m NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Landbouwberichten voor de Langstraat. De ioesia J in Indië FEUILLETON De geheimen van Villa „The Lawns" O. w. s. 5 PORT. Terry en Berry InDE BRIL VAN SULTAN SAR. „DE ECHO" OOK uw BLAD. BONNEN VOOR FIETS BANDEN. Van 16 Augustus tot en met 30 September is op de bonnen C 27 en C 28 van de inschrij- vingsbewijzen voor vervan ging van fietsbanden BI 607 resp. BI 608 een toerbuiten- band verkrijgbaar. Voor het kopen van een binnenband is gedurende dit tijdvak geldig bon D 39 van het inschrij- vingsbewijs voor vervanging van fietsbanden BI 606. HEVIGE ONTPLOFFING IN MIJNGANG ONDER IERSE ZEE. Gisteravond is in een mijn gang, welke bij Whitehaven in Noord-Engeland aan de kust van de Ierse zee onder de zee doorloopt, een geweldige ont ploffing geweest, waardoor ongeveer 105 mijnwerkers op gesloten zijn en voor wier le ven het ergste gevreesd wordt. Men gelooft dat het de ern stigste Engelse mijnramp is sinds 9 jaren. ACHTDUIZEND VERPLAAT STE PERSONEN NAAR NEDERLAND. Nederland heeft er in toe gestemd 8000 verdreven per sonen uit de Amerikaanse zo ne in Duitsland toe te laten als arbeiders in de Nederland se industrieën. Dit werd Don derdag bekend gemaakt door de drielandencommissie voor het vluchtelingenprobleem. Nederland vraagt 3500 man nen tussen 18 en 40 jaar: kleermakers, spinners, wevers, timmerlieden, metselaars, me taalarbeiders en mijnwerkers. De 4500 vrouwen, 18 tot 35 jaar, zullen werk krijgen in textiel- en kledingindustrie, ziekenhuizen en als hulp in de huishouding. Voor deze werkkrachten zul len dezelfde arbeidsvoorwaar den en lonen gelden als voor In felle woorden vraagt Mr. v. Kleffens neutraal en onpartij dig onderzoek. In de zitting van de Veilig heidsraad heeft mr. v. Klef fens gisteren een scherp pro test doen horen tegen de wijze waarop men daar de Indone sische kwestie behandelt en voorts een nieuw voorstel ge daan van de Ned. regering ter beëindiging van het conflict. de Nederlandse arbeiders. Na vijf jaar zullen zij, ingevolge de overeenkomst, het Neder landerschap kunnen aanvra gen. „NEDERLAND STAKE DEELNEMING Het nationaal comité „Hand having Rijkseenheid" heeft gisteren een telegram aan de minister-president gezonden, waarin er bij de regering krachtig op wordt aangedron gen, onze vertegenwoordiger bij de V.N. op te dragen, na de in laatste instantie af te leg gen verklaring, de besprekin gen in de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie niet meer bij te wonen. Het comité acht de houding van de Veiligheidsraad apert in strijd met het recht en is van oordeel dat het Nederland wegens de duidelijke recht - schennis niet mogelijk kan zijn aan beraadslagingen in de Veiligheidsraad verder deel te nemen. Het telegram was ge tekend door de heren Ger- brandy, Weiter, Winkelman en Reijseger. DE KWESTIE AUSTRALIë. Afgevaardigden van 18 Aus tralische vakbonden hebben besloten om de boycot op het vervoer van alle Nederlandse goederen te wijzigen. De boy cot zal nu gewijzigd worden tot het transport van perso neel, wapens, ammunitie en goederen, die tegen de repu bliek gebruikt kunnen wor den. Als gevolg van dit be sluit zal de Holland-Australië- lijn de diensten kunnen her vatten. Ook werd besloten om de federale regering te verzoe ken aan Nederlands militair personeel niet meer toe te staan Nederlandse schepen in Australië te laden met mili taire uitrusting, zoals onlangs in Tjibesar is gebeurd. De Nederlandse regering is bereid aan de republiek het volgende voor te stellen: 1. Nederland en de repu bliek zullen ieder een staat aanwijzen; elk van deze staten zal een derde staat benoemen die door de twee eerstge noemde staten als volkomen gezaghebbend zal worden be schouwd. Deze derde onpartij dige staat zal een aantal van zijn onderdanen naar Indone sië zenden om verslag over de toestand daar uit te brengen en daaraan de grootste publi citeit te geven. De goede diensten van genoemde derde staat zouden ook kunnen wor den gebruikt tot 'n onmiddel lijke hervatting van de be sprekingen tussen beide par tijen en tot het uitbrengen van een rapport. 2. Alle beroepsconsuls te Batavia zullen door hun rege ringen worden .geïnstrueerd om onmiddellijk een gezamen lijk rapport uit te brengen over de huidige situatie op Java en Madoera en Sumatra. Toen Donderdag te Lake Success de bijeenkomst van de Veiligheidsraad weer werd voortgezet, nam dr. Soetan Sj ahrir, ex-ministerpresident van de Indonesische republiek met de Nederlandse en de an dere Indonesische vertegen woordigers plaats aan de ta fel. Nadat generaal Carlos Ro- mulo, de vertegenwoordiger der Philippijnen, met 9 stem men (Rusland en Polen ont hielden zich) tot het deelne men aan de besprekingen was toegelaten, nam het debat 'n aanvang met de bespreking van het Belgische verzoek om vertegenwoordigers van Oost- Indonesië en West-Borneo eveneens aan de tafel te laten plaats nemen. Het verzoek om toelating van Oost-Indonesië en West- Borneo werd met 4 stemmen voor tegen 7 onthoudingen verworpen. Engeland, de V. S. Frankrijk en België stemden voor. De Sovjet vertegenwoor diger verzette zich er tegen, omdat naar zijn mening de vertegenwoordigers van deze gebieden geen vrije gebieden vertegenwoordigen. Vervolgens kreeg Sj ahrir 't woord, die onder meer ver klaarde: „Getuige de feiten, blijken de Nederlanders nooit en te nimmer oprecht een vreedzame regeling met de reDubliek te hebben gewenst. Alle Nederlandse actie po litiek, militair en economisch had alleen tot doel de voor bereiding tot agressieve actie tegen de deelgenoot van de overeenkomst van Linggad- jati." Sj ahrir verzocht de raad het bevel te geven tot volledige terugtrekking der Nederland se troepen uit alle republi keinse gebieden en onmiddel lijke benoeming van een com missie der V. N. om ter plaat se supervisie uit te oefenen op de naleving van het verzoek van de raad om het vuren te staken. De commissie zou eveneens moeten besluiten welke maatregelen moeten worden genomen om recht en orde te garanderen en vergel dingsacties te voorkomen wanneer de Nederlandse troe pen terugtrekken. De commis sie zou arbitrage moeten ver lenen in alle punten van ge schil tussen Nederland en In donesië. Tenslotte verklaarde hij met nadruk: „De republiek ver klaart zonder voorbehoud dat, indien de Nederlandse troe- nen volledig uit het republi keins gebied worden terugge trokken, de voorwaarden voor een vredig en ordelijk leven en voor het handhaven van recht en orde hersteld zullen zijn. Indien dit gebeurt, ver zekert de republiek de Veilig heidsraad dat zij zich zelf ver antwoordelijk zal stellen voor het recht en de orde in het gehele republikeinse gebied. Van Kleffens het woord geweigerd. Na de rede van Sj ahrir ver zocht mr. v. Kleffens 't woord daar hij een mededeling van de regering had, die misschien voor de besprekingen van be lang zou kunnen zijn. De ver gadering werd evenwel zon der meer tot Vrijdag verdaagd nadat een hiertoe strekkende motie met 9 tegen 2 stemmen, was aangenomen. Volgens Reuter heeft mr. v. Kleffens onmiddellijk na de zitting aan persvertegenwoor digers verklaard, dat het bui tengewoon unfair was om de Nederlandse afgevaardigde niet in de gelegenheid te stel len te antwoorden op de ver klaring van de republikeinse afgevaardigde, terwijl hij een belangrijke mededeling had te doen. Nog steeds onrust en onveiligheid op Java en Sumatra. Geïsoleerde gewapende re publikeinse troepen hebben op Java en Sumatra gebieden ge zet, welke nog steeds in on rust en onveiligheid zijn, Wreedheid en vernielzucht kenmerken hun optreden. Bij voortduren van deze hande lingen moet noodzakelijk te gen deze benden worden op getreden. Ten Noorden van Poerwo- kerto op Midden-Java is een Ned. patrouille met mortieren en mitrailleurs beschoten. In dit gebied is een Europees po litieman vermoord. Banjoemas is door benden, bestaande uit ongeveer 100 man, aangeval len. Ten Zuiden van Salatiga is een onzer patrouilles hevig onder vuur genomen met mor tieren en mitrailleurs. Ten Zuidwesten van Salatiga reed een carrier op een mijn. De tegenpartij, waarmede wij in contact kwamen, was 200 man sterk en werd met gevoelige verliezen verdreven. In het gebied rondom Pek'a- longan, in de omgeving van Bandar, zijn circa 400 Chine zen bevrijd. Rondom Malang en aan het Westelijk front van Soerabaja, hebben eveneens talrijke beschietingen van Ned. patrouilles plaats gevon den. Op Noord-Sumatra in het gebied van Medan zijn 200 Chinezen bevrijd. Bij Padang is een Ned. patrouille in de Oostelijke sector beschoten. Op Zuid-Sumatra is Kaioe- goeng wederom aangevallen door republikeinse troepen, welke 600 man sterk waren. De aanval is met succes afge slagen. De tot dusver ontvangen berichten over de Nederland se verliezen melden 6 gesneu velden en 14 gewonden. Chinezen vragen maat regelen. Een ander officieel commu niqué zegt, dat Woensdag door vertegenwoordigers van 50 Chinese verenigingen in Me dan een vergadering is gehou den, waarbij besloten is een telegram naar de Veiligheids raad te zenden om de Veilig heidsraad te verzoeken doel treffende maatregelen te ne men tegen „de barbaarse ac tiviteiten in geheel Indonesië" jegens onschuldige neutrale Chinezen begaan. Op de ver gadering werd tevens beslo ten Tsjang Kai Sjek te vragen bij de Ned. regering een ver zoek in te dienen om de Chi nezen in Indonesië van wa pens te voorzien voor zelf verdediging. Nederlandse plicht. Mr. v. Kleffens heeft giste ren in de Veiligheidsraad dit organisme op zijn harde plicht VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 23) Wat hem zeer speet was, dat hij vergeten had onder hun aandacht te brengen dat hij zelve voortdurend bewaakt werd en dat, als zij door het raam binnenkwamen, de deu ren van de kamer waarschijn lijk gesloten zouden zijn. Maar daar zouden die man nen van de politie wel raad op weten. Intussen verliep de tijd ener vertoonde zich nie mand; op de een of andere wijze moest er een kink in de kabel zijn gekomen. Welton gebruikte zijn lunch en ging weer aan de arbeid. De uren kropen om en om half vijf verscheen Miss Fer- riby weer kostbaar en fan tastisch gekleed als altijd en met een uitdrukking van op gewondenheid in de ogen. Ik ben moe en voel mij van streek, begon zij. Ga mee naar mijn boudoirtje, dan kunnen wij daar eens samen praten. Hij kon niet goedschiks weigeren, dus volgde hij haar door de hall langs de trap, door de grote salon en van daar in de kleinere, het z.g. boudoirtje. Ze wees naar een stoel, dicht bij de haard en zei: Ga daar nu eens makke lijk zitten en wacht op mij. Hij gehoorzaamde en Miss Ferriby sloot de deur achter zich en draaide die in 't slot aan de andere kant. Terwijl hij eens opkeek naar het enige venster dat immers zo hoog in het ver trek was, zag hij meteen wat tevoren aan z'n aandacht ontsnapt was dat dit be schermd werd door vier ijze ren staven aan de buitenkant. Er was geen tweede deur en ook geen ander venster. Hij zat inderdaad gevangen als een rat in een val. Zou de politie nu nog op tijd zijn om hem te helpen in geval van nood?Hij ging daar nu wel enigszins aan twijfelen. HOOFDSTUK XXI. Twijfel en vrees. Mr. Ospringe mocht de waarschuwing van Welton Keynes betreffende zijn per soneel dan al wat koud heb ben opgenomen, hij had er met niemand over gesproken, maar had de bedienden scherp gadegeslagen en zou er twee, die pas nieuw aangenomen waren, persoonlijk ondervra gen. Hoe is uw naam? begon hij dan ook met Cockett. Williams, sir. Je bent toch ook bekend onder de naam „Cockett", niet waar? Ja, sir, dat is zo. Welke bedoeling heb je i daarmee dat je er twee na- j men op na houdt? Mijn laatste werkgever had niets op met de naam van Cockett, sir. Hij zei, dat 't net klonk als een naam uit een kluchtspel. Mr. Ospringe glimlachte. Ik geloof dat je in ver wikkeling bent geraakt met minder-gewenste persoonlijk heden! Ik ben in dienst geweest bij een dame die aan waar zeggen deed; als u dat soms meent: bij Miss Ferriby in „The Lawns" in Chiswick. Ik weet dat de mensen dit waar zeggen als iets minderwaar digs beschouwen. Maar Miss Ferriby is zo'n liefdadige da me en zij doet zoveel goed onder de armen, dat de mees ten dit bij haar wel door de vingers zien. Ben je lang bij Miss Fer riby in dienst geweest? Neen, niet zo heel lang, sir! Ze werd wat moeilijk om te bedienen, doordat zij een secretaris had aangenomen, 'n zekere Mr. Keynes, die zich niet verenigen kon met haar schikkingen en die ons, be dienden, allen het land op joeg, doordat hij Miss Ferriby dingen van ons vertelde, die niet waar mochten heten. Vooral ergerde het ons, dat hij met haar trouwen wilde, sir. En ze is nog al mismaakt en veel ouder dan hij, dus was hij alleen op haar geld uit! Waarvan beschuldigde hij jullie dan? Enkelen van ons noemde hij dieven, sir. tot Miss Fer riby het voor ons opnam en hem vroeg dit te bewijzen. Toen hij dit niet kon, heeft ze hem, geloof ik, gezegd dat ze, na afloop van deze maand van zijn diensten afzag. Zoo. Nu, dan zal er wel iets nieit in den haak zijn met dien jongen man! Natuurlijk is het niet aan mij, sir, om zoiets te zeggen, maar ik heb hem nooit graag mogen lijden. En daar ik van Miss Ferriby niets anders dan goeds heb gehoord van al de genen die ze weldaden be wees, ben ik niet onbevoor oordeeld. Nu, zo is het voldoende. Je kunt gaan. Cocket trok zich terug met een boosaardigen glim lach. want hij vleide zich dat hij Keynes niet bepaald een dienst bewezen had. Welton voelde zich nu volkomen in de macht van de leidster en haar bondgenoten en vroeg zich af waar hun wraak hen toe leiden zou. Zouden ze hem vermoorden? Miss Ferriby wist tenminste dat hij 'n broer had en dat hij in diens tegen woordigheid was opgetreden op een manier die in hoge ma te Basil's argwaan moest heb ben gewekt. Als hij nu ineens verdween zou er zeker onmid dellijk een1 onderzoek worden ingesteld, en niet alleen de getuigenis van Basil, maar ook die van de Ascot's, zouden van dien aard wezen dat de politie op haar hoede zou zijn tegen de bewoners van „The Lawns." In het eerst waren deze ge dachten hem een troost, maar toen herinnerde hij zich toch ook weer. hoe Miss Ferriby tegen niets opzag en dat de rivier daar heel dichtbij was. Allereerst ging hij nu het vertrek eens nauwkeuriger onderzoeken; hij keek alle hoekjes en gaatjes na en hij meende zich althans wel over tuigd te hebben dat er geen schuilplaats meer was in het vertrek zelve. Nog eens pro beerde hij de knop van de deur om te draaien, wat na tuurlijk niet lukte. En bij die gelegenheid ontdekte hij met een dat de deur niet van hout maar van ijzer was. Waar schijnlijk zou het niet voor 't eerst zijn dat men daar ie mand gevangen had gehou den. Het venster was wel acht voet van den grond, het was maar drie voet hoog en twee voet breed. Hij zette 'n stoel op de rustbank en klom daar op, terwijl hij in deze toestand van wankelbaar evenwicht uitgluurde naar hetgeen er in de tuin te zien was. Hij was nu bijna een uur in het vertrek opgesloten, 't liep al naar zessen. Het was bui ten mistig, dus viel er niet ge makkelijk iets te onderschei den. Toen zijn oogen eenigs- zins gewend waren aan de duisternis, nam hij twee ge daanten waar. Zo zacht dat hij 't zelf niet hoorde, schoof hij het venster op en toen 't zowat een paar vingers breed open stond, hoorde hij of schoon hij ze niet zag twee personen in den tuin, vlak on der het venster. Zal ze bij haar voorne men blijven? vroeg een vrou wenstem. Nu, daar zullen wij wel voor zorgen. Dat zij nu zo dwaas gesteld is op dien jon gen secretaris. Het is walge lijk in één woord. Wat zullen ze met hem doen? Daar zou ik maar liever niet naar vragen als je wat weekhartig gestemd bent. (Wordt vervolgd). gewezenverantwoordelij k- heid te dragen voor leven en veiligheid van waarschijnlijk honderdduizenden inwoners van Java en Sumatra, voor or de, rust, voedsel en arbeid in die gebieden, waar de repu bliek van de Japanse collabo rateur Soekarno wel gezag op eist, maar absoluut niet in staat is gezag uit te oefenen en te handhaven. De Veiligheidsraad die geen enkele bevoegdheid heeft om het z.g. Indonesische vraag stuk te behandelen, die dan, als zij het toch in behandeling neemt, buitenstaanders tot de besprekingen uitnodigt, maar de rechtstreeks betrokkenen buitensluit, gaat een weg en bij de afwijking van het recht moest hij wel die weg gaan welke onherroepelijk naar de chaos leidt. Tenzij de Nederlandse rege ring de kracht opbrengt tot een „tot hiertoe en niet ver der". Onzerzijds is aan het verzoek van „staakt het vu ren" voldaan. De tegenpartij blijft doorgaan met moorden en brandschatten. Onze solda ten sneuvelen. Nederland heeft tegenover Indië, maar ook tegenover „onze jongens" een zware plicht. Mr. v. Kleffens heeft duide lijk omschreven, wat de Ne derlandse regering kan en wil doen. Het is zeer veel, in ve ler ogen waarschijnlijk veel te veel. Maar dit moet het ui terste zijn, en de tegenpartij moet snel beslissen. Doet zij dit niet, dan heeft de Neder landse regering slechts één plicht: doorzetten, desnoods tegen de Veiligheidsraad in. De tijd dringt. MATROZENKOOR. Het Matrozenkoor, dat j.l. Woensdag in Musis Sacrum optrad had een mooi program ma gekozen. Naast de klas sieke en de polyphone kerk gezangen zong dit streng ge disciplineerd koor ook een aantal van onze schone, oude Nederlandse liederen, die men niet genoeg kan waarderen als de overblijfselen van een bloeiende volkscultuur. Gebo ren in de tijd dat de kunst nog volkskunst was, dat zij beoefend werd door en voor het volk, zijn deze liederen van een directe, eenvoudige schoonheid, voor iedereen be grijpelijk en door iedereen te genieten. Het streven van ve le Nederlandse kunstenaars om deze liederen weer terug te geven aan het volk en ze weer te doen leven onder ons volk, verdient dan ook niet anders dan toegejuicht te wor den. En daarom stellen wij 't ook zo zeer op prijs dat het Matrozenkoor, dat ongetwij feld een grote invloed heeft op dit gebied, in haar programma zo'n grote plaats heeft toege kend aan de rijke schat van onze eigen Nederlandse liede ren. Zijn deze liederen op zichzelf al bekoorlijk, deze be koorlijkheid werd nog ver hoogd door de opvatting van en de uitvoering door 't Ma trozenkoor. Vooral 't schone lied „Heer Jezus heeft een hofke" werd door de originele uitvoering en voordracht van een nog grotere schoonheid. Ook „De Slijper", „Daar was 'n wuf die spon" en „Vasten avondlied" werden levendig, maar volkomen verantwoord gezongen. Dit wil echter niet zeggen dat de andere liederen niet verdienstelijk uitgevoerd wer den. De religieuse polyphone gezangen getuigden eveneens van de grote muzikaliteit van dit koor, hoewel sommige te zwaar en te gedragen waren voor het lichte stemmenmate- riaal van een jongenskoor. In „Een landelijke repetitie" een komische scène in 1 acte van Fr. von Suppé zagen we Nederlands jongste dirigent optreden, welk optreden na tuurlijk een hartelijk applaus uitlokte. Aangemoedigd door het en thousiaste applaus van het pu bliek, waarvan de opkomst niet zo groot was als we ver wacht hadden, zong het koor nog de prachtige wiegeliede ren van Brahms en Mozart, waarbij vooral de sopraan-so list de aanwezigen verrukte door zijn klare, hoge stem. Wij hebben genoten van dit goede koor, dat tot over de grenzen bekend is, en wij ho pen dat het nog vaker de gast van Musis Sacrum zal zijn. NAAR HET FESTIVAL. Beide plaatselijke muziek gezelschappen, de harmonie „St. Crispijn" en de harmonie „St. Jan" hebben j.l. Vrijdag, Maria Hemelvaart, deelgeno men aan het festival, dat door de fanfare „Moed en Volhar ding" te Udenhout was geor ganiseerd ter gelegenheid van haar 105-jarig bestaan. Beide verenigingen bleken hun nummers met zorg te hebben ingestudeerd, gezien de uitne mende uitvoering er van. De deelnemers zullen aan dit fes tival, dat gegeven werd op de schilderachtige binnenplaats van het kasteel der adellijke familie Le Mire, temidden van een stukje ongerept natuur schoon, een aangename herin nering bewaren. Op uitnodiging van de on langs opgerichte gymnastiek club der R.K. Sportvereniging Right-Oh te Geertruidenberg, zal O.W.S. op Koninginnedag, 31 Augustus a.s., een gymnas- tiekdemonstratie gaan geven in Geertruidenberg op het Marktplein aldaar. HOOFDKWARTIER VERBRAND. Het hoofdkwartier van de Verkenners van de St. Anto- niusparochie, dat gevestigd was in de schuur achter de woning van dhr. C. Rekkers, eigendom van M. de Haan aan de 2e Zeine, is Vrijdagmiddag door onbekende oorzaak af gebrand. Verkenners waren er niet in, maar wel heel hun hebben en houden van de troep, waarvoor deze brand 'n grote ramp betekent. De brandweer van Waal wijk, die spoedig ter plaatse was, stond bij deze droogte voor een onmogelijke taak en wist slechts het vuur tot de schuur beperkt te houden, hierin geholpen door de gun stige windrichting. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Nicolaas C M zv W J Hamers-Ligtvoet te Loon- opzand. Lambertus H M zv W J Hamers-Ligtvoet te Loon- opzand. Adriana L M J dv H J de Nijs-van Wanrooij te Loonopzand. Gerardus W MzvPM van Ku.ijk-v Nunen te Loonopzand. Joannes A A F zv A C C v. Nieuwburg- Bakermans. Gijsbertus J M zv A J Alessie-Mulders. Huwelijksaangiften: A J Kamp 29 jaar te Waspik en A Musters 32 jaar alhier. Huwelijken: L v cl Wiel 28 jaar en M Ros 25 jaar beiden alhier. A J Leiitens 25 jaar en Th M A v d Wiel 24 jaar beiden alhier. P J Schalken 43 jaar te Loonopzand en H J de Kort 32 iaar alhier. D Doornkamp 24 iaar te Rotter dam en H M Wagemakers 23 jaar alhier. WA Rombouts 28 jaar en M Duquesnoij 25 jaar beiden alhier. Overlijden: Johanna C Slaats 72 jaar weduwe van C J Moo- nen te Sprang-Capelle. - Hen- drikus P v d Heuvel 7 maan den. Ingekomen personen: O J Hofman en echtg. v. Hardinx- veld. J. Kruijf van Bunnik. J J J Toorians van 's-Bosch L C Kooien van Oisterwijk J van Mier van Maastricht. HP Oldendorn van 's Bosch J C M van Heesbeen van Oisterwijk. CC Schoute van Dongen. M J Pijnen burg van Loonopzand. H v Dongen en zoon van Sprang- Capelle. JET van Mierlo van Weert. L M J Carpay van Amsterdam. A J Kroot van Loonopzand. J de Haas van Uden. Vertrokken personen: W M Bijhlman naar Dordrecht H van den Dungen n. Heus- den. C T Sars naar Lisse. J v Bavel naar Loonopzand. J M en M J Duister naar Rotterdam. WAF Lee- naerts en gezin naar Nijme gen A H M Schilders en gezin naar Duitsland. W F M A Völker naar Tilburg. R.W.B.—WILHELMINA 3—6. R.W.B. heeft de tijd, welke haar nog van het competitie- begin scheidt, benut voor het spelen van enkele oefenwed strijden. Na het minder goede afgelopen seizoen waren wij benieuwd wat onze jongens, nu er onder de bekwame lei ding van den heer v. Welle is getraind, zouden presteren. En al is het dan geen overwin ning geworden, bij velen was het te zien dat zij de zaken serieus hadden opgenomen en wij vertrouwen dat ook de wegblijvers, al zijn er dit ge lukkig maar enkelen, tot dit inzicht zullen komen, dan kunnen wij de competitie met vertrouwen tegemoet zien. Over de wedstrijd 't vol gende: In het begin heeft Wil- helmina een licht overwicht; goed combinerend onderne men zij enkele aanvallen, doch zoals altijd, neemt in de ze periode R.W.B. de leiding door haar midvoor, 10. Wil- 90) Grootvizier Joessoef ver zamelde zoveel mogelijk man nen om ieder ontkomen van Terry, Berry en hun vrien den onmogelijk te maken. „Wat een ezels om die gang in te gaan", riep hij, „zij heb ben daarmee zelf een einde gemaakt aan hun tegenstand". Aan het hoofd van zijn kor nuiten rende hij naar de sche pen om de Zuidpunt van het eiland te bezetten, waar hij verwachtte dat onze vrien den in de val zouden lopen. De andere rovers stormden door de onderaardse gang. De terugweg was daarmee voor Terry en Berry versperd. „Ik hoor de slepende voet stappen van de gehate Sirdar, riep één der rovers, „hij heeft ons steeds tegengewerkt en ik zal proviandmeester wor den! Vooruit mannen, grijpt ze, die dwazen!" helmina onderneemt enkele aanvallen en uit een daarvan komt de gelijkmaker 11. Een tijd gaat de strijd nu gelijk op met beide doelen om beurten in gevaar. Dan krijgt de RWB- spil last van de warmte waar door hij zich niet geheel kan geven. Wilhelmina profiteert hiervan door kort na elkaar tweemaal te doelpunten, 13, met welke stand de rust aan breekt. Na de hervatting is de RWB- spil vervangen; toch gaat de strijd goed tegen elkaar op. Weer is het RWB dat uit een goede aanval het eerst weet te scoren, 23. De hierop vol gende aanvallen van Wilhel mina zijn door hun doortas tendheid steeds gevaarlijk. Wel kan de RWB doelman en kele goede schoten uit z'n doel houden, doch hij kan niet voorkomen dat Wilhelmian de stand opvoert tot 26. In de resterende tijd onderneemt RWB verschillende aanvallen om de achterstand in te lopen, doch eerst enkele minuten voor tijd is 't wederom de midvoor die een door de Bos sche doelman teruggestompte bal fraai inkopt 36. Kort hierna komt het einde van de ze voor beide partijen nuttige oefenwedstrijd, die door Wil helmina verdiend werd ge wonnen en door den heer v. d. Heuvel uitstekend werd ge leid. NATIONALE ATHLETIEK- WEDSTRIJDEN TILBURG. L. Schuwer werd enigste Zuidelijke A-klasser op de 400 Meter. Weer een eerste plaats voor Timmermans op de 3 K.M. Kunst en Kracht te Tilburg organiseerde Zondag nationale wedstrijden, waaraan athleten uit het gehele land deelnamen. Juliana werd vertegenwoor digd door A. Schuwer, Fons Timmermans en Jac. v. Hilst. Temidden van dit sterk gese lecteerde veld behaalden onze stadgenoten resultaten, die ie ders aandacht vragen. De 19- jarige Louis Schuwer was de grote man van de match, ja zelfs van het gehele Zuiden. Zijn snelheid op de 400 Meter van 52.8 seconde deed hem naar de A-klasse promoveren. Een succes op de eerste plaats voor hem zelf, maar tekens voor het gehele Zuidelijke dis trict. Lange jaren was men hier in het Zuiden geen A- klasser rijk. Nu is het L. Schu wer, die op dit nummer de hoop van het Zuiden op zich gevestigd heeft met een gras- baantijd, die werkelijk opmer kelijk is. Hij was het ook die en passant de overwinning op de 200 Meter behaalde. Fons Timmermans, eerst 18 jaar oud, bevestigde voor de zoveelste keer zijn meester schap op de 3 k.m. Met ruim verschil op v. Laarhoven, de Tilburgsche crack, kwam hij als eerste door de finish. Der de werd zijn 17-jarige clubge noot Jac. v. Hilst, die even eens een moedige goede race liep in fraaie stijl, doch in de eindspurt iets in snelheid te kort kwam. De gedetailleerde uitslagen zijn: 200 M. le L. Schuwer in 25 seconden. 400 M. le L. Schuwer in 52.8 seconden. 3000 M. le F. Timmermans in 11 min. 9 seconden. 3e Jac. v. Hilst in 11 min. 16 seconden. DE DRIEDAAGSE FIETSTOCHTEN DOOR BRABANT De Bosse Markt zal op 28, 29 en 30 Augustus veel be langstelling trekken als de deelnemers (sters) elke mor gen om 8 uur het dagelijks parcours van 6080 k.m. door het bekoorlijke Brabantse Meijerij-landschop met zijn rijke afwisseling aan natuur schoon en pittoreske dorpen zullen beginnen. Allen, die deelnemen aan deze „driedaagse" en aan de gestelde voorwaarden hebben voldaan, zullen een herinne- 46. De Langstraatse boeren kunnen samen pl.m. 50.000 méér verdienen, wanneer zij alle rogge voor 15 Oct. zaaien, want laat gezaaide rogge brengt veel minder op dan vroeg gezaaide. Machinaal zaaien geeft een besparing van 2535 kg. zaaizaad per ha., dit is voor ongeveer 10 gulden. Men moet dan zaaien op land dat minstens 14 dagen geploegd is. Zorg er vooral voor, dat de rogge niet te diep gezaaid wordt. Houd nu al met bovenstaande rekening. 47. De vergelingsziekte in bieten komt in de Langstraat algemeen voor. Een biet die verdroogt, krijgt gele en slap afhangende bladeren. Een biet met vergelingsziekte heeft ook gele, maar stijve, stijl op gerichte bladeren. Vergelings ziekte komt ook voor op vol doend vochthoudende gron den. De oorzaak is een virus, dat door bladluizen wordt overgebracht. Tussen twee haakjes, mond- en klauwzeer wordt ook door een virus ver oorzaakt. Bestrijdingsmidde len zijn er niet. Het is wel ge wenst de bieten vroeg te zaai en en veel bieten per ha. te laten staan. 48. Een aardappellichter is een soort ploeg zonder rister. In de plaats van het rister zit ten er nu 6 ijzeren staven aan het schaar, die schuin naar achteren lopen. Het schaar gaat onder de aardappelen door en de ijzeren staven brengen de aardappelen naar boven. De lichter werkt het beste op zavelgrond en wan neer de aardappelen nog niet helemaal rijp zijn. Hij geeft een belangrijke arbeidsbespa ring. Ook een kleine boer kan hem aanschaffen. Een grote boer of een werktuigencoöpe ratie koopt liever een rooima- chine. 49. Kunt U ons vertellen, waarom er nog bijna 1/4 van de Langstraatse boeren met hun koeien gaan naar parti culiere prulstieren? En ver der, waarom zijn zij nog geen lid van een fokvereniging? Is het omdat zij nog niet weten dat ook de eigenschappen van een prima stamboekstier over erven? Is het omdat er geen pit in die kerels zit? Is het omdat ze aan de oude sleur blijven hangen? Is het omdat vele particuliere stieyhouders beweren, dat zij goede stieren hebben? al is dit meestal niet! Is het omdat bij hen de vrouw baas is van de centen? Is het 50. Een uitvinding van een „slotenschoonmachine" is er nodig, om alle vuile polder sloten nog voor de winter schoon te krijgen. In Duitsland gebruikte men een z.g. „Grabenreinigungs- schnecke". Deze machine is momenteel niet te krijgen. En wanneer de ontdekking van de slotenschoonmachine komt weten wij nog niet. Wij raden U dus aan, zo spoedig moge lijk de sloten op te halen. C. v. d. Ven, Drunen. ring ontvangen, waaraan bij elke volgende deelname een nieuw kenteken zal worden toegevoegd. De deelnemers van groepen krijgen èn individueel èn als groep een herinnering aan de volbrachte driedaagse. De inschrijving voor dit f iets-festijn van de V.V.V. 's-Hertogenbosch-Vught sluit op 23 Augustus. In verband met de te ver wachten grote deelname en het onderbrenger: der vele gasten, veroekt het bureau V.V.V. te 's-Hertogenbosch tijdig in te schrijven.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2