In de Gouden Vallei NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Landbouwberichten voor de Langstraat. FEUILLETON „very beautiful", „höchst in teressant" etc., die wij links en rechts opvingen. Waalwijk heeft zich deze dag niet alleen getoond als een schoen- en leder-centrum, maar eveneens in niet gerin ge mate een gul gastheer, die zijn gasten naar behoren weet te ontvangen, overtuigd van het grote wederzijdse be lang van dergelijke bezoeken. BAKKERSSTAKING IN DE KAMER. Na de Indië-debatten van Woensdagmiddag hield de Tweede Kamer 's avonds twee interpellaties over de bak kersstaking van de heer Hac- ke en over de landbouw door de heer Vondeling. Alle spre kers over het eerste onder werp waren het er roerend over eens dat de bakkers ver keerd gehandeld hadden, maar eveneens waren zij het er over eens dat er iets ha perde in het bakkersbedrijf met name de wijze waarop de prijsvaststelling geregeld is. Zij laakten het dat de prijs vaststelling van het grote brood is gebaseerd op de winst die op het kleine brood wordt gemaakt. Erg duidelijk en krachtig was de uiteenzetting van Mi nister Mansholt niet. Er was nooit overeenkomst geweest met de bakkers, maar dit kwam overal voor. Maar hij verklaarde zich in ieder ge val bereid gen commissie in het leven te roepen, die een rapport over de situatie zou uitbrengen en aanwijzen wat aan de moeilijkheden gedaan diende te worden. Men kreeg de indruk dat de Minister niet bijzonder op de hoogte was en wel wat erg gemakkelijk met de belangen van de bak kers is omgesprongen. De landbouwinterpellatie heeft de Kamer bij lajige niet voltooid en vele sprekers wachten nog op hun beurt. Samenvattend zei de minis ter o.m. dat de regering zich er van bewust is dat er zor gen en moeilijkheden in, de landbouwwereld bestaan en dat zij die wel tegemoet wil komen, maar dan op con crete gegevens en niet op losse klachten. KAMER OVER HET INDIë-BELEID. Woensdagmiddag heeft de Kamer wederom in een uit gebreid debat over Indië het beleid van de regering onder de loupe genomen. Professor Romme hield een grote rede voornamelijk tegen de heer Schouten en de P. v. d. A., aan het slot waarvan hij vroeg of het niet mogelijk was voor Oost-Indië een zelfde conferentie te ontwerpen, ge lijk wij voor de West gedaan hebben. Wat de politiële .actie be treft, zeide hij achter de re gering te zullen staan, indien deze een hervatting van de actie onvermijdelijk zou ach ten. De heer Bruins Slot (A.R.) kraakte de Veilig heidsraad en keurde de hou ding van Nederland in die raad af. De heer Vonk (P. v. d. Vr.) maakte het de mi nister zeer lastig met zijn retrospectieve critiek. Schouten en Romme prezen de houding van onze jongens in Indië en vroegen de aan dacht voor de grote geeste lijke spanning waarin zij leven. De heer de Groot (C.P.N.) diende een motie in, waarin werd voorgesteld tot een ge heel nieuw accoord te komen, met als basis de souvereini- teit van de Republiek over heel Indië, behalve in de bui tengewesten, waar men er over zou stemmen onder aus piciën van de Veiligheids raad. RIJKSBIJDRAGEN AAN GEMEENTEN. Op de begroting van het gemeentefonds voor 1948 is 160.000.000 uitgetrokken voor bijdragen aan gemeen ten, die geen sluitende be groting voor 1948 kunnen sa menstellen. Gedurende de laatste jaren was de bijdrage onvoldoende om de tekorten der gemeenten volledig te dekken. Het gevolg is dan ook geweest, dat dekking van een gedeelte dezer tekorten door de gemeenten naar de toekomst moest worden ver schoven. Met ingang van het jaar 1948 zal dit systeem wor den verlaten. De bijdrage is thans zodanig gesteld, dat daaruit in beginsel alle ge meentelijke tekorten kunnen worden bestreden. EEN BESCHEIDEN VLOOTPLAN. In de Rijksbegroting van Marine voor 1948 wordt aan gekondigd dat de huidige sterkte van de K. M. in onge veer een jaar tijds van 30.000 man op 15.000 man zal wor den teruggebracht. In verband met de grote na tionale belangen zal onver wijld met de uitvoering van een bescheiden vlootplan wor den begonnen, terwijl het in de bedoeling ligt dit zodanig te doen verlopen, dat ons land einde 1952 tenminste over één smaldeel beschikt. Om financiële redenen zal van nieuwe vlootbases in Ne derland moeten worden af gezien; de technische oplei ding zal worden geconcen treerd op Amsterdam, stand plaats van de Commandant der Zeemacht. Rotterdam blijft centrum voor de mari niers, Doorn opleidingskamp. H.M. DE KONINGIN MOET RUST NEMEN. Sobere viering Regerings jubileum haar wens. Na een verblijf op de Rui- genhoek, waar Hare Majesteit gedurende tien dagen herstel van gezondheid heeft gezocht, heeft de Koningin, die de landbouwtentoonstelling te Leeuwarden heeft bezocht, wederom haar intrek op het Loo genomen. Toen Hare Majesteit aan 't begin van deze zomer haar voornemen te kennen gaf om zes weken vacantie te nemen, hoopte zij in de loop van Sep tember weer geheel uitgerust haar arbeid te kunnen her vatten. De uitzonderlijke warmte en de vele noodzake lijke onderbrekingen van deze rustperiode maken, dat de Koningin zich nog zeer ver moeid gevoelt en zich op nieuw genoopt ziet rust te nemen. In verband hiermee en met het oog op thans reeds bin nen komende verzoeken, acht de Koningin het gewenst er reeds nu de aandacht op te vestigen, dat nog niet gezegd kan worden of, en zo ja, wel ke plechtigheden naar aan leiding van haar Regerings jubileum zij met het oog op haar - leeftijd en gezondheid zal kunnen mede maken. Het is overigens de wens van de Koningin, dat haar aanstaand jubileum in sober heid zal worden gevierd en dat daarbij het maken van de grote onkosten zal worden vermeden. Men zal er de Ko ningin persoonlijk genoegen mee doen de gelden, die men aan de jubileumfeesten ter» koste zou willen leggen, te gebruiken ter leniging van de noden hier te lande en in In donesië. STRENGERE BERECHTING ZWARTHANDEL. Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend op de berechting van economische delicten. De Regering is uit gegaan van de gedachte, dat deze bijzondere rechtspraak behoort te worden onderge bracht bij de gewone recht spraak, waarbij dan als prac- tische oplossing is gedacht aan toevoeging van deskun digen aan de rechtbanken. Het al te veel verspreide denkbeeld dat de economische delicten minder strafbaar zou den zijn dan misdrijven en overtredingen in de gewon^ betekenis, zal naar men hoopt daarmee verdwijnen. Om dit nog sterker te beklemtonen zijn de maximumstraffen voor economische delicten in het ontwerp zeer zwaar: voor misdrijven zes jaar hechtenis en boete tot een onbepaald bedrag, voor overtredingen zes maanden hechtenis en/of een boete van ten hoogste 50.000. BEROEP ANS VAN DIJK VERWORPEN. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft in haar zitting van Woensdagmorgen 't be roep van Ans van Dijk, die was veroordeeld tot de dood straf, verworpen. Haar handlangster Johanna de R. verkreeg eveneens geen cassatie van haar vonnis, dat vier jaar met aftrek luidde. Ans van Dijk is de tweede vrouw in Nederland, die ter dood werd veroordeeld én wier beroep door de Raad van Cassatie verworpen werd. WIE KRIJGT DE KLAPPEN? Boeren, Middenstanders en Arbeiders vechten om deze twijfelachtige eer. In een vergadering van de Alg. Ned. Zuivelbond heeft de Dir.- Generaal voor de prijzen, prof. G Brouwers, ware woorden ge zegd. De oude tegenstelling stad- platteland gaat opnieuw een rol spelen, aldus de directeur-gene raal; de boerenstand acht zich te kort gedaan vergeleken bij de han del en de industrie. Doch ook de middenstanders, zowel detailhan del als ambacht, en de arbeiders denken dat zij de klappen krijgen. Zo denkt ieder dat hij de dupe is, waarna de gezamenlijke toorn zich tegen de overheid richt tn zich uit in wrevel en dreigen met stakingen. Ieder heeft nog slechts oog voor zijn eigen noden en het groepsegoisme viert hoogtij. Prof. Brouwers kwam echter tot de conclusie dat op de eerste plaats, de boerenstand niet ongun stiger wordt behandeld dan de in dustrie en op de tweede plaats dat de landbouw er belangrijk beter voor staat dan voor de oorlog. Wij leven nu van de credieten, die wij met veel moeite los kun nen krijgen en deze credieten zul len ons slechts worden verleend, zolang men de overtuiging heeft dat wij met taaie volharding al het mogelijke doen om ons econo misch weer gezond te maken. Op de eerste plaats is hiervbor ver eist een stabiel loon- en prijsni veau, en wel een laag niveau dat ons in staat stelt ons in de aan staande bandeloze concurrentie staande te kunnen houden. Wij staan dus voor uiterst zwa re beslissingen, waarin ieder offc-rs moet brengen. Wij moeten een vaste lijn trekken en deze is nog steeds: de lonen constant de pi ij zen zoveel mogelijk naar beneden. Ieder moet verenigd in zijn or ganisatie zijn deel dragen van de offers en de verantwoordelijkheid die het huidige ogenblik vraagt. DUITS GOUD WORDT VERDEELD. Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben besloten de Duitse goud reserve ter waarde van 330 mil- lioen dollar, die tijdens de oorlog in beslag genomen is, zo snel mo gelijk onder de benadeelde naties te verdelen. Frankrijk en Italië zullen het grootste aandeel ontvangen, n.l. resp. 80 a 90 millioen en 20 mil- lioen. Daarna volgen Nederland en Oostenrijk. TWEE MOTIES BETREFFENDE DE LANDBOUW. In de avondzitting van Woensdag heeft, zoals wij el ders reeds meldden, de heer Groen een motie ingediend betreffende het in nadere overweging nemen van de prijsbepaling der lan4" en tuinbouwproducten. Zij no digt de regering daarbij uit, in overleg met de land- en tuin bouworganisaties, bijzondere aandacht te schenken aan het verlenen van een compensa- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 9) Maar het was een nieuwe en hoogst onaangename ge waarwording voor Alan om tegenover iemand verplich tingen te hebben. En nu Mal colm zoveel beter was, durf de hij ook gebruik te maken van een toevallige vacature als plaatsevervanger voor een mijn-ingenieur die ziek was geworden. Dit was toch voor twee jaar, toen hij onver wacht wat geld erfde van een oom, zijn betrekking geweest. In het eerst was de patiënt er zeer verdrietig om dat hij het gezelschap van zijn vriend zo vele uren missen moest, maar toen Nan hem ieder ogenblik had gegund dat ze vrij was, raakte hij hiermee toch ook wel verzoend. Niet lang duurde het, of hij begon zich althans te verbeelden dat hij liefde voor haar voel de. Nan had echter te veel bewondering ondervonden, om zich zo bijzonder gevleid te voelen door zijn hofmake rij. Daar Malcolm gedurende zijn lang ziek-zijn zo afhan kelijk van haar was gewor den, was zij eerder een soort moederlijke genegenheid voor hem gaan koesteren. Maar Alan was in het ge heel niet ingenomen met het verloop van zaken. Hij voelde grote genegenheid voor zijn neef, maar daarom was hij niet blind voor diens fouten en hij wist dat onstandvastig heid in de liefde, zowel als in ieder ander ding, daar ook toe hoorde. De jongelui waren van plan geweest om maar heel kort te blijven in „De Gouden Val lei". Ze waren daar heenge gaan enkel uit nieuwsgierig heid. In New Castle hadden ze gehoord van de rijkdom van de nieuwe mijn, waarop Malcolm had voorgesteld dat ze dit goudkamp dan ook eens zouden bezoeken, en er hun geluk zouden beproeven. Ze hadden een bepaald be drag afgezonderd om aande len te nemen, maar hiermee waren ze toch niet voorspoe dig geweest, zodat Alan, in ieder geval, daar weer wilde weggaan, zodra die toelage uit Durban kwam. Ze waren nu ruim twee jaar van huis geweest en in iedere brief van Malcolm's moeder werd er gevraagd: Wanneer komen jullie toch terug? Ja, en nu was het dan ook tijd dat ze gingen, dacht Alan. Zelfs, hoe gauwer, hoe beter. Eer Malcolm zich soms weer dwaas mocht aanstellen. En toch al wilde hij het zich- velve nu ook niet erkennen, er was iets pijnlijks voor hem in de gedachte dat hij „De Gouden Vallei" en Nan voor goed zou moeten verlaten. Hij was niet zoals Malcolm, algemeen geliefd bij de vrou wen; daarvoor was hij te te rughoudend, te koud en te cy nisch, maar er waren er toch wel een paar onder zijn vrienden die verklaarden, dat hij, ondanks zijn koudheid, wel een dozijn Malcolms waard was. Ik zou meelij hebben met ieder meisje dat dwaas genoeg was om met Malcolm te trouwen, want binnen een maand zou hij genoeg hebben van haar en zou zijn hart weer uitgaan naar „verboden vruchten", terwijl ik daaren- tengen blij zou zijn voor de vrouw die zo gelukkig zou wezen om Alan's liefde te i winnen, luidde de uitspraak van hun nicht, mrs. Treve- leyan, die een verstandige vrouw van de wereld was. Niemand beter dan Alan, wist in hoeveel liefdes-intri- getjes Malcolm al verwikkeld was geweest, sinds hij van 't college kwam. En nu begon de oude geschiedenis opnieuw Maar „knappe Nan" verdien de voor al haar zorgen en vriendelijkheden toch wel een verloofde, die haar beter waard was. Nu kon hij er niet goed uit wijs worden, of zij Malcolm's liefde beantwoordde of niet. Hij was namelijk de laatste tijd niet dikwijls in de gele genheid geweest om Nan en Malcolm samen te zien, of schoon hij wist dat ze een groot gedeelte van de dag in elkaar's gezelschap door brachten; maar, omdat Nan op de avond gewoonlijk in 't magazijn bezig was en hij eerst met zonsondergang van zijn werk kwam, had hij al thans, haar de laatste week al heel weinig gezien. Hij ver beelde zich ook dat er enige verkoeling die hij zich niet verklaren kon in hun ver houding was ingetreden. Hij was nooit weer geheel de ou de geweest sinds die avond, toen zij, om Malcolm's leven te behouden, het stilzwijgen had gekocht van de „wilde dieren" met haar beide wa penen. Hij herinnerde zich nog 't triomfantelijke air, Wctarmee zij de zitkamer was binnen gekomen. Had hij haar toen tè duidelijk blijk gegeven van zijn afkeuring in deze? Op een middag kwam hij wat vroeger thuis dan ge woonlijk en vond, zoals hij dit verwachtte, Nan en Mal colm samen. Het was het uur voor zons-ondergang, dus de tijd die Nan voor zichzelve had en die ze nu altijd met de patiënt doorbracht. Hij lag in zijn hangmat on der het zeil. Nan stond bij hem en had een bloem in de hand, die, öf Malcolm haar pas gegeven had, öf die hij bezig was haar af te bedelen. Ze hield het hoofd wat op zij en de ogen neergeslagen, ter wijl een coquet glimlachje haar om de lippen speelde. Het deed Alan niet aange naam aan, toen hij de jonge lui daar zo samen zag. Hij was moe door de warmte en door de lange werktijd, zijn kleren waren stoffig, zijn handen vuil en niet zonder enige ergernis dacht hij wat een tegenstelling hij moest vormen met Malcolm, die daar koel en makkelijk in zijn hangmat lag, in een wit linnen pak en een bloem in zijn knoopsgat. Wat een knap pe jongen toch! Hij was nog nooit jaloers op hem geweest, maar nu hij zo duidelijke be wondering meende te lezen op Nan's gelaat, voelde hij zich toch onaangenaam getroffen. Zij merkte hem op en zei: Daar komt uw neef. Alan al? Dan is hij vroeg vandaag! Ja, en hij ziet er zo moe en stoffig uit! Weet je waarom hij ei genlijk boos is, Nan? Hij vindt het zo verschrikkelijk dat hij je zoveel geld ver schuldigd is. Dat komt im mers terecht, heb ik hem ge troost. Maar hij is nu een maal zo nauwgezet van ge weten. Wees maar dankbaar dat jij je niet al te veel geplaagd voelt door je geweten, beste jongen! Dat vind ik nu wel heel onvriendelijk van je, Nan, vooral, na wat ik je vanmid dag heb gezegd. Wat dan? Je hebt zoveel dwaze dingen gezegd dat ik niet weet wat je nu bedoelt, antwoordde Nan echter met onweerstaanbare glimlach. Hij vatte haar hand en drukte de vingers aan de lip pen. Als je zó kijkt, dan kus ik je mond ook, zei hij over moedig. Hallo! toen zij haas tig de hand wegtrok met een boze blik uit haar schone ogen. Wat is er? O ja, ik had helemaal vergeten dat Alan daar kwam! Toen die al weer veel dich ter bij was, keek Nan op en zei: Al terug? U bent vandaag vroeg, mr. Courtenay! (Wordt vervolgd). tie-toeslag voor de lichtere gronden, een overbruggings toelage aan het kleine bedrijf en het alsnog vergoeden van de groenten die op de veilin gen het prijspeil van resp. 50 en 70 procent der productie kosten niet hebben gehaald. De heer Vondeling diende eveneens een motie in van de volgende inhoud: De Kamer, gehoord de gedachtenwisse- ling met de minister van landbouw etc., en van mening dat het streven van de rege ring gericht moet blijven op de verzekering van een be hoorlijk bestaan van alle wer kers in economisch verant woorde land- en tuinbouwbe drijven, verontrust over de slechte bedrijfsresultaten op de van nature onvruchtbare gronden, nodigt de regering uit om op korte termijn maat regelen te nemen, die voor de vervulling van het in aanhef gestelde beginsel noodzake lijk zijn, zonder dat deze maatregelen invloed hebben op het inkomen van de min der draagkrachtigen. De minister heeft geant woord dat hij aan deze com pensatie-toeslag niet kan den ken; deze zou in de millioe- nen lopen. De overheid kan niet alle slagen opvangen, al dus de minister. DE EERSTE TREIN Zoals bekend, begint de trein -op de lijn 's-Bosch—-Lage-Zwalu- we op 5 October a.s. te rijden. Op Zaterdag 4 October des na middags tep 2 uur zal vanuit La- ■ge-Zwaluwe een proefrit worden gemaakt in de richting 's-Bosch. Te Waalwijk zal worden ge stopt en 't gemeentebestuur stelt zich voor de ver tegen woo"digers van de Nederlandse Spoorwegen en de burgemeesters van de Lang straat en 's-Hertogenbosch ten ge meentehuize te. ont vangen. Dit zal zijn tussen half vier en vier uur. Vermoedelijk zullen hieraan nog enkele festiviteiten door Waal- wijks Belang verbonden worden, doch hieromtrent zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. TIEN-JARIG BESTAAN K.A.V. AFD. WAALWIJK. Donderdag 25 September is het tien-jarig bestaan van de K.A.V. te Waalwijk op feestelijke wijze gevierd. 's Morgens werd er in de pa rochies van St. Jan en St. Anto- nius een H. Mis opgedragen, waaronder alle leden communi ceerden. 's Avonds waren alle leden met haar mannen op de feestelijke bijeenkomst uitgenodigd en velen hadden aan de uitnodiging gevolg gegeven, hoewel wij de zaal vol ler hadden verwacht. De presidente W. Kolster— .Abers, opende deze vergadering, waarna men het K.A.V.-lied zong. Vervolgens heette zij alle aan wezigen welkom, in het bijzonder de H.H. Geestelijken, de heer P. Vriens, voorz. van de Diocesane Bond van de K.A.B. en mei. Reijn- tjes en mej. Stokwielder als ver tegenwoordigsters van hel Dioce sane bestuur der K.A.V. Zij feli citeerde allen met het 10-jarig bestaan en hoopte dat de volgen de 10 jaar de vereniging in steeds stijgende lijn zou gaan. Men had in deze 10 jaar veel moeilijkhe den gekend, maar door het taai doorzetten van het bestuur, met name van mej. Reyntjes en de 'goedwillenden is men uitgegroeid tot wat men nu was. Zij somde in het kort de be langrijkste gebeurtenissen uit hei leven van de 10-jarige op en naast dank aan God, was men de ze ook verschuldigd aan de advi seurs, Kapelaan de Rooij en Ka pelaan Völker. Mej. Reyntjes, die de beweging heeft opqericht en steeds heeft bijgestaan bood zij 'n fraaie fruitmand aan, terwijl de dames v. d. Avoord, Ossenblok en Reuss, die 10 jaren bij de kern groep waren een mooie herden kingstegel kregen. Ook mej. Reyntjes sprak enke le woorden van gelukwens en haalde enkele oude herinneringen op aan vroegere moeilijke jaren; maar nu was Waalwijk een van de beste afdelingen. Men moest nu de poorten open gaan zetten, alle arbeidersvrouwen moesten in de K.A.B. gevormd worden. Tussen de bedrijven van het toneelstuk sprak ook Pastoor Völker nog een woord van feli citatie en dankte hij allen nog hartelijk voor de mooie cadeaux die hij bij zijn vertrek had ont vangen. Hij hoopte dat de K.A.V7. zou uitgroeien tot een beweging die alle arbeidersvrouwen zou om vatten. Piet Vriens, de Voorz. van de K.A.B., hield een enthousiaste re de over het principieel godsdien stige, dat de boventoon moest voeren in de vrouwenbeweging. Hij waarschuwde tegen de ge varen die het katholicisme bedrei gen; bij het bezweren van deze gevaren hadden de vrouwen en moeders een mooie en grote taak. De moeder was immers het hart van het gezin en het gezin de kern van de maatschappij; goede, de gelijke moeders betekende dus een gezonde christelijke maatschappij. Ook de nieuwe adviseur Kape laan Wassenberg en de voorz. van de Waalwijkse K.A.B. de Weled. heer Smolders boden hun geluk wensen aan, de laatste wees nog op de innigere samenwerking die zou komen tussen de verschillen de organisaties van de arbeiders beweging onderling. Rookartikelen en versnaperingen werden uitgedeeld en ieder kreeg een consumptiebon. Het hoogtepunt van deze avond moest natuurlijk het toneelstuk „Moeder in nood" vormen dat door een tiental K.A.V.-leden en Kajotsters opgevoerd werd onder regie van de heer C. v. d. Mey- denberg. Wij zullen niet zeggen dat het „af" was en dat er niets aan mankeerde, maar met het feit voor ogen dat het amatrices wa ren en dat velen van hen voor het eerst toneelspeelden, kunnen we toch zeggen dat het geheel volko men bevredigde. Verschillende van de speelsters wisten zich zoals men zo vaak ziet bij amateurtoneel soms geen houding te geven, of hun houding en hun gebaar was niet natuurlijk meer, niet onge kunsteld genoeg. Maar in het ge heel trof ons de toon van het ernstige trachten serieus de tekst in te leven en zo dit spel van offervaardigheid en sociale liefde, dat ongetwijfeld mooie momenten kende, te spelen. Mevr. v. Veldhoven-Bergmans speelde de rol van Mevr. van Haaften met een zekere onge dwongenheid en 'n bepaald gemak; haar gebaar was meestal sober en expressief, soms iets gekunsteld. B. v. d. Pennen als haar dochter Loes, een meisje dat lak had aan alle conventies en vormen, had in het eerste bedrijf enkele mooie ge legenheden bewogen scènes te scheppen, die nu te gelijkmatig heenliepen, door een gebrek aan hartstochtelijke bewogenheid, bij de conflicten met haar huisgeno ten. In de andere bedrijven kwam haar spel beter overeen met de eisen die het stuk stelde en toon de zij mooi, gaaf toneelspel. Ook J. v. d. Heyden speelde haar moeilijke rol van blind meis je zeer bevredigend en de overige spelers pasten zich de een meer de ander minder goed bij de eer ste aan. Aan het einde van deze avond dankte de presidente alle sprekers en speelsters en sloot zij met de christelijke groet. BOERENLEENBANK BAARDWIJK. Donderdagavond hield de Boe renleenbank Baardwijk een goed bezochte jaarvergadering in café ,,'t Vosje". Deze vergadering stond voor het laatst onder lei ding van de directeur de heer J. van Loon, die tegelijk met de heer Arn. Pullens zijn ontslag als be stuurslid had aangeboden. Rekening en balans over 1946 werden goedgekeurd. Besloten werd om een gedeelte van de winst over 1946 in de vorm van subsidies te bestemmen voor de Emigratiestichting van de K. N. B. T. B„ het T.B.C.-fonds van de N.C.B., de N.C.B. afd. Waal wijk en de Jonge Boerenstand afd. Waalwijk. Het aftredend lid van de raad van toezicht, de heer W. Pullens werd als zodanig herkozen. Tot nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heren Willem Pullens Arn.zn. en Reinier van Loon Jzn. L— —TL *m~r"r"l~wiR-Trr m INBRAAK. Een of meerdere dieven hebben in de nacht van Dinsdag op Woensdag kans gezien in de ga rage van de fa. Pot, alhier, binnen te komen, na het indrukken van een raam. Heel de boel werd over hoop gehaald, maar het was alle maal vergeefse moeite schijnbaar, want niets werd vermist. Een doos postzegels en een portefeuil le met inhoud, die 's morgens voer »:acé v. d. Pluijm gevonden wer den, kunnen misschien licht bren gen in deze zaak die de politie in onderzoek heeft. Jo van Boxtel schrijft.uit Pa- dang, 10-9-1947, o.m.: Van Sumatra. We hebben hier 'n gezellig be staan, behalve dan nare dingen zoals wachtkloppen, patrouille lopen, met de pantserwagens uit rukken enz. Vandaag heb ik ook weer zo'n erebaan, want ik sta hier op wacht, dan is 't hier des nachts allemaal even spookachtig, want overal waar je kijkt, zie je de Rimboe, hoge palmbomen, dichte struikgewassen, waar tus sen door de sawah's en de kam ponghuisjes; allerlei geluiden drin gen tot je door, het gekwaak der kikkers, krekels, geblaf van hon den, geritsel en geraas. En je kijkt en je luistert maar, of je geen pelopper of extremist ziet, die misschien hier of daar verscholen zit. Al je zenuwen zijn gespannen en soms tril je op je benen, niet van angst doch van 't vreemde, het gevaarvolle, het on bekende; dan ineens schrik je op, je meente daar iets te zien, twee fonkelende ogen in de maneschijn die je wreedaardig toekijken. Vliegensvlug grijp je je spuit oip te schieten, dan ineens is 't weg. Je tuurt en kijkt en ja daar zie je 't weer, nu pas kom je tot de ontdekking dat het slechts 'n paar onschuldige vuurvliegjes waren. Opgelucht haal je weer adem. Maar dan ineens 'n bons, die je van onder tot boven doet ver stijven en 'n ijskoude rilling komt over je huid, zoals bij 'n malaria patiënt. Nu begin je toch bang te worden en behoedzaam en stil, met de doodsangst door je botten, pak je al je moed bijelkaar en gaat kijken. Stil is 't nu, doodstil. Alleen 't geritsel van de wind is' te horen, zo sluip je naderbij en ja, daar meen je iets te zien. Met de vin ger om de trekker roep je „bren- ti" (halt). Hoe klinkt je stem door de nacht; doch er beweegt ,,De beren zijn misschien door <de vlammen ingehaald", grijnsde grootvizier Joessoef. „Het is hun eigen schuld, men kan zich niet ongestraft in Joes- soefs zaken mengen", vleide hem één van zijn volgelingen. Intussen kwamen de vlammen steeds dichter bij. „Wij moeten naar de schepen terug", riep een der rovers,,, waart het schijnt dat men on sluiten". Er ontstond verwarring in de troepen. Men wist niet meer wel ke kant men in het oog - moest houden. „Schiet dan toch" brulde Joes soef, maar sommige rovers had den hun geweren al weggeworpen. Toen het rookgordijn dat de vlam men begeleidde even door de wind werd weggewaaid, schrok Joes soef. „Daar komen ze allemaal!" riep hij ontzet. En het was waar: Het gehele gezelschap, van de Sultan tot Terry en Berry, kwam rustig over de verschroeide aarde op de rovers toelopen. Om op de gloei ende grond te kunnen lopen had den onze vrienden natte lappen om hun schoenen gewikkeld. niets. Dan zie je pas dat 'n grote cocosnoot van de boom is geval len, die de bons veroorzaakte. Zo gaat dan langzaam de nacht voorbij, 3 uur, 4, 5 en 6 uur. Het wordt weer licht. De zon komt boven de bergen weer op. Alles is weer' over. Doodnuchter en gewoon, en je komt tot de con clusie dat je je weer moedig hebt gedragen. Zo tobben we hier maar aan. Vandaag dit, morgen dat en met dat al worden we geen cent wij zer. LOON-OP-ZAND. Katholiek Thuisfront. Dinsdagavond had in het paro chiehuis een vergadering plaats van het Katholiek Thuisfront. Kap. Braam opent deze verga dering met de Chr. groet, heet allen welkom en zet hierna een en ander uiteen betreffende de noodzakelijkheid van deze Afde ling, opdat wij steeds onze jongens in Indië een warm hart kunnen toedragen, en steeds met hen in verbinding leven, zowel in corres pondentie, als met het dagelijks nieuws waarmede zij zo graag op de hoogte blijven. Vervolgens werd het jaarverslag uitgebracht door de secr.-penn., waaruit bleek dat er wel een en ander is uit voortgegroeid, doch de bijdragen van thans laten geen verdere uitbreiding van nieuws bladen enz. toe. Besloten werd dan ook meer propaganda te gaan maken voor het onderhoud en de lopende aan gelegenheden in stand te houden, waarop werd besloten in het ko mende seizoen op verschillend ge bied de propaganda uit te breiden om de kosten te kunnen vergoeden welke hieraan verbonden zijn. Verschillende voorstellen wer den naar voren gebracht welke ef fect kunnen bijzetten. Van het Centraal Bureau voor Kath. Thuisfront zijn verschillende brie ven ontvangen over de indeling der verzorging en de vaste bij drage hierin te storten. Het definitief dagelijks bestuur werd gekozen uit Kap. Braam, Geestelijk Adviseur, Jan Torians, B. Wijtvliet en H. van Opstal. Ongeval. De heer H. van Nooye uit de Gasthuisstraat had Maandag het ongeluk, terwijl hij de dakgoot wilde schoonmaken, uit de goot naar beneden te vallen. Hij kwam gelukkig nog op zijn beenen te recht. Toch liep de val minder goed af, doordat hij zijn voetbeen brak en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Militair kerkhof gaat verdwijnen. Tijdens de laatste maanden der bezetting werden langs de Gast huisstraat op een speciaal kerkhof vele militairen begraven, welk aantal na de bevrijding steeds groter werd en tot ruim 100 man opliep, meerendeels Duitsers. 52. Op de lokale fokvee- dag te Drunen waren veel goede koeien te zien. Er is duidelijk vooruitgang. F. van Meer heeft de beste, roodbon te veestapel. Marie van C. v. Drunen werd kampioen. Als 3-jarige gaf zij 4580 L. melk met 4.05 vet in 337 dagen! Een koe van Ploegmakers werd reserve-kampioen. Er werden 23 koeien in 't stam boek opgenomen. De stierhou- derij DrunenElshout telt momenteel 825 koeien. Zij heeft 5 prima stamboekstie ren. De vereniging is een trots voor Drunen en Elshout. Wanneer het hier gaat om de veeverbetering, dan zijn er geen offers te groot. 53. Wie knollen van de akker wil halen, die moet dit met veel stikstof betalen, want 300 kg. kalksalpeter of chili is er meestal nodig om goed knolgroen te telen. 54. De boer zit in de aard appelen! Ruggen krommen en vingers zoeken en onder wijl wordt er gezellig gekeu veld overen ook over eigen en nieuw pootgoed. En zoals U weet, de bladluizen brengen virusziekten over op het loof. En dit virus gaat dan via de stengel naar de knollen. Als men nu de aard appelen rooit voor 1 Augus tus, dan heeft het virus wei nig tijd om naar de knollen te groeien. Dit jaar waren er veel bladluizen. Heeft men de aardappelen vóór 1 Aug. gerooid, dan mag men de ei gen teelt voor pootgoed be stemmen. Heeft men dit niet gedaan, dan moet men nieu we poters kopen. 55. Er zijn in de Lang straat nog veel te weinig zaaimachines. Een zaaimachi- ne is eerder een voordeel dan veel andere landbouwmachi nes, omdat deze naast een ar beidsbesparing ook nog een grote besparing aan zaaizaad geeft, terwijl men de gewas sen machinaal kan schoffelen; het machinaal schoffelen van granen en knolgroen heeft vele voordelen. Met een 20 man tesamen kan men ge makkelijk een zaaimachine kopen. Boeren, verenigt U in een coöperatie! 56. In de zomermaanden moet het grondwater 4060 centimeter onder het maai veld van het grasland staan. Het water kan dan omhoog stijgen tot aan de graswor- tels. In droge jaren houdt men het grondwaterpeil lie ver iets hoger dan in een' regenachtig jaar. In de win termaanden houdt men 't peil liefst 1 M. beneden de opper vlakte, want in een natte grond rotten de wortels van de goede grassen gemakkelijk en wateronkruidplanten wor den dan de baas omdat die juist van water houden. Een tijdelijke overstroming met slibhoudend water doet het grasland geen schade, is zelfs een voordeel, omdat het slib plantenvoedsel bevat. Gras landgebruikers, doet 'n knoop in Uw zakdoek en bewaart, deze zo, zolang tot het ool- derbestuur met bovenstaan de rekening gaat houden! C. v. d. Ven, Drunen. Wij verzoeken de voetbalver- slagen zo enigszins mogelijk des ZONDAGSAVONDS in onze brievenbus te deponeren, men is dan verzekerd dat ze worden op genomen in 't nummer van Maan dag, terwijl dit anders niet altijd 't geval zal zijn, vooral door onze grote moeilijkheden met de huidi ge gasvoorziening. Wij danken U bij voorbaat. RED. Thans is men druk bezig deze lijken naar een massaal graf over te brengen en krijgt de Gasthuis straat weer haar oude aanzien te rug door het verdwijnen der hou ten kruizen.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2