PUROACEEM Oisterwijk speelt FEUILLETON De geheimen van Villa „The Lawns" Midzomernachtdroom" Terry en Berry Het Drunen der toekomst. TERUGBLIK inDE BRIL VAN SULTAN SAR. de Staat is. In totaal ontvangt de staatskas dus van de Spoorwegen over 1946 een bedrag van 7.9 millioen. Weg" en Werken. De totale lengte van het spoorwegnet bedroeg aan het einde van het verslagjaar 3542 kilometer en was daarmee na genoeg gelijk aan de omvang van het net vóór de oorlog. Het geëlectrificeerde net omvatte 286 kilometer (met 716 kilometer bovenleiding) tegen 566 kilometer vóór de staking. Van de elf grote bruggen, die op 31 December 1945 nog onberijdbaar waren, werden in de loop van het verslag jaar zeven hersteld of door een hulpbrug vervangen, n.l. de spoorbruggen bij Venlo, In het volle natuurtheater ging jl. Zondag de première van Sha kespeare's Midzomernachtdroom, gespeeld door „De Ghesellen van den spele" en geregisseerd door de bekende tooneelspeler en regis seur Ben Royaards. De Midzomernachtdroom wijkt eenigszins af van de andere stuk ken van Shakespeare, die bijna alle ontsproten zijn aan de werkelijk heid en een brok, vaak geïdeali seerd of geromantiseerd leven ge ven met de bedoeling fouten en gebreken van enkeling of samen leving te laken en te hekelen of bepaalde deugden en eigenschap pen, die de mens en de mensheid sieren te verheerlijken en te prij zen. Iets dergelijks missen we in de Midzomernachtdroom, waar de bedoeling van de schrijver wat dit betreft niet duidelijk is en ook de intrige niet in die richting heen- wijst. Het is veeleer een uiting van zijn speelse fantasie en rijke verbeeldingsleven, louter om de mensen enkele mooie taferèlen voor ogen te toveren, ze te ver maken met de liefdesgeschiedenis van een viertal Atheensche jonge Atheenschenp chrdlu ea fw rgke mensen en hen een blik te gunnen in het rijk der verbeelding, met name de elfenwereld, waar Obe- ron en Titania, zijn gemalin de scepter voeren eri door hun tover macht de liefde van de jonge men sen regelen. Een grote moeilijkheid was, zo als we reeds eerder schreven, de reële figuren te scheiden van de irreële, maar door de voortreffe lijke costumeering, naar ontwer- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 16) HOOFDSTUK XIV. Lady Mirfield. Toen Welton thuis kwam, deed hij tegenover Basil zijn best zich zo gewoon mogelijk te houden, of hij in het ge heel geen bijzondere ervarin gen had gehad, waardoor hij hoopte te ontkomen aan een stortvloed van vragen. Hij dacht er tenminste niet aan zijn broer mee te delen hoe Miss Ferriby hem had verteld dat hun vader nog in leven was. De andere morgen schreef hij een kort briefje aan Bar bara Ashcot, waarin hij zijn excuus maakte, dat hij des middags niet was aangeko men zoals hij beloofd had; hij was opgehouden door Miss Ferriby. Nu hoopte hij maar dat het hem die middag mo gelijk zou zijn een bezoek te brengen. Tegen Basil had hij enkel gezegd dat hij op het eind van de maand wegging op „The Lawns". En hoe was de ontmoe ting met de bediende? vroeg de jongere broer. Nu, ik ben nog niets wij zer geworden. Maar hij was het zeker die dat huis in May- fair binnenging. Zwolle, Zwijndrecht, Zutphen Moerdijk, Mook en Wester voort. Op 31 December 1946 waren nog onberijdbaar de spoor bruggen bij Zaltbommel, He- del, Baanhoek (Sliedrecht) en Rhenen. Inmiddels zijn op de laatste na ook deze brug gen in de loop van 1947 weer in gebruik genomen. De beweegbare en de vaste kleinere bruggen, die op 31 December 1945 nog onberijd baar waren, werden in de loop van 1946 bijna alle voor lopig of definitief hersteld. Voor de stations te Hengelo, Zutphen, Enschede, Arnhem en Den Helder kwamen, na overleg met de hierbij be trokken gemeentebesturen de plannen gereed. pen van Mevr. Wijda Westerman, die volkomen harmonieerde met de omgevende natuur en de zwevende gang van de droomfiguren is men er in geslaagd deze moeilijkheid te overwinnen en het publiek figu ren te toneni die inderdaad van een andere wereld afkomstig zijn. Ook in het suggereeren van de nacht is men, voor zover dit mo gelijk was, geslaagd, al blijft het enigszins vreemd aandoen, als men in een zonbeschenen theater el kaar op een meter afstand niet ziet staan. De geschiedenis speelt zich af in Athene, waar Lysander en De metrius beide verliefd zijn op Hermia, terwijl Helena verliefd is op Demetrius en Hermia de liefde van Lysander beantwoordt. Door Oberons tovermacht worden de twee jonge mannen verliefd op Helena en keren zij' Hermia de rug toe; tenslotte echter laat hij Ly- sande van Hermia houden en Demetrius van Helena, terwijl ook de oneenigheid tussen hem en zijn gemalin, koningin Titania, wordt bijgelegd. En tussen deze hande lingen door laat Shakespeare de handwerkslieden optreden, die ter gelegenheid van het huwelijk van Theseus, de hertog van Athene met Hippolyta, de koningin dei- Amazonen. een „drama" gaat in studeren. Op een van hen, Spoel (Jan Merkelbach), die van Puck, Oberons dienaar, een ezelskop heeft gekregen, wordt de elfenko ningin Titania, hartstochtelijk ver liefd. Maar tenslotte houden allen, ook de vier geliefden, hetgeen die nacht gebeurde voor een akelige Wat zou dit dan bedui den? Ja, dat is mij ook een raadsel. Heb je er met Miss Fer riby nog over gesproken? Neen. Denk je, dat zij er van weet? Nu, ik geloof dat er wei nig daar in de omtrek van „The Lawns" plaats heeft, waar zij niet van afweet. Daarmee moest Basil zich wel tevreden stellen, want Welton spoedde zich naar zijn werk. Terwijl hij bij de Ash- cots langs liep, gooide hij er een briefje in de bus, maar bleef een ogenblik wachten om te zien of het gehaald werd. Miss Ferriby was die mor gen in een niet al te beste stemming en Welton ging zich onverwijld in de brieven ver diepen om conversatie te ver mijden. Waarschijnlijk zou ze wel over hem gesproken heb ben met haar ondergeschikten of bondgenoten en of ze het dan ééns zouden £ijn, was een andere vraag. Toen het ochtendwerk was afgelopen en zij opstond, vroeg ze hem of hij die avond bij haar dineren wilde, maar hij zei, dat hij een afspraak had. Wat voor een afspraak? Hij draalde, want hij wilde niet zeggen dat het was bij de buren, tegenover wie Miss Ferriby zo vijandig gezind was. Maar. dit dralen was reeds genoeg voor haar en vinnig vroeg zij: U moet zeker een be zoek brengen? Ja. droom. In het laatste bedrijf zien we dan de handwerklieden hun drama opvoeren tot groot vermaak van het Atheense publiek en ook van ons. Zoals we boven reeds zeiden, is het stuk niet sterk genoeg om bij ons een onvergetelijke indruk achter te laten; we missen er de sterke tegenstrijdige karakters, de diepe psychologische botsingen en vooral een eenheid van handeling die nog steeds als eisen aan een in alle opzichten verantwoord to neelstuk mogen gesteld worden. Is het geen sterk toneelstuk en krij gen zodoende de spelers niet de gelegenheid hun talenten ten volle te ontplooien, zij hebben zich niet temin goed van hun taak gekwe ten en goed amateurtoneel laten zien. Jan Groenland en Ad Palm, als Lysander en Demetrius, zijn spelers die men graag hun rol hoort en ziet vertolken. Liny Becx en Ria Groenland, als Helena en Hermia, bezitten ongetwijfeld ta lent. al is de laatste te zachtaar dig in haar spel om een getrouwe uitbeelding te geven van de „kat tige" Hermia. Van de handwerks lieden viel vooral Spoel, Jan Mer kelbach, op om zijn origineel hu- PRIJS-O VERTREDING. Hoe er nog steeds met de prijzen wordt gemarchan deerd in ons lieve landje, mo ge blijken uit het feit dat in de Maanden Mei en Juni niet minder dan 11520 processen- verbaal zijn binnengekomen, terwijl er in die maanden 12275 zaken werden afgedaan. Er werd voor ruim 2 mill, gulden boete opgelegd, in 119 gevallen bedrijf gesloten en in 53 gevallen verbod van uitoefening beroep, in 85 ge vallen openbaarmaking van 't vonnis en 1000 gevallen in beslagname van goederen. Hieruit blijkt dat fikse straffen worden uitgedeeld. Typisch is 't dat de mensen enerzijds klagen dat de prij zen veel te hoog zijn, maar anderzijds raar met hun goed omspringen, b.v. men betaalt met alle plezier een paar honderd gulden te veel voor een radio-toestel, dat dan nog heel dikwijls van een heel on bekend merk is, of zelfs geen merk voert! HOE KRIJGEN WE VOLDOENDE EN GOEDE BOUWVAKARBEIDERS? De subcommissie van de Wederopbouwcommissie Nrd.- Brabant werd belast met het beantwoorden der vraag of in Goed. Maar dat is nogal niet zo ver af. Dus dan kunt u daarna hier komen. Dat is onmogelijk, Miss Ferriby. Voor vanavond heb ik ook een afspraak. Daar hebt u gisteravond niets van gezegd, toen ik van vanavond sprak. Er volgde een pijnlijk stil zwijgen. Toen lachte zij vrien delijk, maar op een manier, die hem een koude rilling over de rug bezorgde. Ineens veranderde zij van toon en optreden, boog zich over de schrijftafel naar hem toe en sloeg haar betraande ogen naar hem op. Ik weet waar u heen gaat: naar het huis op 't eind van het laantje om de Ash- cots op te zoeken; die vrou wen die nooit moe zijn om leelijk over mij te praten; van mij, een mismaakt schep sel, voor wie ze eigenlijk niets dan meelij moesten voelen. Ik ben zeker, Miss Fer riby, dat Mrs. Ashcot nooit zou kwaadspreken van haar buren. Ze lachte eens minachtend en riep spottend: Mrs. Ashcot? O, wat die zegt, daar zal ik mij niet veel van aantrekken. Maar de dochter ziet u, die maar praat jes houdt met iedere man die met haar spreken wil, die is veel erger. Kom, gun mij deze avond nu nog eens uw gezel schap Mr. Keynes en ik be loof u dat ik geen enkele ge heimzinnige bezoeker zal ont vangen. Maar Welton wilde Barbara niet voor haar opgeven. Het had hem toch al zo onbe schrijflijk veel inspanning ge- moristische kwaliteiten. Ook Jan van den Bosch en Diny Nouwens, als Oberon en Titania, speelden hun poëtische, moeilijk te zeggen rol zeer verdienstelijk. In de Puck (Jos van Munster) proeven we te veel de versjesopzeggende school jongen, om deze „vondst" van Royaards ten volle te kunnen waarderen. De overige spelers gaven eveneens mooi spel te zien. Om nog even op het spel terug te komen, vonden we het van Sha kespeare niet goed verantwoord de Atheense vrouw zo in het openbaar te laten optreden, daar volgens de oude schrijvers de Griekse vrouwen zich zelden op straat begaven. Ook deden de volgens onze Westerse voorstel ling geklede elfen vreemd aan in deze Griekse omgeving. De gees teswereld is echter niet zozeer aan plaats of tijd gebonden. Tot slot: Wanneer de Puck u op het einde van het spel goeden nacht heeft gewenst, zullen u vele tegenstrijdige gedachten bestor men, maar dit zult gij met ons eens zijn, dat de Ghesellen van den Spele u in ieder geval een aangename mddag vol romantiek en poëzie hebben geboden. de provincie voldoende ar beidskrachten aanwezig wa ren om de wederopbouw te voltooien en, zo neen, welke middelen men moest aanwen den om dit gebrek in korte tijd te verhelpen. Aan het antwoord van de commissie ontlenen wij het volgende: Er is inderdaad een groot tekort aan bouwvakarbeiders, zodat er maatregelen nodig zijn om dit tekort in te lopen speciaal m.b.t. metselaars, timmerlieden en stucadoors. Zij is van mening dat er op grote schaal arbeiders van el ders in de provincie te werk gesteld moeten worden en dat de politieke delinquenten in het kamp Vught moeten wor den geconcentreerd om van daaruit in de omgeving de helpende hand te bieden. De motieven die de jongens van deze vakken afhouden moeten worden weggenomen, door reeds op de lagere school be langstelling hiervoor te wek ken en door een duidelijke, gunstige loonregeling. De rijkswerkplaatsen zijn in dit verband onontbeerlijk en het bezoeken van deze moet sterk worden gepropageerd door middel van een loondervings vergoeding en door te bewer ken dat een afgeleverd cur- kost om de hatelijke dingen over Miss Ashcot aan te ho ren zonder op te vliegen. Hij hield dus vol dat hij deze af spraak niet wilde opgeven en met een boos: „Nu, u moet dan maar doen zoals u wilt", verliet Miss Ferriby het ver trek. Toen hij van „The Lawns" wegging, nam hij de voor zorg om eerst een eind ver der een paar brieven te gaan posten en daarna pas terug te keren. Maar ziet, juist leg de hij de hand op de knop van het tuinhekje," of daar verscheen Box, die uit de groene deur in de muur trad. Zodra Welton bij de Ash- cots binnenkwam, viel het beide dames op dat hij er zo vermoeid en slecht uitzag. Ze hadden zich tóch al zo on gerust gemaakt, want ze wa ren de vorige avond buiten geweest, toen hij zo luide had geroepen: „Miss Ferriby". Hij deed zijn best om haar te overtuigen dat er niets van belang had plaats gehad en Barbara, die heel goed merk te dat hij liever over wat an ders praatte, drong er bij haar moeder op aan, dit onderwerp op te geven. Toen ze even al leen was met de jongeman, trachtte ze nog iets van hem te weten te komen, maar hij was tegenover haar al even gesloten. Hij bleef ook maar heel kort en spoedde zich toen naar huis. Om zich tegenover Basil ook niet te veel te hoe ven uit te laten over zijn er varingen, ging hij uit. De volgende morgen begaf hij zich als gewoonlijk naar „The Lawns". Miss Ferriby zei geen woord over de Ash- sist als een volwaardig bouw vakarbeider wordt erkend. Verder wijst de commissie er op te zorgen dat gedemo- biliseerden direct op deze werkplaatsen kunnen worden opgenomen, met de vestiging waarvan men reeds nu moet beginnen, in streken waar de behoefte aan zulk een instel ling bestaat, met name in toe komstige centra van bouw nijverheid, waarbij mede ge dacht wordt aan industriali satie. ZOMERZEGELS 1947. Zoals bekend, worden voor het eerst na de oorlog ge durende Augustus en Septem ber weer Zomerzegels met toeslag door de P.T.T. uitge geven. Deze toeslag zal ten goede komen aan Sociale en Culturele doeleinden, t.w.: Tuberculosebestrij ding, Rheu- mathiekbestrijding, Kinder uitzending, Arbeid voor On- volwaardigen (A.V.O.), Steun aan Ongehuwde Moeders, Irenefonds, Prins Bernhard- fonds, Opdrachten aan nood lijdende werkers op cultureel gebied, Voorzieningsfonds voor culturele werkers voor steun in bijzondere gevallen. De toeslagen zijn: Beeltenis: Hendrik van De venter; Frankeerwaarde: 2 ct. Toeslag 2 ct.; Verkoopsprijs: 4 cent. Johan de Witt; 4 cent; 2 cent; 6 cent. P. C. Hooft; 7]/2 cent; 2H cent; 10 cent. Mr. J. F. van Royen; 10 ct.; 5 cent; 15 cent. Hugo de Groot 20 cent; 5 cent; 25 cent. Frankeerwaarde: per serie 431-2 cent. Toeslag: per serie 16H cent. Verkoopsprijs: per serie 60 cent. Iedereen kent de grote no den die heersen op sociaal en cultureel gebied, en niet min der, dat als een der na weeën van de oorlog de tuberculose in ernstige mate onze volksgezondheid be dreigt; daarom zal men er ze ker een veelvuldig gebruik van maken, temeer daar de toeslag gering is. UITGEKOMEN BOEKEN etc. „Bewandelt de K.V.P. de juiste weg?" Op deze vraag wordt in een gelijknamige brochure door H. J. M. Hen- driksen een volmondig neen geantwoord. Op de juistheid cots en ze drong er ook niet op aan dat hij zou blijven di neren, zoals hij gevreesd had. Die avond ging hij dus naar een bal in het huis van één van de vroegere vrienden van zijn vader, die altijd even hartelijk voor hem en zijn broer waren gebleven. Onder de dames merkte hij ook op een dame, die hij had gezien op de waarzeg-seance van Miss Ferriby. Hij werd aan haar voorgesteld en het was een Lady Mirfield, de vrouw van een baronet, die een bekende figuur was in de sportwereld. Het was een aar dig vrouwtje, wat wuft en geneigd tot praten. Dus bracht hij het onderwerp op het oc culte en vroeg of zij aan voor tekenen hechtte. O, ja, ik ben vreselijk bijgelovig, beleed ze openhar tig. Een paar dagen geleden was ik nog bij Miss Ferriby - „Frametta" zoals ze dan ge noemd wordt - om mij te la ten waarzeggen. Heeft ze het goed ge daan? Verwonderlijk. Ze heeft mij toch zoveel verteld, dat niemand zou weten. Zo zei ze b.v. dat degeen die ik het meest liefhad, in Indië was. Ja, dat is wel verwon derlijk. O, en nog een hele boel treffende dingen. Ze is dan ook erg in de mode; iedereen raadpleegt haar tegenwoordig. Als ik Mr. v. Velsen was, dan ging ik ook eens naar haar toe om van haar te horen, wie zijn curiositeiten heeft ge stolen. (Wordt vervolgd). van dit antwoord willen wij niet verder ingaan; belang stellenden kunnen het krijgen in kiosken e.d. of bij Druk kerij Brouwer en Co. te Delft. „Het Amateur Toneel". Het Juni-Juli-nummer van dit tijdschrift is dezer dagen ver schenen met veel belangrijke 83) Terwijl zij in de stikdonke re gang voortliepen, stootte Hassan met zijn voet tegen iets hards. Het bleek een bij na ongebruikte fakkel te zijn. Hassan stak er de brand in artikelen. Ook personen en verenigingen die niet bij de N.A.T.U. zijn aangesloten kunnen hier veel uit leren, wat voor het goede amateur toneel noodzakelijk is. Uitgeverij Hollandia, Rivier vismarkt 2, Den Haag. en nu konden de vrienden zonder angst voor dreigende gevaren voortgaan. „Het is de meest rustige wandeling die wij hebben ge maakt, sinds we in Perzië zijn", zei Berry. dezelfde volume toegewezen krij gen als dit jaar en wij hebben de grond om te kunnen bouwen, dan zullen wij spoedig door onze grootste woningnood heen zijn. De 10 woningen welke de N.V. Lips toegewezen gekregen heeft, zullen binnenkort wei aanbesteed kunnen worden. Waar de wonin gen komen is nog niet bekend. De beste plaats is wel in de nieuwe in aanleg zijnde straat. De materialen voor de nieuw bouw zijn wel disponibel, maar de arbeiders zal wel een vraagstuk zijn. Of de woningbouw hiermede plaatselijk gestagneerd zal worden, zal meer aan de betrokken uit voerder liggen. De algemeene ver houding tusschen arbeiders en aan te bieden werk is echter niet erg gunstig-. Arbeiders in bouwvak ken is een probleem dat niet ge makkelijk is op te lossen. Het op leiden van arbeiders is ook weer niet gerechtvaardigd, daar men over 14 a 15 jaar weer voor een groot gedeelte uitgebouwd zal zijn. Op de vraag of montagebouw in de naaste toekomst ook haar Terugblik heb ik het arti keltje genoemd. We willen ons eens een ogenblik ver plaatsen in de tijd toen „de klaai en het zaand", zoals in de volkmond de bewoners „Het Land van Heusden en Altena" en „de Langstraat" deze streken noemen, als het ware tegen elkaar aan lagen. De jongeren zullen over die tijd wel eens hebben horen spreken en zij die de leeftijd der sterken benaderd of over schreden zijn, zullen wellicht met genoegen er aan terug denken. Veel, zeer veel is er veran derd. Laat ons eens een wan deling maken over de Zomer dijk. Wat een geheel ander uitzicht leveren die Waalwijk- se en. Besoijense Polders op. Vroeger, aan het einde van deze grintweg het Veerhuis, geheel met prachtige bomen omringd. Wie kan zich nog herinneren die zware prach tige kastanjeboom voor het huis, waar bovenuit bij fees telijke gelegenheden ons dier baar rood-wit-blauw dapper wapperde, het kleine pontje, altijd keurig geteerd en ge verfd. Wie heeft niet een pret tige herinnering behouden aan de'bewoners van dat Veer de familie U. Bij dag en nacht altijd gereed te helpen. Dan de knechts Jan, Kees, Janus en Willem, die voor eenieder altijd gereed stonden en in de zomervacantie de vrienden waren van de Waal wij kse jeugd, als zij met hen een roeitochtje gingen maken. Ja, alles heeft in de loop der jaren wel een ander aan zien gekregen. „Het oude huisje", smal als 't was, heeft door onteigening zijn plaats moeten afstaan aan de brede Bergse Maas, stromende tus sen brede uiterwaarden en in gesloten door zware dijken, het vrije uitzicht van vroeger tussen de beide streken ge heel wegnemend. Ook 't zeer drukke verkeer over de weg heeft door deze verandering wel wat ingeboet. Wat kon 't een druk vergang zijn wan neer in het voorjaar de boe ren hun vee naar de weide brachten in de klei; wat een vervoer van karretjes als de nieuwe aardappelentij d was „Ah!" riep Terry. „Wat is er?" vroegen de an deren. „De Sultan!" zei Terry, „daar, in de muur!" (Wordt vervolgd). invloed hier zou doen gelden op de nieuwbouw, belichtte spr. de verschillende voor- en nadeelen van dit object. Spr. dacht niet dat het in de naaste toekomst zijn di- rece invloed op de nieuwbouw zou uitoefenen. Ons onderhoud liep ten einde. Spr. wees er nog eens op niet al leen vlug maar ook mooi en solied werk zullen moeten leveren, waar voor men ons later weer dankbaar zal zijn. Wanneer de in aanleg neer er bomen in zijn geplant en zijnde straat verhard zal zijn, wan- er goede huizen staan, dan ben ik er van overtuigd dat men er graag zal wonen. Ter verwerkelijking van de plannen in de naaste en in de ver re toekomst zullen nog vele pro blemen opgelost moeten worden, maar door onderling overleg en samenwerking zal er veel bereikt kunnen worden. Op gebied van woonruimte leven wij nog in een moeilijke periode, maar reeds' lacht in de naaste toekomst op dit ge bied een betere tijd. aangebroken en deze naar Tilburg reden om te verko pen; bij marktdagen op Vrij dag te Waalwijk. Hoe overvol kon 't zijn als er grote markt dagen werden gehouden, dan was de Zomerdijk van 't be gin tot het einde bezet met boeren die hun vee ter markt voerden, of met karren en rij tuigen die marktwaarts togen. De Waal wij kse markt was ver in de omtrek een aan trekkingscentrum van beteke nis voor landgenoot en vreem deling. Niet alleen vele koop lieden uit de verschillende provincies waren geregeld present, maar Belgische, Franse, Italiaanse en Spaanse kooplieden kon men aantref fen. Het vee uit de Langstraat en het Land van Heusden en Altena was zeer gezocht. Dat dit voor de neringdoenden, café-houders en uitspannin gen bij uitstek goede dagen waren, laat zich begrijpen. Ook hierin hebben zich gro te wijzigingen voorgedaan. De veemarkten hebben een grote veer moeten laten aan die van Den Bosch. Zo ziet men het spreekwoord „niets besten digs hier beneen" bewaarheid. Toch mag men van geen stil stand spreken. Integendeel, op velerlei gebied is aanmerke lijke verbetering te constate ren. Was het vóór de Bergse Maas gegraven werd in de winter niet een ieder jaar te rugkerende overstroming van de Polders, gelegen tussen de dijken van de Langstraat en het Land van Heusden. Kwam dit niet door de Westerstor men die het water van het „Hollands Diep" opstuwde en de polders vanaf De Biesbos deed overstromen, dan ge beurde het in 't voorjaar, wanneer sneeuw en ijs de „Maas" buiten haar oevers deed treden, het Bossche veld in een grote waterplas deed veranderen en de Overlaten in Berkdijk en Drunen in werking bracht. Dat een en ander veel schade en overlast met zich bracht, laat zich ge makkelijk indenken. Hoevelen, over een klein bootje beschikkende, werden er dan niet beurtschipper van Drongelen op Waalwijk om de mensen van de ene wal naar de andere te vervoeren. De primitiefste zeilen werden gehesen en zo zeilde men de polders over, lang niet zonder gevaar. Ook kwam het wel voor dat wagens, paarden en vee in een gpote aak van de ene dijk naar de andere wer den gebracht. Gelukkig was dit vervoer over de polders van korte duur, het water be gon te vallen, maar bracht weer andere ongemakken mee. De kaden der polders konden de grote druk van het water niet weerstaan zodra in het Maasje het water een la gere stand aan nam en kwa men op vele plaatsen kade- doorbraken met alle onge makken van dien. Het water stroomde met zo'n snelle kracht door het Oude Maasje, dat van overzetten met de 1 MIJNHAKÜI I Heh ideale Laxeermiddel pont geen sprake kon zijn. Dan werden paarden, wagens en vee in een grote aak ge plaatst en naar de andere oe ver gebracht, want handel en verkeer moest toch doorgaan. Het bracht wel veel moeite en oponthoud met zich, maar het doel werd bereikt. Er kwa men echter spoedig rustiger dagen, als de herstelwerk zaamheden aan die kaden tot een einde gebracht waren. Rustiger, niet in de betekenis van stil, verre van dat. De Zomerdijk bleef de hoofdver- keersweg tussen Zuid en Noord. Kunnen de R.K. be woners van de Langstraat de oude tijd nog herinneren dat zij ter bedevaart gingen naar Den Briel met de Raderboot vanaf het Drongelse Veer? Wat een drukte op die Zon dagmiddag, wanneer deze boot aan het Veer gemeerd lag. Iedereen wilde de boot zien waarmede de bedevaart gangers 's Maandagsmorgens vroeg de reis naar Den Briel maakten. Een duizendkoppige menigte bewoog zich dan op die weg. Wanneer 's avonds de boot terugkwam wederom dezelfde drukte van familieleden die de bedevaartgangers tegemoet kwamen of met een rijtuig kwamen afhalen. Maakten velen 's Zondags een wande ling door het dorpje Dronge len, 's Maandags kwam men niet verder dan het Veer. Het kwam ook wel eens voor dat naast de grote Ra derboot een paar andere stoomboten gemeerd lagen, die dezelfde ochtend afvoeren met boeren naar de Paarden markten te Willemstad en Puttershoek. Ook dit bracht weer veel vertier mee. Als dan 's avonds de boten vol met jonge paarden terugkwa men, was het met de lossing een drukte van belang, voor al wanneer er enkele onhan delbare viervoeters bij waren die met de broek uit het ruim gehesen moesten worden. Er was steeds variatie aan het Veer. Veel rust genoten de bewoners niet. Wat een grote drukte kon het zijn wanneer de tijd aangebroken was van de verpachtingen der hooi landen. Drommen boeren trokken het hooiland door om eerst de stand van het gewas op te nemen. Velen kwamen uit Tilburg en omstreken om voor de wintef goed hooi voor hun paarden en koeien te be zitten. Vaak was dan binnen de ruimte te klein om alle kooplustigen te kunnen her bergen. Grote banken en stoe len werden buiten bij grote tafels gezet en men kón zo doende toch uitrusten van de vermoeiende tocht door het lange gras. Als men zich zo tussen de menigte bewoog, dan was het een geroezemoes van wat ben je me. Zodra echter de afslager zijn stem deed horen, „de ver koping neemt een aanvang", verstomden alle stemmen en was aller aandacht gevestigd op de afslager. Er werd luid geboden en er werd geknikt en de afslager wist dan wel hoe laat het was. Al met al nam het „oude Veerhuis" een grote plaats in in de omgeving en was het een voornaam knooppunt tus sen Noord en Zuid. Nevah. DE PAUS SCHENKT 10.000 AAN R.K. UNIVERSITEIT. De R.K. Universiteit heeft de verheugende mededeling ontvangen, dat het Z.H. de Paus heeft behaagd, haar een gift van 10.000 te schenken. Het bestuur der St. Radboud- stichting heeft met grote vreugde en dankbaarheid deze gift aanvaard. Allen, die bij de Universiteit werkzaam zijn of anders voor haar be langen werken, zullen in dit allerhoogste blijk van waar- (Van onzen II Men begrijpt dat zoals het plan hiervoor geschilderd is, het wat de uitvoering betreft nog wel •enige tijd op zich zal laten wach ten. Maar het is wel goed dat. men volgens een bepaald plan kan werken. Hoeveel mooier en doel matiger zou de bebouwing van de Langstraat nu zijn als men voor 50 jaren volgens een bepaald plan te werk was gegaan. Wij moeten bij elke uitbreiding ons voorstel len het Drunen zooals het over 25 jaren zal kunnen zijn. Wij moe ten er voor waken dat er mooi en doelmatig gebouwd wordt. Wij moeten groote en breede straten aanleggen, zoodat. het overal een lust zal zijn om te wonen. De zin spreuk „mijn huis is mijn paleis" moet voor iedereen bewaarheid kunnen worden. Wanneer Drunen dan straks een goede woongele genheid biedt, dan zal dit mogelijk ook weer vlugger nieuwe indu strie tot zich trekken of zal de bestaande vlugger voor uitbreiding vatbaar zijn. Voor dit doel zijn ook reeds bepaalde terreinen ge reserveerd. Wanneer men over 10 jaar het plan klaar mag hebben met de afsuiting van het Oude Maasje en de Donge, waardoor de grond in den Overlaat en ach ter Baardwijk in cultuur kan wor den gebracht en een betere ver binding tot stand kan komen met het Noorden, dan kunnen wij ons plan reeds in het licht zien van deze verbeteringen. Eer wij aan dit alles aan toe zijn. zullen er nog vele problemen moeten worden opgelost en vele moeilijkheden zijn te overwinnen. Maar de problemen en moeilijk heden zijn er om op een bevredi gende manier uit de wereld te worden geholpen. Nu reeds, bij de aanleg van de eerste weg, zijn moeilijkheden gerezen. En wan neer wij ze objectief willen bekij ken, dan moeten wij dit zeggen. Wij begrijpen heel goed de be zwaren welke sommige eigenaars naar voren brengen, al zijn ziji dan soms wel eens een beetje opge schroefd. Maar men moet niet vergeten wat er op het spel staat, nl. het zoo vlug mogelijk bouwen van woningen. En hiervoor is nu eenmaal grond noodig. Zeker is dat er tuinen zijn welke geschon den worden, maar dan nog zal er onderscheid gemaakt moeten wor den tusschen de schade. Dit zal de taak zijn van de schade-com missie, welke onpartijdig is sa mengesteld. Door onderlinge sa menwerking zal deze commissie een reëele schade moeten vast stellen. Het is niet de bedoeling dat het commissielid door de ge zamenlijke eigenaren gekozen, het hoogst bereikbare zal eischen en het commissielid door het gemeen tebestuur gekozen het allerlaagste zal vaststellen, waardoor de on partijdige absoluut geen overeen stemming tusschen deze twee zal kunnen bereiken. Zaak is het dat men zal uitgaan van reëele bases, welke voor dergelijke aangelegen heden bestaan. Wanneer tusschen de commissie geen overeenstem ming zou kunnen worden bereikt, correspondent dan zal de rechtbank moeten be slissen, welke wel de normale nor men zal aanhouden. Wij mogen hopen dat dergelijke formaliteiten achterwege kunnen blijven. De eenige oplossing voor deze moei lijkheden is de schade naar reëele bases te vergoeden en voor de rest zullen de betrokken eigenaren niet anders kunnen doen dan het on genoegen te aanvaarden dat men een gedeelte van de tuin zal moe ten missen voor het bouwen van wonngen welke zoo hard noodig zijn. Wij zijn in overleg getreden met de Wederopbouw en hebben het gedaan gekregen dat het ge deelte wat parallel loopt met de Schoolstraat, een 40 M. naar het Noordenk an worden verlegd, waardoor wij aan de wenschen van de gezamenlijke eigenaars voor een gedeelte tegemoet zullen kunnen komen. Een woord van lof dient wel te worden gebracht aan de boeren welke de moeilijkheden zoo goed begrijpen en van wie wij steeds de medewerking mochten ondervin den, terwijl het voor hen toch het hoofdbedrijf is en voor anderen dikwijls nog maar een nevenbe- drijf of liefhebberij. Een van onze vragen was dan ook: „Wat denkt u van de nieuw bouw in de naaste toekomst?" Daaraan wordt zoo hard moge lijk gewerkt. In 1946 konden wij 6 woningen zetten, dt jaar kregen wij er 18 toegewezen, maar dit werd verhoogd met 150 procent, waardoor wij er 45 mogen plaat sen. 43 zullen er dit jaar door de gemeente worden geplaatst en 2 door particulieren, welke momen teel nog in een door hen zelf op getrokken noodyoning zitten. Els- hout, dat buiten het uitbreidings plan ligt, kreeg er op aandringen van den raad, van de 18 toegewe zen woningen 4 toegewezen. Dank zij het feit dat wij de per- ceelen ten Zuiden van de Schans- wijk, welke voor het plaatsen van woningen zoo uitermate geschikt is, op 2 na hebben kunnen koo- pen, zijn wij in staat in Elshout geen 4, maar 11 woningen te plaatsen. Door het verhoogen van het bouwvolume door de regee ring, legt deze het initiatief nog meer in handen van het gemeente bestuur. Men wil het plan 1947 in zijn geheel afwerken, men wil dus over geheel Nederland het aantal woningen plaatsen wat men zich voorstelde. Er zullen nu gemeen ten zijn welke, niet aan grond kun nen komen, waardoor men het toe gewezen bouwvolume niet kan uit voeren en om deze over het ge heel niet verloren te doen gaan, zijn de andere verhoogd. Het gaat er bij de gemeente dus om grond te kunnen krijgen. Nu zijn er ook wel wetten welke de gemeente op een bepaald oogenblik het recht geven om grond ten algemeenen nutte te vorderen, maar wij zullen het eerst moeten probeeren met onderling overleg. Met een weder zijds begrip voor eikaars moeilijk heden en met goedex samenwer king zullen wij dan ook, zoo ho pen wij, goede resultaten ten al gemeenen nutte kunnen bereiken. Wanneer wij in 1948 en in 1949

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2