In de Gouden Vallei Uit de Provincie Gemeenteraad Vlijmen FEUILLETON De Mariakapel ver rij si Heriog van Windsor zoeki werk men. Verscheidene getuigen, die hun verklaringen tegen Langen- dijk aflegden, droegen nog de sporen van de mishandelingen, welke zij in de kampen hadden ondergaan. De procureur-fiscaal, mr. J. Be sier, noemde verdachte in zijn re quisitoir één der meest beruchte figuren in Kennemerland. Hij eis te tegen Langendijk de doodstraf en stelde het Hof voor. hem niet het recht op cassatie te geven. POLITIEKE DELINQUENTEN GINGEN EISEN STELLEN. De directeur-generaal voor Bijz. Rechtspleging heeft in Valken burg een kamp van 950 politieke gevangenen doen ontruimen en de gedetineerden over andere kam pen verspreid. De heren, die in de mijnen werken, hadden dezer da gen voor 24 uur het werk neer gelegd en waren allerlei eisen gaan stellen. Het is wel een vreemde wereld, waarin we leven. VEERTIEN GESTAPO-AGEN- TEN TOT DE STROP VEROORDEELD. Het Hamburgse gerechtshof voor oorlogsmisdaden, heeft 14 van de 18 Gestapo- en SS-lieden, die hebben deelgenomen aan een moord op 50 geallieerde vlieger officieren, tot de strop veroor deeld. De beschuldigden hadden zich allen onschuldig verklaard aan het ten laste gelegde. Het gerechtshof hèeft hen echter schuldig bevon den aan moord op 50 geallieerde vliegerofficieren, die in Maart 44 getracht hadden tezamen uit een krijgsgevangenkamp in Silezië te ontsnappen. Het bevel tot de moord is van Hitier uitgegaan. Bij het vernemen van de von nissen toonden zij weinig emotie. Twee der beschuldigden kregen levenslang en twee anderen 10 jaar gevangenisstraf. TEN STRIJDE TEGEN ONGELOOF EN ONWETENDHEID. Ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de Katholieke Ac tie heeft Z.H. de Paus voor alle Italiaanse zenders een toespraak gehouden. Ongeveer 75.000 men sen* bevonden zich op het plein van de St. Pieter om de rede te horen. Na woorden van lof over het werk van de Katholieke Actie zeide de H. Vader, dat de tijd om plannen te beramen voorbij is. De strijd op godsdienstig en moreel gebied neemt steeds duidelijker vormen aan. Het is thans de tijd voor actie. Een luid applaus en bevestigende uitroepen volgden op de woorden van de Paus: ,,ZIJT GIJ GEREED?" De vijand van het godsdienstig leven is overal te vinden, zo ging de Paus voort, doch hoofdzakelijk onder diegenen onder de handarbeiders, die bijna niets van godsdienstige zaken af weten. De strijd tegen die onwe tendheid moet worden aangebon den en gewonnen. Dit is in de eerste plaats de taak van de gees telijkheid. Met bët/Vkking tot de sociale rechtvaardig e,;d zeide de H. Va der, dat een eerlijker verdeling van de rijkdommen nodig is. Het moeten niet slechts enkelen zijn, die alles bezitten. TRUMAN AAN DE DOOD ONTSNAPT. President Truman is ternauwer nood aan de dood ontsnapt bij een auto-ongeluk, dat ernstig had kun nen aflopen. Tijdens een rit op een modde rige weg in de bergen slipte zijn auto. De open limousine raakte van de weg af in de bagger en het linker achterwiel kwam over de rand van de muur te hangen, die daar als bescherming is gemaakt voor de steile afgrond. Gelukkig kwam de auto op het nippertje tot staan op een halve meter van de afgrond. De president bleef doodkalm en vroeg de reporters en de fotogra fen lachend een handje te helpen om de auto weer op de weg te duwen. Het ongeluk gebeurde in Flo- resta de Gavea op weg naar het huis van Ernesto Fontes (een rij ke Braziliaanse zakenman) in de bergen. DODENHERDENKING TE WAALRE. Voor de derde maal heeft Zon dag het Brabantse volk in Waalre zijn gesneuvelden van de laatste oorlog herdacht. Op de eretribu ne waren gezeten mej. Geldens, namens H. M. de Koningin, prof. De Quay, commissaris der Konin gin in Noordbrabant, luit.-gene raal Van Nijnatten van de Peel- divisie en vertegenwoordigers van departementen van onderwijs en Oorlog. Na een welkomstwoord van pastoor Bannenberg uit Tilburg, voorzitter van het gewestlijk co mité, voerden aalmoezenier Van Ostra en veldprediker van Loon het woord. Na een indrukwekkende toe spraak van Antoon Coolen volg de een plechtig appèl" van de gesneuvelden. In het Willibrorduskerkje ont hulde mej. Geldens vervolgens een gedenkraam en een rouwbord met de namen der gesneuvelden. Na mens H. M. de Koningin legde zij tenslotte een krans neer ter na gedachtenis aan Brabants dappere strijders. EEN VERGETEN MILLIOEN. Toen de Vughtse mr. L. M. in het politieke delinquentenkamp al daar verbleef, heeft hij voor een bedrag van een millioen aan geldswaardige papieren niet aan gegeven, hoewel daartoe ingevol ge het besluit vijandelijk vermo gen verplicht was. Gisteren eiste deswege de officier van justitie bij de Bossche rechtbank mr. Do- ny een boete tegen hem van 25.000 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maan den. De officier en de verdediger waren beiden zeer fel. Eerstge noemde kon in verd. niets goeds ontdekken: de verdediger, mr. Kolfschoten, protesteerde heftig tegen de z.i. beledigende toon van het requisitoir. RETRAITEHUIS CENAKEL TILBURG. 4—7 Oct. Meisjes (Missieretrai te): 7-11 Oct. Geh. Dames: (Ge res.); 11-14 Oct. Verl. meisjes: 14 17 Oct. Maatschappelijke werk sters; 18—21 Oct. Verpleegsters (Gediplomeerde); 21-24 Oct. Da mes middenstand; 24—27 Oct. Meisjes; 27—30 Oct. Lyceum; 8—11 Nov. Meisjes; 11 14 Nov. Huismoeders; 15—18 Nov. Ver loofde meisjes; 22—25 Nov. Re traite ter voorlichting bij de keu ze van een levensstaat; 25—29 Nov. Verpleegsters (Gerëserv.); 29 Nov.—2 Dec. Meisjes; 6—9 Dec. Meisjes; 9—12 Dec. Ver loofde Meisjes; 13—16 Dec. Mid denstandsmeisjes; 16-19 Dec. Vrij voor aan te vragen retraite; 19— 22 Dec. Meisjes; 23—26 Dec. Meisjes; 27—30 Dec. Ongehuw de Dames. Wel industrieterrein, maar geen ruimte. Voortaan 's Zondags dansen??!! Maandagavond 8 - September kwam de raad der Gemeente Vlij men in openbare vergadering bij een onder voorzittèrschap van Burgemeester van Hout. Nadat de notulen onveranderd vastgesteld waren werden ver schillende Ingekomen Stukken voor kennisgeving aangenomen. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de reglementen op de rechtstoestand van de secretaris, van de ontvanger en van de amb tenaren van de Burgerlijke Stand in de gemeent Vlijmen. Op een vraag van de heer v. d. Meerendonk of deze wijziging ook van toepassing was op de andere ambtenaren, antwoordde de voor zitter dat hierin reeds voorzien was. Voorstel van B. en W. tot toe kenning van reisgeld aan een naar 's-Hertogenbosch schoolgaand kind. De heer van Engelen wees er op, dat adressant bedrijfsleider was bij de N.V. Mommersteeg en vond het een beetje vreemd klin ken. De Voorzitter antwoordde hier op dat de wettelijke mogelijkheid in dit geval -bestond. In Vlijmen was geen Christelijke school en de dichtstbijzijnde was meer dan 4 km ver. De heer v. d. Ven merkte op dat in het rapport van de sociale werkster als inkomen was opgege ven 47.50, hierbij was echter de kindertoeslag vergeten, zodat het eigenlijk 57.70 moest zijn, ter wijl bovendien de adressant nog andere voordelen had. Dit alles was aldus de voorzit ter wel degelijk overwogen en men gaf dan ook geen garantie voor de gehele leerplichttijd, van tijd tot tijd zou men de toestand onderzoeken, of het nog verant woord was reisgeld toe te kennen. Nu waren in ieder geval de ter men aanwezig en stelde hij voor voorlopig te helpen. Na- nog énkele kleinere vragen gesteld te hebben, ging men z. h. st. met dit voorstel accoord. Voorstel van B. en W. tot bet aangaan van een kasgeldlening groot 30.000.—. Z. h. st. accoord. Voorstel van B. en W. tot aan koop van een tweetal perceeltjes grond van de Ned. Herv. Ge meente en van de heer van Hest. Dhr. v. d. Meerendonk bracht dank aan B. en W. Nu zij zo de zaak hadden opgelost was er een lelijk verkeersobstakel uit de weg geruimd. Ook de heer v. Sprang sprak woorden van dank. Toen de leden zich z. h. st. met dit voorstel accoord verklaarden, bracht de voorzitter dank aan de Ned. Herv. Gemeente en d^ heer van Hest voor hun bereidwillige medewerking. Voorstel van B. en W. tot ver koop van het ziekenhuisje, gele gen in de tuin der Eerw. Zusters, met de daarbij behorende grond. Op een vraag van dhr. van Sprang of het beschikbaar gesteld werd voor het onderwijs ant woordde de voorzitter dat hier van niets bekend was, het zou geheel ten gebruike komen van de Zusters. Ook ten aanzien van de mensen die er in woond^i was een minne lijke schikking getroffen. De schade aan het gebouw was geraamd op 4950.—; het ver schil tussen de vergoeding en de werkelijke kosten zou geheel door de koper, de vereniging van vrou wen tot het geven van onderwijs, betaald worden, zodat het de ge meente in het geheel niets kost. Z-. h. st. accoord. Voorstel van B. en W. tot be noeming van 2 leden van 't Bur gerlijk Armbestuur. Deze verkiezing had eigenlijk vorig jaar reeds moeten geschie den, maar het was de voorz. vol komen ontgaan, totdat een van de leden hem er opmerkzaam op had gemaakt, dat de twee leden on wettige waren. De heer v. d. Meerendonk vond het een interessant geval. Hoewel hij de voorzitter er zelf opmerk zaam op had gemaakt, kon hij zich toch volkomen met de betreffende personen verenigen en stelde voor ze bij acclamatie te kiezen, indien dit mogelijk was. Dit was, aldus de voorzitter, niet mogelijk, .over personen moest men schriftelijk stemmen en zo werden dus J. Vugts. uit Haar steeg met 11 en Burgemeester v. Hout met 13 van de 13 uitge brachte stemmen tot leden geko zen. Voorstel van B. en W. tot be noeming van 5 leden der com missie bedoeld in art. 8 der wet Woonruimte 1947. De voorzitter had vijf personen bereid gevonden jn deze commis sie zitting te nemen, te weten, de heren N. de Bont, Nieuwkuijk, J. van Engelen, Haarsteeg, A. van Stokkum, technisch ambtenaar, W. v. d. Ven, Vlijmen, M. v. Wagen berg, Vlijmen; deze personen wer den met meerderheid van stem men gekozen. Rondvraag. De heer van Overdijk vroeg of het B. én W. bekend was dat volgende week de kapperswinkels voortaan om 7 uur gesloten moes- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 4) Och niets. Er viel 'n vonk op mijn hand en dat deed even pijn. Dus u denkt dat die man de gordel heeft gestolen? Dat denk ik tenminste, nu u het ding niet gezien hebt. Gedurende een ommezien kwam er een onwaardige ach terdocht bij hem op, waar hij zich toen onmiddellijk weer over schaamde. Waarom was zij zo geagiteerd? Zou zij soms toch den gordel gevonden en verborgen hebben? Hij keek naar haar mét doordringenden blik, maar zij ontging dien, wendde zich van hem af en tzette de kaars op de pakkist, overdekt met een servet, die haar tot toilettafel diende. U heeft het uiterlijk van die man dan wel nauwkeurig waargenomen, Mr. Courte- nay. Is u zeker dat u zich niet vergist hebt? Het was immers bijna donker, zegt u? Neen, het was licht ge noeg om hem duidelijk te kunnen zien. Zag ik hem maar eens weer! Ik verzeker u dat ik hem zijn schuld met interest zou terugbetalen. Laten we dan voor hèm hopen dat u hem niet weer ziet. En hoe zit het nu: zult of zal ik gaan? We hoeven niet beiden onze nachtrust te missen en daar ik nog niets geen slaap heb en u wel, zou het, dunkt mij, beter zijn dat ging. Wilt u mij dan over twee uur wekken? Ik slaap zó vast dat ik nooit wakker word als men mij niet roept. Ik zal u roepen, wees maat niet bang. Met een hoffelijk: „goede nacht" verliet Nan het ver trek. Gedurende een hele tijd verroerde Nan zich niet. Zij stond bij de toilettafel, terwijl ze met verstrooide blik haar beeltenis waarnam in het spiegeltje daarboven. Af en toe keek ze eens naar de pa tiënt'en toen ze zag dat die nog sliep, liep ze naar het venster en drukte haar bran dend voorhoofd tegen 't glas. Het was een zeer mooie, kalme nacht. De maan be straalde met haar zilveren glans de toppen van de heu vels, maar ditmaal had Nan geen oog voor het schone na tuurtafereel. O, Vader, Vader., zoudt u dat dan toch zijn geweest? Neen, dat kan niet! Hij zal zich vergist hebben. En tóchaat litteken boven het oog en die ge schonden linkerhandO, maar ik kan het niet geloven. Zou hij dan zó diep gezonken zijn? Een plotselinge beweging in het bed en een nagenoeg onwaarneembaar gefluister stoorde haar in haar overpein zingen. Malcolm was ont waakt; de slaap had hem ver kwikt; zijn ogen stonden hel der en terwijl hij tevergeefs zijn hoofd van het kussen trachtte op te heffen, keek hij verwonderd het vertrek rond. "Waar ben ik?Wat is mij overkomen? onderscheid de Nan eindelijk. - U heeft een ongeluk ge had, maar u is bij vrienden. Laar u dit nu voldoende zijn en vraag niet méér. Zij lag geknield bij het bed. Het fantastisch maanlicht schonk haar gelaat zulk een etherische schoonheid, dat die Malcolm, zelfs in zijn toe stand, met bewondering ver vulde. Wat is u mooi, zei hij op dromerige toon. Wie is u? Ik ben uw verpleegster. Wat zijn uw lippen droog! Hebt u dorst? Ja, erge dorst. Drink dat dan eens! Zij bracht hem een verkoelende drank aan de lippen. Wacht even! Ze schoof haar arm on der zijn hoofd en beurde het op. Nu kunt u gemakkelijk slikken. Laat ik u één vraag mo gen doen; hoe heet u? Nan. Nan Lester! Nan?Een aardige kor te naam! Ik houd niet van lange namen. Mijn eigenlijke naam is Antoinette. Maar dat is veel te lang voor dagelijks ge bruik. En bijna iedereen noemt mij Nan. Mag ik dat óók zeggen? U moogt mij noemen zo als u wilt, als u nu maar niet meer spreekt en tracht te slapen. Ze had de arm nog niet weggetrokken en Malcolm legde er zijn wang tegen. Nog één vraag, Nan, en dan zal ik verderf zwijgen: Waar is Alan Courtenay? Die slaapt in de kamer hiernaast. Maar nu beant woord ik geen vragen meer en als u tóch nog blijft pra ten, verlaat ik de kamer; Malcolm glimlachte en zweeg. Hij scheen onbewust van het feit dat hij haar arm als kussen gebruikte, lag met het gelaat er tegen aan en sloeg haar gade, met drome rig genot in de blauwe ogen. Nan begon te zingen met zachte, eentonige stem en smaakte weldra de voldoe ning hem de ogen te zien sluiten, waarop gaandeweg een zachte sluimer volgde. Haar arm ging pijn doen, maar ze wilde hem niet sto ren door die weg te trekken. Dus bleef zij de hele nacht zo zitten, de patiënt steeds gadeslaand met berouwvolle tederheid in de ogen. Ik ben blij dat ze hem hier hebben gebracht, heel blij. Ik kan nooit genoeg doen om het weer enigszins voor hem goed te maken, dacht zij somber. Hij zou bang voor mij zijn als hij alles wist, de arme jongen. Dan zou hij ten minste niet zo vol vertrouwen zijn hoofd op mijn arm laten rusten. En toch doe ik met deze gedachte vader misschien onrecht aan. Hij heeft hier mogelijk in het geheel niet de hand in gehad. Hij zegt altijd dat ik hard voor hem ben. In ieder geval zal ik dit niet aan nemen voor ik 't overtuigend bewijs heb. Er kunnen nog wel andere mannen zijn met een lidteeken over den wenk brauw en een afgeschoten pink. De maan ging onder; nu volgden er een paar uren van duisternis en toen kwam de zon op, terwijl er leven en beweging kwam in „de Gou den Vallei". Niet lang duurde het nu of Alan sloeg de ogen op, keek het onbekende vertrek rond en kon zich in het eerst niet voorstellen waar hij zich be vond of hoe hij daar geko men was, maar toen kwam de herinnering aan het gebeurde van den vorigen dag weer in hem op. Hij schaamde zich dat hij zo lang geslapen had en trad ijlings het vertrek daarnaast binnen, waar Nan nog steeds zat met het hoofd van Malcolm op haar arm. Ze zag er vermoeid en bleek uit, ofschoon ze hem onmid dellijk met levendigen glim lach begroette. Ik kan u niet zeggen hoe zeer ik mij schaam dat ik de nachtwake geheel aan u heb overgelaten, begon hij boet vaardig. Wat ziet u er moe uit. Waarom hebt u mij niet laten roepen? Ik ben niets moe. Mijn arm doet alleen wat pijn maar ik wilde de patiënt niet sto ren door dien weg te trekken. Kijk, als u even uw hand on der zijn hoofd schuift. O! Ze kon een kreet van pijn niet onderdrukken, want de arm had enkele uren zo doodstil en in zulk een onnatuurlijke positie gelegen dat het een ware kwelling was om die niet te bewegen. (Wordt vervolgd). Terry en Berry in t DE BRIL VAN SULTAN SAR. 97) „Zijn we er allemaal?" vroeg de boze Joessoef, „dan kan het spel beginnen! Óp 't ogenblik is de Sultan, die, naar ik mag aannemen, door de beren is bevrijd, met zijn handlangers op dit eiland. Halef en zijn mannen steken het eiland aan de andere punt in brand. De wind waait hierheen. Het vuur zal zich dus snel verspreiden en onze tegenstanders voor zich uit drijven". Joessoef zette zijn plan aan de hand van zijn kaartje uit een. „Wij gaan hier in hinder laag liggen en dan moeten al le tegenstanders in onze han den vallen. Op je post dus mannen. We zullen ze nu spoedig in 't vizier krijgen!" „Het brandt al, grootvizier", zei een der rovers. „Halef is dus aangekomen". „Alles gaat volgens de plan nen", grijnsde Joessoef. bevloeiing, die voor Vlijmen toch ook wel van betekenis was, maar waar nog nooit iets aan gedaan was. Het zou niet gemakkelijk zijn, maar het was toch wel waard er de aandacht aan te besteden. De voorzitter zeide dat het de aandacht van B. en W. had; het object was zijn studie volkomen waard en men zou zich beraden wat er voor wetenschap op dit terrein kon worden opgedaan. Daar er niets meer aan de or de was, werd de openbare ver gadering op de gebruikelijke wijze gesloten. ontkomt aan de bekorende kleu ren van de oude' ijselstenen, waar uit ze opgetrokken wordt. Alleen zullen velen, bij de be schouwing ervan, het misschien onprettig vinden, dat hun aandeel in de bouw nog zo miniem is ge weest. Zij mogen gerust zijn! In de ko mende weken zal een grote actie pntplooid worden, door het aan bieden van de nog resterende lo ten en anderszins, en hun milde gaven zullen er toe bij kunnen dragen, dat het grote nadelige saldo opgeheven wordt, zodat Waalwijk bij de voltooiing van het werk, het uiterlijke teken van zijn dankbaarheid dit niet belast zal behoeven te zien met schuld! uit de door de Engelse regeripg toegekende rente maandelijks on geveer 2500 dollars toevloeien, waarbij particuliere inkomsten ko men van ca. 50.000 dollar per jaar. Men dient echter bij deze be dragen in het oog te houden, dat de hertog en zijn vrouw gewend zijn in grootse stijl te leven en dat zij voor het voeren van hun huishouding aanmerkelijke sommen nodig hebben. Het blijkt thans, dat de exorbitante uitgaven die zij hiervoor moeten doen de inkom steen ruimschoots overtreffen. Hun laatste verblijf in Amerika verg de niet minder dan duizend dollar per dag. Wanneer men alleen dit bedrag stelt tegenover het maan delijks tegoed, dan blijkt dit laat ste vele malen ontoereikend te zijn, en dan betreft 't nog slechts een incidenteel verblijf, waarbij de gewone „lopende onkosten" uiter aard normaal doorgaan. Het valt niet moeilijk hieruit af te leiden, dat het hertogelijk paar er van de zuivere inkomsten alleen niet kan komen en dat de voormalige koning niet zelden zijn vermogen heeft moeten aanspreken om in staat te zijn op zo grote voet voort te leven. Dit is dan ook in derdaad geschied, getuige de ver klaring van zijn zaakwaarnemer, dat dit vermogen binnen vijf jaar totaal verschrompeld zal zijn, in dien de hertog geen verandering brengt in zijn huidige levenswijze. PLANNEN. Het is niet ver gezocht om aan te nemen, dat er verband bestaat tussen deze financiële beslomme ringen en het bezoek, dat de her tog kortelings aan Londen bracht. Maar de besprekingen met zijn- koninklijke broeder en minister president Attlee hebben niet het resultaat gehad, dat hij er wel licht van verwachtte: een diplo matieke post overeenkomstig zijn rang en positie. Het gouverneur schap van de Bahama-eilanden bekleedt hij nu niet meer, omdat men in verantwoordelijke Engelse kringen vreesde, dat een zo wei nig belangrijke functie op de duur het aanzien van het koninklijk huis zou schaden. Doch aan de andere kant durft men de hertog ook niet een post aan te bieden, die wel in overeenstemming zou zijn met zijn naam, aangezien de huidige politieke constellatie, met zijn overvloed van netelige kwes ties en gevoelige belangentegen stellingen, op elke plaats binnen het Britse Rijk een man eist van zeer grote diplomatieke ervaring en tact. Waarbij komt, dat de hertog (vooral zijn gemalin) wei nig populair is bij de bewoners van de dominions en overzeese gebiedsdelen. Het onderhoud te Londen moet dan ook voor beide zijden nogal pijnlijk zijn geweest en voor de hertog bovendien zeer teleurstellend. Het zal er hem waarschijnlijk eens te meer toe hebben aangezet zijn andere plan nen ten uitvoer te brengen en zich daarmee een bestaan te verschaf fen. Allereerst is hij reeds geruime tijd bezig met het schrijven van zijn memoires, die tot aan de troonsafstand gaan en hierover waarschijnlijk tal van tot dusver nog niet gepubliceerde details zullen kunnen verschaffen, hetgeen voor uitgevers natuurlijk wel aan trekkelijk is, al zullen zij er den kelijk niet zo buitengewoon fel op zijn als b.v. op de gedenkschrif ten van een Churchill of van an dere oorlogsleiders en legeraan voerders. Het tweede plan van de ex-ko ning is, zelf op te treden als uit gever. Als zodanig zou hij dan 'n reeds lang gekoesterd ideaal kun nen verwerkelijken, n.l. de uitga ve van een groots opgezet werk, dat de „geschiedenis der Angel saksische volkeren" behandelt en samengesteld moet worden door de grootste geleerden ter wereld. Maar met een dergelijk project zullen grote sommen gemoeid zijn en het is de vraag of de hertog dit -uit de opbrengst van zijn me moires zou kunnen financieren. Doch misschien denkt hij met de uitvoering van zijn derde plan het benodigde geld te kunnen ver dienen. Mocht dit tot uitvoering komen, dan zal het inderdaad stof tot spreken geven, want het be treft hier een film, die de hertog wil doen vervaardigen. De keuze van het onderwerp is nog niet zeker. Het gaat tussen een rol prent over zijn eigen leven en een, die de regeringsperiode van zijn beroemde grootmoeder koningin Victoria behandelt. Ongetwijfelt zullen b.v. de Amerikaanse film magnaten hiervoor wel belangstel ling hebben, al was het alleen maar omdat een aankondiging als „scenario: hertog van Windsor" het zeker wel zou doen, maar men verwacht nu al, dat deze groot scheepse filmplannen op hevige tegenstand uit Londen zullen stui ten. ten zijn; dat betekende voor Vlij men dat geen enkele arbeider die elders werkte zich 's avonds kon laten scheren of knippen. Dit vraagstuk, aldus de voorzit ter, had de aandacht van B. en W. en er was bereids reeds over gesproken. De heer van Engelen vroeg hoe het stond met de onlangs aanbe stede woningen, die slechts zeer langzaam vorderden en met de woningen in de Mommersteeg, waarover in de vorige vergade ring gesproken was. Wat de eerste betreft, aldus de voorzitter, hier zou binnen korte tijd verandering in komen en de andere zouden in Januari klaar zijn. De heer Wijkmans wees er op dat de door hem bewoonde nood woning was toegewezen aan twee personen. Dat ging toch niet. Dit zou wel een vergissing ge weest zijn, zei de voorzitter. De heer Klerx vroeg of er plan nen bestonden deze winter een werkobject te geven aan de kleine boeren. Er was volgens de voor zitter reeds over gesproken om in die richting iets te doen. De heer v. Engelen vroeg of er nog nader nieuws was, omtrent de vergoeding aan kinderen die Bui tengewoon Lager Onderwijs ge noten. De voorzitter antwoordde hierop dat men in onderhandeling was met de Inspecteur van het B.L.O. te Utrecht. Dhr. v. d. Ven bracht de kwes tie van de nieuwe industrieën ter sprake. Nog steeds werd Vlijmen gepasseerd. Hij had eens gehoord dat hier een asphaltfabriek zou komen, maar had er verder n£ts meer van gehoord of gezien. De voorzitter was hiervan volkomen onwetend, nog nooit was er een daartoe strekkend verzoek binnen gekomen. Voorts zeide de heer v. d. Ven dat hem iemand verteld had dat de gemeente Vlijmen nog nooit had gevraagd aan een firma of iets dergelijks zich daar te vesti gen. Men had zich aldus de voor zitter gemeld bij diverse instanties en alle gegevens verstrekt, maai de eerste vraag was telkens:, Hebt U ruimte? Industrieterrein was er, aldus de voorzitter, voldoende, maar geen ruimte van betekenis. De heer van de Meerendonk vroeg zich af of er dat terrein wel was. De voorzitter meende dat men, als de gelegenheid zich voor deed, het met ruilen ver zou bren gen. De heren v. d. Ven en van Sprang spoorden aan een meer actieve politiek te gaan voeren; op andere plaatsen waar geen ruimte was, werden ook wel nieu we gebouwen opgetrokken. De industrie was van zeer groot be lang, vooral ook met het oog op de toekomst, wanneer de boeren zoons en de kleine boeren naar de fabrieken zouden moeten. De voorzitter voelde zich door de critiek van de raad gemach tigd gelden uit te geven om op de grote trom te gaan slaan. Dhr. v. d. Ven zeide dat men toegeeflijk moest wezen en facili teiten moest verlenen aan de zich vestigende industrie door de grond zo goedkoop mogelijk te verko pen. Na een vraag van de heer van Engelen betreffende het zwembad vroeg de heer v. Mierlo of het aiet mogelijk was de grond vrij aan te bieden; de voorzitter zou het. bekijken en bespreken. De heer van Overdijk stelde voor om in de winter 's Zondags 's avonds te laten dansen. Nooit was er in Vlijmen iets te doen, de jonge mensen trokken steeds naar Waalwijk of den Bosch; bo vendien zou het weer een mooie bron van inkomsten zijn. De voorzitter stond hier heel sceptisch tegenover, hij zou er nog wel eens een nachtje over slapen, maar veel voelde hij er niet voor. De heer van Mierlo meende dat ze het op deze manier ooit beu zouden worden. De heer van Sprang vroeg de aandacht van B. en W. voor de Tussen de vorming en de uit voering van een plan, ligt, wan neer het er tenminste een is van importantie, doorgaans een lange weg. Die lange weg is ook bewan deld door de Stichting, die zich ten doel had gesteld in Waalwijk een Mariakapel te laten verrijzen, als een teken van dank omdat een hogere macht ons spaarde, toen de oorlogswals over West Europa daverde en honderden steden en dorpen in puinhopen veranderde. In die eerste dagen en maanden na de bevrijding was het vrij een voudig geld bijeen te brengen voor dit schone doel. De angst was nog levend in elk van ons en de opluchting demonstreerde zich door een vrijgevig gebaar. Jammer, dat er toen nog geen samenwerking bestond en dat eigenlijk geen van de initiatiefne mers en -neemsters destijds enige idee had, wat een representatieve kapel zou kosten. Toen de volle dige samenwerking der vier pa rochies een feit werd en men de saldi bijeen telde, bleek nog een ontstellend tekort. Het getuigde daarom van opti misme en vertrouwen in de bevol king dat desondanks opdracht werd gegeven aan de heer A. van Huiten alhier een plan te ontwer pen en na goedkeuring met de uit voering ervan te beginnen. Die goedkeuring heeft heel wat voeten in de aarde gehad. De ambtelijke molens malen wel se-| cuur, maar niet zo bijster snel. De tijd van schrijven is echter voorbij en de bouwers begonnen enkele weken geleden hun werk. Het resultaat is nu, in dit stadium, reeds bewonderenswaardig. Eenvoudig van lijn, verrijst ze in rustige schoonheid en niemand Financiële perikelen van een Koningszoon De stormen van publiciteit die indertijd opstaken, toen bekend werd dat een Engelse konings zoon, Edward VIII, afstand deed van de troon, terwille van een hu welijk met een Amerikaanse we duwe, mrs. Simpson, zijn natuur lijk reeds lang geluwd en ook al bleven de journalisten alom ter .wereld berichten over de hertog en de hertogin van Windsor, zo als het geruchtmakende paar voortaan officieel betiteld werd, nog geruime tijd als „big news" beschouwen, langzaam ebde ook deze belangstelling en tenslotte leefde de interesse voor het veel besproken tweetal nog maar zeer kwijnend. En de wereldoorlog met zijn stroom van verbijsteren de gebeurtenissen, deed de voor malige Prins van Wales en zijn echtgenote eerst recht in de ver getelheid verzinken. Nog even vestigde het berichtje, dat de En gelse regering hem tot gouverneur van de Bahamaeilanden had be noemd, de aandacht op hem, zij het dan een zeer vluchtige en bo vendien een, die met een zeker ironisch commentaar vergezeld ging. Sindsdien vernam men niets omtrent de huize Windsor en waarschijnlijk zou men ook thans twee jaar na de oorlog, niet meer herinnerd zijn aan het bestaan van de man, die eens was voorbe stemd tot heerser over een wereld rijk, ware het niet, dat bepaalde omstandigheden hem er toe ge noopt hebben een activiteit te ont plooien, die stof tot spreken en schrijven heeft gegeven. Deze omstandigheden zijn van financiële aard. Het schijnt de hertog van Windsor in geld zaken niet zeer naar den vleze te gaan, getuige zijn voornemen om te gaan werken voor zijn brood en enige plannen uit te voeren, die volgens zijn verwachtingen geld kunnen opleveren. Dit ietwat sensationeel getinte nieuws is afkomstig uit de Rivie ra, waar men heeft opgemerkt, dat in het hertogelijke slot. hetwelk het echtpaar Windsor aldaar als vacantie-verblijf plaats bezit, een indrukwekkend schrijfbureau werd binnengedragen en als voornaam ste meubilair geplaatst in een eenvoudig ingerichte werkkamer. Hier zou de hertog, bijgestaan door een speciaal geëngageerde Engelse steno-typiste, dagelijks aan de arbeid gaan ten einde, zo als het heet, in zijn onderhoud te voorzien. SLINKEND VERMOGEN. Is hij dan zo arm, zal men zich ongelovig afvragen. Nee, arm is de hertog van Windsor allesbe halve, althans niet in de door gaans geldende betekenis van het woord. Men berekent, dat hem

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2