Gemeenteraad Waalwijk Monument Jan de Rooij. FEUILLETON De geheimen van Villa „The Lawns" RIJKSVAKSCHOOL VOOR DE SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE. Uit de Provincie Terry en Berry in t DE BRIL VAN SULTAN SAR. NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING ?eeSstenvSTarlUSS1Ie,l °P en niet eens zo'n lastig te be reiken mogelijkheid, om ver wanten in de West eens in de In een j.l. Woensdag gehou den vergadering op het ge meentehuis te Sprang-Capelle heeft de voorzitter de heer J. van Herpen, de ledeii van het Comité verslag uitgebracht over de werkzaamheden die het werkcomité heeft verricht en met hen verdere bijzon derheden besproken. Voorbereidende werk zaamheden. Het werkcomité, aldus de voorzitter, heeft zich in ver binding gesteld met verschil lende heren en o.a. ook met de Nederlandse Beeldhou werskring, welke laatste en kele namen opgaf, waarvan men er één zeer sterk aanbe- veelde. Ondertussen is men ook gaan -kijken naar de ten toonstelling van monumenten te Amsterdam, waar er direct drie a vier de aandacht trok ken en de volle goedkeuring van de bezichtigers konden wegdragen. Men kocht een ca talogus en nu bleek dat alle vier de monumenten van de beeldhouwer waren die de Ned. Beeldhouwerskring had aanbevolen, n.l. de bekende beeldhouwer Carasso, die o.a. ook het beeld in het stadion te Amsterdam maakte, dat onlangs door Prins Bernhard is onthuld. Dit werd uitdruk kelijk gezegd om te tonen dat het comité geheel onbevoor oordeeld en onpartijdig is te werk gegaan en om een mo gelijke critiek tevoorkomen. Jonge, Brabantse kunste naars. pas afgestudeerd, had den immers ook al gevraagd waarom het niet in Brabant kon blijven; men had echter alleen gezocht naar de beste kunstenaar en zich niet laten leiden door een Protestante gezindte. Men was dus met deze kunstenaar in verbin ding getreden met als resul taat het aanwezige ontwerp. Wat de financiële zijde be treft, 't comité had. 24.576.07 ontvangen en 4.915.48 uit gegeven aan begrafeniskosten enz. Over de plaats van het mo nument had men reeds met de provincie overlegd, maar gelegenheid te stellen de stem van hun geliefden in het Va derland horen. ALGEMENE VERGADERING VAN HET COMITé. een definitieve toestemming om het beeld op de voorge stelde plaats te zetten, n.l. aan de weg van Waalwijk naar Tilburg, even voor Sprang bij de splitsing van de oude en de nieuwe weg, had men nog niet gekregen, daar de pro vincie eerst het ontwerp moest zien. Ook de monumen ten-commissie moest het ont werp nog goedkeuren, maar met beide instanties zou men wel tot een bevredigende op lossing komen. Het monument. Het ontwerp, zoals wij dat reeds in ons blad afdrukten en zoals het op het gemeen tehuis te Sprang-Capelle en waarschijnlijk ook in de an dere gemeenten van de Lang straat ten toongesteld zal worden is 1/10 van de ware grootte. Het gehele monu ment van de voet tot aan de top van de zuil, de toorts niet meegerekend is 10.80 meter hoog en 9.44 meter breed. Het beeld zelf is 2.20 meter hoog en staat 3.30 meter boven de grond. Het geheel zal wor den opgetrokken uit bak steen, ongeveer de zelfde soort en kleur als het raad huis te Waalwijk, het beeld en de toorts worden van brons. Er zullen er ongetwij feld zijn die liever een mooi beeld hadden gezien, maar men heeft getracht de kracht en onverbreekbaarheid van 't verzet uit te beelden.. Het beeld van het monument stelt de vrijheidsengel voor, die zijn ketenen verbroken heeft; zijn streven naar omhoog wordt nog scherper uitgebeeld door de rijzige zuil met de vlammende toorts. De tekst van het monument Onder het beeld zal een zinsnede komen uit de rede van de koningin op 10 Mei 1940: Ik richt hierbij een vlammend protest Over de tekst op de beide vleugels van het monument is reeds veel gesproken. Men had de geschiedenis opge stuurd naar de kunstenaar, die een bekend letterkundige de opdracht heeft gegeven de tekst hieruit samen te stellen. Dit is zeer moeilijk, daar op iedere vleugel een gelijk aan tal letters moet staan. De tekst die deze letterkundige had ontworpen bevredigde de commissie niet. Hij had n.l. de namen van nog levende personen genoemd, te veel aandacht besteed aan Jan de Rooy, terwijl toch ook zijn makkers veel spionnage-werk hadden verricht en met geen enkel woord van God ge waagd, die toch in deze zo wonderlijk heeft ingegrepen; denken we slechts aan 't feit dat Dick Vlemming bij de V 1-ramp nog juist kans zag, zwaar gewond het bericht over te reiken. De voorzitter vroeg aan de vergadering of men wellicht een idee had hoe de tekst zou Weer nieuwe straatnamen. Nieuw industrieterrein. Donderdagavond om half acht kwam de raad der gemeente Waalwijk in openbare vergade ring onder voorzitterschap van Burgemeester Lambooy bijeen. Dr. Lenglet was met bericht van ver hindering afwezig. Na de opening werden de No tulen onveranderd vastgesteld en de Ingekomen Stukken voor ken nisgeving aangenomen. Voorstel van B. W. tot be schikbaarstelling van gelden over eenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet aan het bestuur der R.K. Bijzondere Meisjesschool aan de St. Crispijnstraat voor het in orde brengen van beschadigde schoolbanken, enz. De door de inspecteur van het Lager Onderwijs goedgekeurde begroting hiervoor bedroeg -ƒ 1316. Het voorstel werd z.h.st. aan genomen. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der lageronderwijswet aan het bestuur der R.K. Bijzondere Jon gens - en Meisjesschool te Besoijen voor verandering van inrichting van enige lokalen. De veranderingen die 't school bestuur zich voorstelde zijn door de Inspecteur van het L.O'. terug gebracht tot het wijzigen van 2 lichtramen in het gymnastieklo kaal, waarvoor de kosten waren geraamd op 333.90. Na een kleine vraag van de heer Meijs werd ook dit voorstel z.h.st. moeten worden. Bugremees- ter Mallens van Kaatsheuvel meende dat dit niet de taak was van een grote vergade ring en stelde voor een com missie terzake te benoemen.. Pastoor Ras van Waalwijk en Ds. Vroegindewey zouden zich met deze taak belasten en het werkcomité in deze terzijde staan. De tekst zou in de stenen geboetseerd worden, echter zo dat hij door de schaduw goed leesbaar was. Wij krijgen de indruk dat het een groots monument zal worden, dat reeds van verre zal herinneren aan het laai end verzet van de groep An- dré en de heldendaad van de man die de Langstraat, heel Brabant en België redde en die wij daarom niet groots genoeg kunnen eren. aangenomen. Voorstel inzake vaststelling van straatnamen. B. 6 W. stelden voor de straat rechthoekig getrokken op de 2e Zeine, n.l. Noordwaarts daarvan, te noemen Dr. Ringersstraat, naar de Oud-Minister Dr. Ringers, die de woningbouw sterk heeft gesti muleerd en de korte nieuwe straat rechthoekig op de Floris V laan Korte Driessen, omdat deze straat slechts 'n tijdelijk karakter draagt en er dus met een minder beteke nisvolle naam kan worden vol staan. Dhr. de Brouwer stelde voor de straat bij de 2e Zeine te noe men naar Pastoor Hasselbach, de medestichter van de St. Antonius- parochie, waarop de Voorzitter antwoordde dat het zoveel moge lijk het streven was juist de stra ten die geen blijvend karakter hadden een naam te geven die daarmee gelijke tred hield, als de Korte Driessen mogelijk een blijvende straat werd, de naam dan wel wat gevaarlijk was en men kans liep naar een verkeerde straat verwezen te worden, zoals eertijds de Mr. van Coothstraat, die ook Nieuwstraat genoemd werd. De Voorzitter merkte op dat niets zo moeilijk was als een straat een goede naam te geven en hij vond deze naam zeer juist en ty pisch. Dhr. v. d. Hoven zei dat wan neer men het van, historisch stand punt ging bezien, de straat juist in het' verlengde van de z.g.n. Holle (Hollandse) Steeg lag, een soortgelijke naam zou dus van een mooiere historische betekenis zijn. Tegen het woord steeg had de Voorzitter echter bezwaar. Dhr. Buykx vroeg hoe het col lege van B. en W. in deze, te werk ging, incidenteel of volgens een vast plan. Wanneer men het in cidenteel deed, vroeg hij zich af of het niet beter was zich aan al gemene richtlijnen te hou len. De Voorzitter wees hem op de straatnamen in het uitbreidings plan; wanneer men een aantal bij elkaar liggende straten een naam moest geven, streefde men er naar', deze alle met elkaar in ver band te brengen, moest men slechts een enkele naam benoemen, dan werd gezocht naar een pas sende naam. Ook dhr. Verdoorn vond de naam Korte Driessen minder ge lukkig en van weinig betekenis, zoals' ook B. en W. in hun prae- advies zeiden en stelde voor er b.v. Urgentiestraat van te maken. De Voorzitter merkte echter op dat deze naam grote kans liep in de volksmond verbasterd te wer den. Dit gaf de heer Verdoorn toe, maar de naam Korte Driessen werd gebezigd voor een stuk wei land en hij vond het dus onlogisch een straat zo te noemen. De heer van Nooy merkt op, dat de naam Korte Driessen voor een weiland hem niet bekend was, wel Hollandse Driessen en hij vroeg of het niet mogelijk was de straat Hollandse Straat te noemen, waar op de voorzitter antwoordde dat hij de naam serieus had laten on derzoeken. Z. h. st. accoord. Voorstel inzake gratificatiere geling voor het jaar 1947 voor het gemeente-personeel. Z. h. st. accoord. Voorstel inzake wijziging van geldleningen. Z. h. st. accoord. Voorstel inzake het in gereed heid brengen van een industrie terrein tussen dc Westerhavcnka- de en dc Zomerdijkweg (prae-ad- vies 74). De heer Kemperman vroeg waarom de koopprijs van 3.35 per m2 zoveel verschilde van de verkoopprijs van 2.50 per m2, waarop de Voorzitter antwoord de dat dit ook in andere gemeen ten werd gedaan als een stimulans voor vestiging van nieuwe indus trieën, daar uit deze vestiging rechtstreekse voordelen voor de gemeenten voortvloeiden. Dhr. Verdoorn wees er op dat VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 20. HOOFDSTUK XVIII Miss Ferriby openbaart zich aan Welton. Welton, die begreep dat 't onderhoud met de Onbekende bezoeker nu wel geëindigd zou zijn, klom weer langs het veranda-venster naar boven; maar dat was gesloten, dus kon hij er niet binnengaan. Hij overlegde al of hij nu niet gebruik zou maken van die gelegenheid om over de tuin muur te klimmen en op die wijze „The Lawns" voor goed te verlaten. Terwijl hij dit overwoog, gleed er een schaduw langs het gordijn en toen weer een. Hij had geen moeite om te onderscheiden dat de eerste die van Miss Ferriby was en de tweede die van Box, die haar scheen te volgen. Hij hoorde kreten van onderdruk te ergernis en drift en tikte tegen de glazen deur, waarop die door Miss Ferriby zelve geopend werd met een: De hemel zij dank! Hijgende wierp zij zich in zijn armen en riep toen met een blik naar Box, die nog in de salon was: Al wéér door u gered! Welton, die in het geheel niet geestdriftig gestemd was, kon toch niet anders dan haar de steun van zijn arm bieden en zó geleidde hij haar terug naar de salon. Box lachtte spottend. Vraagt u Mr. Keynes niet waar hij geweest is, Miss Fer riby? vroeg hij op een toon, zó gebiedend, dat die wel be wees hoe hun verhouding heel anders was dan die van mees- teresse en bediende. Of mag hij maar vrij rondlopen door huis en hof; overal rondspie- dend en de buitenwereld ver tellend van hetgeen hij waar genomen heeft? Ja, Mr. Keynes mag hier overal vrij rondlopen en rond kijken. Ik doe geen kwaad en ik hoop dat niemand verder in huis dit ook doet. Ze ging zitten en sloot de ogen of ze moe was van dit gesprek. Box zei niets, maar hij hield zich of hij nog bezig was met de gordijnen. Welton trad ook dicht naar de haard en zei, hoe hij vrees de dat ze moe was en dat hij dus gaan zou. Ze sloeg de ogen weer op en wenkte hem gebiedend dat hij zou plaats nemen aan de andere kant van de haard. Hij gehoor zaamde en keek naar Box, die met de rug naar hem toe steeds bezig bleef met de gor dijnen. Ik heb nog heel wat te gen u te zeggen, eer ik u kan laten gaan! sprak ze met ver heffing van stem, zodat de bediende het wel verstaan moest. Box begreep dat het hem maar geraden was te gaan; dus trad hij geruisloos 't ver trek uit. Met een zucht van verlichting ging Miss Ferriby achterovergeleund zitten in haar stoel en de beminnens waardige glimlach verscheen weer op haar gelaat. Ze scheen dus te verwachten dat hij haar weer het hof zou maken en hoe zeer hem dit ook tegen de borst stuitte, ging hij maar weer aan het complimentjes maken. Nu wij dus weer alleen zijn, sprak ze zich wat naar hem overbuigend en hem in de ogen kijkend laat uw stem nu weer eens zo stre lend klinken als vóórdat die man binnenkwam! Welton hield zich nu of hij jaloers was en vroeg boos: Wie is die man? En hoe durft hij zich de vrijheid ver oorloven om tegenover u te spreken zoals hij dit doet en u zelfs te achtervolgen, wat ik juist zag, toen ik aan het venster trad. Miss Ferriby glimlachte; 't scheen haar volstrekt niet on welgevallig dat zijn jalouzie gewekt was en coquet ant woordde zij: Wees nu maar niet af gunstig. Daar bestaat geen reden voor. Denkt u dat ik mij door die man het hof zou laten maken? Door mijn be diende? Met gefronste wenkbrau wen zei Welton: Hij is zeker méér dan een bediende. En ik zou mij al heel erg moeten vergissen als ik hem niet gezien had onder heel andere omstandig heden, waardoor de gedachte wel bij mij moest opkomen, dat dit „bediende spelen" maar een maskerade was. Miss Ferriby glimlachte: Dit alles zult u wel te weten komen. Intussen kan ik u geruststellen dat hij of hij dan mijn bediende of mijn cfeelgenoot moge wezen in ieder geval niet mijn geliefde is. Me dunkt, dit moet u toch voldoende zijn. Maar Welton begreep dat hij die jalouzie nog moest blij ven voorwenden, wilde hij al thans een geldig motief heb ben om zich terug te trekken. Hij stond op en zei: Ik weet dat hij uw ver trouwen bezit en ik niet, Miss Ferriby. Natuurlijk bent u vrij om te vertrouwen wie u wilt. Maar nu ik tot de ont dekking kwam dat u achter na gezeten werd door eeni man met wie ik altijd heb te doen gehad als met uw be diende, kan het u toch niet verwonderen dat ik het tijd vind om mij terug te trekken uit een huis, waar dergelijke dingen kunnen plaats hebben. Met een buiging trad hij naar de deur. De ogen van Miss Ferriby hadden een eigenaardige ver andering van uitdrukking on dergaan terwijl hij aan het woord was. Eer hij nog de deur bereikt had, riep zij hem terug met een onweerstaan baar gebiedend: Ga zitten! Dit deed hij niet, maar toch bleef hij staan - wachten wat zij hem verder soms te zeggen kon hebben. U spreekt met mij; die voorgewende jalouzie op Box moet u tot voorwendsel die nen om bij mij te kunnen weggaan. Maar dat zal u an ders toch niet zo makkelijk vallen. Het huis kunt u wel verlaten. De deuren zullen voor u opengaan en binnen twee minuten zult u op straat zijn. Maar daarmee hebt u nog niet afgerekend met mij; met ons! En toen met een van haar lange vingers naar de deur wijzend, riep ze: Kom, ga nu maar. Trek uw jas aan, zet uw hoed op en vertrek door de voordeur. Denk anders niet dat u buiten mijn bereik bent, al is u dan ook uit mijn oog. Ik heb u aangeboden fortuin, genegen heid, weelde en geluk. Maar u heeft ze niet willen aan vaarden en heeft met mij ge speeld. Nu, volg uw eigen weg. Alleen kan die wel eens ergens anders heen leiden, dan u verwacht had. Toen ging ze weer zitten, hijgende van opgewonden heid. Welton had echter ge noeg gehoord en gezien om te begrijpen dat het niet ge raden zou zijn haar in die stemming te verlaten. Hij trad dus weer wat naderbij en zei: Ik wil toch niet gaan eer ik u nog even heb dank ge zegd voor al uw vriendelijk heden en voor het genot dat u mij hebt bezorgd door uw spelen en zingen. Dit neemt niet weg dat u zult toegeven hoe ik dingen heb gezien vooral vanavond waardoor ik moeilijk alles geloven kan wat u tegen mij gezegd hebt en die mij hebben doen be sluiten dat 't verstandiger zal zijn om niet te zeer onder de invloed te komen van uw on weerstaanbare persoonlijk heid. Wordt vervolgd. de breedte van de Zomerdijkweg behoorlijk moest blijven, daar het verkeer in de toekomst weer druk zou worden evenals vroeger het geval was. De Voorzitter zeide dat alleen de zijweg van de Zo merdijkweg naar de haven smal ler zou worden. Z. h. st. accoord. Hierna werd de openbare ver gadering gesloten en kregen de le den gelegenheid in gesloten ver gadering aan B. en W. vragen te stellen. Sluiting cursus 1946—1947. Uitreiking diploma's. Donderdagmorgen 31 juli werd in de Rijksvakschool alhier het cursusjaar 1946—1947 officieel gesloten met een rede van de Di recteur ir. Roclofs Heyrmans en de uitreiking van de behaalde diploma's. Behalve de leraren van de school waren aanwezig Burge meester Lambooy, Voorzitter van de Commissie van Advies, de oud- directeur Ir. v. d. Waerden, de leden van de commissie van Ad vies en de gedelegeerden van de Vakgroepen bij het aan de leer lingen afgenomen examen. De directeur begon zijn rede met allen welkom te heten en hij verheugde zich over de belang stelling in het werk van de school die hen hier aanwezig deed zijn. In vergelijking van het vorig jaar was dit jaar minder gunstig ver lopen, daar zich moeilijkheden hadden voorgedaan, die zowel leraren als leerlingen voor zware problemen hebben gesteld. Ook de hoop dat men in September als Middelbare school zou kunnen beginnen bleek niet in vervulling te zijn gegaan. Als voorbeelden van de problemen die zich hadden voorgedaan noemde hij de oproe ping in Militaire dienst en de strenge winter. Doch er waren ook enkele gun stige feiten te vermelden, zoals het opnieuw instellen van de avondcursussen van de Afd. Ma chinale Schoenfabricage, waar voor de inschrijving gezien de om standigheden bevredigend was en het enthousiasme van de deelne mers aan de door de Fabrikanten kring Oisterwijk in samenwerking met de Rijksvakschool georgani seerde avondcursussen. Hij bracht hulde aan de leraren van de Afd. Mach. Schoenfabricage en vroeg in de toekomst van het departe ment een duidelijke waardering van hun werk, welke zich kon uiten in een vlottere uitkering van de hun op grond van deze cur sussen toekomende bedragen. Ook het opnieuw op gang bren gen van de door de Rijks vakschool te organiseren wandelcursussen, die door de bezetting en het over lijden van de Heer Hoek, geen doorgang konden vinden, noemde hij een gunstig feit. Hij wijdde verder enkele woor den aan de vereniging van leer lingen met de meer merkwaardige dan mooie naam „Vedehova", die een belangrijke wijziging had on dergaan in zoverre zij voor het grootste deel bestond uit oud leerlingen welke verandering on getwijfeld van belang zou zijn voor de schoen- en lederindustrie. Wat betreft de opname van de school in het Middelbaar Onder wijs had de directeur goede hoop dat dit waarschijnlijk in Septem ber 1948 zou kunnen geschieden. Hij had n.l. van de Minister van O. K. W. een schrijven ont vangen, waarin Ziine Exc. zeide zich met deze opname te kunnen verenigen. Maar spr. opperde de bedenkingen of de besprekingen waarvan in het schrijven melding gemaakt werd niet te veel tijd in beslag fouden nemen en of de op zet daarna nog wel in overeen stemming zou zijn met het oor spronkelijke plan. De toelatings eisen zouden dan echter ver zwaard moeten worden en de can- didaten zouden zeker in het bezit moeten zijn van het M.U.L.O.- diploma B of een overeenkomsti ge opleiding genoten hebben. De leerlingen die de school in het bezit van het diploma gingen verlaten, drukte hij op het hart, dat dit diploma niet betekende dat zij het nu wisten; zij moesten steeds blijven studéren en de le raren van de school zouden hen daarbij gaarne terzijde staan. Hierna ging hij over tot de uit reiking van de diploma's. Van de 13 leerlingen die op de Afd. Lederbereiding begonnen zijn, zijn er 10 over, waarvan er 8 zijn geslaagd, n.l.: 1. J. A. Vermeer, goed-zeer goed. 2- H. G. Levenbach, vrij goed— goed. 3. G. A. M. Hoevenaars, vrij goed—goed. 4. H. J. E. Ploem, vrij goed. 5. H. A. Smarius, vrij goed. 6. H. J. F. Jansen, vrij goed. R. Keunen, voldoende. 8. M. Hauber, voldoende. Van de 14 leerlingen der Bovenwerkafdeling Machinale Schoenfabricage zijn er 12 ge slaagd te weten 1. A. Smits, goed—zeer goed. 2. M. v. Esch, goed. 3. A. F. G. Th. Pulles, goed. 4. C. L. P. A. Vermeulen, goed. 5. A. J. G. M. Roosen, vrij goed—goed. 6. L. C. J. Emmen, vrij goed— goed. 7. C. J. v. Loon, vrij goed. 8. P. G. M. Klijberg, vrij goed. 9. C. P. M. Peters, vrij goed. 10. G. Huyben, vrij goed. 11. A. P. J. Leijten, vrij goed. 12. F. J. J. Spapens, vrij goed. Van de Ondcrwerkafdeling zijn er van de 15 leerlingen 2 vertrok ken; de overige 13 zijn allen ge slaagd: 1. C. J. Verbunt, goed—zeer goed. 2. A. H. Spee, goed'zeer goed. 3. N. J. Schellekens, goedzeer goed. 4. C. J. F. Steenbergen, goed zeer goed. 5. N. P. Klerks, goed. 6. G. J. IJpelaar, goed. 7. C. v. Dijk, vrij goed—goed. 8. H. J. Th. van Sambeek, vrij goed—goed. 9. J. H. Baggen, vrij goed—goed. 10. A. Fr. P. Pullens, vrij goed. 11. G. W. J. M. Riksen, vrij goed 12. J. C. M. Domen, vrij goed. 13. A. Th. J. Gemen, voldoende. Na de uitreiking der diploma's sprak Burgemeester Mr. Lambooy enkele geestige woorden tot de leraren en leerlingen en deelde hij o.m. mede dat de Minister van O. K. W. zijn goedkeuring had gehecht aan de bouw van de nieuwe nijverheidsschool. Ook de heer v. d. Assem, als gedelegeer de voor de examens lederbereiding wendde zich met enkele vaderlijke vermaningen tot de leerlingen. Na een kort dankwoordje van de Directeur voerde namens iedere klas een leerling het woord, om de leraren te bedanken voor de moeite (sic.) en de toewijding waarmede zij geprobeerd hadden hen de nodige wijsheid bij te brengen. Toen de heer R. Keunen als laatste spreker zijn welgemeende (!)en -gekozen woordenvloed had gestuit, ging men de tentoonge stelde werken van de leerlingen bezichtigen. Geen technici op schoengebied zijn wij de laatste om hier een oordeel over uit te spreken, maar we zagen toch wel dat er goed werk was geleverd en als we eens keus hadden moeten doen uit de tentoongestelde schoe nen zou het niet gemakkelijk zijn geweest uit zoveel goed en dege lijk werk het fijnste te kiezen. Ook het vervaardigde leder leek ons prima. PROV. STATEN VAN NOORD-BRABANT. In de vergadering der Prov. Staten van Noord-Brabant on der voorzitterschap van prof. dr. J. de Quay, is na ampele discussies over het gewraakte voorstel van Ged. Staten, in houdende de benoeming van één watergraaf over de beide waterschappen van de Bom mel en de Aa, besloten twee beroeps-watergraven aan te stellen met de bepaling, dat deze functies zo nodig in één persoon verenigd kunnen worden. Woensdag j.l. hebben de Pro vinciale Staten van Noord-Bra bant de zoinerzitting voortgezet. Een aantal subsidies werden toe gekend o.a. voor elke sanatorium patiënt uit N.-Brabant 20 cent per dag en voor de Kath. Land- en Tuinbouwonderwijsver. 50 cent per lesuur. Ged. Staten stelden voor, voor de schoolartsendienst een subsidie van 20% in de kosten te verle nen. Er waren reeds 7 artsen be noemd,, en er zouden 17 districten komen. Naar aanleiding van het ver slag van de directeur van de Planologische dienst werden en kele opmerkingen geplaatst o.m. over de verontreiniging, welk eu vel zich vooral voordeed ten aan zien van Tilburg en verder in Eindhoven, en Helmond en in min dere mate in Breda. In verband hiermede werd reeds een onder zoek ingesteld naar de verontrei niging van Dommel en Aa. Men achtte het wenselijk dat plannen werden opgesteld voor eerst in aanmerking komende gemeenten. Ook de verpleging van krank zinnigen werd geregeld. T.R.I. VERMOORDT 77 BURGERS. Het 21ste Nederlandse leger communiqué meldt nog: Volgens betrouwbare bericht gevers te Tegal werden aldaar 12 burgers door de T.R.I. vermoord, in plaatsjes om Tegal 65. De slachtoffers zijn gedeeltelijk Chi nezen en Europeanen. Bijzonder heden omtrent de omstandigheden, waaronder de moorden plaats had den,-zijn nog niet bekend. De roverhoofdman-grootvi zier, die Sultan wilde worden, stond voor de spiegel en nam zijn valse baard af. „Heerlijk om mijn eigen prettige gezicht weer te zien" zei hij tevreden „en nu gaan we eens kijken wat het tocht je naar Ashbir heeft opge leverd". Hij besteeg zijn ondervoede paard en daverde -langs de oude, Perzische heirweg. „Morgen zal ik Sultan zijn, dan is de heilige bril van mij", zong hij in slecht Per zisch, terwijl de magere hoe ven van zijn paard de maat sloegen op de rotsige grond. De puinhopen van Ashbir kwamen in zicht. „Jonge, jonge, wat heeft dat gebrand", zei Joessoef vol be wondering, „nu moet ik al leen nog maar afrekenen met de Sirdar, de derwisj en de beren!" GESLAAGD. Voor het examen Algemene Handelskennis slaagden de dames Truus Appels en Jo Trots en de heer H. Schoon- dermark. Zij ontvingen hun opleiding van de heren v. d. Hoven en de Rooy. R.K. H.B.S.M.M.S. Mej. Aid a van Boort heeft om gezondheidsredenen ont slag gevraagd als lerares mu ziek en zang aan de R.K. Mid delbare Meisjesschool alhier. Op voordracht van het Plaatselijk Bestuur zijn, met ingang van 1 September 1947 benoemd: tot lerares Engels, Mevr. M. B. M. Carpay-Kuijpers te Boxtel; tot leraar Latijn en Duits de heer Drs. J. H. H. Inde mans te 's-Hertogenbosch; tot leraren Mens-, Plant- en Dierkunde de heer Th. Sedeé te 's-Hertogenbosch en F. van Oostrum te Waalwijk; tot leraar Tekenen de heer J. A. Zeegers te Tilburg; tot lerares Handwerken Mej. M. v. d. Pas te 's-Bosch; tot lerares Gymnastiek Mej. T. Ummels te Heerlen. Deze benoemingen hebben betrekking op de vacatures ontstaan door mobilisatie van sommige leraren en uitbrei ding van het aantal klassen. PASTOOR VöLKER. Het was te voorzien dat kapelaan Völker weldra pas toor zou worden, maar toch zullen velen ongaarne ver nomen hebben dat zulks een feit is gewonden door zijn be noeming tot pastoor van de parochie van O.L. Vrouw van Goede Raad, Broekhoven 1, Tilburg. Als pastoor Völker op 13 Augustus officieel zich in Til burg zal vestigen, zal het pre cies 12 jaren geleden zijn dat hij de zorg voor de Waalwijk- se zielen mede op zich nam. Veel is er in die 12 jaren ver anderd, maar niet de waar dering voor het onvermoei bare werk van mijnheer ka pelaan, die op de dag van vandaag van 22 verenigingen Adviseur of Directeur is en als zodanig veel voor het ka tholieke verenigingsleven in Waalwijk heeft gedaan. Al deze verenigingen op te noe men is ondoenlijk en ook ka pelaan Völker zou ze niet uit zijn hoofd op kunnen som men; slechts enkele willen we vermelden en dan op de eerste plaats de Werklieden vereniging met haar vele on derafdelingen, waaraan de scheidende adviseur steeds zijn beste krachten heeft ge wijd; als directeur vah de H. Familie en Altaarwacht heeft hij ook voor deze religieuse instellingen alles gedaan wat in zijn vermogen lag; als ad viseur van R.K.C. zal 't hem goed gedaan hebben zijn club nog als tweede klasser te heb ben mogen adviseren en ook de speeltuin verliest in hem een krachtige, stimulerende adviseur. Van de ene kant, aldus mijnheer Pastoor, is zo n af scheid niet prettig; er zijn in die 12 jaren banden gelegd en die te verbreken doet al tijd pijn. Maar van de andere kant betekent het voor iedere kapelaan een mooie promotie en zeker wanneer hij een pa rochie krijgt van 10.000 zielen zoals de pastoor in spé. Wel iswaar wordt deze parochie binnen afzienbare tijd ge splitst. maar dan blijven er nog 6000 zielen over. Wij feliciteren de Zeereerw. Heer Völker dan ook met deze benoeming en hopen dat hij als herder veel en vruchtbaar mag werken voor zijn Til- burgse schapen, zoals hij dat 12 jaren deed als knecht in de Waalwij kse schaapstal. In zijn plaats is benoemd tot kapelaan te Waalwijk de Weleerw. Heer Wassenberg, geboortig uit Boekei, die mo menteel gedurende 10 jaar kapelaan is te Tilburg in de parochie van de H. Margare- tha Maria, aan de Bredase Weg. Wij hopen dat hij de voetsporen van zijn voorgan ger zal volgen en even vruchtbaar mag werken als pastoor Völker, die zich in Waalwijk veel vrienden heeft gemaakt en die men niet graag aan Tilburg afstaat. OOK KAPELAAN BOLSCHER VERLAAT WAALWIJK. Een ongeluk komt zelden alleen, met Kapelaan Völker zal ook de ijverige, enthousiaste Kapelaan Bolscher van de St. Clemens-pa- rochie Waalwijk gaan verlaten. Wat dit wil zeggen weten alleen zij, die naast hem stonden in het jeugdwerk en met hem de moei lijke tijden van de oprichting heb ben doorworsteld. Zij kunnen als geen anderen, getuigen van zijn verbeten doorzettingsvermo gen, dat niets en niemand ontzag en van zijn vurig enthousiasme, waarvan zijn toespraken en arti kelen in „Die Ossewa" en „De Jonge Strijder'' getuigden. Deze bladen zullen zijn schrijverstalent missen, en zijn eerlijke „jongens achtige'' manier van schrijven, die altijd zo prettig aandeed. Denken wij ook aan z n werk voor de jeugd fancy-fair. „De mortuis nil nisi bene", over de „vertrokkenen" niets dan goed, maar wanneer wij enkele indrukken willen weergeven van de vruchtbare jaren, die hij in Waalwijk doorbracht, dan is het ons niet mogelijk andere dan waarderende woorden te spreken over zijn werk, dat vaak niet be grepen, toch blijk gaf van zijn eerlijk streven iets zo goed mo gelijk te doen. Denken wij slechts aan zijn arbeid om de H. Familie weer op hoger peil te brengen, mocht hij hierin niet dan ten dele geslaagd zijn, dan is dit niet te wijten aan een gebrek aan ijver van zijn kant. En zo zijn er vele facetten van het religieuse en ver enigingsleven in Baardwijk, die sinds zijn kapelaanschap veran derd en verbeterd zijn. Ook het culturele en artistieke leven in de gemeente had zijn grote belangstelling. Het zal Kapelaan Bolscher zeker niet licht vallen te moeten ver trekken en zijn zorgenkind de Kath. Jeugdbeweging achter te moeten laten, maar wij geven hem de beste wensen mee voor zijn werk in Cuyk a.d. Maas en wij feliciteren deze parochie met hun nieuwe kapelaan. Tot zijn opvolger is door de Bisschop benoemd de Weleerw. heerF ons Kraanen van het Groot oemmarie en wij hopen dat deze aspirant het nodige enthousiasme en de nodige geestdrift mee zal bren.gy, dic nodi9 zijn voor de bloei van een parochie. Waalwijk heeft vertrek van deze twee priesters weer een gevoelig verlies geleden. g JUBILEA BIJ DE BROEDERS. De Eerw. Broeders Walfri- de dag SrtSES» HwamaroVpaa^ reap, voor 50 en 25 jaar iE de congregatie van de Brozere eerste^3 th'riCht traden' Is de tweede de voldoende gezindheid® enTe- ttilrt ZOaIs veten wel dlrc ^an de jaarliJkse ou- u?d 7n°£ die door hon aI- "ja zo kunstzinnig en keunV verzorgd worden g dpWnLW5nSen de feestvieren de Broeders nog een vrucht baaraantal jaren waarin zij, hun gebed' hetzij ,n taak aan de school de nnv bijdragen tot de opvoeding van de Waal- wijkse jongens. UITSPRAKEN. deM£. P;. P' M' Loeff' arende de bezetting vrederechter, werd NSRenM\^aatSchap Van de SS- NSB. NVD en rechtsfront tot een gevangenisstraf van 3^ jaar met aftrek en ontzetting uit de kies rechten gedurende 10 jaar ver oordeeld.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2