De Echo van het Zuiden NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING NIEUWS UIT KAATSHEUVEL No. 67 Donderdag 21 Augustus 1947 Land en iuinbouw ZONDAGSDIENST 24 Augustus 1947. Dr. P. J. A. Lenglet. Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 24 Augustus: 10 uur: Ds. Kuiperi. GESLAAGD. Op het examen van de cor poratie voor het huisschil dersambacht tot toepassing van de Vestigingswet, geves tigd te Utrecht, slaagde de heer Joh. M. Bijnen alhier, voor het diploma vakbe kwaamheid in het schilders bedrijf. BIOSCOOPPROGRAMMA. teurs van „Herwonnen Le venskracht". Besloten werd in de komende winter ook een feestavond te organiseren. Met de rondvraag, waarvan druk gebruik werd gemaakt, werd de vergadering gesloten. NIEUWKUIJK. Hengelconcours. De Nieuwkuijkse Hengelsport- vereniging „Visschers - Geduld" hield in het Kanaal 's-Bo^ch— Drongelen een hengelconcours. Hieraan waren vele en prach tige prijzen verbonden, die na al- loop onder een gezellig samenzijn in het clublokaal werden uitge reikt. De eerste prijs winnaar was L. van Son alhier. Kath. Thuisfront. MUSIS SACRUM. „Het Onzichtbare Paar", de verfilming van de roman „Topper", die Vrijdag, Zater dag, Zondag en Maandag in Musis komt, is een dolgeesti- ge, moderne „spook"-film. Constance Bennett en Cary Grant zijn het paar, dat bij 'n ongeluk omgekomen, als een soort geesten moet blijven voortbestaan, totdat het een goede daad heeft gedaan en deze goede daad zal bestaan in het ontgroenen van het schuchtere eerzame burger mannetje „Topper" (Roland Young), die bij zijn bazige echtgenote (Billie Burke) bit ter weinig in te brengen heeft. Plet paar, dat nu eens in on zichtbare vorm, dan weer in tastbare gestalte optreedt weet het tenslotte na allerlei avon turen 2^ ver te brengen dat Topper voortaan een lieve menswaardige behandeling ondervindt van zijn vrouw en dat zij zelf een betere wereld binnen kunnen treden. LUXOR. De film „Aloha", die Vrij dag, Zaterdag en Zondag in Luxor draait, neemt ons mee naar een onbewoond eiland in de Stille Zuidzee, met wuiven de palmbomen, stille stran den, zang en dans vol roman tiek. Voeg hier nog bij de op winding en intrige, die de Melbourne-race vergezellen, en een idyllische liefde, en 't recept voor een aangename, bekoorlijke film, die rijk is aan afwisseling, is gereed. De kapitein-vlieger Rungis (Jean Murat) en de nicht van de Engelse Minister v. Lucht vaart Betty Stanton (Danielle Parola) ontmoeten elkaar bij de start voor de Melbourne- race, waaraan zij beiden deel nemen. Alle twee verongeluk ken zij en komen (o, wonder lijk toeval) op hetzelfde on bewoond eiland terecht, waar zij een idyllisch en primitief leven leiden, totdat een avon tuur met piraten er een einde aan maakt, maar ze krijgen elkaar! DRUNEN. Zang en Vriendschap. De zangvereniging Zang en Vriendschap hield Zaterdag een algemene ledenvergade ring in haar clubgebouw. Na op gebruikelijke wijze te hebben geopend, werd de agenda vlot afgewerkt. Be sloten werd besprekingen te voeren met de plaatselijke geestelijkheid om de vereni ging om te bouwen tot een R.K. vereniging. Tevens zal een beschermheer worden aangezocht. In het komende winter-seizoen zal de vereni ging haar eerste uitvoering geven voor haar donateurs. Men zal deze "uitvoering ge heel laten bestaan uit zang, daar men veronderstelt dat de donateurs hoofdzakelijk zangliefhebbers zijn. Geheel kosteloos zal men in de ko mende winter o,ok een uit voering geven voor de dona- Ter gelegenheid van de a.s. Kermis alhier is door het Kath. Thuisfront met die dagen voor onze jongens in Iriaië een grote verloting georganiseerd. Wij twij felen niet of menig kermisbezoe ker zal voor dit mooie doel een klein bedragje afzonderen. HEUSDEN. Burgemeester Honcoop vraagt ontslag. Bij K.B. is aan P. L. Honcoop, geboren Heusdenaar, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Septem ber, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hat- teh, met dankbetuiging voor de langdurige diensten als burgemees ter bewezen. SPRANG. Noodwet Ouderdomsvoorziening. Wij verwijzen belanghebbenden naar de in dit nummer voorkomen de advertentie vanwege de Com missie van Onderzoek Noodwet Ouderdomsvoorziening, waarin de gelegenheid wordt bekend gemaakt tot het afhalen van formulieren voor aanvrage van een uitkering. „Draagt Elkanders Lasten". Vanwege de plaatselijke t.b.c.- commissie van de Chr. Besturen bond Sprang-Capelle, zal op Za terdag 23 Augustus in onze ge meente eene huis-aan-huis-collecte gehouden worden ten bate van het T.B.C.-Fonds „Draagt Elkanders Lasten" van het Christelijk Natio naal Vakverband in Nederland. Deze collecte zal tevens plaats vinden in het protestantse deel der gemeente Loon-op-Zand, n.l. Loonschendijk. Waar dit van ouds bekende fonds, dat reeds zoveel in het be lang der t.b.c.-lijders mocht doen, ook na de bezetting weer de steun van allen nodig heeft, om aan de aanvragen om hulp te kunnen vol doen, twijfelen wij er niet aan, of eenieder zal de collectrices a.s. Zaterdag zijn gift schenken. Bakkersstaking. Ook in onze plaats meenden de bakkers j.l. Maandag het bijltje er bij te moeten neerleggen. Gelukkig is het bij deze eene dag gebleven en werd Dinsdag weer op normale wijze brood ge leverd. Beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Ongeval. De landbouwer K. te Loon schendijk had Maandagmiddag het ongeluk in de Besoijensesteeg al hier van zijn fiets te vallen, door dat kinderen op 't fietspad speel den. Hij kwam zo ongelukkig te recht dat hij bewusteloos en met een diepe hoofdwonde bij dhr. V. moest worden binnengedragen. Bij afwezigheid van Dr. Winkelman verleende diens assistent genees kundige hulp, die de wonde hechtte en ernstige inwendige kneuzinqen constateerde. Later werd dhr. K. per auto naar zijn woning vervoerd. Voetbal. De voetballiefhebbers staat a.s. Zaterdag een belangrijke wed strijd te wachten. Op het terrein van N.E.O. aan de Biersteeq al hier zal n.l. de ontmoeting N.E.O. —Sparta plaats vinden, waarbij het gaat om het kampioenschap voor de Langstraat van de Zater dagmiddagcompetitie van de Brab. Voetbalbond. Beide ploegen zullen er natuur lijk alles opzetten om de overwin ning te behalen. We verwachten Zaterdagmiddag 6 uur dan ook veel belangstelling op het N.E O - terrein. CAPELLE. De in het café Cové-v. Haart aan de Nieuwevaart gevestigde postduivenvereni ging „De Luchtvaart", hield j.l. Zondag met jonge duiven een wedvlucht vanaf St. Quint in (Fr.), waarbij de le duif, welke een gem. snelheid van 993,02 M. per minuut be reikte, werd geconstateerd om 11.49.02, terwijl de laatste prijswinnende duif, wier ge middelde snelheid per minuut 702,80 M. bedroeg om 13.29.13 werd geconstateerd. De prijzen vielen ten deel aan: J. van Doornik 1, 7; M. van Wijk 2, 4, 5, 6, 8, 10, 22, 29, 30; Adr. Klootwijk 3, 9, 24; Adr. Blom 11, 18, 21; H. van Kampen 12; J. v. Raams- donk 13, 19 25; Adr. Spierings 14, 16, 17, 23; Gebr. van On- zenoort 15, 20, 26; M. v.- Peer 27, 31, 33; B. Pols 28 en P. Nieuwenhuizen 32. Donderdag 21 dezer des avonds 8 uur worden in het clublokaal de duiven inge- mand voor de a.s. Zondag te houden vlucht vanaf Noyon (Fr.). Bij het vernemen van 't droeve bericht dat de ruim 21- jarige zoon Nies van de fa milie E. v. d. Schans-Kruiff, wonende aan de Loonschen dijk te Vrijhoeve-Capelle, bij gevechtshandelingen Woens dag 3 3 Aug. 1.1. op Java bij Kareli is gesneuveld en waar van in ons vorig nummer reeds melding is gemaakt, gingen allerwege gevoelens van grote deernis uit naar de zo zwaar beproefde familie, die zich zo plotseling en op zo'n wrede wijze hun oudste zoon en brper zien ontvallen. Slechts zij, die eenzelfde ver lies hebben moeten lijden, be seffen ten volle wat dit voor deze familie betekent. Woorden schieten in deze te kort. Slechts 't uitspreken van de oprechte wens dat de in zware rouw gedompelde familie, troost moge vinden in het algemeen medeleven en de grote belangstelling welke zij dezer dagen mocht onder vinden en dat zij de kracht mogen erlangen naar 't kruis dat hun te dragen is gegeven, is ons menselijk vermogen. De collecte ten bate van het Provinciaal Fonds voor de bestrijding van de Tuberculo se, welke voor de gemeente Sprang-Capelle was bepaald in het tijdvak van 23 tot en met 30 Aug. a.s., is eyiige tijd uitgesteld, aangezien in de zelfde tijdperiode in de ge- meente een collecte zal wor den gehouden ten behoeve van het T.B.C.-fonds van de vereniging „Draagt elkanders lasten". Geheel onverwacht was j.l. Maandag ook te dezer plaatse de bakkersstaking een feit. In een in de nanacht van Zondag op Maandag gehou den vergadering van de bak kers was hiertoe besloten. Het liet zich evenwel al spoedig aanzien dat deze staking van korte duur zou zijn. In de avonduren van de eerste sta kingsdag kwamen de staken- den weer bijeen en op deze bijeenkomst werd besloten tot onmiddellijke hervatting der werkzaamheden, waardoor Dinsdagmorgen reeds vers brood verkrijgbaar was en deze staking dus geen al te groot ongerief tot gevolg heeft gehad. De herstelwerkzaamhe den aan de brug over de ha ven in de Kom, maakten het noodzakelijk het verkeer over de Provinciale weg door de Langstraat enige tijd om te leggen over de Sluis, iets Zui delijker gelegen. Het ligt in de bedoeling door het treffen van een noodvoorziening deze Verkeersstremming zo kort mogelijk te doen duren. RAAMSDONK. Festival. Zondag nam onze harmonie „St. Bavo" deel aan het fes tival te Hilvarenbeek, alwaar zij een. goed figuur sloeg. De prijzen worden volgen de week verloot. RAAMSDONKSVEER. Harmonie concours. De Kon. Erk. Harmonie „De Eendracht" is Zondag j.l. op concours geweest te Bladel, alwaar zij uitkwam in de le afdeling met de nummers: „Plechtige optocht" en „Cot- tilon". Zij is er in geslaagd om met de eerste prijs huis waarts te keren. Dat dit in de allerbeste stemming was, behoeft geen nader betoog. De reis naar, Bladel begon al direct met hindernissen, daar de touringcar motorpech kreeg, maar niettegenstaande dat kwam men nog op tijd aan. Toen het gezelschap in het Veer arriveerde, stonden er reeds drommen mensen te wachten om de harmonie' te verwelkomen en haar profi ciat te wensen met het be haalde succes. Na een muzi kale wandeling werden nog gezellige uren doorgebracht in „Huis ten Deijl". Burgemeester Prinssen die ere-voorzitter is, wenste allen van harte proficiat en dankte allereerst de heer Norb. Snij- ers, de directeur, onder wiens bezielende leiding dit resul taat behaald is. Hij sprak verder enkele op wekkende woorden tot de werkende leden om zo door j te gaan. Tot ver over het midder nachtelijk uur bleef de stem ming haar hoogtepunt be houden. Koninginnefeest. Op de dezer dagen gehou den bestuursvergadering van het Oranje-comité, is 't vol gende programma vastge steld: In de namiddag van 24 uur optocht, waaraan deelge nomen kan worden met ver sierde sportwagens, steppen enz. Om 5 uur voetbalwedstrijd tussen de plaatselijke voetbal vereniging Good-Luck en Veerse Boys. Om 8 uur muzikale wande ling door de harmonie „De Eendracht" met lampion-op- tocht. Het zal dit jaar een be- KAATSHEUVEL. Koorreis. Maandag j.l. maakten de leden van het R.K. Par. Kerkkoor weer eens 'n koorreis, zoals dat voor de oorlog geschiedde, alleen met dit verschil, dat de trip nu niet, zoals vaak in de jaren voor '40 naar het buitenland leidde; Reeds om half zeven reisde men af, o;n door 't mooie Goqdand en langs net prinselijk paleis naar de K. R O-studio te toeren, waar onder ieiding van de bekende Brabander Hermans alles werd bezichtigd en tal van zaken werden opgehelderd, die voor de gewone luisteraar, zonder deze verklaringen, onbegrij pelijk zijn. Na de K.R.O. volgde Schiphol waar 't wereldluchtverkeer de be langstelling van het gezelschap had. In Amsterdam gearriveerd was de eerste zorg dé versterking van de inwendige mens, waarvoor het „Brouwerswapen", zowel was spijs als drank betreft-zijn goede naam alle eer aandeed. Tegen de avond werd een rondvaart gemaakt door Amster dams grachten en havens, om na dien in 't centraal theater een paar uren te slijten in een onbedaarlijke Rhizoctonia in aardappelen. De laatste tijd kan men in bijna alle bladen lezen, van hoe groot belang de export van goedgekeur de pootaardappelen wel is. Inderdaad wordt hierdoor voor deviezen gezorgd, welke ons land zo dringend nodig heeft. Als het kan moet dit zo blijven, en alles moet dan ook in het werk worden gesteld, om ons pootgoed ai te leveren, wat aan alle eisen ruimschoots voldoet. Het is vrijwel zeker dat er nog meer kan worden bereikt, wanneer iedere verbouwer zich hield aan de voorlichting op dit gebied en wij denken daarbij speciaal aan hec advies, om toch vooral aandacht te besteden aan de ontsmetting van het pootgoed tegen Rhizoctonia. Weliswaar wordt de bestrijding tegen Rhizoctonia in bepaalde streken van ons land algemeen toegepast, maar dat is lang niet voldoende. Wanneer iedere pootgoedtéler, zijn pootgoed zou ontsmetten te gen Rhizoctonia, zouden er nog veel meer percelen zijn goedge keurd, derhalve zou het nog neer deviezen opleveren. Daarom is en blijft ons advies, ontsmet Uw pootaardappelen. Bovendien wordt hierdoor een regelmatige opkomst, gezonde stand, en hogere opbrengst bevor derd. De ontsmettingskosten per H L. zijn zo gering, dat het daarom niet behoeft te worden nagelaten. Wij willen hier nog opmerken, dat een afwezigheid van duidelijk waarneembare sclerotiën, geen ze kerheid geeft, dat de poters ook Rhizoctonia vrij zijn. Het komt wel voor, dat geen sclerotiën op de knollen gevormd zijn, maar dat wel draden van de zwam op de schil en vaak in de oogholten te vinden zijn. Bovendien kan de zwam Rhi zoctonia in de grond overblijven en een besmetting vanuit de grond is zeer goed mogeliik. De ontsmetting kan op doelma tige en zekere wijze geschieden door de poters gedurende 20 mi nuten onder te dompelen in een oplossing met een sterkte van 0,15 \]/2 gram Aardisan per li ter water). Wil men volgens de snel-dom- oelingsmethode te werk gaan, dan is onderdompeling van één minuut in een oplossing van 0.5 (5 gram Aardisan per liter water) voldoen de. Per H.L. water aardappelen heeft men 50 liter oplossing no dig. Dit najaar worde alle pootgoed, zowel gekeurd als ongekeurd, ont smet, het kost weinig, terwijl de voordelen vele zijn. K. scheiden programma zijn we gens het feit, dat vele jonge mannen hun plicht in Indië vervullen. lachbui om de dolle klucht, die daar vertoond werd. 't Koor zou zijn naam geen eer aangedaan heb ben, als de laatste uren gesleten waren zonder dat de geluiden wa ren los gekomen en 't was intci es- sant te zien met hoeveel belang stelling de Amsterdammers saara- tèm, met dankbetuiging voor de stroomden, om die Brabanders in op diverse punten te aanhoren en toe te juichen, 't V/as een gezel lige, meteen ook leerzame reis, die heugen zal, ook al om de stagna tie, die de Hedelse Schipbrug te weeg bracht, waar de touringcar door 't lage water bij de oprit een stoot tegen de olietank moest in casseren, waartegen deze niet be stand was, met als gevolg een leeglopend oliereservoir en een bus die niet verder kon. 't Werd een ongevraagd oponthoud van anderhalf uur, doch de goede stemming bleef er in tot men in Kaatsheuvel arriveerde. D.E.S. D.E.S.K. zit druk in de voor bereiding voor hét komend sei zoen. Voor voor-competitie-pro gramma geeft zij Zondag a.s. weer een interessante wedstrijd te ge nieten. In 't sportpark komt O. D. S., een zeer sterke 2de klasser uit

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4