De Echo van het Zuiden NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING No. 69 Donderdag 28 Augustus 194/ Eindelijk heefi Heusden weer zijn Burgemeester. Burgemeester van Delft, die als ge boren Heusdenaar alles zat doen, wat in het belang van Heusden gedaan moet worden. Dinsdagmorgen kreeg de wnd. Burgemeester en secretaris van Heusden, de Edelachtb. Heer A. v. Delft de voor hem en voor Heusden ongetwijfeld blijde tijding, per telefoon dat hij benoemd was tot Burgemeester van Heusden en 's middags kwam het officiële te legram, dat hem bij Koninklijk be sluit van 22 Augustus 1947, No. 56 deze eervolle en verantwoor delijke functie was toevertrouwd. Aldus kwam een einde aan de meer. dan twee jaar lange vaca ture, terwijl de Heusdenaars twij felden of er wel ooit in voorzien zou worden. Ambtelijke loopbaan. Burgemeester van Delft, die op 10 Juni 190i te Heusden geboren werd kwam op 1 Juli Iy22 als ambtenaar op de secretarie te Heusden, na 4jaar volontair te zijn geweest in Elshout, toen nog een zelfstandige gemeente. In 1933 volgde zijn benoeming tot secretaris en een half jaar la ter die tot gemeenteontvanger, welke dubbele functie hij tot he den toe vervulde. In deze periode is hij reeds tweemaal eerder waarnemend bur gemeester geweest, n.l. toen bur gemeester Steemers in Nov. 1941 heenging, gedurende 5Yi maand, waarna hij plaats moest maken voor de N.S.B.-burgemeester Tho- maes, omdat hij, aldus Mevrouw van Delft, niet „deutschfreuna- lich" genoeg was: en voor de tweede maal kort na de bevrij ding toen Burgemeester Steemers moeilijk te bereiken was, geduren de enkele maanden. Voeg hier nog bij de lange periode van zijn der de waarnemend-burgemeesterschap en de Heusdenaren kunnen ge rust zijn, hun Burgemeester kent ,,de knepen van het vak". De nieuwe burgemeester is ver der nog lid van het dagelijks be stuur van het Middenstands-Borg stellingsfonds voor de Langstraat, Secretaris-Penningmeester van de St. Vincentiusver., Secr. van het Wit-Gele Kruis en bestuurslid van het Rode Kruis. Hij is dus van alle markten thuis en voort durend in de gelegenheid zijn ge meente steeds beter te leren ken nen. T oekomstplannen. Wij hadden het voorrecht een kort onderhoud met de nieuw-be- noemde Burgemeester te hebben en op ons vragen antwoordde hij dat hij alles zou doen, wat in het belang van Heusden, waar hij zeer veel, zo niet alles voor voel de, gedaan moet worden. Later vernemen wij nog van Mevr. van Delft dat hij als het ware niet kan hebben dat men iets slechts van Heusden zegt. En met deze gevoe lens bezield zou hij voortgaan in de goede richting. Vooral de ves tiging van nieuwe industrieën had zijn volle aandacht, het verheug de hem dat er sinds enkele weken ook een schoenfabriekje is begon nen. Grote industrieën had men naast de scheepswerf, de conser- venfabriek en de melkproducten- fabriek niet meer nodig, daarvoor was trouwens de ruimte te gering. Ook het probleem van de wo ningbouw heeft zijn grote belang stelling, vooral daar de woning nood in Heusden nog zo nijpend =s. Dit jaar moeten er nog 33 ge bouwd worden en bovendien nog 25 ten bate van de Scheepswerf. In bet kader van de wederopbouw onder leiding van de stedebouw- kundige M. v. d. Laan, heeft het Architectenbureau Hooikaas te Rotterdam plannen gemaakt om de Denier, die als een open riool door Heusden loopt en in de gracht uitmondt, te vervangen door een riool die door de berm van de Demer zal gevoerd wor den en haar water, nadat het ge zuiverd is, in de Bergse Maas zal uitstorten. Wat de verwoeste kerken be treft, er bestaan plannen om de nieuwe R.K. Kerk te bouwen op het huidige burchtplein, dat wel iswaar nog kroondomein is, maar waarvan men toch redelijk kan verwachten dat het binnen afzien bare tijd bebouwd mag worden; over de mooie oude protestantse kerk is men nog aan het onder handelen met „Monumentenzorg". Met deze vereniging is ook de Stichting „Menno van Koehoorn" aan het onderhandelen betreffen de het weer in de oude toestand brengen der grachten. Voor de bouw van een nieuw gemeentehuis acht burgemeester v. Delft de tijd nog niet gunstig; het ligt wel in de bedoeling hiervoor weer de oude plaats te gebruiken, maar in welke trant het zal worden opgetrokken, kan hij nog niet me dedelen. De belangen van de landbouw tenslotte zal hij eveneens beharti gen. Er is een groot gebrek aan bouwgrond, maar door intensive ring van de beschikbare grond en door ruilverkaveling hoopt hij de landbouw op een hoger peil te brengen. Heusden proficiat! En zo gaat Heusden weer een nieuwe periode in met een nieu we burgemeester. Een periode, en hieraan zal niemand, na het bo venstaande gelezen te hebben, nog twijfelen die voor Heusden vrucht baar zal zijn en waarin Heusden op de ingeslagen weg zal voort gaan, geleid door het beleid en de activiteit van burgemeester van Delft, die als rechtgeaard zoon van de oude vestingstad Heusden, niet zal rusten voordat hij Heus den weer op dat plan gebracht heeft, waarop het in zijn langver- vlogen glorietijd stond. Heusden heeft een roemrijke traditie hoog te houden; onder burgemeester v. Delft zal dit niet moeilijk zijn. De nieuwe burgemeester en zijn gemeente onze beste wensen. VIERING KONINGINNEDAG 1947. De Stichting van de Arbeid heeft aan de Fabrikantenkring Lang straat het volgende advies ver strekt: 1. In die bedrijfstakken, waarin de vrije dagen in de C.A.O. gere geld zijn, wordt de Koninginne dag die de Nationale Feestdag bij uitnemendheid behoort te zijn als snipperdag vrijaf gegeven. In dit geval dus de le September 2. Voor bedrijfstakken die nog geen C.A.O. hebben, wordt een en ander overgelaten aan een onder- ZONDAGSDIENST 31 Augustus 1947. Doktoren: Dr. M. H. C. Kolster. Apotheek: Geers. HERVORMDE KERK. Zondag 31 Aug. 's morgens lü uur: Ds. v. Burgeler. Zondag 31 Aug. 's middags 5 uur: Ds. v. Burgeler. De morgendienst zal het ka rakter dragen van een nationale bid- er. dankdienst in verband met de verjaardag van H. M. de Ko-, ningin. ORANJEVERENIGING „ORANJEHUIS" CENTRUM, WAALWIJK. Programma Zondag 31 Aug.'47 10 uur v.m. Plechtige Hoogmis met assistentie in de Parochiekerk van St. Jan. Na de H. Mis Te Deum en Domine Salvam Fac. 10 uur v.m. Plechtige Dank dienst in de Ned. Herv. Kerk. Voorganger Ds. W. C. v. Bur geler. Het bestuur verzoekt alle in woners op 31 Augustus en 1 September de vlaggen uit te ste ken. Programma Maandag 1 Sepc. '47. 10 uur v.m. Kinderoptocht met versierde wagens, steppen, fietsen enz. Route: Raadhuisplein, Groote- srraat, Putstraat, Parallelweg, Sta- tionsstraat, Markt. Na afloop toespraak door den Edelachtb. heer Burgemeester, waarna prijsuitreiking en tracratio aan alle op het Raadhuisplein aanwezige kinderen. 22<}~2>Yi uur. Wielerwedstrijd voor jongens van 14—15 en 16 jaar. Parcours: start Julianastraat— Mr. v. Coothstraat-^B.urg. v. d. Klokkenlaan-Stationsstraat, finish Julianastraat. 3.30—4.30 uur. Kinderspelen op het Raadhuisplein. Hinderniswedstrijden voor jon gens van 10 t.m. 13 jaar en Be hendigheidsspelen voor meisjes van 10 t.m. 16 jaar. Na afloop prijsuitreiking. 7 uur. Muzikale rondwande ling door de P.T.T. harmonie uit Eindhoven. Route: Stationsstraat, Juliana straat, Mr. v. Coothstraat, Burg. v. d. Klokkenlaan, Kerkstraat, Grootestraat, Raadhuisplein. 8 uur. Concert door de P.T.T. Harmonie uit Eindhoven. ORANJEVERENIGING ST. ANTONIUS-PAROCHIE. De Oranjevereniging in de St. Antoniusparochie organiseert op Maandag 1 September kinderfees ten op het R.K.C.-terrein en voor de leden brengt zij op Maandag 8 September de Cabaret-revue „Cheerio-Holland" met Willy Vervoort, dezelfde die in Musis zoo'n succes had, in de zaal van de R.K. Werkliedenvereniging. „ORANJE BOVEN" BAARDWIJK. In aansluiting op het in ons vo rig nummer reeds gemelde pro gramma der Koninginnefeesten te v.m. Baardwijk, vernemen wij nog dat er voor de schoolgaande kin deren a.s. Zaterdagmiddag in het Patronaat, door „De Devilé's" uit Leiden een zeer ammusant pop penspel en een prachtig goochel- programma zal worden "vertoond. Maandagavond is er volkscon- linge regeling binnen die bedrijfs tak. 3. Mochten in een bepaalde be drijfstak of in een bepaald bedrijf geen snipperdagen meer over zijn voor het lopende bedrijfsjaar, dan geve men de le September in geen geval als een extra vrije dag. Men moet dan 6f doorwerken óf de dag door inhalen of looninhouding als z.g. verletdag blijven beschouwen. DE DROOGTE. De toestand over vrijwel geheel Europa (Ierland uitgezonderd) wordt door de droogte zeer zor gelijk, zo niet hopeloos. De op brengst der oogsten worden ge schat van 30 tot 50 pCt. van het vorig jaar en t ziet er dan ook met de voedselvoorziening van mens en dier zeer ernstig uit. Men vreest tegen de winter in grote ge bieden hongersnood, tenzij 't spoe dig en krachtig gaat regenen. eert op de muzieknis met mede werking van de Harmonie St. Jan en het mannen- en gemengd koor van de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". PROGRAMMA VER. KONINGINNEDAG. 2 uur Opstellen aan de Haven van de schoolkinderen, welke dan gezamenlijk naar het voetbalveld van R.W.B. trekken tot het hou den van kinderspelen. 3 uur aanvang der Kinderspe len. 7.30 uur vocaal concert dooi de Chr. Gem. Zangvereniging Hallelujah. 8.30 uur groot avond-concert door de Harmonie St. Crispijn. TENTOONSTELLING. Reeds meermalen werd er in ons blad melding van gemaakt dat er plannen bestonden tot organisatie van een Middenstandstentoonstcl- ling, maar dit bleken dan loze ge ruchten. Op initiatief van de R.K. Middenstandsvereniging alhier is echter enigen tijd geleden een oriënterende bespreking gehouden tussen de besturen van deze ver eniging, Fabrikantenkring Lang straat en Waalwijks Belang, ter wijl ook de leder- en schoenindus trie is ingeschakeld. Overwogen is toen de mogelijk heid van het organiseren van een groots opgezette nijverheidsten toonstelling in 1948, waarop zo wel industrie als ambacht, handel drijvende middenstand, nijver heidsonderwijs enz. door middel van een tentoonstelling haar kun nen en activiteit ten toon sprei den en de tentoonstelling zo groots op te zetten dat ze een duidelijk beeld geeft van hetgeen Waalwijk op verschillend gebied presteert, zodat zij van meer dan plaatselij ke betekenis zal worden. De aanwezigen konden zich in principe met dezen opzet vereni gen en besloten werd dat elk der verenigingen een drietal leden in een tentoonstellingscomité zal af vaardigen om deze aangelegenheid nader te overwegen c.q. af te wer ken. De eerstvolgende vergadering van deze afgevaardigden zal ge houden worden in September a.s. KATHOLIEK THUISFRONT. WAALWIJK. 31 Augustus Oranje-dag. Dan drage iedereen Oranje. Katholiek Thuisfront heeft op dien dag een Speldjesdag georganiseerd. Ieder een kope zulk een speldje om ons mooie werk te steunen. Zeer ze ker heeft dit werk in verband met de huidige toestand in Indië ons aller medewerking DRINGEND nodig. Helpt ons! ZWEMVERENIGING. Zaterdag j.l. heeft de Waal- vvijkse Zwemver. „Het Hoefsven" haar jaarlijks afzwemfeest gehou den. Hiervoor bestond zeer grote be langstelling. Er waren pl.m. 80 deelnemers, waarvan er één afge wezen moest worden. De Jury bestond uit de volgen de heren: J. v. d. Heijden, voorz., A. Somers, secr. en Somers mede bestuurslid en de Badmeester Reitsma. De volgende personen behaal den met lof der jury hun diploma: Diploma I, Heren: A. Scholt. H. Schellekens, W. Lommers, M. v. Helvoirt, A. Tiggelen, D. van Hout, A. v. Bla- del, A. Beerens, A. v. Oirschot, V. Possimis,' T. Bergmans, A. Hensen, H. v. Bladel, H. Schoon- aermark, M. Zwaans, K. Vissers, A. v. Mierlo, L. Beerens, J. Roe- lofs, J. Frederiks, H. v. a. Put, J. de Reus. J. van Riel, Ad Ver schuren, J. Klerkx, F. v. d. Vel den. J. Vercauteren. F. v. Eeten. Tweede Dipl. Heren: Ch. van Delft, J. Roelofs, J. Frederiks, J. de Bont, A. v. Ol- denbeek, G. Carpay, M. v. Ee ten, J. Vercauteren, F. Bergmans. Diploma I Dames: A. v. d. Hoven. G. Bos, G. Gadella, R. Robbe, R. v. d. Ham men, A. v. d. Windt, R. Pessers, M. Oldenbeek, N. van Iersel, L. Rietmeijer, C. Veraa, J. de Kort, I. van Haaren, R. Slaats, L. Schuurmans, L. v. Gelder, J. van Helvoirt, J. van Eten, J. Pullens, E. van Gelder, M. Klerks, B. v. d. Hammen. D. Vos, M. Tausch, M. de Jong. J. Hamers, L. Mahieu. Diploma II Dames: G. Bos, R. Klerkx, L. Kneep- kens, C. Veraa, A. Pulles, A. TeurÜngs, A. de Vliet. L. van Gelder. R. Trimbach, M. Olde- beek, I. van Haaren. C. Dekkers. M. Tausch. R. Pessers, B. de Jong, P. Vercauteren. nings zeer ingelukkig te vallen. JONGE DIERENDAG. In 't café van- den heer E. v. d. Pluijm werd Zaterdag en Zondag de jaarlijksche „Jonge Dierendag gehouden, die als gebruikelijk gro te belangstelling trok en goed ge organiseerd was. Prijzen werden behaald: Mooiste voedster en mooiste dier: C. Witlox met Gouwenaar. Mooiste ram Gr. Chinchilla: G. Rekkers. Klasse B Gr. Chinchilla: 1 G. Rekkers. Weeners: 1 L. Mandjes, 2 L. Mandjes, Gouwe naar: C. Witlox. Witte Vlaamse Reus: Michaels. Klasse C Gr. Chinchilla: 1 N. v. Dongen; ,2 G. Rekkers. Klasse B Blauwe Re.\: 1 Busing. Klasse C Witte Wee- ner: 1 en 2 L. Mandjes. Zwarte Weener: 1 en 2 A. van Gorcum. Gouwenaar: 1 en 2 C. Witlox. Blauwe Rex: 1 en 2 Busing. Klas se D Gr. Chinchilla: 1 en 2 G. Rekkers. Blauwe Marter 1 C Wit lox. KlasseE: Witte Vlaamse reus 1 en 2 A. Tak. Gr. Chinchilla: 1 en 2 G. Rekkers. Gouwenaar: 1 C. Witlox. Blauwe Marter: 1 C. Witlox. CIRCUS BRIANTELLI. Dit jaar zal circus Briantelli ge durende drie dagen zijn tenten op slaan in Waalwijk. Hoe het Bri antelli in de afgelopen jaren ge gaan is, kan men op het eerste oog al zien. Het is groter en mooier geworden en reeds zestien wagens omlijsten de circustent. Circus Briantelli is het eerste Nederlandse circus dat er kans toe heeft gezien een prachtige troep roofdieren te engageren. Als grote bijzonderheid vermelden wij nog dat deze roofdieren (panters) door een dame worden gepresenteerd, hetgeen beschouwd moet worden als een unicum op de wereld. De edele circuskunst en paardenclres- suur is rijkelijk vertegenwoordigd. Wij zullen genieten van prachtige Arabische volbloedhengsten en leuke Shetlandse pony's, welke met hun prachtige dressuur ieders bewondering zullen afdwingen. In de nok van het circus zullen de drie Brusly's en Brunini hun adem benemende toeren verrichten aan de vliegende trapéze, een sensatie zoals nooit eerder werd vertoond. Verder verlenen Les Rossat, de beste clowns van België, hun me dewerking en de Turkenberg zal daveren om hun echte gezonde humor. Trapini is een groots pres tatienummer met tot slot een sen sationele caroussel des doods. De drie Revano's vormen een der hoogtepunten van het pro gramma. Dit acrobatisch trio be schikt over verschillende talenten. Zij zijn n.l. zeer goede acrobaten, maar daarbij zo komisch, dat de meest serieuze met hun dwaze ver wikkelingen in een schaterlach moet uitbarsten. Ook voor de liefhebbers der jongleurkunst valt er iets buiten gewoons te beleven; de twee Cris- to's zijn beslist grootmeesters in deze zo originele circuskunst. Het zeer gevarieerde vlotte program ma wordt op prettige wiize omlijst door een prima circus-orkest. Het programma wordt vertoond in een zeer gezellige circustent, welke zo geconstrueèrd is, dat het

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4