De Echo van het Zuiden No. 6*1 Donderdag 31 Juli 1947 NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING GESLAAGD. Op het dezer dagen gehou den examen als typiste slaag den te Tilburg de dames Je anne Vugts, Ria v. Engelen en Engelina v. Ertrijk. Zij geno ten haar opleiding bij de Eer- waarde Zusters uit de St. An- toniusparochie alhier. GESLAAGD. De heren A. Schomaker, P. van Zon, J. van Nuenen te Waalwijk en J. van Delft te Drunen slaag- i den voor het practijk examen mo- j.j derne bedrijfsadministratie. Voor dit examen werden 17 van j de 21 candidaten afgewezen, het geen wel bewijst dat men geen gemakkelijke taak heeft gehad. De geslaagden genoten hun op- leiding bij de leraren van Well, van den Hoven eti van Delft. BENOEMD. Omtrent de benoeming van Drs. v. Loon, die wij in ons vorige blad vermeldden, ver nemen wij nog dat hij even eens door 't Nederlands Epis copaat is benoemd tot lid van I een commissie die het Hoogw. Episcopaat van advies zal die nen betreffende een noodza- I kelijk geachte reorganisatie en coördinatie van de werkzaam heden, welke door de katho- I lieke organisaties en instellin- j gen op sociaal-charitatief ter rein worden verricht. COMITÉ OUDEN VAN DAGEN. Naar wij met genoegen ver nemen, zal het indertijd door Waalwijks Belang opgerichte Comité Ouden van Dagen, dat zoveel goed werk gedaan heeft en zoveel oudjes een prettige dag bezorgde, zijn werkzaam heden opnieuw beginnen. Na aanvulling van enige va catures zal de nodige actie in- gezet worden en wie weet wordt nog dit jaar velen een verrassing bereid. BINNEN- EN BUITENPOL- DER VAN BAARDWIJK. Ook de Stemgerechtigde In gelanden van de Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk hebben het verzoek van het gemeentebestuur, de Winter dijk naar het Noorden te ver- leggen, met algemene stem men zonder enige discussie in een j.l. Maandag gehouden vergadering, ingewilligd. In Waalwijk bestaat dus geen be zwaar meer tegen deze maat regel; nu is het slechts nog wachten op hogere instanties. GROOT CONCOURS-HIPPIQUE. A.s. Zondag heeft het groot landelijk Kringconcours plaats op het W.S.C.-terrein alhier, georganiseerd door de Lande lijke Rijvereniging „Prinses Irene" alhier en waaraan zal worden deelgenomen door niet minder dan 14 afdelingen alleen uit den Kring 's-Bosch, d.w.z. uit plaatsen beoosten Waalwijk. Er zullen ongeveer 150 a 160 ruiters met evenzo veel paarden in den ring ver schijnen. Het programma bestaat o. m. uit parade, achttallen dres- suur, individuele dressuur, beste landbouw-rijpaard, een Springconcours, aangespannen koudbloed, aangespannen landbouw-tuigpaard. enz. Het concours begint om 12 uur, doch de officiële ope- ning door de burgemeester heeft plaats om 2 uur, wan neer met de afwerking van 't j programma voor 't publiek 'n aanvang wordt genomen. Wij twijfelen er niet aan of velen uit plaats en streek zul len bij dit prima landelijk concours tegenwoordig zijn; 't is lang geleden dat onze plaats I iets in deze geest bood en ge zien de voorbereidende maat regelen en 't schitterend pro gramma belooft het 'n waar ruiterfeest te worden, 'n druk bezoek overwaard. Het eere-comité bestaat uit de heren: Voorzitter: Mr. R. Lambooy burgemeester van Waalwijk. Pastoor A. v. d. Brekel. Fr. Smolders, wethouder. M. v. Loon, wethouder. W. Eibers, oud-wethouder. J. Timmermans, voorz. van Waawijks Belang. Jan Tielen, secretaris van Waalwijks Belang. C. de Jong, voorzitter Boe renbond. A. van Leijden, secretaris Boerenbond. W. v. Heesbeen Jz., voorz. R.K.J.B. H.v. Heesbeen Cz, secretaris R.K.J.B. J. Spijkerman, voorz. WSC. A. Spierings, dierenarts. W. Timmermans, Directeur N.V. „Noord-Braband". Dr. H. L. Langemeijer. Dr. M. Kolster. Dr. P. Lenglet. CONCERT. Zondag a.s. zal Waalwijks Belang ter gelegenheid van 't Landelijk Concours-Hippique een concert aanbieden, te ge ven door de bekende harmo nie „Concordia" uit Loonop- zand. Het programma begint om 8 uur in de kiosk op het Raadhuisplein en luidt als volgt: I. Old Panama, Marsch Alford. 2. Der Zigeunerbaron, Ouverture J. Strauss 3. Concertino, duo voor twee clarinetten, Herman 4. Silvia Ballet, Leo Delibes Pauze. 5. Ein Morgen, ein Mittag, Ein Abend in Wien, v. Suppé. 6. Les Patineurs, Wals Waldteufel. 7. Ein Fest in Aranjuez Spanische Fantasie Demersseman. 8. Colonel Bogey on Parade Marsch-potpourri, Alford GOUDEN BRUILOFT. De bewoners van de buurt le Zeine, Burg. Smeelelaan en Past. Kuijperstr. worden op geroepen voor de vergadering op Zondag 3 Augustus in café Jac. Passier. Aanvang 12 uur. Bespreking viering gouden bruiloft echtpaar van Daelen- Kogels, le Zeine, op 17 Au gustus a.s. R.K. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL voor Waalwijk en Omstreken te Waalwijk. Maandagavond had de slui ting van het schooljaar plaats van de R.K. Huishoud- en In dustrieschool te Waalwijk. Hiervoor waren bijeenge komen het bestuur van de school, verschillende geno digden, waaronder de Burge meester en Mevrouw Lam booy en de ouders van de meisjes, die hun diploma's en getuigschriften behaalden, de directrice en leerkrachten en de leerlingen v. d. dagschool. Nadat de meisjes het school lied gezongen hadden, werd deze bijeenkomst geopend door de voorzitter van het Schoolbestuur, de ZeerEerw. Heer Pastoor Ras, die Mevr. Lambooij, de Burgemeester en de andere genodigden van harte welkom heette en de di ploma's, getuigschriften en rapporten uitreikte. Daarna werd door de Bur gemeester het gezelschap toe gesproken en de meisjes en de ouders gefeliciteerd. Hierna bleven allen enige tijd gezellig bijeen, onder mu ziek, zang en voordracht. Diploma's: Diploma Huisnaaister: Leni Bax uit Wijk-Aalburg; Corrie de Haan, Drongelen; Cor Schoondermark, Waal wijk; Jannie Timmermans, Capelle; Nelly v. Zeist, Waal wijk. Diploma: „Hulp in de huis houding". Maaike Michael, Sprang Capelle; Annie Ruitenberg, Waspik; Wiets van der Hoe ven, Waalwijk. Getuigschriften primaire op leiding: Jeanne v. d. Griendt, B;ets v. d.'Hammen, Francien van Hilst, Rikie Klerks, Annie Maas, Annie Mahieu, Paula v. Peer, Jacq. Pennings, Cor Pulles, Adri Pulles, Nel Rom- bouts, Corrie v. Seist, Ida Veltman, Willy Wanten, Riek v. d. Weiden, allen uit Waal wijk; Dina de Bie, Annie Bo- gers, Annie de Bruin, Jannie Kerst, Corrie Nieuwenhuijzen, Arida de Roon, Riet Snijders, Gilia Tactor, Annie Timmers, Riet de Visser, Jo Werther, Jo van Willigenburg en Nelly v. Zeist uit Sprang-Capelle; Riet van Bladel, Annie de Munnik,' Sinie Musch, Johanna Pelders uit Drunen; Dina Coppens en Jo v. Huiten uit Nieuwkuijk; Corrie Kemmeren en Toos Kemmeren uit Waspik; Jo van Sluis veld uit Elshout; Adri Lankhaar „met lof" uit Baby- loniënbroek; Bep Struik, Ali Uijthoven en Jansje Verbeek uit Genderen; Cor v. d. Sluis uit Drimmelen; Neeltje Fur- ster, Leent je Versteeg uit Wijk; Betsy Groeneveld uit Heesbeen. Getuigschrift Huishoudelij ke vakken: Bella Thomas, Annie Hen- kelman, Liesie Schoonder mark, Waalwijk; Gr eet je v. d. Pol, Eethen; Betsy Kruis en Adri Vos, Sprang-Capelle. Getuigschrift Naaldvakken: Dirkje Kuijsten, Waalwijk; Toos v. d. Kolk, Eethen. Afgewezen: 10. Bevorderd naar de tweede klas van de primaireoplei ding: Nel Bergmans, Hannie Ber- kelmans, Gerda van Berkel, Nelïy de Bont, Annie Brands, Jeanne de Haan, Adri van der Heijden, Ria v. d. Hoven, Je anne v. d. Hoven, Corrie Koo ien, Tiny Kroot, Jeanne Pen nings, Ria Timmermans, Nel de Vaan, Bep v. d. Wiel, Riek Bergmans, Betsy Didden, Ria Hamers, Grada Kampen, Cor rie Klerks, Corrie v. d. Lee, Frans de Louw, Willy IJpe- laar, Annie v. d. Besselaar, Riet v. Bladel, Jopie de Bont, Nel de Bont, Betsy de Bont, Ria v. Drunen, Thera v. Dru nen, Dina v. Drunen, Bertha Fitters, Marietje de Gouw, Jo Keetels, Annie Krol, Ria Lig- tenberg, Thera v. Oijen, Rie- kie Pijnenborgh, Nelly Pullen, Cor v. d. Velde, Rietje de Bie, Annie Boezer, Betsy Bogers, Nelie Bonis, Jana Haverhals, Maaijke v. d. Kolk, Geertje Kuijsten, Ria Ophorst, Ali v. Pelt, Marietje de Rooij, Truus Rozenbrand, Jo Sterrenburg, Ada Treffers, Ali Verhoeven, Greet je Verlee, Annie Vissers, Dina v. Vught, Soetje Wage- makers, Riet v. Beek, Nel van Bergeijk, Dirkje Branderhorst, Dina v. Drongelen, Gijsje de Geus, Ali Gouda, Bets v. d. Hoven, Nelly Kolff, Henny Kommers, Hanny Prinse, Jo v. d. Schans, Annie Snijders, Dina Smits, Jannie Spierings, Willy Spierings, Annie Ver hoeven, Rietje Wagemakers, Ali Witteveen, Antoinette van Zeist. Voorwaardelijk bevorderd: 8. Niet bevorderd: 15. Bevorderd naar de tweede klas Huisnaaisters: Corry Berkelmans, Sinie Du- moulin, Ina de Haan „met lof", Toos Koks, Roosje Kooien, Di na v. d. Lee, Francien Schoo- nes, Toosie Timmermans, An toinette Wanten. IN GEREEDHEID BRENGEN INDUSTRIE TERREIN. Prae-advies No. 74. De laatste tijd doet zich her haaldelijk de behoerte voor aan bouwrijp industrie-terrein. Hoewel diverse terreinen in het bestaande uitbreidingsplan als industrieter rein zijn aangewezen, kan hierme de toch niet worden volstaan. Verschillende percelen toch zijn geen eigendom van de gemeente, terwijl andere percelen, welke wel van de gemeente zijn, niet volle dig bouwrijp zijn. Voor de industriële ontwikke ling onzer gemeente en om deze te kunnen doen delen in de indus trialisatie van onze provincie, is het gewenst, dat maatregelen wor den genomen om aan aanvragen voor industrie-terrein direct te kunnen voldoen. Wij hebben ons beraden op welke wijze dit het best kan wor den verwezenlijkt, zulks in af wachting van de uitwerking van de Havenplannen, welke uiteraard enige tijd zal vorderen en voorts zonder de gronden van anderen, weike reeds als industrieterrein zijn aangewezen, daarvoor reeds thans* direct los te maken. Een geschikt terrein, dat aan stonds bouwrijp gemaakt kan worden, wordt o.i. gevormd dooi de gronden der gemeente, gelegen ten westen van de Haven, vanaf de Winterdijk tot ter hoogte van de plaats, waar het gebouw der V.B.N.A. heeft gestaan. Met dit terrein, dat een grootte heeft van ruim 3 H.A. (lang 490 M. en diep 64 M.) kan, naar onze mening, voorlopig worden volstaan. Het terrein kan worden opgehoogd met bagger uit de haven. De pe riodieke baggering daarvan moet deze winter weer plaats vinden en de gronden liggen in de directe nabijheid. Het werk omvat in zijn geheel: 1. het verhogen van het peil van de Zomerdijkweg over een lengte van pl.m. 500 Meter tot de hoogte van de Grotestraat daar ter plaatse: 2. het aanleggen van een kade langs die weg, namelijk ten Wes ten daarvan, zulks voor kering van abnormaal hoge watervloeden, welke eventueel de Besoijense Bui tenpolder onder water zetten; de kade aan te leggen tot de hoogte van de Winterdijk ter plaatse; 3. het aanleggen van een ver bindingsweg tussen Zomerdijk- weg en Westerhavenkade, vor mende de Noordgrens van het bo venomschreven terrein; 4. het ophogen met bagger specie uit de haven van het ter rein, omsloten tussen Westerha venkade, Winterdijk, Zomerdijk- weg en verbindingsweg Zomer dijkweg-—Westerhavenkade. Wij verwijzen overigens naar de ter inzage liggende tekening en begroting. Volgens deze laatste komen de kosten, met inbegrip van de opslag voor het Bedrijf van Gemeentewerken ad 10%, op 93.500.—. Met de vroegere kosten van aankoop dezer gron den, komt dit neer op 3.35 per M2. In verband met tegemoetkoming voor de industrie, welke elders wel gebruikelijk is en welke als een stimulans is aan te merken voor vestiging van nieuwe indus trieën, zijn wij van mening, dat de bouwrijpe grond beschikbaar behoort te worden gesteld voor 2.50 per M2, zulks o.a. in ver band met prijzen elders voor der gelijke gronden vastgesteld. Wij stellen U voor: 1. Een crediet beschikbaar te stellen van 93.500.— voor uit voering der vorenomschreven wer ken. een en ander behoudens goedkeuring daarvan door de di verse daarvoor aangewezen in stanties; 2. De verkoopprijs van de bouwrijpe grond vast te stellen op 2.50 per M2. Burgemeester en Wet houders van Waalwijk. BIOSCOOP - PROGRAMMA. Luxor. Vrijdag, Zaterdag en Zondag draait in Luxor de Paul Robe- son-film „Het lied van de vrij heid". De reusachtige neger Zinga, Paul Robeson, zingt en droomt onder zijn werk in de Londense havens van zijn ver leden dat hij niet kent, van zijn volk en zijn land, dat hij nimmer heeft gezien. Ontdekt door Donizetti, bereist hij als zanggr de gehele wereld, tot- ,r,dat een volkenkundige door zijn talisman en een lied te weten komt dat- hij afstamt van een der West-Afrikaanse volkeren. Door een onweer staanbare drang wordt hij naar zijn volk gedreven, dat hem koning wil kronen, maar als hij het niet kan laten rege nen, hem wil doden. Zijn vrouw slaat de maan- dans der negers gade en nu moet Zinga het doodvonnis over haar uitspreken. Dan zingt hij wederom zijn lied, dat de inboorlingen er van overtuigt dat hij werkelijk hun koning is. Dan zingt hij „the song of freedom", 'n zang symphonisch door ontroering en rustige zelfverzekerdheid, die hem groot maakte in het Westen en zijn leven redde in de rimboe's van duister A- frika. Een film, die ook zonder Robeson's zang, het zien ten volle waard is. Musis. Vrijdag, Zaterdag en Zon dag draait in Musis de prach tige kleurenfilm „De Vrouw en het paradijs" naar de be kende roman van James Cur- wood „God's Country". Ro bert Lowery en Helen Gilbert spelen de hoofdrollen in deze film, die als thema heeft de strijd tussen de inboorlingen, de natuurmensen van Califor- nië en de niets en niemand ontziende, slechts op winst be luste houtmaatschappijen, te gen wier willekeur de voort vluchtige Lee Preston (Robert Lowery) de bewoners van het paradijselijk land moet be schermen. Dit land heeft hij lief gekregen en zijn schoon heid heeft hij leren zien door Lynn (Helen Gilbert), die met hem strijdt voor de belangen van de Indianen. Nadat het tussen Lee en de handlangers van King, de eigenaar van een grote houtmaatschappij, tot handtastelijkheden is geko men, gaat Lee naar de Gou verneur met 'n verzoekschrift van de bewoners. Dit wordt ingewilligd, maar Lee wordt gearresteerd wegens moord, maar blijkt uit zelfverdedi ging gehandeld te hebben, zo dat hij kan terugkeren naar de schone bossen der Red woods waar Lynn op hem zal wachten. TENTOONSTELLING RIJKSVAKSCHOOL. Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat Donderdag van 25 uur en Vrijdag en Zaterdag d.a.v. van 912 en van 25 uur in de Rijksvak- school het werk, dat de leer lingen in het afgelopen jaar vervaardigd hebben, tentoon gesteld zal worden. Ongetwij feld zullen velen het werk van deze school, die een grote be kendheid bezit in het gehele land, gaan zien. MONUMENT JAN DE ROOIJ. De plaquette van het monu ment Jan de Rooij zal a.s. Za terdag (2 Augustus) voor een ieder ten gemeentehuize te Sprang-Capelle te bezichtigen zijn; foto's daarvan zijn tegen een kleine vergoeding ver krijgbaar tijdens de bezichti ging. De tentoonstelling is geo pend van 35 en van 79 uur nam. SCHOENFABRIKANTEN VEROORDEELD. Onlangs werd door de con troledienst van 't directoraat- generaal van de prijzen een aantal schoenfabrikanten ge verbaliseerd voor het bereke nen van hogere prijzen dan geoorloofd was. De tuchtrechter voor de prij zen te Breda legde aan de ei genaars van een schoenfa briek te Moergestel 30.000. boete op, terwijl de eigenaars van twee schoenfabrieken te Dongen tot betaling van 45.000.en 105.000.wer den veroordeeld. De eigenaars van twee andere fabrieken te Dongen moesten resp. 9.000 en 15.000 afdragen en een

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4