Gemeenteraad Waalwijk FEUILLETON De geheimen van villa „The lawns" NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING HET MARIA-CONGRES TE MAASTRICHT. De versiering der stad nadert haar voltooing. Er zal een groot verlicht kruis op de St. Pieters berg geplaatst worden, terwijl des avonds gedurende de congresda gen verlichte beeldengroepen in 't Stadspark de blijde geheimen van de Rozenkrans zullen uitbeelden. In de schaduw van de St. Ser- vaaskerk verrijst het prachtig in mergelsteen opgebouwd décor voor het massaspel van de Sterre der Zee. Aan de Belgische grens te Wol der-Maastricht zal het beeld van O. L. Vrouw van Fatima op Dinsdag 2 September a.s. tussen 6 en 6.30 uur met een massale bidstoet ontvangen worden. Hier zal Mgr. Kerkhoffs, bis schop van Luik, het beeld over dragen aan Mgr. Lemmens, bis schop van Roermond, waarna 't overgebracht zal worden naar de St. Servaaskerk en geplaatst in de beeldenkamer gedurende de congresdagen. Op de laatste dag, Maandag 8 Sept., van het verblijf van het Fatima-beeld te Maastricht, zal een plechtige Hoogmis met ponti ficale assistentie van de Bisschop van Leiria worden opgedragen en 's avonds een plechtig Lof, waar na het beeld via België en Lu xemburg naar Rome zal vertrek ken. WASSERIJTARIEVEN GAAN BELANGRIJK OMLAAG. Nadat een grondig onder zoek had aangetoond, dat de tot nu toe bestaande wasserij - tarieven wat al te ruim wa ren, heeft de Overheid er naar gestreefd ook in de Donderdag a.s. in werking tredende wit- wasserij-tarieven de utility - gedachte tot uiting te doen komen. De kilogramprijs van de gewone huishoudwas is nu op vier en veertig cent vast gesteld en zal daardoor acht pCt. lager worden. Het tarief voor de minimum huishoudwas van zes kg. is te ruggebracht van 2.28 op 2.25. Daarnaast is een tarief opgenomen voor de luxe was, waarbij de goederen met de hand worden gestreken en, waarvan de kilogramprijs zes tig cent bedraagt. De moge lijkheid om boven het gewone wastarief het tarief voor z.g. persopmaak te rekenen, komt thans te vervallen, daar pers- opmaak niet meer als zelf standige wasbehandeling mag worden berekend. Een huishoudwas, zoals die in bijna 90 procent van alle wasbehandelingen voorkomt, bijvoorbeeld van een gewicht van vier kg. en met twee over hemden en drie boorden, mag tot op heden worden bere kend voor zes kg., vermeer derd met de tarieven van overhemden en boorden. Dit kost ten hoogste 4.12. Wan neer de nieuwe regeling in gaat, bedraagt de maximum prijs voor zulk een was 2.84. TREIN IN BRAND BIJ BERLIJN. 24 doden, 50 zwaar gewonden. Vermoedelijk door vonken uit de locomotief is een hou ten spoorwegwagen, waarin een aantal arbeiders van hun werk in Berlijn naar hun hui zen in de voorsteden terug keerden, in brand geraakt. 24 arbeiders vonden de dood in de vlammen, terwijl naar schatting vijftig arbeiders voor het merendeel zeer zware ver wondingen opliepen, zodat men voor het leven van een tiental van hen vreest. PRAE-ADVIEZEN. Kinderbijslag. B. en W. stellen voor de „Sa larisverordening 1946" in dier voege te wijzigen, dat kinder bijslag vanaf 1 Oct. 1946 ook genoten wordt voor kinderen van 18, 19 of 20 jaar, die het dagonderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vor mend of vakonderwijs, in ver band met een verzoek van de minister. De Commissie voor het Georganiseerd Overleg heeft zich met deze voorstel len verenigd. Uitbreiding gasproductie. De Commissie van Bijstand voor de gemeentelijke licht en waterbedrijven zendt B. en W. onder dagtekening van 21 Augustus 1947 een uitvoerig schrijven aangaande de bo vengenoemde aangelegenheid dat wij volledigheidshalve in zijn geheel laten volgen. „Zoals bekend, gaat de gas- voorziening in onze gemeente reeds vrij geruimen tijd met moeilijkheden gepaard. Die moeilijkheden, welke voortspruiten uit een te ge ringe productie, doen zich voor zowel bij de afnemers als bij het bedrijf zelf. Voor de afnemers demonstreren zich die moeilijkheden in het feit, dat zij niet steeds gas kunnen betrekken en dat, om voor hen voor het bereiden van de maaltijden het beno digde gas beschikbaar te kun nen hebben, op bepaalde ge deelten van de dag z.g. gaslo- ze uren zijn ingevoerd. Om de productie van het gas op te voeren, is het bedrijf er in October 1945 reeds toe overgegaan om een voor ver nieuwing al buiten werking gestelde oven, zonder dat de zeer nodige vernieuwing daar van kon worden uitgevoerd, toch weer in bedrijf te stellen. De totale capaciteit van de thans in bedrijf zijnde appa ratuur bedraagt maximaal 4500 a 5000 M3 per etmaal. Deze capaciteit is echter ten zeerste afhankelijk van de soms zeer wisselende kwaliteit1 der ons ter verwerking toe gezonden steenkolen. Op de soort, de kwaliteit der steen kolen kan de Directie van het bedriif echter geen invloed uitoefenen; het bedrijf heeft eenvoudig te aanvaarden wat het wordt toegewezen. Om de gasproductie enigs zins te verbeteren wordt sinds enige tijd gasolie aangewend. Een afdoende oplossing wordt daardoor echter niet verkre gen. Er blijft een onderpro ductie bestaan. Deze onder productie zal in de eerstko mende maanden nog groter- worden, nu de al sinds enkele jaren uitgestelde vernieuwing van de in 1945 weer in gebruik genomen oude oven, waarvan de vernieuwing nu niet lan ger kan worden uitgesteld, in de eerstvolgende maanden zal worden uitgevoerd. Daar het bedrijf geen reser ve-oven beschikbaar heeft, zal het zich gedurende de tijd, be nodigd voor die vernieuwing, welke 3 a 4 maanden vraagt, met één oven moeten helpen. Wel zal na deze vernieu wing en weder-in-bedrijfstel- ling van die oven de totale ca paciteit van hét bedrijf naar de verwachting van de Direc teur ongeveer 6000 M3 per et maal bedragen, maar ook dan nog zal in deze geen alleszins bevredigende oplossing ver kregen zijn. Op de eerste plaats toch blijft de afgifte van het gas zich steeds in stijgende lijn bewegen, breidt verder de ge meente door de aanbouw van woningen zich gestadig uit en tenslotte is er de zeer ernstige én mede alles" beheersende omstandigheid, dat het bedrijf zonder enige capaciteit-reser ve, in de vorm van een prac- tisch bedrijfsvaardige oven, zit. Vooral deze laatste om standigheid maakt het treffen van nadere voorzieningen te dezer zake niet alleen noodza kelijk, maar tevens zeer ur gent. Niet zodra toch moet een der thans in gebruik zijnde ovens vernieuwd worden hetgeen ongeveer om de 4 a 5 jaren moet plaats vinden of we zitten met een zodanige onder-capaciteit, dat van een enigszins regelmatige gasleve ring geen sprake meer kan zijn. Wij hebben dus onder het oog te zien de vraag, hoe kun nen we op de meest snelle wij ze het bestaande tekort in de ze ondervangen en wegwer ken. Hiervoor staan twee wegen open en wel: a. te trachten gas te betrek keu van de mijnen; b. over te gaan tot uitbrei ding van de bestaande appa ratuur van het bedrijf. Wanneer we gas van de mij nen willen gaan betrekken, zou het gehele productie-ap paraat van het gasbedrijf ter plaatse kunnen vervallen en zou het bedrijf alleen nog be last zijn met de distributie van het gas, dat door de mij nen in de gashouders van het bedrijf geleverd wordt. Daar voor is echter in de eerste plaats nodig de doortrekking van de reeds gedeeltelijk in deze provincie aanwezige transportleiding van het mijn- gas tot de gashouders van ons bedrijf. De uitvoering van de ze en andere daarmede ver band houdende werkzaamhe den vraagt echter een zoda nige tijd, dat, voor zover wij thans zijn geïnformeerd, men er niet op moet rekenen, dat de mijnen eerder in staat zul len zijn om tot levering van gas aan onze gemeente over te gaan dan op het einde van 1951. Tot zolang zitten we dan op zijn minst met een feitelijk voor onze industriële gemeen te niet langer te verantwoor den onder-capaciteit van ons gasbedrijf, dat door zijn to taal gemis aan productie-re- serve bovendien zo uiterst kwetsbaar is. De andere mogelijkheid, nl. uitbreiding van de huidige ap paratuur van het bedrijf door de bouw van een nieuwe oven bestaande uit 4 kamers met 'n inhoud van 1500 kg. per ka mer, opent voor de oplossing van het vraagstuk gunstiger perspectieven. Volgens een van de „Ned. Ovenbouw Mij." te Zeist ont vangen mededeling zou deze een zodanige oven, welke een productie-capaciteit heeft van 4000 M3 per etmaal bij de tegenwoordige kwaliteit der steenkolen en van ongeveer" 5000 M3 per «etmaal bij vrije keuze der steenkolen, kunnen bouwen en opleveren op het einde van 1948, begin 1949, wanneer haar thans de op dracht daartoe zou worden gegeven. Met deze oplossing, welke over enkele jaren dan nog ge volgd zou moeten worden door nog enkele andere voorzie ningen, zoals de bouw van een cokesbreker, de vergroting VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 27) Onder dit dreigend gevaar was Miss Ferriby ineens weer de oude en sprak: De politie?Zo waar! Wat heeft dit nu te beduiden? Zij was de enige die haar zelfbeheersing bewaarde. Box die doodsbleek was, fluisterde haar in Wat moeten we begin nen? Dat heb jij met je malle grillen nu over ons ge bracht! Het licht in de grote salon brandde. Miss Ferriby ver toonde zich aan de balkon deur en rièp: Wat is er aan de hand? Wie is daar? Deze vragen werden gericht tot de dichtsbijzijnde van de twee heren, blijkbaar mannen van de politie in burgerkle ding, die al op de veranda waren. Maar Miss Ferriby zag ook twee gedaanten die haar ei genlijk veel meer ontsteltenis bezorgden, n.l. een slank jong meisje en een nog heel jonge man. Ze waren zo een eind af, dat zij hun gelaats trekken niet onderscheiden kon, maar toch had zij ze bei den duidelijk herkend. De rechercheur van politie groette en vroeg: Miss Ferriby, naar ik meen? Juist. Die ben ik. Wat verlangt u? We verlangen te weten of Mr. Welton Keynes hier is. De beide gedaanten traden nu al naderbij, maar ze zei den geen woord. Miss Ferriby liet een ver schrikte kreet horen: ,Is hij in ongelegenheid geraakt? En hij leek mij nog al zo'n degelijk jong mens. Nu, ons is iets ter ore gekomen waardoor wij menen dat hij hier verscholen zou zijn; dus bewaken wij hem. Maar hij is nog niet versche nen. Ik hoop dat u er niets op tegen heeft dat wij eens even een onderzoek naar hem in stellen. Ik ben overtuigd dat hij niet hier is. U deed beter een onderzoek naar hem in te stellen in het huis op de hoek bij Mrs. Ashcot, op nummer 3 hier in de laan. Daar zijn we al geweest madam, zei de tweede recher cheur kalm. De eerste trad nu boudweg langs haar heen en ging de salon binnen. Hier was Box, in livrei, bezig de boel op te ruimen. Miss Ferriby volgde de heren en stelde hen voor boven eèns een kijkje te gaan nemen. Ik heb zo'n idee, zei ze, dat Mr. Keynes in het ver trek is waar ik soms bezoe kers ontvang, die wensen dat ik hun levensgeschiedenis op maak uit de palm van hun hand. Hij was zéér nieuws gierig naar dat vertrek en is daar misschien heengegaan, toen hij met zijn secretariaat bezigheden klaar was. Dit zeggende, hield zij de deur open die naar de wentel trap voerde, toen één van de detectives ineens bleef staan, daar hij een zwakke kreet meende te horen, en zei: Voor we naar bovên gaan Miss Ferriby, deden we beter hier beneden een onderzoek in te stellen. Hij trad al weer langs Miss Ferriby heen en trachtte de knop van de deur om te draai en. Gesloten, riep hij. Geef mij den sleutel alstublieft. De beide jongelui waren nu in 't vertrek. Het jonge meis je zag doodsbleek en snikte. Ten zeerste verstoord wend de Miss Ferriby zich nu weer tot de detectives. Ik wil niet dat mijn huis onderste boven gehaald wordt om te voldoen aan de grillen van een paar nieuwsgierige buren. Dit jonge meisje is de dochter van een buurvrouw van mij, een zekere Mrs. Ash cot, die mij het leven tot een last heeft gemaakt door de schandelijke dingen die ze van mij vertelt, zoals zij dit trou wens doet van al haar buren. Terwijl ze zo sprak, was de tweede rechercheur tot de ont dekking gekomen dat de deur van ijzer was. Hij gaf er een geweldige duw tegen. Vlak daarop weerklonk er weer zo'n zwakke kreet en Basil riep: Dat is de stem van mijn broer! Barbara onderdrukte 'n snik en de rechercheur wendde zich weer tot Miss Ferriby met een gebiedend: De sleutel, alstublieft ma dam. En onmiddellijk. De sleutel? Ik heb er geen idee van waar die is. De detective green haar bij den arm en terwijl hij dit deed, werd hij de kentekenen van een pas doorstahe worste ling aan haar rechterpols ge waar. De huid was geschaafd. Het had Welton namelijk eni ge kracht gekost om haar de revolver uit de hand te trek ken. Ik moet de deur intrap pen, zei de detective. Box stond op enigen afstand en zag al even bleek als zijn meesteres. Ineens traden de beide re chercheurs op hem toe, wier pen hem op de grond en door zochten zijn zakken, waarna ze de sleutel bij hem vonden en dien aan Basil Keynes overhandigden met een: Zi«t u eens of u de deur daarmee open krijgt. Miss Ferriby vloog op 't jongemens af, maar Basil reikte hem aan Barbara over, die hem nu in de deur stak, terwijl Basil de oude dame te rug hield. Een kreet van onbeschrijf lijke schrik ontsnapte haar, toen ze daar in dat vertrek de bewusteloze gedaante van een vrouw op de grond zag liggen, terwijl een man met de armen over de borst ge vouwen in een stoel bij het vuur zat. In de vloer was een open gedeelte, en als bij intuïtie begreep Barbara dat ze daar Welton zou vinden. Behoed zaam kroop ze op de knieën er vlak bij en riep: Ben je nog in leven Wel ton? Een nauwelijks hoorbare stem antwoordde: Ja maar om Godswil haal er mij uit of ik verdrink. Barbara snrong overeind en terwijl ze dieper het vertrek in ijlde, trok ze met een ruk het stevige koord af, waarme de de portière terzijde gehou den werd. Basil voegde zich bij haar en ook een van de detectives. Welton, die koud was tot in merg en been. kon nog iuist het koord om zich heen slaan. Toen begon 't werk om hem op te halen. Dit was iets wat veel kracht en veel behendig- digheid vereischte en de twee de detective kwam nu ook helpen. Tegen dat ze Welton hoog genoeg opgehaald hadden was Barbara in een stortvloed van tranen, zoo ongerust had zij zich gemaakt dat hij die vree- selijke ervaring niet meer had kuunnen doorstaan. Zodra hij op de vloer lag, drukte ze hem teder een kus op het voorhoofd, wat het bes te opwekkend middel voor hem bleek te zijn. Waar zijn ze? Waar is Miss Ferriby? was het eerste wat hij vroeg, toen ze hem wat cognac hadden ingegoten en hem bij het vuur hadden doen plaatsnemen. De detective glimlachte en zei bemoedigend: Er zijn er buiten nog meer van ons. Er was nu niemand meer van de huishouding van Miss Ferriby in het vertrek. De vrouw was vertrokken met Cockett; haar flauwte was on middellijk over bij het ver schijnen van de politie. Box en de anderen haddén trach ten te ontvluchten, maar al leen Box was dit voorlopig ge lukt. Mrs. Ashcot en ieder zag wel getrokken in de salon. Wat haar overkomen was wist men niet recht, maar men had haar dood op de grond gevonden. Welton Keynes werd mee genomen naar het huis van Frs. Ashcot en ieder zag wel aan de uitdrukking van Bar bara's ogen, hoe hun romance eindigen zou. Ook Basil en Barbara had den een langdurig verhoor van de politie ondergaan, die ver volgens geen plekje van het huis ondoorzocht liet. De eigenaar had zo grote moeite om het huis berucht door „Fuametta" en haar bondgenoten verhuurd te krij gen, dat hij het geheel ver bouwen liet tot een ruime, moderne flatwoning.' EINDE. van de gasbergruimte en ten slotte van enkele andere ap paraten, zouden wij dus on geveer 3 jaren vroeger uit de impasse zijn, waarin v/ij door de oorlogsomstandigheden zijn geraakt, dan bij aanvaarding van het denkbeeld om gas van de mijnen te betrekken. Nu weten wij wel, dat door deze wijze van handelen het vraagstuk voor de verdere toekomst: „mijngas dan wel eigen productie" niet is opge lost en dat voor de beantwoor ding daarvan nog verschillen de kanten van het vraagstuk niet zijn besproken en belicht, maar voor het treffen van maatregelen op de kortst mo gelijke termijn dat hier 'n gebiedende eis is wil ons dit ook niet noodzakelijk toe schijnen, nog te meer niet daar de mogelijkheid voör het gaan betrekken van mijngas in de toekomst altijd nog blijft bestaan en de eventuele voor- en nadelen, daaraan verbon den, dan t.z.t. in den brede kunnen worden nagegaan en werken. Y Ons dus stellende op het standpunt, dat aan uitbrei ding van de apparatuur van het bedrijf, zoals hierboven is aangegeven, in de gegeven omstandigheden de voorkeur moet worden gegeven, laten wij hier thans enige financi ële beschouwingen volgen, welke uit die verbouwing voortvloeien. De kosten van het gehele werk worden door de „Ned. Ovebouw Mij." vrijblijvend begroot op 121.800.Bijko mende kosten, zoals van het bouwen van een tijdelijke bergruimte voor de materia len, van licht- en watervoor ziening, riolering, bestratings- werken, reviseren en gedeel telijke vernieuwing van het bestaande rookkanaal, verder van het transport van het ma teriaal, van verzekering en onvoorziene uitgaven, worden door de Directeur geraamd op 10.000.zodat de kostenbe- groting beloopt 132.000. Omtrent de gevolgen van de uitvoering dezer werken op de exnloitatieuitkomsten van het bedrijf, zij het volgen de medegedeeld: Van de totale kosten ad 132.000.— zal 32.000 kun nen worden gedekt uit het „vernieuwingsfonds" zodat ge leend zal moeten worden 100.000.Bij een afschrij ving in 20 jaren zal de af schrijving bedragen 5%, ter wijl de rente is aan te houden op 3lA%. Rente plus afschrij- ving belopen dus het eerste jaar 8)4% van 100.000.is 8.250.—. Hiertegenover staat de gro tere gasafgifte, welke nog niet geheel onder cijfers is te bren gen, doch op zich de exploita tie gunstig beïnvloedt. Bovendien kunnen de vol gende gunstige factoren voor het gasbedrijf naar voren wor den gebracht: enkele grotere objecten, zoals „kamerovenin- stallatie", „toestellèn en ma chines", „gashouders" en huis drukregelaars zullen respec tievelijk op het einde van 1948, 1949 en 1950 geheel zijn afgeschreven, waardoor op 't einde van 1950 in totaal bijna ƒ10.000.voor jaarlijksche afschrijving vrijkomt. Uit het vorenstaande moge U blijken, dat ook financieel het bedrijf door de bouw van de 3e kameroven niet over belast wordt. Resumerende geven wij Uw College in overweging, de Raad voor te stellen een cre- diet van 132.000.beschik baar te stellen voor de bouw van een verticale kameroven met 4 kamers en voor de uit voering van de bijkomende werken. Tot zover het schrijven van de Commissie. Aangezien B.enW. zich geheel met de inhoud en de strek king daarvan kunnen vereni gen, stellen B. en W. voor het besproken crediet van 132.000 beschikbaar te stel len voor het door de Commis sie omschreven doel. Ontwerp-besluiten tot wij ziging van de begroting voor het gasbedrijf en van de ge meentebegroting, beide van 1947 bieden zij de raad daar toe ter vaststelling aan. Sluiten geldleening. Onder verwijzing naar het prae-advies d.d. 20 Juni 1947 No. 66 betreffende het slui ten ener nieuwe lening, ter vervanging ener lening, welke reeds in 1946 vervroegd werd afgelost, delen B. en W. mede dat zij thans ook ter vervan ging van de tweede lening welke in 1946 vervroegd is af gelost, een offerte hebben ont vangen, wederom door bemid deling van de heer H. P. Ver bist te 's-Grévenhage. Deze luidt als volgt: 150.000 tegen pari-koers, rente 3)4%' per jaar, aflossing in 25 jaren, aflossingen aflopend of onge veer gelijk, de eerste 5 jaren is versterkte aflossing niet toegestaan, daarna tot de koers van 101%, storting 15 September a.s., commissie en onkosten )4%- Het bedrag der lening is nu als volgt te verdelen: Restant oude lening (van 1940 oorspronkelijk groot f 150.000) 116.056.— hiervan reeds op genomen in de le ning van 42.200 d.d. 26 Juni 1947 455.15 advies van de Hoofdingenieur- Directeur van de Volkshuis vesting. Mede overeenkomstig het advies van genoemde Hoofdingenieur-Directeur stel len zij voor de ontruimings termijn te bepalen op 3 maan den. Blijft: 115.600.85 boete bij aflossing der oude lening 1.813.36 provisie en on kosten nieuwe le ning 375. kapitaalverstrek king aan 't G.E.B. 32.210.79 150.000.— Onbewoonbaarverklaring ener woning. B. en W. stellen voor de wo ning le Zeine nr. 37 onbe woonbaar te verklaren, zulks in overeenstemming met het R.K. OPENBAAR BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE VOOR WAALWIJK E.O. Wij menen goed te doen ouders en opvoeders nogmaals te wijzen op het bestaan van het R.K. Openbaar Bureau voor Beroeps keuze te Waalwijk. Dit bureau stelt zich ten doel jongens en meisjes die de school reeds verla ten hebben of binnenkort zullen gaan verlaten, behulpzaam te zijn bij de keuze van een beroep. Hierbij wordt er naar gestreefd voor het kind het beroep op te sporen, dat zoveel mogelijk over eenstemt met karakter, aanleg, li chamelijke gesteldheid etc. Psy chotechnische en medische rap porten der pupillen staan ons daarbij eventueel ten dienste. Hoewel van deze gratis voor lichting een vrij goed gebruik wordt gemaakt, zouden wij toch gaarne zien, dat meer ouders zich bewust werden van de noodzaak en het grote nut dezer voorlich ting, waardoor zeker voor een ^root deel mislukkingen met be trekking tot de beroepskeuze der kinderen zouden worden voorko men. Het Bureau voor Beroepskeuze verstrekt niet alleen beroepsadvie zen, doch geeft ook raad bij het bepalen van studierichtingen, der halve of het kind geschikt geacht moet worden om verder te stude ren en welke scholen het best ge volgd kunnen worden om het ge stelde doel te bereiken. De commissie van advies van het Beroepskeuzebureau houdt iedere Woensdag zitting van 5,30 tot 6.30 uur in het gebouw van het Arbeidsbureau, Grotestraat 339. Ook bestaat nog de mogelijk heid zich te wenden tot de heer J. Dingemans secretaris van 't bureau en wel iedere dag dag des voormiddags vanaf 9 tot 12 uur. Grotestraat 339. Het Bestuur v. h. R.K. Openb. Bureau voor Beroepskeuze. ATHLETIEK. De Juliana-man Louis Schuwer gekozen in de nationale) ploeg tegen België. Door zijn bijzondere prestaties op het nummer 400 meter is de aandacht niet alleen van het uZi- den, doch blijkbaar ook van de gehele athletiek-wereld op onze Waalwijksche crack gevestigd. Reeds daags na de Zuideleijke kampioenschappen mocht L. Schu wer, via het Juliana-secretariaat, de vererende uitnodiging ontvan gen van de nationale technische commissie der K.N.A.N., te star ten voor ons land in de officiële landen-athletiek-ontmoeting tegen België, die midden September plaats vindt. Met Lataster, de 5000 m.-man is Schuwer de enigste vertegen woordiger van het Zuidelijk dis trict in het Nederlandse team, die de vaderlandse kleuren tegen de Belgen hebben hoog te houden. Schuwer heeft de 400 m. voor zijn rekening gekregen. Een bij- Terry en Berry in: DE BRIL VAN SULTAN SAR 93) „Halt!" riep Halef tot zijn mannen. De rovers bleven staan. „Legt het geweer aan" commandeerde'de helper van de grootvizier. De geweren gingen in de hoogte. „Pas op!" riep Berry nu nog eens, „dekking zoeken!" Ditmaal werd hij gehoord. De Sultan, de Sirdar en Has san drukten zich zo plat mo gelijk tegen de wand van de gang en het was maar juist op tijd. „Vuur!" schreeuwde Halef. Als donderslagen klonken de schoten in het gewelf. Rake lings floten de kogels langs onze vrienden. „Daar is de uitgang!" riep Terry, „we kunnen nu door lopen, want het duurt min stens een halve minuut voor ze hun geweren weer geladen hebben". „Vooruit dan!" riep de Sul tan en hij holde hijgend voor uit. Terry en Berry hielden de rovers in het oog, die bezig waren met het laden van hun geweren. „Ze krijgen ons toch niet!" juichte Hassan en hij danste voor zover de 'nauwe' gang hem ruimte liet. zonderheid voor de sportgemeen- schap van Waalwijk en verre omgeving en een hoogst vereren de taak voor deze 19-jarige ath- leec en zijn vereniging Juliana. FOKVEE-DAG. Naar wij vernemen zal de Waalwij kse Fokvee-dag, ge organiseerd op initiatief en met medewerking van Waal wij ks Belang, gehouden wor den op Vrijdag 3 October a.s. Deze fokdag wordt georga niseerd door de gezamenlijke fokverenigingen uit de Lang straat onder de naam „Lang- straats Fokkersbelang". Se cretaris is de heer J. Catten- miller, hoofd der R.K. Land bouwschool te Raamsdonks- veer. BILJART-SPORT. Zaterdag 23 Aug. '47 had de return-wedstrijd plaats tussen W.B.C. 1 Waalwijk en Nooit Gedacht 1 uit Drunen. Na spannende strijd is het W.B.C. wederom mogen ge lukken als overwinnaar uit 't strijdperk te treden. De algehele uitslag was als volgt: P. v. SchijndelTh. v. d. Wiel 110 150 29 L. v. BerkelC. v. d. Hoven 150 84 15 W. LamersM. Klerks 100 74 11 B. v. EngelenM. v. Delft 100 48 18 Ant. Heeffers—W. Vissers 60 100 22 520 456 95 Gem. W.B.C.: 5.26. Gem. Nooit Gedacht: 4.80. IN ONZE BIOSCOPEN. Musis. Franz Schubert (Alan Curtis) een jong en nog onbekend Weens Musicus vlucht om aan de mili taire dienst te ontkomen naar Hongarije, waar hij in contact komt met een zekere Anna (Ilona Massy), die door zijn muziek ver tederd wordt en een steeds inni gere toenadering zoekt. Zij gaan beiden naar Weenen terug en Anna inspireert hem tot uitste kend werk, maai" van geld verdie nen is nog geen sprake. Beethoven ontdekt de schoon heid van „die LInvelendete", maar gedrukt door zorgen is Schubert niet in staat ze te voltooien. Hij wordt weer onderwijzer, wil met Anna trouwen en zijn muziek vaarwel zeggen. Anna wil dit of fer niet aannemen en vertrekt. Met de herinnering aan Anna nog diep in zijn ziel componeert hij zijn „Ave Maria". Dit is de korte inhoud van de film die Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag in Musis draait en getiteld is „Me lodie der liefde". Zijn schoonste liefdesliederen worden in deze film door Ilona Massey gezon gen. Wij horen fragmenten van die Unvelendete en zien het le ven van Schubert dat ongecom pliceerd en zuiver was als zijn onsterfelijke muziek. Luxor. Le Cavalier Noir, De Onbe kende Ruiter heet de film die Vrij dag, Zaterdag en Zondag de Luxor-bezoekers zal vergasten op de lyrische tenor-stem van Geor ges Guetary, die als de onbeken de ruiter, het hoofd van een smok kelaarsbende, zich beijvert het on recht dat zijn vader eens werd aangedaan te herstellen. Hij komt op het kasteel van de markies die het grensgebied bewaakt en trekt door zijn mooie stem de aandacht van de dochter en haar kamenier: spoedig echter heeft men hem gc- indentificeerd. en men beraamt plannen zich van hem en zijn bende meester te maken. Een handlangster vertelt hem dit en hij slaagt er in de markies te ont voeren. Hij vertelt hem zijn ge schiedenis. Ondertussen zijn de douanen en de dochter van de Markies er op uitgetrokken om hun heer en vader te bevrijden. Er ontstaat een gevecht. De smokkelaars slagen erin de grens te overschrijden en de onbekende ruiter heeft het onrecht hersteld en de smokkelaarsbende bestaat niet meer, maar allen juichen om het aanstaande huwelijk van de onbekende ruiter met de dochter van de markies. Een komisch-romantische film, die velen zal vermakeh met zijn meeslepende zang en zijn char mante speelsheid. GEERTRUIDENBERG. Geertruidenberg gaat uitbreiden. Nu 't uitbreidingsplan van Geertruidenberg eindelijk op de tafel ligt, blijkt dat al het gedebatteer en het gediscus sieer in de gemeenteraad niet tevergeefs is geweest. Geer truidenberg is met een uit breidingsplan gekomen dat ieders bewondering en res pect afdwingt. Zonder de ty pische schoonheid van het oude gedeelte te kwetsen is men er in geslaagd ook hier de uitbreiding gelijke tred te doen houden met de uitbrei dingen elders. Men heeft oog gehad voor de eisen die de moderne tijd en de moderne industrie stellen en begrepen dat een stad met oudheidkun dige waarde en Middeleeuw se schoonheid alleen niet ge baat is. Geertruidenberg is een stadje met twee aspecten als men op de Markt onder de oude lindebomen door wan delt, even stilstaat bij een oude pomp of de machtige to ren bewondert of de vele trap- en klokgeveltjes, dan zou men niet vermoeden dat tamelijk dichtbij het grote electrische hart van Brabant klopt, dat zijn onmisbare bloed stuwt in alle richtingen van onze provincie; dan zou men niet vermoeden dat in deze omgeving talloze hamers de nagels drijven in de ketels voor onze schepen. En omge keerd, als men op deze plaat sen de grote hijskranen ziet zwenken en zwaaien, het ra telen hoort van fabriekstrein- tjes, het zoevend draaien van machtige'turbines en het een tonige gehamer op scheeps- „magen", dan vermoedt men niet dat het elders in deze omgeving rustig en vertrouwd stil is. Het is de grote verdienste van de Bergse vroede vade ren, dat zij het een bevorde ren zonder het andere te schaden en zo neemt de P.N.E.M. een grote plaats in in het onlangs openbaar ge maakte uitbreidingsplan. Na jaren van plannen maken en wachten op gunstiger tijden, is men zover dat er reeds grond aangekocht is, zoals onze lezers in de diverse ge- fneenteraadsverslagen hebben kunnen lezen; het zal echter nog wel 1948 worden voor met de nieuw-bouw 'n begin kan worden gemaakt. Ook de capaciteit zelf van 't bedrijf is niet meer in staat aan de grote vraag naar electriciteit van de huidige industrie en de steeds dichter bevolkte streken van Brabant te voldoen en zo be staan er plannen die de capa citeit in de toekomst zulien verdubbelen om nog maar niet te spreken over de plan nen die er bestaan in verband met de opvoering van de ca paciteit der voltlijnen in W. Brabant en de verbinding met de Prov. Zeelandse Elec trische Mij. Zoals U ziet, lezers, zal er in Geertruidenberg iets groots gaan gebeuren dat getuigt van de activiteit die er nog leeft tussen de dromende hui zen in de nauwe straatjes en de antieke binnenkamers; de stad van Sinte Gertruud gaat aan zijn oude roem nieuwe bekendheid verbinden. Nieuwe industrie in Geertruidenberg. Te Geertruidenberg zal zich wederom een nieuwe indu strie vestigen. Vrijdag 1.1. werden de definitieve onder handelingen afgesloten en Geertruidenberg is een che mische industrie rijker. De N.V. Chem. Fabriek „Plantenzorg" onder leiding van dhr. B. Regelink zal het gebouwen-complex van het voormalig Zuid-Ned. Veem Statendam betrekker

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2