MARCONI, HET VERGETEN GENIE? NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING trein gaat weer lopen De FEUILLETO N De geheimen van villa „The Lawns" Amstcrdlara. Aan verschillende bezienswaardigheden werd op de heenreis een bezoek gebracht. In de hoofdstad maakte het gezel schap een rondvaart door de ha vens en grachten. Eerst te ca. 4 uur in den morgen van Vrijdag keerde het gezelschap zeer vol daan in Sprang terug. De Chr. Gymnastiekvereniging „Pro Patria" van Sprang-Capelle ging Vrijdag per boot vanuit Geertruidenberg naar Hoek van Holland, 's Morgens 5 uur werden de deelnemers en deelneemsters (bijna 300 in getal) met auto's naar Geertruidenberg gebracht. Te ca. 11 uur werd Hoek van Holland bereikt, alwaar men zich gezellig wist te vermaken. Om 4 uur werd de terugreis aanvaard, om te ca. 11 uur weer in Sprang- Capelle te arriveeren. De leden der Geref. Knapen- vereeniging „Samuël" maakten j.l. Zaterdag onder leiding van dhr. G. Braspenning een fietstocht naar Dorst, en via Rijen en Tilburg naar Oisterwijk. alwaar het vele natuurschoon werd bezichtigd. VRIJHOE VE-C APELLE Slachtoffer van zijn plicht. De familie van der Schans- Kruijf, Loonschendijk, Vrijhoeve- Capelle, ontving j.l. Zaterdag het droevige bericht dat hun zoon in Indië is gesneuveld. CAPELLE. De bakkers, aangesloten bij de plaatselijke bakkersvereni- ging, die nog niet zo ver zijn als hun collega's in andere gemeenten die reeds enkele jaren aaneen jaarlijks genie ten van een vacantieweek, hebben vorige week toch één dag hun bakkerij de rug toe gekeerd. Zij hebben j.l. Woensdag met hun echtgeno ten per autobus een plezier reis gemaakt naar het Zuiden van Limburg en daar genoten van het schitterende natuur schoon en verschillende be zienswaardigheden. Mogelijk, dat de ondervin ding van deze ene vacantie- dag het zijne er toe zal bij dragen ook in de gemeente Sprang-Capelle de vacantie week voor de bakkers in te voeren. Het ligt in 't voornemen van de onlangs ongerichte Oranjevereniging „Wilhelmi- na" de feestelijkheden ter vie ring van de veriaardag van H.M. Koningin Wilhelmina te dezer plaatse te houden op Zaterdag 30 Augustus a.s. De Oranje-vereniging te Vrijhoeve organiseert een feestelijke herdenking op Maandag 1 September d.a.v. Onze muziekvereniging „Kunst na Arbeid", die j.l. Zaterdag te Udenhout deel nam aan het ter viering van het 105-jarig bestaan van het muziekgezelschap „Moed en Volharding" georganiseerd 3- daags Festival, opende aldaar in de lommerijke voortuin van het kasteel de avond-feeste lijkheden, waaraan o.a. mede werking verleend werd door de Mannenkoren „La Renais sance" uit Tilburg en „Oefe ning en Vermaak" uit Uden hout, alsmede door de jubi lerende vereniging. In de haar toegemeten tijd voerde onze muziekvereniging onder leiding van de wnd. directeur, de heer A. Dankers uit Loon op Zand, een vier tal nummers omvattend pro gramma uit. dat geopend werd met de Woolei Mars van Beka, waarna uitgevoerd werd Cavalerie Légère van Fr. van Suppé en Wiener Praterleben van S. Translateur. De pittige K.L.M.-mars van Willy Schoo- temeijer besloot het program ma, dat op verdienstelijke wijze en tot genoegen van de talrijke luisteraars, getuige 't spontaan applaus na ieder nummer en na afwerking van het programma in zijn geheel, werd. uitgevoerd. Andermaal organiseerde de motorsportvereniging „Ma rijke" j.l. Zaterdagnamiddag Voor haar leden een wed strijd, ditmaal een z.g. „Vos senjacht", die, evenals de reeds eerder gehouden wed strijden, schitterend geslaagd is en waarvoor een 20-tal le den aan de start verschenen, die te 4 uur onder grote be langstelling plaats had bij 't clublokaal, het café van de heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoeve-Ca- pelle. Met 1 minuut tussenruim te startten de deelnemers voor het parcours, dat liep over Waalwijk, Waspik, 'sGra- vemoer en Dongen naar het bekende ontspanningsoord „Bos en Duin", waar 't eind punt van de tocht bleek te zijn. Eén der deelnemende motorrijders scheen over een fijne speurdersgave te be schikken, want deze zat, on der het genot van een koele dronk, „de Vos" bij aankomst aan „zijn hol" rustig af te wachten. Jammer voor hem zelf kon hij natuurlijk niet voor een prijs in Efönmerking komen. De eerste prijs, een motor tas, werd gewonnen door Adr. van der Werken, die het tra ject had afgelegd in 1 uur 18 min.; de tweede prijs, een motor-windcap, werd behaald door G. Konings, die met 4 minuten tijdsverschil de finish bereikte. De andere prijzen vielen ten deel aan H. van Dongen, A. de Jong, J. van Drongelen, J. Konings, J. de Jong, J. v. Roosmalen, Blom en H. v. d. Aa. Na de prijsuitreiking bleven bestuur en deelnemers nog enige tijd gezellig bijeen, waarna in verenigingsverband de terugtocht werd aanvaard. Met een ere-ronde door de ge meente, die van de zijde der inwoners veel belangstelling trok, werd deze goedgeslaag de wedstrijdmiddag besloten. De Eerw. Heer Joh. Ver- welius, cand. t. d. H. Dienst te Huizen, heeft voor de toe zegging van beroep naar de Ned. Herv. gemeente aan de Loonschendijk bedankt. Bij het dezer dagen te 's-Bosch gehouden examen, slaagden voor het diploma Costumière de dames C. van der Schans, D. Honcoop, D. v. Oversteeg, J. Snijders en B. Kruis, terwijl het Lingerie diploma werd behaald door de dames M. Evertse en D. Evertse. Zij genoten hun opleiding bij mei. T. C. Kruis alhier. De gemengde zangver eniging ,,'t Rozeknopje" hoopt a.s. Donderdag 21 dezer onder leiding van haar directeur, de heer L. Sars uit Waalwijk, deel te nemen aan het door de Chr. gemengde zangver eniging „Soli Deo Gloria" te Werkendam uitgeschreven Muziek- en Zangconcours. Wij wensen de vereniging, die zal uitkomen in de le af deling en haar directeur die dag veel succes toe. In de periode van Za terdag 23 tot en met .Zaterdag 30 Aug. a.s. zal door de ver eniging „Het Groene Kruis" voor de gemeente Sprang- pelle een huis-aan-huis col lecte worden gehouden ,ten behoeve van de Noord Brab. vereniging tot bestrijding van de Tuberculose. WASPIK. Kermis. Op 31 Augustus, 1 en 2 September wordt weer de jaarlijkse Waspikse kermis houden. In tegenstelling met vorige jaren zal de kermis niet in de straat of bij het postkantoor gehouden wor den, maar zullen dit jaar de kermisexploitanten hun ten ten op het voetbalterrein moeten opslaan. Naar wij vernemen komen dit jaar verschillende attracties, o.a. een cake-walk, luna-park, luchtschommel, zweefmolen, autoscoter, speerwerptent, vis en gebakkraam enz. enz. Ook de bekende Waspikse matinee's zullen weer door gang vinden, terwijl practisch weer in elk café gedanst zal kunnen worden. Woningbouw. De bouw van de onlangs aanbestede 30 woningen te Waspik-Boven is reeds in volle gang. De fa. Jos Ley ten uit Raamsdonk heeft dit werk 20 Juli was het tien jaar geleden, dat G. Marconi, de Koning in het rijk der uitvindingen, het genie dat afstanden te niet deed te Rome stierf. Opnieuw zal de wereld, gelegen heid hebben om in grote dank baarheid te denken aan een man, die meer dan enig ander tijdge noot of het moest Edison zijn gedaan heeft voor de bescha ving en de vooruitgang: Guilielmo Marconi. Zal echter de wereld die gelegenheid aangrijpen? Het is zeer twijfelachtig. Aan de her denking van zijn geboortedag, 25 April j.l. werd geen aandacht be steed; aan het feit, dat het op de 20ste Juli tien jaar geleden was, dat Marconi te Rome overleed, heeft de wereld evenmin gedacht. Als er evenwel een man op de wereld is geweest, die het ver dient heeft dat zijn nagedachtenis bij een dergelijke gelegenheid ge ëerd wordt, dan is het wel deze Italiaan, wiens wonderbare vin dingen, waaraan we al zo gewoon zijn, een bron van onuitputtelijke zegen zijn geweest voor de mens heid en die millioenen aan zich verplicht heeft. Als wij in onze huiskamers zit ten en wij vangen de geluiden van reusachtige afstanden in onze luidspreker op, dan denken wij er niet aan, dat wij dit allemaal te danken hebben aan de man, die voortbouwde op de resultaten van andere geleerden en het middel vond om draadloos ontzaggelijke afstanden te overbruggen, die het mogelijk maakte, dat polen met ejkander verbonden kunnen wor sen en mensen, midden op de grote oceanen in gevaren, onmid dellijk over grote afstanden hun S.O.S., hun „save our souls" (redt onze zielen) uit kunnen zen- den.-Hoevele mensen zouden daar aan hun leven reeds te danken hebben? Een geniaal knutselaar. Op 25 April 1874 werd Mar coni geboren als zoon van een Italiaanse landjonker, die met een rijke Ierse vrouw gehuwd was. Te Bologne, zijn geboorteplaats, groeide hij op en op school trok hij de aandacht door zijn grote schranderheid en zijn aanleg voor de natuurkundiqe wetenschappen. Hij leerde snel en was al zijn medeleerlingen voorbij. Knutselen was het liefste wat hij deed en vaak sloeg zijn vader hem hoofd schuddend gade als hij het ene voorwerp na het andere uit elkaar haalde en weer in elkaar zette. De jeugdige Marconie verslond boe ken over scheikunde, na tuurkunde, wiskunde, werktuig kunde en was al vroeg op de hoogte met de theoriën van ge leerden als Hertz, Crooks enz. Zijn vader stelde hem een schuur ter beschikking om te experimen teren met draden, glazen en meta len buisjes, enz. Want al vroeg had hij zich in zijn hoofd de gedachte gevormd, dat het mogelijk moest zijn draad loos contact - aan te brengen. Hij bevroedde de geweldige mogelijk heden van electrische trillingen. Hij was nauwelijks 22 jaar toen hij reeds uiterst belangrijke resultaten bereikte met zijn geaard antenne systeem. Hij verhoogde de capaci teit van die antenne door draden naast elkaar te spannen. Een jaar tevoren had hij op het landgoed van zijn vader, als 21- jarige jongeling, zijn eerste merk waardige proeven gedaan door met gebrekkige hulpmiddelen, om dat zijn vader er niet veel heil in zag aan de liefhebberijen van zijn zoon veel geld te spenderen, op korte afstand Morsetekens over te brengen. Weliswaar schoot zijn vader hem de eerste gelden voor patent- kosten voor, maar Marconi moest naar Engeland om zijn vindingen aan de practijk te toetsen, want ia ziin eigen vaderland had men weinig geloof in hem en zag men de betekenis van zijn proeven niet La. De Engelse postautoriteiten had den er een andere kijk op. Hij deed deze heren trouwens ver stomd staan, toen hij er in slaag de over een afstand van 6 K.M. geluiden duidelijk over te brengen zonder draad. Dat was iets ongelooflijks voor die dagen, aan het einde der vo rige eeuw. Marconi kreeg nu geld eu kon op grote schaal proeven nemen. In 1898 slaagde hij er in een verbinding tot stand te bren ger. tussen Bornemouth en Wight en een week later werd zijn naam wereldberoemd, toen hij over het Kanaal telefoneerde zonder draad Het keerpunt. Het genie Marconi is een reus die wonderen wrocht. Van dat ogenblik af het was in 1899 en Marconi was toen bijna 24 jaar, was zijn naam ge vestigd en stelden de Engelsen hem net zoveel geld beschikbaar als hijzelf wilde hebben door mid del van een opgerichte Draadloos- Telegrafie-Maatschappij. Een an dere maatschappij kocht voor veel geld zijn patenten aan en Marconi was in een keer een rijk man. De schepen begonnen zijn uitvinding toe te passen en omstreeks deze tijd dankte de bemanning van een schip in nood voor het eerst in de geschiedenis aan de toepassing der draadloze telegrafie het be houd van haar leven. Marconi experimenteerde ver der. Hij wilde de gehele wereld met zijn draadloze omspannen. Hij bouwde geweldige zendstations aan de Ierse kust en op de 21ste December van het jaar 1900 sein de Marconi voor het eerst over de Oceaan en werden aan de andere kant van het grote water in New Foundland zijn seinen opgevan gen. Dat was een geweldige dag in het leven van de 26-jarige Marco ni. Hij was een der grootsten van zijn tijd geworden, met Edison, ue grootste uitvinder die de wereld ooit gekend heeft. Men besefte toen nog niet volkomen welke enorme gevolgen de resultaten van Marconi zouden hebben. Aan radio dachten nog slechts enkelen en aan de mogelijkheden daarvan dacht misschien alleen Marconi. Ook in Italië begon men lang zamerhand begrip te krijgen van de betekenis van de jonge landge noot en nu vloeiden plotseling kapitalen toe om hem te helpen bij zijn proefnemingen. De Itali aanse regering was de eerste, die de draadloze op haar oorlog schepen invoerde. Zij steunde Marconi met het oprichten van grote stations en verschafte hem de middelen voor het kopen van de duurste apparatenMarconi bleef ijverig alle mogelijkheden onderzoeken. Overal werden ra diostations opgericht en de radio deed zijn intrede in de wereld. De wondere vinding van Marconi verbond de uiteinden der wereld en bracht de volken op beide halfronden dichter tot elkaar. In Nederland hoort men in 1919 voor het eerst stemmen uit de lucht, in verre Aziatische gewes ten uitgezonden. De radiotechniek bracht een omwenteling in de we reld, die in geen enkele periode der wereldgeschiedenis haar weer ga heeft. Wat het genie van Mar conie voor de mensheid deed is rnet niets te vergelijken. Denk 'slechts aan de betekenis van de ra dio. Als de wereld de namen van vele groten reeds vergeten is, zul- zij Marconi nog moeten gedenken als de reus, die wonderen wrocht. N. P. C. onderhanden en er zijn reeds verscheidene blokken waar van de fundamenten al ge legd zijn. De woningcommis sie heeft al een begin ge maakt met de voorbereidende werkzaamheden, verbonden aan het verhuren van deze huizen. Zij die voor een wo ning in aanmerking wensen te komen, moeten zich vóór 25 Aug. e.k. op het gemeente huis aanmelden, alwaar for mulieren verstrekt zullen worden. RAAMSDONK. De bouw van 18 woningen, n.l. 14 te Raamsdonksveer aan de verbindingsstraat tussen de Groensteeg en de Koning straat en 4 te Raamsdonkdorp aan de Keistraat, is door Bur gemeester en Wethouders ge gund aan de heer J. C. Lode- wikus, aannemer te Raams donksveer. Gunning. Aan de fa. Schapers en de Bont, aannemers alhier, werd door de dienst Gem.-werken te Eindhoven opdracht ver strekt tot het dichten van de bomtrechters en 't bijwerken der taluds in een gedeelte van de dijk van het Beatrixkanaal. Jamboree. Onze plaatselijke verken nersleiders met nog enkele leiders uit omliggende plaat sen zijn Donderdagavond per vrachtauto naar Parijs ver trokken, waar zij een bezoek brengen aan de Jamboree. Aangezien de jongelui heele- maal geen geld mochten me- denemen, is het te begrijpen dat het een avontuurlijke tocht kan worden. Zij zijn echter opgewekt gestart en hopen Vrijdagavond daar te arriveren. Zondagmorgen wordt de te rugtocht aanvaard. GEERTRUIDENBERG. De plaatselijke commissie ouderdomsvoorziening is als volgt samengesteld: J. Waal wijk, voorzitter; P. Vermeer, secretaris; P. Damen en H. Heijdema, leden. Door het R.K. Kerkbe stuur is benoemd tot koster de heer P. Damen alhier; gelijk tijdig is de heer P. Vriends als zodanig ontslagen. Bij de laatst gehouden vergadering van de V.V.V. af deling Geertruidenberg werd in verband met het aftreden van het bestuur, een nieuw bestuur gekozen. Na de onder linge verdeling der functies is thans het betuur als volgt sa mengesteld: A. G. Renniers, voorzitter; L. Rutges, secre taris; T. Nederlof, penning meester; A. Elzendorn, J. Boomsma en Chr. v. Gerwen, leden. Bij het bestuur bestaan er plannen om de tweede helft van Augustus tochten te or ganiseren door de Biesbosch. Verder heeft het bestuur contact opgenomen met het bestuur der Geertruidenberg- se Zwemclub, om tot een in elk opzicht geschikte zwem- gelegenheid te geraken. R.K. Sportverenig. Right-Oh. Afdeling Dames-korfbal. Tot op heden was het niet mogelijk, dat een dames korf bal-team in competitiever band kon spelen. Sedert kort is echter hiertoe de mogelijk heid geschapen door de op richting van een dames korf- balbond, die verdeeld is over de 5 bisdommen, terwijl elk bisdom weer is onderverdeeld in districten. Het bisdom Den Bosch omvat Grave, Eindho ven, Tilburg, Vught en Geer truidenberg. Het bestuur van het district Geertruidenberg is samengesteld uit afgevaar digden van sportverenigingen van Zevenbergen, Moerdijk, Terheijden, Dussen, Waspik, Oosterhout en Geertruiden berg onder voorzitterschap van Mej. C. Blij levens, die te vens is aangewezen als verte genwoordigster in het dioce saan bestuur. De competitie voor de dames korfbal is reeds begonnen. Niet minder dan 11 teams nemen er aan deel en wel 5 in de A-klasse en 6 in de B-klasse. Op Koninginnedag, 31 Aug. a.s., zal door de R. K. Sportvereniging Right-Oh af deling gymnastiek op het marktplein een gymnastiek- demonstratie worden gegeven waaraan de Waalwiikse gym nastiekvereniging OW.S. haar medewerking zal verlenen. Des avonds om half zeven zullen de verenigingen geza menlijk een marsch door de stad maken, terwijl om zeven gezamenlijke maaltijd een rondtocht door de Amster damse grachten gemaakt met bezichtiging van de grote zeeschepen „Johan v. Oldenbarneveld", de „Ban doeng" e.m.a., welke in de zeehaven gelegen waren en vooral bij avond een pracht waren om te zien met hun vele lichtjes. Uit alles blijkt dat het 'n dag is geweest die nog lang in het geheugen zal blijven. Allen kregen op tijd hun natje en droogje en in de uitspanningen die zij aan deden in de omgeving van genoemde plaatsen, werd volop genoten. Tot slot kreeg men in Amsterdam nog een aangename verras sing, daar het gezelschap in de gelegenheid kwam nog een paar uurtjes met oud-Waalwij kers door te brengen. Dat het uur van scheiden toen nog te vroeg kwam, laat zich begrijpen, maar het waren echte ge zellige uurtjes van vriend schap. Over het algemeen mag men zeggen dat de goede geest tussen leden en be stuur door deze dag is ver sterkt, maar met dat al mag men het werk van den penningmeester niet verge ten, door het werk meer te waarderen en zijn belang stelling te tonen door het bezoeken van de ledenver gaderingen, die toch niet al te dikwijls zijn. De reis werd gemaakt per touringcar van den heer Mulders-Sars, die met zijn chauffeur, die de reis maakte, zeer veel heeft bij gedragen tot het welslagen van de dag, waarvoor een woord van dank namens D. V.S.V. zeer zeker op zijn plaats is. HET KLEIN SEMINARIE. Het Klein Seminarie te St. Michiels-Gestel zal het nieu we studiejaar na de grote va- cantie beginnen met 315 stu denten, het hoogste aantal dat ooit bereikt werd. Hiervan komen 45 studenten uit Til burg, 32 uit Eindhoven, 20 uit Den Bosch, 12 uit Helmond en 7 uit Nijmegen. RAAMSDONKSVEER. Door trein aangereden en en gedood. De 18-jarige wegwerker J. A. Eijkhóut uit Raamsdonks veer is, toen hij onder Zwijn- drecht aan de lijn werkte, door een electrische trein aan gereden. Hij werd ernstig ge wond aan rug en beide benen en overleed na aankomst in het Zuiderziekenhuis te Rot terdam. DRIE DAGEN ZONDER BROOD. De bakkers wensen tot prijsver hoging van het brood over te gaan. Om hun doel te bereiken nemen zij het zeer hardhandige middel van staking te baat: in vrij wel alle grote steden van ons land zal met ingang van heden gedu rende voorlopig drie dagen geen brood meer worden afgeleverd. Voorlopig kwamen o.m. bericn- ten omtrent deze staking binnen van Breda, den Bosch, Tilburg en omgeving, Amsterdam, Den Haag, Enschede en vele andere plaatsen. Leveranties aan ziekenhuizen, mi litaire instanties en gevangenissen gaan echter normaal door. Aan werknemers zal het volle loon worden uitbetaald. Ook in onze gemeente is de staking ingetreden, waartoe in een vergadering op Zondagavond werd besloten. Een nood-voorziening is inge steld, waarvoor wij verwijzen naar de publicatie van den Distri butie-dienst. Wij vestigen er de aandacht op, dat deze regeling natuur lijk niet doorgaat, als de staking inmiddels wordt op geheven. VERKORTING WACHTTIJ DEN BIJ OVERWEG TE BEST. De A.N.W.B. verneemt van de Nederlandse Spoorwegen, dat, naar aanleiding van een desbetreffend verzoek, de re geling van de bediening van de overweg te Best in de weg Best-Tilburg gewijzigd zal worden, zodat de wachttijden voor het wegverkeer korter zullen worden dan tot dusver uur de demonstratie op het Marktplein begint. A.s. Zaterdag wordt door Jhet plaatselijk comité van Draagt elkanders lasten" van het Christ. Nat. Vakverbond, Naar wij uit goede bron vernemen, zal het personen vervoer op de lijn Lage-Zwa- luwe's-Bosch op 5 October a.s. worden hersteld. Er zullen dan voorlopig 8 treinen worden ingelegd, vier in elke richting. Een belangrijk bericht voor plaats en streek, dat zeer zeker grote voldoening zal wekken. DE BAKKERS SLUITEN. Zondagmiddag hebben de bakkers van kring 251 in Tha lia vergaderd onder leiding van het comité van actie. De heren Jordens en van Hooff hebben de zaak nog eens dui delijk uiteengezet en gezegd waar het op stond, terwijl in een des avonds gehouden ver gadering, waarbij ter oriën tatie ook bakkers uit Kaats heuvel en Loonopzand aan wezig waren, werd besloten de zaken voor een dag te slui ten, dit om te laten zien dat men, als het nodig is, één kan zijn. Naar men ons echter uit zeer betrouwbare bron mede deelde, zal de staking waar schijnlijk niet langer dan een 'dag duren. T.B.C.-bestrijding. Zaterdag a.s. zullen bloem pjes worden aangeboden ten bate van 't Provinciaal Fonds voor de T.B.C.-bestrijding. Het Prov. Fonds draagt ge regeld bij voor bestrijding der kosten van de plaatselijke vereniging. Een ieder drage het zijne bij voor dit goede doel. OPDRACHT. Het buiten-schilderwerk van 't gemeentehuis is opge dragen aan de heer L. Bijnen, ,mr. schilder alhier. De heer G. Bijnen zal ,,'t Slot" opschilderen. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 24) Nu, wij zullen wel op onszelf kunnen passen. Waar om moet je het hem dan zo moeilijk maken? De man gaf 'n verontwaar digd antwoord en, naarmate hij in zijn vervoering luider ging spreken, hoorde Welton dat het de stem van Box was. Vat je dat niet? Ik be waak dien vriend, die daar boven zit. Denk je soms dat we hem zo maar zullen laten gaan? Neen, neen. Verraders in het kamp kunnen wij niet gebruiken. Hallo! Daar heb je de anderen. Ik haat ze beiden, sprak de vrouwenstem. Welton zag nu ook twee ge stalten naderbij komen. Plot seling ging het licht in den tegenovergestelden vleugel op en hij herkende de beide re chercheurs van politie. Ze bleven staan midden op het grasperk en keken blijkbaar uit naar Box en de vrouw. Welton zou 't hebben kun nen uitschreeuwen van vreug de, toen iets in de houding van het tweetal hem toch weer deed afzien van zijn voornemen om zich kenbaar te maken. Ze gaven namelijk een teken -aan de twee onder het venster en daarna wissel den ze waarschijnlijk nog an- een collecte gehouden ten ba te van het tuberculose-bestrij- dingsfonds. Deze collecte, wel ke ten zeerste wordt aanbevo len, omvat zowel straat- als huis aan huis-collecte. Oud-leden „D.V.S.V.y' Bovengenoemde vereni ging is Vrijdag 15 Augus tus de gehele dag op stap geweest. Des morgens om 5 uur waren alle leden met hun dames, die voor deze dag al hun zorgen op zij hadden gezet, present en ging men gezamenlijk eerst in Den Bosch de H. Mis bij wonen, en na het eerste „bakske" gebruikt te heb ben in de Meijerijsche Kar trokken ze in de richting Utrecht, Bilthoven, Baarn, Soestdijk. Na enig oponthoud in de ze prachtige omgeving en nadat eerst door allen voor het paleis Soestdijk uit vol le borst het Wilhelmus ge zongen was, werd de reis verder voortgezet naar Schiphol, waar onder lei ding van een gids een rond gang werd gemaakt over 't terrein en vele beziens waardigheden werden be zichtigd en waar men ook verschillende vliegtuigen zag komen en gaan, wat zeer interessant was, zodat er ook onder 't gezelschap enkele dames en heren lust kregen eens een tochtje in de lucht te maken, waar van ze echter moesten af zien, daar de tijd hiervoor ontbrak en men dan ook de K.L.M. verliet en in goede stemming de reis werd voortgezet naar Amster dam, waar de middag en avond verder werd doorge bracht. Hier werd o.m. een bezoek gebracht aan „Ar- tis" en daarna werd na een dere signalen. Hielden de re chercheurs zich soms maar of ze vrienden waren van de bende? Hadden ze zich door list toegang verschaft en wist men niet wie en wat ze waren. Even later trad Box te voor schijn en ging naar hen toe. Welton hoorde niet wat ze te gen elkaar zeiden, maar het leek een vriendschappelijk onderhoud te zijn. Zouden die rechercheurs hem nu ook beetgenomen hebben?Een afgrijselijke gedachte was dit. j HOOFDSTUK XXII. Miss Ferriby en haar slachtoffer. Intussen sloeg Welton in de grootste spanning het viertal gade. Ineens hoorde hij er een zeggen: Daar heb je Cockett! en allen keken ze in die rich ting. Dit was Welton een af doend bewijs, dat ze vrienden waren. Cockett kwam langzaam aangewandeld met de handen in de zakken en een sigaret in de mond. Wel, hoe staat het er mee. Heb je hem al te pakken? vroeg hij, terwijl het drietal nu naar de plek onder het venster trok, waar de vrouw stond te wachten. Ja, antwoordde degen die geposeerd had als de leider van de twee rechercheurs. Hij is daarboven. Wat zouden ze met hem van plan zijn, vroeg de vrouw weer. Boosaardig lachende vertel de Cockett: Die kerel heeft mij gezien op de avond van het bal bij Mr. Ospringe en dien is hij onmiddellijk de volgende morgen gaan waar schuwen, dat hij een „gevaar lijk" mens onder zijn bedien den had. Ja, dat is nu eenmaal zo zijn manier van doen, riep de vrouw. Nu, maar Ospringe is 'n gladde kerel hoor. Hij liet mij en nog een ander, die hij pas in dienst had, bij zich komen. Mij vroeg hij, of ik ook be kend stond onder een andere naam en ik zei: ja, want dat mijn vorige werkgeyer de naam van Cockett net een uit een kluchtspel vond. Die is goed! riep nu weer een van de anderen. Ik zei verder dat ik in dienst was geweest van een liefdadige dame, Miss Ferriby, die ook aan waarzeggerij deed en dat zij voor haar zaken van weldadigheid een sechetaris had, die zich vijandig had ge steld tegenover al de bedien den, want dat hij had gezegd dat wij dieven waren. Mr. Osnringe nam dit nog al heel kalm op, althans hij stuurde mij niet weg. Toch geloof ik dat wij er verstandiger aan zullen doen, die onderneming in zijn huis nog 'n paar maan den uit te stellen, anders mocht hij eens denken dat Kevnes toch wel gelijk kon hebben. Ja, die secretaris is een last. En wat de oude dame in hem ziet, is mij een raad sel. Cockett smaalde: Hij heeft jou leelijk ver drongen, hé Box? De anderen lachten nu ook, maar ineens bracht de vrouw hen in herinnering: Jullie moet niet zo luid ruchtig zijn. Je wilt toch niet dat hij het hoort? Wat komt er dat nu nog op aan! Hij zit daar goed vast, dus laat hem horen wat hij wil. Jullie zult toch niet te hard voor hem zijn? vroeg de vrouw weer. Want dat zou Miss Ferriby ook niet willen hebben. De blonde rechercheur lachte luid en riep: Nu, dan ken je je eigen sekse niet. Er is geen man ter wereld zo sniitig als een jaloerse vrouw en 'n tijgerin is no g'n beestje bij wat Miiss Ferriby wordt als haar wraakzucht is ge wekt. Maar hoe kon zij nu ver wachten dat hij liefde voor haar voelde? Verdiep je daar nu ook maar niet verder in, gaf Coc- ket haar de raad. Alle vrou wen houden zich nu eenmaal voor een schoonheid, dus on ze geëerde „werkgeefster" ook. In ieder geval, hernam de vrouw, hoop ik toch niet dat zij het in het hoofd krijgt om hem dezelfde wreedaardige behandeling te laten onder gaan als jullie dien armen Browne oplegden. Ik verzeker je ook dat geen van ons vrou wen je daarbij de behulpzame hand zou willen bieden. Welton gleed ineens van zijn verhoogde staanplaats, 'n Ogenblik bleef hij on de grond liggen, ofschoon hij, wat de val betrof, er met de schrik af kwam. Eer hij opstond, be merkte hij echter dat er door de vloer een vreemd geruis drong. Hij bracht zijn oor nog het geval was. De weggebrui kers zullen met de nieuwe re geling van de Spoorwegen ten zeerste gebaat zijn. VIER NEDERLANDERS OP BEESTACHTIGE WIJZE VERMOORD. Oost-Java: rondzwervende ben den van de T.N.I. leden op Oost- Java gevoelige verliezen, toen krachtig moest worden opgetre den. Ten Zuiden van Djember heeft de bevolking 22 rampokkers uitgeleverd, onder wie de leider van de Masjoemi. In de sector van Malang waren wederom sluip schutters actief. Op Zuid-Sumatra werd hinder ondervonden van sluipschutters in de omgeving van Kajoeagoeng. Te Mandar op Zuid-Celebes meld den zich zeven terroristen. Vóór dat de Nederlandse troe pen Lemah Abang bereikten zijn aldaar de Nederlander Oudentaa? met twee zoons en een dochter door de republikeinen op beest achtige wijze vermoord. Op 23 Juli hebben de republi keinen voor hun aftocht uit Mad- jalengka de gevangenis openge steld, zodat thans tachtig ongure elementen in de omgeving van de stad rondzwerven. Onze verliezen sedert het sta ken der vijandelijkheden zijn: 29 gesneuvelden, 91 gewonden en één vermiste. INDISCHE AMBTENAREN WENDDEN ZICH TOT DE KONINGIN. De Chinese consul-generaal te Batavia heeft zich tot Djokja ge wend met het verzoek om, even als de Ned.-Indische regering, toe te staan dat het Chinese bevol kingsdeel gewapend wordt ter be scherming van diens leven en wel zijn, tegen de aanvallende terro ristische benden. Het huren van een fiets mag niet meer kosten dan 30 cent per uur, 1.25 per dag en 6.— per week. Tandems mogen ten hoog ste het dubbele van deze bedra gen opleveren. -—Het programma van het Ne derlands elftal voor het a.s. sei zoen vermeldt de volgende wed strijden: 21 Sept. 1947: Nederland-Zwit serland. 18 April 1948: Nederland-Bel- gië. 6 Mei 1948: België-Nederland. Voorts worden in de maand Mei 1948 gespeeld: in Oslo: Noor- wegen-Nederland en in Stockholm: Zweden-Nederland. wat dichter bij het kleed en luisterde. Of het nu stemmen waren pf dat er water ruiste, kon hij niet goed onderschei den. Hij kroop nog wat over de gond en kwam tot de ont dekking dat het geruis het sterkst was daar, waar er een luipaardvel voor de rustbank lag. Hij sloeg het kleed op en zag, dat daar vlak onder de ruwe planken lagen. Dit alles kon hij slechts waarnemen bij de gloed van het vuur. Ineens werd de sleutel van de deur aan de andere kant omgedraaid en vliegensvlug trok Welton het kleed glad en nam hij zelve plaats in den stoel bij den haard. Miss Ferriby trad binnen en op het ogenblik dat de deur open ging, zag hij de lange gedaante van Box achter haar in de groote salon staan. Zij sloot de deur niet weer af. Welton stond langzaam op, maar sprak geen woord. Zij knipte het licht aan en hij werd toen gewaar dat zij zéér bleek zag en dat haar grote grijze ogen een vermoeide uit drukking hadden. Ze trad tot vlak bij hem en merkte op: U ziet er slecht uit. Wat scheelt er aan? Ik heb er mij over ver wonderd, waarom ik hier op gesloten werd. Neen, daar behoeft u zich niet over te verwonderen. U wist heel goed waarom dit was. U ljpn toch niet verwach ten dat, wat u deed, onopge merkt zou blijven? (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4