FEUILLETON De geheimen van Villa „The Lawns" ad Drunen. UIT DE PROVINCIE. Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. n GEVRAAGD net MEISJE nette Werkster KOSTHUIS gevraagd een rood-bonte zwart-bonte schot. ERNSTIG BEZWAAR. VAN DE MIDDENSTANDSBONDEN. De gezamenlijke Midden standsbonden hebben aan de Minister van Economische Za ken 'n schrijven gericht waar in ernstig bezwaar wordt ge maakt tegen het besluit van de regering, dat de per 1 Juli j.l. van kracht geworden ver hoging der omzetbelasting slechts in de prijzen tot uit drukking mag worden ge bracht, indien in de betreffen de branche aan de hand van het nodige cijfermateriaal uit drukkelijk kan worden aange toond, dat de marges aan de toelaatbare eisen voldoen. Zij wijzen de minister er op dat de regering zich herhaalde malen uitgelaten heeft over het feit dat de omzetbelasting dient te worden aangemerkt als een consumentenbelasting, waardoor het bedrijfsleven gestaafd werd in zijn opvat ting, dat een aanpassing van de prijzen overeenkomstig de verhoging der omzetbelasting als vanzelfsprekend zou wor den toegestaan. De consequen tie hiervan zou kunnen zijn een verhoogde spanning tus sen de lonen en prijzen en het is de mening van de georga niseerde Middenstand dat een in het kader van de loon- en prijspolitiek onverantwoorde verhoging moet worden voor komen. Hierbij dient echter naar alle zijden de rechtvaar digheid in acht te worden ge nomen. Wanneer de consu ment deze belastingverhoging niet kon dragen, dan zou te recht nagegaan kunnen wor den of het prijspeil zodanig verlaagd kan worden dat de bedoelde heffing wel door de verbruikers kan worden op gebracht. De Middenstand is derhalve van mening dat een verlaging van het prijspeil resp. van de winstmarges daar waar zulks verantwoord is, de voorkeur verdient boven de door de regering genomen maatregel. Tegenover de be langen, ook de morele belan gen van het bedrijfsleven is niet de zorgvuldigheid be tracht, welke van de overheid mag worden verwacht. Het gaat immers niet aan te blij ven veronderstellen, dat elke verhoging van kosten en las ten zonder prijsverhoging door het bedrijfsleven kan en moet worden gedragen. Vertrouwende op hetgeen de regering in de troonrede VAN DE ECHO VAN HST ZUiDEN naar het Engels. 19. Dit zeggende verliet zij 't vertrek en Welton zou van die gelegenheid gebruik heb ben gemaakt om te ontsnap pen, maar zij had de deur al weer gesloten, toen ze naar boven ging. De jongeman besloot er lie ver een gevaarlijke ontmoe ting op te wagen en onmid dellijk daalde hij langs het klim-op en de gootpijp weer af in de tuin en begaf zich naar de vleugel, waar het kwartier van de bediende heeft beloofd, verzoeken de Middenstandsbonden daarom de Minister, te willen bevor deren dat de regering het ge nomen besluit herziet in dier voege dat 'n algemene mach tiging verleend wordt om de verhoogde omzetbelasting op de bestaande prijzen van 30 De raad der gemeente Dru- nen kwam Maandagavond in openbare vergadering bijeen ten gemeentehuize onder voorzitterschap van burgem. v. d. Heijden. Waarn. secr. P. Elshout. Na de vaststelling der notu len volgens het aangeboden concept werd aan de orde ge steld de ingekomen stukken, welke ter kennisgeving wer den aangenomen. Ingekomen stukken. Staten, waarbij goedkeuring Besluiten van Gedeputeerde wordt verleend aan: a. Raadsbesluit v. 29 Maart 1946 tot aankoop van 'n strook grond van de Gebrs. Wolfs. b. Raadsbesluit v. 29 Maart 1946 tot ruiling van de onder houdsplicht van de Hooibroek- se Steeg. c. Raadsbesluit v. 25 April 1947 tot aankoop van een per ceel grond van de Erven van wijlen Adr. Veltman. d. Raadsbesluit van 6 Jan. 1947 tot aankoop van een per ceel grond van Adr. Pelders. Dhr. v. d. Wiel merkte op dat hiertegen beroep was aan- geteekend. De Voorz. antwoordde dat dit nog behandeld zal worden. e. Mededeling van Ged. Sta ten dat de verordening tot heffing van vermakelijkheids belasting bij Koninklijk be sluit van 28 Mei 1947 is goed gekeurd. Verder waren nog nageko men de volgende stukken: Goedkeuring van Ged. Sta ten van het raadsbesluit van 25 April tot aankoop van de bouwgrond benodigd voor het bouwplan '47 (percelen langs de Schanswijk en de Broe ders) Goedkeuring der wijziging der politieverordeningen aan geboden op 4 Juni 1947. Punt 2 der agenda was het verzoek van den heer A. H. M. Kersten, om hem met ingang van 1 Aug. a.s. ontslag te ver lenen als ambtenaar van de burgerlijke stand, zulks we gens zijn benoeming elders. waarschuwt. Volg deze wenk! Ik zeg dat om der wille van uw knap uiterlijk, maar ik ben de enige hier die u niet zou willen vermoorden. Als u zó doorgaat zullen ze nog op vreselijke wijze willen wraaknemen! Geloof mij! Het venster werd weer dichtgeschoven en Welton liep verder. Wat een afschuwelijke ont dekking was dit nu weer, De stem had hij herkend als die van de kamenier van Lady Mirfield. Zo waar, Miss Ferri- by had overal haar vertak kingen! Juni 1947 te leggen voor al die bedrijven welke schriftelijk aan de Prijsbeheersing mel den, dat haar prijzen en mar ges aan de toelaatbare eisen voldoen en die zich daarbij bereid verklaren dit nader aan te tonen. Het voorstel van B. en W. om hem eervol ontslag te ver lenen, werd zonder hoofdelij ke stemming goedgekeurd. Aan de orde was verder de benoeming van twee ambte naren van de burgerl. stand in verband met het heengaan van de heren Lokkant en Ker sten. Hiertoe werden aanbevolen: a. in de vacature Kersten: 1. P. J. Elshout, 2. J. C. van Drunen. b. Voorziening nieuwe func tie: 1. L. Th. v. Drunen, 2. F. Ploegmakers. In de vacature Kersten werd gekozen de heer P. J. Elshout met 11 stemmen en in de nieuwe functie L. Th. van Drtmen met 6 stemmen. Punt 4 der agenda hield in 't voorstel tot 't sluiten van 'n kasgeldlening groot 250.000.- ten behoeve van de woning bouw. De 43 woningen zijn aange nomen voor een bedrag van 507.300.welk bedrag in termijnen zal moeten worden betaald. Hoewel het Rijk dit bedrag voor een groot gedeel te subsidieert, zal het geld niet altijd op de juiste tijd aanwe zig zijn, waardoor 't gemeen tebestuur zich graag gemach tigd zag een kasgeldlening van maximaal 250.000.- tegen de toegestane rente van 1 aan te gaan. Het voorstel werd zonder hoofd, stemming goedgekeurd. Aan de orde was verder het wijzigen van 't wederopbouw- plan 1947. Het gemeentebe stuur heeft aangaande 't uit voerig debat in de vorige ver gadering betreffende deze kwestie zich in verbinding ge steld met de planologische dienst en weten gedaan te krijgen dat de weg nu een 40 M. naar het Noorden verlegd wordt, waardoor aan de wen sen der gezamenlijke eige naars voor een gedeelte is te gemoet gekomen. De afstand tussen de geprojecteerde straat en de Schoolstraat is nu niet verder te laten waarzeg gen door Miss Ferriby. Dat steeds één van de bende hem scheen te horen als hij dit al lerminst verwachtte, maakte het hem ook zo moeilijk, want daardoor durfde hij zich niet anders dan schriftelijk met de politie in verbinding stellen. Intussen begreep hij ook dat hij geen tijd mocht laten ver loren gaan, om nog wat meer te horen door de kamenier. Hij sprong op van de bank, trad naar het venster en klop te zachtjes aan.Het werd wat opengeschoven. Wat verlangt u? vroeg was. Hij liep er heen en terwijl hij langs een venster ging dat geheel wit bestreken was met kalk, merkte hij dat er vier ijzeren staven voor zaten. Het werd van binnen opengescho ven door een vrouwenhand wat hij duidelijk onderschei den kon, terwijl hij hoorde zeggen: Wacht even. Er brandde licht achter het venster. Daar klonk de vrouwen stem weer: Ik waarschuw u, dat u héél dwaas doet. Het is niet veilig om hier dubbel spel te spelen: Of trouw met Miss Ferriby*, of zwijg over haar en over ons. U moet niet den ken dat het wat geeft of u de mensen al tegen haar HOOFDSTUK XVII. Welton leert het gevaar kennen. Welton, die verbaasd stond van het organisatie-vermogen van Miss Ferriby, wilde nu deze gelegenheid niet laten voorbijgaan om wat naders te weten te komen van haar wij ze van werken. Maar toen het venster gesloten was, wilde hij eerst nog eens denken over de manier waarop hij te werk zou gaan, vóór hij zich weer in verbinding zou stel len met de ongeziene spreek ster, wier stem hij herkend had. Dus ging hij op een bank zitten, die beschut was door de takken van een ceder, en peinsde. Hij zou wel heel voorzichtig moeten zijn om zich niet de wraak op de hals te halen van de bondgenoten. Hij had de mogelijkheid wel overwogen dat Cockett hem gehoord zou hebben, toen hij Mr. Ospringe waarschuwde. En de kamenier had het zeker ook afgeluisterd, toen hij lady Mirfield had geraden om zich dezelfde stem. Ik wilde u zien! Ik weet dat u de kamenier bent van lady Mirfield. Als u mij waarlijk helpen wilt, komt u dan even buiten en vertelt u mij wat meer. Hij zei dit op zachte, over redende toon. Goed. Gaat u dan naar de muur achter de ceder, daar waar de pruimenbomen staan. Welton gaf dadelijk gevolg aan die uitnodiging, inmid dels zorgvuldig uitkijkend naar een mogelijke overval. Zij volgde hem en had een kanten shawl coquet om de schouders geslagen. Het is toch wel wat heel erg, Mr. Keynes om mij te vragen buiten te komen, nu ik u nogal zo'n goede dienst bewezen heb door u te waar schuwen. U had mijn incog nito moeten eerbiedigen, al vermoedde u dan ook wie ik was. Ik was veel te verlan gend om het meisje te zien, dat mij zulk een vriendelijk heid bewezen had. 140 M. Op een nieuw schrij ven der gezamenlijke eige naars kon moeilijk worden in gegaan. De heer Verhulst had liever gezien dat de weg recht naar het Westen werd doorgetrok ken, waardoor de tuinen van Lommers, Kuijs en de Wed. Smits niet zouden worden ver kort. Spr. vond het plan in z'n geheel niet goed en het kon zijn goedkeuring niet wegdra gen. Naar zijn mening was de beste oplossing de weg 200 M. terug te leggen. De Voorz. antwoordde dat reeds alles gedaan was om aan de verlangens van de eige naars tegemoet te komen en dat dit nu reeds zoveel moge lijk geschiedde. De afstand tussen de Schoolstr. was over al 140 M., zodat er dus altijd overal nog 60 M. tuin over bleef. Spr. was van mening dat wat de opmerking betreft om de weg 200 M. terug te leggen, dit bijna een onmoge lijkheid was. Men moest reke ning houden met de komvor- ming der gemeente, terwijl men elders ook weer in con flict kwam met de eigenaars. De heer Verhulst pleitte nogmaals voor de verschillen de eigenaars, welke door deze handeling gedupeerd werden. De Voorz. beriep zich op de vergoedingen, welke daarvoor zouden worden vastgesteld. Ook de heer v. d. Wiel brak een lans voor de eigenaars, welke naar zijn mening in hun bestaan, al was het dan soms efen nevenberoep, zeer ernstig werden benadeeld. Spr. kon zijn goedkeuring niet aan het plan geven als dan alleen wanneer de weg aan de Zuid kant niet werd bebouwd. De heer Maas zag de beste oplossing in het feit, de weg achter de genoemde eigenaren nog een 40 M. te verleggen. De Voorz. achtte het onmo gelijk dit bij de bevoegde in stanties gedaan te krijgen. Wat het bebouwen aan de Zuidzijde betrof, was spr. het hier wel mee eens als de be trokken eigenaars bijdroegen in de kosten van de weg. Dhr. v. d. Wiel merkte op dat de eigenaars niet om die weg gevraagd hadden. De Voorz. beaamt dit, maar 't algemeen belang eischte het en wat zou nu het zwaarste wegen. De heer Wagemakers had gehoord dat de Voorz. 'n on derhoud had gehad met een Dat u mijn stem her kende, ik, die mij nogal vlei dat ik me zo goed vermom men kan. -Ik had mij te zeer ge troffen gevoeld door de klank van uw stem om die niet te herkennen, toen ik ze weer hoorde. Maar wat wilde u nu ei genlijk van mij? Wel, in de eerste plaats wilde ik graag weten wat u bedoelde met uw waarschu wing. Het meisje trad een stap naderbij en wierp hem een blik toe van achter haar kan ten shawltje. Ik hoorde u haar lady schap waarschuwen tegen „Fiametta". Nu, dat geeft niets. U heeft al genoeg de aandacht op u gevestigd dat u bewaakt en geschaduwd wordt en dat wil ik nog even zeggen, dat we geen makke lijke tegenstanders zijn. Meent u, dat ze het op mijn leven toeleggen? Dat zou ik niet kunnen zeggen. Wel wil ik u vertel len dat Miss Ferriby al heel wat secretarissen vóór u heeft gehad en dat ze alle de éne of de andere kant uit moes ten, óf zich bij ons aansluiten ófJa, waar die anderen zijn gebleven, dat kan ik u niet vertellen. Alleen zou ik u niet zulk een einde toewen sen. Dat is heel vriendelijk van u. Box is woedend op u, omdat u hem verdrongen hebt bij Miss Ferriby! Hem verdrongen? Ja. Toen hij hier pas kwam, heeft hij Miss Ferriby vertegenwoordiger van de ei genaars en vroeg wat daarvan het resultaat was geweest. De Voorz. antwoordde dat hier geen beslissingen konden worden genomen, maar dat er begrip was getoond voor el- kaars moeilijkheden. Spreker merkte op dat, wanneer de raad het plan niet goedkeur de, de verantwoording voor hem was. Dhr. v. Drunen merkte op dat men alles zou moeten doen om een goede straat te leggen op een goede plaats, om daar door goede en aangename wo ningruimte te bieden. De heer v. Wezel stelde voor de eigenaars de bouwgrond te laten houden, onder beding dat men daar dan ook niet maar liet bouwen of zelf bouwde, zodat de bouwgrond eigenlijk niet als bouwgrond kon worden aangemerkt. De Voorz. kon deze regeling goedkeuren, als zij dan voor iedereen die aan de Zuidzijde gelegen is, gold en dat alleen dan, wanneer men het terrein als bouwgrond ging gebruiken men in de kosten van de weg bijdroeg. De heer Maas vond dit geen goéde regeling. Wij hebben 'n straat om huizen te bouwen en niet om er terreinen aan open te laten liggen. Spr. was van mening dat verleggen de enige oplossing was. De heer Ploegmakers wees er op dat al de bezwaren die hier genoemd waren op de wethouders vergaderingen dik wijls onder het oog zijn gezien en dat er practisch geen bete re oplossing kon worden ge vonden. De Voorz. stelde aan de orde de wijziging van het weder - opbouwplan met de bepaling dat aan de Zuidzijde van de weg niet mocht worden ge bouwd en alleen voor tuin mocht worden gebruikt. Wan neer 't toch geschiedde, zou men moeten bijdragen in de aanleg van de weg. Dit voorstel werd met 10 te gen 1 stem aangenomen. Punt 6 der agenda hield in de aanvrage aan het Rijk ter bekoming van voorschotten en bijdragen voor de noodwo- ningbouw, met voorstel tot aanvaarding dezer voorschot ten en bijdragen, zulks in ver band met de overdracht van deze woningen aan de ge meente. Dit voorstel werd zonder hoofd, stemming goedgekeurd. het hof gemaakt, zoals ze trouwens allemaal op hun beurt deden. Maar hij viel niet bij haar in de smaak. Wel heeft ze hem gedwongen om ook een van de bondgenoten te w.orden. Heeft één van de vorige secretarissen ook het hof ge maakt aan Miss Ferriby? Zeker. Om haar geld na tuurlijk. U is de eerste, voor wie ze, waarlijk, schijnt te voelen. Maar u moet de men sen niet langer tegen haar waarschuwen, zoals u wel be grijpen zult. Er staat mij ook nog een andere weg open. U bedoelt dat u heen gaat? Nu, dat zou u anders niet makkelijk vallen. Welton bedankte haar nu voor haar goede raad en ze scheen te hopen dat ze nog wat met hem zou kunnen flir ten: Als u op de avond soms een een praatje met mij wilt maken, zei ze vertrouwelijk, dan behoeft u maar even aan het venster te kloppen, waar u mijn stem het eerst gehoord hebt. Gewoonlijk zit ik des avonds in de kamer naast de gang; dat is het venster dat op de gang uitkomt, ziet u, en dat zal ik vast en zeker horen. Met hoeveel personen ben je wel? vroeg hij zo langs zijn neus weg. Dat mag ik niet zeggen. Maar wees u maar heel voor zichtig dat u geen wraak meer uitlokt. Dit zeggende, stak ze hem de wang toe en hij moest haar wel kussen of hij wilde of niet. Tot besluit was nog' aan de orde voorstel tot verkoop van industrieterrein aan de N.V. M. Lips. De N.V. Lips stelde voor een terrein te kopen aan de Zuidzijde van haar huidig terrein. Het lid v. d. Wiel dacht dat, als vanaf de Badhuisstraat het terrein recht werd doorge trokken naar het Oosten, men Lips beter naar het Oosten kon laten uitbreiden. Het gemeentebestuur werd gemachtigd aan de N.V. grond te verkopen, na ter plaatse de toestand bestudeerd te heb ben. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. NAT. VOORTREKKERS KAMP „DE WITTE BERGEN" Het waren Hoofdcommissa ris Koelink en hoofdaalmoeze nier Verhoeven, die Zaterdag middag de vlag lieten hijsen bij de opening van het Nat. V.T. kamp ,,De Witte Bergen". Ongeveer 700 voortrekkers uit het gehele land waren te Oir- schot samengekomen om zich te verdiepen in de vragen aan gaande 't katholieke voortrek ken. Na de opening werd in ongeveer 250 tenten 't avond eten bereid en tegen 9 uur trokken allen op naar 'n groot kampvuur. Het kampvuur werd o.m. opgeluisterd door liederen van Franse, Engelse en Luxemburgse voortrek kers. Om tien uur, toen allen in een grote cirkel nog om het kampvuur geschaard waren, hield hoofdcomm. Koelink 'n sessie over „Het wezen van 't kath. voortrekken". Het kampvuur werd met 't Marialied gesloten en allen trokken zich terug in hun ten ten tussen hun dekens. Zondag 27 Juli, 'n schette rende toon weerklonk over 't kamp, ten teken dat men be hoorde op te staan. 700 voor trekkers kropen uit hun ten ten, wasten zich en begaven zich naar de altaarplaats, waar door hoofdaalmoezenier Ver hoeven een gezongen H. Mis werd opgedragen en een pre dicate werd gehouden over: „De betekenis van het voor trekken op het ogenblik". Na het ontbijt werd weer geopend bij de vlaggemast. H. K. C. Spekken hield in de blakende zon een sessie over: ,>Het ontwerp van de nieuwe spelregels voor voortrekkers". Interdistrictswedstrijden, waarin o.m. hardlopen, werp- oefeningen en hindernisbaan werd gedemonstreerd, maak ten het niet overbodig dat de jongens hierna 'n stevig mid dagmaal prepareerden. Om half vier werd gesloten en H.K.C. Koelink verklaarde, dat het kamp, ondanks de hit te, geslaagd mocht heten. TENGEVOLGE VAN STA KING DER BEWAKERS ONTSNAPTEN ELF GEVAN GENEN UIT KAMP VUGHT. Als gevolg van een in het jeugdkamp uitgebroken nek kramp werd de diensttijd van de bewakers van het kamp te Vught verlengd met 2 uur. Ondanks deze penibele toe stand hebben de bewakers de commandant de eis gesteld óf inkorting der diensttijden óf dienstweigering. Toen de com mandant voet bij stuk hield, zijn 34 van de 45 bewakers naar huis gegaan. De bewa king, die aangevuld werd met leden van het bewaringsperso- neel, bleek echter onvoldoen de te zijn, zodat elf delinquen ten kans hebben gezien te ont snappen uit het kamp, waar van het besmettingsgevaar nog niet geweken was, waar uit het onverantwoordelijke van deze wilde staking blijkt. Hoewel men de vluchtelingen op het spoor is, heeft men nog geen kans gezien er een te snappen. Een der leden van de bewaringsdienst, die geme ne zaak maakte met de delin quenten, is gearresteerd. De bewaking van het kamp is nu opgedragen aan bewakings personeel uit Almkerk. BRABANTSE LANDDAG. Vele Brabantse mannen en vrouwen, jongens en meisjes, in groeps- of los verband zijn Zon dag j.l. naar Boxtel getrokken om te getuigen van hun liefde voor Brabant en hun streven -Brabant de plaats te geven die het toe komt en om zich te verdiepen in de huidige problemen, vooral wat betreft de economische en cultu rele samenwerking met België. De dag begon met een Pontifi cale H. Mis in de St. Pieter ge celebreerd door Mgr. Panis, M. S. C., terwijl het Sacramentskoor van Breda, o.l.v. L. Toebosch de Missa Papae Marcelli van Pales- trina uitvoerde en Rector Bekkers de predicatie hield. Onder de aanwezigen op de openluchtbijeenkomst in het park van Kasteel Stapelen bevonden zich Mgr. Brands en Mgr. Valen- berg, de Commissaris der Konin gin, de beide Brabantse Vicaris sen-Generaal en vele andere ker kelijke en wereldlijke autoriteiten. Nadat het woord was gevoerd door de Burgemeester van Boxtel en de Voorzitter van Brabantia Nostra, welke laatste twee wen sen, met nadruk in de aandacht der Brabantse ministers aanbeveel- de en wel de stichting van een tweede Technische Hoge School in het Zuiden en een betere mo gelijkheid tot culturele zelfont plooiing der provincie, sprak Prof. Frans v. d. Ven over de economische taak van Brabant in de Nederlands-Belgische samen werking en Dr. F. Vercammen over de culturele taak in dit ka der. Na afloop van deze open luchtbijeenkomst trok men geza menlijk door Boxtels straten naar Molenwijk, waar het openlucht spel van Jan Vriends, St. Clemens Willibrord zou worden opge voerd. Dit spel is geen openluchtspel zoals we die meestal te genieten krijgen, maar een kijkspel waarbij de tekst ter verklaring door één declamator gezegd wordt. On danks het feit dat de regen de spanning kwam verbreken, heb ben velen toch van dit feestelijk en kleurrijk schouwspel genoten en was deze dag een hernieuwde demonstratie van de liefde voor Brabant en zijn bloei op elk ter rein in katholieke geest. TENTOONSTELLING N.C.B. Dezer dagen vond te Aalst een interessante gebeurtenis plaats. De heer Jos Zegers, voorzitter van de Noord-Brabantse Christelijke /Boerenbond, nam in tegenwoor digheid van de bestuurders van de vele N.C.B.-instellingen en van de autoriteiten op het gebied van het landbouwcredietwezen en het zi.ivelwezen de nieuwe „Organi satietent'in gebruik. De plecntig- heia werd geopend met de litur gische inzegening door de Zeer- ct-rw. heer j. L. Gudde, pastoor te Aalst. De N.C.B.-voorzitter hees hierna de N.C.B.-vlag en sprak daarbij zijn vreugde uit over het feit dat de N.C.B. weer de beschikking heeft over een schit terende tent voor zijn tentoonstel lingen en zijn waardering aan al ien die medegewerkt hadden om dit grootse werk tot stand te bren- gen.Hij kondigde daarbij aan dat het in de bedoeling ligt om gelei delijk te komen tot een technisch apparaat voor tentoonstelingen, demonstraties en boerenfeesten e.d. De tent en de daarbij behorende versterkingsinstallatie zijn hiervan de eerste onderdelen. De nieuwe tent, die vervangt een vorige, in dertijd weggevoerd door de Duit sers. heeft een oppervlakte van 1260 M2 en een hoogte van 7.50 m. Er is een artistieke versiering in aangebracht en een groot aan tal tafels kan gebruikt worden voor het exposeren der inzendin gen. Ook is gezorgd voor een prachtige verlichting. De tent werd gebouwd onder directie van de heer L. L. v. d. Werff te Aalst, die hierdoor het bewijs van zijn vakmanschap heeft geleverd. De ten.t zal gebruikt worden op de kringtentoonstellingen te So meren, Oudenbosch en Veghel, die in September a.s. gehouden worden. Het doel van deze ten toonstellingen is aanschouwelijk onderwijs te geven en door de aan deze tentoonstellingen verbon den boerenfeesten naar buiten te demonstreren wat de N.C.B. doet op gebied van de boerencultuur. GROTE RAMP TE BREST. In de haven van Brest is Maandagmiddag een Noors schip, met een lading ammo nium-nitraat, in de lucht ge vlogen. 20 'personen kwamen bij deze ramp om het leven, 250 werden er min of meer ernstig gewond en aan de ha ven werd aanzienlijke schade toegebracht, terwijl in de na bijheid van de haven en in de handelswijk grote omvang rijke branden uitbraken. Een Frans oorlogsschip heeft hét brandende schip, dat gevaar opleverde voor een munitie opslagplaats in de nabijheid, met twee schoten in de grond geboord. DE KONINGSKWESTIE. Naar verluidt zou minister Spaak voorstellen, dat de koning kwestie in België zou worden op gelost in dier voege, dat erkend zou worden dat de koning steeds gehandeld heeft in 't belang van het land, maar dat hij bepaalde handelingen heeft verricht die te genstrijdig zijn met de koninklijke prerogateur. Hij zou naar België terugkomen, maar afstand doen van den troon ten behoeve van zijn zoon Prins Boudewijn. Prins Karei behoudt het regentschap tot zijn meerderjarigheid. Het was nu voor den dikken Sultan geen grote kunst meer om uit zijn cel te kruipen. Het gezicht van den monarch stond ernstig, toen hij Berry vroeg: „Die onverlaten zijn er blijkbaar toch in geslaagd zich van mijn bril meester te ma ken, is het niet?" „Ze hebben hun best ge daan, heer Sultan, dat moet gezegd worden, maar het is hun niet gelukt", zei Terry en overhandigde de bril aan den Sultan. „Aan deze bril danken wij het dat wij U hebben ge vonden". „Dan is het ook de echte", zei de Sultan, toen Terry hem het verhaal had verteld. „En nu" zei Sultan Sar plot seling zelfbewust, terwijl hij zich in zijn volle lengte op- ricihtte: „nu gaat de bende van Joessoef de strijd verlie zen. Pas op, want daar komen ze De anderen hoorden nog niets en keken verbaasd naar den Sultan. LAND- EN TUINBOUW. De bestrijding van koolrupsen In verband met een veelvul dig optreden van rupsen op koolplanten, is bestrijding hiervan beslist noodzakelijk. Er zijn verschillende soor ten rupsen; de bekendste is de rups van het koolwitje, een 3 cm. lange, geelgroene rups met zwarte vlekken. Er ko men twee tot drie generaties voor; de rupsen van de laatste generatie zijn dikwijls zeer talrijk en daardoor ook zeer schadelijk. De rupsen vreten grote ga ten in de bladeren; bij een hevige aantasting blijven de nerven der bladeren slechts over. Een minder bekende, doch tamelijk vaak optredende koolrups, is die van het kool motje. Deze is slechts 1 cm. lang, fluweelachtig groen, van voren en van achteren smal. Men noemt deze rupsjes wel springrupsjes, omdat zij bij aanraking heftig rukkende be wegingen maken. Ze vreten kleine ronde gaten in de kool bladeren, vaak laten zij aan één zijde de opperhuid zitten, zodat venstertjes ontstaan. De bestrijding van deze koolrupsen kan met goede re sultaten geschieden, door de koolgewassen te bespuiten met AAvero, een DDT bevat tend middel. Hiermede wor den de rupsen radicaal ge dood. Men zorge er vooral voor, goed de onderzijde der bladeren met de vloeistof te raken, want hier bevinden zich dikwijls de rupsen. Momenteel vliegt het kool witje en zet thans op verschil lende soorten kool zijn eieren af. De bestrijding moet dan ook direct beginnen. Wij geven kennis van de geboorte van ons tiende zoontje en broertje HENRI. J. LEÏJTENS H. LEIJTENS—RIJERMAN Kees, Gérard, Truus, Alfons Piet, Tini, Jan, Willibrord Anton, Maria, Nellie, Ferdinand. Waalwijk, Victoriestr. 11. Met grote vreugde en dank aan God geven wij kennis van de ge boorte van ons dochtertje en zusje MARIANNEKE die bij het H. Doopsel de namen ontving Maria, Anna, Petronella Wilhelmina. J. C RIJ NS J. CRIJNS-VLOEMANS KEESJE. Brunssum, 29 |uli 1947. Kerkstraat 136 a Tijd.Ziekenhuis St. Joseph Heerlen ONDERTROUWD KEES VAN LOOSDRECHT en TONNY HUIJSMANS Huwelijksinzegening Dinsdag 26 Augustus a.s. om 10 uur in-de Pa rochiekerk van de H. Joannes Baptist te Waalwijk. Loonopzand, Kloosterstraat 63 Waalwijk, Mr, v. Coothstraat 16 Receptie van 1—2 uur. Toekomstig adres Hoogesteenweg 84 a Loonopzand' Op 4 Aug a.s. hopen onze geliefde Ouders ADRIANUS MOONEN en ELISABETH MOONEN- v. d. LEUR den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar in het huwelijk traden. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dank bare kinderen FRANS en Verloofde. CORRY en Verloofde. TRUUS. Receptie van 12—1.30 uur. Waalwijk, 31 Juli '47. Antoniusstr. 28. Wij danken hartelijk allen die blijk van belangstelling gaven bij ons Zilveren Huwelijksfeest. W. VAN DER HEIJDEN P. VAN DER HEIJDEN- VAN DELFT en Kinderen. Stationsstraat 150 Waalwijk. AAN DE INWONERS VAN WASPIK. Daar het onmogelijk is U allen persoonlijk te bedanken, betuig ik langs deze weg mijn hartelijke dank, ook namens mijn echtgenote en wederzijdse familie voor de prach tige cadeaux, bloemen en schrifte lijke gelukwensen, alsmede voor de moeite die gij U getroost hebt, om onze huwelijksdag onvergetelijk te doen zijn. JAN STRENGE. Waspik, Juli 1947. Hierdoor betuigen wij onze harte lijke dank, mede namens weder zijdse familie voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. Speciaal danken wij de directie en de snijderij der Fa. W. J. AUSEMS familie en buurtbewoners voor de mooie cadeauv en bloemen die wij bij deze gelegenheid mochten ont vangen. T. VOOGD C. VOOGD-DE NIJS. Kaatsheuvel, juli 1947. Heikant 139. Langs dezen weg betuigen wij onze hartelijke dank aan de Eerw. Zuster M. AMELBERGA voor de van haar ontvangen op leiding voor het LINGERIE-DIPLOMA, waarvoor wij alle 20 slaagden. De leerlingen van de dag cursus lingerie in de St Antoniusparochie. Waalwijk, Juli 1947. Hierdoor betuig ik mijn hartelijke dank aan de Eerwaarde Zuster THEOBALDA voor de goede lessen die ik van haar mocht ontvangen ter opleiding Stenotypiste in de Nederlandse taal, waarvoor ik het diploma behaalde. GONDA DINGEMANS Veri. Hoofdstraat 5 KAATSHEUVEL Ondergetekenden betuigen hun hartelijke dank aan de Eerw. Zusters der St. Theresiaschool Waalwijk voor de succesvolle opleiding voor het Mulo-diploma, waarvoor onderstaanden slaagden. STIEN VAN DE VEN RIA WOONING. Kaatsheuvel, Juli 1947. DANKBETUIGING. Ondergetekende betuigt hartelijke dank aan de Eerwaarde Zusters te Waspik voor de prettige opleiding tot Coupeuse, waarvoor zij te 's Hertogenbosch is geslaagd. CATHARINE TIMMERS. Waspik, Juli 1947. voor halve dagen of 'n paar halve /dagen in de week. Adres Bureau van dit blad. GEVRAAGD: voor 2 halve dagen per week. Adres te bevragen Bureau van dit blad. van Maandag tot Zaterdag ingaande eind Augusjus. Duurplm. 4 maanden. Brieven onder No. 1951 bureau van dit blad. VERMIST: uit de Winterbedden en een A. VAN TUIJL, Laageinde 76 WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2