. Kloosterstraat: W. van Noije, Kloosterstraat 81. Finantie: C. v. Loon, Kasteellaan 22. Waarschuw bij ongeval steeds de dokter en de dichtstbijzijnde verbandpost! E.H.B.O. Ver. „St. Rafaël. Op 26 Juni j.l. hield de R.K. E.H.B.O.-Vereniging St. Rafaël in het parochiehuis een algemene bij eenkomst, waarbij alle leden ver- tegenwoordgd waren. Aan de 9 geslaagde leden van de cursus '46—'47 werd het diplo ma en insigne .uitgereikt door den Geestelijken Adviseur, Pastoor Schoenmakers en den Docent Dr. Smals. De vergadering werd geopend door de voorzitter J. Toorians. Hij zeide dat het Voorbije jaar een jaar van toewijding is geweest voor de nieuwe geslaagden. Zij hebben zich vrijwillig gegeven aan dit mooie werk, hetgeen zij nu belangeloos gaan beoefenen. Het diploma is de kroon op hun werk. Dit wordt geuit naar buiten door het insigne. Onze eerste helpers moeten zij l de medische hulp in de burger maatschappij onder leiding van de dokter, evenals de medische dienst bij leger en vloot. De geestel. adviseur zegt tot de pas geslaagden, dat zij hun plicht nu moeten begrijpen en als 't no dig is, deze met de meeste accu ratesse ten uitvoer moeten bren gen. De voorwaarden die het di ploma steltr mogen op een R.K. manier worden verwezenlijkt in het Wit-Gele Kruis-werk. Voor waar geldt: een goede cursist, een goed examen, een goede E.H.B.O.- er(ster)Aldus feliciteerde hij de geslaagden en reikte het diploma resp. insigne over met de docent. De docent nam hierna 't woord en zeide de woorden van den geestelijk adviseur ten volle te kunnen onderschrijven. Laat onze E.H.B.O. in onze plaats vooruit gaan tot bloei en steun voor onze evennaasten. Dit is ons doel en ons werk. De jongste cursist bood de do cent een fraai boekwerk aan, ter wijl mevr. Smals een bloemstuk werd overhandigd. Gedurende het gezellig samen zijn op deze bijeenkomst bood de voorzitter de docent en de geestel. adviseur nog sigaren aan. Tot slot bedankte de voorzitter de docent en de geestel. adviseur voor de diensten die zij het afge lopen jaar aan onze Vereniging hebben geboden. Moge onze E.H. B.O. groeien en de leuze: „In ieder gezin één E.H.B.O.-er(ster)wer kelijkheid worden. De Griekse minister voor Openbare Orde Zervas, deelde aan Associated Press mede, dat 50 a 60 duizend communistische aan hangers in Athene en Piraeus ge reed stonden deel te nemen aan de „plan F" opstand, welke gisteren had moeten plaats vinden, maar dat dit plan verijdeld was door de gisteren op grote schaal uitgevoer de arrestaties van communistische leiders, n.l. niet minder dan 2300 communisten, die gearresteerd zijn.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 5