NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING FEUILLETON De geheimen van villa „The Lawns" Honden in den oorlog. Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. DE ELECTRIFICATIE BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft besloten de electrificatie uit te breiden tot alle lijnen, waarop de vervoersdicht- heid zo groot is, dat deze de kos ter. van electrificatie rechtvaardigt In andere gevallen zal worden overgegaan tot invoering van die- sel-electrische tractie. De uitvoe ring van deze plannen zal een pe riode van 510 jaar vergen. Er zal worden voortgegaan met de bouw van het bekende stroom- lijnmaterieel, waarvan thans 331 wagenbakken ter vorming van twee- en vierwagenstellen in uit voering zijn. Voorts worden bii Zwitserse en Nederlandse fabrie ken tien electrische locomotieven gebouwd van 500 Pk., die reeds tijdens de oorlog zijn ontworpen. Deze locomotieven zijn geschikt zowel voor snel- als goederen treinen. De eerste zullen vermoe delijk omtreeks Februari worden afgeleverd, waarna er ongeveer elke maand een zal volgen. N.V. Werkspoor is op het ogenblik be zig een serie van 15 diesel-elec- trische locomotieven te bouwen, elk van 250 Pk., waarvan de af levering nog dit jaar wordt ver wacht. Ter vervanging van de thans gebruikte Amerikaanse legerloco- motieven, "die slechts dienen ter overbrugging van het bestaand te kort aan tractie-materieel, wordt naar een Nederlands type een die- sel-electrische locomotief van 1000 tot 2000 Pk. ontworpen, die een snelheid van 100—125 km. per uur zal kunnen ontwikkelen. Overwo gen wordt verder in de toekomst electrische locomotieven aan te schaffen, die losse rijtuigen trek ken en dus overdag zullen kun nen dienen vóór personenvervoer over lange afstanden en des nachts voor de goederentreindienst. Ruim 30 dezer motoren van 650 Pk. zijn thans in Nederland in aanbouw en in de loop van 1948 hoopt men een beoerkt aantal treinstellen in dienst te kunnen nemen. Er zijn bij de Nederlandse in dustrie nog ongeveer 8800 wagens in bestelling, waaronder 4300 ko len- en 3800 groentewagens. Bo vendien zijn 352 zelflossers in be stelling, die voor de spoorwegen zelf zullen dienen voor onderhoud van de baan. De bekende laad- kisten voor het vervoer van huis tot huis, die een groot succes zijn gebleken, hebben dringend aan vulling nodig. Daarom zijn in Ne derland 1080 gesloten- en 800 open laadkisten besteld. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 26) Ontwijkend antwoordde Box: Ik heb haar gezegd dat ze hem dezelfde behandeling moet laten ondergaan als Browne. En dat wilde ze zeker niet? Nu, dan zal ik ze beiden op die manier behandelen. Ze alle twee verdrinken? Box knikte toestemmend. Onzin! zei Cockett. Miss Ferriby heeft ons nooit in de steek gelaten; als ze nu niet haar plicht doet, dan moet ge haar tot de orde roepen, Box! Hij ging dan ook terug naar de grote salon om er te wa ken over de beide gevange nen. De tweede defectieve be raamde: Me dunkt, jij, Cockett en de „Beggar" deden beter mee in huis te gaan en Box te helpen als hij hulp nodig heeft. Dit zeggende wees hij naar het huis. Na een haastig overleg gingen de beide man nen dan ook mee naar de grote salon. Zodra Miss Ferriby had ge hoofd dat Box de sleutel om draaide, was er een uitdruk king in haar ogen gekomen SOENDANEZEN WILLEN SAMENWERKING. Het uitvoerend comité heeft na ment de Pasoendanbeweging aan minister Beel een telegram gezon den, waarin aan het kabinet wordt verzocht, na de bevrijding van West-Java op korte termijn uit voering te geven aan- de wensen van zelfbestuur voor het Soenda- nese volk, los van de republiek Indonesië met een gelijkwaardige status als West-Borneo en Oost- Indonesië. Het Soendanese volk wenst loyale samenwerking met Neder land en de Nederlanders. ELFDE PAEDAGOGISCHE WEEK TE TILBURG. De elfde paedagogische week die onder leiding van het Psycho- logisch-Paedagogisch instituut der R.K. Leergangen in de Metropool schouwburg te Tilburg is gehou den wérd j.l. Dinsdag beëindigd. Veel interessante dingen zijn er die dag nog gezegd. Dr. J. de Groot S. C. J. uit Rotterdam sprak over het moei lijk opvoedbare kind en conclu- deerde uiteindelijk dat slechts in ware liefde de mogelijkheid voor een juiste opvoeding gelegen is. Dr. P. Ellerbeck S.J. uit Nijme gen was van mening in zijn cau serie over de internaatsopvoeding dat niet zonder meer de gezins structuur als ideaal en norm ne men mag voor het internaat. De Belgische professor A. Krie- kenmans hield een rede over het gezin, de school en de jeugdbewe ging en kwam tot de slotconclusie dat de opvoeding leeft van de oude wet, die inhoudt dat er tus sen ouders liefde moet bestaan, dat de man vader moet zijn en de vrouw moeder. Anton van Duin kerken tenslotte gaf een .uiteen zetting over wat Augustinus en Thomas over het gezin en de maatschappij zeiden en was van mening dat Augustinus niet het gezin als grondslag zag van de sa menleving, maar de verbinding in genegenheid van man en vrouw. Hij eindigde zijn rede met de uit roep: Geef de kindexen een ouder wetse pa terug. In plaats van Z.Exc. Minister Gielen, die de zitting van de mi nisterraad moest bijwonen, sloot Mgr. Prof. Dr. Th. Goossens de ze laatste bijeenkomst. DETAILLISTEN MOGEN GEEN TABAKSKAARTEN IN BEWARING NEMEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede: Het komt herhaaldelijk voor, dat detaillisten in tabak de tabaks- kaarten van hun klanten in bewa- als van een opgejaagd dier. Maar toen ze zich tot Welton keerde, keek ze zeer boos: Het is jouw schuld dat dit over mij gekomen is, siste ze. Je hebt mij al dit leed be rokkend. Ik heb niets gedaan, Miss Ferriby. Ik heb enkel geweigerd om er met u van door te gaan. Als ik er met je vandoor wilde gaan, was dit met de bedoeling om je te redden, je rijk en onafhankelijk en ge lukkig te maken. Ik geloof dat het niet ge heel uit onzelfzuchtigheid was Miss Ferriby, zei Welton, doch daar zullen wij nu niet lan ger over praten. Allereerst is het maar zaak om hier uit deze gevangenis te komen en ik hoop dat u slim genoeg is om dat gedaan te krijgen! Neen, daar zie ik toch geen kans voor, fluisterde zij. Onwillekeurig trad hij wat dichter op haar toe en toen hij vlak bij het luipaardkleed stond, waarschuwde zij: Voorzichtig! Welton bleef dus waar hij was en Miss Ferriby nam plaats op 'n stoel bij de deur, terwijl ze «haar oor aan het sleutelgat bracht. Welton zat nu in de arm stoel en sloeg haar gade. Er had een langdurig stilzwijgen tussen hen geheerst, toen zij het hoofd ophief en zei: Hij is terug. Ik hoor hem. Het volgend ogenblik stond Box binnen en sprak tussen de tanden: Waarom doe je niet wat je doen moet? Verwacht je ring nemen. Deze detaillisten zijn van mening, dat dit geoorloofd is. Dit is evenwel niet het geval. De detaillist en de klant maken zich schuldig aan verkopen resp. ko pen, zonder daarbij gelijktijdig bonnen in ontvangst te nemen resp. af te geven. Bovendien moet men er rekening mee houden, dat, indien de kaar ten bij de detaillist zoek raken, gestolen worden of op andere wijze in het ongerede raken onder geen voorwaarde tot vergoeding daarvan kan worden overgegaan, aangezien men in overtreding van bovengenoemde bepaling is. Viervoetige soldaten hebben husn beste pootje voorgezet. Talloos zijn de verhalen over mensen in de oorlog. In boeken, artikelen, films, hoor spelen werd van hun daden verslag gedaan, zo vaak en zo regelmatig, dat deze stof ten slotte nog maar een beperkte belangstelling geniet. Maar wie heeft er ooit aan gedacht licht te werpen op de bijdrage die door honden in de strijd om de vrijheid werd geleverd? Jazeker, er waren honden in de jongste oorlog. In het Ame rikaanse leger vormden zij zelfs een speciaal corps, aan geduid met K-9, en men heeft voor de prestaties der viervoe ters niets dan lof. In 1943 leidde het corps K-9 40.000 zorgvuldig geselecteer de honden op voor dienst aan of achter de fronten. De mees te hunner waren na een des betreffende oproep door par ticulieren aan de regering af gestaan, doch ook wel stam den zij uit kennels van firma's of verenigingen. Eerst werden zij getest op geschikheid voor een bepaalde tak van dienst, daarna ondergingen zij een training van acht weken, om vervolgens bij een legergroep te worden ingedeeld, niet zel den overzee. En alle militai ren zijn het er over eens, dat zij prachtig werk hebben ge leverd. Als speurhonden toon den zij grote bekwaamheid in het ontdekken van vijandelij ke soldaten; als overbrengers van berichten waren zij uniek; als pakhonden bleken zij tot het schier, ongelooflijke in staat, vooral bij het vervoeren van materiaal over voor men- enige hulp van ons? Geef mij tijd. Je hebt tijd gehad. Of zweer, dat je het zelve zult doen en volbreng het dan ook; öf laat mij het doen in je plaats! Als het gebeurt, dan zullen wij er allen voor moe ten lijden; hij heeft invloed rijke vrienden. En wij hebben invloed rijke vijanden! Nu, wie van ons zal het doen, jij of ik? Ik zal het doen, ant woordde zij hees. Onmiddellijk veranderde Box van toon en zei: Daar is ons aller redding in gelegen! Welton stond op en vroeg: Wat gaat u nu met ons doen? Ze antwoordde niet onmid dellijk en zei toen: Kom hier! Hij zag dat ze uit haar blouse een dolk te voorschijn haalde, schoot op haar toe en in zijn worsteling om haar 't wapen te ontrukken, trad hij, hijgende terug, waardoor hem onwillekeurig de kreet: Help! ontsnapte, doch hij voelde dat de vloer onder hem wegzonk. HOOFDSTUK XXIV. Gered. Help! riep Welton weer, terwijl hij door de vloer zonk en zich natuurlijk tever geefs links en rechts aan de muur trachtte vast te grij pen. Door deze pogingen liet hij het revolvertje vallen, dat met hem mee de diepte in ging, evenals het luipaardvel, waarop hij had gestaan. VERKEER OVER SCHIPBRUG HEDEL. De voor het wegverkeer zo ui terst belangrijke schipbrug te He- del, waarvoor een wachttijd van drie kwartier geen zeldzaamheid is, kan met het oog op de scheep- vaartbelangen niet op vaste tijden voor het land-verkeer worden opengesteld. De K.N.A.C. raadt thans de automobilisten aan over dag zoveel mogelijk gedurende het eerste half uur van elk uur de brug te passeren, aangezien men dan meer kans heeft onmiddellijk te kunnen doorrijden dan geduren de het tweede half uur. sen onbegaanbaar terrein; als helpers van het Rode Kruis- hebben zij menige verloren geraakte gewonde opgespoord en medicamenten gebracht als waakhonden waren zij hun gewicht in goud waard; bij 't patrouilleren onderscheidden zij zich telkenmale en ook als z.g. aanvalshonden traden zij zo moedig op, dat hun „baas" alle reden had dankbaar te zijn. „Hondse" oorlogshelden. Ja, de honden hebben zich roem vergaard in de oorlog en over sommige hunner worden nog heden ethousiaste verha len gedaan. Zeer bekend werd b.v. de hond' Chips, eigendom van een familie in Pleasant- ville. In de nacht van 10 Juli 1943 landde hij met zijn baas, soldaat Rowell uit Arkansas, op het eiland Sicilië. Na onge veer 400 meter voorwaarts ge trokken te zijn, werd Rowell plotseling verrast door machi negeweervuur uit een boeren hut. Chips sloop ogenblikke lijk naar de hut, drong er bin nen en kwam er even later weer uit, hangend aan de keel van een vijandelijke soldaat, die zich onmiddellijk overgaf, nadat Rowell de hond het be vel „af" gegeven had. De hond Lad uit Boston, werd vermaard doordat zijn geblaf een gehele legergroep in Noord-Afrika redde van 'n listige vijandelijke overval. Lad had de vijand op meer dan 88 meter afstand geroken. Vooral op de Pacific-eilanden, in de strijd tegen de Japs, speelden honden een voorna me rol. Hey, een herdershond, beet een Japanner dood, die op het punt stond zijn baas Zijn lot was nu dat hij zou verdrinken. Het kleed, dat hem half over het hoofd ge slagen was, belemmerde hem in het eerst om iets te onder scheiden van zijn omgeving. Hij kwam echter terecht in een diep water, een soort gro te vijver, donker en koud. Hij hield 't hoofd boven, zwom naar de kant en merkte bij die gelegenheid dat de vijver zeker wel zeven a acht voet diep zou wezen. Toen wierp hij een blik naar boven en zag daar het gelaat van Miss Ferriby. Heel haar houding drukte wanhoop uit, maar hij hield zich doodstil; dus maak te hij ook geenerlei beweging, behalve dan die nodig was om drijvende te blijven. Daar door wist Miss Ferriby ook niet hoe ze het had. Ben je nog in leven, Keynes, riep ze. Hij zorgde echter wel dat hij geen antwoord gaf. Ze'her haalde de vraag, maar werd niets wijzer. Toen hoorde Keynes ineens geruis van stemmen en sche nen verscheidene personen de kamer daar boven binnen te komen, terwijl ze allen tege lijk begonnen te spreken. Miss Ferriby was terugge treden van haar uitkijkpost en tegelijkertijd uitte Welton een kreet, want iets hards en kouds had zijn voorhoofd ge raakt. Onmiddellijk herkende hij het: 't was het vierkante stukje vloer dat mèt hem naar beneden gevallen was. Hij luisterde nu ingespan nen en hoorde de stemmen van Box en Cockett, die. boos met een bajonet te doorste ken. Jojo, een spaniel, redde de bemanning van een veron gelukt vliegtuig, dat ergens in de jungle moest overnachten, door een Japanse patrouille tijdig op het spoor te komen. Bronco, eveneens een herder, hield een Kamikaze-piloot in bedwang, die uit een gevan genenkamp was ontvlucht. Overal waar honden in de oorlog een voor hen geschikte taak kregen te vervullen, heb ben zij de verwachtingen ver overtroffen en vaak hebben soldaten om het sneuvelen van hun viervoeter getreurd als om een trouwe kameraad, die nimmer tekortschoot. In zo'n geval kreeg de eigenaar er gens in Amerika een kort, doch sympathiek briefje van het Departement van Oorlog, luidende: „Met leedwezen berichten wij u de dood van uw hond die u ons voor dienst in het leger afstond. Dat deze dappere hond het leven liet in de strijd voor ons land mo ge u tot troost zijn. SECRETARIS N.C.B. In de laatste vergadering van 't Hoofdbestuur der N.C.B. is Ir. H. A. v. Haaren benoemd tot wnd. Secretaris van de N.C.B. met recht van opvolging met ingang van de datum, waarop de heer P. J. van Haaren, die reeds geruime tijd on gesteld is, ontslag neemt uit deze functie. De nieuw-benoemde is land- bouwconsulent N.C.B., leider van de R.K.J.B. (en secretaris van de Bond van Landelijke Rijvereni- gingen N.C.B. „WABO"- TENTOONSTELLING. 28, 29 en 30 Augustus zal te Hedel een grote Land- en Tuin bouw-, Industrie- en Bouwtentoon- stelüng gehouden worden, onder het devies „Wilskracht en Ar- beidslust Brengen Opbouw". H.K.H. Prinses Juliana is be schermvrouwe en vele prominente en deskundige personen hebben zitting in het Ere-Comité en de diverse subcomité's. De Waarnemend Commissaris der Koningin in de Provincie Gel derland, Baron Mr. W. T. F. Verschuer zal Donderdag 28 Aug. de tentoonstelling officieel openen. Ons land krijgt in October van Amerika 34.000 ton tarwé. en dreigend tot elkaar spra ken. Is hij dood? vroeg Box. Miss Ferriby antwoord de niet onmiddellijk en Coc kett zei: Ik heb natuurlijk gedaan wat ik mij voornam te doen. Hij ligt daar in de diepte en als hij nu nog niet dood is, dan zal het toch niet lang meer duren. Box wierp nu ook eens een blik in de diepte, maar al heel gauw richtte hij zich op en zei: Ik geloof niet dat hij dood is. U had zich daarom trent zekerheid moeten ver schaffen. Waar is de revolver? Cockett keek eens uit, maar Welton wist dat hij het ding niet vinden zou, daar het im mers met hem in het water gevallen was. Miss Ferriby barstte in la chen uit: Dwazen die je bent! Had je mij mijn zin maar laten doen, dat zou ons allen heel wat leed bespaard hebben!.. Kijk daar eens! Welton wist natuurlijk niet waar zij heen wees, maar hij hoorde een onderdrukte kreet van één van de mannen en een vloek van een ander. Toen kwam de vrouw adem loos' het vertrek binnenge lopen en riep in de grootste opgewondenheid Waar zullen we heen gaan? Wat zullen we doen?Het is de politie! (Wordt vervolgd). GESLAAGD. Voor 't examen coupeuse te 's-Bosch gehouden, slaagden de dames Lies van Engelen, Els Hen- kèiman, Beppie Kelder, Mien de Peffer en Nelly van den Broek, die haar opleiding genoten bij de Eerw. Zusters van O. L. Vrouw Onbevl. Ontv. in de St. Antonius- parochie. OPDRACHT. Aan de firma W. v. d. Heijden Zn., Schildersbedrijf te Waal wijk, is het schilderwerk van het /Belastingkantoor plus Tekenschool- met woonhuis opgedragen. HERDENKING JUBILEA. De herdenking van twee 40- jarige jubilea bij de N.V. Waal- wijksche Schoenenfabriek A. H. van Schijndel alhier, was door de tijdsomstandigheden uitgesteld en had nu plaats op Woensdag 1.1. Het betrof hier de heren Adrianus van Heijst en Kees van Heijst, de •eerste bedrijfsleider, de tweede zwikker. Zij werden hartelijk gehuldigd door de heer G Pulles, onder directeur, die wees op hun trou we plichtsbetrachting en bijzonde re gehechtheid aan 't bedrijf, ter wijl ook de burgemeester de jubi larissen kwam complimenteren en de verrassende mededeling deed, dat H.M. de Koningin de beide jubilarissen de ere-medaille van Oranje-Nassau in brons had toe gekend, waarvan de uitreiking der «re-tekenen nader zal geschieden. De jubilarissen bleven met ge nodigden en de zilveren jubila rissen der fabriek nog enige tijd gezellig bijeen. Ook wij bieden de beide heeren van Heijst, die deze zaak vanaf hun prille jeugd met grote ijver en voorbeeldige aanhankelijkheid en trouw, onder alle omstandigheden hébben gediend, onze beste geluk- wenschen. JULIANA- FESTIVITEITEN. Bij gelegenheid van de opening van haar mooi sportpark heeft de athletiek- en voetbalvereniging Juliana te v.m. Baardwijk grootse festiviteiten georganiseerd. Zaterdag 6 September om 3 uur spelen de juniorenclubs van Juliana en W.S.C. de eerste wedstrijd op het nieuwe veld, waarna om 5 uur de Kermis geopend wordt. De standplaats van deze Kermis is Laageinde v.m. Baardwijk, waar^ vele vermakelijkheden die dagen een plaats zullen vinden. Zondag 7 September worden om 11 y2 uur de vlaggen door de Bur gemeester van het bordes van het raadhuis uitgereikt, die dan in een estafetteloop naar het nieuwe sportpark zullen worden gebracht, waar zij worden gehesen. Om 12 uur heeft er een grote 4 km. veldloop der K.N.A.U. plaats voor alle klassen. Voor de route van deze loop evenals voor die van de vorige estafetteloop verwijzen wij naar de raambiljet ten. Om 2J/2 uur heeft dan de offi ciële opening plaats door de Edel- achtb. Heer Burgemeester, waar na om 2uur de openingswed strijd gespeeld wordt tussen Over maas (Rotterdam) en Helmond, terwijl om 4J/£ uur de kermis weer geopend wordt. - Maandag 8 September wordt om 11 uur de kermis gesloten, terwijl hierna een schitterend vuurwerk een einde zal maken aan deze gro- 92) „Ditmaal gaan ze er aan!" gromde Halef, aan het hoofd van zijn mannen, „als we ze niet in de gang al onschade lijk kunnen maken, hebben we nog een andere verrassing voor de Sultan" en hij lachte te sport- en kermisfeesten. Deze feesten zijn groots opgezet, te groots zullen sommigen mis schien menen, maar het feit dat Waalwijk een prachtig, goed sportpark, dat vele mogelijkheden biedt, rijker wordt, is een goed gemotiveerde reden om deze ge beurtenis niet onopgemerkt te la ten voorbijgaan. Wij bewonderen de vitaliteit en werklust van de sportver. Juliana, die geheel met eigen kraciiten dit groot werk tot stand bracht; wij en met ons vele anderen hopen dat zij in de toekomst met haar nieuwe sportpark, waarvan wij in een volgend nummer nog een na dere beschrijving zullen geven, een steeds grotere plaats zal gaan in nemen in de sportwereld, vooral op het gebied van de athletiek, waarop zij nu reeds, zoals de suc cessen van de laatste tijd getuigen, een van de meest vooraanstaande verenigingen is uit het Zuiden. Wij wensen het bestuur met aan het hoofd de actieve voorzit ter P. Klerkx en de léden vele fraaie prestaties toe op hun eigen nieuwe terrein niet alleen, maar ook in het gehele Zuiden en zo mogelijk, en de krachten zijn er voor aanwezig, in de grote Ne derlandse sportwereld. BEGIN VAN BOSBRAND. Donderdagavond ontstond er een begin van bosbrand, nabij de Kanaaldijk op de goederen van Noord-Braband. De oorzaak was dat de boeren, die bezig waren geweest met het afstoken van kanten van hun bouwland, dit voor hun heengaan niet hadden geblust, zodat het vuur zich mee deelde aan de bossen aan den weg naar Plantloon. Hulp was weldra aanwezig, ook de brandweer uit Waalwijk en Kaatsheuvel, maar men slaagde er spoedig in met vereende kracii ten dit begin van bosbrand ge lukkig nog te blussen. NOGMAALS DE BAKKERS. Naar aanleiding van het verslag van de laatste bakkersvergadering op Zondag 17 Augustus dat door omstandigheden zeer kort was en de indruk wekte als zouden alle bakkers het met de staking eens zijn geweest, verzocht ons een bakker mede te delen, dat dit niet het geval was, maar dat deze be trokken persoon op goed gemoti veerde gronden tegen de staking had geprotesteerd en zijn goedkeu ring er niet aan had gegeven. Hij had er op gewezen dat het motief dat men aanhaalde om te staken ongegrond was, voor het platte land was de verhoging van 1 cent toch toegestaan. Hij had bovendien gewaar schuwd dat. men zodoende in communistisch vaarwater zou ge raken en gewezen, op de verstrek kende gevolgen van een dergelijke staking. Er zou volgens onze zegs man toen zelfs uit de zaal geroe pen zijn: „daarom is het te doen". Zoiets geeft te denken! Gelukkig dus dat niet allen de onredelijkheid en de ongemoti veerdheid van deze staking niet zagen. CLANDESTIEN SLACHTEN EN VARKENS HOUDEN. De Gebr. v. L. zijn Donderdag naar Den Bosch overgebracht, verdacht van clandestien slachten. Door de C.C.D. zijn in 't rayon Waalwijk de laatste weken een hondertal varkens in beslag met hoge uithalen. Een tijdlang holden de ro vers zwijgend voort. „Kijk", riep Halef plotse ling, „in de verte beweegt iets". De anderen zagen het nu ook. „Als ik me niet vergis, is 't genomen, waarvoor geen vergun ning aanwezig was. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes A. z.v. A. Verhoof- stad-Duijvekam Elisabeth J dv M Faro-MandemakerS Adriana M G dv J H van Bavel-Kogels Dirkje dv C P van Bel-Tiethof Floredina C M dv M P A van Haaren-van Leent Petronella A A dv M J H van den Heuvel- Timmermans Grada M dv M A A Wagemakers-van Rijswijk Arnoldus C zv J Molenschot-Cou- wenberg Anna M A P dv G Gadellaa-Siegen thaler. Huwelij ks-aangi f ten Helenus W C Sanders 28 j te Loonopzand en Elisabeth A M v Loon 25 j te Waalwijk Corne lls Hietbrink 24 j te 's-Gravenha- ge en Canira P Treffers te Waal wijk Hendrik J P van IJserloo 27 j en H L M Willemse 27 j, beiden te Waalwijk. Huwelijken: Petrus .A Voogd 25 j te Loon opzand en Johanna C Brands 20 j te Waalwijk Martinus Faro 27 j te Sprang-Capelle en Geer- truida H van Beek 25 j te Waal wijk Petrus H van den Brandt 26 j te Vlijmen en Johanna W Pullens 24 j te Waalwijk. Overleden: Antonetta Maria Mahieu 36 j echtg van Th C v d Geld. Ingekomen: Geen. Vertrokken: M H Kooij naar Amsterdam - A M F E Bouvy naar Be'.gic T J Boom naar Drunen J Kam pen naar L.opzand JE Trim- bach naar Tilburg Th J P Jansen naar Enschede J C M van Heesbeen naar Delft. SCHOENEN BLIJVEN OP DE BON. Loze geruchten. De Brabantse redacteur van „De Tijd" schrijft: In den lande ging het gerucht, dat binnenkort de schoenen zon der bon zouden komen. Wij heb ben ons ter oriëntering tot de ver koopdirecteuren van enige Bra bantse schoenfabrieken gewend en hun gevraagd of de mogelijkheid van het vrijkomen van het schoei sel binnen afzienbare tijd ver wacht kan worden.- Hun ant woord luidde: neen. In het voor jaar had het er alle schijn van, dat Den Haag tot het vrijgeven van schoeisel overging, doch de minister was te bang dat de de- viezenpositie in gevaar kwam. Men moet niet vergeten, dat de betere lamsvellen vrijwel alle wor den geëxporteerd en de Neder landse fabricage alleen kan be schikken over de zwaardere runds- vellen. Zelfs al had de Nederland se industrie voldoende leer, dan nog zou het niet zeker zijn of zij aan de grote vraag zou kunnen voldoen, omdat vele machines van een verouderd type zijn en het moeilijk is voldoende en bekwaam personeel te vinden. Het gebrek aan arbeidskrachten strekt zich over de gehele industrie uit. Intussen wachte voorlopig een ieder gedwee totdat zijn nummer- voor een schoenenbon bekend wordt gemaakt. NIEUWKUIJK. Het zal 26 Augustus 25 jaren geleden zijn dat de Groothandel in koloniale waren v.h. Wed. H. L. van Mol-Pauwels werd omgezet in een N.V. Er zal receptie gehouden wor den van 5.30—7.30 uur in Hotel één van die beren. We zullen de bemoeial even opfrissen!" Berry, die de stoet van de Sultan sloot, hoorde aan de uitroepen der rovers, dat hij gezien was. „Wij moeten dekking zoe ken!" riep hij, maar de ande ren hoorden niets. Royal, Vismarkt, 's-Hertogen- bosch. VLIJMEN. Dezer dagen had in onze paro chie de onthulling plaats van het O.L. Vrouwenbeeld op „Lieve Vrouwenhoekje". De plechtige in zegening en onthulling geschiedde door pastoor Wenerie. Het is een oude traditie in onze gemeente, waar in 1920 reeds door de O.L. Vrouweschuts, een beeld van Ma ria, als Koningin' van de Vrede, werd onthuld. Dit beeld werd in de bevrijdingsdagen geheel ver nield en daarom een nieuw ont huld, vervaardigd door de beeld houwer A. van Bokhoven uit Den Bosch. Het Maria-beeld is zowel door vormgeving als uitbeelding een prachtig stuk werk van deze kunstenaar. De deelneming aan deze plech- cigheid was .uiteraard zeer groot en de harmonie en zangvereniging zetten deze bijzondere gebeurtenis veel luister bij, die door de tref fende predicatie van pastoor We nerie nog grotere wijding kreeg. Vlijmen heeft dus weer z'n Ko ningin van de Vrede in zijn mid den. VLIJMEN. Actie Monument Vlijmen. Laatste stand 175.12 Actie Carnavalscomité 3 Aug. 47 13.12 Bruiloft v. Engelen- Coensen 9.31 Totaal 197.55 De Weleerw. heer Kape laan van Rijn is overgeplaatst naar Schijndel en in diens plaats benoemd de Weleerw. heer Hol lenburg thans te Zevenbergen. Al was kapelaan van Rijn slechts kort hier, toch had hij zich vele vrienden weten te maken en vooral ook de verenigingen waar van hij adviseur was, zullen hem node zien heengaan. Zij hebben dan ook hartelijk afscheid van hem genomen. Ook wij wensen Z. Eerw. alle goeds in z'n nieuwe parochie. HEUSDEN. Na haar overwinning op Wil- helmina met 4—1, behaalde de voetbalvereniging Heusden 1 te Raamsdonksveer de Burgemeester- Heere-plaquêtte, door haar over winning op de Veerse Boys. Ds. W. Anher uit Her- kingen zal op Zondag 31 Aug. a.s. des n.m. half drie zijn intrede doen bij de Ned. Herv. Gem. al hier. Des v.m. zal hij worden be vestigd door zijn vader Ds. An her uit Goudriaan. CAPELLE. Het Fanfare-corps „Kunst na Arbeid" dat deelnam aan het fes tival te Udenhout ter gelegenheid van het 105-jarig bestaan van „Moed en Volharding'" lootte een 4e prijs. De directeur de heer Frans Wil- mont behaalde de prijs als direc teur met de meeste deelnemende verenigingen. NATIONALE FEESTDAG TE VRIJHOEVE-CAPELLE. De Oranje-Ver. te Vrijh.-Ca- pelle heeft een mooi'programma vastgesteld voor de a.s. Nationale Feestdag op 1 September. Voor de middag wordt een grote bal lonwedstrijd voor kinderen gehou den; na de middag een Ruiterde- monstratie, een Motor- en Behen digheidswedstrijd en een Voetbal wedstrijd van het bestuur van de Oranje-vereniging Vrijhoeve-Ca- pelle tegen de voorzitters van de buurtcomité's 1945, terwijl een groot concert en een schitterend vuurwerk de dag zullen beëindi gen. RAMSDONKSVEER. Naar de Jamboree. Reeds lang deden wij ons best om naar de Jamboree te gaan en tenslotte lukte het, mede door vaandrig de Jong die de leiding op zich genomen had, de nodige papieren bij elkaar te krijgen. Op 14 Augustus om pl.m. 24 uur verlieten wij Raamsdonksveer in de richting Geertruidenberg en Made, waar nog enkele deelne mers opgehaald moesten werden. Om 2.45 uur bereikten we dc Belgische grens nabij Wernhout, waar allies zeer goed verliep. Van hieruit reden wij rechtstreeks naar Kortrijk, waar wij om 8 uur de H. Mis bijwoonden en daarna ontbeten. Om 9.15 uur stegen we weer in en om 10 uur bereikten we de Franse grens. De bevolking was zeer vrien delijk en iedereen juichte ons toe. Het gebeurde ook niet dikwijls dat een troep Hollandse Verken ners Frankrijk kwam binnenge reden. Wat de zindelijkheid be treft staan de Fransen ver bene den ons. Alles is er vies en vuil; de woningen zijn er slecht onder houden. Om 10.15 uur verlieten we 't grensplaatsje en reden we naar Amiens. We passeerden om 11 uur Lenz en 11.30 uur Arres. Om 15 uur stapten we voor de ka thedraal te Amiens uit. De ka thedraal werd met een bezoek vereerd. We verlieten Amiens om 4.30 uur en gingen nu de bergen in. In Bouvaise namen we om 6.15 uur benzine in; van hieruit hoop ten we rechtstreeks naar Moisson te kunnen rijden. Om 11 uur pas seerden we de autobus-parkeer plaats die voor de Jamboree be stemd was. Hier namen we enkele Franse Verkenners in de arm, die ons een tent gaven om te slapen. Voordat we hier echter gebruik van maakten, namen we een bad in de Seine. Wat was dat heer lijk je eens flink te kunnen was sen na pl.m. 22 uur in stoffige wagens te hebben gezeten in deze hitte. Om ongeveer 1 uur lagen we al in een diepe rust. 's Morgens 6 uur, na een fris bad, moesten we zo spoedig mogelijk naar het kampterrein. Het was een hele drukte op de weg. Precies 10 uur reden we 't kamp binnen. Wat we daar te zien kregen is werkelijk niet te beschrijven. Garage's, parkeer terreinen met duizenden auto's, brandweerwagens, uitkijkposten etc. Daartussen liep een weg waarlangs hoge masten stonden met vlaggen van alle landen. Een klein deel van het kamp hebben we maar kunnen bezichti gen, o.a. het Nederlandse, de gro te arena, het postkantoor, de In ternationale Bank en de show rooms van verschillende landen. Op de middag werd paardrennen gegeven door de Franse Verken ners. Om 5 uur gaven de Franse lucht verkenners een demonstratie, waarbij enige parachutisten spron gen. We stapten om 12 uur weer in de wagen om de terugreis naar Nederland te beginnen. We had den nog een passagier er bij ge kregen, n.l. een Rotterdammer die op de fiets naar Moisson was ge komen en nu met ons terugreed. Van hieruit reden we naar Rijssel, waar onze eerste rustplaats was. De terugreis verliep zeer goed. Aan de Belgische grens stond een Verkenner uit Tsjechp-Slowakije te liften, die we meegenomen heb ben tot Breda. In Breda werd het Wilhelmus ingezet; krachtig klonk het door de nauwe straten. We arriveer den om 5.30 uur in Raamsdonks veer, waarmede deze zware, doch schitterende tocht was volbracht. We hebben genoten en onder vonden dat de gehele wereld naar deze vredes-jamboree kan opzien; hier leefden de Verkenners van 50 verschillende landen als broeders bij elkaar. Daarom moet dit werk ook hier te lande worden voort gezet en waar mogelijk nog krach tiger dan tot heden en dit kan, wanneer we de steun hebben van het hele volk. Zonnig Spoor, Broeder Verkenner. Vaandrig van Gorp. BRABANTSE DORPEN DOOR BRAND GETEISTERD. Op het laatst van vorige week hebben opv erschillende plaatsen in onze provincie ernstige bran den gewoed. In het dorpje Heus den bij Asten werden 11 boerde rijen een prooi van de vlammen, de boeren zijn ernstig gedupeerd. In Heesch bij Oss werden drie woningen door brand verwoest, waarbij de brandweer bij gebrek aan water niets kon uitrichten. 11 Kinderrijke gezinnen werden dakloos door een catastrofale brand te Beers a.d. Maas, die 10 woningen merendeels boerderijen, in as legde. In de Peel brak eveneens een ernstige brand uit, terwijl in So meren 2 boerderijen door brand werden beschadigd. Aanzienlijke schade werd aan gericht in de lederfabriek Rosario te Dongen, waar enkele tientallen pakken haar door broei in brand geraakten.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2