NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING In de Gouden Vallei LAND- EN TUINBOUW. MAASTRICHT IN FEESTTOOI. Uit de Provincie FEUSLLETON van de echo van het zuiden heusden. Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. begin tot eind. Doordat de gr.ote brug over de Kali Koeto, nabij Weleri, was vernield en de genie de nieuwe nog niet klaar had, moest de infanterist weer maar eens aan zijn knieën trekken, want het rollend materiaal bleef achter. Zo sjouwden we ongeveer 15 km. berg op en berg af. On dertussen was de brug over de Kali Koeto hersteld (hulde aan de mannen van de 5de VeldCie Genie) en haalde de tanks ons in, om daarna gezamenlijk de opmars voort te zetten. Eerst toen kregen we echter te kampen met weg versperringen. Zware bomen la gen aan een stuk door over de weg gekapt. We zaten op en hin gen aan de tanks en bij elke ver sperring vlogen we eraf om vrij baan te maken, dan er weer op en met een rotgang door naar de volgende versperring. Zo ging liet in een run steeds verder, tot we om half drie het plaatsje Soebah, op ongeveer 70 km ten W. van Semarang, binnensnorden en te gen onze Bandiengse wapenbroe ders opbotsten. Behoudens wat vuur van enkele scherpschutters, hadden we geen tegenstand gehad, Maar het was toch al mooi ge weest. De houthakkers uit het Zwarte Woud zouden beslist ja loers geworden zijn, als ze had den gezien, hoe wij in recordtijd zoveel bomen verwerkten. Hopenlijk heeft LI uit boven staande enig idee gekregen, hoe dergelijke stoten in zijn werk gaan. Soortgelijke acties werden door andere onderdelen van on ze Tijgerbrigade ondernomen naar Salatiga, Ambarawa en Demak. Aótie's van dertig, veertig of soms nog meer kilometers op een dag. Alle Hollandse kranten hebben dit met trots vermeld en er hun waardering over uitgesproken en terecht. De organisatie was prach tig en de jongens deden hun best, doch als U denkt, dat deze actië's, waarover de kranten zulke grote stukken schreven, de capaciteiten van den Hollandse soldaat ken merkten, dan heeft U het mis. Wat deze soldaat waard was, toonde hij reeds in de periode van tien maanden op dat ellendige kleine stukje naar de demarcatie lijn. De mooie opmars van veer tig km zus of vijftig km. zo met- drie of viermaal achthonderd man was een lust voor de jongens. Het ging immers snel en de men sen overal enthousiast, kortom, dit was waarderend werk. De kran ten zijn hier vol lof over en te recht, maar er is geen enkele Hollander, die zich een voorstel ling kan maken van het zenuw slopende werk van het peleton- 3) Hiermee keerde zij al gauw terug en toen moest zij in 't magazijn bezig blijven met 't uitpakken van tabak en siga ren, de overige artikelen kwa men de volgende morgen aan de beurt. Toen ging ze in de keuken het avondeten klaar maken en koffie zetten. Een paar maal keek ze eens uit of ze ook de dokter zag aanko men. Daar de zon onder was, be gon de schemering al in te vallen en de stilte die tot nog toe buiten geheerst had, werd nu weldra verbroken door luid gepraat en gefluit §n zware voetstappen van de gouddelvers die van hun werk kwamen. Zelfs Malcolm werd er door opgeschrikt uit zijn rust. Hij sloeg de ogen op en keek in het bezorgde gelaat, dat zich nu dadelijk over hem boog.' Wat is er, beste jongen? Heb je pijn? vroeg Alan. Maar de ogen sloten zich en het ge laat had weer dezelfde doods bleke tint. Courtenay bleef hem nog een tijd gadeslaan, toen viel hem een gedachte in. De kleren van Malcolm la gen nog net zo als ze daar haastig op de stoel geworpen waren. Hij nam ze een voor een op, maar vond blijkbaar netje, dat elke dag in zijn tijger vel paar de demarcatielijn sloop om contact te zoeken met de vij and, die overal verraderlijk in de alang-alang en de bomen verbor gen zat en de specialiteit bezat om je zo netjes in je rug te beschie ten. Als je oprukt met twee of drieduizend man, voelt ieder per soonlijk de kracht van de massa, maar bij die demarcatielijn moest iedere kogel doel treffen, daar moest de discipline honderd pro cent en iedere patrouille-comman dant een kleine strateeg zijn om met twintig of dertig jongens een vijand, die dikwijls drie of vier maal zo sterk was, achter de pe rimeter terug te schoppen. Op die ene kilometer, waar dat kleine groepje iedere dag, dikwijls met zware verliezen, zo verbitterd heeft gevochten, daar werd Hol lands gevechtssoldaat gekenmerkt. Toen bij de opmars op 21 Juli, de kranten de capaciteiten van de Hollander als gevechtssoldaat be gonnen aan te halen, had deze soldaat zijn zwaarste strijd reeds achter de rug en had hij reeds lang bewezen wat hij waard was, maar dat kon de krant niet we ten. SergeantHOOYDONK, 4—2—6 R.I. Ondergetekende unaakt van de ze gelegenheid gebruik, om „Ka tholiek Thuisfront" afd. Waal wijk en de Redactie van „De Echo van het Zuiden" dank te zeggen voor 't doen oversturen van Uw blad, dat met graagte door ons Waalwijkers, en ook niet inwo- nenden wordt gelezen. Door dit contact blijven we op de hoogte van 't wel en wee van Waalwijk en omstreken, dat steeds in onze belangstelling staat. Wij snakken naar nieuws van Holland en voor al bij een rustperiode, die we nu hebben, en die naar we hopen niet te lang zal duren (hoe eer hier afgewerkt hoe beter voor 3I- les), zijn dubbel de gedachten bij al wat ons dierbaar is. Nogmaals hartelijk dank, tot wederziens; vele groeten aan alle vrienden en kennissen van mij, Sgt.-Maj. W. J. v. d. GOUW. In zeven landen van Eu ropa (Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Zweden, Denemarken en Eire) heeft de politie Maandag de handen ineengeslagen op zoek naar de mysterieuze Fransman, die men voor organisator houdt van de bankbiljetten verval sing, welke een geweldige be dreiging vormt voor het even wicht van de geldsituatie. niet wat hij zocht en hij mom pelde: Ik had nogal zo gehoopt dat ze de gordel over 't hoofd gezien hadden. Wat we nu be ginnen moeten, zonder geld? Kwam de dokter toch maar. Hij keek uit het smalle ven ster en zag drie klanten het magazijn binnengaan. Al de deuren stonden open en hij kon dan ook woord voor woord verstaan, wat ze tegen Nan zeiden en hoe zij hun kwinkslagen beantwoordde. Wat een knap. meisje! luidde z'n overpeinzing. Ik heb nog zelden zo'n mooi ge zichtje en zo'n mooi figuur gezien. Ik hoop maar dat Mal colm geen liefde voor haar op vat, ontvankelijk voor schoon heid als hij is. Het is maar goed dat zijn moeder hem zo niet ziet! HOOFDSTUK II. Een paar uren later heerste er een doodse stilte in de Gouden Vallei. De dokter was geweest. Hij had de kogel verwijderd en de wond ver bonden en scheen de toestand hoopvoller in te zien dan Nan het verwacht had. Hij is nog jong en ofschoon hij geen Hercules is, verkeert hij toch in goede staat. Als er nu maar geen hoge koortsen bij komen, waar dit klimaat dikwijls aanleiding toe geeft. Hem maar rustig laten liggen. Ik vrees dat het hier enigszins moeilijk is! Ja, het gezelschap daar binnen is niet bepaald kalm. Maar uw gastvrouw „knappe Nan", zoals ze haar hier noe men, zal wel haar best voor NIJVERHEIDSSCHOOL. Naar wij vernemen is door Gedeputeerde Staten van Noord brabant thans goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad van Waalwijk, waarbij een ter- j rein van 125 x 90 M. in het nieu- i we uitbreidingsplan, links Wil- helminastraat, wordt aangeboden voor 1 per M2. Wij kunnen voorts nog mede- deelen, dat de architect reeds druk bezig is met het ontwerpen der plannen, zoodat deze belang rijke aangelegenheid krachtig voortgang heeft. DE BRUG OVER HET OUDE MAASJE. Dezer dagen zijn de onderdelen voor de brug over het oude Maas je nabij Waalwijk gearriveerd. Naar 't zich laat aanzien, zal ongeveer half Sept. de brug weer in gebruik genomen kunnen wor- den, zodat het roeibootje uit de tijd zal zijn. STREEK-H.B.S. OP PROT. CHR. GRONDSLAG Voor deze in oprichting zijnde streekschool wordt een gemeente avond gehouden op Zaterdag avond 13 September a.s. om half acht in de N. H. Kerk te v.m. Besoijen. Spreker Ds. A. Vroeg- indewey van Loonopzand. Daar na een financieel verslag van de penningmeester, terwijl Ds. L. v. d. Peut het slotwoord spreekt. Een korte pauze wordt ingelegd voor het stellen van vragen. Het Chr. Zangkoor van Vrij hoeve, alsook „Hallelujah" van Besoijen verlenen hun medewer king. Er zal gelegenheid gegeven worden om de financiële basis van deze zaak, die nog steeds te zwak is, mede te versterken. Het bestuur doet een beroep op allen die het aangaat, deze gemeente avond, die interkerkelijk van aard is, wel te bezoeken. VERENIGING VOOR HEEMKUNDE. Gewestelijke Excursie. Gewestelijke Excursie ter gele genheid van het 10-jarig bestaan der Afd. Tilburg der Nederlandse Natuurhistorische Vereniging op Zondag 21 Sept. Tussen 9 en 10 uur aankomst der afdelingen in Tilburg. Om 10 uur ontvangst in het Museum, Pa- leisstr. 18 te Tilburg. Tussen 10 en 12 uur bezichtiging van de Tentoonstelling „Herfst in de Natuur". u doen. Daar kunt u van op aan. Alan ging bij het bed zit ten en hervatte zijn waken. Malcolm sliep en Courtenay die zich nog verzwakt voelde door hetgeen hij ook geleden had, had enige moeite om wakker te blijven. Eindelijk viel hij in een onrustige slui mer, waaruit hij ineens ont waakte door het stampen van zware voeten en door luide stemmen in de kamer daar naast. De avondklanten kwa men de cantine binnen en ge durende de uren die volgden, zat Alan zich te ergeren aan het klinken van de glazen, 't rammelen van het geld en 't luide praten, dat zo duidelijk weerklonk door de dunne scheidingsmuur. Zoals hij wel gevreesd had, deed het leven Malcolm ont waken uit zijn slaap. Hij mom pelde een paar onverstaanba re woorden en woelde ruste loos, terwijl Alan niet in staat was hem tot kalmte te bren gen. Zouden ze nooit gaan? Ein delijk stommelde dan toch de laatste bezoeker uit de canti ne! Donald schoof de luiken voor de ramen en een ogen blik later kwam Nan nog even in de kamer en boog zich wat voorover, om naar Malcolm te kijken. Hoe maakt hij het? Nu kalmer. Den gehelen avond is hij rusteloos ge weest. Toch waren de mannen kalm voor hun doen. Ze zijn eenmaal altijd luidruchtig en zoals het vanavond was, is 't nog niets vergeleken bij het Om 12 uur precies zorgen al len in de daar gereed staande bussen te zitten. Per autobus ver trekken we dan klokslag 12 naar het landgoed „De Utrecht" te Es- beek. Aldaar zal een prachtige excursie gemaakt worden naar 't Goorven en de Flaas (meeuwen kolonie) en door de Hertgang. Tevens wordt aldaar koffie en thee geserveerd en is er gelegen heid zijn broodpakket (meebren gen) te gebruiken. Om 6 uur te rug per autobus naar Tilburg. Aankomst bij het station rond 7 uur des avonds. De kosten bedra gen 2.'per persoon. Men ge lieve zich vóór 7 September aan te melden met gelijktijdige beta ling van de kosten door storting op Postgirorekening 63299 ten name van D. H. Montagne, Goir- leseweg 120, Tilburg, ofwel per postwissel. De tentoonstelling wordt Zon dag 14 September geopend en blijft tot 28 September voor ieder een toegankelijk. Maak hiervoor zoveel mogelijk propaganda.' De Waalwijkse Vereniging ver trekt per B.B.A. bus om 9.40 uur van het Raadhuisplein. Het uur van aankomst komt daardoor wel j na 10.00 uur te liggen, doch dat vormt niet zo n groot bezwaar. Wij rekenen er op dat al onze leden acte de presence geven. DE OUD-R.K.C.-er COR LAMMERS IN ENGELAND. Dezer dagen speelde de oud- R.K.C.-er Cor Lammers, voor velen geen onbekende, in zijn club Vlissingen tegen Bromley in Engeland. De Nederlanders wis ten te winnen met 1-0, welk doelpunt de oud-Waalwijker voor zijn rekening nam. In een Engel se krant zagen we enkele carica- turen van deze wedstrijd, o.a. ook van Cor Lammers, die ook in En geland zijn reputatie van oud- R.K.C.-er heeft hoog gehouden. HONDEN TENTOONSTELLING. Op de op 30 en 31 Aug. 1947 gehouden internationale kampioen schap-tentoonstelling voor honden te Tilburg, behaalden onze plaats genoten de navolgende successen: A. v. Dongen, 3 Barsois, 3 x U. A. v. d. Broek, Bouvier, Z.G. A. Verhoeven, id., G. A. Sleenhof, Airedale Terrier, Z 0 A. v. Hilst, Holl. Herder, G. A. Timmermans, Holl. Herder, Z.G. leven dat ze soms maken. En is.u dan niet bang? Och, dat zou me al heel weinig baten. Ik moet eenmaal in mijn onderhoud voorzien, daar helpt niets aan. Maar u lijkt mij erg vermoeid, mr. Courtenay. Ik heb een bed gespreid bij vader op de ka mer. Gaat u daar een paar uur slapen. Ik blijf dan bij den patiënt. Ik denk er niet aan om van uw vriendelijkheid gebruik te maken, miss Lester. Ik kan heel goed zelf bij Malcolm blijven opzitten. Onzin. U ziet zo wit als een vel papier. En wat zullen mij een paar uren waken doen? Kom, gaat u nu dade lijk. Ik mag er niet aan den ken, om u zo veel moeite te bezorgen. Maar zij legde haar hand op zijn arm en geleidde hem naar de deur, terwijl ze zei: U mag denken wat u wilt, maar u moet doen wat gezegd wordt. U is geheel uit geput en ik kan geen twee patiënten in mijn huis hebben. Goed dan. Maar u zult mij toch over een paar uur roepen? Apropos, toen u zijn kleren ergens anders neerleg de, hebt u toen ook een gor del gezien? Ik herinner 't mij niet. Wat voor soort gordel dan? Een bruin-leren, met een eigenaardig koperen gesp. Hij zou u vanzelf wel in het oog gevallen zijn. Ze schudde het hoofd. Neen, ik ben er geen te gengekomen onder de kleren op de stoel. Hebt u er naar ge- A. v.d. Pas, Holl. Herder, Z.G. P. v. Iersel, Belg. Herder, Z.G. H. A. v. d. Pol, Duitsche Her der, Z.G. C. v. Helvoirt, Whippet, Z.G. L. Moonen, Dwergpinscher, G. H. de Ruijter, Cocker Spaniel, Z.G. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ivonne J M C dv C W^ M van den Hoven-Span. Maria F dv J. A. Vervloet-Broeders Geer- truida J W dv J A Ophorst-van Drongelen Antonius J M zv J F van den Hoogen-Pols Fran- cisca W M dv H A van Iersel- van den Berk Franciscus A zv M J Nijssen-Wilmont Adria- nus Th E zv A J Schapendonk van Zon. Huwelijksaangiften: A W van Riel 26 jaar te Til burg en H A van Hilst 23 jaar ie Waalwijk J A Mahieu 32 jaar en A Proveniers beiden te Waal wijk J L A M' van Eeuwijk 27 jaar te Loonopzand en E Prove niers 26 jaar te Waalwijk C L de Kloe 29 jaar en A P Sleen- hoff 27 jaar beiden te Waalwijk - M H Sleenhoff 25 jaar en C B van der Pennen 27 jaar beiden te Waalwijk. Huwelijken: P S H Willemse 31 jaar en J L M Bouter 30 jaar beiden te Waalwijk -FA Chambcne 28 jaar te Eindhoven en A M Klerx 27 jaar te Waalwijk. Overlijden: Geen. Ingekomen: M Faro van Sprang-Capelle A P F Snijders van Tilburg M G J P van Gooi Tilburg MA Dankers van Tilburg R van der Mast van Sprang-Capelle G M Pullens van Drunen C J Sie gers van 's-Hertogenbosch C W van Oosterhout van Heusden E M A Jacobs van Voorburg C T van Baardwijk van Vlij men A C P Verhoeven van Made en Drimmelen AP Hek- ker van Breda M H Lenssen van 's-Gravenhage C Manders van Tilburg J C Winter ink en echlg. van Amsterdam C M Reijnaars van Sprang-Capelle H M J Trommelen van Geertrui- denberg R J W van der Lin den van Zeist M J T Bakker van Weert E H Maas van 's-Gravenhage A J de Leijer van Nijmegen. Vertrokken: L P de Louw naar Amsterdam E H J M Kriek naar Schaik L Timmermans naar 's-Gravenha ge ML Kriek naar Aruba keken? Ja, maar ik heb »'m niet gezien. Nu, dan heeft er ook geen gelegen. Maar waarom vraagt u er eigenlijk zo naar? Was die dan van enige waarde? Ja zeker. Hij bevatte al het geld, dat wij samen be zaten, behalve dan een paar pond, die ik in mijn zak had, maar waarvan de mannen mij met mijn horloge en ketting, beroofd hebben. Was het veel? Bijna driehonderd pond in banknoten en in goud. Wilt u ons crediet verlenen, miss Lester, tot we ten toelage uit Durban krijgen? Zoals we hier zijn, bezitten we niets. Natuurlijk. Maar mis schien komt het geld nog wel terecht. Zoudt u de mannen herkennen die u hebben aan gevallen? Er zijn verdachte sujetten in het kamp. -Eén zou ik er vast her kennen. De anderen zijn mij niet opgevallen. De aanval was zo onverwacht. Maar dfe man die op den armen Mal colm schoot, zag ik duidelijk. Hij had een lidteken over het voorhoofd, dat de rechter wenkbrauw in tweeën splijt. Dat heb ik duidelijk waarge nomen en ook, dat hij de pink aan de rechterhand miste. Ja, die zou ik overal herkennen en alsMaar wat scheelt er aan, miss Lester? Verschrikt staarde hij haar aan. Ze had onwillekeurig 'n kreet geuit, en ofschoon ze gedwongen lachte, zag hij toch wel degelijk dat de hand waar zij de kandelaar mee vasthield trilde. Ontsmet al Uw zaaizaad. Reeds jaren lang houdt onze landbouwwetenschap zich inten sief bezig met de bestudering van vele, voor de praktijk belangrijke Vraagstukken. Vele problemen betreffende bo dembewerking, bemesting, het kweken van nieuwe rassen, de be strijding van plantenziekten e.a. zijn reeds tot oplossing gebracht en daardoor is de productie ver hoogd, zijn de productiekosten verlaagd, zijn boer en tuinder in hun, door verschillende omstan digheden zware strijd om het be staan, gesteund. Wat nu de bestrijding van plantenziekten betreft, is er in de loop der jaren veel verbeterd en veel veranderd. Steeds wordt er door de land- bouwvoorlichtingsdienst op de be strijding van plantenziekten gewe zen door het ontsmetten van het zaaizaad. Want wordt zonder meer zaai zaad uitgezaaid, dan kiemt een gedeelte niet of er ontwikkelen zich zwakke, zieke kiemplanten, die spoedig afsterven, of er groei en planten op, die aanvankelijk normaal gezond lijken, doch later ziekteverschijnselen vertonen en geen of geringe oogst opleveren. Dit jaar mag in geen geval worden nagelaten om zaaizaad uit te zaaien dat niet ontsmet is. Het is zo eenvoudig, het kost zo wei nig, terwijl de voordelen zo be langrijk kunnen zijn. Vooral nu in ons land een nieuw ontsmettingsmiddel vervaardigd wordt, dat nog betere eigenschap pen bezit dan de oude middelen, moet men van deze wetenschap profiteren. Agrano is een kwikzilver-pro duct op nieuwe en bijzondere ba sis, waardoor een veel sterkere en beter doordringende werking ver zekerd wordt. Wanneer men zaaizaad ont smet met genoemd middel is de werking volledig en zeker. In vele streken wordt reeds voor 100% van het zaaizaad ontsmet, en dat zijn meestal de gebieden, waar in men gewoon is een grote op brengst te behalen. Op de lichte gronden wordt de ontsmetting nog te veel nagelaten, meestal meer uit gemakzucht of ongewoonte, dan om de kosten. Laat men vooral ook in die streken eens gaan bedenken, dat iedere kilo bespaard zaad een kilo broodgraan meer uitmaakt ten dienste van de voedselvoorziening en dat 5 kilo uitgespaard graan per H.A. de ontsmetting reeds be kostigd, terwijl meestal gemakke lijk 15 kilo en meer door ontsmet ting wordt gespaard, want van ontsmet zaad behoeft minder te worden gezaaid, dan van niet- ontsmet. Directe winst op eenvoudige wijze verkregen. Dit jaar wordt iedere korrel graan ontsmet uitge zaaid, het moet, het is een volks belang. K. N J G van Balen naar Delft E W Hurkmans naar Goirle P J C Hobbelen naar Made ca. A P de Kort naar St Michielsges tel M E W Klerkx naar Weert LM Aussems naar Loonop zand F M C Leenheers naar Maarheeze J G M Bakkers naar St Michielsgestel A Meul- man en echtg naar Batavia A C M Sars naar Geertruidenberg G Burgman naar Rotterdam M A Siebers naar 's-Hertogen bosch AH Lammers naar Woensdrecht E A M Fliens naar Eindhoven AM Woo ning naar Culemborg. FABRIKANTENKRING LANGSTRAAT. In 1948 Diessels? Donderdagavond vergaderde de Fabrikantenkring in hotel de Twee Kolommen. De belangstelling was zeer miniem, zodat de voorzitter concludeerde, dat als er voor de te bespreken tentoonstelling ook zo weinig belangstelling was, de in dustrie niet mede zou kunnen wer ken. Op voorstel van de Heer Tho mas werd toen besloten een schrif telijke enquête te houden, om op deze manier de belangstelling van de leden voor de tentoonstelling te peilen. In afwachting hiervan is het besluit om zitting te nemen in het tentoonstellingscomité uit gesteld. Voorts deelde de voorzitter in verband met de spoorwegverbin dingen nog mede, dat er waar schijnlijk eind 1948 op dit traject Diessels zouden gaan lopen. Hij wees op de achterstelling van Brabant in zake de autotoe wijzing, die nog steeds niet ver holpen was, al had de minister een snellere vervanging van auto's toegezegd. Men wisselde verder nog van gedachten over de loonregeling van thuiswerksters, over rijwielen en werkkleding en over de scho ling van arbeidskrachten in de schoenindustrie, maar besluiten werden er niet genomen. Over het vrijgeven op de on langs gevierde Koninginnedag be stond verschil van mening, maar men kwam tot de conclusie dat 't moeilijk was een lijn te trekken vanwege de verschillende verhou dingen op de bedrijven. WAALWIJKSE KRING VOOR KUNST EN WETENSCHAP. De Kunstkring begint haar der de seizoen met de opvoering van het Amerikaanse blijspel „Per Luchtpost" (Dear Ruth) van Norman Krasna, door het Vrije Toneel o/h het Ruys-ensemble, o.l.v. Cor Ruys, op Vrijdag 26 September, om 8 uur in de zaal van de R.K. Werkliedenver. Veel werk heeft het bestuur verzet om de leden weer een mooi programma te kunnen bie den, waarbij zij geleid werden door de verlangens geuit op de ingevulde vragenlijsten. Hoewel het nieuwe programma nog niet geheel compleet is, doen de reeds vastgestelde avonden reeds het beste hopen: deze zijn: 16 Oct. Ned. Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel; 26 Nov. Willem Andriessen; 12 Dec. Residentietoneel: 3 Febr. Comedia; 11 Mei Amsterd.-Rotterdams toneelgezelsch. o.l.v'. A. v. Dal- sum. Verder worden er nog bespre kingen gevoerd met kunstenaars- (naressen) op dans-, voordracht kunst- en kamermuziekgebied, ter wijl men ook de filmkunst niet zal vergeten. Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til. Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig, wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op Uw bloedzuiverende or. ganen drijft de pijn verwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Dro gist en neern van morgen af regel matig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. Wij wensen de Kunstkring veel succes in het komende seizoen en hopen dat velen in Waalwijk en omgeving het grote belang van een dergelijke vereniging in zul len zien en hun daadwerkelijke steun zullen verlenen aan het lof waardige streven van de kring. R.K. LEERGANGEN BESTAAN 35 JAAR. Het onderwijs - opleidingsinsti tuut de R.K. Leergangen te Til burg bestaat 14 September 35 jaar. De werkzaamheden van het in stituut werden in 1912 te Am sterdam begonnen. Vandaar werd net instituut in 1913 naar s-Her togenbosch overgeplaatst, terwijl in 1917 Tilburg definitief de R.K. Leergangen tot zich trok. Een academie voor beeldende en bou wende kunsten, zomede een con servatorium werden in de loop der jaren aan dit onderwijsinsti tuut toegevoegd. Het nieuwe cur susjaar vangt aan op de derde Zaterdag in September. De ope ning ervan zal een feestelijk ca chet dragen. Bevestiging Ds. Anker. Zondag 31 Aug. werd de nieu we predikant Ds. W. Anker, der Ned. Herv. Gemeente, alhier, door zijn Vader, Ds. F. Anker uit Gou- driaan. 's Middags deed Z. Eerw. zijn intrede voor een volle kerk. Als tekst had hij gekozen 1 Corr. 3 :1 3: „Want epns iegelijks we gen zijn voor de ogen des Heren Na de predicatie werd door ver schillende sprekers de nieuwe pre dikant toegesproken, o.a. door Burgemeester A. van Delft. De ouderling Freedli sloot de rij van sprekers en verzocht de gemeente ter ere van hun nieuwe herder te zingen Ps. 103 1 en Ps. 134. Onderscheiding. De heer W. Schreuders, alhier, kreeg dezer dagen de tijding dat hij in aanmerking komt voor het kruis van verdiensten, wegens zijn moedig gedrag in de gevechten die in Mei 1940 bij Mill gevoerd werden. Afscheid Zuster de Haan. Heusden nam dezer dagen af-» scheid van de vroedvrouw Mej. de Haan, die gedurende 42 jaar als zodanig werkzaam is geweest. Veel bloemen en geschenken werden de scheidende vroedvrouw aangeboden. Namens de moeders sprak Mej. v. d. Poll en de heer van Delft namens de vaders. In naam van het Groene Kruis en het Rode Kruis spraken de he- W/tëWr -f y y „Er staat een stevige wind" zei Halef greinzend, „dat is juist wat wij moeten hebben. We "Wrijven de Sultan en zijn gevolg en zijn beren door 't vuur naar de andere punt van het eiland. Daar wacht groot vizier Joessoef met zijn man nen. Als het vuur hen niet te pakken krijgt, zal het lood de rest doen, hihi". Eén van zijn helpers kroop onder dekking van het gebla derte langs de gehele breedte van het eilandje en goot de brandbare vloeistof in een dun straaltje op de kurkdro ge grond. Toen werd met be hulp van een eindje fakkel vuur gemaakt. Loeiend ver spreidden de vlammen zich over het eilandje. „Omdat de wind van ons af is, zijn wij veilig", zei Ha- lef, „nu blijven we hier rus tig zitten en het vuur zal voor de rest zorgen". Maria-congres één kinderlijke Hulde. We hebben al dagen in de kranten gelezen van voorberei dingen en werkzaamheden vooi het grote Mariale Congres dat de afgelopen week in Maastricht werd gehouden. We hebben deze week de enthousiaste verslagen gelezen en gehoord van speciale verslaggevers en reporters en zijn evenals zij en de duizenden ont roerd geworden bij het herzien van wat zij zagen. Ontroerend en groot is het ge weest toen het beeld van O. L. Vrouw van .Fatima de Neder lands-Belgische grens werd over gedragen en duizenden luid baden en vliegtuigen bloemen strooiden; toen Mgr. Kerkhofs, de bisschop van Luik en Mgr. Lemmens, de bisschop van Roermond, Mgr. Le- bouille, Mgr. Peron en vele an dere autoriteiten Maria verwel komden, die nu tot haar kinderen was gekomen. De eigenlijke opening van het congres is een ware manifestatie geworden van trouw aan Paus en Bisschoppen. Duizenden en nog eens duizenden, hielden niet op de Kardinaal toe te juichen, toen de ze Woensdag 3 September zijn intrede deed in het rijk versierde enthousiaste Maastricht als Pau selijk Legaat. Het moet schoon en onvergete lijk geweest zijn, de rood en paars- geklede monsignori, de stramme soldaten en de roffelende trom men, de juichende, niet te houden menigte en op de achtergrond de grijze St. Servaas. Vele preken, vergaderingen, meetings etc. zijn er die dagen gehouden, sommige heel geleerd en uitgesproken door erudiete professoren en hoogleraren, an dere meer populair, maar allen getuigend van een grote kinder lijke liefde en verering voor Ma ria en allen vol idealisme om Ma ria weer te plaatsen in het mid den van ons leven, als het mid delpunt «van onze katholieke be volking. Grote, kunstvolle concerten zijn er gehouden, bekende zangkoren verleenden hun medewerking en beiaardiers jubelden hun vreugd in blije klokketonen over de hoofd stad van Limburg, waar duizen den dezer dagen zijn heenge- stroomd om Maria te eren en haar gunsten te vragen op de eerste plaats, maar ook om er de kleurenweelde te drinken van de welig versierde straten, om er te genieten van het schone massa spel op het Vrijthof „Sterre der Zee", en van de feestelijke ver lichting van Maastricht bij avond, want niets is de Maastrichtenaren te veel geweest om Maria waar dig en feestelijk, lijk een koningin te ontvangen en met hun Lim burgs enthousiasme hebben zij zich aan Maria gewijd, zich zelf, hun schone stad en provincie, ja ge heel Katholiek, Mariaal Neder land. ren Knaap en Duyne, terwijl Dr. v. Gulik namens zijn collega's af scheid nam. Uit de vele woorden die bij deze gelegenheid gespro ken zijn, blijkt de waardering die men heeft voor het werk van Zuster de Haan en haar onbaat zuchtig meeleven met de Heus- dense bevolking. VLIJMEN. Brand. Door onbekende oorzaak brak Dinsdagmiddag omstreëks drie uur brand uit op het erf van W. Kuis in de Achterstraat, alhier. De brand die ontstond op een vuilnishoop sloeg spoedig over op enkele fruitkisten. De brand weer was spoedig ter plaatse en kon het vuur binnen een korte tijd meester worden. Monument. Stand kas monument Vlijmen. Stand 20 Aug. 1947 197.55 Opbrengst coll. bussen Kermis Vlijmen 113.09 Totaal 310.64 De Burgemeester van Vlijmen, algemeen voorzitter van het Be vrijdingscomité Groot Vlijmen, be veelt deze actie bij iedere ingeze tene aan. Collectebussen zijn voor alle gelegenheden te verkrijgen bij de maatschappelijke werkster, Mej. Paardekooper, Kantoor Wilhelmi- nalaan B 9 b. Gemeenteraad. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Vlijmen op Maandag 8 September 1947 des n.rn. 7 uur (precies) ten raadhui- ze der gemeente. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van ,de reglementen op de rechtstoe stand van de Secretaris, van de Ontvanger en van de Ambtenaren van de Burgerlijke Stand in de gemeente Vlijmen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van reisgeld aan een naar 's-Her togenbosch schoglgaand kind. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een kasgeldleening groot 30.000.—. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een tweetal perceeltjes grond van de Ned- Herv. gemeente en van de heer J. v. Hest. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het ziekenhuisje, gelegen in de tuin der Eerw. Zusters, met de daarbij behorende grond. 7. Voorstel van Burgemeester INDUSTRIALISATIE VAN WEST-BRABANT. HKI bouwt in Steenbergen. De Hollandse Kunstzijde Indus trie gaat in Steenbergen een fa briek stichten, die zich op kwali teitsproducten zal specialiseren en in de toekomst aan ruim 400 ar beiders werk zal kunnen verschaf fen. Woensdag werd de eerste steen gelegd door de directeur, de heer Ch. Stulemeijer uit Breda. Onder de aanwezigen bevonden zich di rectieleden van de A. K. U. uit Arnhem en B. en W. van Steen bergen. LANDBOUW TENTOONSTELLING OUDENBOSCH. In Oudenbosch wordt van 13— 17 September een groote land bouwtentoonstelling georganiseerd Woensdag 17 Sept. is 't de groote dag. Des morgens om 10 uur wordt een plechtige H. Mis opgedragen in de Basiliek van Oudenbosch, waar alle afdelingen van N.C.B., R.K. Tuindersbond, R.K. Jonge Boerenstand, Boerinnenbond, Boe- rinnenjeugdbond enz. in grote ge tale verwacht worden om Gods zegen af te smeken voor de boe ren en tuinders. Na afloop van deze Kerkdienst wordt vanaf de Basiliek een stoet geformeerd met medewerking van verschillen de muizekcorpsen naar het gro te feest- en tentoonstellingsterrein. Op het terrein wordt een grote openluchtmeeting gehouden waar Mgr. Prof. Dr. F. Féron, bekend door zijn lijdensmeditaties voor de radio en die ook als spreker opviel in de openluchtbijeenkomst van het Internationaal Maria-con gres te Maastricht, de redenaar zal zijn. In de namiddag wordt de wa penschouw voortgezet met ruiter feesten, reidansen, gymnastische oefeningen endan zal er een onvergetelijk moment aanbreken, dat het enthousiasme bij de dui zenden aanwezigen zeker zal los slaan! Oudenbosch bereidt zich met geweldige ijver voor op grote din gen. en Wethouders tot benoeming van 2 leden van het Burgerlijk Arm bestuur. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van 5 leden der commissie, bedoeld in artikel 8 der wet woonruimte 1947. 9. Rondvraag.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2