De Echo van het Zuiden NiEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING No. 75 Donderdag 18 September 1947 ned. herv. kerk. mariakapel waalwijk. h. k. w. ZONDAGSDIENST 21 September 1947. Doktoren: Dr. M. H. C. Kolster. Apotheek: Nijman. Zondag 21 September, 10 en 5 uur Ds. Burgeler. Eerste steenlegging door de Z. E. Heer Pastoor j. Ras. Zaterdag 27 September a.s. om 5 uur zal de Z. E. Heer J. Ras, pastoor van de parochie van St. Jan in tegenwoordigheid van de leden der Stichting en enkele ge nodigden de oorkonde inmetselen- en de datumsteen plaatsen in de Waalwijkse Mariakapel. Anno Domini 1946 werd het initiatief genomen tot oprichting ener Maria-kapel. uit da.' '.baar heid voor de bevrijding van Waalwijk door de geallieerde troepen op 30 October 1944. Het initiatief tot de bouw dezer Maria-kapel werd genomen door de Weleerw. heer Petrus Johannes Antonius Maria Ras, kapelaan van de St. Antoniusparochie en de heer Reinier Coenraad Machiel Ter Berg waarna de stichtingsacte werd gepasseerd voor Notaris La nen op 21 Augustus 1946, welke acte in het archief van de St. An- toniuskerk bewaard wordt. De plannen werden overgeno men door de vier Waalwijkse Pa rochies, te weten: St. Jan (Pastoor J. Ras), St. Clemens (Pastoor A. v. d. Brekel), O. L. Vrouw (Pas toor W. Kemps) en St. Antonius (Pastoor A. Verhagen). De grond, waarop de kapel werd gesticht, gelegen aan het ein de van de Kloosterweg, van welk punt de Scottish Highlanders van het 8e leger van Generaal Mont- gommery Waalwijk binnenrukten, werd gekocht van de Verzeke- rings Maatschappij N.V. „Noord- Braband". De plannen werden ontworpen door de Waalwijkse architect Jos van Huiten en uitgevoerd door de aannemers Firma Gebrs. H. en G. van Heesch te Waalwijk. Deze oorkonde werd opgemaakt en ingemetseld op Zondag de 21e September van het jaar Onzes He ren 1947 door Pastoor J. Ras, on der het roemruchtig Pontificaat van Z. H. Paus Pius XII, toen Zijne Eminentie Johannes de Jong Kardinaal Aartsbisschop was van Nederland, Zijne Hoogwaardige Excellentie Monseigneur Wilhel mus Mutsaerts Bisschop was van 's-Hertogenbosch, in het 50e Re geringsjaar van Hare Majesteit Wilhelmina, Koningin der Neder landen en de HoogEdel Gestr. Heer J. De Quaay Commissaris der Koningin in Noord-Brabant en de EdelAchtb. Heer Mr. R. J. J. Lambooy Burgemeester der Ge meente Waalwijk. De inzegening dezer Kapel had plaats in de maand October van het zelfde jaar, door de oudste Pastoor van Waalwijk, de Z. Eerw. Heer A. Verhagen en zij werd toegewijd aan O. L. Vrouw Koningin van de Vrede. De leden van de ..Stichting Maria-Kapel" Waalwijk. Ongetwijfeld zullen vele gelovi gen van dit moment getuige wil len zijn en vanzelfsprekend is iedere belangstellende van harte welkom. Voor velen is 't wellicht een goede gelegenheid om de thans bijna voltooide kapel eens rustig te bezichtigen. Zondag j.l. heeft de R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden, Afd. Waalwijk, een uitstapje gemaakt naar Nijmegen en Omstreken. Te Nijmegen be zocht men de H. Landstichting, terwijl in Berg en Dal, o.a. het Canadese kerkhof werd bezichtigd. CONCERT. De harmonie ,.St. Crispijn" is voornemens op Zaterdag 20 Sep tember a.s. des avonds ten 8 uur een concert te geven op de kiosk. Bij onverhoopt slecht weer wordt dit concert gegeven in de zaal van de K.A.B., welk concert dan voor iedereen gratis toegankelijk is. WAALWIJKS BELANG. De Algemene Najaarsverga dering van Waalwijks Belang is bepaald op Maandag 20 October a.s. in hotel ,.de Twee Kolom men". STREEK H.B.S. OP PROT. CHR. GRONDSLAG. In de op Zaterdagavond 1.1. ge houden geineen tea vond ten behoe ve van deze school, wekte zowel de voorzitter Ds. A. Vroeginde- wey in zijn openingsrede, alsook Ds. L. v. d. Peut in zijn slot woord op dit streven, oprichting en instandhouding van een mid delbare streekschool met den Bij bel voor de Langstraat en Omge ving krachtig te steunen. Dit klemt te meer aldus sprekers, daar ten behoeve van de zelfstandigheid van de Prot. bevolking de tot standkoming van deze school noodzakelijk is en dit rayon naar de mening van onze vereniging aan zulk een school, mits die aan redelijk te stellen eisen voldoet, levensvatbaarheid biedt. Blijkens het verslag van de penningmeester baren de finan ciën nog grote zorgen. Wil men kunnen starten dan moet het Be stuur over een reserve-handgeld van 30.000.— beschikken. Dit bedrag is nog lang niet aanwezig. Alleen de Herv. bevolking van v.m. Besoijen moet ruim 800.— in dit begin-kapitaal opbrengen. Mede daartoe in staat gesteld door de opbrengst van een in de kerk gehouden collecte, heeft de gemeente 700.— van deze aan slag kunnen voldoen. Thans is er een commissie in de maak die zal trachten het nog in deze aanslag ontbrekende bedrag van ongeveer 150.— te incasseren bij de Herv. bevolking van v.m. Besoij en, die aan de gehouden kerk- collecte voor dit doel niet heb ben bijgedragen. Hiermede wordt dan ook een meer billijke en even wichtige verdeling van deze las ten bereikt. Tevens zal er aan worden ge werkt om de kring van contribu- tanten (leden, donateurs en begun stigers) te versterken. Hallelujah van Besoijen (Vrij hoeve was ter elfder ure uitge vallen) verleende als steeds ook deze avond haar welwillende me dewerking. Overdruk was deze gemeente avond niet bezocht. POSTDUIVEN VER. „DE POSTDUIF Zondag hield bovengenoemde vereniging een wedvlucht vanuit Vilvoorde. Afstand 96 km. Wind Zuid. Los 9 uur. De eerste duif had een snelheid van 1288,50 m. p. m. De laatste 11.70.50 m. p. m. De uitslag is als volgt: A. Timmermans 1, 35, 58: J. Mulders 2: Jos Hensen 3, 47, 70; A. v. Spijk 4, 10: H. Knippels 5, 49; B. v. d. Pennen 6: M. v. d. Griendt 7, 8, 11, 16, 25: P- Tim mermans 9. 68: D. v. d. Boom gaard 12: F. Schomans Jr. 13, 17, 19. 2S. 36. 59, 66; A. Schuwer 14, 46, T. van Bladel Jz. i5. 61: J. v. Veldhoren 18: H. Pullens 20: P. v. d. Pennen 21; Sf?:n 2z, 30: G. var. Helvoirt 23, 32; Joh. Verhagen 24, 73: Duivekair.n 26: De Ronde 27, 63. 64, 69; C. S ha wer 29: Toh. Treffers 31: Fr. van Gerwen 33: P. Adriaar.se 3L. van Dongen 37, 56: L. de L- uw 38: Jos Pas 39. 60: M. Leijtens 40, 62: M. Verhulst 41, 55; A. Ver hoeven 42, 55; J. van Bokhoven 43; P. L. Pullens 44; F. Schoe- mans Sr. 45: G. van Halten 48; Jos van Bladel 50, 67. "2 en eer ste overduif; P. van Helvoirt 51; D. Kramer 52: P. Willems 53: C. Hamers 54; Th. Swaans 57; Jac. Treffers 71. Ook hield bovengenoemde ver eniging een wedvlucht vanuit Par- kenstone (Engeland). Wind Z. Afstand 276 km. Los 8.50 uur. De uitslag is als volgt: A. Timmermans 1, 6; G. van Huiten 2, 3, 7, 9; C. Schuwer 4, 19; B. v. d. Pennen 5, 16; J. Mul ders 8; C. Hamers 10; L. v. Don gen 11; H. Strijk 12; D. Kramer 13; G. J. Sars 14, 20; G. v. Hel voirt 15; K. Kamp 17; H. Pulleus 18; C. Hamers eerste overduif. A.s. Vrijdagavond inmanden van 78 uur vanuit Neufvilles. DAMMEN. Daar de daracomp 20 Sept. as. weer aanvangt, zijn er weer ern- stihe plannen gemaakt oin cok dit jaar het kampioenschap le klasse van Brabant trachten te veroveren, hoewel W.D.V. in een andere en zwaardere afdee- ling geplaatst is. Vanaf Maandag 15 Sept zijn de ondedinge wedstrijden .weer vastgesteld en dat direct met veel anime is gestreden, getuigen vele verrassende uitslagen, die zijn gevallen. Wij roepen daarom alle dam mers op, die interesse hebben om zich bij de W.D.V. aan te sluiten, om zodoende te trachten het damspel op te voeren. De onderlinge wedstrijden zijn vastgesteld op Maandag in het Clubhuis bij dhr. Jac. Passier, St. Antoniusstr. 5, Waalwijk, alwaar men zich tevens kan laten inschrijven. Hier volgen de eerste uitslagen van de ond. comp. W. DooremansA. NijholtO2 A. Moonen—P. Heuveling 0 2 A. Schilders W. v. Pruijssen 1 1 HEUSDEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heusden op 18 September 1947 des namiddags 8 uur. Agenda 1. Opening. 2. Notulen van de vergadering van 9 Juli j.l. 3. Mededeling van ingekomen stukken. 4. Brief van Ged. Staten houden de enige bemerkingen op de gemeentebegroting 1947, met voorstel van Burg. en Weth. 5. Brief yan Ged. Staten houden de eene aanmerking op de verordening straatbelasting, met voorstel van Burg. en Weth. 6. Verzoek van H. Bouman te Heesbeen om het hem ver leende recht van opstal voor perceel Sectie E 687 te mo gen overdragen aan zijn schoonzoon M. van Hooft, met voorstel van Burg. en Weth. 7. Benoeming commissie van ad vies als bedoeld in art. 8 van de Woonruimtewet 1947. 8. Verzoek tegemoetkoming ex art. 13 der L.O. wet 1920 ten behoeve van een kind van de Wed. van Leeuwen en de Wed. Carstman, met voorstel van Burg. en Weth. 9. Reclames hondenbelasting en schoolgeld. 10. Rondvraag en Sluiting. Het Wit-Gele Kruis afdeling Heusden hield Dinsdagavond haar ledenvergadering, welke zeer slecht bezocht was. Dit was zeer jammer, daar er enkele voorname punten aan de orde waren, o.a. bestuursverkiezing en te komen tot het in dienst nemen van ge zinsverzorgsters. Het bestuur bleef in zijn geheel aan, uitgezonderd mevr. v. d. Heij den die bedankte. Hierdoor ont stond een vacature voor penning meester. In haar plaats werd ge kozen de heer G. de Wilt. Het plan om naast een ver pleegster nog een of meer gezins verzorgsters aan te stellen, zal nader worden bestudeerd. De v.v. Heusden speelde Zondag j.l. haar eerste competitie wedstrijd en wel tegen R.K.D.V.C. uit Drunen. Deze wedstrijd werd door Heusden met liefst*. 6—1 ge wonnen al moet hier direct aan toegevoegd worden dat deze uit slag geflatteerd is; 3—1 of 3—2 had de spelverhouding beter weer gegeven. Heusden won deze wed strijd door haar grootere produc tiviteit. HEUSDEN Maandag 15 Sept. nam deonder- lingecompetitie der Heusdense Dam vereniging D.V. weer een aanvang. Dit jaar wordt er in 4 groepen ge speeld, dit om een betere krachts verhouding te krijgen. De uitslagen van den eersten keer zijn heel nor maal te noemen en luiden als volgt: Groep A B. Klerks—A. de Graag 02 C. de Joode—A. Nieuwkoop 02 Groep B H. Kramer—J. Klaren 0—2 J. de Graag—W. van Wijk 2—0 Groep C J. Deurlo—G. Jonker 2—0 Fr. te Vrüchte-Jac. Timmermans 11 Groep D P. Verbeek—W, Kuijs 1—1 W. v. Driel—Ad. Nieuwkoop 2—0 HAARSTEEG. Opbloei II. Familie. Leidde tot voor korten tijd de H. Familievereniging een kwijnend bestaan, thans i s door een hernieuwde actie van de ZeerEerw. heer Pas toor, het bezoek aan de twee- weekse vergaderingen weer zeer goed te noemen. Zondag deden 25 jongemannen hun opdracht als lid. De Z.E. heer pastoor sprak hierover zijn verheugenis uit en hoopte dat het trouwe leden zouden blij ven. Wei is de sportbeoefe ning een ernstige handicap, doch men zal eens met elkaar bekijken, hoe een en ander zodanig geregeld kan worden dat beiden doorgang kunnen vinden. Godsdienstcursus. Vanaf de kansel maakte de Z.E. heer Pastoor bekend dat het in zijn voornemen ligt dit jaar wederom op verzoek van velen 'n cursus in godsdienst leer te houden voor alle be langstellende parochianen. Ondervond vorig jaar het lesrooster veel last van reeds bezette avonden, thans zou dit beter zijn, daar de andere verenigingen hun programma hiernaar kunnen regelen, wat inderdaad een juist standpunt geacht moet worden, daar 't een allereerste vereiste is dat in de tegenwoordige tijden, waarin communisme en het nieuw-heidendom onheilspel lend komen opdringen, de ka tholieken beter inzicht krij gen in hun godsdienst en deze kennis ook in practijk bren gen. Juiste datum en indeling zullen nog nader worden be kend gemaakt; dit zal waar schijnlijk begin Nov. zijn. Voetbal. Haarsteeg zette de nieuwe competitie in door 'n reis naar Best. Met goede moed werd de strijd met Best Vooruit aangebonden, om de in de zo- mertraining aangeleerde kun digheden toe te passen. De gastheren stonden echter pal en wisten zelfs, toen de Haar steeg voorhoede haar beken de schotvaardigheid vergat toe te passen de score te bren gen op 3 doelpunten, waarte genover Haarsteeg slechts 1 goaltje wist te plaatsen. Een penalty werd gemist. Geen moed verloren jon gens, een volgend maal meer succes. Liefdadigheidswedstrijd. Zondag a.s. zal er een voet balwedstrijd plaats hebben tussen een elftal van onze K.A.J. en een combinatie van Haarsteeg. Opbrengst zal zijn voor de Santos tuberculosebe- zullen deze week huis aan strijding. Door de Kajotetrs huis kaartjes voor deze inte ressante wedstrijd worden verkocht, in de stille hoop dat mennig parochiaan een kaar tje zal nemen, ook al is hij geen supporter! VLIJMEN. Zalt-Bommel—Vlijm. Boys I3 De Vlijmense Boys zijn de com petitie goed begonnen, door de eerste wedstrijd tegen Zaltbommel verdiend met 1—3 te winnen, ter wijl de uitslag nog hoger had kun nen zijn. Hoewel het voor de rust maar niet lukte hun overwicht in doelpunten uit te drukken, en ter wijl zij door een fout van de ach terhoede bij de rust met 1—0 achterstonden, slaagden zij er na de rust tenslotte in tot 3 maal toe te scoren. Het tweede elftal moest in OSC uit Orthen zijn meerdere erkennen en verloor met 7—1. Op de Zondagen 21 en 28 Sept. wordt er vanwege de Missie niet gevoetbald. DRUNEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Andreas J C C Bergmans Woutherus A M Brok Cornelia M G Knip pels Elisabeth P J van Drunen Adrianus J M Moonen Johannes G B Schapendonk Cornelia J M van Gorp Gerdina F Th M Elshout Alberta C van der Lee Hendrika I M van Delft Johanna L van Hal der Franciscus J P van Noort Antonius J Knippels Maria W Lambrechts Anna M G van Splunder. Overleden: Adriana Ooijen, 90 j., weduwe van Gerardus van Nuenen Johannes, de Man, 76 j., echtgenoot van Maria van Delft Gehuwd: Godefridus Ves- ters, 27 jaren te Drunen en Maria E Verdiesen oud 25 j. Petrus J Klerkx, 27 j. en Goverdina M Pullens 26 j., te Waalwijk Martinus van Iersel 48 j. en Cornelia M v. Huiten 44 j. te Drunen Martinus L Brok 24 j. en Jo hanna G Marisael 23 j., te Drunen Franciscus A van Wezel 27 j. en Maria Vissers 28 j. te Drunen Christiaan J Lommers 28 j. en Antonia W Pulles 29 j. te Drunen Petrus A van Halder 33 j. en Adriana C van Son 25 j. te Drunen Leonardus v. Ra- vensteijn 32 j. en Catharina van Halder 25 j. te Drunen. Onvoorzichtig met vuur. Het zoontje van de heer J Timmermans, Achterstraat al hier, speelde dezer dagen met een bus acceton en lucifers. Bij de aanraking met 't vuur sprong de> bus met een ge weldige knal uit elkaar. Be trokkene liep zodanige brand wonden op, dat hij op dok ters-advies naar het zieken huis moest worden overge bracht. De toestand van het slachtoffer is naar omstan digheden redelijk. Vergadering Middenstands bond. In de zaal van de heer Th. Elshout zal op Donderdag 18 September een vergadering worden gehouden om te ko men tot de definitieve oprich ting van een middenstands vereniging. Spreker van die avond is de heer Mr. van den Heuvel. Aanvang 8 uur precies. DRUNEN Openbare vergadering dezer'"TJ gemeenten te houden op Donder dag 18 Sept. a.s. Agenda Opening—Vaststelling notulen vo rige vergadering. 1. Ingekomen stukken: Besluiten van Ged. Staten d.d.: a 20 Augustus 1947 G no. 430, houdende goedkeuring van het raads besluit van 4 Juni 1947 tot het aan gaan van een gemeenschappelijke regeling voor de schoolartsendienst b. 27 Augustus 1947 G no. 769, houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 25 April 1947 tot aankoop van diverse percelen grond gelegen langs spoorl. en Slationsstr.; c 5 Augustus 1947, G no. 404, houdende goedkeuring van het raadsbesluit d d. 6 Januari 1947 tot overname der bezittingen van de voormalige Woningbouwvereniging „Drunen 's Welzijn"; d. mededelingen van Ged. Staten d.d. 13 Augustus 1947, G no. 615, dat bij het koninklijk besluit van 23 Juli 1947 no. 7 goedkeuring is ver leend aan de verordening tot heffing van hondenbelasting e. verslag van het Verificatiebureau inzake opname van boeken en kas van de gemeente-ontvanger en'kas sen ter secretarie over het 2e kwar taal 1947. 2 Verzoek van de Heer A. P. van de Kokkant om hem met ingang van 1 Sept. 1947 eervol ontslag te verlenen als gemeente-secretaris, ambtenaar van de Burgerlijke Stand en lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. 3. Mededeling van Ged. Staten

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4