NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Twee weken beneden de Rivieren. FEUILLETON De geheimen van Villa „The Lawns" vrijh.-capelle! waspik. capelle. De verhouding tussen vraag en aanbod lag tot 19 Juli als volgt Mannen: Tilburg: 21—6 1746 223 19—7 1796 215 vraag aanbod waarvan werkloos 103 72 Waalwijk: 21—6 19—7 vraag 824 895 aanbod 33 23 waarvan werkloos 21 11 Gilze: 21—6 19—7 vraag 267 279 aanbod 25 25 waarvan werkloos 10 12 Gewest: 21—6 19—7 vraag 2837 2970 aanbod 281 263 waarvan werkloos 134 95 Het zeer grote tekort aan arbeidskrachten tengevolge van de steeds toenemende ac tiviteit van het bedrijfsleven, komt duidelijk tot uitdruk king in de regelmatige afna me van het overgebleven aan bod, dat reeds geruime tijd een dieptepunt heeft bereikt en in de regelmatige toename van het aantal overgebleven aanvragen. De vraag naar jeugdige ar beidskrachten in alle bedrijfs takken is het grootst, terwijl van alle categoriën (mannen, vrouwen en jeugdigen) het grootste tekort voornamelijk in de schoenindustrie gecon stateerd wordt. Vrouwen: Tilburg: 21—6 155 16 19—7 125 9 vraag aanbod waarvan wekrloos 16 Waalwijk: 21—6 vraag 377 aanbod 4 waarvan werkloos 4 Gilze: 21—6 vraag 124 aanbod 1 waarvan werkloos Gewest: 21—6 vraag 656 aanbod 21 waarvan werkloos 20 De Directeur van het Arbeidsbureau te Waalwijk. 9 19—7 355 5 19—7 123 1 19 60S 15 13 door HARRY PEET. II. De Langstraat door. Per bus hobbelen we en kronkelen we over de smalle wegen in de Langstraat, waar op het reizen met een bus heus geen lolletje is. Maar we komen er door, al duurt het tweemaal zo lang als met de trein. Die Langstraat is niets ver anderd sinds we er de laatste keer geweest zijn. De schoor stenen dampen nog precies hetzelfde. Zwarte rookwolken stijgen op en in de fabrieken werken de mensen aan de Vervaardiging van de zo on ontbeerlijke schoenen. Dat is toch altijd wel hetzelfde ge bleven. In de oude tijden droegen de ridders met hun harnas, ijzeren voetbedekking en in de Franse tijd waren de lange puntschoenen in trek, waarin men veel hooi kon stoppen; dat was deftig. VAN DE ECHO VAN HET ZUIPEN voor vestiging van nieuwe in dustrieën. Men wil de eenzij dige industriële ontwikkeling tegengaan en dat is goed ge zien, want er zijn nog zo'n massa mogelijkheden en aan zoveel producten is nog be hoefte. Waalwijk en Geertruiden- berg zijn zeker de plaatsen, die de eerstkomende jaren sterk aan betekenis zullen toenemen. Dit hebben we overwogen toen we door deze beide plaatsen liepen; in Waalwijk langs de leerlooie rijen en schoenfabrieken, in Geertruidenberg door de pi- toreske straten waarin die huisjes staan met hun typi sche geveltjes. Den Bosch WaalwijkGeertruidenberg: daartussen liggen die andere, kleinere plaatsen met hün fa briekjes en boederijtjes. We schudden door elkaar, maar 't weerhoudt ons er niet van om te denken aan al hetgeen in deze streek is tot stand ge bracht: Onderwijs, dat op zeer hoog peil staat; prachtig sociaal werk in de vorm van de R.K. Gezinszorg; Wit-Gele- en Groene Kruis; bloeiende vak- en standsorganisaties; hoge culturele ontwikkeling. Daaraan denken we nog als we in Geertruidenberg over stappen op de B.B.A.-bus, die ons naar Oosterhout brengt waar we de abdijen en kloos ters bezichtigen, de kloosters, waarop door de vele eeuwen heen het stempel der Chris telijke cultuur gedrukt heeft. Van hieruit trokken de monniken uit om te gaan prediken en te onderwijzen. En nu nog onderscheidt zich het Zuiden van de andere provincies door zijn levens opvatting en diepe geloofs overtuiging. Naar Limburg. Het Zuiden is groter dan de provincie Noord-Brabant al leen; ook Limburg behoort daartoe. Maar de aard van de bevolking verschilt niet veel. Dezelfde gemoedelijkheid en De Langstraat is nijver en sinds de tijd dat dit gebied ook onder de Generaliteits landen behoorde, heeft 't wel een grote evolutie doorge maakt. De toenmaals primi tieve industrie is uitgegroeid tot een moderne industrie, waarin talloze arbeiders een behoorlijk bestaan vinden. Naast de schoenindustrie is het de metaalindustrie die meer en meer opkomt. Het uitvallen van Duitsland als leverancier van vele import goederen is daarvoor een ;^ezolfde di levensopvat- goede stimulans geweest. En j nog wordt er gewerkt, ruste loos en vol ijver, door de burgemeesters en door hen die eveneens altijd op de bres staan om plaats en streek een nieuwe, betere toekomst te verzekeren. We hebben het o.a. gezien aan de besluiten die genomen werden om ter reinen beschikbaar te stellen Bij Weert zijn we de grens gepasseerd en de eerste ken nismaking met Limburg is de kennismaking met de Lim burgse vla, de heerlijke Lim burgse vla, waarmee de jon- Zuid-Limburgse bakkerijen worden ze vervaardigd. Maar wist U dat de vla vroeger eigenlijk een offer brood was? De heidenen ge bruikten ze bij hun lentefeest en in de Middeleeuwen wer den ze als beloning bij de Paasspelen uitgereikt aan de kinderen. In de Vastentijd waren er vlaaien met donke re pruimenmoes en met Pasen verschenen de witte vlaaien. Die vla is nu beroemd ge worden en ook wij hebben er onze grage tanden ingezet toen we even oponthoud had den op het perron van Weert. Maar de trein wacht niet lang. Dan gaat het d^>or het aanvankelijk nog vlakke land schap dieper naar het Zuiden, langs grote en kleine plaat sen. We zien de deerlijk ge schonden toren van Roer mond, een plaats die in de oorlog zoveel te verduren had. Wat meer Zuidelijk ligt Sittard, de plaats, die juist een dezer dagen 700 jaar zal bestaan. De voorbereidingen voor de feestelijkheden zijn er in volle gang; de inwoners waren druk doende met het opsieren van de grote praal wagens en met het instuderen van het massaspel, dat onder regie van Pater Schreurs zal worden opgevoerd. Het be looft heel wat te worden. Langzaam doemen dan de heuvels van Zuid-Limburg" op en eindelijk stopt onze trein te Maastricht. We zijn er vier dagen geweest in deze gast vrije plaats in het Zuiden, waar de hotels als het ware uitpuilden van de gasten. Velen, die vroeger naar het buitenland togen om er te gaan genieten van hun va- cantie, hebben dit jaar niet zo'n verre reis gemaakt, maar zijn in het Zuidelijkste punt je van ons land beland, dat zij dit jaar voor het eerst en noodgedwongenontdek ten. Velen zullen voortaan gaarne terugkeren naar de Limburgse heuvels, naar het prachtige landschap en naar de Grotten van Valkenburg, die niet onder behoeven te doen voor natuurschoon in vreemde landen. We hebben gedwaald door dit landschap en genoten; ge noten van al het schoons. We hebben de kwekerijen van champions in de St. Pieters berg bezocht en het natuur- gens langs de treinen venten. 0 Overal in de winkels zijn ze theater in Valkenburg, de verkrijgbaar en in bijna alle hoogste dierentuin van ons leen nimmer te stuiten jacht, land en het indrukwekkende militaire kerkhof van Mar graten. Witte kruisen op een groene vlakte. Hoe bekoorlijk zijn ook de Limburgse dorpjes! Ze liggen daar tegen de glooiing der heuvels de kleine plaats jes, ^oals Meerssen, Valken burg, Gulpen, Schin op Geul, verscholen tussen het dichte groen waartegen de gele mer gel hel afsteekt. Ook Limburg kan bogen op een groot verleden. Maar de geschiedenis was niet altijd even mooi. Door de eeuwen heen werden talloze oorlogen gevoerd, werden plaatsen ge nomen en heroverd en vierde ook het banditisme hoogtij. Wie kent niet de geschiedenis van de Meerssener-bende en de Bokkenrijders? Maar la ten we ons daarin niet ver diepen, er is zoveel schoons te genieten. Daar, ergens in Limburg, in de-Basiliek van Meerssen, hebben we geluis terd naar de dertig nachte gaaltjes, de „Nachtegalen van Meerssens Basiliek". Buiten regende het die dag, maar 't was alsof hierbinnen de zon scheen. Voortgedragen op de zuivere klanken van het or gel steeg een Ave Verum om hoog, zo helder en rein als we slechts zelden hoorden. Dit koortje is bekend gewor den tot over onze grenzen. Tot slot van ons verblijf hebben we een bezoek ge bracht aan de Regionale Om roep Zuid, de omroep, die het programma van de zender Hilversum II dat hier an ders haast niet te „genieten" is, relayeert. Maar daarnaast staan de mensen van de om roep klaar om in een speciaal programma het karakter van het Zuiden uit te dragen. En dan beklimmen we op de laatste dag van onze reis door het Zuiden nog eenmaal de St. Pietersberg. De stralen van de .ondergaande zon zet ten de stad en de gehele om trek in een vuurrode gloed, alsof duizenden vlammen tongen naar de hemel om hoog lekken. Dan denken we met een zekere weemoed aan ons ver trek van morgen, een vertrek uit het heerlijke Zuiden. Te rug naar de grote stad, .terug naar de huizenblokken en de blinkende asphaltwegen, waarover duizenden auto's dag en nacht voortsnellen in een jacht die overgenomen wordt door de mensen, die dag in dag uit werken in de woelige atmosfeer van een grootstad; dag in dag uit in dezelfde cadans. Morgen zullen vwe weer zitten in onze pensionkamer, waar het 's winter's koud is en 's zomers heet, snikheet. En we zullen naAr omlaag kijken in het klein grasveld je van de beneden! uren, naar de was die buiten op 't lijntje te drogen hangt naar de vuile gordijntjes v >or de ra men van het moo/erne flat gebouw aan de overkant. Amsterdam, Aug. '47. kers J&l hmmel-Kjpi R. Treir SPRANG-CAPELLE. Burgerlijke Stand van de gemeente Spr.-Capelle over de maand Juli 1947. Geboren: Marinus P., zv. J. Hoefnagel-Snijdws Jan B. M., zv. J. M. de Haas- Schoenmakers Johanna C., 'enen ers-Hulst Rij ken-v. 3., dv. P. Marinus Lam- T. H. van i Anna J., -Hommel V. Oos- - Johan- Schans- dv. M. Adria- ren-v. d. P., dv. ijgers M. v. d. Arie, zv. dv. A. Hommel Dirk J., zv. Anna E., dv. W Peer Johanna Verduijn-Werther -j zv. C. Ophorst-Hei berths E. N., zv. Gorkum-Kohnke 1 dv. O. D. vari Pe<| Nicolaas, zv. R. terhout-de Visser nes A., zv. A. A. v. Verduijn Maria J. Treffers-van Zels| na, dv. P. van Vu Heuvel Cornelia J. M. van Vuuren-2 Cornelis P. A., zv. Hoven-van Zeist - P. C. Ophorst-v. d. Hoven Antonetta, dv. A Roosen- brand-Burghout ijSophia J. A., dv. A. Borowie*}- van der Esch. Gehuwd: D. de Jooij 25 j. en M. J. Mandemalkers 22 j. A. J. van der Sijde 29 j. en C. G. Schiedon 24 j. C. de Rooij 38 j. cn C. J. Ophorst 31 j. E. Schalken 28 j. en A. P. Verwijmeren 22 j. J. P. van Dongen '14 j. en A. J. Willemsen 22 'j' J. A. A. J. van luchtuitvoering alle verwach tingen heeft overtroffen. Na een mars gemaakt te hebben door het dorp, waar aan enkele leden van de com missie van ontvangst deel namen, benevens een stoet van dorpers, werd dit keurig geüniformeerde corps ontvan gen op het terrein „Centrum". Van deze commissie maak ten o.a. deel uit twee leden van Tiet bestuur van „Sirena", wat door de sergeant-majoor- kapelmeester zeer op prijs ge steld werd. Om Ö.30 uur opende men 't programma met een pittige mars, waarbij de duizendkop pige menigte aandachtig luis terde. Het programma werd zeer beheerst afgewerkt. Men had voor de pauze vooral zware nummers gekozen en na de pauze kwam een meer popu lair programma aan de beurt wat zeer goed gezien was, omdat tegen de pauze ver schillende kinderen rumoerig begonnen te worden, wat voor de musici zowel als voor het aandachtig luisterende publiek hinderlijk was. De Kapel was samengesteld geconstateerd werd. De prijzen werden behaald door: Adr. Spierings 1, 20; Adr. Klootwijk 2; Adr. Blom 3, 15, 18, 19; J. van Doornik 4, 30, 33, 34; St. van Peer 5, 21, 29: M. van Wijk 6, 7, 8, 11, 24, 25: Gebr. van Onzenoort 9, 10, 17; H. Vos 12, 13: J. Roosenbrand 14, 31; P. Nieu- wenhuizen 16, 27, 28; Adr. v. d. Schans 22; J. v. Raams- donk 23 en W. Haverhals 26, 32. Voor de a.s. Zondag te hou den wedvlucht vanaf St.Quin- tin, worden de duiven Don derdag 14 dezer 's avonds 8 uur in het clublokaal inge- mand. HEUSDEN. Het programma voor 't Feest van de Arbeider der K.A.B., dat op Vrijdag zal plaats hebben, luidt als volgt: 's Morgens 10 uur verzame len van alle leden in de St. Jozef zaal; 10.15 uur vertrek met trom geroffel en de vlag in top naar de kerk, om de feestga ven, producten van de arbeid, tijdens de H. Mis aan God te offeren; 10.30 uur Hoogmis met grootser worden, om daarmee Jezus een massale hulde te brengen in zijn H. Sacra ment; eerbetuiging te brengen aan O. L. Vrouw; de devotie tot St. Bernar- dus verder uit te breiden. Het programma luidt als volgt: Zondag 17 Augustus voor pelgrims uit het dekenaat Heusden en omstreken. Zondag 24 Augustus voor pelgrims uit 's-Bosch, Til burg, Roosendaal c.a. De H. Missen zijn om 6.30, 7.30 en 8.30 uur. De plechtige Hoogmis om 10.30 uur. Om 3 uur plechtig Lof met processie en predicatie in de kloostertuin. De predicate's zullen wor den gehouden op Zondag 17 Augustus door de Zeereerw. Pater Eusebius Peters O.E. S.A. uit Eindhoven en op Zondag 24 Augustus door de Zeereerw. Pater Clemens van den Elzen S.O. Cist. uit Ou denbosch. Na de H. Missen en het Lof verering van de relikwie en zegening van water en zout. De intentie is: „Betere be leving van de Naastenliefde". Mariënkroon hoopt het zij ne bij te dragen om deze be devaart te doen slagen. naar het Engels. 22) Dat weet ik niet. Ik ben daar nog maar enkele dagen als secretaris. Maar u hebt toch één van hen herkend toen hij zich vertoonde in dienst van Mr. Ospringe en van Lady Mirfield? En de derde heb ik het Ti.uis van de heer Van Veis en zien binnengaan. De volgen de avond hoorde ik van een diefstal daar. O!En zoudt u die man kunnen identificeren? Zeker. Hij had zich wel vermomd; maar ik kende hém en hij kende mij. Bij welke naam kent u hem? Bij de naam: Box. En de man die bij Mr. Ospringe in dienst was, kende ik als Coc- kett. De naam van de kame nier heb ik niet gehoord. De rechercheur keek in z'n aantekeningen, maar zei niets De blonde kwam met de vraag: Hebt u geenerlei be wijzen? En de donkere viel nu weer m: Alleen dat die waarzeg gerij plaats heeft, daar zoudt u dus een eed op kunnen doen? Ik kan er ook op zweren dat ik die „Box" bij Mr. Van Velsen zag binnengaan als gast op de avond, voorafgaan de aan het stelen van een waardevolle buit aldaar. Nu, dat is al vast wat; maar wij moeten nog heel wat meer weten en we hopen dat u ons daarbij helpen kunt Mr. Keynes! Wat verlangt u nu aller eerst van mij? Dat u vanmorgen naar „The Lawns" gaat of er niets gebeurd is. Dat kan ik niet doen, klonk het beslist. Vooreerst zou het niet veilig zijn en dan zou ik er niets mee bereiken. Dat het nu zo heel aan genaam voor u zou wezen, zal ik niet zeggen; maar het is noodzakelijk, als u ons waarlijk helpen wilt. Moet ik hem dan be- spionneren? Daarhéén gaan met de bedoeling om hem te verraden? Daar zou ik nu maar geen gewetensbezwaren over hebben! Door uw hulp alleen kunnen wij die mensen, die een pest zijn voor de maat schappij, te pakken krijgen. Ik verzeker u mijnheer Key nes dat die Miss Ferriby of Fiametta, zoals zij zich noemt het grootste gevaar is dat ooit bestaan heeft. Zij is niet alleen een bescherm ster van misdadigers, maar ze zou zelf ook niet tegen een moord opzien en sommige van haar vrienden en bond genoten hebben reeds moor den op hun geweten. Maar hoe moet ik nu handelen? vroeg Welton. Wel, u gaat vanmorgen naar „The Lawns" en doet daar gewoon uw werk. Als ik aan het venster van de ka mer verschijn u zult mij wel zeggen waar dat is? dan moet u mij open doen en mij binnenlaten. Kunt u niet op de ge wone wijze binnenkomen, zo als degenen die zich laten waarzeggen? De rechercheur schudde 't hoofd. Neen; iedereen kent mij hier als man van de politie en ze zouden mijniet toela ten. Maar als ik nu over de muur van de tuin klim, dan kom ik makkelijk genoeg binnen, als u het venster maar voor mij openschuift. Welton begreep dat hij er heel wat op wagen zou. Maar intussen gaf hij een duidelij ke aanwijzing wat betreft de ligging van het venster waar bij hij zat te werken en deel de ook mee op welk uur hij daar alleen was. De beide rechercheurs ver zekerden hem dat, als hij soms aangevallen werd, er hulp bij de hand zou zijn; en daarmee vertrokken ze. Geen wonder dat Basil met angst in het hart zijn broer zag gaan. En wat zeg je nu tegen Miss Ferriby? vroeg hij. Wel, ik zal zeggen dat mijn optreden tegenover haar van gisteravond mij speet. Daarmee namen de broers afscheid. HOOFDSTUK XX. Welton komt de instructies na. Hij spoedde zich nu naar Chiswick en vroeg zich al af, of er ook enige verandering van optreden zou zijn waar te nemen in Box. Maar er was niets aan hem te merken. Hij ging de secretaris vóór, deed de bibliotheekdeur open en verdween weer geruisloos. Welton ging aan de schrijf tafel zitten en deed de buiten deur open. Na enige minuten vernam hij een geritsel en Miss Ferriby had haar plaats ingenomen. Ze leek zo kalm of er niets gebeurd was en keek de brieven in die hij haar overreikte; maar ineens liet zij ze op haar schoot lig gen en inplaats dat zij hem haar antwoorden dicteerde, begon ze: Waarom bent u van morgen teruggekeerd? We hadden niets afge sproken, zei hij op zachte toon. Ben je vergeten dat het laatste wat je gisteren tegen mij zei, was, dat je niet te rug zoudt komen? Ik geloof nu ook dat ik dit gezegd heb. Ik ben blij dat ik je weer zie. Het was heel on verstandig van je, dat je niet inging op het aanbod dat ik je deed. Je zoudt gelukkig met me zijn geweest, Welton. Je beschouwt mij als een ver schrikkelijke vrouw, maar waarschijnlijk zou je de om gang met mij veel prettiger vinden dan die met die on nozele jonge meisjes, die ner gens van af weten! Ik denk ook nog niet over trouwen, Miss Ferriby. Een dergelijke weelde zou ik mij niet kunnen veroorloven. Maar je zoudt wel kun nen trouwen met een meisje met een beetje geld. Hoor eens Welton, kun je het een vrouw vergeven dat zij ja loers is als ze zich bereid toont jou een hele boel méér te vergeven? Zou zij enig idee hebben, dach hij, van de list waarmee hij haar en haar bondgenoten in handen wilde spelen van de politie. Geen vrouw die ik lief had, zou mij ooit iets te ver geven hebben, antwoordde hij ontwijkend. We praten van de vrouw die je liefde aanbidt, nog eer ze teruggeschonken wordt. Maar daar kwam Box binnen met kolen voor de haard, iets wat totaal overbodig was. Waarschijnlijk waakte hij er voor dat zijn meesteresse of hoe dan ook hun verhou ding was niet tot een open lijke liefdesverklaring zou ko men, want hij had zeker weer ergens staan luisteren. Miss Ferriby trok zich terug met een boze uitdruk king op het gelaat. Welton zag, dat zij een blik van ver standhouding wisselde met Box, die echter steeds even onverstoorbaar met de haard bezig bleef. Het was het uur waarop Miss Ferriby lunchte en dat Welton ook de maal tijd werd gebracht- Hij had de rechercheurs de tijd meegedeeld dat hij alleen zou zijn en met de grootste spanning keek hij nu uit of hij ze ook verschijnen zag. (Wordt vervolgd). van Peer ivan Peer- Bie, echtg. M. L. van T. A. A Schoen- ran 's Gra- rbeek van J. v. Vugt Karreman J. Ie Sage /enhage 's Grave- Meel v^n Dommelen l P. H. pluiden •burg J. 's Graven- s van Am- Rooij van de Bie J. J. .istralië Buijling 33 j. en Caem 31 j. J. fan Baard wijk 30 j. en G. vari Zeist 25 j. Overleden: A. J| 1 dag, dv. O. D. Hommel J. de van W. A. Schaad Stap, 63 j., wed. Kerst. Ingekomen: J. H. makers en gezin venhage J. V<] Amsterdam P. van Dussen F. van Valkenburg en gezin van 's Gra E. van Loon van moer A. J. var Katwijk J. van van Loon op Zanl Oudejans van Sch M. Mesch van Vool C. Groeneveld vara hage C. de Krui) sterdam C. de j Waspik. Vertrokken: H. naar St. Oedenrod Dalmeijer naar A| C. L. Bouman naar Harden- berg J. Rozenbrand naar Raamsdonk P. V- d. Hoe ven naar Meerkerk H. van Dongen en zoon naar Waal wijk M. G. Mandemakers naar Eist. Militaire mui Vrijhoeve-Ca Het was weder| stuur van de Or; ging „Vrijhoeve-d Zaterdagavond 9 een verrassing zoil Reeds een week tevoren kondigden de zeer fraai ver zorgde oranje aanplakbiljet ten aan, dat de Kjipel van 't Commando Luchtj'rijdkrach- ten te Breda een sneert zou komen geven en net aange kondigde programma dat was samengesteld uit voortreffe lijke nummers, spande de ver wachtingen der muzieklief hebbers tot het uiterste. Wij kunnen wel even op de zaak vooruit lopen door reeds nu te zeggen, dat deze open- uit 32 zeer goede krachten die 1 feestpredicatie door een Zeer- zich met enthousiasme van 1 hun taak kweten. Men had een zeer harmonische verhou ding weten te bereiken tussen de houten instrumenten en 't koper en doordat de windzij- de van de muziektent was af gesloten met doeken, was de acoustiek uitstekend. Het is wellicht interessant te weten dat er slechts drie militaire muziekcorpsen zijn hier te lande. De instrumenten zijn allen particulier bezit, maar in de naaste toekomst zal het corps uitgebreid worden tot 50 man en dan zullen er ook instrumenten van Rijkswege voor aangeschaft worden. Ik wil nog slechts vermel den dat men sloot met het Wilhelmus, dat fors en toch gedragen werd weergegeven en waarnaar de menigte staande en blootshoofds luis terde. Een woord van dank aan het adres van het bestuur der Oranje-vereniging „Vrijhoe- ve-Capelle". Wij kijken met nieuwsgierigheid uit naar wat men ons bieden zal op de Na tionale feestdag 1 September. Geslaagd. Voor het te 's-Hertogen- bosch gehouden Middenstands examen slaagden de dames A. Fijneman, E. v. d. Born, M. Zijlmans en D. v. Dongen en de heren M. v. d. Born, C. Smits, Fr. Kools, A. Heurter, Arn. Verschuren en J. Kern- meren. De postduivenvereniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café Cové-v. d. Haart aan de Nieuwevaart, hield Zon dag j.l. met jonge duiven een wedvlucht vanuit Quievrain, waarbij de eerste duif, welke een gemiddelde snelheid van 990.12 M. per minuut bereik te, om. 11.20.30 werd gecon stateerd, terwijl de laatste prijswinnende duif, welker gemiddelde minuutsnelheid 916.06 M. bedroeg, om 11.32.39 liek te elle. >m het be- nje-vereni- ipelle •ug. e. eerwaarde Pater Capucijn; 5.30 uur verzamelen aan 't St. Jozefzaaltje; 5.45 uur opstellen als des morgens 6 uur Lof, waaronder zege ning der werktuigen. De geofferde gaven zullen onder de armen worden ver deeld. In de door de Heusdense Damvereniging gehouden al gemene vergadering, werd be sloten ook dit jaar weer met twee tientallen aan de com petitie van de Noord-Brabant- se Dambond deel te nemen. De tientallen zijn als volgt: le tiental: A. de Graag, C. Schaap, A. Nieuwkoop, C. de Joode, B. Klerx, A. dé Rooij, J. Klaren, C. Bax, W. van Wijk en H. Kramer; 2e tiental: Joh. de Graag, J. Deurlo, Fr. te Vruchten, Jac. Timmermans, G. Jonker, C. Baaijens, P. Verbeek, W. v. Driel, A. Fitters, W. Kuijs en A. Nieuwkoop. Verder ontspon zich een ge animeerd debat over de vie ring van het 20-jarig bestaan in 1948. Verschillende com missies werden benoemd. In de eerste week van Sept. zal de onderlinge competitie weer een aanvang nemen. Nadat nog enige leden van de rondvraag hadden gebruik gemaakt die tot ieders tevre denheid werden beantwoord, sloot de voorzitter deze pret tige vergadering. ST. BERNARDUS-BEDE- VAART NAAR HET KLOOSTER MARIëNKROON TE NIEUWKUIJK. Op de Zondagen 17 en 24 Augustus zet Mariënkroon haar poorten open voor de jaarlijkse St. Bernardus-bede- vaart. Er^is een verblijdende op leving te bespeuren voor de verering van St. Bernardus, de patroon tegen ziekten van mens en vee. Dit jaar moet de bedevaart nog groter en K. N. P. V. Hieronder volgt de volledige uitslag van de te Tilburg door de Kon. Ned. Pol. Ver. gehouden keuring van honden voor het cer tificaat van de K.N.P.V. H. Finthammer, Tilburg, met H.H. reu, 266 pnt. certificaat. J. Kloppers, Tilburg, met Bouv. reu, 278 pnt. certificaat. A. Doornebosch, Tilburg, met M. H. reu, 266 pnt certificaat. J. Hamers, Kaatsheuvel, met H. H. reu 265 pnt. certificaat. J. Timmers, Kaatsheuvel, met Bouv. reu 237 pnt. voorl. certific. - J. v. d. Kaa, Kaatsheuvel, met H.H. reu 291 pnt. certific. met lof. i>. v. Blad'el, Tilburg met H.H. reu 260 pnt. certificaat. L. v. d. Meijs, Tilburg, met H.H. reu 290 pnt. certif. met lof. J. Cranenberg, Tilburg, met M. H. reu, 303 pnt. certif. met lof. M. Verheijen, Tilburg, met Bouv. teef 276 pnt. certificaat. W. Ypelaar, Kaatsheuvel, met H.H. reu 256 pnt. certificaat. A. v. Herenbeek, Best, met D. H. reu 236 pnt. voorl. certif. L. v. d. Meijs, Tilburg met Bouv. reu 260 pnt. certificaat. J. Klompers, Best met Bouv. reu 244 pnt. voorl. certif. J. v. d. Boogaard, Tilburg, met Bouv. reu 277 pnt. certificaat. H. Schoenmakers, Kaatsheuvel, met B. H. reu 271 pnt., certificaat. J. Brekelmans, Kaatsheuvel, met H. x D.H. reu 259 pnt. certific. G. van Seters, Kaatshevel, met H.H. reu 244 pnt. voorl. certific. A. Jansen, Kaatsheuvel, met Bouv. reu 270 pnt. certificaat. A. Smetsers, Haaren met Bouv. reu 250 pnt. voorl. cercif. H. v. Seters, Kaatsheuvel, met Bouv. reu 242 pnt. voorl. certific. A. v. Ravensteijn, Waahvijk met H. .x B.H. reu 264 pnt. certif. G. Eekels, St. Micn. Gestel met Bouv. reu 269 pnt. certificaat. A. Krijgsman St. Mich. Gestel met D.H. reu 232 pnt. voorl. eert. A. Steenbergen, Waalwijk, met H.H. 256 pnt. certificaat. H. Hellings, Waalwi:k met B. H. reu 257 pnt. certificaat. C. v. Mierlo Waalwijk ipet M. H. teef 260 pnt. certificaat. H. Stokwieler, Waalwijk met Bouw. teef 294 pnt. certif. met lof. H. Teeuwen, Breda met Bouv. reu 289 pnt. certif. met lof. D. Koks St. Willebrord met M. H. reu 257 pnt. certif. J. J. Bije, Rupchen met Ch. de Brie reu 292 pnt. certif. met lof. H. Vruggink Bosschehoofd met Bouv; reu 267 pnt. certif. Terry en Berry in t DE BRIL VAN SULTAN SAR. dat voor „Zij hebben zichzelf schaak mat gezet", herhalde Joes- soef. Toen gaf hij zijn be velen. „Halef gaat met de helft van zijn mannen door de on deraardse gang achter de be ren aan en hij moet zo snel mogelijk beginnen te schie ten. Wat geraakt wordt is meegenomen! Zij zullen dan trachten zich op het eiland te verbergen. Ook daarop heb ik gerekend. De wind is Noord. Wanneer de beren en hun trawanten het bos -zijn ingedrongen, steekt Halef dit bos in brand. De beren en hun gevolg worden dan door het vuur gedwongen naar de Zuidkant van het eiland te vluchten, waar wij ze met de vereiste beleefdheid zullen ontvangen. Vooruit, op mars!" De groep rovers, die onder leiding van Halef stond, ga loppeerde naar de steen. J. Labee Rucphen met Bouv. reu 289 pnt. certif. met lof. R. Vos Breda met Bouv. x Groenend 235 pnt. voorl. certif. A. Zoerland Breda met Bouv. reu 259 pnt. certificaat. H. Zeegers Etten met Bouv. reu 268 pnt. certificaat. Deze keuringen zijn voor de ge hele provincie Nrd.-Brabant. E.H.B.O. Naar aanleiding van de Natio nale Propagandadag van de E. H. B. O. op Zondag 17 Augustus, ligt het in het voornemen van de plaatselijke E.H.B.O. vereniging St. Damiaan om op Zaterdag .16 en Zondag 17 Augustus a.s. een speldjesdag te organiseren, waar van het batig saldo voor eigen kas mag worden aangewend. Er zal wel niemand zijn, die niet symphatiseert met het mooie werk, dat onze afdeling in het verleden reeds tot stand bracht. Als we daarbij bedenken, dat al les wat de E.H.B.O. doet, zowel het werk van de Docent als de leden, pro deo geschiedt, dan is het begrijpelijk, dat dit niet moge lijk is zonder de steun van de bur gerij, waarop bij deze gelegenheid dan ook zeker gerekend mag wor den. Matrozenkoor. De voorverkoop van plaat sen voor het concert dat het Haags Matrozenkoor Zater dag 16 Augustus ten bate van het R.K. Thuisfront in de zaal van Euphonia geeft, vlot uit stekend. In de Haagse Cou rant troffen we een recensie van het optreden van de jon gens in Parijs, waaruit we ci teren: In een afgestampte Schouwburg in Parijs diri geerde enkele weken geléden een achtjarig Haags jongetje Schubert's Kinder-Operette, opgevoerd door het Matrozen koor van Theo van Elferen. De Parijzenaren juichten uit bundig. Het gevolg van dit eerste succes in Parijs is geweest, dat Theo van Elferen op nieuw een uitnodiging kreeg uit Parijs om met zijn jongens te komen concerteren. Ook van de Franse radio werd een invitatie ontvangen om met het koor een radio-concert te geven. Kaatsheuvel krijgt Zaterdag een unieke gelegenheid dit koor in eigen huis te beluiste ren. Kaatsheuvel laat zich hierbij niet onbetuigd, temeer om het goede doel dat allen sympathiek is: steun aan het Thuisfront. Geslaagd. Voor het diploma Vesti gingswet slaagdeo.m. Fra v. Woensel alhier. Agenda. Vrijdag 15 Aug. 12 u. v.m.: rep. R.K. Par. Kerkkoor St. Jan. Zondag 17 Aug. 12 u. v.m.: rep. Gem. Koor Bel Canto. LOON OP ZAND. Duivenvereniging „De Luchtbode". Bovengenoemde vereniging nam Zondag deel aan de vlucht vanuit Quievrain. Af stand bedroeg 165 km.; deel name 180; gelost 8.30 uur. De uitslag was als volgt: P. v. .d Velden 1, 4, 26. 45; Fr. Damen 2, 22, 42; A. Ver schuren 3, 36; A. Dannenberg 5; C. v. d. Velden 6, 14, 20, 31;.H. v. d. Linden 7, 39, 44; A. van Dongen 8, 10, 27, 28; M. v. d. Velden 9, 19; A. v. d. Velden 11; H. v. d. Velden 12, 23; L. v. d. Sanden 13, 24, 50; A. van Leeuwen 15, 58; M. v. d. Ven 16, 49, 52, 53, 57; M. Maas 17; J. v. d. Velden 18; J. Snoeren 21, 40, 51; Ge broeders v. d. Nieuwenhuizen 25, 33, 34, 41, 56; M. Vera 29, 59; C. van Dongen 30, 43; A. Beerends 32; E. Dannenberg 35; J. Monsieurs 37; C. Scha pendonk 38, 54; W. v. Noye 46, 47; H. Schoenmakers 48, 55; A. Jansen 60. O verduif: A. van Dongen. Oude duiven: Deelname 85, waarvan uitslag als volgt: A. van Esch 1; C. v. Don gen 2, 5; M. v. d. Ven 3; C. v. d. Sanden 4, 19, 24; H. v. d. Linden 6; W. Vera 7, 10, 15, 26; G. v. d. Dries 8, 11; J. Snoeren 9, 20; A. v. Dongen 12, 28; A. Jansen 13; A. Bee rends 14, 17; G. Vermeer 16; A. van Leeuwen 18; L. v. d. Sanden 21; C. Schapendonk 22; M. Vera 23, 25, 29; Gebr. IJpelaar 27. Overduif: H. Beunis en M. Vera. Junioren: M. Abeelen 1, 2; J. Vera 3, 4. T.B.C.-Duivenwedvlucht. Tevens werd Zondag een wedvlucht gehouden ten bate der T.B.C., welke in alle bij zonderheden schitterend ge slaagd mag heeten. Door de plaatselijke neringdoenden, zoals fabrikanten en winke liers van diverse pluimage, alsmede van diverse particu lieren, waren niet minder dan 93 prachtige prijzen beschik baar gesteld, waaronder een herenrijwiel met banden en tevens verschillende geldprij zen. Ook de commissie der T.B.C. en de leden en het bestuur der duivenvereniging „De Luchtbode" hebben hun beste beentje vooruit gesto ken en geen zorgen of moeite gespaard om deze wedstrijd in elk opzicht te doen slagen, waaraan vele werkzaamhe den vooraf gingen. Onder grote belangstelling had Zondagavond om 7 uur in de zaal van „Concordia" de prijs-uitreiking plaats, waarbij hartelijke woorden werden gesproken door de voorzitter der duivenvereni ging de heer C. van Dongen, waarna de Zeereerw. Heer Pastoor Schoenmakers, als plaatsvervangend voorzitter der T.B.C.-commissie allen dank bracht voor de vele werkzaamheden aan deze wedstrijd verbonden en hij dankte tevens allen zonder uitzondering alle goede gevers der prijzen en allen die hen daadwerkelijk steunden door de afname der loten. De eerste prijs, een herenrijwiel, viel ten deel aan de heer A. Wijters te Udenhout. Zeer voldaan namen allen hun prijzen in ontvangst, waarna de wens werd uitgesproken dat allen bij een volgende ge legenheid wederom hun steun zouden verlenen voor 't goede doel en tevens de T.B. C.-commissie in de gelegen heid zouden stellen haar voor genomen plannen te doen sla gen. Ruim 1600.kon als bruto worden afgedragen. Naar het muziek-concours. A.s. Zondag zal door de Kon. Harmonie Sophia's-ver- eniging worden deelgenomen aan het groot nationaal mu ziek-concours te Bladel, on der leiding van haar eminente Directeur de heer A. v. Abee len uit Tilburg. De harmonie, welke in de federatie van harmonie-corp sen in de Vaandel-afdeling zal uitkomen, zal om onge veer 6 uur haar muzieknum mers ten gehore brengen en de generale repetitie zal ge houden worden op a.s. Zater dagavond 8 uur, in de zaal der vereniging. Wij wensen de Directeur met zijn gezelschap veel suc ces toe.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2