De geheimen van Villa „The Lawns" UIT DE PROVINCIE. FEUiLLETON Gemeenteraad Vlijmen. Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. fabriek De Eibia te Hanno- Iver, ter waarde van 283.753 |R.M., een vrijwel geheel j; nieuwe installatie uit de Pa- r raxol-werke te Lippolsberg Pter vervaardiging van pen- 'taerithrite en tenslotte uit de ^fabrieken van Blohm en Voss machines ter waarde van 417.553 R.M. De leerlingen van alle land en tuinbouwvakscholen, inge schreven voor de lichtingen 1944 t.m. 1947, worden tot buitengewoon dienstplichti- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Die woorden vielen in haar smaak en zij deed weer even dwaas als tevoren. Hem toe lachend, zei ze: Mijn persoonlijkheid heeft dus geen verschrikking voor je, Welton. Stel vertrou wen in mij en ik zal voor je voelen. Als je de dingen meent die je vanavond tegen tegen mij gezegd hebt, dan hoef je op niemand jaloers te zijn, want met jou aan mijn zijde, zou ik over heel de we reld kunnen heersen. Terwijl zij sprak, schoten haar ogen vuur en een uit drukking van triomf deed haar gelaat stralen. U is te ver boven mij, Miss Ferriby, in verstand en fortuin. Kortom, in alles. Zij beantwoordde dit met een spottende lach, en terwijl ze ineens de handen naar het hoofd bracht, nam zij de grij ze pruik af en liet haar eigen sierlijke lokken vallen over haar mismaakte schouders. Welton uitte een kreet van verbazing bij die verandering van haar. Nu begrijp je zeker, riep zij, waarom ik kan heersen over mijn koninkrijk! Ik ben niet de oude vrouw voor wie ik doorga. Ik ben ouder dan jij, jaren en jaren ouder, maar ik ben ook jaren jonger dan ik voorgeef. En ik ben ook niet gebocheld, maar dit is een geheim wat je bewaren gen bestemd en krijgen uit stel van de eerste oefening. Leerlingen, ingeschreven voor de lichtingen 1948, die thans op de hoogste klas zitten zul len na 1 Juli 1948 worden opgeroepen. FELICITATIETELEGRAM MEN PER 1 OCTOBER TOEGESTAAN. Naar wordt vernomen zul len met ingang van 1 October a.s. door de telegraafdienst wedero mfelicitatie-telegram- men en telegrammen van rouwbeklag ter verzending worden aangenomen. moet. En wat zeg je er van? Ben ik nu knap genoeg voor je? U ziet er prachtig uit, Miss Ferriby, stamelde hij. U is veel te knap voor mij en ook te rijk. Ze lachte verrukt. Neen, neen. Niet knap genoeg en niet rijk genoeg! Nu, zullen wij het dan eens worden? Uitnodigend stak zij hem één van haar handen toe en zei weer: Kus mij dan. Tot Welton's innige voldoe ning werd er buiten een voet stap vernomen en hij sprong op. Zij lachte triomfantelijk. Ga nu, Welton! zei ze, met 't air van een jong meis je, dat moeite heeft haar ge liefde te overreden om van haar te gaan. Morgen zullen wij alles bespreken betreffen de de toekomst. Maar eerst moet je mij zweren dat je nie mand anders lief hebt. Die eed wilde hij natuurlijk ontgaan en hij kreeg de ge lukkige inval: Ik zweer dat ik geen vrouw zou liefhebben die mij niet vertrouwen kon. Hiermee moest zij zich wel tevreden stellen en hij ging heen. Allereerst was het zijn plan om, zó regelrecht naar de politie te gaan en die te waarschuwen tegen de bende oplichters en bedriegers en hij keek al uit naar een taxi. Het duurde enige tijd eer hij er een had en juist toen hij op het punt stond er in te springen, ontdekte hijBox, die hem weer geschaduwd had. Inplaats dat hij de chauffeur orders gaf hem naar het naaste politiebureau te brengen, liet hij hem naar Oxford-Street rijden. Toen hij daar uitstapte liep hij een paar maal de straat op en neer, maar het eind was dat hij besloot die avond nog niet »tü j;Lii Meerendonk, ook een stop plaats, heden ten dage be stond er echter een streven om bij het huidige snelver keer de kleine plaatsjes niet meer aan te doen; deze waren bovendien weinig rendabel. Men zou het adres van de middenstand echter tenvolle steunen. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 23 Mei 1947 en tot liet vaststellen van een nieuw besluit tot grondaankoop voor de bouw van 28 woningwetwoningen. Dit besluit moest ingetrok ken worden omdat de plano logische dienst en de Inspec teur voor volkshuisvesting 't niet hadden goedgekeurd. On dertussen kon men toch weer grond kopen van v. Oyen en A. Kuys. De heer v. d. Meerendonk vroeg waarom de grond van mej. Jansen eerst niet in aan merking kwam voor bebou wing, en nu wel. De voorz. antwoordde hem dat de planologische dienst haar beslissing op aandringen van de voorz. en de technische ambtenaar herzien had. Er was aldus de heer v. d. Meerendonk dan toch nog wel iets met de planologische dienst te bereiken en nog maals drong hij er op aan om steeds maar te blijven ver zoeken op eigen terrein ite mogen bouwen. Verder vroeg hij wanneer de vier woningen in de Mom- mersteeg klaar zouden ko men. Toen schoten de ogen van de burgemeester vuur en in vlammende bewoordingen uitte hij zijn verontwaardi ging over het geknoei en de laksheid van de architect en de aannemer. De volgende middag zou men overleggen met bepaalde instanties en dan de aannemer en de ar chitect buiten zetten en zelf de huizen afmaken. Uit de vergadering hoorde men ad- haesiebetuigingen met de krachtige taal van de voorz., die het beu was en hoopte spoedig van dergelijke men sen af te zijn. We worden ge woon voor de gek gehouden, zei wethouder v. Bokhoven naar 't politiebureau te gaan. Hij liep naar huis en toen hij boven kwam zag hij, dat z'n broer zich al ter ruste had begeven. Eerst de volgende morgen zou hij Basil raadple gen op welke wijze hij 't best de politie zou waarschuwen. Even ging hij nog kijken bij Basil en toen hij terugkeerde in de zitkamer, stond daar vlak bij het tafeltje bij het vensterMiss Ferriby Om het hoofd droeg zij een kanten shawltje en verder was zij gehuld in een mantel van zwart satijn, met kost baar sabelbont. In haar ene hand hield zij een leren tas. Kijk eens, riep ze, en stalde voor zijn verbaasde blikken een stapeltje goud uit en bankbiljetten en een handvol losse juwelen, rin gen, broches en armbanden in stukjes vloei gewikkeld en al le even waardevol. Dat heb ik vast meegebracht. Het zou moeilijkheden geven als wij hier in Engeland op een ge wone wijze trouwden. Als je dus bereid bent, dan zullen we vanavond al vertrekken: er staat een auto te wachten op het eind van de straat. We zullen morgenochtend met de boot van elf uur oversteken naar Dover. We kunnen in Calais of in Parijs trouwen en ik denk dat het door de maatregelen die ik nam on mogelijk zal zijn voor de an deren, om ook maar te ver moeden waar wij heen zijn gegaan. Maar u verlaat toch maar niet zó uw huis en uw vrienden? Met een ongeduldig ge baar, zei ze: Waarom niet. Ik heb voldoende geld en ik ben het leven hier moe. Ik wil een nieuw en kalm bestaan gaan en hij drong er op aan zo spoedig mogelijk in te grij pen en te beginnen. Na wat heen en weer ge praat over de grondprijzen, vroeg de heer Wijkmans waar de woningen voor de grote gezinnen bleven, waarop de voorz. antwoordde dat men een schrijven had ontvangen dat luidde, dat men maar een volume van 285 M3 mocht bouwen; volgend jaar zou de volume echter onbeperkt zijn. Z.h.st. accoord. Voorstel tot het aanvragen en het aanvaarden van een bouwvoorschot, groot 14019 en een grondvoorschot van 600.voor de bouw van één woningwetwoning, onder voorbehoud, dat de van het rijk aan te vragen geldelijke steun wordt verkregen. Z.h.st. accoord. Voorstel tot het aanvragen en het aanvaarden van een bouwvoorschot, groot 15219 en een grondvoorschot voor de bouw van twee bungalow woningen, onder voorbehoud dat de van het Rijk aan te vragen geldelijke steun wordt verkregen. Z.h.st. accoord. Voorstel tot verkoop van diverse aan deze gemeente toebehorende perceeltjes grond. Het betrof hier kleine stuk jes dijk etc., die reeds 50 jaar en meer verjaard waren, die verkocht werden ingevolge een schrijven van de dienst van landbouwkundig werk. Z.h.st. accoord. Voorstel tot benoeming van een arbeider le klas en vier arbeiders 2e klas, overeen komstig de verordening rege lende de rangen en de bezol diging van de ambtenaren en beambten van de technische dienst der gemeente. Dit voorstel betrof de ar beiders M. M. de Laat, die als arbeider le klas benoemd werd en J. A. de Wijs, J. van Bladel, A. Verhoeven en A. M. v. Engelen, die als arbei ders 2e klas benoemd werden. De heer Wijkmans vroeg of J. de Wijs, die een goed ge routineerd arbeider was, ook niet als le klas arbeider be- leiden. Ik heb enkel gewacht tot ik de man ontmoette van wie ik hield en die van mij hield, om een nieuw leven te beginnen. Maar uw huis dan? O, mijn huis als dat tenminste van mij is zal zichzelve wel redden. Welton kreeg zo'n vaag vermoeden dat het huis niet van haar was en ook, of die weelde die ze daar voor hem uitgespreid had, niet haar be zit mocht heten. Je hebt mij lief, ging ze voort en ik heb jouw lief. Waarom zouden wij het leven "niet verder samen doorgaan, alle oude zorgen en moeilijk heden aan de kant zettende. Ze legde de ene hand op tafel en daardoor verschoof 't avondblad enigszins, waar door nu een ongeopende, aan Welton geadresseerde brief te voorschijn kwam. Het adres was geschreven door een vrouwenhand; met een wilde kreet pakte Miss Ferriby de enveloppe, scheurde ze open en las de inhoud, terwijl hij te vergeefs trachtte haar daar van terug te houden, want hij vermoedde dat die van Bar bara was, en dan zouden er wellicht minder-vleiende din gen in staan over Miss Ferri by. Toen ze de brief gelezen had, wierp ze die Welton in het gezicht: Je hebt mij belogen! Dit meisje heb je lief! siste ze en wierp hem enkele van de kostbare stenen ook naar het gelaat. HOOFDSTUK XIX. De beide Detectives. Welton Keynes wankelde terug met de hand aan het gelaat, dat bloedde door de noemd kon worden, waarop de voorz. antwoordde dat er reeds twee le klassers waren, n.l. W. de Laat en M. de Laat. De heer v. O verdijk vond eveneens dat hiertoe alle re den aanwezig was. Men was goed met die man. Bovendien waren er twee stratenmakers waarvan er één in de eerste klas en één in de tweede klas was. Dit vond hij niet juist. Volgens de voorz. echter mocht men slechts twee ar beiders in de le klas stellen. Bovendien werd bij deze in deling minder op de prestaties gelet dan op de geschoold heid. Zonder dhr. de Laat te kort te doen, meende de heer Wijkmans dat dhr. de Wijs zeker zo'n goed vakman was en hij vroeg of het niet moge lijk was dhr. de Wijs in de le klas te stellen. Er bleven echter, aldus de voorz., altijd scherpe kanten aan en er zouden er hoe lan ger hoe meer komen. Men moest in deze het advies van de technische ambtenaar vol gen. De heren v. Overdijk en Wijkmans bleven zich echter verzetten; ook de heen v. d. Meerendonk sloot zich hier bij aan in zo verre hij van mening was dat de goede prestaties van dhr. de Wijs beloond moesten worden. Dit was volgens de voorz. mogelijk door periodieke ver hoging. Met alg. stemmen werden de personen door B. en W. voorgesteld, in die klassen be noemd. Van de Rondvraag werd een druk gebruik gemaakt; volstaan wij met het voor naamste: De heer v. Sprang vroeg of het de voorz. bekend was dat de dakbedekking van de acht noodwoningen in de Stations straat er afgewaaid was, dat de regering toestemming voor reparatie had gegeven, maar dat de aannemers weigerden het te maken. De voorz. was volkomen hiervan op de hoogte, de in schrijvingen waren te hoog en nu had men bij een onder handse aanbesteding de op- scherpe projectielen. Berouwvol sprak Miss Fer riby: Het spijt mij als ik u pijn heb gedaan. Ik hoop maar dat dit bloeden gauw ophoudt. Welton zei niets, maar met een vlugge beweging pakte hij haar onverwacht de brief uit de hand en eerst toen hij een heel eind van haar af stond streek hij het papier glad en las: „Hooggeachte Mr. Keynes, Ik maak mij ernstig on gerust over u en ofschoon u niet nader toelichtte waarom u ons een paar dagen niet kunt komen op zoeken, vrees ik dat dit is naar aanleiding van de handelingen van die ver schrikkelijke vrouw op „The Lawns". Ze haat ons eenmaal, om dat ze weet dat we genoeg gezien hebben van haar verrichtingen. Ik waar schuw u nadrukkelijk om niet bij haar te blijven; bedenk wat mijn moeder en ik u verteld hebben van de vorige secretarissen, die zij er op na hield. Zij is een gevaarlijke vrouw, zonder hart en geweten. Als u niet precies doet zo als ze dit van u verlangt, dan zal haar wraak ge weldig zijn. Me dunkt, u zult nu toch genoeg hebben gezien en gemerkt van haar en van haar bondgenoten om te verlangen alle connecties met haar te verbreken. Vergeef mij dat ik zó schrijf. Dit zou ik niet doen als ik niets voor u voelde. Na vriendelijke groeten van ons beiden Hoogachtend, Barbara Ashcot. (Wordt vervolgd). VRIJSTELLING VOOR LANDBOUWONDERWIJS. Ook Vlijmen wil de trein terug. Hevig protest tegen hou ding van een architect en een aannemer. Maandagavond kwam de raad der gemeente Vlijmen in openbare vergadering on der voorzitterschap van bur gemeester v. d. Hout bijeen. De heer v. Bokhoven was met kennisgeving afwezig, terwijl de heer Werther door ziekte verhinderd was. Nadat de Notulen onveran derd waren vastgesteld, be handelde de voorz. de Inge komen Stukken. Hieronder bevond zich een schrijven van het actie-comité van de R.K. Middenstand, dat de gemeen teraad verzocht met hen een adres te richten aan de Di rectie der Ned. Spoorwegen, waarin werd gewezen op de verschillende nadelen van 't busverkeer, o.a. de zeer on gelukkige stopplaats en de voordelen die het personen vervoer per trein zou hebben. De voorz. meende een ad- haesie-betuiging met dit schrijven te moeten zenden. Hij bedankte de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de verschillende gemeenten in de Langstraat, die al eer der een dergelijk adres aan de Ned. Spoorwegen gericht hadden en het deed hem ge noegen dat er ook vanuit Vlijmen een dergelijk verzoek gericht werd, dat de volle steun van de volksvertegen woordiging verdiende. De heer v. Sprang verenig de er zich volkomen mee en wilde in het bijzonder onder strepen het euvel, dat 's win ters veel arbeiders moeten blijven staan. De heer v. d. Meerendonk eveneens, mits de garantie gegeven werd dat het niet zou worden zoals voor de oorlog, toen de trein slechts enkele keren per dag reed; dit zou in vergelijking met de huidige uurdienst een grote achter uitgang betekenen. Hij ge loofde niet dat de Spoorwe gen er aan zouden denken om hier de treinverbindingen te herstellen en vond het be ter in Nieuwkuijk een stop plaats proberen te krijgen. Ook de heer v. d. Ven was deze mening toegedaan. De heer van Overdijk zei echter dat voor de arbeiders vooral 's winters het trein vervoer beter was; bij de stopplaats van de bus was bovendien geen afdak. Voor het laatste was de heer v. d. Meerendonk ook; de Fa. Wa genberg-Festen zou hierin zeker medewerken. De voorz. deelde de raad mede dat het de bedoeling was om in geen* enkel opzicht achteruit te gaan. Men zou de Spoorwegen verzoeken het treinvervoer niet te verwaar lozen, maar daarnaast 't bus vervoer aan te houden, het één met het ander. Ook op een stopplaats te Nieuwkuijk zou men aandringen. Hier was vroeger, aldus de heer v. d. naar het Engels. 21) dracht aan Jansen gegeven. De heer v. Overdijk vroeg hoe het stond met de huur- staking, waarop de voorz. ant woordde dat hij bereids met de mensen gesproken had; alles zou wel in orde komen; het was echter een ware ramp voor de inwonende mensen. De heer Wijkmans vroeg de aandacht voor de Kerksteeg, die zeer slecht was, evenals de pad naar de Zusterschool De voorz. maakte de op merking dat de Kerksteeg te Nieuwkuijk een polderweg was. De diverse waterschap pen schenen echter niet veel geld te hebben; het was mis schien beter er één groot van te maken. De heer v. Sprang meende dat de Polderbesturen in deze zeer laks waren geweest; zij hadden Landelijk Herstel aan moeten spreken. De heer van Engelen had echter van een bestuurslid gehoord dat men er mee zou beginnen. Hij vroeg de aan dacht van B. en W. voor de toestanden in het zwembad te Nieuwkuijk, waar men zich van de vastgestelde uren niets aantrok en er gewoon ge mengd zwemt, nog daargela ten wat aan de overkant ge beurde. Hij stelde voor on middellijk politiële maatrege len te nemen. De voorz. zou 't zijne doen. Met dergelijke gevallen moest men echter niet tot de vol gende vergadering wachten, maar ze onmiddellijk rappor teren. De heer v. Sprang stelde voor nu de dagen korter be ginnen te worden, de tijden van 36 uur te stellen. De heer v. Engelen vond 't echter beter het zwembad om de andere dag voor de heren en dames open te stellen. De voorz. vond dit een uit stekend idee, waardoor vele moeilijkheden ondervangen werden. Na nog enkele kleinere vra gen werd de vergadering op de gebruikelijke wijze geslo ten. ELSHOUT. Voor hen die onze jongens in N.O.i. wensen te schrijven of iets willen zenden, volgen hieronder de adressen: Dpi. Soldaat P. J. Lommers Leg. no. 250612152 5. III-3. R.I. 7 Dec.-divisie Veldpostkantoor Medan (N.O.I.) Dpi. Soldaat J. W. v. Wijk Leg. no. 250803138 Staf. Comp. Ill R.I. Ill Inf. Brig. 7 Dec.-divisie Veldpostkantoor Batavia (N.O.I. Dpi. Sold. G. C. J. v. d. Aa Leg. no. 270706057 M. T. Pel. Staf. IV 7 R.I. Veldpostkantoor Y-Brigade Palembang (N.O.I. Dpi. Sold. A. van Delft Leg. no. 270706056 4-4-Reg. Jagers 4e Inf. Brigade 2e divisie Veldpostkantoor Batavia (N.O.I.). Dpi. Sold. Chr. Lommers 3.-IV-II R.I. Leg. no. 260422155 Veldpostkantoor Batavia (N.O.I.). Dpi. 'Soldaat J. C. Brok Leg. no. 270826057 O.s.t. Comp. 4-6 R.I. Veldpostkantoor Batavia (N.O.I.). Hoe gemakkelijk heeft men niet een half uurtje tijd om een briefje te schrijven. Zelf vindt men hierin een genot en zij die ginds vertoeven zullen dit zeker weten te waarderen. CAPELLE. In het Stationskoffiehuis van de heer P. Pruijssers werd j.l. Woensdag 30 Juli 's avonds 8 uur de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de Coöperatieve Boeren leenbank te 's-Grevelduin-Ca- pelle en Omgeving. Na tekening der presentie lijst opende de voorzitter de heer J. Huijsman, de bijeen komst. Spr. heette de aanwe zigen hartelijk welkom en zei dat hij het betreurde dat de vergadering zo slecht bezocht was, want trouw vergadering- bezoek, waaruit waardering en medeleven voor het vele en verantwoordelijke werk, dat door kassier en bestuur moet worden verricht, wordt ten zeerste op prijs gesteld. Tot secretaris dezer leden vergadering werd de heer C. Vos, secretaris van 't bestuur benoemd, die vervolgens de notulen der vorige algemene ledenvergadering voorlas welke onveranderd werden vastgesteld. Hierna gaf de voorzitter een uitvoerig overzicht van de werkzaamheden en de toe stand der Bank, waaraan het volgende ontleend is: Het afgesloten boekjaar heeft grote moeilijkheden met zich medegebracht in verband met de nog steeds voortduren de geldsaneringsmaatregelen. Ingaande 1 Jan. 1946 kwam er een belangrijke wijziging en wel deze, dat de drie rekenin gen, n.l. de geblokkeerde, de girale en de vrije rekening werden teruggebracht tot 2, en wel de geblokkeerde en de vrije rekening. De z.g. girale rekening werd omgezet in 'n vrije rekening. De girale re kening liet slechts overschrij vingen toe en geen contante opnamen, zodat een cliënt, die een bedrag te betalen had hoe gering ook, dit van genoemde rekening moest laten over boeken, met het gevolg, dat het giro-verkeer en de daar aan verbonden werkzaamhe den erg toenamen, zelfs in die mate, dat de oprachten niet meer op tijd werden uitge voerd. De afwikkeling hiervan eiste soms een tijd, varierende van één week tot twee maan den. De Centrale Bank te Utrecht werd hierdoor com pleet een centraal giro-kan toor, dat de grote stroom van giro-opdrachten niet meer verwerken kon, zodat er spoedeisende maatregelen ge nomen moesten worden. Men ging toen over tot decentrali satie, waardoor alle giro's niet meer over de Centrale Bank liepen, doch van de ene Boe renleenbank naar de andere, of van de Boerenleenbank rechtstreeks naar commerci- eele Bankinstellingen. Hier door werd de afwikkeling iets Vragen en meeningen van onze lezers. WEER EEN ALS ZOVEEL ANDERE. Weer een ontwerp voor een oorlogsmonument als zoveel andere: een erzatzaltaar; bo venuit een aantal traptreden rondom, verrijst een lage wand waarop opgeplakte pla ten prijken-pronken en deze wand is onderbroken door een obelisk. Vóór de obelisk, een op een basement ge plaatst fantasiebeeld. De door onze held, Jan de Rooy, gestelde heldhaftige daad, is enig en in finesse bekend. Zijn opofferende daad eist een, voor iedere be schouwer, duidelijke uitbeel ding, geen duistere symbool fantasie is hier nodig, die mogelijkerwijze, op de onra tionele plakplaten verduide lijkt moet worden. Waarom zijn heldengedrag zoals dat in feite geschiedde, niet in gra niet of brons onvervalst en tot iedere beschouwer spre kend plasties vereeuwigd? Weer een maquette als zo veel andere, om binnenka mers weg te zetten, maar geen voorbeeld om op de bekende splitsing te worden uitge voerd, een drievlak dat aller minst met de doorsnede van het ontwerp harmonieert. De opbouw zal door de vele in- waterings mogelijkheden de tand des tijds in ons klimaat niet lang weerstaan, de vele hoeken en kanten worden verzamelpunten voor straat- stof en onze lieve jeugd krijgt een goede kans 't nog fraaier te maken. Waarom geen prijsvraag onder een capable jury? Ged. Staten moge hare culturele taak ter zake begrijpen. I. K. beter en kwam er ook meer orde in de administratie. Dit wilde echter niet zeggen dat het werk gemakkelijker werd, want de opdrachten bleven binnenstromen. Al spoedig kwam toen een maatregel van het Ministerie van Financiën, die voor de cliënten de gele genheid openstelde in te schrijven op de 2]/2 spaar- certificaten en de 3% groot boekschuld 1946. Vele over heidsinstanties vroegen de medewerking bij het betalen van voorschotten en het ver strekken van credieten op schadeuitkeringen, zoals de Rijksdienst voor Landbouw- herstel, credieten voor Tuin dersglas en de Steunverlening voor toeslag lichte gronden. Na dit overzicht van de werkzaamheden sprak de voorzitter de hoop uit dat de gememoreerde feiten de aan wezigen enig inzicht mochten hebben gegeven over de ver antwoordelijkheid, welke be stuur en kassier te dragen hebben en hij uitte de wens dat de leden van hun waar dering, in welke vorm ook, blijk zouden blijven geven, daar steeds getracht is al het mogelijke voor hen te doen en getracht zal worden dit ook in de toekomst voor hen te blijven doen. Voortgaande gaf spr. een overzicht van de toestand der Bank, waaruit bleek, dat de 67) Terwijl grootvizier Joessoef in het beste humeur van de wereld door Ashbir reed, za ten de rovers, die hun tenten hadden opgeslagen in een dal nabij het dorp, om 't vuur en bespraken de gebeurtenissen. „Joessoef Pasja zal snel recht spreken over die beren" zei er een. „Hoge bomen zijn er ge noeg", vond een ander. „Wij zullen invloedrijke mannen worden", peinsde een derde. „Het komt ons toe", zei Ha- lef, „wij hebben meer slacht offers gemaakt dan alle rover benden samen". Op dat ogenblik kwam een wachtpost der rovers adem loos het kamp binnenholler. 's-HERTOGENBOSCH. Naar O.L. Vrouw ter Linde te TJden. Ter voorbereiding van de 218e processie van 's-Bosch en omstreken naar Uden op 15 Augustus, vergaderden 3 dezer de broedermeesters van de Broederschap van O. L. Vrouw ter Linde onder pre sidium van de heer J. v. Hel- lenberg-Hubar. Na een uiteenzetting door de commissie ad hoe, be staande uit de broedermees ters H. ten Hacken, H. van Grinsven en J. v. Genabeek, werd het program van de dag definitief vastgesteld. De bede-tocht zal per extra trein geschieden. De proces- sie-gangers zullen met de mi- raculeuse beeltenis worden ingehaald. Een dameszang koor onder leiding van de broedermeester J. van Lit- senburg, de Udense harmonie en een aantal bruidjes zullen de processie opluisteren. Te elf uur zal in de Maria-kerk der Kruisheren de Hoogmis worden gecelebreerd en in de namiddag zal een openbare Sacramentsprocessie worden gehouden en tot slot zal door de studenten van het College de première worden gegeven van het openluchtspel „Drui ven in de Woestijn", een spannend stuk met godsdien stige strekking. Unaniem was de vergade ring van oordeel dat dit pro gram uitblinkt boven dat van vorige jaren en het aantal processiegangers bij mede werking van alle broeder- meesters vrij gemakkelijk kan worden opgevoerd. Vervolgens had de afdracht plaats van de contributiegel- den over 1947 aan de cen traal penningm. K. Schippers en werd tot slot een extra ge bed gestort voor de zielerust van de onlangs overleden oud-proost der Broederschap L. Tax. totaal omzet in het afgelopen boekjaar 1924204,33 bedroeg, dus 433217,55 minder dan 't vorige jaar. Aan spaargelden werd ont vangen 277612,35 en terug betaald 795032,39H- De ge kweekte rente bedroeg voor spaarders 6721,27, welke ge heel werd bijgeschreven. Het saldo voorschotten be droeg per 1 Januari 67655. Aan nieuwe voorschotten werd verstrekt 200, terwijl er werd terugbetaald 8050, zodat uitstaat 59805. Aan voorschotrente was te betalen 2301.87 en is ontvangen 2039.54, waardoor er nog 262.33 blijft te betalen. In lopende rekening werd ontvangen 1591448,26 en uit gegeven 1095965,37. Op het einde van het jaar bedroegen de totale uitgaven 802172,06 en de ontvangsten 51616.86. Aan rente werd ontvangen 15908,48 en uitgegeven 286.96. Gedurende het boekjaar va rieerde het bij de Centrale Bank gedeponeerd bedrag tus sen 500000 en 600000. Het aantal leden bedroeg 173. Er werden 8 spaarboekjes ingetrokken en 19 nieuwe uitgegeven. Het aantal spaar rekeningen beliep 615. Het aantal voorschotten 22 en dat der lopende rekeningen 29. Het aftredend lid van het bestuur, de heer Ahs. Oerle- mans, werd met algemene stemmen herkozen en nam onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen zijn herbenoeming aan. Tot leden der commissie, belast met het nazien van de rekening en balans, welke te voren ten kantore der Bank voor de leden ter inzage had- •A.O. sjouwers op I een bij zonde- I .nlftnnr /-In P-l ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd: Kantoorbediende van 16 a 17 jaar met Mulo opleiding voor semi-overheidsdienst. Machinale houtbewerkers, geschoold zowel als onge schoold. Loon C.A.O. Verschillende leerlooierijen; geen re eisen. Loon volgens de re geling voor de lederindustrie. Bakkersknecht voor brood- en banketbakkerij. Loon vol gens regeling bakkersbedrijf. Verschillende opperlieden en grondwerkers voor wo ningbouw. Bieden zich aan: Werkmeester voor de schoen industrie, Waalwijk of om geving. Enige plaksters en omboek- sters voor de schoenindustrie (thuiswerk). Aanmelden dagelijks tussen 912 uur v.m. op het Ar beidsbureau, Grotestraat 339 te Waalwijk. den gelegen, werden de heren J. A. H. de Wit en Joh. Vos benoemd. Uit het bij monde van de heer de Wit uitge brachte rapport bleek, dat beide in orde en op keurige wijze verzorgd waren, waarna op voorstel dezer commissie de rekening en balans onder dankzegging aan de kassier werden vastgesteld, overeen komstig de voorlopige vast stelling door de vergadering van bestuur en Raad van Toe zicht. Na de rondvraag, die niets bijzonders opleverde, sloot de voorzitter deze vergadering. LOON OP ZAND. Duivenvereniging „De Luchtbode". Bovengenoemde vereniging ondernam de vlucht vanuit Mons; afstand 150 km. Deel name 160; los om 8 uur. Eer ste duif arriveerde om 9.41.13; laatste 9.51.40. De uitslag is als volgt: C. v. Dongen 1, 6; H. v. d. Velden 2, 7, 52; A. v. Dongen 3, 24, 25; Jan Snoeren 4, 26, 32, 44, 50; M. v. d. Ven 5, 20, 27, 29; J. Monsieurs 8; M. van der Velden 9, 36; A. van der Velden 10; Gebr. IJpelaar 11; A. Jansen 12, 47; C. v. d. Vel den 13, 14, 16, 22, 35; E. Dan- nenberg 15; M. Vera 17, 37; L. v. d. Sande 18; H. van der Linden 19, 30, 40, 41, 46; Ge broeders v. d. Velden 21, 43; Gebr. v. d. Nieuwenhuizen 23; C. v. d. Sande 28, 38, 39; H. Schoenmakers 31; W. v. Noije 33, 34; W. Vera 42; A. Ver schuren 45; A. Beerens 48; W. van Riel 49; M. Maas 51. Overduif: W. van Noije. Oude duiven: M. v. d. Vel den 1; G. Vermeer 2; C. v. d. Sande 3; C. van Dongen 4, 5; A. van Esch 6, 14; Gebr. v. d. Velden 7; W. Vera 8, 12; M. Vera 9, 10, 16; L. v. d. Sande 11; A. Beerens 13; v. Gom- pel 15. Junioren: M. v. Abeelen 1, 4; J. Vera 2; G. van Berkel 3; L van Loon 5. Geslaagd. Op het dezer dagen alhier gehouden examen slaagden voor Lingerie de dames: R. v. Esch, B. van Berkel, Sj. Ligh- tenberg, R. Lightenberg, A. Schoenmakers, D. v. d. Laak, J. Schellen, B. Dieltjens, N. Rolberg, N. Heuer, C. van Groenendaal, M. Peijnenburg, T. Vugts en I. Wijtvliet. Voor Costumière de dames: C. Clijn, Sj. Dieltjens, N. van Gorkom, T. Kuipers, N. van Groenendaal Y. Wijtvliet, M. van Esch, J. v. d. Ven en T. van Loon. Zij genoten hun opleiding bij de Zusters alhier. PRIJSVERLAGING KERSENJAM. In verband met de verlaag de kersenprijs van dit jaar is van 1 Augustus af de prijs voor kersen jam verlaagd. Eerste soort kersen jam in glazen potten van 450 gram netto mag thans ten hoogste 0.86 kosten tegen voorheen 1.03.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2