NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING NIEUWS UIT KAATSHEUVEL IN DIENST. FEUILLETON In de Gouden Vallei Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. IV. Ik zag en ik hoorde iets deze week wat ik wel de moeite waard vind U te ver tellen. Ergens in een kazerne, ik zal U niet vertellen waar, want ik ben bang dat Waal wij ks voetbalmaniakken de kazerne zullen overstromen, zag ik op een zekere plaats op de muur geschilderd „Hup R.K.C." Het deed me echt goed 'te weten dat onze sol daten ook in dienst hun plaats en club niet vergeten. En ik hoorde dit van een sergeant-instructeur„Moet -je die politie-agenten toch eens zien salueren, het wordt tijd dat zij dit ook leren". Een mening, waarmee ik' mij volkomen kan verenigen, want het is een belabberd ge zicht een agent te zien staan met een half dichtgeknepen hand aan zijn pet, een hou ding die een groet betekent. Velddienst. Iedere soldaat van de Ko ninklijke Landmacht krijgt in zijn eerste training de veld dienst, officiëel heet deze in- ianterie-opleiding. Bij goed weer en op gunstig terrein is deze dienst voor velen interessant, het is een welkome afwisseling van de excercitie's en a'ndere dage lijkse diensten, die na een paar weken vrij saai worden. Waaruit bestaat een veld- oefening? Wel, eerst een eind je lopen naar 't oefenterrein. Is het ver, dan gaan de sol daten met auto's, want de be ruchte marsen van 20 of 30 kilometer met volle bepak king zijn uit de mode, de be pakking is tot een minimum teruggebracht, een broodzak rpet een grondzeil, een veld fles en twee etensblikjes, die nog steeds mess-tins heten. Moet er geschoten worden, dan komen hier nog twee pa- tronentassen bij. Wapens wor den vanzelfsprekend meege nomen, meestal slechts een geweer, soms worden er ea- kele brens of stens meegeno men. Deze namen heeft men getracht in het Nederlands te vertalen en zijn tegenwoordig lichte mitrailleur en revolver mitrailleur. Zwaardere wa pens, mortiers en piats (pant- serafweergeschut) worden per auto of carrier vervoerd. Is men op het oefenterrein aangekomen, dan begint de velddienst, die in het begin bestaat uit diverse sluipme- thodes, gewapend en ongewa pend, de commando's en sig nalen te velde, camouflage en het uitvoeren van eenvoudige veldopdrachten. Meestentijds bestaan deze opdrachten voornamelijk uit het opruimen van vijandelij ke mitrailleurnesten, sluip schutters e.d. Het is frappant te zien met welk een ernst de soldaten deze oefeningen uitvoeren, want de vijanden zijn van zelfsprekend slechts denk beeldig. Een andere oefening die nogal in de smaak valt is het waarnemen in het terrein, enkele soldaten worden on- gecamoufleerd. op bepaalde plaatsen in het terrein gezet, in staande, zittende of liggen de houding, van een andere plaats, van waaruit men het gehele terrein kan overzien, moeten de anderen deze sol daten proberen te ontdekken. De waarnemers worden in 2 ploegen gesplitst; de ploeg die de meesten kan vinden is Y^innaar. Deze wedstrijd-me thode is Engels en werpt bui tengewoon gunstige resulta ten af; hij bevordert 't team work, het karakteristieke van het Engelse leger en hij maakt dat de soldaten hun best doen om steeds meer succes te hebben of, heeft men de eerste wedstrijd verloren, dan zullen zij alles in het werk stellen een volgende maal de eer aan zich te houden, want stoffelijk voordeel heeft men natuurlijk niet van een der gelijke overwinning. Deze methode verdient dan ook alle lof en zal niet nala ten gunstige vruchten af te werpen, zowel wat betreft 't moreel van de troepen, als de militaire kracht er van. Vechten. In de eerste weken van zijn diensttijd krijgt de soldaat ook les in vechten dat uit twee delen bestaat, n.l. ge wapend en ongewapend ge vecht. Het laatste is eigenlijk sport en wordt gegeven door de sport-instructeur, maar het ressorteert toch onder het hoofd „vechten". Men moet aan het front met alles rekening houden, meestal zal het gevecht gaan met vuurwapens, maar het kan voorkomen dat bij een gevecht op de korte afstand, b.v. bij een infanterie-aanval, schieten niet effectief of niet mogelijk is; in een derge lijk geval moet men gebruik maken van zijn steekwapen, de bajonet. Is men zijn ge weer verloren of iets derge lijks, dan moet de soldaat in staat zijn zonder wapens op zijn vijant te kunnen lostim- meren. Op een plek waar de grond niet al te hard is, worden de recruten de eerste grepen van het ongewapend gevecht geleerd; het jiu-jitsie-systeem speelt hierbij de grote rol. Van de zijde der soldaten be staat voor dit onderdeel van de training grote belangstel ling; de soldaten oefenen met elkaar de diverse vechtme thodes. Het geweervechten trekt minder de aandacht, de soldaten noemen het onspor tief; bovendien is het tame lijk saai om met een bajonet in een stroo-pop staan te prik ken. Instructie-films. Een nieuwe vorm om in structies te geven is die door middel van de film; dit is een Amerikaanse methode. De films zijn dikwijls inte ressant en geïllustreerd met toepasselijke muziek, wat het geheel ten goede komt. De meeste instructie-films behandelen de velddienst en de eerste hulp te velde. Aan schouwelijk onderricht is voor de leerlingen gemakkelijker te begrijpen dan de vaak dro ge theorie; immers, als men iemand ziet sluipen en echte wonden ziet verbinden, kan men dit zelf beter in practijk brengen dan indien men dit door middel van boekjes of mondelinge lessen moet leren. Dit heeft de legerleiding zeer goed begrepen en derhalve in de eerste training een ruime plaats aan de film gegeven. De lessen in land en volken kunde worden verduidelijkt door de toverlantaarn die plaatjes over Indië, de bevol king, haar cultuur en levens- .wijze toont. Het is m.i. te betreuren dat deze plaatjes niet verder ko men dan de kazerne; 't lijkt mij dringend noodzakelijk ook degenen die niet in dienst zijn dus „de burgers", ook door middel van de plaatjes iets te leren over het land, het leven en de gebruiken van onze Aziatische rijksgenoten. Men kan dan de onwetendheid en onbekendheid met het leven van de Indiërs, die helaas nog steeds al te groot is, voor een groot deel opheffen. Tot volgende week. ZONDAGSDIENST 5 October 1947. Doktoren Dr. P. J. A. Lenglet. Apotheek: Nijman. HET CHINESE LANDHUIS. Het wat Zaterdagavond in de Gildenbond zeer druk, zo druk, dat er zelfs voor Uw verslaggever geen fatsoenlij ke plaats meer over was. In alle gangen waren,stoelen ge zet, de brandtrap was geïm proviseerd tot een tribune, de schotten van de bovenzaal waren weggenomen en op dat tweede balcon vonden velen nog een zit-, staan- of hang- plaats. Het is natuurlijk te begrijpen dat de K.A.B. alle leden in de gelegenheid wilde stellen deze uitvoering bij te wonen, maar het blijft toch onverantwoordelijk zoveel mensen in een zaal op te proppen; als er iets gebeurd was zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. Daar Uw verslaggever gaar ne een goede plaats heeft en hier ook recht op meent te hebben, heeft hij Zaterdag avond verstek laten gaan; hij was echter zo benieuwd naar de verrichtingen en de mo gelijke vorderingen van D.V. S.V.. dat hij Zondagavond, toen het er niet zo druk was, is gaan kijken, al scheelde het niet veel of hij had zich ook toen weer met een min der goede plaats tevreden moeten stellen. Hij heeft er geen spijt van gehad dat hij deze uitvoering heeft bijgewoond. Het Chi nese Landhuis is een spel met zeer goede kwaliteiten, die door het voortreffelijke spel van verschillende acteurs en actrices nog geaccentueerd werden. De dreigende, lugu bere Chinese sfeer die 't spel zelf al wekt, werd nog ver hoogd door het goede spel van de Chinesen en het decor, dat echter naar onze smaak in het eerste bedrijf wat te overdadig was. Daar men er zelden inslaagt een tuin te suggereren, moet men zeker niet met een al te opvallend en weelderig decor gaan werken. De suggestie moet door het spel als zodanig ge wekt woeden; het decor is slechts bijkomstig en kan hoogstens de helpende hand. bieden. Anders is dit natuur lijk voor scènes binnenshuis. Nu we het toch over de aankleding hebben, de costu mes waren zeer goed ver zorgd evenals de grime, hoe wel de jukbeenderen van de Chinesen er wat al te dik bovenop lagen; verder moe ten we onze bewondering uit spreken voor de overigens zeer voortreffelijke grime van deze zonen van het gele ras. Het spel zelf wekte, zoals we reeds zeiden, volkomen de geheimzinnige Chinese sfeer, in niet geringe mate verhoogd door de domineren de figuur van Yuan Sing. Weinigen hebben in de loop der tijden het Chinese karakter kunnen begrijpen en dit is toch absoluut noodza kelijk voor het goed vertol ken van een rol en daarom viel het des te meer op met welk een groot gemak M. Beerens een tot het einde volgehouden, naar onze me ning juiste typering gaf van deze hoogstaande Chinees, de zoon van het zeer oude ras, dat lang voor onze beschaving zich een cultuur had eigen gemaakt die geruime tijd de wereld beheerst heeft en dat lang voor de tijd van onze Westerse philosofen zijn Con- fusius heeft gekend. Yuan Sing was zich hiervan be wust, hij kende de boeken van de grote denker en daarom was hij hard voor zichzelf en voor anderen en trad hij als een Stoicijn zijn dood tege moet. Het karakter en het wezen van deze Chinees heb ben de regisseur en de hoofd rolspeler verstaan en het uit gebuit om spanningen te ver wekken en een sfeer' te schep pen, waar wij Westerlingen huiverend en vreemd tegen over staan. Mien Beerens was zijn on- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 10) Ja, ik was moe; dus ben ik wat eerder opgehouden met werken dan anders. Er is zeker geen brief uit Dur ban? Ik meende, dat ik de postwagen vanmiddag deze kant zag uitgaan! Neen, dan heeft u zich toch vergist. Er is geen brief uit Durban gekomen, ant woordde Nan. Wat zit je toch in over die brief, Alan! Eigenlijk hoogst ondankbaar tegenover Nan, die immers zo nadruk kelijk gezegd heeft dat we bij haar mogen blijven, zo lang we willen. Mr. Courtenay wil over het geheel aan niemand ver plichtingen hebben en wel aan mij het allerminst! Waarom zegt u dat nu? Ik zal immers altijd in de schuld staan bij u?Niet geldelijk, dat bedoel ik niet; maar wat uw vriendelijkheid, uw sympathie betreft; die kan ik u nooit vergelden. Toe, spreek daar nu niet meer van! Malcolm heeft er vanmiddag ook al zo'n ophef over gemaakt. Ik ga nu voor het avondeten zorgen. Daar heb je je bloem, Malcolm! Met dromerige ogen staar de de patiënt nog lange tijd, genietend naar de bloem, waarna Alan ongeduldig zei: Ik wilde wel eens ernstig met je spreken. Waarover? Wel,- ik wilde je vragen of je het nu met je geweten overeen kunt brengen om de genegenheid van dat meisje te winnen, terwijl je toch heel goed weet dat je met haar speelt? Hoe weet je nu dat ik 't niet ernstig meen? Wel, uit kracht van er varing man! Je denkt altijd dat je het ernstig meent, zo lang de waan duurt. En zij is zo bijzonder vriendelijk voor je geweest. Zal je dit nu be lonen door enkel haar ge moedsrust te verstoren en haar op te geven zodra er weer een nieuwe vlam bij je ontbrandt, zoals dit al zo dik wijls het geval is geweest? Hoe durf je haar nu ver gelijken bij één van de ande ren? Ik heb nog nooit iemand ontmoet die haar evenaart. Zij is het mooiste, liefste, on zelf zuchtigste schepseltje dat bestaat. Juist daarom moet je haar leed besparen. Je weet evengoed als ik dat je niet van plan bent haar tot je vrouw te maken. Hoe kun je nu een meisje als zij is, naar Fairholt brengen, haar aan je moeder en je nichtje Frances voorstellen als je echtgenote? Ze is goed en mooi, maar door geboorte en opvoeding totaal ongeschikt om de jouwe te worden. Dat zie ik niet in! Waarom zou ik haar niet tot mijn vrouw maken? Zoveel mannen vóór mij zijn enkel voor schoonheid getrouwd. Ik heb haar trouwens al gezegd dat ik haar liefheb! Foei, je moest je scha men! En hoe luidde haar ant woord? Ze lachte eens; maar ik geloof dat ze er niet onaan genaam door verrast was. Nu, het is natuurlijk mijn zaak niet. Ik trek dan ook mijn handen van je af. Denk niet dat ik je nu weer uit deze moeilijkheid red, want ik waarschuw je van te voren dat ik dit niet doe. Maak je maar niet be zorgd! Ik zal ook niet bij je aankloppen. Maar waarom die edele verontwaardiging, Alan? Je bent nog nooit zo heftig tegen mij opgetreden! Dat brengen de omstan digheden zo mee. In die an dere gevallen heb ik je ge holpen, omdat ik vond dat er toen evengoed tegenover jou gezondigd was, als jij dit had gedaan tegenover een meisje, dat afgekocht kon worden door een som gelds. Maar met Nan Lester is dat wat anders. Misschien ben je zelve wel verliefd op haar en was je van plan haar tot de jou we te maken, lachte Malcolm. Alan werd zeer bleek en met een blik, vlammend van toorn, antwoordde hij: Neen, dat is onmogelijk. Als ik ooit trouw, dan zal mijn vrouw een lady zijn! Geen van beiden hadden ze gemerkt dat het kleine ven ster achter hen open stond en hadden ze er aan gedacht dat al wat ze zeiden duidelijk ver staan kon worden door ie mand die in de kamer was. Toevallig was Nan er een paar minuten van te voren binnengegaan en had zij de laatste zinnen gehoord toen ze juist aan het venster trad met de bedoeling, om hen te roepen voor het avondeten. Ze stond ineens stil, kreeg een erge kleur en verliet het vertrek doodsbleek en met kloppend hart, zó zeer voelde ze zich in haar trots geraakt. Dus zó dacht hij over haar, die ernstige, hoffelijke man, die ze zo graag lijden mocht en die haar dan ook altijd behandeld had met een eer bied, of zij tot de voornaam ste lady's van het land be hoorde. En tóch toen er en kel gesproken werd van een mogelijk nauwere betrekking tussen hen, was heel zijn trots daartegen in opstand gekomen en had hij hoogmoedig geant woord, dat zoiets ten enen male niet kon, want dat zijn vrouw een lady moest wezen! Er bestond in de „Gouden Vallei" haast geen verschil in stand, maar nu was 't haar ineens duidelijk geworden hoe Alan Courtenay haar be schouwde, namelijk als een mooi maar onontwikkeld meisje, wie het totaal ontbrak aan de beschaving en de ver fijnde manieren, die hij ge woon was aan te treffen bij de dames uit zijn kringen. Zij was „geen lady"! Neen, dat was waar, maar daarom had hij toch niet zo minachtend over haar moeten spreken en op zo hooghartige toon! Haar gedachten gingen te rug naar die avond, nu ruim drie weken geleden, toen Mal colm's leven aan een zijden draad hing en zij hem door de macht van haar schoon heid en de toverkracht van haar stem de rust en de stilte had bezorgd, die zijn enige geneesmiddel waren. Ze her innerde zich nóg Alan's blik van grote verbazing en mede dogen, toen zij zo triomfante lijk de ziekenkamer was bin nengekomen. Hoe durfde hij eigenlijk meelijden met haar te heb ben, met haar, „knappe Nan", die al ontelbare huwelijks aanzoeken had gehad nu een week geleden nog van Will Crosbie, de rijkste man op 't Veldt, die haar zou kun nen geven al wat haar hart maar begeerde: 'n groot huis, juwelen, ja, wat niet al, om dat zij te trots was zich te verkopen. Tot nog toe had zij niet veel aandacht geschonken aan de hofmakerij van Malcolm, maar nu dacht zij er aan met een soort dankbaarheid en tederheid voor de jongste, tegenover de hooghartige hou ding van de oudste neef. Ze drong haar bittere tra nen terug en ging het vertrek daarnaast binnen, waar Alan en Malcolm zaten te wachten. HOOFDSTUK VI. Nan was die avond in een eigenaardige stemming: ze sprak weinig, antwoordde al leen op een opmerking, die reëhtstreeks tot haar gericht werd, maar was buitengewoon vriendelijk tegen Malcolm, die zich daardoor aangemoedigd voelde om haar nog eens zo vurig het hof te maken. (Wordt vervolgd.). gelukkige Engelse vrouw, die weldadig aandeed tegen het fond van gele gezichten, maar ook geestelijk vreemd stond tegenover de houding en de denkbeelden van haar man, in wie zij tenslotte de ge heimzinnig wreede Chinees ontdekte. Haar gemoedstoe stand was die van de angst en zij heeft dit zeer goed uitge beeld; dit viel nog meer op naast het verstandelijke, kal me karakter van haar zuster, welke rol gespeeld werd door Nelly van Beijnen. Deze twee waren beide het slachtoffer van Yuan Sing, maar beiden reageerden hier, zeker in de eerste twee bedrijven, geheel verschillend. Mevrouw Sing was schuldig, dat wist zij en zij was bang voor de wraak van haar man; haar zuster had met hem Confusius ge lezen en mocht zich in zijn bijzondere vriendschap, die tot liefde zou uitgroeien, ver heugen en zij wist dit en stond daarom minder angstig tegenover hem. Beide rollen werden zeer goed gespeeld en weinig was er op hun spel aan te merken. A. en H. de Werd waren de twee Engelse planters, die in nauw contact kwamen met de eenzame zusters op het Chi nese Landhuis; zij waren mis schien iets te zwak tegenover hun tegenspeelsters; wij kre gen de indruk dat zij zich niet konden, of durfden geven. De overige spelers pasten allen goed in het geheel. Vooral de twee Chinese bedienden droe gen door hun stil spel veel bij tot de juiste sfeer van dit stuk, die het zo aantrekkelijk maakt. Het is de grote ver dienste van regisseur en spe lers geweest, dat zij deze sfeer hebben aangevoeld en voor treffelijk hebben weerge geven. O.O.G. speelt: ONDER EEN DAK. De voorzitter van O.O.G. verzocht ons in zijn min of meer onparlementair voor woord, niet zuinig te zijn met onze critiek, wat wel bewijst dat hij van zijn spelers het beste verwachtte, anders vraagt men zoiets niet. Wan neer wij dus met onze critiek verder gaan dan we gewoon zijn bij amateur-toneel, moet U ons dat niet euvel duiden; men heeft er immers zelf om gevraagd. „Onder één dak" van Jan Fabricius is volkstoneel zoals Heyrmans ons dat gaf. Geen spel met een fijn uitgewerkte ihtrige, scherpe psychologi sche tekeningen of botsingen van sterke karakters, slechts de realistische beschrijving van een stuk leven, van een vaak voorkomende gebeurte nis, de veroordeling van het ruwe vooroordeel van een stugge boer en de verregaan de liefdeloosheid van zijn kinderen. En dit uit te beel den verstaat O.O.G., met zijn weliswaar niet veelzijdige, maar voor het realistische volksspel ons inziens uiterst geschikte talenten. Men moet er geen fijne regie-vindingen gaan zoeken of opvallende to neeltechnische kwaliteiten; zij verstaan slechts de kunst om djt soort toneel uitstekend weer te geven en de mensen te ontroeren. O.O.G. heeft en hoe weinig toneelvereni gingen kunnen dat van zich zelf getuigen een eigen stijl. Neem b.v. van Delft, die de rol van Wouter speelde; hij heeft, naar onze beschei- -jaaiuijapuo s^ai 'Suiuaui uap baars in zijn spel, dat aan trekt en afstoot tevens; wij kunnen hem niet met enig ander amateur- of beroeps speler vergelij ken, niemand speelt zoals hij; hij heeft een eigen stijl, die echter niet in alle stukken zou voldoen, maar een dergelijk spel als het onderhavige aan aantrek kelijkheid doet winnen.,Zo is ook het geheel. Wij kunnen ons niet voorstellen dat OOG een fijn geslepen stuk, U kent ze wel de stukken met de kleine trekjes en zinspelin gen, tot een goed einde kan brengen, maar zoveel te meer zijn zij geschikt voor de rea listische klucht en het vaak ruwe volkstoneel. Het ligt deze keer wegens plaatsruimte niet in onze be doeling op de individuele prestaties van de spelers in te gaan. Laten we alleen dit zeggen, dat alle spelers talent hadden en dat we geen klungels en halven hebben kunnen ont dekken. Allen, van de oude vader tot de jeugdige Lies- beth, een natuurlijke, frisse figuur, speelden hun rol goed en natuurlijk en dit laatste wil voor amateurtoneel al veel zeggen. Wij willen tot slot O.O.G. een goede raad geven: blijf in Uw eigen belang zoveel mogelijk dit genre beoefenen, hier zijn de kwaliteiten voor aanwezig, terwijl we sterk in twijfel trekken of andere stukken het bij jullie zouden doen. HET HOOGSTE RECHT. „Het Hoogste Recht" is een toneelstuk, geschreven door de bekende Ina Boudier-Bak- ker (de schrijfster van het lijvige „De klop op de leur" en vele andere romans), waarvan het thema hierop neerkomt, dat een ongelukkig getrouwde vrouw moet kie zen tussen haar kinderen en de man die ze lief heeft. „De Residentie-spelers" zul len dit boeiende en ontroeren de toneelwerk voor U spelen op Donderdag 9 October in „Musis Sacrum". Gezien de gunstige critie- ken in de pers uit de Achter hoek, waar dit gezelschap on langs een tournée heeft ge maakt, kwijten zij zich zeer goed van hun taak en zullen zij ongetwijfeld de Waalwijk- se bezoekers ten volle bevre digen. EEN VERMOEID REIZIGER. Een journalist van 't Sport blad „Marathon" die Zondag avond per spoorbus reisde, scheen zeer vermoeid en ge raakte in de bus in slaap, zo dat hij ook vergat aan het station over te stappen. Toen hij in de Kerkstraat wakker werd en z'n vergissing be merkte, bedacht hij zich niet lang, sprong uit de bus en kwam niet onzacht op de straatstenen terecht. Hier werd hij hevig bloedend ge vonden en direct werd Dr. Langemeijer gewaarschuwd en ook de hulp van de heer E. v. d. Pluijm van het Rode Kruis ingeroepen. Beiden wa ren spoedig ter plaatse en de geneesheer kon geen ernstige verwondingen constateren. De heer v. d. Pluijm nam hem mee naar z'n huis, heeft hem verder geholpen en laten rus ten en zo knapte het slacht offer weldra op en kon z'n weg vervolgen. WAS 'T MAAR WAAR! Grappenmakers hebben ver moedelijk het praatje de we reld ingestuurd dat de Waal- wijker H. 125.000 van de Footbalpool zou hebben ge trokken. Naar de man ons verzekerde bestaat er niets van, wat voor de betrokkene wel erg jammer, is. GROOT RIK-CONCOURS. De plaatselijke afdeling van Thuisfront organiseert op Za terdag 4, Zondag 5 en Maan dag 6 October, telkens des avonds van 712 uur een groot Rikconcours, waarvoor reeds massale belangstelling bestaat. Eenieder die 't mooie werk voor onze jongens in Indië wil steunen, een gezellige kaartavond wil mee maken en bovendien nog een kans wil maken op één van de vele schitterende prijzen wel ke voor dit doel ter beschik king werden gesteld, verzuime niet op één van bovenbedoel de avonden naar de zaal Tha lia te gaan in de Stationsstr., waar 't een gezellige boel zal worden. Ook rikkers uit wij de omgeving zijn van harte welkom. LOTERIJ „BAARDWIJKS TONEEL". De trekking van bovenge noemde loterij is uitgesteld tot Zondag 12 October a.s. des avonds om 8 uur in de zaal van Wed. P. van Cromvoirt, waarbij iedereen toegang heeft. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerardus C A zv. E v. d. Hammen-Kila Ma ria J dv. H van Loon-Slaats Aart A zv. L van de Peut- Tissen Petrus J J M zv. J A van Breugel-Kruijssen Hendrika J A dv. H F L van Well-van Drunen Cornelia A M dv. J C Th Elshout-van Delft te Drunen Henricus C zv. A C v. d. Elshout-de Groot Petronella J dv. L J Hamers-Mulders. Huw.-aangiften: W J Spit- ters 25 j. en E M Geerlings 23 j. beiden te Waalwijk A J van Heesch 56 j. te Til burg en J H M Passier 50 j. te Waalwijk A J Zijlmans 27 j. te Loonopzand en M A van Bladel 26 j. te Waalwijk.' Gehuwd: J P van Huiten 25 j. en van Iersel 28 j. bei den te Waalwijk A J Kamp 29 j. te Waspik en A Munsters 32 j. te Waalwijk PD Pruijssers 33 j. en J Faro 31 De omsingeling van de ro vers voltrok zich verbijste rend vlug. „Naar de boten!" had de grootvizier geroepen, maar toen hij met zijn mannen in de looppas wilde vluchten, keken zij in geweerlopen. „Probeer om het vuur heen te komen" schreeuwde Joes- soef. Maar ook aan beide zij den van het vuur lagen de volgelingen van de Sultan in stelling. „Wij zijn gemeen behan deld", siste de grootvizier, „dit is niet eerlijk!" Maar de inwoners van het dorp Ash- bir verstonden geen grappeft meer. „Handen omhoog, Joessoef" riep een hunner, „het spel is uit". De rovers zagen dat er voor hen geen redding meer was. Langzaam gingen de ar men in de ho'ogte. Het gezicht van de grootvizier zwol pur per op bij deze onvrijwillige gymnastiekoefening. Toen Terry en Berry de spits van het eiland hadden bereikt, zagen zij door de vlammen heen, dat Joessoef en de zijnen al onschadelijk waren gemaakt. (Wordt vervolgd). j. beiden te Waalwijk. Overleden: Hendrikus Kol- steren 70 j., echtgenoot van T Lagarde te Waalwijk Antonia C Siegenthaler 67 j., weduwe van A A van Berkel te Waalwijk. Ingekomen: J Beerens van Loonopzand AH van der Mierden van Loonopzand H A Klerx van Tilburg H T W M Snelders van Voor burg A A de Vries van Til burg AM van Schaijk en gezin van Vlijmen J M v. Gruijthuijsen en gezin van Druten J M H Brok van Loonopzand PA Voogd van Loonopzand G W J M Riksen van Dongen W J van den Oord van Ammer- zoden. Vertrokken: M A Heester mans naar Teteringen M Beerens naar Engeland F P M Kools naar Arnhem E W L van den Oord naar Vlijmen H J T van Sam- beek naar Veldhoven J W Pullens naar Vlijmen C H M van Dongen naar België H F J Jansen naar Engeland P M E de Bont naar Was pik D H M Verspaandonk en kind naar Loonopzand H J de Rooij naar Amsterdam W J A Jansen naar Tilburg C J Knippels naar Drunen ML Spijkerman naar Me- dan N.O.I. H A A Berg mans naar Zevenbergen. WASPIK. Dansnieuws. Ook deze winter zal weder om een danscursus worden gegeven, welke zal worden georganiseerd door de Was- pikse dansclub „Wadaclu", in samenwerking met de dans school Jeroen Need te Til burg. Deze cursus wordt wederom gegeven in de zaal van hotel van Iersel op Maandagavond van 7 tot 10 uur. Goed nieuws voor de bewoners langs de Kerkvaartse Haven. -Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is door de Gedeputeerde Staten in deze provincie goedkeuring ver leend aan het Besluit van de gemeenteraad, om over te gaan tot het dichten van de eerste 400 M. der Kerkvaart se Haven. Naar wij nog nader verne men zal met de werkzaam heden nog deze winter worden begonnen. Wanneer deze werkzaamheden zijn verricht, zullen vele bewoners langs deze haven van veel ellende zijn bevrijd. Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschappelijke sa menstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwek king nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, fief en fit en tot het Verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Dro gist. Toneelvereniging „Entre Nous". De toneelvereniging „Entre Nous" heeft wederom een stuk in studie genomen en wel „Willy's Vrouw" (ook wel genoemd „De Kribbebijter)). Het is een lustige familiege schiedenis in drie bedrijven door Max Reimann Otto Schwarz. De regie berust wederom bij de heer P. van Dongen. Het ligt in de bedoeling dit stuk nog voor de Advent voor het voetlicht te brengen. Ge zien de laatste uitvoeringen van deze vereniging, kunnen wij op goed spel en een mooi stuk rekenen. Het tweede stuk voor de komende winter zal gespeeld worden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan dezer vereniging in Februari 1948, waarop wij later hopen terug te komen. KORTE BERICHTEN. Tegen drie voormalige Bre dase politie-agenten, werd wegens verraad levenslang, 20 jaar en 8 jaar gevorderd. Vrijdag 3 October zal de N.C.B. een algemene verga dering houden in „Metropole" op de Heuvel te Tilburg. De voorzitter zal om 10.30 uur de vergadering openen. De procureur-generaal bij het Gerechtshof voor oor logsmisdadigers te Tokio, Jo seph Keenan, heeft verklaard dat keizer Hirohito van Ja pan Onschuldig is aan het ontketenen van de oorlog in de Stille Oceaan. R.K.J.B. Dinsdag hield onze afdeling haar maandvergadering die zeer goed bezocht was. Na afwikkeling van de ge wone huishoudelijke agenda, hield Piet Sprangers een in leiding over „de grondbewer king en onkruidbestrijding in het najaar", welke bijzonder interessant was en waarop een drukke gedachtenwisse- ling volgde. Voor de volgende vergade ring stelde zich Jan de Kort beschikbaar voor het houden van een inleiding. Door de heer Sanders werd de Gewassen-wedstrijd be sproken en toegelicht die deze zomer gehouden is met twee rassen voederbieten. De volgorde van de prijs winnaars is als volgt: 1. Jos Rombouts, 75 pnt. 2. Gebr. Sprangers, 74 pnt. 3. C. v. Amelsfoort, 60 pnt. 4. Sjef Klijn, 50 pnt. Medegedeeld werd dat de leden die het volgende jaar wensen mee te doen aan de Gewassen-wedstrijd, zich hier over thuis konden beraden en zich dan de volgende verga dering kunnen opgeven. Deze wedstrijd zal gehouden wor den met haver. Vervolgens deed de Geeste lijk Adviseur de mededeling dat ook deze winter weer een sociale cursus zal worden ge geven en spoorde allen aan deze trouw te bezoeken. De aanvang is nog niet precies bekend. De 2 jarige tuinbouwcursus zal hedenavond (1 October) om 6 uur geopend worden in de Jongensschool te Berkdijk. Er is bericht ontvangen dat de aangevraagde cursus in vee-verlöskunde zal worden gecombineerd met een cursus in gezondheidsleer voor het vee, tegen verlaagde prijs, (ƒ5.Begindatum is nog niet bekend. Voor beide cur sussen kan men zich nog op geven bij de secr. R.K.J.B. of N.C.B. De toneelclub zal volgende week "ook weer beginnen met een stuk in studie te nemen. De Sportclub die deze zo mer zulke mooie successen geboekt heeft op de beide sportdagen, mag zich nog steeds in de bijzondere be langstelling verheugen, er meldden zich weer enkele nieuwe leden aan- voor de wintertraining. Van de Rondvraag werd ditmaal geen druk gebruik gemaakt. Nadat de voorzitter allen nog eens opgewekt had aan wezig te zijn bij de opening van het winterprogram van „Wij Jongeren", werd deze drukke, maar vlotte vergade ring met Gebed voor Indië en de Jeugdgroet gesloten.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2